't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1625. Woensdag 12 September 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A-lDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 11 Sept. 1888. Mgnr. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Spaarnwoude, afd. Lie, den weleerw. hr. C. H. Bramlage. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct.c stelt voor, dat in blijvende herinne ring aan 's Konings 40-jarig regeerings- jubilé, dat Nederland in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werklieden pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel 't land, uit alle partgen, reeds nu een commissie, om gel den millioenen in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een Koning Willem-pensioenfonds voor werk lieden. De uitspraak in de zaak der be schuldigden Mevius, Holl en Smitshuijsen, aangeklaagd als valsehe munters, zal 20 September plaats hebben. De kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde zitting bijeengeroepen tegen heden Dinsdag 11 September, 's namiddags 2 ure, ter behandeling van het ontwerp-voogdij wet, waarover verslag en antwoord der Regeering thans gereed zijn. De Staatscourant van 9/10 Sept. bevat een koninklijk besluit van 7 dezer, no. 21, waarbij op de voordracht van den Raad van Ministers van 6 dezer en krach tens art. 103 der Grondwet, het volgend wordt bepaald »Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1888, des na middags te drie uur. Art. 2. Onze Minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in art 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde, in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Onzen naam te sluiten. Onze Minister van Binnenlandsche Za ken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden ge zonden aan ieder der Voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Re kenkamer." Uit 's-Gravenhage wordt het over igden gemeld van den gepensioneerden luitenant-generaal J. J. van Swieten, Staatsraad in buitengewonen dienst. De schitterende diensten, door generaal van Swieten in onze Indische oorlogen bewezen, welke hem tot de hoogste mili taire waardigheden deden opklimmen, en laatstelijk de vaderlandslievende toewijding waarmede bij, op gevorderden leeftijd en reeds gepensioneerd, het opperbevel over de tweede Atjeh-expeditie aanvaardde, zijn te bekend om meer dan een korte vermelding te behoeven. Generaal van Swieten was, met Z. M. den Koning, de eenige gerechtigde tot het dragen van het grootkruis der Militaire Willemsorde. Boven op den 140 voet hoogen to ren van het Friesche dorp Wijckel, heeft zich in den gemetselden rand van het dak, in de kalk tusschen de steenen, een vlierboom ontwikkeld, die reeds meer dan een manshoogte heeft bereikt en menig oog naar den top van den kolossen steen klomp trekt. Te Barneveld heeft zich de heer V., gepensioneerd kapitein der genie, door een revolverschot in de borst van het leven beroofd. Niemand weet wat de oorzaak is van deze wanhopige daad. In Purmerend exerceert de schut terij op Zondag. Waarom 't daar en in enkele gemeen ten op Zondag geschiedt is nooit duidelijk geworden. In groote gemeenten, waar in den regel in de week vrij wat meer te verzuimen valt dan in kleinere, worden de oefeningen niet op Zondag gehouden. Intusschen, te Purmermd gebeurt het. Yan tijd tot tjjd verzet daartegen, natuur lijk; de een zal het doen omdat hg op een vrgen dag ook waarlijk vrij wil we zen, de ander zal den gewapenden dienst kwalgk passend achten bij de kerkelgke stemming van dien dag. Men kan beide beschouwingen in hare waarde en beide te verdedigen achten. Nu is echter een Purmerender schutter, die meent op Zondag niet te mogen exer- ceeren, reeds tweemalen beboet en bij voortgezette weigering wordt hij met zwaar der straffen gedreigd, Die zwaardere straf is natuurlijk gevangenisstraf. Gevangenisstraf dan in een en hetzelfde land voor den man, die op Zondag wel werken wil en den man die niet werken wil, voor den werkman