't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1597. Woensdag 6 Jnni 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. iitoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. PostoriJ on. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden gedurende de le helft der maand Mei 1888: Boontjes, J. H. Muller, C. M. Dijkmans, allen Amsterdam. P. Ram, Rotterdam. Wed. Riemsma, Uitgeest. J. Leeuwen, Willemsoord. J. Teeuwes, Van Anna PaulownapolderJ. H. Paane, Helder. Briefkaarten Dilg, Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor, P O L V L I E T. HELDER, 5 Juni 1888. Zaterdag- en Zondagavond gaf de Hongaarscbe Zigeuner-Kapel concerten in „Musis Sacrum", onder directie van den heer Baloch Franzi, van Budapesth. Vijf muzikanten, in Hongaarscbe kleederdracht, zaten op 't orebest; drie hunner bespeel den violen, een den bas en de vijfde de cytnbaal. Al speelden de muzikanten zon der notenschrift, toch waren ze verwon derlijk maatvast. De fijnste nuances werden in acht genomen en 't ensemble was onberispelijk. Bij de fortissimo's werd een kracht ontwikkeld, die ons in de meening zou brengen, dat 't korps vier a vijf maal zoo sterk was. De br. Franzi wenkte slechts nu en dan met de oogen, om 't geheel te besturen. Niet alleen deed de cymbaal uitstekende diensten tot aanvalling of begeleiding^ maar in de solo voor dit instrument bleek 't, dat 't ook op zich zelf wel verdient gehoord te wor den. De bijvalsbetuigingen van 't publiek waren zoo sterk, dat een da capo somtijds onvermijdelijk was. 't Concert verschafte een eigenaardig genot. Een beschonken marine-matroos, wiens muts Zondagnamiddag aan de Kerk- graclit alhier te water woei, had de on voorzichtigheid deze na te springen, spoe dig zonk hij in de diepte weg. Twee zijner kameraden, eveneens in beschonken toe stand, gingen daarop eveneens te water, om te trachten hem te redden, door spoe dig toegeschoten personen werden deze echter op het droge gebracht. Hun ka meraad echter moest zijne onvoorzichtig heid met den dood bekoopen. Hoewel spoedig met een dreg boven gebracht, was de jonge man reeds overleden. De officier van gezondheid dr. Maekay, toe vallig daar passeerende, heeft in de ge meente - Ziekeninrichting, waar de dren keling werd ingebracht, met alle midde len beproefd de levensgeesten weder op te wekken, maar te vergeefs. Het adres aan den gemeenteraad, in zake de overbrugging van het kanaal nabij de Windsteeg, is door circa 700 personen, uit alle deelen dezer gemeente, geteekendhet is ons niet bekend dat een verzoek aan den Raad van dergelijke voorliefde getuigenis heeft gegevenwel een bewijs van het gewicht der zaak, welker oplossing adressanten met ver langen te gemoet zien. Het adres is van de navolgende inhoud Aan den Raad der Gemeente Helder. Geven met verschuldigde hoogachting te ken nen, ondergeteekenden, allen inwoners dezer ge meente, dat zij met steeds klimmend verlangen uitzien naar een overbrugging van het Heldersche Kanaal tusschen de Windsteeg en Keizerstraat. Dat waar de behoefte aan die overbrugging als met den dag toeneemt door het zeer drukke verkeer op dat punt, het niet aangaat de ver vulling van die behoefte nog langer in het on zekere te blijven uitstellen. Dat de kosten, aan het maken van een flinke brug verbonden, voor de gemeente een uitgaaf zijn, welke slechts voor éénmaal wordt uitgetrok ken, terwijl de jaarlijksohe uitgaaf voor een brug wachter bij lange na niet opweegt tegen de groote som, welke thans door de ingezetenen voor het pontveer wordt opgebracht. Dat, naar adressanten ter oore is gekomen, de herstelling van een der bestaande bruggen over het Heldersche Kanaal (aan welke brug, indien zij niet bestond, zeker thans geen groote be hoefte zou zijn), een uitgaaf zal vorderen van pl. m. 6 mille. Dat wanneer de gemeente-finanoiën een derge lijke uitgaaf toelaten, ook aan het verzoek van adressanten zeker kan worden voldaan. Om verder alle directe en indirectis voordee- len, welke de verlangde overbrugging zal aan brengen, hier op te sommen, mag zeker overbo dig zijn, wetende dat uwe vergadering daarmede genoegzaam bekend is. Redenen waarom adressanten met volle vrij moedigheid zich tot uwe vergadering wenden, met het beleefd doch dringend verzoek, dat aan het in dit verzoekschrift uitgedrukt verlangen met bekwamen spoed zal worden gevolg gegeven. Helder, April 1888. 