't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1604. Zaterdag 30 Juni 1888. Zestiende"Jaargang. EALENDEB DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. DE KERMIS. FEUILLETON. De Dochter van hen Haiielsraai. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ^.dvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefd verzocht 't abonne mentsgeld Vliegend Blaadje, Se kwartaal 1888, te willen overmaken in postzegels of per postwissel vóór 5 Juli e.k., zul lende anders daarover met 10 Cent ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 44 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 1 Laatste Kwartier. Maandag 2 Heldersche Kermis. Dinsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Verjaardag van Wilhelmina Frederika AnnaElizabeth Maria, dochter van Z. K. H. Prins Fre- derik. (Gehuwd met den Prins zu Wied.) Vrijdag 6 Zaterdag 7 van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 26 Janl 1888. Voorzitter de Wethouder, de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren van Neck en Franken. Bij de opening der zitting spreekt de Voor zitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den Burgemeeeter, den heer Stakman Bosse, die in den voorafgaanden nacht in 79-jarigen ouderdom is overleden. Spreker herinnert, dat de overledene tal van jaren aan 't hoofd heeft gestaan van het gemeente-bestuur, en naar zijne overtuiging gedaan heeft wat hij kon in 't belang der gemeente, waarvoor hij met ijver en nauw gezetheid werkzaam was. De leden, die tot liet aanhooren dezer toespraak van hnune zetels wa ren opgestaan, betuigen hunne ingenomenheid met het gesprokene door den Voorzitter. De notulen der vorige zitting worden daarop na voorlezing goedgekeurd. Door don heer Korver wordt te kennen ge geven, dat hij uit eerbied voor den doode, gaarne had gezien, dat deze zitting eerst na de begra fenis-plechtigheid ware gehouden, en dus voor hedenavond uitgesteld. De Voorzitter stemt met den heer Korver in, dat dit wenschelijk ware ge weest en verzekert, dat hij het Dag. Best. daar aan wèl is gedacht. De omstandigheid echter, dat de financiëele regeling, die thans aan de orde komt, geen uitstel kan lijden, heeft aanleiding gegeven, om deze zitting te doen doorgaan. Aan de orde worden achtereenvolgens gesteld een drietal ontwerpen voor het doen van af- en overschrijving betreffende een aantal posten der begrooting voor den dienst van 1887. De heer Korver maakt bezwaar tegen het verleenen der gevraagde goedkeuring, omdat het z. i. niet aan gaat deze cijfers toe te Btaan en zich daardoor te binden. De Voorzitter ligt den heer Korver zooveel mogelijk in, en doet uitkomen, dat deze regeling noodig is voor het opmaken der reke ning en verantwoording over 1887. Omtrent een opmerking van den heer Korver, dat het cijfer der uitgaven voor den reinigingsdient aanmerkelijk hooger is dan de raming, wordt door den Wet houder, den heer Maalsteed, medegedeeld, dat dit geen bezwaar kan zijn tegen de goedkeuring, om dat het cijfer der ontvangsten van dien tak van dienst ook evenzeer is gestegen. Het eerste der drie ontwerpen wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Klik en Korver. (De heer Oudenhoven kwam eerst na deze beslissing ter vergadering). De beide andere ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een adres van bewoners der Hoofdgracht, in houdende klachten over de aanwezigheid van modder en klei in de laan aan die gracht, wordt, daar aan die klachten reeds is te gemoet gekomen, voor kennisgeving aangenomen. Met ingang van 1 Aug. e. k., wordt, op haar daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag ver leend aan mevr. de wed. van Werdt, geb. de Winter, uit hare betrekking van onderwijzeres aan de gemeenteschool No. 3. Het daartoe ingediend adres moet echter alsnog door adressante worden onderteekend. Aan de orde wordt nu gesteld de benoeming van een tijdelijken Wethouder. Er hebben achter eenvolgens drie stemmingen plaats. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Groen 6, de heer Hordijk 5 stemmen, en werd op de heer Vos, Janzen en Verfaille op ieder 1 stem uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming bekwamen de hee ren Hordijk en Groen ieder 7 stemmen. De daarop gehonden herstemming leverde deze uitkomst: gekozen werd de heer Groen met 8 stemmen. Op den heer Hordijk, die verzocht had niet in aanmerking te komen, werden 6 stemmen uitgebracht. De heer Groen verklaarde zich be reid, de benoeming, als zijnde van tijdelijken aard, aan te nemen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dat door het Dagel. Bestuur namens den Raad een brief van rouwbeklag aan mevr. de wed. Stakman Bosse zal worden gezonden. De openbare zitting werd daarna opgeheven, om in een zitting met gesloten deuren een aantal reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken om slag te behandelen. De openbare zitting wordt heropend. Er wordt over gegaan tot de keuze van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Gekozen wordt de heer Groen, die zich ook deze benoeming laat welgevallen. De heer Vos herinnert aan het voorstel, voor conigon tijd door hcw gedaan, lot vorhouging van 't bedrag der vaste jaarwedde van 't Hoofd der «nteschool no. 7b, met het bedrag der toe ad f 100, hem voor het honden van avond- toegelegd. Na eenige discussie wordt dit voorstel aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Verfaille, Korver en Govers. Door den heer Vos wordt verder herinnerd aan 't geen onlangs in eene zitting van den Raad door hem is in 't midden gebracht over klachten betreffende den geheel zonder toezicht plaats heb benden invoer van geslacht vee, dat vermoed wordt voor de gezondheid der ingezetenen scha delijk te zijn. Dit onderwerp lokt eenige gedach ten-wisseling nit, welke besloten wordt met de aanneming met algemeene stemmen van eene motie van den heer Janzen, luidende aldus: „De Raad der gemeente Helder, overwegende dat de vele invoer van geslacht vee in deze gemeente tot gegronde klachten aanleiding* heeft gegeven, be sluit deze zaak in ernstige overweging te zullen nemen". Tengevolge van de aanneming dezer motie, zegt de Voorzitter de aanbieding eener Verordening op dit onderwerp toe. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER, 29 Juni 1888. In de op 11. Donderdag gehouden ver gadering van de Commissie van beheer over het onlangs alhier gestichte Fonds tot onder steuning en ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen, werd met ingenomenheid kennis genomen van het plan der uitgave van een werkje, getiteld„De schipbreuk van het Duitsche barkschip „Renown", in December 1887", door onzen plaatsgenoot V. de Wit ge schreven. De uitgave geschiedt door den boek handelaar H. A. Stadermann en de netto-op brengst der uitgave is bestemd om te worden gestort in de kas van het bovengenoemde fonds. Door de in de vergadering aanwezige leden werd terstond voor één of meer exemplaren van dit werkje ingeteekend. Volgens de tot nog toe ingekomen inteeken- lijst is voor de som van f126 aan jaarlijksche bijdragen en voor f13 aan giften in ééns in geschreven. Meerdero bijdragen zijn zeer ge- wenscht en vandaar dat we, ter bevordering hiervan mededeelen of herinneren, dat men zich kan doen inschrijven bij de leden van het dagelyksch bestuur over dat fonds, bestaande uit de heeren C. D. ZurMühlen, W. J. C. Ten Harmsen, W. Bakker Wz., R. Tienstra, L. W. F. Oudenhoven en T. Mooy. Aanbeveling van deze menschlievende zaak achten we geheel overbodig. Volgens particulier bericht, is Zr. Ms, schroefstoomschip Zilveren Kruis, kapt.