't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1631. Woensdag 3 October 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ^dvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleeid verzocht, 't Abonne mentsgeld Vliegend Blaadje," 3de kwar taal 1888, te willen overmaken in post zegels of per postwissel vóór 5 October e.k., zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 2 Oct. 1888. De heer Evenblij, winkelhouder bij de Werklieden-Vereeniging »Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" alhier, is benoemd tot winkelhouder der Ver eeniging Eigen Hulp" te Leeuwarden. Er waren 200 sollicitanten. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, in verband met de in de Staatscourantvan 6 Juni 1884 ge plaatste beschikking van 4 Juni 1884, waarbij een gedeelte van de Zuiderzee tijdelijk aan de openbare visscherij is ont trokken, hetwèlk daarna op 16 en 17 Juli 1884, in perceel en, genummerd 161, is verpacht voor de teelt en visscherij van schelpdieren, goedgevonden het gedeelte, hetwelk de perceelen 54—61 omvat, aan de openbare visscherij terug te geven, in verhand waarmede la. de bij de aangehaalde beschikking sub lo. gegeven omschrijving wordt, wat aangaat de drie laatste alinea's, gelezen als volgt: »Het hoekpunt H ligt op 500 meter afstand van het hoekpunt G, in de loodlijn uit G, in zuidoostelijke richting op F G getrokken. »Het hoekpunt I ligt op 100 meter uit den buitenteen des zeedijks van den Anna Paulownapolder en in de lijn uit het hoek punt H in zuidoostelijke richting loodrecht getrokken op G. H. »De ljjn A I is getrokken evenwijdig aan en 100 meter uit den buitenteen des zeedjjks van den Anna Paulownapolder". b. Op de bjj de beschikking behoorende kaart, de ljjn H I moet geacht worden evenwijdig aan zichzelve te zjjn verplaatst tot op een afstand van 500 meter van het hoekpunt G. 2o. Vervalt het bepaalde sub 1 van de in de Staatscourantvan 29 Juli 1886 geplaatste beschikking van 10 Juli 1886 no. 23, afdeeling Handel en Nijverheid. Blijkens een bjj het departement van koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, meester C. Pjjnacker Hordjjk, den 28 September jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. De postbladen worden volgens een door de postkantoren ontvangen aanschrij ving op den 15en October a. s. ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de postbladen iets in te sluiten mocht dientengevolge het gewicht 15 gram te boven gaan, dan is ook het hoogere port verschuldigd, voor de brieven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift »Post- blad" door frankeerzegels is te verant woorden. Op dezelfde wjjze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen, naar het buitenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wanneer de postbladen, bljjkens een ver klaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van de hand- teekening of paraaf van den afzender voorzien zjjn. Uit Amsterdam wordt gemeld In een druk bezochte vergadering van sociaal-democraten en typographen, waarin in grove bewoordingen afkeuring te ken nen werd gegeven over het werken van knapen beneden 14 jaren op letterzette rgen, is een motie aangenomen, waartegen krachtig wordt geprotesteerd. Een groote schare begaf zich daarna naar de Warmoesstraat bjj wijze van be tooging. De politie was echter aldaar goed vertegenwoordigd, en voorkwam on ordelijkheden, waarna men zingende huis waarts keerde. Twee vrouwen, een naar gissing 20 jaar, middelmatig van grootte, slank van postuur, blond haar, dragende een zwarte japon en kleinen hoed, de andere om streeks 28 jaren, klein en gezet van ge stalte, donker haar, gekleed met grooten hoed van geel stroo, worden verdacht van diefstal van een witte brievenenveloppe, bevattende ongeveer f 460 aan Neder- landsch bankpapier. De diefstal is gepleegd in den nacht van Dinsdag 18 Sept;. jl., in een slecht befaamd huis te Amsterdam, ten nadeele