't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1614. Zaterdag 4 Augustus 1888. Zestiende Jaargang. EALENDEB DER WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiön van 1 tot 5 regels 25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Onderg. 7 u. 41 m. Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 Nieuwe Maan. Onzichtbare Zon-Eclips. Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Aug- 1888. Het Prov. Bestuur van N.-Holland heeft bij enkele inschrijving aanbesteed Het uitvoeren van eenige werken, bij bestek aangeduid, aan het Rijks-Krank zinnigengesticht te Medemblik, geraamd op f11,855. Minste inschrijver was de de heer G. Moorman, alhier, ad f10,765. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning schijnt, over het geheel ge nomen, dezelfde gebleven te zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstige weder van 11. Vrjjdag zich een kleine wandeling in de bekende Oranjelaan van het koninklijk park kannen veroorloven, maar daaren tegen zou volgens de jongste berichten de toestand thans weder iets minder gunstig zgn. Volgens een te 's-Gravenhage uit Batavia ontvangen regeeringstelegram zijn door bemiddeling van de bevolking de hoofden van den opstand, die eenigen tjjd geleden te Tjillegon in de residentie Ban tam moest onderdrukt worden, gevangen genomen, en zijn enkelen, bij het bieden van weerstand, gedood. Met de werkzaamheid op het goud schip de »Lutine« gaat het buitengewoon slecht. De patroontasschen der infanterie, die zeer ondoelmatig zijn voor het gebruik, waarvoor zij moeten dienen, zullen, waar schijnlijk een volgend jaar, door anderen van meer practischen aard vervangen worden. Op het verzoek van de heeren N. Bedeker Bisdom c.s. te Amsterdam om het Wieringermeer te mogen droogmaken eu inpolderen, is door den minister van wa terstaat afwjjzend beschikt, omdat het plan eenige wijziging behoefde. Door den mi nister is aan genoemde heeren echter te vens te kennen gegeven, dat desverlangd een voorloopige concessie zal worden ver leend, mits binnen één jaar een volledig uitgewerkt ontwerp worde ingezonden, en het bewjjs worde overgelegd dat de gelden voor de uitvoering der werken zijn verzekerd. Voorts dienen ze te bewijzen, dat met de betrokken waterschappen de noodige overeenkomsten zijn gesloten tot regeling hunner belangen in afwatering en gemeenschap te land en te water. Eindelijk dient de verklaring overgelegd, dat vóór het aanvaarden der definitieve concessie een waarborgkapitaal van 3 pet. der geraamde kosten zal worden gestort. Zondagsrust! De vereeniging van melkverkoopers te Amsterdam heeft besloten, op Zondag geen melk rond te brengen. In de omstreken van Deventer is men druk bezig met het maaien der rogge. Over het algemeen is zij zeer kort van stroo, doch de aren zgn zwaar met graan geladen, zoodat men een ruime opbrengst verwacht. Het is te hopen, dat wij nu weldra droog weder krggen, anders mis lukt de graanoogst. - De aardappelziekte heeft zich reeds op verschillende landen vertoond. Een man in de Gerard Doustraat te Amsterdam, die zgn kostganger had uitgezonden met een obligatie ter waarde van f 60, om te informeeren op welken prjjs die stond, heeft noch de commen saal, noch de obligatie zien terugkeeren. Zondag is in de fabriek der heeren G. Bogaers zoon te Tilburg een treurig ongeluk voorgevallen. Toen de nachtwaker L. Schults zou afgelost worden, was hij verdwenen, en na eenig zoeken vond men zgn lijk in den ledigen stoomketel. Ver moedelijk heeft het ongeluk zich als volgt toegedragen „In de fabriek moesten nieuwe bouil- leurs onder den ketel worden gemaakt en ten einde nu daarmede Maandagmorgen tijdig te kunnen beginnen, had men Za terdagavond den stoom laten ontsnappen en den ketel ter afkoeling geopend. Schults had daags te voren te kennen gegeven dat hij plan had als hij Zondag moest waken, eens in den