't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1623. Woensdag 5 September 1888. Zestiende Jaargang. ütoonnement NIEUWSTIJDINGEN. PosteriJ en. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 Sept. 18SS. Oudeschild, 1 September. Dat het eene goede gedachte was geweest om het schoolfeest, hetwelk hier steeds op 's Ko- nings verjaardag pleegt gevierd te worden, uit te stellen tot op den jaardag van ons Kroon prinsesje, heeft de uitkomst der jongste feest viering volkomen bewezen. Vroegtijdig reeds wapperden de vlaggen uit schier elke woning en van de toppen der vaar tuigen in de haven. De schooljeugd, in feest gewaad en voorzien van vlaggen, vaandels en banieren, trok tegen 10 ure schoolwaarts. Daar had allereerst een onthaal op krenten broodjes plaats, om zich te sterken tegen de vermoeienissen van den dag. Toen trok het jonge volkje, begeleid door de onderwijzers en de onderwijzeres naar de haven en stapte aan boord van de stoomboot „Ada van Holland", die een klein zeetochtje lang de kust maakte op de kalme zee. Lustig klonk het feest gezang der gelukkige schaar, terwijl de boot zich zachtjes voortbewoog. Aan toepasselijke liederen was hier geen gebrek. Allereerst wel het fraaie liedje van den hr. Haverkamp, te Amsterdam, eenigszins omgewerkt en pasklaar gemaakt voor onze schooljeugd. Dan was er een liedje aan toe gevoegd van dezen inhoud: PRINSESJESLIED. Er klinkt van strand tot strand Door heel Nederland Een blijde jubeltoon, Op 't feest voor ons zoo schoon. Een koningskind is jarig; Wij zingen dus eenparig: Lang leev' de kroonprinses; Lang leve zij! Wilhelmina moog' leven; Zij het haar gegeven Vreugd te smaken en genot; Haar wachte een heilrijk lot! Oranje's wel en wee Voelt hier ieder mee. Wijl dus deez' dag vol vreugd Aan ouderdom en jeugd Een blijder ziu zal geven, Weerklinken door de dreven: Lang leev' de kroonprinses, enz. Het lieve koningskind, Door heel het land bemind, Viert heden 't achtste jaar. Dat God nog lang haar spaar, Is aller reinst verlangen. Dit spreekt uit onze zangen Lang leev' de kroonprinses, enz. Het populaire wijsje van dat lied: „Meisje lief en aardig", had het spoedig burgerrecht doen verkrijgen bij jong en oud. Uit zee teruggekeerd, toog de kinderschaar in optocht langs den zeedijk. Voor de pastorie der R.-C.-Gemeente werd halt gehouden en gezongen. De heer van Ginkel, pastoor, hield daarop een keurige toespraak, die met luide hoera's begroet werd. Toen trok de stoet naar de school terug, waar aan elk der leerlingen een portret werd uitgereikt van Prinses Wilhelmina. 's Namiddags te twee ure moest de school jeugd weer present zijn bij de school. Geen der leerlingen ontbrak. In goede orde trok men daarna op naar het terrein, waar de spe len zouden gehouden worden, welk terrein door den heer C. C. Backer met de meeste welwillendheid geheel kosteloos was afgestaan. Honderden menschen verdrongen zich om het afgebakend terrein. No. 1 van het program ma, 't oplaten van een luchtballon, mislukte dewijl de ballon in brand geraakte. De overige nummers slaagden des te beter. Naar gelang der klassen, waren de spelen aldus geordend: Vaatjeskruien, in costuum; Wedloop met hin dernissen Wedloop in costuum; Touwtjesprin gen de deelneemsters op een klomp en een muil, en voorzien van een groote tournure zakloopen turfrapen en wedstrijd met hoepels. Wat het meest tot lachen dwong: de jongens met mansjassen en hoeden en daarbij een masker voor, of de meisjes met vervaarlijke tournures, op een muil en een klomp, is moeielijk te zeggen. Oud en jong vermaakte zich kostelijk en dat was de hoofdzaak. De jongste meisjes werden recht prettig bezig gehouden door mej. Guesen. Als slotnummer werd weder een luchtballon opgelaten, die meer succes had, Op verren afstand van de kust viel de ballon eerst in zee. Zoowel de overwinnaars in den wedstrijd als de minder gelukkigen