't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1621. Woensdag 29 Augustus 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 28 Aug. 1888. Gedurende het jongste verblijf van Zr. Ms. stoomschip Johan Willem Friso, ter reede Texel, zjjn een twintigtal lan ceeringen gedaan uit de torpedo-kanon nen. De uitslag dier proeven en oefenin gen was zeer bevredigend. Slechts één van de twintig torpedo's bekwam een be langrijke afwijkiug. De andere negentien zouden gewis alle op *150 meter afstand, waarop de schijf verankerd lag, een schip getroffen hebben. Gelijk bekend is, gaan de torpedo's bg die proeflanceeringen niet verloren, indien zij zonder lading worden geschoten. Nadat de snelheid is uitgeput, komen zij dan weder aan de oppervlakte van het water en kan men ze gemakke lijk opvisschen. De gouvern.-gener. van Oost-Indië mr. C. Pijnacker Hordijk en zijn gezin hebben Zaterdagochtend 's - Gravenhage verlaten en zijn naar Marseille vertrokken ter inscheping naar hun bestemming. De rouw, waarin de familie H. te Scheveningen is gedompeld door het droe vig sterfgeval van twee zoons en hun grootmoeder, kon niet nalaten een diepen indruk onder de Scheveningsche bevplking te weeg te brengen. De algemeene deel neming was dan ook bij de teraardebe stelling van de overledenen op treffende wgze zichtbaar. Een bewoner van de Anjelierstraat te Amsterdam kreeg Dinsdagavond bezoek van zijn zoon, die den nacht bij vader zou doorbrengen. Den daarop volgenden dag, toen de logé vertrokken was, kwam de oude man tot de ontdekking dat men hem f 500 had ontstolen. Hoewel niet ze ker, rusten er zware vermoedens op den zoon, dat hij den diefstal zou hebben ge pleegd of er althans niet vreemd aan is. Naar men meldt, zou de arrondisse- ments-rechtbank te 's Hage tegen den ver dwenen notarisY.... rechtsingang met bevel tot gevangenneming hebben verleend. Een behoeftig arbeider, werkzaam in de ateliers der staatsspoorwegen te Tilburg, ontving voor een paar dagen de verrassende mededeeling, dat een zjjner verwanten hem een legaat had vermaakt van f 2000, die in Den Haag gedeponeerd waren. De ge lukkige huisvader stoomde daarheen om de erfenis te aanvaarden, maar notaris Visser, die het geld moest uitkeeren, was verdwenen. Aan den leu luitenant van het korps mariniers J. C. J. B. A. De Josselin de Jong en den korporaal van dat wapen B. van den Brink, is het Eereteeken Atjeh 1873/85 toegekend voor deelneming aan de expeditie. De miliciens der lichting 1887 zul len den 13en September a. s. met groot verlof gezonden worden. Aangezien velen van hen in het veld weinig werk zullen vinden, verwacht men algemeen dat er menigeen zal gevonden worden, die ver zoeken zullen nog eenige maanden on der de wapens te mogen bljjven. Wegens het overigden van den heer O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkies- distrikt Bergum, bepaald op Dinsdag 18 September, zullende de herstemming, als die noodig is, geschieden op Dinsdag 2 October. Te Yianen zijn ook valsche gouden tientjes in omloop gebracht. Dezer dagen deed zich hiermede een eigenaardig geval voor. Een heer had een zijner arbeiders zulk een gouden tientje, niet wetende dat 't valsch was, in betaling gegeven. Deze begaf er zich mede naar een winkelier, deed er eenige inkoopen en gaf het geld stuk daar ter inwisseling; toevallig kwam eenige oogenblikken later de meid van bovengenoemden heer om een bankbiljet van f 25 te wisselen. De winkelier gat onder meer ook het bewuste gouden tien tje in betaling. Toen de meid daarmede thuis kwam, bemerkte de heer eerst dat het valsch was en stuurde oogenblikkelijk de meid er mede naar den winkelier te rug; deze liet het op zjjn beurt naar den arbeider brengen, die het, tot niet geringe verbazfng van onzen heer, aan den eer sten eigenaar weer ter hand stelde. Eu zoo kwam het kalf weer bg zijn grootje, zegt de Arnh. Ctt. Men schrijft uit Zuid-Beveland Het jaar 1888 zal, zoowel als 1879, lang in heugenis blijven als een jaar van misgewas en ramp. De toekomst is waar- lgk voor velen aller ougunstigst. Aard appelen zullen er niet zijn en evenals in 1879, zullen zij uit Saksen