't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1629. Woensdag 26 September 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefd verzocht, *t Abonne mentsgeld Vliegend Blaadje," 3de kwar taal 1888, te willen overmaken in post zegels of per postwissel vóór 5 October e.h., zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 25 Sept. 1888. De minister van marine heeft inlich tingen verstrekt op het adres van G. Tiets, gepensionneerd vuurstoker der 1ste klasse bij de Koninklijke Nederlandsche Marine alhier, houdende verzoek om toekenning van het volle aan dien rang verbonden pensioen. Voornoemde vuurstoker is bij genees kundig onderzoek ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken (be staande in misvorming van de linkerhand met samentrekkiug der viugers, waardoor deze niet gestrekt noch gebogen kunnen worden, tengevolge van vernietiging van pezen, ontstaan na verwonding op den 15 October 1887 aan boord Zr. Ms. stoomschip Bonaire, toen hij, als olieman dienstdoende, door het slingeren van het schip' met de hand in de machine beklemd geraakte) voor altijd ongeschikt bevonden voor den mi litairen dienst. Hij wordt voortdurend buiten staat gesteld om door handenarbeid in zgn levensonderhoud te voorzien. Op grond van een en ander viel hij in de termen van art. 39 der wet van den 28sten Augustus 1851 (Stbl. no. 127) en had de regeling van zijn pensioen dien overeenkomstig plaats tot een bedrag van f 336,50. Volgens de wettelgke bepalingen kon hij geen aanspraak op hooger pensioen maken. Bij het vervoeren van een wagen hooi van Den Hoorn op Texel naar de haven van dat eiland, is de veehouder S. H. onder zijn voertuig gevallen en overreden. De ongelukkige, een oppas send man, is kort daarop aan de gevol gen bezweken. Men leest in het »N. v. d. D." Deelden wij de vorige week mede, dat 's Konings gezondheidstoestand van dien aard was, dat er hoegenaamd geen reden tot ongerustheid meer bestond, thans mag men zeggen, dat Z. M. ten volle hersteld is. Vóór eenige weken nog waren de sporen der ziekte op 's Konings gelaat te zien, door min of meer ingevallen wangen, doch het krachtig gestel van Z. M. en het voortdurend werkzame leven hebben spoedig de oude gezonde tint weder te voorschijn gebracht. In Noord-Holland hebben de makers zich aangesloten tot een veree- niging ter bevordering en verbetering van de kaasbereiding. In een dezer da gen te Schagen gehouden vergadering is besloten dat het bestuur der Vereeniging zich per adres zal wenden tot den Mi nister van Financiën, ter verkrijging van vrijstelling der belasting op het zout, be- noodigd voor de zuivelbereiding. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, dr. Dozy, zendt aan het Handelsblad c het vol gend schrijven »Daar ernstige ziektegevallen bij ver scheidene personen in verschillende fa- miliën zijn voorgekomen, die melk ge bruikten van eenzelfden leverancier, en er waarschijnlijkheid bestaat, dat de melk smetstof van zieken kan hebben opgeno men, acht ik mjj verplicht het publiek nogmaals te waarschuwen tegen het ge bruiken van melk in „ongekookten" toe stand, wanneer men, zooals in Amsterdam het geval is, de herkomst der melk niet kan nagaan. »Om zich zooveel mogelijk te vrij waren tegen de gevaren, die het gevolg zijn van het verdunnen der melk met onrein water, als van het voorkomen van besmettelijke ziekten in woningen van de melkboeren en melkverkoopers, stelle men zich tot regel steeds de melk te koken voordat men ze gebruikt'*. De palingschuit Sippe Visser," toe- behoorende aan den heer W. S. Visser, te Gaastmeer, is op de terugreis van En geland, terwijl zij voor anker lag, in de nabjjheid van Harwich door een stoom boot overvaren. Aan het schip werd be langrijke schade toegebracht. Men leest in „De Tijd": Wij vernemen dat de boerenwoning, waar het gepeupel van Schagen zoo dapper heeft huisgehouden, het eigendom is van den Belgischen prins De Chimay, wiens rentmeester voor Nederland jl. Vrij dag te Schagen een bezoek heeft gebracht en een eisch tot schadevergoeding tegen de gemeente Schagen in handen