ontvingen aardige prijsjes, zoodat niemand met leege handen heenging, 's Avonds half acht trok de jeugd nogmaals schoolwaarts. Daar werden kleurige lampions uitgereikt en men begaf zich weer in optocht langs den dijk. Deze optocht, onder het lief gezang der kleinen, maakte in den stillen avond een schoon effect. Door de commissieleden werden van tijd tot tijd bengaalsche fakkels ontstoken, waardoor aan het geheel nog bekoorlijker aan zien werd gegeven. Eerst te 9 uren eindigde het feest, dat stel lig nog zeer lang in herinnering zal voort leven. De kosten werden met de meeste be reidwilligheid door de dorpelingen bijeenge bracht en mocht de uitgaaf misschien de ont vangst eenigszins overtreffen, dan is er wel geen bezwaar of ook dit zal in orde komen. Had de commissie al een moeielijke taak, de uitkomst heeft bewezen dat zij toch ook een dankbaar werk verrichtte. De waarheid toch, dat zij die anderen ge noegen bereiden, daardoor zelf het meeste ge noegen smaken, werd ook hier bevestigd. Tot vader en moeder van het Her vormd Oude Mannen-, Vrouwen- en Kin derhuis te Harderwijk zijn benoemd de heer P. J. Jesterhout, gepens. opperschip- per der Kon. Ned. Marine, en echtgenoote, alhier woonachtig. Het lijk van den Urker visscher A. Meun, die in den storm Woensdagnacht verongelukte, is Zaterdag door vletterlie- den bij Onrust gevonden en alhier aan gebracht. Al de loodsvaartnigen in het 4e en 5e distrikt zijn thans vervangen door loods- schoeners. De laatste wordt dezer dagen in dienst gesteld en zal worden bevaren door schipper A. Ritmeester, van Helle- voetsluis. Bedoelde schoeners zijn bestemd voor den dienst in het Engelsche kanaal. In de maand April of Mei 1889 zal een vergelijkend onderzoek gehouden worden van aspiranten voor de betrek king van surnumerair bij het vak der postergen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat gedurende 1889 slechts één examen zal plaats vinden. Op den in de schaduw van het trotsche beukengewelf, nabij het kasteel Rosendaal, te midden van een dicht den- nenboschje gelegen, vredigen doodenakker van Rosendaal, waar ook „De Genestet" (gest. 1861) en „Ter Haar" (gest. 1880) begraven liggen, werd Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den Woensdag te Arnhem overleden „Bard v. Kennemerl' nd" Willem Jacob Hofdjjk. De Minister van Marine brengt ter kennis van belangstellenden, dat van den burgemeester van Zandvoort het navolgend telegram is ontvangen Alhier aangespoeld een flesch met een briefje van den volgenden inhoud Schip Fidelio vergaan in zicht der Hol- landsche kust. Ben gevlucht in de sloep R. Cologna, 23 Augustns 88". Batavia, 24 Juli. Aan een brief uit Serang dd. 22 dezer, ontleent het wBat. Hand." het volgende: >Wie had ooit kunnen gelooven, dat werkelijk vrouwen een hoofdrol in de moorden te Tjilegon gespeeld hebben. Toch schijnt dit zeker te zijn. Dat be wijst toch wel de mate van verbittering, welke hier tegen de Europeanen bestaat. Door een detachement soldaten vergezeld, is hier doorgetrokken een oude tande- looze vrouw, als hadji gekleed, sinds 30 jaren gehuwd met hadji Ishak en die in een kampong, 20 palen van hier, ge arresteerd is. Het is zoo goed als zeker, dat zij mevrouw Gubbels vermoord heeft, althans de eerste wonden heeft toege bracht en daarop eenige mannen heeft aangespoord om hun hartstocht te koelen op de twee kinderen van kafirs. De Midd. Ct. verhaalt als iets bui tengewoon zeldzaams, dat een inwoner van Terneuzen bezwaar maakte tegen zjjn aanslag in den hoofdeljjken omslag en wel omdat hg te laag was aangeslagen, namelgk tegen een inkomen van f 1000, terwgl lig iets meer dan f 1250 ver diende. Er is onlangs verhaald, dat in een onzer grootste steden een van de rijkste ingezetenen tegen een inkomen van f250,000 aangeslagen, reclameerde, ver klarende een inkomen van f300,000 te hebben. Hiermede gaf de eerlijke man