van een koopman. De commissaris van politie der 1ste sectie (St. Pietershal) te Amsterdam, ver zoekt opsporing en bericht. Een liefeljjk quartet opent Donder- g jl. om half twaalf uur de openbare zitting der Rechtbank te Amsterdam. Vier vrouwen worden door een Veld wachter met een krijgshaftig voorkomen binnengebracht, n.1.: 1°. Alida de Jonge, weduwe van Frederik van der Woude, oud 38 jaren; 2°. Johanna Nagel, weduwe van Frederik Willem Mulder, oud 44 jaren; 3°. Pierikje van der Werf, weduwe vanPie- ter Dirk Idsinga, oud 42 jaren; 4°. Catharina Suzanna Busscher, oud 27 jaren. Zij wonen in de O.-Z. Armsteeg. De lezer begrijpt derhalve zonder meerdere ianduidiug, welk beroep de dames uitoefenen. En als hij in de laatste dagen de rubriek «rechts- en po litiezaken" heeft ingezien, begrijpt hij evenzeer dat zij terechtstaan niet om een brevet van deugd te krijgen, maar omdat zij een «bezoe ker" hebben geplukt. Op uiterlijk schoon kun nen de beklaagden niet bogenvan veel ge wicht is dat echter nietwant in de O. Z. Armsteeg wordt gewoonlijk pas 's avonds re ceptie gehouden. Daarenboven, de bezoekers van de O. Z. Armsteeg kijken zoo erg nauw niet. Ten minste Johannes Deen niet. De man, een groentenkoopman uit Broekerhaven, had goede zaken gedaan en een welverdiende rust gaan genieten. Mogelijk dat hij wat meer dan gewoonlijk gedronken had, maar op den bewus- ten avond (3 op 4 September) liep hij, in plaats van ordelijk te gaan slapen bij Kramer op de Martelaarsgracht, den Zeedyk op. Op den hoek van de O. Z. Armsteeg werd hij het was erg donker door twee dames aangesproken, door n°. 1 en 2. Zij inviteerden hem met on bekrompen gastvrijheid mede te gaan naar lieur kamer en stelden zich zelfs voor: «ik ben de dochter (n°. 1) en dat (n°. 2) is mijn moeder. Tegelijk betastten zij hem en pakten hem op vriendelijk dringende wijze mede. Einde lijk tehui3 gekomen, zonderde de boer zich met n°. 1 af. Op het oogenblik dat de onnoozele buitenman zich in den zevenden hemel van Mohammed waande, gevoelde hij tevens de hand van de lieve schoone in zijn vestjeszak, waarin een buideltje met geld. Maar bliksemsnel legde hij de hand er op, zoodat hij het buideltje behield. Hij stopte het in zijn broekzak, maar bijna plotseling trad n°. 2 op, die hem het bui deltje ontrukte. En een oogenblik later traden n°. 3 en 4 te voorschijn, en viel het geheele quartet hem aan, om hem te beletten de kamer te verlaten. ««Politie""!! gilde de boer, en gelukkig voor hem traden twee agenten van politie, die voor de deur naar het rumoer had den staan luisteren, binnen. De agenten deden met veel beleid hun plicht. De eerste hunner, Johannes van Deyk, sloot dadelijk de deur, dewijl n°. 2, 3 en 4 het huis wilden verlaten en in koor uitriepen dat zij niets met de zaak te maken hadden. Hij hield bijzonder het oog gevestigd op n°. 1, die erg beefde en een pakje met bankbiljetten liet vallen. Maar zij deed dat niet zoo handig of de agent merkte het op, en constateerde dat het pakje f 850 bevatte. Daarop werd de kamer doorzocht, zelfs tweemalen, en dus gelukte het aan de politie om het geld, dat de groentebaas kwijt was, terug te vinden. Aan het inderdaad zeer schrander gedrag van den agent v. Deyk had de dolende ridder uit Broekerhaven het behoud van zijn geld te danken. De beklaagden betuigden allen, n°. 2 zelfs onder tranonvloed, dat zij onschuldig waren. Het O. M., waargenomen door mr. Schira- melpenninck, eischte dat de vier beklaagden zouden worden schuldig verklaard aan diefstal in vereeniging en met geweldpleging en mits dien zouden worden veroordeeld ieder tot vijf jaren gevangenisstraf. Tjjdens het volksfeest te Loosdrecht op jl. Donderdag, heeft een der bekende kaartspelers beproefd zijn slag te slaan. Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 a 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had gekloptmaar niet zoodra begon het publiek gewaar te wor den met welk soort speler men te doen had, of binnen weinige minuten was het gewonnen geld uit 's mans zakken geklopt. Geklopt in den letterlijken zin van het woord Hij werd zóó geranseld, dat hij er geen oogenblik over dacht zijn winst te be houden. Bovendien heeft de politie goede nota genomen van naam, voornaam, be roep en woonplaats van den man. De heer V. Jaunez, directeur der aardewerkfabriek Céramique" te Wijk- Maastricht, herdacht Donderdag den dag, waarop hij vóór 25 jaren die betrekking aanvaardde. Hij ontving bij die gelegen heid vele bewijzen van belangstelling, vooral van zijn werklieden. Door de Arr.-Rechtbank te Breda zijn tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld A. T. en A. H., 24 en 25 jaar oud, en wonende te Leur, ieder ter zake van het afleggen van een valschen eed voor het kantongerecht te Zevenbergen. Johanna T. oud 25 jaren, dienstbode, geboren te Zevenbergen, laatst wonende te Breda, is door de Rechtbank wegens diefstal in dienst, ve oordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. In een Rotterdamsch hotel werd een kruier gevraagd, wiens taak in huishou delijke bezigheden en in boodschappen bezorgen bestaat. Voor dit baantje, waar aan f 4 per week met den kost is ver bonden, meldden zich, volgens de Maas bode, ongeveer 80 liefhebbers aan. Onder dezen waren er, die met de rotting in de hand hun diensten aanboden voorts een oud-burgemeester, een vroeger rijk land bouwer, twee eerlijke gefortuneerde koop lieden, een voormalig opzichter eener Oost-Indische tabaksplantage, een gewe zen chef eener suikerfabriek, de noodige politieagenten enz. Velen der sollicitanten waren vaders van huisgezinnen. De 80-jarige J. B. Perrie te Amster dam, die dezer dagen met levensgevaar twee kinderen van een anders zekeren dood redde, heeft van Z. M. den Koning de bronzen medaille voor het redden van drenkelingen ontvangen. Uit Noordbroek wordt van 28 Sep tember aan de N. G. C. gemeld: Even na tien uur is hier gisterenavond een prachtig en indrukwekkend natuur verschijnsel gezien, dat zich volgen derwijze eenigszins laat beschrijven. Aan den oostelijken hemel, een weinig zuidelijk van het Zevengesternte, vertoonde zich eerst een gewone zoogenoemde ver schietende ster, tot op eenmaal de gloeiende massa, onder een aanhoudend knetteren, uiteen spatte. Een dier stukken nam schijnbaar althans de richting naar boven, in een kronkelende lijn zeer langzaam opwaarts stijgende. tot ook dat eindelijk verdween, waarna zich nog een geruimen tijd ter zelfder plaatse een roode lichtkring ver toonde, die, na p. m. 5 minuten goed duidelijk zichtbaar geweest te zijn, zich oploste of ten minste niet meer waarneem baar was. Een rat in de wieg! Een ingezeten van Drachten werd gisternacht uit den slaap gewekt door het hevig schreien van zgn kind van een half jaar. Bij onderzoek ontdekte hij, dat het kind, in de wieg, bloedde en een groote rat de vlucht nam. Het ondier had het knaapje zoodanig aan de hand verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdag is te Zwolle een boeren knecht uit Haerst, gemeente Zwollerker spel, het slachtoffer geworden van drie doortrapte kaartspelers. In korten tijd was hij ruim f 90 kwijt geworden. Ter wijl hg de politie van zgn wedervaren kennis gaf, hadden de kaartspelers zich uit de voeten gemaakt, maar twee hunner, G. de Leeuw, 33 jaren en J. Meeding, 32 jaren, heiden wonende te Rotterdam, werden spoedig door een inspecteur van politie achterhaald en naar het politie bureau gebracht. Dienzelfdeu inspecteur mocht het later ook gelukken, op den derden persoon, J. Kroet, 23 jaren, wo nende te Amsterdam, aan het station Wezep, de hand te leggen. Daar zij gezamenlgk gespeeld hadden, konden er geen termen gevonden worden om den boerenknecht zgn geld terug te bezorgen. Een hunner had het slacht offer in een logement gelokt, voorgevende boter van zgn baas te willen koopen. De kwartjesvinders schijnen dus