heeft Geld van mr. Kraakman, advocaat te Alkmaar. Voorts wordt ons uit alleszins ver trouwbare bron verzekerd, dat de grooten- deels katholieke bevolking van Warmen- huizen zich, op het vernemen der aan hun geloofsgenooten te Schagen gepleegde ge welddadigheid, gereed maakte in grooten ile en gewapend de taak op zich te nemen, die men door de overheid op schandelijke wijze verwaarloosd achtte. Alleen de tusschenkomst van den eer waarden pastoor dier plaats moet feite lijkheden hebben voorkomen, welke zeker op moord en doodslag waren uitgeloopen. Omtrent de wanordelijkheden te Schagen, meldde de N. Rott. Courant nog het volgende. Bij de wanordelijkheden alhier werden ook de ruiten ingeworpen bjj een winke lier, door wiens toedoen een protestantsch meisje buiten weten harer ouders katho liek was geworden. Hieromtrent wordt ons het volgende medegedeeld: Bedoeld meisje, Geertje Kok, geboren te Schermer- horn, thans 23 jaar oud, was ten huize van den winkelier sedert eenige jaren als modiste werkzaam. Hare ouders, streng orthodoxe protestanten, te Rustenbrug woonachtig, werden door vrienden gewaar schuwd, dat het meisje katholiek was ge worden, of zou worden, waarop haar va der, die daarvan tot dusverre niets ver nomen had, zich zoo spoedig mogelijk naar Schagen begaf. Hjj kwam daar juist op den dag, welks avonds zoo rumoerig zou zjjn, en wist zjjne dochter te bewegen, met hem mee te gaan naar het ouderljjke huis te Rustenburg, Vier dagen daarna echter is zij 's avonds te 6 uren, quasi om hare zusters, mede aldaar wonende, te bezoeken, de deur uitgegaan, en men heeft haar niet weergezien. Spoedig daarop ontvingen de bedroefde ouders een brief van haar, waarin zij berichtte in Amster dam te zjjn, maar dat het vruchteloos zou wezen, hare verblijfplaats op te sporen dat zij tot geen prjjs afstand zou doen van het door haar aangenomen katholieke geloof, en dat zjj, eenmaal op de plaats harer bestemming gekomen, geregeld zou schrjjven. Aan een particulieren brief van 2 Aug. uit Kota Radja is het volgende ont leend Ondertusschen zitten de vjjandeljjke Atjehers niet geheel en al stil. Dit leer den we de vorige week, toen eenige vlam men aantoonden, dat de brug in den Pe- derdjjk in de asch werd gelegd. Den 30n Juli, terwgl een groot aantal menschen zich aan het station Lambaroe had verzameld, werd uit den tegenover- gestelden bosch-rand een schot gelost. De kogel sloeg tegen de kolf van het geweer van een nabjjstaanden schild wacht, ricochetteerde en drong in de heup van een Chinees. Den schutter kon men toen zien weg- loopen, want hg vertrouwde, naar het schijnt, 't terrein niet. De wachten van Lambaroe en Lamsajoen werden juist verwisseld. Op Edi geniet men ook geen onge stoorde rust. Den lln Juli werden twee gewapende dienaren van den Radja door Atjehers overvallen, verwond en van hun ne geweren beroofd. Een van hen werd den neus afgehouwen en de ander kreeg een gapende wonde over het hoofd zij zijn in het hospitaal te Edi opgenomen en er bestaat hoop op herstel. In de benting Lampeneroet heeft een soldaat den commandant van de wacht doodgeschoten. Naar ik verneem, moet de soldaat het niet hebben kunnen ver kroppen, dat de wachtcommandant, ser geant De Vries, hem heeft bevolen zich ter ruste te begeven, daar hjj wegens lichte dronkenschap ongeschikt was om dienst te doen. Een oogenblik daarna, terwgl de ser geant zat te lezen, werd een schot a bout portant op hem gelost, dat bijna onmid dellijk den dood tengevolge had. Algemeen is men met het lot van de Vries begaan, maar meer nog met zjjne ouders, aan wie hjj een twee weken ge leden nog f 200 zond van zjjn handgeld, gekregen bij het reëngagement. De soldaat, die niet de minste poging tot ontvluchting deed, werd gearresteerd met het nog rookende geweer in de han den en wacht nu in den provoost zjjn gereehte straf af. Te Utrecht wordt thans als curio siteit vertoond een zesjarig meisje, Hestra Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den IJsel geboren, dat een zwaarte heeft van 55 kilogram, 111 cen timeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. "Men