moeten worden ingevoerd. Bepaalde zich het bederf aan vankelijk tot de zomeraardappels, thans is het ook overgeslagen tot de winter- soorten en zoo snel verspreidt het zich, dat het rooien welhaast de moeite niet meer loonen zal. De suikerpenen, een der voornaamste vruchten voor den land bouwer, zullen dooreen geen half gewas opleveren. En de veldarbeider heeft door het langdurige regenachtig weder nog slechts weinig verdiend, zoodat hij niet in staat is de kleine schulden af te doen, die hg gewoonlijk met »Goese mart" be taalt, terwijl hg door het mislukken van den aardappelenoogst een zorgvollen win ter tegemoet gaat. Gewis heeft de phi- lantropie een uitgebreid veld voor zich in den a. s. winter en het is te hopen, dat de gegoeden hier en elders al het mogelijke zullen doen om nood en ellende te lenigen. Berri-berri. Bij koninklijk besluit van 23 dezer is aan een staatscommissie opgedragen, zoowel uit een geneeskundig als uit een militair oogpunt te onderzoeken, welke nieuwe middelen kunneu worden te baat genomen om de berri-berri- ziekte te bestrijden en hare nadeelige gevolgen voor het Indische leger zooveel mogelijk op te heffen of althans te lenigen. In die commissie £?jn benoemd tot lid en voorzitter dr. Th. H. Mac Gil- lavry, hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan 's rijks Universiteit te Leiden tot leden de heeren W. F. Braun, majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, met verlof hier te lande A. Cochius, gepensionneerd kolonel, oud chef van den geneeskundigen dienst bij het leger in Nederlaudseh-Indië A. van der Eist, dirigeerend officier van ge- de klasse bij het leger in Ne- zondheid der 2de klasse bij derlandsch-Indië, met verlof alhier te lande G. J. H. Furnee, oud-officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Neder landsch-Indië, praktizeerend arts te Meern, provincie Utrecht J. O. Harthoorn, dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse van de Koninklijke Nederlandsche marine dr. F. J. van Leent, schout-bij-nacht, in specteur van den geneeskundigen dienst der Koninklijke Nederlandsche Marine J. A. Lodewijks, oud-officier van gezondheid der 2de klasse by het leger in Nederlandsch- Indië, praktizeerend arts te Haarlem dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan 's ryks Univer siteit te Utrecht dr. J. J. W. E. van Riemsdijk, gepension neerd kolonel, oud-chef van den geneeskundi gen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, gepensionneerd kapitein ter zee van de Ko ninklijke Nederlandsche Marine en A. J. J. Staal, majoor der genie van het leger in Nederlandsch-Indië, met verlof in Nederland en tot lid en secretaris de heer J. I. de Rochemont, gepensionneerd luitenant-kolonel der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië. Te Pu$ (L.) is door den rijksveld wachter geverbaliseerd tegeen zekeren Rethen en huisvrouw, die in den morgen van 23 dezer om 5 uur hunne woning verlieten en hun 9-jarig zoontje aan een boom in een weide hadden vastgebonden, waar het kind, schreiende van honger, '8 namiddags om 3 uur werd gevonden. Door de politie ondervraagd, verklaarden de ouders het kind niet naar hun werk te kunnen medenemen, maar steeds aan een boom vast te bmden om, zoo voegden zij er bjj, dit ook te zullen big ven doen# Men meldt uit Vaals De Nederlandsche, in vereeniging met de Duitsche politie, is er in geslaagd den koetsier te achterhalen, die de vier per sonen gereden heeft, welke den rijksamb tenaar Crijns te Vaals, terwijl deze het rijtuig wilde visiteeren, gruwzaam mis handelden. Men hoopt nu ook spoedig de daders op het spoor te komen, De luchtreizigers, die met den ballon der genie in de Noordzee terechtgekomen, en, door een Engelsche stoomboot gered, te Duinkerken aan land gezet zijn, werden Woensdagavond, te 8 uur met den sneltrein van Calais te Brussel aangekomen, met groote geestdrift door een aan tal vrienden en belangstellenden ontvangen. Van het reisverhaal, door luitenant Croy aan zijne vrienden gedaan, geeft de Antwerpsche „Koop handel" het volgende verslag. Niets had doen veronderstellen, dat de ballon zich in de richting