't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1602. Zaterdag 23 Juni 1888. Zestiende Jaargang. KALENDEB DER WEFK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefd verzocht 't abonne mentsgeld Vliegend Blaadje, 2e kwartaal 1888, te willen overmaken in postzegels of per postwissel vóór 5 Juli e.k., zul lende anders daarover met 10 Cent ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 40 m. Onderg. u 8 u. 25 m. Zondag 24 Maandag 25 Texelsche Kermis. Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 V astendag. H. Petrus en Paulus. HELDER, 22 Juni 1888. De jongeliugen D. Ahrend en M. L. Oetelmans, leerlingen van den heer W. Bakker alhier, hebben met goeden uitslag examen gedaan voor surnumerair bij de H. IJ. Spoorweg-maatschappij. De eerste kon evenwel wegens onvoldoende gezichtsterkte niet geplaatst worden. De Staatscourant van 21 Juni bevat het volgende Bij koninklijk besluit van 19 dezer no. 17, is aan den heer O. van Rees, op zjjn verzoek, een eervol ontslag verleend als ?ouverneur-generaal van Nederlandsch- cdië, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag waarop de heer Van Rees de functiën van Gou verneur-Generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij koninklijk besluit van gelijke dag- teekening no. 18, is benoemd tot gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië de heer mr. C. Pjjnacker Hordijk, oud-mi nister 'van binnenlandsche zaken, thans commissaris des konings in de provincie Drente, met bepaling dat de benoemde gouverneur-generaal als zoodanig optreedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. De uniform der adspirant-adminis- trateurs der Marine wordt voortaan gelijk aan die der adelborsten van het Konink lijk Instituut der Marinehet baadje en de pet zullen echter voorzien zijn van verzilverde in plaats van vergulde knoo- pen, terwjjl de roode kraag voor de ad- spiranten der tweede afdeeling voorzien zal zijn van een anker van wit kemels garen, en voor die der eerste afdeeling van een anker met kroon van zilverdraad geborduurd. De ponjaard blijft van wit metaal. Yoorts is de jaar lij ksche contributie voor de opleiding van f 200 op f 300 ge bracht. Alle kokergen op Texel hebben het werk moeten stakendoordien de garnalen niet in gaven toestand op de buitenland- scbe markten konden gebracht worden. Het werk werd in bet begin van Novem ber aangevangen en duurde precies tot medio Juni. De vloot, die in de winter maanden 70 a 80, doch in deze maand slechts 15 schuiten telde, ving in bet geheel 11,732 manden garnalen. Door de visschersvloot werd met de garnalen- vangst ruim f35000 besomd. Bedankt voor bet beroep naar Den Hoorn (op Texel) door ds. T. Hoog, te Heivoort. Naar Artis te Amsterdam zijn van het eiland Texel drie levende en twee doode steppenboenders verzonden. Zooals aan velen bekend zal zijn, werden door den storm van 5 Maart 1883 op bet eiland Urk 17 vrouwen weduwen en 56 kinderen weezen. Thans na 5 jaren, zgn van dezen nog slechts behoef tig 9 weduwen en 19 weezen. 2 wedu wen zijn in dien tjjd overleden, 1 is in goeden doen gekomen, en 5 zijn weder gehuwd. De 9 bovenbedoelde weduwen en 19 weezen krijgen ondersteuning uit het fonds, dat in 1883 bijeengebracht werd en, naar men zegt nog f42,000 bedraagt. De heer F. Domela Nieuwen huis is nu door eenige verveners per aangetee- kenden brief uitgenoodigd om een verga dering met ben te houden op een tijd, door hem zelf te bepalen, te Heerenveen. Zij wenscben van hem te vernemen boe een vervener, met 60 man werkende, per dag f 98.40 kan verdienen. De luchtreiziger F. L'Hoste, die 11. Donderdag in gezelschap van de beeren Julhes en Wolff met den ballon Kopen- hage in de Zuiderzee