schrijft uit Amsterdam: Onzen tabakshandel dreigt, naar wij ver nemen, een gevoelige slag. Een Duitsch tabakshandelaar, die steeds groote zaken deed, en o.a. jaarlijks de grootste lading irima Sumatra-tabak hier aan de markt iracht, heeft met eenige financiers te Bremen een overeenkomst gesloten om die lading voortaan te Bremen in veiling te brengen. De reden hiervoor moet zjjn, dat bedoelde handelaar tevergeefs be proefde, hier ter stede deelneming te vin den voor een door hem op touw gezette onderneming, welke deelneming hem te Bremen werd verleend op voorwaarde, dat hij zjjn tabak voortaan daar te markt zou brengen. Te Scheveningen zijn door de politie, met goedkeuring van den commissaris, vjjf hondjes opgepakt, die een paar weken oud waren en nog zoogden bjj de moeder, op grond, dat deze diertjes niet ge muilband waren! Als jhr. d. C. het niet in het »Vader- derland verzekerde, zou men aan een pa rodie op de wet denken. Het is waar, de wet geeft den leeftijd niet aan, maar bij hen die de wet toe- a, wordt toch wel zóóveel gezond verstand ondersteld, om in te zien dat voor zogende honden van een paar weken oud, geen muilbanden noodig zjjn. Straks ziet men te Scheveningen pro ces-verbaal opmaken tegen doopelingen en hen uit de kerk verwijderen, omdat zij door schreeuwen de openbare godsdienst oefening verstoren. Ook voor dit misdrijf is geen leeftijd bepaald. Het Duitsche stoomschip >Norma«, Vrijdagochtend te IJmuiden van Riga aangekomen, is Donderdagmorgen om streeks vjjf uren gedurende mist bij Hirs- hals N. O. Va N. 11 zeemjjlen van den wal, op 9 vadem water in aanvaring ge weest met de Zweedsche bark »Cannet«, kapitein Anderson, van Boness naar Ostadt bestemd. De »Cannet« zonk direct. Al de opva renden werden op een na gered. Het schip zit gevaarljjk voor de scheepvaart met de marsstengen boven water. De Minister van Marine moet naar men uit Den Haag verneemt te kennen gegeven hebben, dat hjj vast besloten is zjjn portefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materieel geweigerd werden. Het geheele Ministerie zou zelfs homogeen zjjn en niet aarzelen desgevorderd, de Kabinets-quaestie te stel len bij de marine-begrooting, vast over tuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. Dezer dagen werd de visscherman M. De Vries te Oudemirdum gezegend met zjjn 18e kind17 kinderen zjjn in leven, waarvan 12 meisjes en 5 jongens. 14 scharen zich met de echtelieden middags om den disch. Deze njjvere man heeft waarlijk wel verdiend dat hem bjj eiken vischtocht een rijke buit te beurt valle. Een welbesteed leven heeft hg reeds achter zich. Hjj redde niet minder dan 36 schipbreukelingen van den dood. Te 's-Hertogenbosch stortte Vrjjdag de steiger van een in aanbouw zjjnde school in, tengevolge waarvan de vier daarop zich bevindende werklieden naar beneden vielen. Een hunner werd doo- delijk gewond door een mede van den steiger gevallen zwaar hardsteenen dek stuk, twee anderen van welken een nog het been brak, werden ernstig gekwetst, en de vierde is met een lichte keuzing vrjj gekomen. In de staalgieterij van Krupp heeft zich volgens de Rh. Westf. Ztg., een op zienbarend geval van ontrouw voorgedaan. Door een der beambten is namelijk een poging aangewend, om der kanonnenfa- briek van den hr. Armstrong, de bekende mededinger van Krupp, een aantal teeke- ningen van te Essen vervaardigde kanon nen en geweren in handen te spelen. De beambte, een zekere Hoppe, die reeds 25 jaren aan de fabriek werkzaam was, is in hechtenis genomen. Op de spoorweglgn FrankfortAn- germünde, bij Werbig, is een trein met 1500 van de legeroefeningen terugkee- rende soldaten ontspoord. Vjjf wagens vielen omver, maar van de manschappen bekwam geen enkele erger kwetsuren dan eenige schrammen en lichte kneuzingen. In de Rue Perrine te Ste Foy la Grande staat sinds eenigen tjjd eiken avond een groote volksmenigte in gespan nen verwachting naar boven te turen. Bljjkbaar moet er iets zeer bijzonders ge beuren. Dan hoort men, ongeveer te 8 uur, het geroepDaar is zjj Daar is zijMen springt