't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT DOKTER JANIN No. 1600. Zaterdag 16 Jnni 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bericht aan onze geachte Lezers! EW. AUG. KÖNIG. IMF~ Vijf-en-Dertig Centen. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Bij den aanvang van het derde kwartaal van 1888, zijn wij ditmaal in de ge legenheid onze Lezers de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven, de beste pennevrueht van den beroemdsten Romanschrijver onzer dagen, en wel 99 99 De Geheimen van een Krankzinnigengesticht. Roman van Dit Boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend voor de Lezers van ons Blad gedrukt en verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Ieder die in hot bezit is van een Blad, heeft het recht die te teekenen en aan ons Bureau met bijvoeging van 35 Centen in te zenden. Lezers buiten de stad tegen inzending van een post wissel groot 45 Centen. Het Boek wordt 15 Juli aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Zij die zich met 1 Juli op ons Blad wenschen te abonneeren, hebben eveneens het recht op deze premie in te teekenen. Geen Bon wordt echter aangenomen zonder bijvoeging van 35 Cen ten voor binnen en 45 Centen voor buiten de gemeente. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 17 Eerste Kwartier. Maandag 18 Schager Kermis. Dinsdag 19 "Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag 23 Langste dag. Begin van den Zomer. HELDER, 15 Juni 1888. De militaire apotheker le klasse Muysers wordt voor 3 maanden van Am sterdam naar hier gedetacheerd, ten einde het drinkwater iu de forten alhier schei kundig te onderzoeken. Op Texel is petroleum gevonden!! Onze berichtgever schrijft ons het vol- Toen de dorpssmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ontwaarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloeistof voorzichtig af, en probeerde of ze wilde branden. En waar lijk, de proef gelakte Of hij waarlijk een petroleumrijke bron ontdekt heeft, is niet uit te maken Tot nog toe schepte de smid een dozijn liters uit zijn putje, maar slechts door een Nortonpomp te slaan zou hij kunnen on derzoeken of hij zich ook met een doode musch verheugd heeft. (Hbld). Drie jaar geleden strandde te Ter schelling de Engelsche stoomboot »Tyne- mouth", met een kostbare lading katoen. Toen die boot in 't zand wegzonk, begon men er op te duiken, doch verleden jaar maakte het zand het duiken totaal onmoge lijk. Bij een nader gedaan onderzoek is ge bleken, dat het schip thans bijna vrij is van zand. De duiker heeft een baal losgewerkt en opgebracht, zoodat het zeer waarschijn lijk is, dat in dit jaar met kracht zal worden gewerkt om een paar duizend halen op te halen. Met het stoomschip „Mars" van de Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. gaan deze week een 300-tal grondwerkers naar Ham burg, een gedeelte van de meer dan 1000 Holl. „Polderjongens", die aangenomen zijn om te arbeiden aan het ontworpen kanaal, dat Kiel met de Noordzee zal verbinden. Wanneer de overigen vertrek ken is nog onbekend, doch waarschijnlijk zal dit spoedig gebeuren. Een dure morgenwandeling. Zaterdagmorgen, zeer in de vroegte, deed de heer Diepenbeek, sigarenfabri kant te Utrecht, met het doel om de zon te zien opgaan, een wandeling door Am- stels straten. Hij kwam terecht in een der zijstraten, uitloopende in de Nes, een toeval, dat dien heer op ruim f 190 te staan kwam, want een der schoonen in die straat had de brutaliteit, hem zijn gouden horloge uit den zak te rukken en daarmede af te marcheeren. Hij heeft