die zijn stukje land omspit en den schutter die niet wil exer- ceeren. Geen houdbare toestand. Terecht meent »De Standaard,* dat het Ministerie zich deze schuttersquaestie dient aan te trekken. De gevangenis zij voor de boozen. Te '8 Hertogenbosch hoorde Don derdagavond de schildwacht S. V. voor de gevangenis, ruim elf uur in het dicht begroeide houtgewas, onmiddellijk langs den ringmuur der gevangenis, eenig ge ritsel. Hg rapporteerde dat aan den sergeant, commandant der wacht, die met een ander soldaat langs het hout onder zoek deed, doch niets hoorde. Intusschen bleef de schildwacht volhouden dat hij iets gehoord had, zoodat de ser geant naar de wacht ging om een lan taarn te halen. Toen hoorde de schildwacht in het houtgewas loopen en riep bij her haling: »halt!", waarop hij tot antwoord kreeg »dat doe ik niet voor jou, ik zal je dood schieten." Middelerwijl kwam in het donker een mao, gekleed met witte broek, uit het hout geloopen. De schild wacht, denkende dat het een ontvluchte gevangene was, riep hem tot tweemaal toesta, of ik schiet", doch de man stond niet en liep weg, waarop de schild wacht op hem aanlegde en schoot, met het ongelukkig gevolg, dat de man dood ter aarde stortte. De ongelukkige, genaamd P. A. onge veer 40 jaar oud, metselaar van beroep, laat een weduwe en drie kinderen na. Eenigen tjjd te voren was hij door zijn is, alsmede andere knechten, getrac- teerd, omdat een feest op het werk werd gehouden. Wat deze man bewogen heeft zich in dat houtgewas te verbergen, blijft een raadsel, hoewel bekend is, dat hg de ge woonte had in het plantsoen 's avonds te gaan wandelen. Voor het Hof van Assises van het departement der Beide Sèvres te Niort in Frankrijk, is een merkwaardige strafzaak behandeld. De heer Chevallereau was nl. maire van een kleine gemeente in het departement, en hg bewoonde met zijne zuster, evenals hij ongehuwd, het nabij gelegen kasteel. Deze heer had in zijn jongen tijd lief desbetrekkingen gehad met een burger meisje, waaruit drie kinderen waren voort gesproten. Nadat die verhouding eenige jaren had geduurd, had Chevallereau een anderen weg uitgekeken, en de vrouw met de kinderen in de diepste armoede laten zitten. Herhaaldelijk hadden zjj op het kasteel aangeklopt om onderstand, maar steeds waren zij met grove woor den afgescheept. De vrouw was ten hu welijk gevraagd door een werkman, die er in toestemde haar te trouwen, als Chevallereau de drie kinderen wilde on derhouden. Maar ook dat was geweigerd, en laatstelijk had Chevallereau gedreigd zich met zijn jachtgeweer te verdedigen, als hij opnieuw in zijn huis werd lastig gevallen. Toen spaarden de twee zoons der ver laten vrouw het weinige geld dat zij ver dienden bijeen, om van Parijs, waar zij woonden, een laatste maal te kunnen gaan naar hun departement. Zij kochten een revolver, die zij geladen in den zak staken, en klopten aan het huis van hun rijken vader. Eerst wilde deze hen niet ontvangen, maar toen de zoons niet wilden heengaan, trad Chevallereau voor den dag en greep een hunner bij den kraag, om hem de deur uit te zetten. Er ontstond een worsteling De zuster en de dienst boden vlogen ijlings te hulp, en het eind van de zaak was, dat een der jongelieden viermaal de revolver loste, en dat Che vallereau doodelijk getroffen neerstortte, waarop de zoons de vlucht namen. Zjj werden echter dadelijk aangehouden, en kwamen de vorige week voor de crimi- neele rechtszitting. Onder de luide toejuichingen van het geheele publiek heeft de jury de beide jongelieden vrijgesproken, zoodat zij in vrjjheid gesteld zijn. Bij een spoorwegongeluk in Frank rijk, tusschen Dijon en Blaisy, dicht bij Yelars, worden negen personen genoemd als omgekomen, vijftien als zwaar gekwetst en vijf anderen minder zwaar doch vol gens andere berichten is deze lijst niet volledig. IJselijke tooneelen zjjn hierbij aanschouwd, nog verhoogd door de duis ternis, waarin de overlevenden een tijd lang verkeerd hebben, want door den schok