't Welk doende, enz. -■ Heden, Dinsdagavondt vergadert de Gemeenteraad. Verkeerdelijk is gemeld dat zulks gisteren had moeten geschieden. Een berucht drietal personen te Amsterdam maakte Vrijdag kennis met de politie. Een boer was in handen gevallen van een man en een paar vrouwen, die hem onder fraaie voorwendsels hadden meege troond. Door buren gewaarschuwd, be spiedde de politie de gevaarlijke lieden, terwijl zij bezig waren de beurs van den bezoeker te ledigen en afspraken, op welke wijze zij het bedrag zouden ver- deelen. De roofvogels werden bij het verlaten van de woning gevat en het ge stolen geld in hun bezit gevonden. Vrijdagochtend is in het wisselkan toor der Nederl. Bank te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd. Toen de con ciërge der handelsschool, naar maandelijk- scke gewoonte, het mandaat voor de traktementen der leeraren ad f 2874,93 bij den kassier had ontvangen, deed hij de ontvangen bankbiljetten in een bruine enveloppe en bergde die in den zijzak van zijn overjas, terwijl hij een bankbil jet van f 60 en een van f 40 in een zakje in zijn hand hield, met het doel om die op het daarnaast gelegen wisselkantoor tegen geld te verwisselen. De dieven, want, zooals later uit de mededeeling van een jongen bleek, schijnen zij met hun tweeën te zijn geweest hebben vermoedelijk, terwijl de conciërge aan het loket het spe ciebriefje invulde, hem de enveloppe met de f 2800 aan bankpapier uit zijn jas ontstolen althans toen hij na ontvangst van het gewisselde het papier in den liunen zak bij het geld wilde voegen, was de enveloppe verdwenen. Op zijn uitroep »ik ben bestolen", werd onmiddellijk de Bank gesloten, de politie getelephoneerd en een ernstig onderzoek ingesteld, dat echter voor het oogenblik tot niets leidde. Volgens het zeggen van den bedoelden jongen waren „twee kerels" haastig het wisselkantoor uitgekomen, die hem met een „vooruit" zoo hardhandig op zij tegen den muur hadden geduwd, dat hij daarbij zijn arm bezeerd had. In het Groot-Noord-Holl.-Kanaal, onder de gemeente Warmenhuizen, werd j. 1. Donderdag een schuit met lammeren door een sleepboot aangevaren, met het gevolg, dat een 32-jarig persoon, afkom stig van Texel, over boord sloeg en ver dronk. Een levenslustige jonge dochter te Deventer las dezer dagen in een aldaar uitkomend blad een advertentie, waarin „een jongmenscli een meisje zoekt, dat geneigd is met hem Deventer-kermis te houden, en de feesten, aan een roeiwed- strijd verbonden, met hem bijtewonen". De jonge dame, die nog geen galant had, bedacht zich niet lang en schreef fluks aan het opgegeven adres, dat zij gaarne met den steller der advertentie kennis wilde maken, weshalve lig ver zocht werd Dinsdagavond op de Worp te komen en als herkenningsteeken een wit ten zakdoek in de hand te nemen. Zij zou met een bouquet seringen getooid zijn. De avond kwam en op den bepaalden tijd wandelde onze schoone op de Worp heen en weer, zenuwachtig rondkijkende of in de verte geen mannelijke gestalte zicht baar werd. Hoe zou hij er uitzien? Zou het een knappe jongen zijn Daar zag zij iets wits naderengeen twij fel meer, het was de wittezakdoek met den lang verwachten jongeling, die re gelrecht op haar afkwam. Nog kon zij zijn gelaatstrekken niet onderscheiden. Zij