- commandant J. C. Joekes, in het laatst van Mei te Honolulu aangekomen. De ontvangst aldaar was allerhartelijkst, zoo wel van de zijde der verschillende auto riteiten, met den Hollandschen consul en den Minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd, als van den Koning van Hawaii. De commandant werd 's avonds aan den Koninklijken disch genoodigd, bij welke gelegenheid hij van den Ko ning het Commandeurskruis der >Orde van Kalakaua« ontving. Op het drietal predikanten bij de Doopsgez. gemeente te Rijp, komt ook o.a. voor Ds. P. S. Bakels te Texel. Gedurende eenige dagen houden de oud-Katholieken te Iomnnfoii hun gods dienstoefeningen in 't hotelWillem Ba- rends". Daar 't aantal oud-Kathuliphen er steeds toenemende is, zal spoedig voor hen een kerk gebouwd worden. De boringen, van wegen het tech nisch bureau te Amsterdam, op het erf van den dorpssmid Slaman te Oudeschild op Texel, gedaan tot onderzoek naar een petroleumbron, hebben tot heden geen gunstige uitkomsten opgeleverd. Te Arnhem is de gasprijs van f)l/s tot 6 cent verminderd. In het vorige jaar gaf de fabriek een winst van f 30,000. In de omstreken van Steenwijk is geen enkele turf meer te koop, zoodat enkele schippers met halve vracht zgn vertrokken. Thans is het wachten op de nieuwe turf, die in Augustus gereed zal zijn. De telegrafist te Meppel, tegen wien een instructie was ingesteld, wegens het spoorwegongeluk te Ruinerwold, is buiten vervolging gesteld. Te Heerle is Zaterdagnamiddag, bij een hevig onweder, de bliksem in den toren der R. K. kerk geslagen. Een zijde van het dak leed aanzienlijke schade. Het onweer ging vergezeld van regen en hagelslag. De veldvruchten en boomen kregen veel schade. De beruchte inbrekers J. Hangjas en W. Kraagbeek, den 9en Juni door de rechtbank te Rotterdam ieder veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, hebben, naar men verneemt, van dit vonnis hoo ger beroep aangeteekend. Dinsdagochtend is onder het schijf schieten op Heumensoord te Nijmegen een korporaal van het 5e reg. inf., die zich te vroeg uit den observatiepost naar de schijf had gewaagd, door een kogel getroffen. Hem werd een oor en een ge deelte van de wang afgeschoten. De ver wonde is onmiddellgk naar het militair hospitaal overgebracht. Door de Gooische stoomtram is Zondagavond om tien uur een reiziger, die nabij Hilversum uit den trein sprong, overreden. De ongelukkige wiens, naam totnogtoe onbekend is, was onmiddellgk dood. Tijdens den dienst werd de pa rochiekerk te Brezezie in Gallicië door den bliksem getroffen. Drie personen werden gedood, zes ernstig en dertig licht gewond, terwijl twee honderd ande ren door vallend metselwerk eenig letsel bekwamen. De bisschop van Krakau, die de mis bediende, spoorde de menigte aan, kalm te big ven en voorkwam daardoor erger ongelukken. In den omtrek van de Nahe en het Rijndal is groote schade aangericht door een wolkbreuk. Te Munster am Stein bij Bingen, stond het water een meter hoog. De menschen moesten met bootjes van de dake* gered worden verscheidene schuren en stallen werden daar vernield. Öp andere plaatsen