't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1627. Woensdag 19 September 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels 25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefd verzocbt, 't Abonne mentsgeld Vliegend Blaadje," 3de kwar taal 1888, te willen overmaken in post zegels of per postwissel vóór September eik., zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 18 Sept. 1888. Zondagmiddag lokte een optocht van de Koninklijk goedgekeurde Yereeni- ging »Het Indisch Kruis", met banieren en voorafgegaan door trom en fluit, menigeen buiten zijne woning. De af- deelingen Amsterdam en Rotterdam waren van 't spoor door de hier bestaande af- deeling afgehaald en na een wandeling door de gemeente geleid naar 't Café Hoffmau. Daar bracht men den tijd ge zellig met elkander door. Des avonds gaf de Amsterdamsche af- deeling een tooneelvoorstelling in 't ge noemde lokaf, dat daartoe expresselijk was versierd. Voor een vrij talrijk publiek voerde men op De Scheepsjongen", van E. Sou- vertre en »De Loteling." Beide stukken vielen zeer in den smaak. Onder de leden der Amsterdamsche afdeeling merkten we op Christina van der Woude, de moedige vrouw, die tijdens 't palingoproer te Amsterdam den inspec teur van politie Boseh met eigen gevaar tegen de woedende menigte in bescher ming nam, en Leendert Mens, die zich evenzeer bij die gelegenheid onderscheidde. Beiden droegen dan ook de onderschei dingsteekenen, waarmede zij door Z. M. den Koning waren vereerd. Ook behoorden bij dit gezelschap de joff. Juliana Mens en Wil- helmina Plug, die bij een feestelijke ge legenheid van jhr. de Casembroot een sierlijk geschenk ontvingen. Na afloop sprak de president der Am sterdamsche afdeeling, de heer D. Leeu- wendaal een woord van erkentelijkheid over de hartelijke ontvangst, alhier ge noten en hoopte dat de broederband tus- schen de onderscheidene afdeelingen steeds hecht mocht blijven en de kameraadschap pelijke geest zich altgd op dezelfde wijze mocht uiten. Het lijkje van het 4-jarig zoontje van M, Wagenmaker, dat sedert de vorige week werd vermist, is Zaterdag jl. uit het Heldersche kanaal opgevischt. Dezer dagen werd in de nabijheid van de haven op Texel een zwaar oud scheepsanker aangebracht. Het is met geen mogelijkheid te bepalen hoe ond het ia, maar naar gissing zal het wel meer dan honderd jaren tellen. Één blad ont brak, doch het andere was nog tamelijk gaaf. Een en ander woog ongeveer 500 ponden. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een Zandvoorter visscher Vrijdag een steur ving, die hij te Sche- veningen aan de markt bracht. Het dier woog naar gissing 155 kilo, was circa 51/, voet lang en bracht den vanger de som van f58 op bij publieken verkoop. Een-getuige in een strafzaak wei gerde voor de Haagsche rechtbank den eed af te leggen, zonder opgave van re denen. De substituut-officier van justitie mr. Ort, verzocht akte van deze weige ring met voorbehoud een vervolging tegen den onwillige in te stellen. Een 70-tal bedevaartgangers, van Kevelaar terugkomende, is met levens gevaar aan een groot onheil ontkomen, door een brand, die des nachts in de her berg te Horst ontstond waar zg over nachtten. Het was een verschrikkelijke verwarring en in alle haast moesten zij vluchten, sommigen met achterlating van kleederen. De herberg brandde geheel af. Hooge dameshoeden Burgemeester en Wethouder van den Haag hebben, op verzoek ~an commissaris sen voor den Schouwburg aldaar, aan de directeuren doen weten, dat zg de dames hebben uit te noodigen, in Stalles, Par- quet en Parterre blootshoofds te zitten. De dames kunnen haar hoedjes in de kleedkamer laten of ze op haar schoot houden, zooals zij verkiezenmaar op haar hoofdjes zullen de torentjes de voor stellingen niet mogen bg