waren alle lichten uitgedoofd. Het gekerm en de kreten voltooiden het ver schrikkelijke tafereel. Er waren onderde ge kwetsten, die den dooden hun lot benijdden. Sommigen hunner konden tenauwernood verwijderd worden, zoozeer waren zij ver minkt. Er waren reizigers, die in hunne rijtuigen als gevangen waren, daar zij beklemd zaten tusschen hunne afdeeling en de rijtuigen, die van Dijon komende, tegen den gederailleerden trein in volle vaart waren aangerend. Gedurende eenige uren had men niets voor deze personen kunnen doen, De vrouw van een officier toonde in dien vreeselgken toestand een zeldzame tegenwoordigheid van geest. In de duisternis haalde zij een doosje met lucifers uit haren zak en stak daarmede haren zakdoek en vervolgens haren stroo- hoed in brand om zich licht te verschaffen. Ontzettende werkelijkheiddie zich toen voor haar openbaarde Zg vond haar man en haar kind, dat zg in een hoek geplaatst had, gedood. Het kind, haar eenige spruit, was al slapende de eeuwigheid ingegaan. Geljjk gewoonlijk bg dergelijke rampen, hebben ook hier wonderbaarlijke reddin gen plaats gehad. De machinist van den gederailleerden trein werd gedood, en de stoker naast hem bleef ongedeerd. Een gewezen ordonnans-officier van Napoleon Hl, die zich in een slaapwagen be vond, heeft zonder letsel het rijtuig ver laten, dat verbrijzeld werd. Hetzelfde geluk is te beurt gevallen aan den heer Nissard, onder-directeur bg het ministerie van financiè'n. Onder eenige op elkaar gestapelde wagens heeft men een kind slapende te voorschijn gehaald. Toen het ontwaakte, lachte het Nabij Dijon was de weg in herstelling, hetgeen niet belette, dat de sneltreinen met volle vaart over het gedeelte liepen, waar de bovenbouw van ballast was ont daan. De trein, te middernacht van Parijs komende, derailleerde daarop naar de zijde van de andere spoorbaan, juist op datzelfde oogenblik komt de snel trein van Dijon naar Parijs ter plaatse aan, en stort natuurlijk met volle vaart op de gederailleerde locomotief en de eerste wagens van den Parijschen trein. En dat alles in den stikdonkeren nacht Te Berlijn stond dezer dagen een juweliersbediende terecht, wiens misdaad in een sensatieroman verhaald, een on mogelijk verzinsel geacht zou worden. Die bediende verleidde een leerling van zijn patroon tot het plegen van oneer lijkheid en dwong den jonkman, toen hij hem eenmaal in zijn macht had, telkens tot nieuwe diefstallen, waarvan hij het meeste voordeel genoot. Toen de dief stallen ontdekt werden, wilde de schurk de schuld alleen op zjjn medeplichtige laten rusten en om te voorkomen, dat deze hem verried, maakte hij den jonk man loodelijk beangst en spoorde hem tot zelfmoord aan. Gij moogt die schande niet overleven", zeide hjj en drukte hem een revolver in de hand. De arme jongen zette zich het wapen op de borst en schoot het af. Slechts door een toeval bleef hij in het leven. De rechtbank had slechts met het wer kelijke misdrijf te doen en kon de dui velachtige gezindheid van den beschuldigde niet straffen. Hij werd slechts veroor deeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Voor eenige weken had te New- York een diefstal plaats eener brandkast, op zulk een stoute en vreemdsoortige wjjze, dat het verhaal daarvan haast on- geloofeljjk klinkt. De geschiedenis heeft zich echter geheel toegedragen, zooals hier wordt gemeld. Een bende dieven, bestaande uit 12 man, was door middel van handlangers te weten gekomen de afmetingen, het ge wicht en nadere bijzonderheden van de groote brandkast der Prestonbank in Ro- landstreet te New-York. Het gevaarte woog 8000 kilo's. De dieven berekenden dat de kast, wanneer ze luchtdicht geslo ten was, te water gelaten een draagver mogen had van 250 kilo. Nu werd door hen uit dun staal en ijzer vervaardigd een soort boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tgd met bouten aan de kast be vestigd. Toen in den nacht van 2 op 3 Augustus de kast met ongekende krachts inspanning was ontvreemd en te