stortten ook huizen en molens in. kwamen eenige men schen om het lwon en vee verdronken. Bij de Engelsche kust zijn de stoomboot Aégean van Leith, en het Duitsche schip Northarapton Zondagnacht bij helder weder in aanvaring gekomen, en beiden gezonken. De bemanning van beide vaartuigen, 34 personeD, werd in de booten gered, door een ander stoom schip aan boord genomen en naar land gebracht. Maar twee mannen worden vermist. Zij zijn waarschijnlijk met het schip gezonken. De Pruisische Generaal Von Wurmb heeft nu in zgn land zes Koningen re gelmatig zien opvolgen. Hg werd gebo ren onder de regeering van FriedrichWil- helm II, in 1795, en leefde onder die van Friedrich Wilhelm III (1797-1840) Fried- rich Wilhelm IV (1840-1861) Wilhelm I (1861-1888) en Frederik III, die thans is opgevolgd door Keizer Wilhelm II. Volgens een telegram uit Mexico zgn bij overstroomingen te Leon en Silao 700 personen omgekomen en 2000 huizen vernield. Te El Pazo verloren 1500 men schen het leven. De kermis biedt ons dit jaar wat nieuws, 't Hollandsch Opera-gezelschap van den Park schouwburg slaat ook hier zyne tenten, of liever zijne tent, op. Afgaande op den bijval van het publiek, in andere plaatsen van ons vaderland ondervonden, rekent de directie ook hier op een ruime opkomst. Twee nommers van het programma zijn ons bekend, en wel: „De arme Student" (Der Bettelstudent), van Zeil en Gené, en „De huzaren in het dorp" (Les dragons de Villars), van Aimé Maillart. Met de opvoering van het laatste worden de voorstellingen alhier Maandag geopend. Verschillende couranten uit andere plaatsen schrijven over de opvoering der beide opera's met den grootsten lof. De heer A. Van Lier bezoekt ook nu onze kermis met zijn Hollandsch Tooneelge- zelschap, en heeft zijne fraaie schouwburgloge op 't Nieuwekerkplein opgeslagen. Dinsdag avond zal de reeks der voorstellingen geopend worden met de opvoering van het beroemde drama „Zwarte Griet", door Rosier Faassen. Altijd mocht de heer v. Lier zich verheugen in een ruime opkomst van het publiek, en we twijfelen niet of dit zal ook gedurende deze kermis 't geval zijn, daar 't gezelschap over uitstekende talenten kan beschikken. Beschaduwd door het liefelijk lommer van de boomen in den voortuin van Tivoli, is de schouwburgtent verrezen, waarin 't gezelschap van de hh. Kreukniet en Blaaser gedurende de kermis zijn voorstellingen zal geven. Reeds maakte ons publiek dezen winter met dit ge zelschap kennis en toonde zich met het spel ten zeerste ingenomen. Op het Westplein treffen we ook nu, even als gewoonlijk 't Théatre Spriet aan. Vinden we er ook al den bij iede** bokeudeu, Joviale-» dieecteur niet me°i» 11,3 zaak wordt voortgezet onder leidi"ö -an meJ- de Wed. Spriet on haar yj&oa. By Spriet amuseerde zich steeds iedereen, zoowel op de gewone als op de kindervoor stellingen. Ook dit jaar is er voor wat nieuws, en wat meer zegt, voor veel afwisseling gezorgd. Weinigen zullen kermis gehouden hebben zonder een bezoek aan Spriet te hebben gebracht. Reeds Zondagavond nemen de kermis vermakelijkheden een aanvang, en wel in 't lokaal „Tivoli", waar onze oude bekende, de heer G. Stroober, weer optreedt met een ge heel nieuwe troep artistèn, spécialiteiten in verschillend genre. En welk een gezelschap Zie de afbeelding der werkzaamheden op de tableaux en ge zijt overtuigd, dat 't iets uit stekends is. In de eerste plaats zal het de bewondering der bezoekers wegdragen, wanneer ze de werkzaamheden van the royai Pardo Family, op bicycles uitgevoerd, aanschouwen. We kunnen het geheel nog niet beoordeelen, maar durven toch den heer Stroober een ruime opkomst van 't publiek voorspellen. De heer M. P. Polak heeft zijn lokali teit expresselijk voor de kermis ingericht en 't beroemde Hollandsch Operetten-Gezelschap, onder directie van den heer Pierre Hartman geëngageerd. Nu en dan, als 't kan geschikt worden, zal, tusschen de voorstelling, gelegen heid tot dansen worden gegeven, iets dat wel in den smaak der kermisgangers zal vallen en velen doen besluiten, eens binnen te loopen. 