wonen. Een oogenblik nadenken zal de billijk heid van dit beleefd verzoek doen inzien. Een vermoedelijke poging tot ver giftiging heeft te Waspik sedert eenige dagen de gemoederen bezig gehouden. Zondag overleed zekere S. aldaar, die, zooals uit een onderzoek, door de politie gedaan, blijkt, steeds zijn echtgenoot wantrouwde en nopens zijn uiteinde meer malen vrees had gekoesterd. Nadat het gerucht de ronde had gedaan, werd van wege de justitie de begrafenis, die Dins dag zou plaats hebben, uitgesteld en door de Officier van Justitie, vergezeld van den rechter-commissaris en twee genees- heeren, een lijkschouwing gehouden, die tot het vermoeden van vergiftiging leidde. Een scheikundig onderzoek zal dit nog nader moeten uitmaken. De geneesheer, die den doodenschouw gevoerd heeft, schijnt er niets van gemerkt te hebben. Het »Hbld.« bevat de volgende ad vertentie »De gepensionneerde matroos der Kon. Nederl. Marine B. J. Ombach, wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk in persoon aan te melden bij den luit. der artillerie C. Schuurman, hotel 't Vliegend Hert," te Naarden." Omtrent het spoorloos en raadsel achtig verdwijnen der brandkast uit het kantoor der firma Van Hengel Lens- velt te Doesburg, verneemt men nader, dat de Maandag gehouden instructie vol strekt geen a'mwgzing heeft opgeleverd. Het blijft efenó'raadsel op welke wijze de dieven dat zwaïe gevaarte, zonder eenig spoor achter te laten, hebben knnnen vervoeren en dat nog wel vlak bij de ka zerne, waarvoor natuurlijk altijd een schild wacht geplaatst is. De stadsgrachten en een gedeelte van den IJsel zijn afgedregd, doch men heeft niets gevonden. Een bond tegen fooiengeven is te Weenen opgericht. Volgens een statistiek in de Presse, wordt te Weenen jaarlijks niet minder dan f 4,000,000 uitgegeveu aan fooien voor koffiehuis-, logement- en huisbedienden, koetsiers enz. Generaal Booth heeft, om in de geldelijke behoeften van het Leger des Heils te voorzien, besloten, nog eens de proef te nemen met het uitschrijven eener week van onthouding. In zulk een week moeten alle soldaten" en vrienden van het leger zich zooveel mogelijk bekrim pen in hetgeen zij dagelijks gebruiken en het daardoor bespaarde geld. naar het hoofdkwartier" opzenden. Twee jaren geleden bracht zulk een week in Engeland 3000 pond sterling op. Nederland zal nu ook het genot van den maatregel hebben. De bekende luchtreiziger Baldwin heeft in Engeland met behulp van het door hem uitgedachte valscherm weder een afdaling gedaan. De ballon ging van het Alexandra Palace in noordwes telijke richting de lucht in. Baldwin stapte op een hoogte van twee mijlen in zijn bootjeen een bgna ademlooze stilte heerschte onder de toeschouwers ge durende de weinige oogenblikken dat de parchuut viel, voordat zij zich opende. Doch toen het scherm zibh als een pa rasol ontplooide, barstte de menigte in luide toejuichingen los en kwam bgna geen eind aan het gejuich toen Baldwin statig in de nabijheid van Finchley naar beneden kwam. Te Deventer is eene nieuwe soort van oplichterg gepleegd. Iemand heeft namelgk een rolletje van 50 centen en het ook daarvoor in betaling gegeven. Later ontdekte men dat aan beide uiteinden van dat rolletje éen cent was en overigens met stukjes gzer was aangevuld. Daar het mogelijk is dat die practgken ook elders zullen worden uitgeoefend, zg men dus op zijne hoede. Madrid, 14 September. Volgens een dépêche van de Canari- sche eilanden, heeft er een aanvaring plaats gehad van de Fransche stoomboot la France met de Italiaansche stoomboot Sud-America. Eerstgenoemde bodem heeft 180 passagiers en 73 personen der be manning van de Sud-America aan boord genomen. La France heeft geen enkel man verloren. Londen, 14 September. Volgens een dépêche van Lloyd te Londen zgn 