ketel te klim men. Hij wilde zich overtuigen of de ketel, die wegens de ophanden zijnde ver andering niet op den gewonen tijd was geboend, ook erg vuil was. Niemand had hem echter daartoe last gegeven. Nu blijft een groote stoomketel, nadat de stoom er uit is, nog geruimen tjjd gloeiend-heet en het schijnt dat Schults, onmiddellijk nadat hg zgn middagmaal had genuttigd, zich door het mangat, in den ketel welke nog niet genoeg was afgekoeld, heeft gewaagd. Schults was een nog al zwaar persoon en had den leeftijd van 56 jaren bereikt. Hij is waarschijnlijk bij zijne pogingen om uit den ketel te komen, omlaag geval len, met het hoofd op een klinknagel, van daar een indeuking boven het oog, heeft toen zijn bewustzijn verloren en later de kracht gemist om zich te redden. De ongelukkige, een zeer oppassend werkman, die bijna 25 jaar bij de firma werkzaam was, laat een weduwe en zes kinderen na. Per raderbaar werd Dinsdag te Amsterdam naar het Binnengasthuis ver voerd een 22-jarig man, wonende Lin- denstraat, die in zwaar beschonken toe stand in den kelder van een perceel op den Zeedijk werd binnengedragen en ver moedelijk toen reeds stervende was. Bij aankomst in het Binnengasthuis was bij overleden. Een arts heeft verklaard, dat overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak was van den dood. Bij een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de overledene Maandagmorgen in verschillende tapperpen op den Zeedijk tusschen de 40 en 50 glazen jenever heeft gebruikt. Als verdacht van den over ledene dronken te hebben gemaakt, heeft de politie 4 personen ondervraagd. In den sneltrein, die Maandagavond te 8.53 uur van Meppel naar Groningen vertrok, bevond zich een passagier, zekere K., die te Beilen moest zijn. Daar de trein aldaar niet stopt, werd hem de raad gegeven te Hoogeveen uit te stappen. Wel gat hij aan dien raad gehoor, doch in plaats van het station te verlaten, wachtte hij daar het vertrek van den trein af, en op het oogenblik, dat deze zich in be weging zette, sprong kg op de loopplank. Door niemand opgemerkt, hield hg zich daarop staande tot bij het station Beilen, waar hg de onbegrijpelijke dwaasheid had er af te springen. Vreeselgk gewond werd hij opgenomen en naar het station ge bracht. Ofschoon hij Dinsdagmorgen nog leefde, bestaat er volstrekt geen hoop meer op zijn behoud, daar zijn achterhoofd ge heel verbrijzeld is. In verband met den dood der 24- jarige dochter van den havenmeester en kastelein te Oosterhout, is thans de kapi tein v. D., van de stoomboot De Nijver heid, in hechtenis genomen. Men wil, dat deze kort te voren in een twist met den bedoelden kastelein, waarin 't meisje zich gemengd had, gedreigd zou hebben haar bg de eerstvolgende ontmoeting te zul len verdrinken. Een bediende van Zierikzeesche boot is Vrijdag verdwenen, met medeneming van een som van f900aan contanten, ten nadeele van den hofmeester, en met achterlating van zijn gezin. Van de Amsterdamsche politie be richt ontvangen hebbende, dat zich een minnend paar te Leiden zou ophouden, waarvan de jongeling van het korps ma riniers gedeserteerd en het meisje als minderjarige, zonder den wil harer ouders, verdwenen was, werden de gelieven onder nog minder aangename omstandigheden aan het politiebureau gebracht. Zij wer den n. 1. beschuldigd een kermis-reiziger diens portemonnaie met geld te hebben ontvreemd. Het feit erkennende, werd de marinier in burgerkleeding, aan de militaire auto riteit overgegeven en de jongedochter Rijkspostweg in het district Mongolië (China) is verlegd naar de gevangenis te 's - Gravenhage overgebracht. De directeur van een groot mode magazijn te New-York heeft aan zijn winkeljuffrouwen het dragen van tournures verboden, op grond dat elke vrouw, die een tournure draagt, minstens 5 malen per dag, telkens een minuut zoek brengt met dat accessoire"dat is voor 12 