28) Naar het Duitsch door AMO. wat haar vader 'JUS, als hij aan den wal was. Wel had zij verwonderd opgezien, toen zij bij den ongelukkige geroepen werd en hem in het bezit vond van een groote som geld, die hij* onmogelyk van zijn matrozen- huur kon overgespaard hebben, maar tot heden had zij haar vader niet durven vragen, hoe hij aan zooveel geld was gekomen. Door het bezoek van mijnheer White kwam zij nu tot nadenken. Wat had die man met haar vader uitstaan Hoe kende hij een ver- loopen matroos, die volstrekt niet bij hem paste Dat konden nooit eerlijke zaken zijn, dacht zij. Op dat oogenblik ontstelde zij nog meer zij schrikte op door de klank van goudstukken, die op den grond in de kamer vielen. Door het woelen van haar vader was het bloedgeld over de beddeplank geraakt en rolde nu naar alle kanten heen. Sabine sprong op en raapte in de grootste verbazing de goudstukken op, die zij nu aan haar vader teruggaf. Hoe kwam de oude aan dat geld? Een uur geleden had hy haar de les gelezen, om met het weinig voorhanden geld zuinig te wezen en nu raapte zy ver scheidene honderden marken iu goud randen vloer. Niemand dan de Amerikaan kon dat geld gegeven hebben. Maar waarom? Daar moest toch een reden voor zijn Ondanks haarzelve kwam er een vreeselyke verdenking bij haar op, zij rilde er van. Ten spijt van alle nasporingen was de man niet ontdekt, die getracht had den ongelukki- gen Amerikaanschen jonkman te vermoorden. Zij twijfelde nu niet meer of Arthur White had er belang bij gehad zijn reisgezel uit den weg te ruimen. Arthur White kon zelf de dader niet zijn, want hij was gedurende den geheelen nacht in het hótel geweest, hy moest dus een handlanger gehad hebben. Doch wie kon dat zijn Tot heden had Sabine tevergeefs hierover nagedachtdie poging tot moord was haar een raadsel geweest. Doch nu geloofde zij alles te doorzien. Zou het mogelyk zijn, dat die man, welke zij vader moest noemen, zijn handen bezoedeld had met het bloed van een evenmensch. O, dat zou te veel voor haar arm, zwaar be proefd hart zijn. Maar zy moest zekerheid hebben. Zij nam haar doek uit de kast, sloeg dien om en na derde het bed. «Ge zult niets noodig hebben, vader, ik ga een boodschap doen, maar ik zal spoedig weer terug zijn". „Maak dat je wegkomtbromde de oude. Sabine antwoordde niet, maar spoedde zich heen. Weldra had zij het ziekenhuis bereikt, waar zij door den ouden dokter met blijdschap werd begroet. „Wel, komt ge weer bij ons vroeg hij. »Neen, mijnheer, het gaat met mijn vader niet beter. God alleen kan hem helpen Doch ik had een verzoek aan u te doen. Mag ik den jonkman eenige oogenblikken spreken ge weet wel den zieke, dien ik laatst ver pleegde De oude man lachte eigenaardig en dreigde schertsend met den vinger. „Zuster, zuster, pas op, bega geen dwaasheidHij hield op, toen hy bemerkte, hoe Sabine kleurde. „Nu, ik meende het zoo kwaad niet, ik vind het heel lief, dat ge nog eens naar den on- gelukkigen jonkman komt zien. Ik weet we zenlijk niet wat wij met hem moeten aanvan gen. Zijn lichaam is bijua geheel