vooruit, dringt, schreeuwt, de ramen worden opgescho ven, de menschen komen met lampen, kaarsen, fakkels, lampions op stokken, er wordt bengaalsch vuur afgestoken enz. En te midden van al die beweging ziet meneen zeer groote rat uit een gat in een telegraafpaal te voorschijn komen en doodkalm over den draad wandelen, zoo netjes, dat geen koorddanser het haar verbeteren zou. Men ziet haar dat geregeld alle dagen doen. Op een afstand van 60 meter, in de Rue Bourget, verdwijnt de rat en nie mand heeft haar ooit zien terugkeeren, ofschoon zjj eiken avond haar kunstver richting weer begint. Dat er allerlei bijgeloovige praatjes om trent die rat loopen is niet te verwonde ren. De vrouwen uit de buurt houden het er voor, dat een jonge slotenmaker uit die straat, verleden jaar gestorven, nu in de gedaante van een rat terugkomt. Te Macon, in Georgia (Ver.-St.), is een neger-prediker, die den geheel Bjjbel van buiten geleerd heeft, van Ge nesis af tot de Openbaring. Inlichting op het adres van H. Vader en J. de Boer, oppas sers aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Wil lemsoord, houdende klacht over eene door den comman dant van die inrichting aan hen opgelegde straf. De minister van marine heeft de volgende inlich tingen verstrekt Op den 6en Juli jl., en niet op den 13en dier maand, zooals in het adres staat vermeld, zijn de oppassers aan het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Willemsoord H. Vader en J. de Boer door den commandant van gemelde inrichting gestraft geworden met drie dragen provoost op water en brood, omdat zij den vorigen dag ongeveer een half uur te laat aan het Instituut waren gekomen. Genoemde commandant heeft deze in verhouding tot de begane overtreding betrekkelijk zware straf toegepast, omdat beide delinquenten zich aanhou dend schuldig maakten aan te laat komen, zij daar voor reeds jaren achtereen lichtere straffen hadden ontvangen, die geen resultaat gaven, en hij dus door het opleggen van eene zwaardere straf, in het be lang van orde en tucht, daaraan een einde moeBt maken. Hunne overtredingen dienaangaande wor den trouwens door adressanten in hun adres zelve erkend, doch zij vermeenen onrechtvaardig en wille keurig te zijn gestraft gewordenzij gronden blijk baar deze bewering op de meening, dat zij niet aan de voorschriften van de wetten op het krijgsvolk te water zijn onderworpen, immers vandaar hun be roep op artikel 109 van het huishoudelijk reglement op het Instituut, vanwaar een exemplaar hierbij wordt overgelegd. Deze hunne meening is in- tusschen ten eenenmale onjuist. Het minder per to neel, waartoe volgens den staat, door den Koning vastgesteld (zie bijlage C) volgens art. 104 van het reglement, de oppassers (graad van matroos 1ste Dit reglement is ter griffie van de Kamer neder- gelegd. klasse) behooren) gaat blijkens artikel 106 van dat reglement bij- zijne indiensttreding eene verbinte nis in den zeedienst aan voor onbepaalden tijd, en worden hun de krijgsartikelen voorgelezen; inge volge artikel 107 worden zij gepensionneerd over eenkomstig de|jwet van 28 Augustus 1851 „Staats blad"* no.J 127)] tot regeling^der militaire peneioenen bij de zeemacht. Zij worden pro memorie gevoerd in de rol van het wachtschip te Willemsoord, en ontvangen hun soldij en kostgeld uit de fondsen van het Instituut. Zij be hooren mitsdien tot het krijgsvolk te water. Vol gens art. 43 van het huishoudelijk reglement voor het Instituut staan zij onder de onmiddellijke be velen van den commandant van die inrichting. Het lijdt dus geen twijfel of deze was bevoegd hun we gens overtreding van de krijgstucht eene straf op te leggen, bij het reglement op de krijgstucht bepaald. Het te laat op het Instituut komen, was in deze voor elk der genoemde oppassers het boven zijn verlof uitblijven, en dus overtreding van artikel 14 van het reglement van krijgstucht of discipline voor het krijgsvolk te water. Hun werd daarvoor «ene der straffen opgelegd, genoemd in artikel 29 van het zelfde reglement, zooals dit is gewijzigd bij artikel 2 der wet van 14 November 1879 („Staatsblad" no. 194) voor mindere schepelingen sub 3, namelijk „provoost-arrest voor hoogstens 14 dagen met in houding van soldij en met of zonder vermindering van kost." De commandant heeft mitsdien krachtens wette lijke bevoegdheid aan genoemde oppsssers ieder provoost-arrest opgelegd voor den tijd van drie dagen met inhouding van de soldij, die volgens het wettelijk voorschrift daarmede gepaard moest gaan, en vermindering van kost door de bijvoeging „op water en brood". Ten aanzien van de vermelding in het adres: __.dat zij den volgenden dag bij den officier der wacht verzochten dat te dier zake een raad van onderzoek zon mogen worden belsgd; dat zij in plaats van een toestemmend antwoord, op het naar hunne meening billijk en gepermitteerd versoek, direet daarop in de provoostkamer van het Instituut zijn gebracht, waar zij 3 dagen en S nachten op water en brood moes ten blijven", wordt opgemerkt, dat uit een hierom trent ingesteld onderzoek het navolgende is geble ken. Toen de bedoelde oppassen zijn gestraft gewor den, hebben zij daaromtrent geene reclames inge bracht; daar echter de provoostlokalen aan den wal bezet waren, zoodat zij hunne straf niet dadelijk konden ondergaan, heeft de commandant order ge geven, dat zij voorloopig arrest moesten honden. Den volgenden dag zijn zij toen bij den officier van dienst gekomen om hunne bezwaren in te bren gen tegen het arrest honden, en hebben zij toen eene commissie gevraagd,omdat zij vermeenden bur gers te zijn, en de commandant das alleen recht had hen te straffen volgens artikel 109 van het huishou delijk reglement en zij die provooststraf dus niet willen ondergaan. Toen de officier van dienst hun daarop, onder voorlezing der bestaande bepalingen, aan het ver stand had trachten te brengen, dat zij geen burgers maar militairen waren, zij geheel in overeenstem ming met de bestaande wetten gestraft waren, en zij dus hnnne straf hadden te ondergaan, maar daar over natuurlijk volgens de regelen der wet hunne klachten konden inbrengen, hetgeen hij hun, aange zien zij werkelijk straf verdiend hadden, ontraadde, hebben zij noch vóór noch na het ondergaan hunner straf eenige bezwaren meer tegen die straf inge bracht of een onderzoek gevraagd, waartoe hun de weg door den officier van dienst was aangewezen. Hun bezwaar gold dan ook niet het feit, dat zij ge straft waren, maar dat zij als bnrgers volgens de militaire wet gestraft waren. Toen de officier van dienst het voorgevalle aan den commandant gerapporteerd had, heeft deze, hnnne bedenkingen tegen het voorloopig arrest, tot de gelegenheid bestond hnn de opgelegde straf te doen ondergaan, hun toen dadelijk de straf in een der provoosten voor de adelborsten doen ondergaan. De minister vermeent met de mededeeling van het bovenstaande aan het verlangen der Kamer te hebben voldaan en heeft de eer het adres hierbij weder over te leggen. Ingezonden. In den loop dezer week zullen de ouderlin gen der Herv. Gem. alhier, een collecte doen aan de huizen van de leden dier gemeente, ten behoeve van het Fonds voor Noodlijd. kerken- en personen. Dat fonds, bestemd om nage laten betrekkingen van predikanten, die dit behoeven en noodlijdende gemeenten, door kleine, zoo mogelijk, jaarlijksche toelagen te steunen, alsmede om buitengewone en nood- zakelyke uitgaven van gemeenten zonder eigen middelen, voor het stichten of herstellen van kerkelijke gebouwen, te helpen bestrijden door grootere toelagen voorééns, heeft buitengewone ondersteuning dringend noodig, tot een bedrag van minstens f 10,000. Het verminderen van 't bedrag der gewone jaarlijksche collecten, de toenemende gemeente- aanvragen, o. a. van gemeenten, die tengevolge van de kerkelijke beweging onzer dagen, een zwaren kamp hebben voor haar bestaan, en daarom op hulp dubbele aanspraak hebben en het sedert enkele jaren zich onthouden der regeering van het geven van subsidiën voor herstel van kerkelijke gebouwen, verklaren die groote behoefte van meergenoemd Fonds en rechtvaardigen zeker ook den genoemden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1