boter- koopers te zgn geworden. Bij de politie te Leiden heeft zich aangemeld een matroos van een Ameri- kaansch schip, dat in de Noordzee is ver ongelukt. De man moet bij Egmond ongeveer den vasten wal bereikt hebben. De politie heeft hem naar Rotterdam ge zonden waar, hij zich bij den Amerikaan- schen consul zal vervoegen om verder te worden voortgeholpen. Een zonderlinge dief pleegde in de laatste maand inbraak bij verschillende personen te Reinickendorf bg Berlijn. Vooral restaurants en provisiekelders van welgestelde lieden werden door hem uit gekozen. Maar hg stal dan nooit iets anders dan voedingsmiddelen en dan nog in betrekkelijk geringe hoeveelheden. Na vele vruchtelooze nasporingen werd eindelijk de inbreker gevat. Het bleek een voerman te zgn, die steeds een ver bazend grooten eetlust heeft en niet genoeg verdient om dien te bevredigen. Toen hij gevat en door een politieagent gebracht werd bij den koffiehuishouder dien hij het laatst bestal, vroeg deze hem, waarom hij niet de geheele ham, die in de provisiekamer lag, gestolen had, of hij die misschien niet had gezien »Ja gezien heb ik het wel", was het antwoord, maar ik was al verzadigd door de worst die er lag". De bestolene kreeg medelijden met den dief, die maar alleen uit honger stal. Hij wilde geen aanklacht indienen en zei tot den hongerigen voerman >Een volgen den keer moet je niet de ruiten stukslaan, maar door de deur binnenkomen en mij zeggen dat je honger hebt, dan zal ik je eten geven, tot je genoeg hebt". Dat voorbeeld werd gevolgd door de andere menschen, die door den dief be stolen waren, en nu kan de voerman, zonder te stelen, altijd zgn genoegen eten. Hg bezoekt nu zgn»klanten"beurt om beurt. Een Ier, Fitzgerald genaamd, is zich in een der Londensche politiebureelen ko men aangeven als de dader van den jongsten moord in Whitechapel. De man is in hechtenis gehouden; maar hij was beschonken, en het is volstrekt niet zeker, dat hg de langgezochte moordenaar is. Een aantal geredden van het stoom schip »Sud-Amerika", dat bg Las Palmas (Canarische eilanden) door het stoomschip »la Francec aan den grond werd gevaren, kwamen dezer dagen met de stoomboot »Nord-America« te Genua aan. Zij zgn van alles ontbloot, en hebben niets dan eenige kleedingstukken, hun door bewoners van Las Palmas geschonken. Tweeëndertig van de slachtoffers zgn op het kerkhof van Las Palmas begraven. Van de overige dooden liggen velen nog in de kajuiten der gezonken stoomboot, maar in zulk een toestand, dat de duikers weigeren hen naar boven te brengen. Het gerechtshof van Las Palmas heeft beslist dat de ramp te wijten is aan de onachtzaamheid of de roekeloosheid van den gezagvoerder van »la Francec, ka pitein Verd. Volgens de passagiers kwam genoemd stoomschip met zulk een vaart op de »Sud- Americac toe, dat een botsing onvermij delijk was. Het Spaansche stoomschip Ha- bana« zette dan ook van te voren zijn booten uit, welke juist op het oogenblik der aanvaring ter plaatse kwamen, en vele menschen redden. Te San Antonio, in Californië, moet dezer dagen een kind geboren zijn, dat niet meer dan 16 ons woog en door een bierpot van een pint bedekt kon worden. De ouders van den kleine zijn welge maakte lieden. Een groote tegenstelling met dit bui tengewoon kleine kind vormt zekere Han- son Craig, in Kentucky, die doorgaat voor »de zwaarste man ter wereld". Hg moet 792 pond wegen en heeft 37 ellen laken noodig voor een pak kleêren. Als twee-jarige kuaap was die reus al 106 pond zwaar. Zgn vader weegt 115 en zgn moeder 122 pond. De stoombooten op den Atlantischen Oceaan blgven nog steeds wedijveren in snelheid. De Etruria, van de Canard- lijn, heeft onlangs de reis van Queens- town naar New-York volbracht in 6 dagen, 1 uur en 55 minuten tot dus verre de kortste tijd voor die reis en nog 5 minuten minder dan de tijd, waarin de boot in Juni 11. de reis deed. Men verwacht, dat de Etruria eerlang den tocht