overwon haar bedeesdheid en liep hem tegemoet. Nu was hij vlak bij haarhet licht eener lantaarn bescheen zijn gezicht. Een licht gilletje werd gehoord De vroolijke jonkvrouw had in den jon geling haar eigen broeder herkend In de zitting van de rechtbank te 's-Gravenhage zou Vrijdagochtend een echtscheidingszaak tusschen een echtpaar uit Leiden behandeld worden. Toen de vrouw het verzoek van den man tot ver zoening afsloeg, schoot de echtgenoot in de getuigenkamer zich met een revolver voor het hoofd. De wond, die hij zich toebracht, is niet erustig, daar de kogel niet ia het hoofd doordrong. De ge wonde is naar het ziekenhuis vervoerd. Zooals men zich herinneren zal, is in de maand Maart. jl. in de provincie Drente een zeer groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Op vele plaatsen was de sneeuw door den hevigen wind zoo hoog opgestapeld, dat men thans nog dus twee maanden later volgens het »Haagsche Dagbl.,« hier en daar in de venen sneeuw vindt. De korp. D., van het 5e regt. inf. te Nijmegen, die voor zijn sergt.-majoor, tot uitbetaling der soldij aan de compag nie, een muntbiljet van f50 moest wis selen, is daarmede naar Duitschland ge vlucht. Te Kleef is hij echter reeds in hechtenis genomen. Slechts een klein gedeelte van de ont vreemde som werd nog in zijn bezit ge vonden. Een politie-agónt te Enschede had tijdens een ziekte, van welke hij nu bijna genezen was, een slaapdrank gekregen, waarvan hij 's avonds slechts eenige drup pels mocht neruen. Hij dronk echter dezer dagen een mond vol, ten gevolge waarvan hij reeds eenige oogenblikken later overleed. Hoe gevaarlijk het voor vrouwelijke dienstboden is zich door advertentien, waarbij een keukenmeid als anderszins wordt gevraagd, te laten verlokken naar Arasterdam te komen, ten minste wan neer zij zich daar niet bij bekende fami lies moeten aanmelden, bleek dezer dagen een fatsoenlijk meisij te Nijmegen. Door haar was op een annonce in het Nieuws v. d. Dag," waarbij een nette dienstbode gevraagd werd, geschreven. Al spoedig ontving zij antwoord, met verzoek naar Amsterdam te willen over komen. Aan het spoorwegstation aldaar werd zij afgehaald door een vrouw, die er, zooals de spraakmakende gemeente zegt, een stille knip op nahoudt. Door een welwillend persoon werd het meisje reeds aan het station gewaarschuwd niet met de dame mede te gaan, doch die goede raad werd door haar in den wind geslagen. Den volgenden morgen, terwijl zij zich alleen op hare kamer bevond en het bed opmaakte, bemerkte zij eensklaps tot haren schrik, dat zij door een manspersoon, die onder het bed verborgen lag, werd aangegrepen. Met alle kracht worstelde zij tegen den kerel, die de deur der kamer op slot trachtte te draaien. Gelukkig ontkwam het meisje aan haren belager door het sluiten der deur te beletten en ijlings het huis te ont vluchten. Door de goede zorgen der Amsterdam- sche politie en een menschlievende dame op de Keizersgracht, is het meisje weder naar Nijmegen teruggebracht, een duren eed zwerende zich nimmer meer te zullen laten verlokken, zooals vele provincie meisjes, om in groote steden haar fortuin te gaan zoeken, (Geïll. P. N.) Zaterdag-avond is een werkman te Rotterdam, die van zijn werk thuis ko mende, tot zijn schrik ontwaarde dat een deel van het huisraad uit zijn woning was verdwenen, zoo vertoornd geworden, dat hij door een beroerte getroffen werd en spoedig daarna overleed. Te Bologna is een groot hötel een prooi der vimmen geworden. De verwar ring was onbeschrijfelijk, daar een groot deel der gasten zich reeds te bed begeven had en de meesten hunner, handelsreizi gers van beroep, tot eiken prijs de voor werpen van waarde wilden redden, welke zij bij zich hadden, en met geweld uit hunne kamers moesten worden gehaald. In een der kamers bevond zich voor een waarde