6 personen der bemanning en 81 passagiers der Sud-America ver dronken. Te Pesth heeft de kleermaker Gniidig een moordaanslag gepleegd op zgn 24- jarige vrouw, met het doel om in 't bezit te komen van een verzekeringspremie van 1000 florijnen, die op het hoofd der ongelukkige vrouw was aangegaan. Ter wijl zij sliep trachtte Gnadig zgn echt- genoote door middel van een trechter kokend lood in het rechteroor te gieten. Toen hg zag dat zijn slachtoffer zich verzette, trachtte hij haar te worgen. Op haar hulpgeschrei schoten de buren toe, die de ongelukkige ontzetten, van welke gelegenheid de »gnadige« heer gebruik aakte om te vluchten, zonder dat men hem heeft kunnen opsporen. Van Adeline Patti wordt het vol gende amusante verhaal gedaan Toen zij onlangs door de straten van Philadelphia reed, werd ze zoozeer ge troffen door de bekoorlijke stem van een jonge straatzangeres, dat de »diva« het meisje in haar rijtuig deed plaats nemen, naar haar vader een arme scheeps timmerman reed en verlof vroeg het kind op haar kosten tot een groote zan geres te maken, welk verlof haar gereede- lijk werd toegestaan. Maar op de terugreis gedroeg Patti's protégee« zich zoo vreemd, dat men argwaan kreeg in desekse der zan geres in spehet gevolg hiervan was dat het bekoorlijke meisje een jongen bleek te zgn. De vader van het meisje van den jongen had deze metamor- phose bewerkt, omdat de ondervinding hem geleerd had, dat ze hem eenige dol lars meer placht op te brengen. Bij Wadsworth, Ohio (Ver.-St.), heeft Maandagmiddag een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. De locomotief van een pleiziertrein raakte los en vóór men de verbinding had kunnen herstel len, reed een goederentrein tegen den stilstaanden trein aan. Twee waggons werden geheel verbrijzeld. De passagiers, hadden den wagen verlaten, toen de botsing kwam. Terwijl zij den spoor- wegdijk afsnelden, vielen de gebroken wagens op hen. 4 hunner werden daar door gedood en 25 gewond. De goede rentrein was gewaarschuwd, maar kon, op den steil hellenden weg, niet stoppen. In het Noorden van Italië ziet het er treurig uit. De rivieren zijn allerwege buiten hare oevers getreden. De water stand van de Adda is 50 centimeters hooger dan de waterstand in 1868 is ge weest, geheele streken zgn overstroomd. Bg Vervio werd een brug weggeslagen en de spoorbaan van Chiavenna naar Colico werd op verscheidene plaatsen ver nield. Te Yerona werd, volgens de laatste berichten, nacht en dag door de genie- en artillerietroepen gewerkt, om de stad door het opwerpen van dijken tegen de wateren van de Etsch te beschermen. Te Bergamo is het geheele beneden deel der stad overstroomd. Te Arcore bg Monza is een gedeelte van een bosch ontworteld, waarbij vier personen den dood hebben gevonden. De waterstand van het Como-meer, hetwelk den 5den dezer 0,75 meter aan wees, was den 11 den tot 2,67 meter ge klommen. De benedenverdiepingen heeft men moeten ontruimen. Het telegraafkantoor is slechts met groot gevaar te bereiken. De nieuwe spoorweglijn Lecco—Como, welke weldra zou worden ingewgd, is zwaar besehadigd enz. De aangerichte schade is onberekenbaar. Ook de berichten over de overstroo mingen in Tirol luiden treurig. De treinen van den Yorarlberg-spoor- weg staan stil op den Brenner, tusschen Bozen en Roveredo. Innsbrück wordt met overstrooming bedreigdBregi staat onder water, waarbij menschenle- vens te botreuren zgn Trente is even eens geïnundeerd, en bovendien van ver lichting verstoken, omdat de gasfabriek overstroomd is. Yan het eiland Corsico wordt ge- meldt Zekere Xavier, vrachtrijder te Propriano, vevoegde zich in de apotheek van den heer Rocassrea en vroeg aan den bediende, die door afwezigheid van zgn patroon in den winkel behulpzaam was, een pur geermiddel voor zijne