water gelaten, was deze in een ommezien in een soort van schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met compas en toebehooren en toen ook nog een zeil geheschen was, ging het vooruit de rivier af naar het vier uur verder gelegen Euston, waar de kast werd geopend en van haar inhoud ontdaan. De dieven vonden l1/# millioen aan staatspapieren en 85,000 dollars aan geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van een zeemanschap, zooals men zelden aantreft. Een voorbijvarende stoomboot heeft ge rapporteerd, dat de kast met een flinke bries 7l/a mijl liep, maar men had niet kunnen vermoeden dat de vermetele zee lui onder hunne voeten zulk een fortuin verborgen hadden. De justitie is ondanks alle ernstige pogingen niet geslaagd om eenig spoor der dieven to ontdekken. -Een reisje a la Jules Verne, vinden wij beschreven in een Engelsch dagblad. Een reiziger, terugkeerende naar Ame rika, mist te Londen den trein naar Liver- pool, en kan daardoor de boot niet halen. Hg neemt na kort beraad plaats in een gewonen trein tot aan Crewe, seint nog even vooraf daarheen om een exstra trein gereed te maken. Te Grewe aan komende stapt hij over op een locomotief en als een pijl uit den boog stoomt de machine in 33 minuten naar Liverpool. De afstand was 58, dus werd eene snel heid van 105 kilometer per uur bereikt. Tien minuten vóór het vertrek van de boot stapte onze reizigers aan boord. Het ridje, dat hem 130 gulden gekost had, vijst wat er in geval van nood kan gedaan worden. Gemeenteraad van Wieringen, vergadering van 6 September. Voorzitter de hr. P. Maats, Burgemeester. Geene toehoorders. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd. Aan de orde is de jaarlijksche rekening en verantwoording van heeren armvoogden der politieke armenkas. De heer Obreen verklaart ten volle overtuigd te zijn van de eerlijkheid en goeden trouw van heeren armenvoogden, maar tot zjjn leedwezen te moeten opmerken, dat hun beheer in strijd is met de wetteljjke voorschriften, aangezien de gelden van zoo danige administratie niet anders dan onder beding van hypotheek mogen worden uitge leend, dus nimmer op zoogenaamde onderhand- sche schuldbekentenissen, terwijl bovendien uit de rekening wel blijkt wat ontvangen is, maar niet wat ontvangen had moeten worden en om welke redenen een gedeelte daarvan niet ontvangen is; hjj verlangt een opgaaf omtrent de bezittingen der kas, met verant woording van alles, wat dientengevolge behoort ontvangen to zjjn en voldoende opheldering omtrent achterstallige huren en verder, daar het onbillijk is dat de een betaalt en dc ander niet. Willen heeren armvoogden in dit opzicht gunsten bewijzen, dan moeten zij daartoe hun eigen beurs gebruiken, maar niet 't geld van de kas. Aan 't gelduitzetten op onderhand- sclie schuldbekentenis behoort ook een einde te komen; heeren armvoogden beroepen zich op orders of raad van den burgemeester, zij zijn echter geene kinderen en behooren te weten, dat zij onder toezicht staan van don Raad en van Gedeputeerde Staten en dus van anderen geene orders hebben op te volgen en niettegenstaande dit alles zelf aansprakelijk bljjven voor hunne handelingen. De voorzitter stelt voor om hh. armvoogden uit te noodigen eene verbeterde rekening en verantwoording in te dientfn en zich voortaan naar de voorschriften der wet te gedrag waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel de begrooting voor het dienstjaar 1889, in ont vangst en uitgaaf sluitende met f 20095.88°. Dc heer Tijsen wijst op de wenschelijklieid om het tarief der schoolgelden te herzien en zooveel mogelijk te verlagen. De voorzitter verklaart zich gaarne bereid daartoe mede te werken. Na eenige inlichtingen wordt besloten de begrooting voorloopig vast te stellen en op de Secretarie ter inzage te leggen voor een ieder. De voorzitter stelt voor .eenige af- en over schrijving op den dienst van 't loopende jaar, noodzakelijk, om den heer van der Ster, ar chitect te Hoorn, diens extra