verklaard genoeg te hebben van een vroege ochtendwandeling in Amsterdam, althans in den omtrek van de Nes. Drie kwartjesvinders, de voorgaande week te Amsterdam in hechtenis geno men, zijn thans te Zevenaar aan de Duitsche politie overgeleverd. Het 3-tal is genaamd Liefting, Thorn en Schmidt, en had zich ook in Duitschland schuldig gemaakt aan diefstal, waaronder met inbraak. Een Amsterdamsch tafereel. Een standje in den Amsterdam- schen Duivelshoek is geen zeldzaamheid. We zouden er dan ook geen melding van maken, ware 't niet, dat zich Zondag ochtend bij zulk een gelegenheid een die naar der Heilige Hermandad trachtte ver dienstelijk te maken. Hij was nog een nieuweling het gekrakeel trok zijn aan dacht en de man, blakende van dienst ijver, spoedde zich te midden der vechten den. Hij meende zijn plicht te doen door als bemiddelaar op te treden, doch men scheen van zijn tusschenkomst zóó weinig gediend, dat hij spoedig in een keldergat verzeild geraakte. Dit werd opgemerkt door twee zijner maats, die de Reguliers- breestraat passeerden, en hem uit zijn be nauwde positie redden met de veelbetee- kenende opmerking: Kerel, kom mee. Laat dat volk elkaar maar opvreten, zooveel te eer zijn wij er van af". Maar deze woorden schenen den Duivelshoekers niet aangenaam in de ooren te klinken. Men vergat de onderlinge veete en alles en allen richtten zich tot het beau trio, dat rechtsomkeert maakte en spoedig uit het gezicht verdween. En aan den binnen- landschen twist was een einde gemaakt door de vestiging der gedachten op den buitenlandschen vijand, want als zoodanig wordt de politie aldaar beschouwd. De Minister van bnitenlandsche za ken verzoekt in de Stct. van Dinsdag op gave van het adres van G. Niemeijer, ten vorigen jare als stuurman gediend heb bende op het te Groningen te huis be- hoorend barkschip Dina, kapitein T. J. Wieringa. Aangaande het ongeluk, hetwelk het stoomschip «Prins Frederik" van de maatschappij //Nederland" 29 Mei jl. nabij Gibraltar is overkomen, ontleent de «Prov. Dr. Ct." aan een particulier schrijven door een dame, die de reis van Java medemaakte, den 3 Juni 11. uit Gibraltar verzonden, de volgende bijzon derheden «Het ongeluk is zóó aangekomenZondag avond vertrokken we van Marseille, waar het grootste gedeelte van de passagiers aan boord ging, en zouden Woensdagmorgen Straat Gi braltar passeeren. Dinsdagmorgen hing er een zware mist, die ons belette de kust te zien, en om acht uur 's morgens was de mist zoo dik, dat men op geen tien pas van het schip de zee kon zien. Er werd dadelijk ge stopt, en aldoor liet de misthoorn zich hooren. //Ik wil u wel zeggen, dat wij allen ons angstig beklemd gevoelden, toen wij daar zoo stil lagen, zoo'n gevoel als van een blinde die in gevaar verkeert. «Plotseling zagen we in een schuitje een paar Spaansche visschers opdagen, die door gillen en gebaren ons zagen te beduiden, dat wy een anderen koers uit moesten, en byna op hetzelfde oogenblik begrepen we waarom, want vlak voor het schip, op misschien geen drie el afstand, zagen we, toen de mist een wei nig optrok, rotsen. «Den schrik zal ik nooit vergetenwe be grepen oogenblikkelijk het gevaar. Er werd met kracht achteruitgestoomd, en wat we tot nu toe niet gezien hadden, ontdekten we toen het te laat was, namelijkhemelhooge rotsen, ook aan den achterkantwij waren in een kleine baai door den stroom gevoerd, en door den zwaren mist waren de rotsen voor ons verborgen gebleven. Er werd met volle kracht weer vooruit gestoomd, maar helaaste laat, want met kracht stootte het achterschip tegen de