zal volbrengen in zes dagen. Onlangs stond te Ettisuyl, in het Zwitsersche kanton Lucern, het 22e ba taljon gereed voor de inspectie door den commandant-inspecteur, toen men opeens ontdekte, dat er vlak vóór het front van den troep een groot wespennest lag. De wespen kwamen meer en meer te voor schijn en begonnen steeds in grooter getale te gonzen om de hoofden der sol daten. De officieren van den staf, die op eeni- gen afstand de komst van den comman dant-inspecteur afwachtten, zonden een adjudant, om de soldaten, die allerlei zon derlinge bewegingen maakten, tot hun plicht te roepen. Maar juist toen die adjudant een krachtige toespraak wilde beginnen, trapte zgn paard in hetwes pennest en de woedende insecten vielen zoo hevig op het dier aan, dat het op hol sloeg en den armen adjudant op een grooten afstand in het zand wierp. Een dragonderordonnans, die daarop voorbjj kwam, onderging hetzelfde lot. Het was een hachelijk geval, oogenblik kon de commandant m' gevolg komen en de wespen, r grein gevoel voor militaire g°^ bezitten, zouden den schitteren, officiereu op potsierlijke wjjze ven, misschien ook hen van het doen tuimelen I Twee man kregen daaïtitïi last het wespennest met aarde te bedek ken. Zij beproefden dit, met brandende tabakspijpen in den mond. Maar de wespen stoorden zich niet aan den ta baksrook en dreven de twee soldaten op de vlucht. De nijdige insecten vielen nu ook met verdubbelde stoutheid op de an dere manschappen aan en dreigden ver warring te brengen in de gelederen. Maar eindelijk werd men hen meester, door eenige bossen stroo met petroleum te overgieten, in brand te steken en die met lange stokken op het wespennest te werpen. Toen een oogenblik later de comman dant-inspecteur kwam, was er niets te bemerken van het gevecht met de ge vleugelde vijanden en het gevaar dat hem had bedreigd. Marine en Leger. De lnit. t. x. 2e kl. P. C. Swaan, dienende als off. van politie aan Let Kon. Instituut voor de marine, zal in November aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen worden ge plaatst- De lnit. t. z. der le kl. W. J. Den, thans off.-instructeor aan bet Kon. Instituut voor de marine, zal, naar men verneemt, iu stede van per particuliere gelegenheid naar Oo9t Indië te vertrekken, in October als eerste off. geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Yan Galen en daarmede naar Indië vertrekken. Z. M. heeft den kapt. t. z. E. L. baron Van Heeckeren van Waliën met 6 October a.s. eer vol ontheven van het bevel over Zr. Ms. stoom schip Yan Galen, en dit bevel opgedragen aan den kapt. t. z. G. J. Bnyskesen den kapt. t. z. A. baron Collet d'Escury met 1 November a.s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wacht schip alhier en dit bevel opgedragen aan den kapt. t. z. P. Le Comte. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het herziene reglement voor het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, voor den prijs van 25 ct. per exemplaar, is ver krijgbaar gesteld bij het departem. van Marine te 's-Gravenhage en bij de directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis. De kapitein-luitenant-ter zee F. J. Stokhuyzen, boofd van bet vak van uitrusting bij de directie der Marine te Hellevoetsh is en havenmeester der marine aldaar, wordt met 1 Nov. a. s. eervol van de waarneming dezer betrekkingen ontheven en op non act. gesteld, en vervangen door den kapt.-luit -ter zee fl. Quispel. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. stoomschip Som- melsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. J. F. M. Lange, den 28en Sept. jl. te 8t. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Voor de behandeling en gereedmaking van vischtorpedo's zal te Hellevoetsluis een inrichting worden gemaakt, omdat aldaar torpedobooten groot model, gewapend met vischtorpedo's in con servatie zullen worden opgenomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1