der zee zou begeven hebben- Vooraf waren proefballons opgelaten, die eerst naar het noorden trokken, doch hooger gekomen, in oostelijke richting, dat is "te zeggen naar Duitschland, dreven. Het vertrek had plaats Maandagnacht, rond 12 uur. De luchtbal bleef zeer laag en dreef over de stad in de richting van het „Noordkasteel." Tweemaal dreef men over de 8cheldeop de hoogte van het „Noordkasteel" en op de hoogte van het fort „Rith." Boven het eiland Walcheren waarschijnlijk door het keeren van den wind dachten de luchtreizigers dat zij naar het oosten dreven, terwijl zij volop op weg waren naar het noorden. Zij ontwaarden eensklaps de vuurtorens, die de gevaarlijke punten der kust en van den grooten stroom aanduiden. Het was toen half drie. De ballon dreef als dan zeer laag. Zij bemerkten de lichten van een visschersboot, van welke men hun toeriep dat zij op zee waren. Dadelijk wierpen zij ballast uit, hopende in een luchtstroom te geraken, die hen terng naar land voeren zou. Rond 4 uur, toen het dag begon te worden, daalden zij opnieuw, en wel zoodanig, dat de mand het water raakte. Zij wierpen zoo weinig mogelijk ballast uit, om het gunstig oogenblik te kunnen afwachten, dat het eene of andere vaartuig hen zou kunnen op nemen. Rond 6 uur kregen zij een groote visschers- sloep in het zicht. De sloep moet den ballon gezien hebben, doch zij verdween met volle zeilen. De luchtreizigers, die begonnen te wanhopen, wierpen alsdan al hunnen ballast en zelfs het anker in zeede luchtbal, aanzienlijk verlicht, klom opnieuw tot een hoogte van 2000 meter. Alvorens tot dit laatste redmiddel over te gaan, was de heer Toulet op de gedachte gekomen een bijzonder anker te vervaardigen, een dekzeil, han gende aan een koord. En dit dekzeil, eens in het water hangende, deed volkomen het effect van een scheepsanker. Men was verplicht het koord door te snijden, toen men de visscherssloep in volle zee zag ver dwijnen. De in nood verkeerende luchtreizigers waren ge noodzaakt meest al de wetenschappellijke toe stellen over boord te werpen. Rond 7 uur zagen zij, komende uit het noor den, een streep rook opdagenzonder twijfel een stoomboot De luchtreizigers kregen een weinig hoop. Toulet trok de veiligheidsklep open, en de ballon begon te dalen. Men bevond zich op honderd twaalf mijlen van Zieriksee. De steamer naderde met vollen stoom, in de riohting waar de ballon gedaald was, welke op de vrij holle zee danste- De stoomboot liep met een snelheid van negen mijlen per uur. Op een honderdtal meter van den ballon, werd een reddingsboot in zee gelaten, bemand door vier matrozen. Het was hoog tijd. De mand had tot boot gedienddech degenen die er zich in bevonden, waren uitgeput van krachten. M. Croy, de eeni ge der luchtreizigers die zwemmen kon, had zijn uniform in zee geworpen en enkel nog zijn on derbroek behoudenhij hield zich gereed om zijn reisgezellen ter hulp te komen. M. Croy bad groote koude en leed daaren boven aan zeeziekte. M. Mahauden, uitgeput van vermoeienis, had half het bewustzijn verloren- Toulet, alhoewel gewoon aan allerhande ontroe ringen, begon te verzwakken en het hoofd te ver liezen. De roeiboot was nabij gekomendoch de groot ste voorzorgen moesten nu genomen worden om uit de mand in de reddingsboot te geraken alle drie tegelijk verlieten de mand. De lucht bal, ontlast van het gewicht van drie mannen, steeg opnieuw de hoogte in, en met vreugde liet men hem vertrekken naar onbekende oorden. Men bevond zich op dit oogenblik op 52 gr. 42 min. noorderbreedte en 3 gr. 13 min. wester lengte (middaglijn van Greenwich.) Zij werden met de grootste gulhartigheid ont vangen en verzorgd aan boord van de Engelsche stoomboot „Warrior," kapitein Cave, geladen met graan, gaande van St.