rotsen, en op hetzelfde oogenblik klaarde de mist op. Was het twee minuten vroeger licht geworden, dan was het ongeluk niet ge beurd. «Een gekraak, alsof het schip in splinters zou vliegen, volgde op den stoot, en toen dreef de boot langzaam van de rots af. De schroef was gebroken en de geheele machine onbruik baar geworden. «In een oogenblik waren de sloepen buiten boord, en stonden wij klaar om er af te gaan maar het was, God dankniet noodig, want de boot heeft niet het kleinste lek gekregen. «Daar dreven we dan hulpeloos heen en weer, maai- gelukkig gebeurde het ongeval vlak bij den vuurtoren van Ceuta op de kust van Afrika, zoodat we tegen den middag hier heen konden gesleept worden." Uit latere berichten blijkt, dat liet stoomschip «Utrecht", van Java naar Rotterdam, 9 dezer te Gibraltar arriveerde en dienzelfden dag de reis heeft voortgezet, na aldaar de passagiers en Zr. Ms. troepen van de «Prins Frederik"geëmbarqueerd te hebben. De Regeeriug Leeft aan de Tweede Kamer ter goedkeuring aangeboden de den 16 Nov. 1887 tv> 's-Graveuhage ge sloten intern, overeenkomst tot het tegen gaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wa teren. In de toelichting van het wetsont werp wordt o.a. gewezen op het staatkundig belang, dat Nederland uit een zedelijk oog punt bij deze zaak heeft om nl. gezuiverd te worden van de blaam, als zou het in het schade lijden der reeders, den ruil van net ten en ander vischtuig tegen sterken drank enz. de hoofdschuldige zijn. Herhaaldelijk werden in den laat- sten tijd te Rotterdam huwelijken gesloten op een leeftijd, die aan Indië deed den ken. Thans is opnieuw sprake van een echtverbintenis, aan te gaan door een 16- jarigen knaap, reeds in ondertrouw op genomen terwgl een ander paartje, dat dezer dagen in het huwelijksbootje stapt, te zamen slechts 35 jaren telt. Men weet niet, of de respectieve paar tjes tot de gegoede of tot de minder gefortuneerde standen behooren, doch vreest het laatste; de meeste gevallen van onverantwoordelijke voortvarendheid en lichtzinnigheid in deze komen daar voor, waar ze, in het belang van het pauperisme, in het geheel niet moesten gezien worden. Groningen, 12 Juni. Van hier valt het treurig bericht te melden, dat de rijks-betaalmeester alhier zich van het le ven heeft beroofd. Een aanzienlijk tekort in zijn kas zou hem tot die wanhopige daad gedreven hebben. Omtrent de oorzaak van dit tekort is nog niets met zekerheid bekend ge worden. Een advocaat te 'sGravenhage ont ving het verzoek van een cliënt, om op de gronden, in het volgende curieuse stuk ontwikkeld een vordering tot schadever goeding in te stellen Schraven hage 11 Julij 1888. Aan den Heer N. N. aan werk loon van 10 pute moeder schoon houwe en een poort schrop be schade aan bloeme en poti en groenti ver zuim aan werk door de buure dat ik niet buiti kon gaan om mijn zaake ti doen de raame en duure kapot behang kapot gooti lekke de heel kleer brant hout bederft boome en heesters teege het woonhuis en de deur gezet dat ik of de vrouw er niet uit kan, de vrouw is gaan vlugti en een andere wooning tot Schadevergoeding 1400 gulde Te Tilburg deed zich dezer dagen het volgende zeldzame geval van dieren- instinct voor: Bij den hr. H. had een kat op den hooizolder jongen geworpen. Eenige dagen later vernamen de bewoners een geweldig rumoer op den zolder, en toen een on derzoek naar de oorzaak werd ingesteld, zag men, dat de poes woedend haar jongen verdedigde tegen de aanvallen van een grooten, vreemden kater. De poes sloeg de aanvallen zóó geweldig af, dat de kater telkens genoodzaakt