tot een ver minderd bedrag van f500 te kunnen betalen, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. Daarna stelt do voorzitter in handen van den Raad een verzoekschrift van mejuffrouw C. Voerman, onderwijzeres op Westerland, verzoekende, naar aanleiding van hare benoe ming tot gelijksoortige betrekking elders, een eervol ontslag tegen 23 September aanst. Met algemeene stemmen wordt aan deze verdienstelijke onderwijzeres een eervol ont slag verleend. De voorzitter stelt voor eene wekelijksche veemarkt te houden, aanvangende den laatstcn Woensdag in Mei tot den laatsten Woensdag in Augustus en een najaarsmarkt op den der den Woensdag van October; ook paarden en veulens zullen op de markt worden toegelaten. Met algemeene stemmen wordt besloten de goekeuring van heeren Gedeputeerde Staten te verzoeken. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling van een ontvangen schrijven van het hoofd der school op Hypolitushoef, verzoekende le. de aanstelling van nog een onderwjj- zer, op grond der overbevolking van de school. 2e. verlof om voortaan de verzuimkaarton der kinderen onder de schoolbehoeften te mo gen rekenen. De heer Obreen merkt op, dat de stukken, betreffende de vergrooting der school thans bij de regeering zijn, tot verkrjjging eener subsidiekomen die plannen tot uitvoering, dan zou er een onderwijzeres worden aange steld om nu tusschentijds een onderwijzer te benoemen, komt hem niet raadzaam voor het mag te betreuren zijn dat het onderwijs door het overgroot getal kinderen niet zoo volledig kan zijn als anders het geval zou zijn, maar voor verbetering is tijd noodig; dit moet men zich getroosten. De Voorzitter zegt ook van meening te zgn, dat thans het oogenblik voor uitbreiding van onderwijzerspersoneel niet gunstig gekozen is. Wordt besloten aan het hoofd der school mede te deelen, dat in de behoefte aan on derwijzerspersoneel, zoodra de omstandigheden dit toelaten, zal worden voorzien, en hem verlof te verleenen om de verzuimkaarten voortaan onder de gewone schoolbehoeften te rangschikken. De heer Heijblok geeft in overweging tot verbetering van het schoolplein op Oosterland, een hoeveelheid kalkpuin van de Oosterlander kerk aan te koopenmet algemecno stemmen wordt hiertoe besloten. De heer Tijsen stelt voor om uit de ge meentekas een jaarlijksche subsidie van f 10 te verleenen aan de heeren Capellevoogden, van den Oever, tot bekostiging van het be proeven hunner brandspuit; waartoe met alge meene stemmen wordt besloten. De heer Kooij dringt er op aan dat de be noeming eener onderwijzeres op Westerland zoo spoedig geschiede dat het onderwijs ge regeld kan voortgaan. De Voorzitter verklaart, dat hij de benoe ming eener onderwijzeres gaarne zooveel mo gelijk zal bespoedigen. Na de gebruikelijko rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Marine en Leger. Bij de aan boord van Zr. Ms. instruotiekorvet Nautilus plaatsgehad hebbende vergelijkende be proeving van zwemvesten, systeem Renecke," Kre- demnon jackets en zwemgordels, hebben de vesten over hetgeheel 't best voldaan, doch is tevens ge bleken dat zij die zwemmen kunnen, zich het ge makkelijkst bewegen in de jackets. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 7 dezer no. 17 wordt de divisie voor bin- nenlandschen dienst, krachtens besluit van den 19den Mei 1888 no. 23 te Hellevoetsluis ver- eenigd, met den lsten October a.s. weder ont bonden en de kapt. t. z. C. H. Bogaert eervol van het door hem over die divisie gevoerde bevel ontheven. De luit. t. z. le kl. E. Kempe wordt met den 13dsn dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wacht schip alhier. Uet vooruitzicht bestaat dat voor de werklie den, werkzaam bij de inrichtingen voor land- en en zeemacht, een afdoende pensioens-regeling zal worden ontworpen. Reeds is door de Ministers van oorlog en marine een commissie daartoe benoemd, die binnenkort zich met deze regeling zal bezig houden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1