vrouwen 1 uur. De Khalkha moeten worden, wegens den overlast van ratten, welke men in die streek heeft. Sinds twee jaren hebben die dieren daar groote verwoestingen aangerichtalles wordt door hen opgevreten, tot bijna elke grashalm toe. Paarden en kameelen heb ben geen voeder, en het is onmogelijk daar de noodige dieren voor het bezorgen van de post te krijgen. Een 17-jarig meisje, dat bg een con ciërge te Parijs diende, was smoorlijk verliefd op den zoon van den huisheer, een loodgieter. Om nu haar geliefde dik- wgls te zien, sneed zij telkens de pijpen der gas- en waterleiding stuk, en de jonk man kwam die dan herstellen. De huisheer, die maar niet begrijpen kon waaraan die herbaalde lekken waren toe te schrijven men begon al te mom pelen van booze geesten die het huis on veilig maakten riep de hulp der po litie in, om het huis te bewaken. Deze ontdekte spoedig de schuldige, en het verliefde dienstmeisje werd gevangen ge nomen. Een Amsterdamsche familie on dervond iets dergelijks met een dienstbode, die op een jaloeziënmaker verliefd was. Men dient dus wei een weinig op te passen. Minnegloed slaat soms op vreemde uit. Men meldt uit Berlijn: Keizer Wilhelm's bezoek te Kopenhagen schijnt toch niet zonder een wanklank te zijn voorbijgegaan. Door de giftige uitin gen van een paar conservatieve bladen werd de Keizer zoodanig ontstemd, dat hg zgn oorspronkelijk op drie dagen be paald toeven tot één dag beperkte. Toen dit aan Koning Christiaan werd meegedeeld, onder toevoeging dat de Keizer niet op Deenschen bodem wilde overnachten, was de Koning zeer pijnlijk aaugedaan. „Dit is", zeide hg, „wel haast de grievendste verrassing, die ik gedurende mijn lange regeering heb moeten beleven. Dit is voor mg een wezenlijke nederlaag en ik voel baar dubbel, omdat ik baar te wijten beb aan diegenen mijner onderda nen, die ik voor de trouwsten hield Werkelijk heeft de Keizer zich niet laten overhalen, langer te Kopenhagen te blij ven. Er wordt voorts verzekerd, dat bij 's Keizers aan wal stappen een troepje Franschenvrienden het donderende hoera der volksmenigte trachtte te oversissen, hetgeen trouwens niet gelukte, zoodat deze poging door den Keizer althans onopge merkt bleef. Deze wauklank, door con servatieve partijgangers aangeheven, heeft aan de algemeen hartelijke en opgewekte stemming van de Kopenhager bevolking slechts luttel afbreuk kunnen doen, en de uitwerking er van zal slechts ten nadeele komen van hen, die haar veroorzaakten. Uit Kopenhager berichten blgkt duidelijk, dat aldaar, ten gevolge van deze voor vallen, een verbitterde stemming ontstaan is tegen de anti-Duitsche conservatieven. Het onderzoek omtrent de oorzaken van den dood van den Ierschen volksver tegenwoordiger John Mandeville is nu af- geloopen. De gezworenen ter lijkschou wing heb! en beslist, dat Mandeville is gestorven aan de gevolgen van ruwe en niet te rechtvaardigen behandeling in de gevangenis van Tullamore. De jury laakte het gedrag van den geneesheer, dr. Bart die inmiddels zelfmoord gepleegd heeft en protesteerde tegen het behan delen van staatkundige gevangenen als gewone misdadigers. Uit Ierland worden weer verscheidene agrarische c moorden bericht. Te Tralee is een man, die een hoeve gepacht had waarvan de vroegere bewo ner was afgezet, door onbekenden dood geschoten. Bg Kauturk werd een knecht, die een in den ban gedanen pachter diende, in het veld gedood, en in het westen van Cork is een pachteres doodgeschoten. Te Farmos-Bride, bij Tralee, heeft een vermond man acht schoten gelost op den pachter Thomas Merphy. Te Niederemmel in Duitschland heeft een orkaan gewoed, zooals men er nog zelden een had bijgewoond. Van de hon derden vruchtboomen rondom het dorp zijn slechts enkele gespaard gebleven. No- teboomen van 1/i meter doorsnede werden ontworteld en meegesleurd. Van 6 hui zen werd het dak weggeslagen o.a. zag