terechtkwam, ver loor bij die schipbreuk zijn jas, inhou dende een portefeuille met f 200 aan geld. De wakkere luchtschipper werd aan bet hoofd verwond. Yolgens een bij de naamlooze ven nootschap Maatschappij Holland" tot uit oefening van reederij en vischhandel te Scbeveningen ontvangen telegram uit Ler- wick is het loggerscbip Holland VIII, schipper Arie Korving, aldaar binnenge- loopen met eenige tonnen eerste nieuwe haring, en zijn deze eerstelingen per stoom boot via Leitb aan genoemde reederij al gezonden, zoodat einde deze week de nieuwe baring kan aankomen. De stoker V. van bet wachtschip te Hellevoetsluis, werd Maandagnacht om streeks vier uur zwaar gewond in het marine-hospitaal aldaar gebracht. Na ge neeskundige hulp te hebben genoten, ver klaarde hij, dat hij op de kermis in het naburige Oudenhoorn twist had gekregen met den matroos le klasse S., eveneens van het wachtschip, en wel om een zeer nietige reden, nl. wie hunner aan de beurt was een borrel te bestellen. Hg was vervolgens op den grond geworpen, ge slagen, en men had hem eenige steken toegebracht in de linkerzijde, waarbij ver moedelijk ook de long was getroffen. Het slachtoffer is niet buiten gevaar en zeer zwak door veel bloedverlies. Ruim 500 werklieden, allen werk zaam aan 's Rijks werf te Amsterdam, hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zg zich ernstig beklagen over de stelselma tige slooping van de marinewerven ten bate van de particuliere industrie. Zij betoogen dat 's lands belang hiermede niet gebaat is, daar het doel bezuini ging* in werkelijkheid blijkt te zijn het leveren van ondeugdelijk materieel. Adres santen blijven niet in gebreke verschil lende voorbeelden tot staving van hun beweren aan te voeren, ook ten betooge dat de marinewerven duurder dan parti culieren werken. In tijden van nood kan ook alleen op de Rijkswerf gerekend wor den. Dat heeft de ervaring in 1873 ge leerd, toen aan verschillende particulieren de levering van 20 stoombarkassen werd aangeboden om ze binnen zes weken ter reede van den Helder te leveren. Er was er niet één die het aandorst; alleen de marinewerf en de marinewerkman waren daartoe in staatbinnen den be stemden tijd lagen de stoombarkassen ter plaatse gereed. Ten slotte wijzen de werklieden op de moeielijkheden waarin het Rijk zou komen, als bij een dreigend gevaar aanvulling of herstelling van 's lands vloot goheel van particuliere willekeur zou afhangen. Men schrijft uitLeidenaan de »N.R.C.": Door de politie te Leiden is ter be-( schikking van de Haagsche justitie gesteld! de conducteur le klasse van de HolU IJzeren Spoorweg-Maatschappij Van L.,! die zich aan verduistering ten nadeele dierj Maatschappij had schuldig gemaakt. Daar de ontdekking van het misdrijf tevens kan strekken tot een waarschuwing voor veel reizigers, die, zij het dan ook te goe der trouw, verder helpen de kwade prak tijken te bevorderen, is het noodig, de ware toedracht der zaak te vermelden. Het was een publiek geheim, dat er sedert jaren handel gedreven werd in spoorwegkaarten buiten de stations om. Dit geschiedde door retourkaarten, waar van de honders ook voor de terugreis reeds gebruik gemaakt hadden, doch waarvan de tijd van duur nog niet ver streken was, opnieuw te verkoopen, na tuurlijk tegen een zeer verminderden prijs. De verkoop geschiedde in den regel in een tapperij, in verschillende ge meenten daartoe aangewezen en zelfs door tusschenkomst van den tapper. Natuur lijk moest de conducteur daarin de eerste hand hebben. Dit bleek dan ook dezer dagen uit een aan de Maatschappg gericht schrijven van twee te Leiden wonende personen, van welk schrijven de politie in kennis werd gesteld. De