kinderen. De on voorzichtige bediende gaf hem strychnine. De vrouw van Xavier deed het gewaande purgeermiddel in melk, en gaf er haren vijf kinderen van te drinken. De drie eersten dronken hun aandeel uitde vierde v*nd het walgelijk van smaak en weigerde het geheel en al in te nemen. Zoodoende redde het onbewust het leven van een vijfde kind, een meisje van 13 jaar, dat aan den dood ontsnapt is. Niettegenstaande spoedige en kracht dadige geneeskundige hulp, zgn de vier kleinen onder de hevigste pijnen be zweken. Te Szaboda (Hongarije) heeft men dezer dagen ontdekt, dat het hoofd der politie aldaar een dief was, die indertijd tot 25 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. De ambtenaar heeft zich jarenlang ijverig en nauwgezet tot aller tevreden heid van zgn taak gekweten en hg zou nog zgn ambt bekleeden, als hg zich niet had laten verleiden tot een diefstal van een aanzienlijke som gelds, ten nadeele van de stad. Zgn twee medeplichtigen klaagden hem aan. In Antwerpen wekt de ontdekking van knoeiergen in het stedelijk armbe stuur groot opzien. Meer dan 40 perso nen, voor het meerendeel armen, die van het weldadigheidsbureau ondersteuning ontvingen, zijn allen voorloopig in verhoor genomen, en het kwam toen aan 't licht, dat verscheidenen van hen dikwijls slechts een gedeelte van het geld ontvingen, waarvoor zg gehoekt stonden, dat goede ren voor rekening der stedelgke armver zorging gekocht waren, waarvan de prijs niet met de boekingen overeen kwam, en een groot aantal bedriegergen van der- gelgken aard. De secretaris, Van Bergen, en de chef de bureau, Yan Ardoye, zgn onmiddellijk ontslagen, en twee inspec teurs, die weigerden ophelderingen te geven geschorst. Een ander beambte, de conciërge heeft zgn ontslag gevraagd, maar 't werd hem geweigerd, daar men hem voor medeplichtig hield. Daarna verhing hg zich. Het onderzoek wordt ijverig voortge zet. Ongeveer 28,000 families, dus mins tens 200,000 personen, werden door het armbestuur verzorgd. E«n verschrikkelijk voorval had on langs te Villeloin plaats in het departe ment Indre-et-Loire. De derde vrouw van een zekeren Noailes, die naar men meende overleden was, werd, nadat op eenvoudige mededeeling van den echtgenoot, door den burgemeester zonder eenige geneeskundige verklaring verlof tot begraven gegeven was, levend ter aarde besteld. Men liet de lijkkist in het graf neder en nadat men er eenige schoppen aarde op geworpen had, begaf de doodgraver zich naar huis, om te gaan koffiedrinken. Na een tijdje kwam hij op het kerkhof terug om den kuil verder te vullen, toen hg tot zgn grooten schrik in de kist hoorde kloppen. In zgn onsteltenis Rep hg weg en vertelde aan twee geestelijken, die zich juist naar het graf wilden bege ven, wat geschied was. De drie mannen luisterden en na eenige oogenblikken be gon het kloppen opnieuw en duidelijk hoorbaar. Er was geen twijfel meer aan, of de gewaande doode leefde nog. Men ging hulp halen en groef de kist weder op. Doch toen was het te laat; de vrouw was dood, dit maal waarschijn lijk gestikt. De pastoor Mallst, een dorpsgeestelijk! te La Croisille bij Limoges, die van een tractementje van 500 gulden leven moet, heeft dezer dagen uit Amerika bericht ontvangen, dat een zijner familieleden die daar onlangs was overleden, hem een erfenisje van 9,000,000 dollars (22*/i mil* lioen gulden) had nagelaten. Er zgn weinig geestelgke nabobs in Frankrijk, maar de abbé Mallet, zal spoe dig tot die weinige uitverkorenen hehooren. Nan den moordaanslag op het leven van keizer Wilhelm I verzocht (en ver kreeg) de familie Nobeling verlof zich voortaan Edeling te mogen noemen. Het zelfde is nu geschied door de familie van den Pargschen oplichter Allmayer. Zgn vader heeft aanvraag gedaan zich voortaan Avernay te