men een leisteenen dak van ongeveer 30 meter lengte en 15 meter hoogte het huis waarop het zat verlaten en als een groote logge ooievaar over het belendende gebouw vliegen, om een eind verder op den grond neer te strijken. Wagens en rijtuigen reden vanzelf, voor zoover de weg nl. niet versperd was door omgewaaide tele graafpalen. Dit alles was het werk van twee minuten en in dat korte oogenblik werd een onberekenbare schade, niet wei nig ook aan den oogst, toegebracht. Het vreemdste was, dat in een plaatsje, dat een minuut gaans verder lag, niets van al dit onheil bemerkt moet zgn. Te Kesten daarentegen was de gemeente in de kerk bijeen, toen zg plotseling een ge raas boven zich hoorde en bemerkte dat de toren haar verlaten had. De storm had hem zoo netjes afgeknapt als ware het een ijspegel geweest. Later kwam het uit, dat hij den toren voorzichtig in een wei land had neergezet, tot groote verbazing van de koeien en 't andere vee. Reeds geruimen tijd kan men in de Vereenigde Staten een beweging waar nemen, welke bij den dag in omvang en in gewicht toeneemt: een anti-immigratie beweging. De feiten, welke door een speciaal daartoe benoemde commissie worden op- :ameld, zgn inderdaad verrassend en zullen wel niet het stilzwijgen opleggen aan hen, die beweren dat de invoer bij massa's van Europeesche paupers een even groot kwaad is, evenzeer de loonen naar beneden jaagt als door den invoer van Chineezen placht te geschieden, ter wijl de eerstgenoemde bovendien in grooten getale de armhuizen en gevangenissen vullen of op andere wijze op de beurs der Amerikanen teren. Vooral de Italianen zijn in de oostelijke Staten een ware plaag. Kwamen er van deze nationaliteit in 1876 nog slechts 2618 over den Oceaan, in 1887 was dit al gestegen tot 43,725 en het laat zich aanzien dat onder vigeur der be staande praktgken deze overstrooming crescendozal gaan. Die praktgken zgn de volgende. De agenten van stoombootmaatschappijen reizen overal het land af en verkoopen aan een ieder, die ze maar kunnen over halen, voor zeer geringe prijzen kaarten, welke, naar Europeesche nabestaanden gezonden, dezen het recht geven, gratis naar Amerika over te steken. Of wel Amerikaansche »Padroni" verlokken tal rijke Zuid-Italianen om te emigreeren eenmaal in Amerika geland zijnde, moe ten deze door handenarbeid de op hunne reis gegeven voorschotten, benevens een soms vrij hooge woekerwinst, aan de »Pa- droni" restitueeren. De meesten onder deze landverhuizers hebben geen geld genoeg, om, als ze te Castle Garden in New-York voet aan wal bebben gezet, naar het binnenland door te reizen, zoodat die Italianen en na deze de Ieren bg hoopen in de groote steden van het Noord-Oosten big ven hangen, zeer ten ongerieve van de arbeidende klassen aldaar, wier loon ze door hun nooit verminderend aanbod steeds naar de laagte trekken. In New- York alleen wonen 70,000 Italianen En zoo is het niet onwaarschijnlijk dat het tot dusver om zgn gastvrijheid be roemde Amerika eerlang zich genoopt zal zien zgne poorten te sluiten voor de Europeesche paupers, zooals het dit reeds voor de Chineezen gedaan heeft. Ten slotte nog eenige cijfers. Het aantal immigranten, dat de Vereenigde Staten binnenschreed, bedroeg gedurende het jaar dat met 30 Jnni jl. eindigde 536,818. Van deze waren 107,624 uit Duitschland, 83,132 uit -Engeland en Wales, 73,238 uit Ierland, 72,915 uit Scandinavië, 51,075 uit Italië, 33,407 uit Rusland, 25,884 uit Oostenrgk, 24,396 uit Schotland, 19,927 uit Hongarge, 8981 uit Denemarken, 7737 uit Zwitserland, 6427 uit Frankrijk, 5845 uit Nederland en 5826 uit Polen afkomstig. Als 't regent op St.-Margriet, regent het zes weken lang en als het droog is op St. Margriet zooals dit jaar dan regent het óók zes weken lang! Wie was St.