conducteurs, onder welke v. L., werden bij aankomst van den trein te 12.20 uren 's nachts gefouilleerd. Daarbij bleek, dat alleen v. L. een achttal kaar ten in zijn bezit had, welke hij bij aan komst in de daarvoor bestemde bus had moeten werpen. Al heel spoedig tot be kentenis gebracht, deelde v. L. nog mede dat de door hem achtergehouden kaarten werden verkocht aan den spoorlooper v. O., door tusschenkomst van den zetbaas van den kofiïehuishouder De H aan den Stationsweg onder Oestgeest, nabij Leiden. Ook die personen werden in verhoor ge nomen. Hun bekentenis stemde overeen met de verklaring van den conducteur. Ook tegen v. O. werd proces-verbaal op gemaakt wegens heling. Bij het binnenkomen van trein 26 van den Nederlandschen Rhijnspoorweg aan het station 's Gravenhage te 11.50 uur, is de conducteur Aartsen, eerst se dert 1 Juni 'als zoodanig bij de Maat schappg in dienst, langs de treeplank uit den bagagewagen gegleden en onder den trein geraakt. De ongelukkige werd let terlijk aan stukken gereden en bleef dan ook op de plaats dood. Zijn lijk is per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Aartsen laat een jeugdige weduwe en een kind achter. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat te Haarlem, dat bijna 50,000 inwoners telt, de vorige week op 2 dagen niemand is ter aarde besteld. De slagersknecht H. F., die den 30 April te 's-Hertogenbosch in de Tol- brugstraat, zonder aanleiding, een huzaar mishandelde en een oog uitstak, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. De Ned. Sport verneemt uit goede bron, dat te Amsterdam een Dames-Roei- vereeniging is opgericht door een aantal dames, die reeds op een ander sportge bied bewijzen gaven van moed en vol harding. Zaterdagmiddag geraakte de met zijn vrouw langs de Nassaukade te Am sterdam wandelende R. S. met haar in twist en wilde om ega tot bedaren te brengen, haar schrik aanjagen, door de bedreiging zich te zullen verdrinken. Moeder de vrouw, die den moed van va der scheen te kennen, verhinderde hem niet, maar liet hem gerust zijn gang gaan, afwachtende de dingen die gebeuren zou den. In toorn ontstoken stapte het heer- naar de gracht en liep te water, doch moeder's vertrouwen werd niet be schaamd, want papa had nauwelijks het water gevoeld of hij maakte rechtsom keert en pakte zijn biezen op. Als een juffershondje rillend ging de man naar huis. In de Drentsche N.-Willemsvaart is het lijk eener jonge vrouw opgevischt onder de gemeente Yries. Op het lijk is gevonden een spaarboekje van de Nuts- bank te Groningen, rechtgevend op de som van f1300; verder f7,60 aan con tanten, een gouden broche, dito oorbel, slot met koralen en twee dito vingerrin gen, benevens een zilveren knipje. Yol gens het spaarboekje is de jonge vrouw afkomstig uit Sappemeer. Dinsdag had te Purmerend op de markt een treffend voorval plaats. De heer J. Munnikhuis, eigenaar van het bekende Doelenhotel aldaar, zakte plot seling ineen en was bijna onmiddellijk een lgk. Bij Jan Janssen te Heel zijn door één bliksemstraal 17 eenden getroffen, waarvan 15 gedood werden. Een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop is te Haarlem voor gekomen bij een 51-jarige vrouw, door haar opgedaan bij het ontkleeden in de vorige week van het lijk harer zuster, die geruimen tijd lijdende was geweest aan verzwering van een der handen. De jachtopzichter Honselaers, te Kevelaar, is Dinsdag doodgeschoten. Als verdacht van dien moord is de schoenma ker N. Janssen aldaar gearresteerd. Te Zevenbergen werd dezer dagen een bedelaar gearresteerd. Toen de politie hem onderzocht, bleek het, dat hij nage noeg f1600 aan bankpapier bij zich droeg. Zondagsrust Men verneemt dat bij de