hersteld, maar zijn hoofd, zijn hoofdHij blijft bij zijn verkeerd idee. Hij hield niet op met bidden en smeeken, tot ik hem eindelijk verlof gaf een brief te zenden aan zijn ingebeelden va der in Amerika, dat is nu vijf of zes weken geleden. Er kwam natuurlyk geen antwoord doch mijnheer White kwam bij mij en toonde mij den brief, die hem uit Chicago was toe gezonden. Hy verzocht mij, dat ik in het vervolg tegen zulke domme streken van den jonkman zou waken. Ik was zeer verlegen, beste zuster, dat kunt gc wel begrijpen. Wist ik nu maar, wat ik met hem moest uitvoeren?" Sabine verbleekte en zag den dokter ver baasd aan. Hoe kon dat alles mogelyk zijn, wat de dokter haar vertelde De brief van Harry was teruggezonden aan den man, dien zy voor een bedrieger hield. Dos was hy toch de echte Arthur White En Harry Zou liij dan werkelijk de arme krankzinnige zijn, die zijn vroegeren heer belasterde Maar wat had Arthur White met haar vader te doen? Waarom gaf hij haar vader zooveel geld Toch niet uit Christelijke liefdadigheid, daar was hij de man niet voor. Aldus door duizend twijfelingen gekweld, kwam zij in de ziekenkamer, waar Harry zijn verblijf had, ofschoon hij sedert lang niet meer bedlegerig was. Harry ontving zijn trouwe verpleegster met levendige vrengde. Hij bestormde haar met verzoeken en verwijten over haar plotseling vertrek en daardoor bemerkte hij niet, hoe Sabine hem met onrustigen blik onderzoekend aanzag. Onmerkbaar bracht zij het gesprek op zijn uitzichten in de toekomst, doch toen werd Harry somber. „Ik weet niet, welk noodlot mij bedreigt", zei hy met een zucht. „Myn vader was de goedheid en de liefde in eigen persoon. Weken geleden heb ik hem een brief gezonden, waarin ik hem smeekte mij te bevrijden en in mijn rechten te herstellen, doch tevergeefs. Enmijn hoofd is zoo licht, ik kan zelfs de namen van mijn beste vrienden in Chicago niet in mijn geheugen terugroepen, om hun om hulp en bijstand te vragen, mijn geheugen is verloren gegaan. De dokter gelooft, dat alleen een zware schrik mij kan genezen. O, mijn God, wat voor leven heb ik hier". Deze laatste woorden had Sabine slechts ten halve gehoord, haar gedachten hadden een anderen loop gekregen. „Ge weet zeker, dat ik tegenwoordig bij mijn vader woon begon zij beschroomd. »Ik geloof dat ge nu wel een uurtje zult mogen uitgaan. Wilt ge mij eens komen bezoeken Misschien heb ik u dan wel iets van groot belang te zeggen". Verheugd greep hij haar handen en verze kerde haar»0, beste zuster, ge maakt mij overgelukkig met deze woorden". Een kwartier later verlieten beiden met lang zame schreden het ziekenhuis en weldra wa ren zij in den Rinkenpoel. Zoo kort voor het beslissende oogenblik dacht Sabine, dat haar hart zou bersten, zoo onstuimig klopte het. Binnen weinige minuten zou de beslis sing vallen. Misschien zou nu de beklagens waardige jonkman uit zijn ongelukkigen toe stand verlost worden, maar als dat zoo was Wat zou er dan van haar worden Met vastberadenheid opende zij de huisdeur, noodigde daarop Harry met zachten aandrang tot binnentreden en liet hem het eerst de kamer binnen gaan. Störrhagen zat in bed opgericht, met het gelaat naar de kamerdeur. Er klonk een vreeselyke angstkreet op dat oogenblik Harry stond met wijd opengespalk te oogen en hield de handen voor zicli uit, alsof hij iemand afweerde. „O, dat gelaat dat ontzettend gelaatstamelde hij, ont steld naar den ouden Störrhagen ziende. „Hu huop het water en met samen- gewrongen handen viel de ongelukkige jonk-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1