mogen noemen. Een Duitsch blad deelt mede, dat bg de jongste oefeningen der Dnitsche vloot voor Kiel, een nieuwe soort van zwem- kleeding werd gebezigd, die tot nog toe alleen in het Duitsche leger bekend was. Zg komt overeen met een duikerpak en is van gomelastiek vervaardigd. Op de borst bevindt zich een klepopening, door welke men lucht in het pak kan blazen, dat het geheele lichaam omhult, behalve het gelaat. Om te voorkomen, dat de zwemmer te veel door de golven heen en weer ge worpen wordt, is de ruimte rondom de borstkas goed met lucht opgevuld. Om de heupen draagt de zwemmer een gordel, die de luchtruimte in tweën ver deelt, evenals de waterdichte afdeelingen van een schip, om te voorkomen dat, in dien er een lek in de kleeding kwam, al de lucht ontsnapte. De zwemmer draagt schoenen met looden zolen, om het even wicht te bewaren, en een lang mes aan den gordel, tot zelfverdediging. De zwemmers worden gebruikt om vij andelijke schepen te vernielen en dragen daartoe aan den gordel een doosje met ontplofbare stof, dat zij slechts aan het vaartuig hebben fe bevestigen. Yóór de ontploffing volgt, zgn zg buiten gevaar. Bg den aanval op Kiel van 29 Augustus werd de nieuwe uitvinding herhaaldelijk met goed gevolg aangewend. Deze be schrijving komt in vele opzichten overeen met de uitvinding van kapitein Paul Boy- ton, die velen uit een van Jules Yerne's aardige romans bekend zal zgn. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Genua. „Koningin Emma" 11 Oct. „Burgemr. den Tex". 25 ,/Conrad"8 Nov. g" „Prinses Marie" 22 „Prins Frederik"6 Dec. g- „Prinses Wilhelmina" 20 „Prinses Amalia". 3 Jan. „Sumatra"17 g* „Prins van Oranje" 31 „Prins Alexander"14 Febr. i van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Nederlandsche zeevisscherijen. Het verslag van den staat der Nederlandsche zeevisscherijen over 1887 is verschenen. De commissie voor de zeevisscherijen heeft tot haar groot leedwezen weinig goeds te zeggen van de gesteldheid der Nederl. zeevisscherijen in het afgeloopen jaar, dat achter ons ligt. Twee geheel tegenstrijdige oorzaken eenerzijds al te groote overvloed en anderzijds aanhoudende wanvangst hebben er toe geleid, dat op de meeste plaatsen, waar men zich hier te lande met zeevisscherij bezig houdt, het jaar 1887 voor reeder, visscher en handelaar teleurstelling en soms zelf vrij be langrijk verlies opleverde. Bij den haring, het hoofdproduct van onze vissoherijen, ligt de oorzaak van de bedoelde teleurstelling uitsluitend in de eerstgenoemde oorzaak, namelijk de al te overvloedige prodnetie en, als gevolg daarvan, de voortdurende en be langrijke daling van de waarde van dat produot. Kwam de overvloed alleen aan Nederland'ten goede. het voordeel dat wij daarvan ontleenden zou verbazend groot zijnmaar nn alle volken, die met ons het zelfde bedrijf uitoefenenSchot ten, Nooren, Zweden, Duitschers en Franschen, dezelfde uitkomsten verkrijgen, wordt de toestand geheel anders, omdat nn de geheele peodnetie tot een cijfer wordt opgevoerd, dat het verbruiks- vermogen van Europa blijkbaar begint te over treffen en dus een hoogst belangrijke verlaging van den voor dit product te bedingen prijs ten gevolge heeft. Naast klimmenden overvloed van haring stnat toenemende schaarschte van sohol en de fijnere soorten van platvisoh. Ook dit verschijnsel open baart zich vrij algemeen langs de kusten van de Noordzee en vandaar dat men schier alom klach- teh verneemt over de sleohte uitkomsten van de schrobnetvisscherij. Ook onze beugvisschers hebben niet te roemen over de vruchten, welke zij in 1887 aan hun bedrijf ontleenden. Dat dc schepen van de ha ringvloot, welke 's winters aan de beugvaart deel nemen, sleohte rekening maakten, is een ver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1