Regeering het plan in overweging is, om den dienst der posterijen des Zondags aanmerkelijk in te krimpen, zoo niet geheel op te heffen. De Yereeniging tegen de kwakzal verij zal eerstdaags haar nuttig werk op geven. Een veroordeelend vonnis, tegen haar gewezen, heeft haar tot dat besluit gebracht. Yelen, die zagen hoe ferm de vereeniging optrad, hoe ze de bestand- deelen der geheim- of wondermiddelen ontleedde, hoe ze 't publiek ten beste raadde, zullen met ons betreuren, dat om standigheden haar tot dat besluit brachten. Kwakzalvers en wonderdokters kunnen nu fier 't hoofd opheffen en met meer gerustheid voortgaan uit de beurzen der lichtgcloovigen te putten, daar ze niet langer aan de scherpe controle van 't oog der wetenschap zijn blootgesteld. Paarden, ten noorden van Alkmaar groot gebracht, worden schichtig hg 't zien van een boom, heeft men schertsen derwijs wel eens gezegd. Zoo erg is het nu niet, maar dat er werkelijk weinig hout voorkomt, blijkt uit de handelwijze van den blauwen reiger (Ardea Cinerea) iu deze streken. Deze vogel breekt hier geheel met zijne gewoonte. Overal elders in ons land toch bouwt -bij zijn nost op boomen, maar in het Zwanenwater, een meertje tusschen Petten en Callantsoog, nestelt hij in het riet. Evengoed als de menscb, regelt de reiger zich dus naar de omstandigheden. In concurrentie met het Duitsche Noord-Oostzee-kanaal, heeft zich in De nemarken een maatschappg gevormd om een tweede Noord-Oostzee-kanaal te ma ken. De Deensche ingenieur Glasner, die aan het hoofd staat van een syndicaat van Engelsche en Fransche kapitalisten, heeft van de Deensche Regeering con cessie verkregen voor den bouw van een kanaal van de Noordzee door Denemarken naar de Oostzee, welk plan door de Re geering onderdsteund wordt. Het kanaal zal aan de baai van Jammer beginnen en vervolgens loopen over Tinfjord naar Hals-Barre en het Kattegat. Dekosten van dit werk zullen ongeveer 2,000,000 beloopen. Het zal, naar men verwacht, in 5 jaren gereed zijn. Dezer dagen werd te Dresden door een merkwaardig toeval een moordenaar ontdekt. In het laatst van Mei was daar een oude tuinman vermoord, en men zocht tot dusverre tevergeefs naar den moordenaar. Maar verleden week verzocht in een koffiehuis een 18-jarige tuinmans knecht, uit Silezië, een der kellners, zijn horloge voor hem op te winden, en de kellner ontdekte dat op dit horloge hetzelfde nummer stond als waarmee, blijkens de politie-berichten, het zakuur werk van den vermoorde was gemerkt. Hij waarschuwde de politie, de jonk man werd in hechtenis genomen, en weldra bekende hg, schuldig te zijn aan den moord. De kellner ontvangt nu de 500 Mark, welke voor de ontdekking van den moordenaar waren uitgeloofd. Het pauperisme in Londen. Een schoenstikster te Londen verscheen voor den politie-rechter onder aanklacht zich haar toevertrouwde waren toegeëigend te hebben en daarbij bleek dat zij gedu rende de laatste maanden van de schoen fabriek, waarvoor zg werkte, vijf cents ontving voor een paar geheel gestikte bovenstukken, ja zelfs voor 7 en 9 stui vers een dozijn paren afmaakte. De vrouw werd zonder straf vrijgelaten daar zij bij het verkoopen der goederen geen brood had voor zich en hare kin deren. De militaire feesten welke te Mar seille gegeven worden ter eere van den Franscben Minister Floquet, zijn Zondag op treurige wijze gestoord. Bij een schiet wedstrijd van twee kanonnen, ontdekte een kanonnier, Misselis genaamd, dat in een der kanonnen een hefboom, bg het verplaatsen gebruikt, was blijven steken, waardoor het afschieten gevaarlijk kon worden, voor de toeschouwers. Hij snelt toe om het verzuim te verhelpen, maar terwijl hij dat beproeft, wordt het