-Margriet? Margriet was een weldoende, brave vrouw, wier wandel zoo rein was, dat men haar later heilig heeft verklaard. Verschillende voor vallen uit haar leven worden in verband ge bracht met het verhaal, dat zij zes weken regen zou kunnen brengen. Een der meest bekende vertelseltjes daaromtrent is het volgende: Zij reisde eens, armoedig gekleed, als oude vrouw vermomd, door een land, toen zij nacht verblijf vroeg aan een groote boerderijmaar de rijke en trotsche boerin antwoordde, dat zij zich met geen landloopsters ophield. De heilige was vermoeid en klopte aan de schamele woning eener arme vrouw, die haar heusch en vriendelijk ontving en haar zelfs de eenige slaapsteê afstond. Den volgenden morgen betuigde Margriet haar innigen dank en zeide: »Geld of goed heb ik niet, maar wat ik heb, geef ik u: Het eerste werk wat gij doet zal gezegend zijn"* De vrouw lette daar niet op, maar begon dadelijk, na het vertrek van Margriet, linnen te meten. Zij mat en bleef aan 't meten, eerst tot haar groote verwondering, maar toen her innerde zy zich de belofte van de bezoekster en begreep, dat deze niemand anders geweest was dan de heilige Margaretha. De gelukkige mat zes weken achtereen door. De rijke boerin, die, toen zij het verhaal hoorde, bijna stikte van woede, was erg blijde toen het volgende jaar de oude arme zich-w- der bij haar aanmeldde. Zij heette haar met een vriendelijk »dag Grietje, kom asjeblieft maar binnen", welkom, en zette haar het beste voor wat aij had. Toen nu St.-Margriet afscheid nam, zeide zij ook tegen de boerin: »Geld of goed heb ik niet, maar wat ik heb geef ik uhet eerste werk wat gij verricht zal gezegend zijn. Daarop ging zij heen. De boerin was buiten zichzelve van vreugde over dezen zegen. «Wat zal ik doen?" vroeg zij zichzelve: »geld tellen? ach, maar ik heb op het oogen blik niets in huis dan klein geld." Ga ik geld wisselen, dan neen, dat durf ik er niet op wagen. Zou ik linnen gaan meten? ik heb linnen genoeg; bovendien, ik denk mijn zes weken beter te besteden. Zou ik gaan melken? Maar waar blijft de melk en die is op het oogenblik zoo goedkoopook graan meten zou niet genoeg geven. Jammer is het, dat ik juist nu niet een paar goudstukken in huis heb". Zoo dacht de rijke boerin zich bijna simpel. Zij kon niet tot een besluit komen, en mo gelijk zou ze nog bezig zijn met beraadslagen, als de natuur zich niet had laten gelden, die den mcnsch soms tot dingen dwingt, die men zoo niet kan noemen. De lezer begrijpt het wel, niet waar? De boerin nu besloot zich eerst te ontdoen van wat haar last veroorzaakte en haar ver hinderde om rustig aan'iets anders te denken. Zij ging naar een zekere plaats en zette zich daar neder. O wee! het eerste werk wat zy ondernam as door St.-Margriet gezegend.! Zes weken lang was de boerin gedwongen iets te doen, wat zij gedacht had in weinige oogenblikken te zullen verrichten. Evenals het wonder dat St-Margriet bij de arme vrouw verricht had, werd ook deze strafoefening weldra door het geheele land bekend en is de herinnering er aan bewaard gebleven tot op dezen dag. Van daar, dat men nog steeds zegt, als het eenmaal regent op dien dag, dan blijft het water ook zes weken uit do wolken stroomem Een gewezen Fransch officier, Al- bert Cayro, is te Parijs gevangen genomen als hoofd van een inbrekers-bende. Hij heeft sedert 1882, toen hij den krijgs dienst verliet, ruim honderd diefstallen ge pleegd. -gs, maar vooral in de vil la's der vöorsteden, welke gedurende de winteravonden onbewoond waren. Hg had in de Rue Legendre een fraaie wo ning met kostbare meubelen, welke naar hg den commissaris van politie verzekerde, bgna uitsluitend van zijü diefstallen af komstig waren. Marine en Leger. De commissie, indertijd benoemd tot het on derzoek van de mogelijkheid en uitvoerbaarheid eener verplaatsing van 's rijks werf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ, heeft haar taak

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1