van 80.000 lires aan gouden voor werpen en kostbaarheden, toebehoorende aan een goudsmid te Florence. De helft hiervan is door den brand verloren gegaan. Een ander handelsreiziger verloor een rijke monstercollectie van kostbare waai ers, ter waarde van 6000 lires. Er is nu bij Chesterfield een man gevat, die vermoedelijk Jackson is, de ge vaarlijke dief, die uit de gevangenis te Manchester ontsnapte, na een gevangen bewaarder vermoord te hebben. Als 't bevestigd mocht worden, zou de Brusselsche politie reden hebben haar Engelsche zuster te benijden. Zij is nog maar steeds zoekende naar een behendi- gen en brntalen dief, Yan de Zande ge naamd. Al de médèplich'tlgen van dien man zijn in de val geloopen, maar hij niet. Telkens meent de politie hem op het spoor te wezen, maar telkens is het mis. Soms is ze er recht ongelukkig bij. Een paar dagen geleden kreeg de politie-amb- tenaar, die in het bijzonder met zijn op sporing belast was, een uitnoodiging van Yan de Zande om hem in een bepaalde herberg te ontmoeten. De ambtenaar geloofde er wel niet veel van, maar ging er toch heen. Er was echter geen spoor van den gezochte te zien alleen was er een dame die, langs zijn tafeltje gaande, het ongeluk had met hare tournure zijn glas bier om te gooien. Die dame was Yan de Zande Deze vroolijke anecdote gaat in Brussel van mond tot mond. Een welbekend nadeel der torpedo booten is de zichtbaarheid van vuur en rook, als het vaartuig tot op 2500 a 3000 M. van het voorwerp gekomen is, dat aan gevallen moet worden. Bij het arsenaal te Rochefort en op de Seine zijn nu on langs proeven genomen met een toestel, door den ingenieur Briollo te Nantes uitgevonden, dat in staat is de torpedoboot 'snachts geheel aan het oog te onttrekken. Vlammen en vonken verdwijnen, en de rook, waarvan de temperatuur van 100 op 30 of 40 graden gebracht wordt, verspreidt zich in een horizontale laag over de op pervlakte van het water, kan ingeademd worden en hult de boot in een nevel, die zelfs voor het electrisch licht ondoordring baar is. Door het gebruik van dit toestel wordt de werking der machine in geenen deele belemmerdstoomvermogen en snel heid blijven onverminderd. De wijziging bepaalt zich tot den schoorsteen, en het gewicht der boot wordt er slechts weinig door vermeerderd. Frankrijk zal deze ver betering weldra invoeren; ook Spanje en Italië zullen hiertoe vermoedelijk spoedig overgaan. Volgens de „Royal Navy List" telt de Engelsche oorlogsvloot thans 49 slag schepen, waarvan 26 eerste, 14 tweede en 9 derde klasse69 kruisers, waarvan 8 eerste, 24 tweede en 37 derde klasse; 27 sloops18 aviso's, waarvan 2 eerste, 13 tweede en 3 derde klasse; 81 kanonneer- booten, waarvan 17 eerste, 22 tweede en 42 derde klasse. Den ln Januari waren 16 oorlogssche pen met 134 vuurmonden in aanbouw, te zatnen met 71,890 kub. M. waterverplaat sing en 100,200 paardekracht. Een felle brand woedde Donderdag morgen in de uitgebreide manufacturen- magazijnen van de heeren Garrould, Edgware-road te Londen, 's Ochtends vroeg brak de brand uitin korten tijd stond het groote gebouw in lichter laaie vlam. Men hoorde luide kreten op de hoogere verdiepingeu weerklinken, doch er waren geen brandladders bij de hand, zoodat verscheidene slachtoffers, meestal vrouwelijke bedienden, uit de ramen moesten springen om den dood te ont komen. Dit kostte ledematen. Vijf vrouwen verloren het leven in de vlammen. De schade, aan de goederen toegebracht, bedraagt meer dan f700,000. IJsland is nog geheel met ijs om ringd. Van de Far-Oër-eilanden wordt be richt, dat er nog strenge winter heerscht. Nog onlangs bevroren vele schapen. Finland doet in de laatste dagen door allerlei krasse maatregelen van zich spreken. Daar de emigratie naar Amerika in de laatste jaren op onrustbarende wijze toenam, heeft de Regeering