-Petersburg naar Duinker ken. De kapitein, evenals de minste kajuitsjongen, deed al wat mogelijk was om de geredden ten dienste te staan. Eerst Donderdagmorgen na zes en-dertig uren op de Btoomboot doorgebracht te hebben kwamen de luebtrcizigers te Duin kerken aan. Alvorens de haven binnen te varen, had de „Warrior" reeds signalen gegeven, waarop men van den seintoren geantwoord had. Zoo komt het dat de tijding hunner redding per telegram naar België verzonden werd, alvorens onze land- genooten aan land gestapt waren. „Wanneer de kinderen groot zgn!" Wat al plannen worden er tegen dien tgd in menig gezin beraamd! Wanneer de kinderen groot zijn!' Dan zal vader dit en moeder zal dat. Meestal loopen die plannen uit op een rustigen ouden dag voor de ouders, in den kring eener talrijke familie. We weten echter, hoe treurig de dich ter zoo'n mooi plannetje laat afloopen: De kinderen werden grooter Maar moeder lei in 't graf. Of een ander nog, die er van maakte De kinderen werden grooter En trapten hun moeder op 't hart Ja, het leven bewaart heel wat teleur stellingen in zgn schoot, voor menigeen. Een jonge dochter te Amsterdam, die den huwbaren leeftgd had bereikt en de trots der familie was, kon zich niet schik ken in de wenschen, die moeder voor haar koesterde en volgde haar eigen hoofd je in de keus van een echtvriend, die, naar het oordeel der moeder, beneden haar in stand was. Veel moeielijkheden waren er uit die eigenzinnigheid reeds voortge sproten, maar des ondanks bleef het meisje bij haar keus en volgde den jongen man naar het echtaltaar. Voor een oogenblik schenen alle zorgen vergeten. De jonge bruid straalde van geluk en van voldoening, toen zij in het rijtuig naast haar bruigom zat. In de Jan Van der Heijdenstraat nam het geluk echter een keer; daar stond de moeder om haar dochter op te wachten, en nau welijks had zg haar in 't oog, of zij vloog op haar toe en rukte haarden jonkvrou welijken sluier van het hoofd. Blijkbaar was de vrouw geheel van streek en wond zg zich zoo op, dat zg eindelijk bewusteloos moest worden weg gedragen. Voor het jonge paar was de vreugde van den dag echter geheel ver stoord. Snikkend zocht de bruid te mid den der opgewonden menigte een goed heenkomen om zeker nog lang hierna in het voorgevallene aanleiding te vinden om met haar echtvriend bespiegelingen te houden over het kortstondige en wissel vallige van alle aardsche vreugd. Een noodlottig ongeluk heeft plaats gehad in een fabriek op een eiland bjj Neenah, Wisconsiu, (Vereenigde Staten). Aldaar zgn de stoomketels gesprongen, op het oogenblik dat er 50 arbeiders en een paar honderd bezoekers waren. De muren van het gebouw vlogen in stukken rond. 18 personen werden onmiddellijk gedood, 7 bekwamen gevaarlijke wonden en vele anderen werden minder ernstig gekwetst. Volgens bericht uit Orenburg, zgn aldaar meer dan duizend huizen, grooten- deels door handwerkslieden en arbeiders bewoond, door brand vernield en zgn ongeveer 10,000 personen van dak beroofd. Op Staten-eiland bg New-York wor den tegenwoordig in de open lucht voor stellingen gegeven van een groot spek- stakelstuk, „Nero, of de ondergang van Rome." Niet minder dan 4 hektarenj gronds worden bezet met prachtige huizen, pa leizen, torens, muren enz.; daaronder zgn een aantal vuurvaste gebouwen, welke eiken avond in lichte laaie staan, maar even snel weder in de oude pracht uit hun asch herrjjzen. Niet minder dan 2000 personen Bemen aan de vertooning deel. Het koor bestaat uit 500 personen, en 1000 danseressen luisteren de voorstelling op. De indruk, door het schouwspel der brandende stad gemaakt, moet overweldigend zgn. Of de onderneming veel voordeel zal opleveren is nog niet zeker, want om de kosten te dekken moeten er eiken avond gemiddeld 15,000 toeschouwers wezen. In- tusschen tracht de Amerikaansche reclame de kjjklustigen uit alle oorden des lands naar Staten-eiland te trekken. Een rjjke juffrouw, Nathilde Rosen- feld genaamd, die te Moskou verscheiden huizen bezat en. daarin aan de nihilisten vroeger wel eens gastvrijheid verleende, werd verleden week vermoord in haar kelder gevonden. Daar zij in den laat- sten tgd onder verdenking lag van drie harer voormalige vrienden aan de Mos- kouwsche politie verraden te hebben, heeft men hier meer dan waarschijnlijk met een nihilistische wraakneming tê doen. Uit de woning der vermoorde werd niets ver mist dan haar particuliere corresponden tie en een som van 30,000 roebels aan baar geld. Bg het binnenkomen van de haven van San Francisco, heeft het stoomschip Oceanic de stoomboot City of CheBter in den grond gevaren. Laatstgenoemd vaar tuig zonk onmiddellijk en men weet zeker, dat vjjftien man daarop verdronken zgn. Vermoedelijk echter is het verlies van menschenlevens nog grooter. lij de aanvaring in de haven van San Francisco zgn, volgens een nader bericht, 34 personen verdronken. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, op Vrijdag 24 Augustus 1888. Afwezig de heer A. P. Koorn, met kennis geving. De Voorzitter opent de Vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van eenige zaken, die in de vorige vergadering zijn be handeld en welke aan burgemeester en wet houders waren opgedragen. Ie deelt hij mede dat de sloot naast het perceel van S. Koning goed is schoongemaakt en meent, dat hierover geen klachten meer zullen komen. 2e dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand der straat te Oude Schild en dat hij het gedeelte dat vernieuwd moet worden, heeft opgemeten en aan een metse laar heeft opgedragen dit zoo spoedig mogelijk te herstellen. Ten 3e heeft hij onderzocht, of het wen- schelyk is en of het zonder gevaar voor ry- tuigen kan rgeschieden, om lantaarns op den dijk te plaatsen, tusschen de haven en het dorp. Hij meent dat dit gevaarlijk is en acht het wenschelijker langs de dijksloot een af- heining te maken met ijzerdraad. De heer W. Mets zegt, dat dit het trekken van waterbooten langs die sloot zeer zou be- moeielijken en acht het wenschelijker de lan taarn bij de smederij den geheelen nacht te laten branden. De heer C. Zijm maakt de opmerking, dat zeezand (wat voor de bestrating te Oude Schild zou worden gebruikt) ondoelmatig is, daar dit bij nat weder of door schrobben tus schen de steenen uitraakt. Tevens meent hij dat een geheele vernieuwing der straat nood zakelijk is. De Voorzitter zegt, dat dit niet noodzakelijk is en dat dit ook niet kan, omdat er rekening met het toegestane bedrag moet worden ge houden. Omtrent de bruikbaarheid van zeezand zal hij een onderzoek instellen. De voorzitter deelt mede dat de heer Bos man een lantaarn zal doen ophangen aan de daarvoor bestemde haak bij de aanlegplaats der stoomboot, doch dat hij op het verzoek om de boot 10 minuten eerder te doen ver trekken geantwoord heeft, dat dit met te veel moeielijkheden gepaard gaat, maar beloofd heeft, met het in werking treden van den win- terdienst voor de spoorwegen, aan-de directie te verzoeken den trein eenige minuten later te doen vertrekken. De heer C. P. Keijser meent, dat de be zwaren van den heer Bosman ongegrond zijn, en betreurt het dat onze belangen door den heer Bosman zoo weinig worden begrepen. Tevens wenscht hij dat de Raad zich officieel tot den heer Bosman zal wenden tot herhaling van dit verzoek. Hiertoe wordt besloten. De heer A. Dros meent ook, dat de be zwaren van den heer Bosman ongegrond zyn. De heer W. Mets zegt, dat het bestuurder posterijen geen bezwaren tegen het vroegere vertrek der booten heeft, doch alleen verzoekt bij mogelijke tclaatkoming der post deze af te wachten. De Voorzitter doet mededeeling van eenige circulaires en ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorzitter stelt aan de orde de rekenin gen der gemeente, het algemeen weeshuis, het algemeen armbestuur en de beleenbank, welke door de daarvoor benoemde commissie zyn on derzocht. Bij monde van den heer A. Dros wordt hierover rapport uitgebracht, waaruit blijkt dat ze allen in orde zijn bevonden. De Voorzitter stelt voor ze allen goed te keuren. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter bedankt de commissie voor haar onderzoek. De Voorzitter biedt aan de Raad de be grooting voor het dienstjaar 1889, en stelt voor tot het onderzoek een commissie te be noemen. Hiertoe worden benoemd de heeren C. P. Keijser, G. K. Brouwer en Jb. Jbz. Roeper. De Voorzitter deelt mede dat 2 zetters der Ryks directe belasting moeten aftreden, en 2 anderen moeten worden voorgedragen aan Heeren Gedeputeerde Staten. De aftredende leden zyn de heeren D. Pz. Witte en H. Bruin*

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1