was te vluchten, waarvan de kat gebruik maakte om achtereenvolgens haar jongen onder het hooi te verbergen. Toen dit geschied was, ging zij zelve tot den aanval over, met het gevolg dat de kater, toen hij door het zolderluik naar beneden vluchtte, door de moedige kat werd besprongen en doodgebeten. Een afschrikkend voorbeeld voor te laat komende spoorwegreizigers, die met alle geweld nog meewillen, werd dezer dagen aanschouwd in een treurig ongeluk aan het station te Doornik. Daar kwam een heer aan, juist toen de trein, waarmee hij wilde vertrekken, ging voortrijden. Hg klom over een afsluitingshek, liep den trein na, sprong op de loopplank, maar door een misstap viel hij, en werd verpletterd door den trein die hem over het lichaam reed. Als iets zeldzaams wordt gemeld, dat te Giessen-Nieuwkerk, bij den hr. G. Koogman een bokje is, dat op de uiterste ïuntjes van de hoorens flinke haarpluimen leeft. Past op uw beurzen Voor eenige dagen werden per adver tentie in het »N. v. d. D." agenten voor een op te richten zaak gevraagd. Wie daarop nadere inlichting vroeg, kreeg de informatie, dat bedoelde zaak was een »Nederlandsche Publieiteitsvereeniging" te Doetinchem, en al dadelijk werd toege zonden een instructie voor hh. agenten en depóthouders, in slecht Nederlandsch gesteld, en waarbij later tot opheldering nopens de wijze waarop men dacht te wer ken een enveloppe werd gevoegd van the Publishing Company te Amsterdam. De naam der schrijvers of der ondernemers werd niet gemeld, maar f 50 storting werd als waarborg gevraagd, en is de gegadigde nog al zeer belangstellend, dan f 100. Op navraag omtrent de vereeniging antwoordde de burgemeester van Doetin chem, dat hem niets omtrent de vereeni ging bekend is en dat ze in geen geval te Doetinchem is gevestigd. Luidens berichten van de Golf van Mexico zal de parelvisscherij aldaar de grootste verwachtingen overtreffen. De meeste schelpen, die uit de diepte opge haald worden, bevatten paarlen, en aan de kusten van de Golf heerscht een staat van opgewondenheid, welke slechts met die bij de ontdekking van nieuwe goud velden kan vergeleken worden. De paar len zijn vaak van buitengewone grootte en zuiverheid. In de jongste December- ,ud werd een parel gevischt, die 75 karaat woog en ter plaatse (ver bene den de waarde) voor 14,000 dollars werd verkocht. Onder de dames, die met geestdrift philantropisch werk in Oostelijk Londen verrichten, is Miss Beatrice Potter mis schien de aangenaamste type. Zij begon dit werk na het lezen van Walter Be- sant's »A11 sorts and conditions of men.« Evenals de heldin van dien roman leefde zij eenigen tijd te zamen met en onder de arme jonge vrouwen, die met haar naald een schamel stuk brood verdienen. Aan deze verhuurt zij gezonde woningen, maar laat zich er voor betalen, om de onderneming niet als een daad van lief dadigheid tö laten beschouwen. Zelfs heeft zij, om den schijn op te houden, wel eens slechte bewoonsters uit hare woningen gezet. Zij was in staat, der commissie, die omtrent het »Sweating- systeem" een onderzoek instelt, vele in lichtingen te verschaffen. Een paar weken geleden nam zij een wagen vol dier arme meisjes voor een dag mee naar »Epping Forest« om de buitenlucht te genieten. Niet weinig was zij uit het veld geslagen, toen op de eerste pleisterplaats alle meis' jes een kroeg binnenstormden. Voor menig ander zou dit geuoeg zjjn geweest om alles in ééns op te geven, doch zij had den tact om vol te houden, en de dag bleek een groot succes. William A. Andrews, van Boston, zal eerstdaags den Oceaan oversteken