bepaald, dat van 1 Juni af niemand meer zal mogen heengaan zonder vergunning van den Senaat. Een jong meisje te Montreal is on langs, terwijl zij 's nachts in bed, slapen, aangevallen door een rat, haar onderlip ging bijten, toen ze van pgn ontwaakte, niet dooi aan velen gebroken >ed Ag^te f it, dH, k doorwtt D geschreeuw liet verjagen. Eerst toen een huisgenoot met licht te hulp kwam, ge lukte het, de rat te verdrijven. Maar het meisje is deerlijk verwond en haar mond zal steeds misvormd blijven. Een der dapperste Britsche zee officieren, de admiraal William Gore Jones, is kortelings overleden. Hij diende als adelborst in den oorlog op Nieuw-Zeeland en had in den Krim-oorlog het opperbe vel over de vloot van branders in de Zwarte Zee, waar hij zich bij verscheidene landingen bgzonder onderscheidde. Hij was de zoon van den bekenden John Gore Jones van Sligo. Door den offic. v. Justitie te Keu len is aan de Nederl. politie een bericht gezonden, waarin hij de opsporing en aanhouding verzoekt van een postbode uit Keulen, Alexander Winghs genaamd, die den 27sten Mei 1.1. een bedrag van 37,000 mark heeft ontvreemd. Zijn sig nalement luidt als volgt: oud 34 jaar, lang 1 M. 75, kort zwart haar, oogen helder, knevel zwart, aange zicht ovaal, kleur bleek, gebogen rug en loopt moeielijk. Men vermoedt, dat hg zich in Neder land of België schuil houdt. In een artikel over Atjeh meent de Standaard, dat blokkade van de kust het eenig middel van bedwang is, dat we tegen Atjeh hebben. Al is deze maatregel thans niet meer volkomen afdoende, hij breekt 's vijands kracht, sterkt indirect onze marine, roeit den zeeroof uit, spaart onze soldaten en vergiet het minste menschen- bloed. Daarnevens wenscht het blad een inkrimpen van onze linie om Kc tot een twee-, drietal onneembare en on- trefbare kustforten. De vraag is maar, hoe de blokkadevloot te vinden. Het blad vraagt, of het denkbeeld zoo geheel verwerpelijk ware, om stevig ge bouwde mailbooten, van niet te groot kaliber, met geschut te wapenen, en op deze goedkoope manier het uit- eninloopen van prauwen der kuststaatjes te beletten. is) Alphabetische Gedachtenloop. Ak'lig stormt het soms in 't leven, 't Is derhalve vaak mij B, Dat ik op de levens C, D-ze wereld door mag zweven, E-nigszins, (als 't moog'lijk Op een F-fen waterplas. G-ven somtijds tegenlieden, Zorg aan H-ve en aan huis, I-dereen heeft ook zijn kruis, Maar och J, die rang bekleeden, Zooals heeren K-merleden, Meten doorgaans met een L, Van een vreemd model. o Willem, M-ma zij geprezen, N natuurlijk Wilhelmien, 'k Wil O-ranje hulde biên, Zacht zal dan myn P-luw wezen Oproer Q-ren geven wis, Niets dan angst er R-gernis. Zou men slechts voor S-sen(*) leven Voor zijn koffie of zijn T? Zou het U voldoening geven, Om te leven als het V W den mensch, die wuft van zinnen, Leeft X-pres om geld te winnen, Of op 's werelds IJ-d'le pret, Al zijn zinnen Z. (*)Essen, Eten. K. AFLOOP PUBLIEKE VERKOOP Blazerschuiten, op 2 Juni jl., ten overstaan van den Deurwaarder Koning, te Texel: „Sara en Dina", kooper de hr. M. Kuiper, voor f 630. „Alida", voor f2500 opgehouden, is inmid dels uit de hand te koop. Te bevragen bij bovengenoemden Deurwaarder. Marine en Leger. De kapitein ter zee D. G. Brand aanvaardde Vrijdag de betrekking van hoofd van het vak van uitrusting aan 's Rijks werf te Willemsoord. De luitenant ter zee der le klasse N. W. van Ammers wordt den 16 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee der 2de klasse J. J. W. Van der Toorn, laatst behoord hebbeede tot de rol van Zr. Ms. stoomschip „Zilveren Kruis", in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. De machinist 2e kl. der K. N. M., 8. D. Kik kert, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor machinist le kl.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1