echter een bewijs van >slimme eerlijkheid want in werkelijkheid bedraagt zijn in komen meer dan 4 ton. Door zich zoo buitengewoon eerlijk te toonen, zorgde hij voor de toekomst. Wie zou later aan de eerlijkheid der eigen aangifte van zulk een rechtvaardige durven twgfelen In een onbewaakt oogenblik geraakte bet kind van C. Wagenmaker, te Honcr-^ karspel, in de sloot achter het huis en werd slechts enkele minuten daarna le venloos opgehaald. De groote luchtballon Excelsior, die Vrijdagmiddag omstreeks 4}/^ uur in den tuin van café Maas te Amsterdam is op gelaten, bestuurd door den luchtreiziger Herman Rodenhof, vergezeld van den heer Joh. Bakker, is te ongeveer 7 ure in de nabijheid van Vollenhove plotseling ge daald en in zee terecht gekomen. De mand werd geruimen tijd door den bal lon door het water gesleept. De lucht reizigers werden echter gelukkig uit huu gevaarlijken toestand verlost door den Vollenhoofschen visscher Antonie Mossel, die hen te 91/3 uur doornat, doch wel gemoed aan wal bracht. Te Koudekerk heeft een echtpaar, dat zich bij de doleerenden had aange- gesloten en een kind in hun gebouw had laten doopen, den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente zijn leedwezen daarover betuigd, het kind iu de herv. kerk aldaar laten herdoopen en de gemeenschap met de Kerkelijke kas schriftelijk verbroken. De heer J. Van 't Lindenhout te Neerbosch heeft uit Grand-Rapids bericht ontvangen, dat Bartel de Jong, een der weesjongens die naar Amerika vertrok, is verdronken, toen hg met den zoon van den landbouwer, bij wien hg woonde, was gaan baden in de rivier. Van de gestolen brandkast te Does burg wordt nog maar niets vernomen en sedert de twee verdachte personen weer van hun vrgheid genieten, wordt de be langstelling in de geheimzinnige zaak hoe langer zoo minder. Wel wordt er nu en dan een praatje of gerucht verspreid of opgerakeld, maar in geen daarvan is grond voor eenige waarheid. Als bewijs hoeveel belang er sommige personen in stellen om zoon zaakje warm te honden, of misschien is het een reclame middel, kan dienen, dat een vernuftig winkelier den gelukkigen inval heeft gehad siga renzakjes te laten drukken, waarop onder een toepasselijk prentje, de vraag is ge plaatst *Wie ziet de brandkast Uit Leeuwarden meldt men aan de »N. R. Ct." van 2 Sept. De winkelhouder in het Zondag jl. ver brande huis van Eigen Hulp« is, na zijne bekentenis van verduistering van hem toevertrouwd geld, gisteren namid- op bevel van de arr.-rechtbank naar het huis van bewaring overgebracht. Hoe getracht is, de politie bij haar on derzoek in deze zaak op een dwaalspoor te brengen, kan uit het volgende blgken Woensdag jl. nl. werd ten huize van den commissaris van politie in een gesloten couvert bezorgd een bedrag van ongeveer f 150 aan bank- en muntpapier, grooten- deels verbrand of verschroeid. Blijkbaar moest dit dienen, om het vermoeden te vestigen, dat dit bedrag uit het verbrande perceel was ontvreemd, en de schuldige, ook verlegen wat er mede te doen, dit nu den commissaris toezond, om hem te doen gelooven, dat de winkelhouder zich inderdaad het vermiste geld, dat echter veel grooter bedrag uitmaakte, niet had toegeëigend. De commissaris vertrouwde evenwel de zaak niet, en den voorloopig aangehoudene wist hij zóó in het nauw te brengen, dat deze ten slotte bekende, zelf het genoemde papier in den bewus- ten toestand gebracht en den commissa ris toegezonden te hebben. Te Leeuwarden werd ter eere van den Pri isesjesdag o. a. een gondelvaart gehouden. Bij de afvaart der gondels is een rank bootje gekanteld en een der opvarenden, een 36-jarig werkman ver dronken. Door de politie te Scheveningen werd Zaterdagnamiddag een kellner in verzekerde bewaring genomen, die in staat van dronkenschap zijn patroon, den koffie huishouder P. in de Keizerstraat, met een revolver dreigde neer te schieten. Bg