naar Engeland, in een scheepje van bui tengewoon geringe afmetingen, kleiner dan een van de vier kleine vaartuigen, waar mede vroeger dit waagstuk werd vol bracht. Het notedopje is niet langer dan 4.4 Meter. De Nautilus, waarmede An drews in 1878, te zamen met zijn broe der, naar Engeland overstak, was ongeveer 5.5 Meter lang. Het scheepje is zoodanig ingericht en uitgerust, dat het, naar men hoopt, des noods tegen stormen bestand zal zijn. Algerië is weer bezocht door een sprinkhanenplaag. In de provincie Con- stantine heerscht groote ontsteltenis. Het dal Guelma is geheel verwoest door deze insecten, die kwamen in een dichten zwerm van 12 mijlen lengte en 6 mijlen breedte. Op verzoek van den gemeenteraad heeft de politie te Pargs de bedelaars geteld. Er zijn er niet minder dan 4500 tot 5000. Het merkwaardigste van de zaak is, dat een belangrijk aantal in de rijke gedeelten der stad, l>ij het Palais Royal, in de Champs Elysées wonen. In- tusschen zijn de eigenlijke bedelaars - kwartieren in de buiten wijken. Zoo leven in de Cité Gounet, een deel van de voorstad St. Antoine, 172 families van het bodelen. Daar leven, volgens den commissaris van politie Lejain, be delaars uit alle werelddeelen, zelfs negers ontbreken er niet. Een vroegere notaris, die wegens bedelen was opgepakt, beant woordde alle vragen, die hem gedaan werden, hardnekkig in 't Latijn en ver oorzaakte dus niet weinig verlegenheid Nuar het oordeel der Frausche bladen neemt de bedelarij op straat steeds toe. Door de toepassing van de dood straf door middel vau electriciteit in plaats van door ophanging, zal men in de Ver- eenigde Staten voortaan maar één beul noodig hebben, die zonder New-York te verlaten, zijn werk kan doen en de ver oordeelden het leven kan ontnemen op alle afstanden, als de plaats waar de on gelukkige ver big ft, maar een telegraaf kantoor rijk is. Heldersche Moppen. NIEUWE ZEDEN. MevrouwWil je dus werkelijk weggaan, Grietje DienstmeisjeJa, mevrouw, het spijt me wel, maar ik heb een dienst gevonden als kamer meisje, waar ik geen wascb te beredderen heb. Maar wees u maar gerust, mevrouw, ik zal zoo'n goed getuigschrift geven, dat u ge makkelijk weer een andere meid zult kunnen krijgen. o EEN BAROMETER. ManIk zal dezen zomer eens een badkuur beproeven, om te probeeren, of ik dat akelige podagra niet kwyt kan raken. "Vrouw: Maar man, hoe zouden we dan in 't vervolg weten, of 't weer zal veranderen. OP ALGEMEEN VERZOEK. Mijn zuster te Amsterdam beeft zoo'n aller- beeldigst mooi dochtertje, dat ze cr op alge meen verzoek nog oen moet krijgen. o GOEDKOOP. A.Wat zeg je van mijn nieuwen horloge ketting? Is bij niet mooi? B.: Prachtig! En wat kost die? A.: Maar één gulden. B.Maar éón gulden Dat is onbegrijpe lijk: bet ding moet fabriekmatig vervaardigd en vervolgens gestolen zijn. Marine en Leger. De off. van gez. le kl. t. z. J. Keyser, dienen de aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 26 dezer op non-activiteit gesteld, terwijl de tijdelijke off. van gez. der 2e kl. t. z. dr. A. Winternitz, dienende aan boord Zr. Ms. torjjedo- instr actieschip Marnix, ter zijner vervanging met dien datum wordt overgeplaatst aaD boord Van gemeld wachtschip om tevens dienst te doen aan boord van genoemd torpedo-instructieschip. Zr. Ms. instructiebrik „Castor", comm. luit. t. z. le k!. H. Kouwenherg is Dinsdag weder uit het Oosterdok te Amsterdum naar de Zuiderzee vertrokken; thans met het tweede gedeelte der jongens van Zr. Ms. opleidingschip Anna Pau- lowna, te Rotterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1