kanon afgeschoten en Misselis viel dood neer. Het feest werd toen onmiddellijk ge staakt, en ook een feestmaal voor dien avond werd afbesteld. Het afsnijden van wijnstokken in Italië als wraakoefening, waarvan wij on langs melding maakten, neemt steeds grootere afmetingen aan. Te Cazale werden in éen nacht 2378 wijnstokken van 7 verschillende eigenaren afgesneden. Te Mirabello eveneens in één nacht 891 2 verschillende eigenaren en teYiarigi in drie verschillende nachten 759. Een der levendigste, tafereelen van het spectakelstuk De reis om de wereld" was ongetwijfeld de aanranding van den trein. Dat dit met de waarheid overeen kwam, bewijst het volgende Een trein der Northern Pacific Spmij. stopte plotseling omdat een der signalen op onveilig stond, en vóór de conducteurs of passagiers begrepen wat er voorviel, vertoonde zich een bende gemaskerden, die met de revolver in de hand de passa giers dreigden neer te schieten, indien zij zich poogden te verzetten. Alles wat de bandieten aan geldswaarde vonden werd daarop meegenomen. Zij lieten de vrou wen echter ongemoeid die mochten haar sieraden behouden. Toch bemachtigden zg niet meer dan 1000 dollars, daar"1 meeste passagiers er in slaagden bungeld te verbergen, terwijl de roovers in den postwagen de brandkast openbraken en plunderden. Na vgf kwartier trokken de bandieten zich terug en kon de trein doorgaan. Een der passagiers redde een som van 15,000 dollars. Een troep Indiaansche spoorzoekers is afgezonden om de bandieten te zoeken. Een llarem Gevaccineerd. Waarschijnlijk is er nooit zulk een bui tengewone en zonderlinge vaccinatie ver richt als die, welke onlangs is bewerk stelligd binnen het gewijde gebied van den harem des Turkschen Sultans. Aan een Italiaanschen chirurgijn was de opdracht verstrekt om een honderdvijftigtal be woonsters van het Serail iu te enten. Of dit met of tegen haar wil geschiedde, is onmogelijk te zeggen, vermoedelijk wel het laatste. De dokter stond voor een groot scherm, met een gat in het midden, juist wjjd genoeg dat een daarachter geplaatste dame er haar arm doorheen kon steken. Twee reusachtige oppassers stonden bij den operateur, om te beletten dat hij de ge laatstrekkeu en gestalten zou zien van haar, die hij vaccineerde. Na afloop van elke operatie, nog eer de arm terugge trokken wa9, werd het hoofd van den dokter omhuld met een dichten sluier, die niet eer werd weggenomen, voordat de arm der volgende dame de plaats der vorige had ingenomen. Onder deze moei lijke omstandigheden werd de geheele kunstbewerking aan allen ten uitvoer ge bracht. Men kan zich voorstellen, hoe de ongelukkige dames elkaar gedurende de eerste volgende tien dagen wederkec- rig beklaagd zullen hebben Marine en Leger. Bij Zr. Ma. besluit is de commissie tot het afuemen van het eindexamen aan de adspirant- administrateurs bij de zecmncht in dit jaar, sa mengesteld uitden hoofdinspecteur van admin. J. C. L. K. Van Wely, als president; den insp. van admin. G. H. C. Van Nuys, de offn. van admin. le kl. D. A. Van der Laan en J. C. Kluit, en den off. van adm. 2e kl. 8. J. A. Deyll, als leden. Met wijziging van artikel 2, hoofdstuk 6a, deel I der verordeningen Koninklijke Nederland- sche zeemacht, is bepaald dat het personeel van den torpedodienst in hoofdzaak bestemd is voor diensten, betrekking hebbende op de maritieme verdediging der kusten, zeegaten en stroomen, en speciaal voor die waarbij gebruik wordt gemaakt van offensieve torpedo's. Het kan ook worden aangewezen voor plaatsing aan boord van naar het buitenland vertrekkende schepen, zoomede voor diensten bij de zeemacht in de overzeesche bezittingen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1