Pennsville, op de rivier Delaware is, in een storm, een pleizierjacht omge slagen en vijf dames zijn daarbij ver dronken. De dames waren, om het on stuimige weder, in de kajuit gegaan en konden, toen het vaartuig was omi_ gen, niet daaruit komen. De kapitein en twee heeren, die in het water waren ge vallen, maar zich aan de kiel van het jacht vastklemden, hoorden de ongelukkigen roepen en jammeren, zonder iets voor haar redding te kunnen doen. Zij zeiven werden door een voor bijkomend vaartuig aan boord genomen. Toen men later het jacht terug vond, la gen de vijf dames allen dood in de kajuit. Het jacht was 's morgens met een tal rijk gezelschap naar PeDnsville gevaren maar de meesten der tochtgenooten wil den, om het onstuimige weder, niet terug varen. De kiezersstrgd in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, voor de na derende presidentsverkiezing, is nu in vol len gang. De partgen wedijveren in het zoeken van het beste middel van recla me. De Democraten hebben een aantal transparanten ingericht, welke avond aan avond, in lichtende letters, de kiezers op wekken tot de keuze van hun candidaat. En de Republikeinen hebben al de adver tentieruimte der waggons van den eleva- ted-railway (spoorweg boven de straten) te New-York afgehuurd voor hunne mani festen. Te Rabinel, bg Dantzig, is dezer dagen een kind geboren, dat zich in het bezit van vier overgrootmoeders mag ver heugen. Drie daarvan wonen te Rabinel, de vierde is in Amorika. Het bal vóór den slag van Waterloo. Dikwijls is gesproken over de vraag waar de plaats der zaal geweest is, waar op den avond vóór den slag van Water loo de hertogin van Richmond het be kende bal gaf. Een zekere William Fraser beweert in de Times, <r die plaats gevonden te hebben. Hg schrgft Een treffend voorval uit dezen slag is aan de aandacht van dichters en schilders ontsnapt. Ik herinner mg, dat mijn va der vertelde, dat hg op den avond van Quatre-Bras, verscheidene officieren, die gesneuveld waren, had zien liggen met de zijden kousen en dansschoenen aan, welke zg den vorigen avond op het bal van de hertogin van Richmond gedragen hadden en die zg niet tegen anderen had den kunnen verwisselen, daar hunne be dienden reeds met het goed vooruitgereisd waren. Een dame vertelde rug, dat het bal niet in het huis van den hertog van Richmond zelf had plaats gehad, doch in wagenmakersloods, een lage kamer, daarachter in de Rué de la Blanchisserie. Maar niemand in Engeland of Brussel wist daar iets van slechts allen kwamen daarin overeen, dat de zaal waar het bal geweest was, dikwijls vergeefs gezocht was en dat zij niet langer bestond. Eindelijk kwam ik tot de ontdekking, dat de plaats waar het huis van den her tog van Richmond gestaan had, nu wordt ingenomen door een groot hospitaal in de Rue des Cendres, waar men mij een vleugel aanwees, die tot het huis van den hertog had behoord. Noch daar, noch in den tuin daarachter was intus- schen eenig spoor van een balzaal te vin den. Ik begaf mg toen naar de brouwerij naast het ziekenhuis en vernam van den eigenaar, dat zgn vader het huis van een wagenmaker met name Yan Asch gekocht had. Ik vroeg of de wagenmaker er een depot op na gehouden had. »Wel zeker, en een zeer groot", was het antwoord, w't is nu mijn graanschuur". Hg bracht mg toen naar de eerste verdieping, waar ik mij in een zaal bevond, waarvan de herinnering zoolang zal leven, als de En gelsche taal. Ze is 120 voet lang, 54 breed en ongeveer 13 hoog Deze zaal beantwoordt volkomen aan de beschrijving die men mg had gegeven zg is onmid dellijk achter de plaats, waar het hnis van den hertog van Richmond stond, ze is in de aangewezen straatzg behoorde in 1815 aan een wagenmaker en kon minstens 400 personen bevattenhet was de balzaal van den avond vóór den slag van. Waterloo. De jongste zoon van keizer Wilhelm II is met de gebruikelijke 'plechtigheid te Potsdam gedoopt. De plechtigheid ge schiedde in het »Stadsschloss", waar de bibliotheek van Frederik de Groote tot doopkamer was ingericht. Behalve koning Oscar van Zweden, waren vele vorsten en vorstinnen tegenwoordig. De koningin van Saksen overhandigde den kleinen prins aan koning Oscar, die hem. ten doop hield. De prins ontving de namen Oscar, Carl, Gustav, Adolf. De doop werd ver richt door den hofpredikant Kogel. Den 6en October zal de keizer van Duitschland te Rome aankomen. Er zal een groot bal in de drie koninklijke pa leizen der hoofdstad ter eere van den hoogen gast gegeven worden. Te Tarnobrzeg in Gallicië heeft een verschrikkelijke brand gewoed, waardoor 150 huizen in de asch werden gelegd. De schade wordt berekend op 1,000,000 gulden. Meer dan 200 gezinnen zijn zonder dak en verscheidene personen wer den gewond. Een Pruisisch grenadier, die onlangs met een patrouille op verkenning van den vgand uit was in deh omtrek van Rei- nickendorf, vond daar een lederen kus sentje, een damestournure, met een aan tal rooskleurige briefjes blijkbaar door een student geschreven er in. Hg stond, tegen een kleine vergoeding, zijn vondst af aan den aanvoerder van de pa trouille, een één-jarig vrijwilliger, en deze ging, te Berlijn teruggekeerd, de eigena res der tournure, wier adres op de brief jes stond, eens opzoeken. Hg vond wde dame* alleen; maar het was tot zgn ver bazing, een dame op den leeftijd tusschen mal en dwaas, een echte Backfisch. De soldaat maakte nu bezwaar, om haar brie ven terug te gevenhij wilde ze liever aan haar ouders overhandigen. »0, ik smeek u, doe dat niet" riep het meisje in grooten angst. wPapa en mama we ten niet dat Benno bestaat. Geef mg mijn cul de Paris terug. Ik heb voor Benno's minnebrieven geen andere veilige bergplaats dan mijn tournure en verloor die Zondag, op een wandeling met mijn ouders. Ge weet niet welk een angst ik heb uitgestaan bij de gedachte, dat een eerlijke vinder een bleeke verrader zou kunnen worden De jonkman liet zich vermurwen door het smeeken van het lieve kind. Hg gaf Beuno's geliefde haar brieven en tournure terug. Het meisje bracht in de vreugd van haar hart de brieven aan haar lippen, het kleedingstuk weer ter plaatse en hup pelde lachend en jubelend heen, zonder den weerlijken vinder" te bedanken. Een der voorwerpen, die op de we reldtentoonstelling in 1889 het meest de aandacht zullen trekken is zonder twijfel, vermeent Industries", de groote globe, die thans vervaardigd wordt onder directie van den ingenieur Cordeau en van den heer Filon, directeur van de Parijsche gemeenteschool Lavoisier. Deze globe zal een middellijn hebben van 40 meter, en de aarde voorstellen op de schaal van één millioenste. Volgens die schaal zal Parijs een oppervlakte beslaan van 12 mM2. Een gegoten ijzeren voetstuk van 5 M. hoogte zal de globe dragen, dio eenmaal de 24 uren om hare as zal wentelen. Het omhulsel zal bestaan uit meridianen en parallellijnen van ijzeren staven. Ga- lergen rondom de globe en op 5 meter afstand van deze zullen den bezoekers de gelegenheid aaubieden den aarbol van verschillende zgden en hoogten te bezich tigen. De noordpool zal zich op 45 -M. boven een beganen grond bevinden. De globe zal van binnen ingericht worden voor een leeszaal, waarin 300 personen zullen kannen plaats vinden. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden gedurende de le helft der maand Augustus 1888 C. Volder, Amsterdam. J. Hoogerwef, id. R. K. v. d. Est, id. A. Blom, id. H. Hcu- kels, Deventer. Mej. J. Lebbink, 's Hage. Mej. M. C. Kempff, id. Mej. M. Boelee, id. Mej. F. Lammcrs, Harlingen. Scheerman, Haamstede. Mej. R. de BruiD, Rotterdam. Yan A. P.-PoldcrE. Schreuders, 't Zandt. Van WieringenJ. de Groot, Amsterdam. Briefkaarten. J. de Jong, Amsterdam. J. Smit, id. H. Meulenbroek, Helder. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1