't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1632. Zaterdag 6 October 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. Zeeramp Urk. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 14 m. Onderg. n ,t 5 u. 20 m. Zondag 7 Maandag 8 Alkmaar's ontzet. Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Eerste Kwartier. Zaterdag 13 Aan onze geabooneerden in Indiët De prijs per kwartaal van ons blad is per Ned. Mail ƒ1.25 bij vooruitbetaling, per Engelsche Mail ƒ1.80. Van enkelen ontvingen wij bericht om spoediger zending. Dit kan, als wjj me- dedeeling ontvangen hebben, dat met het verhoogde port genoegen wordt genomen. Helder, 1 Oct. de Uitgevers. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Urker visschers is bij den heer R. Tienstra ontvangen: Van verschillende vischhandelaren en visschers van hier, Texel, Wieringen, enz. f 88.25van J, K. f 1.—van Kn. f 1. van K. f 1.en van Kr. f 1.— te zamen f 92.25. Bij de Uitgevers van dit blad: Van J. f 1.van C. f 0.50; van B. B. f 0.25; van P. f 0.50; van L. te T. f 0.75, makende met de vorige opgave f 9.25. Totaal f 101.50. Onder dankzegging aan de gevers, wordt bericht, dat de gelden door den heer Tienstra aan de Commissie te Urk zullen worden overgemaakt. R. TIENSTRA. C. MAALSTEED. A. B. WEBER. BERKHOUT Co. van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 2 Oct. 1888. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig nlle leden. De notulen der vorige ''"Ring worden, na de opening der verga dering -gelezen en goedgekeurd. Daa.ua wordt door den Voorzitter, onder her innering aan den loop der zaak, aan de orde gestold de vervulling der vacature van hoofd der gemeenteschool No. 3. Er wordt overgegaan tot de lectuur van 't advies van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs welk advies nu in de openbare zitting geheel achter wege is gebleven wordt door den heer Over de Linden geklaagd, dat het voorstel, in de vorige zitting door hem gedaan, niet juist is opgevolgd. Hij beweert, dat hij niet slechts 't advies der schoolcommissie in zake de vacature in 't alge meen beoogde, maar dat hij bij opschuiving ook de meest waardige wilde aangewezen zien. Door den heer Vos wordt vervolgens, in overleg met de heeren Janzen en Franken, voorgesteld, de openbare vergadering op te heffen en over de aanhangige zaak eenigen tijd met geslotene deuren te beraadslagen. Dit voorstel, ondersteund door den heer Over de Linden, wordt in stemming gebracht en met 11 tegen 5 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Verfaille, van Neck, Korver, Oudenhoven en de Voorzitter. Gedurende geruimen tijd heeft nn een geheime zitting plaats. Na de heropening der openbare vergadering wordt overgegaan tot stemming over de vraag: zal de vacature van hoofd der school No. 3 vervuld worden door opschuiving bij keuze of door het honden van een vergelijkend examen P Met algemeene stemmen op één na, die van den heer Hordijk, wordt besloten tot overplaatsing bij keuze. Tot het doen dier kenze wordt een stem ming met geslotene briefjes gehouden. De nit slag is, dat met 10 stemmen wordt benoemd de heer W. Westendorp, hoofd der school No. 1 (te Koegras). Op den heer F. 8ant werden 6 stem men uitgebracht. Een adres van den heer W. Westendorp om, ingeval niet tot zijne verplaatsing mocht wor den besloten, hem een eervol ontslag te verleenen, omdat hij in dat geval de benoeming tot onder wijzer te Amsterdam zon opvolgen, blijft nu bui ten behandeling. Aan mej. T. 8. WestendorpHibma wordt, op haar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 November a. s., een eervol ontslag verleend als onderwijzeres in handwerken aan de gemeente school No 1 (te Koegras). Tot onderwijzer aan de gemeente-school no. 1 wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. J. Jansen, met wien op de voordracht waren geplaatst de h.h. N. Raap en J. P. Bonma. Tot onderwijzer in het teekenen wordt benoemd met 11 stemmen de hr. A. F. de Graaf, te Rot terdam, met wien op de voordracht stonden de h.h. H. Janzen, te Leiden, en C. H. Steenbeek, te Herwijnen. Op den hr. Janzen werden 5 Btem- men uitgebracht. Het Dagel. Best. wordt gemachtigd overtegaan tot de openbare verhuring van het aan de ge meente behoorende perceel, genaamd „het oude postkantoor". Met eenige wijziging wordt goedgekeurd het door B. en W. aangeboden Concept-besluit tot heffing eener plaatselijke belasting op het ge distilleerd, alsmede een Concept besluit tot heffing van een hoofdelijken omslag tot een bedrag van f30,000, beide heffingen gedurende het jaar 1889. Yoor kennisgeving worden aangenomen de me- dedeelingen, dat de hh. J. C. Leioh en J. P. v. Yarik hun dank hebben betuigd aan den Raad van te hunnen aanzien genomen gunstige besluiten dat Gedep. Staten 't besluit tot wijziging der be zoldiging van den hr. v. Yarik hebben goedgekeurd, evenals 't besluit tot verkoop van gemeentegrond achter eenige erven aan de Loodsgracht; en dat bij de laatstgehouden verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zijnde de som van f5757,79. Op een adres van mejuffr. M. Rezel, wed. 8. Zwaan, in leven doodgraver, houdende verzoek om een wekelijksche toelage, wordt, op voorstel van het Dagel. Best., met 13 tegen 3 stemmen, afwij zend beschikt. Door den heer Korver werd, véór de stemming, met het oog op andere gevallen, tot het toestaan ook van dit verzoek geadviseerd. Door den hr. Over de Linden wordt ernstig geklaagd over de straatverlichting bij avond, en op scherper toezicht aangedrongen. De Voorzitter en de heer Janzen beamen de klacht, door den heer Over de Linden geuit, 't Blijkt echter uit de discussie, dat de hoedanigheid van het gas niet zonder eene kostbare verandering aan de gasfa briek kan verbeterd worden. Het Dag. Bes. houdt, volgens de verzekering van den Voorzitter, de aandacht wel op dit onderwerp gevestigd, doch de deskundige van 't gasonderzoek zon een aanzien lijke belooning moeten genieten, indien de be proevingen meermalen 's maands moesten ge schieden. Door den heer Vos wordt medegedeeld, dat, volgens de Staatsbegrooting voor 1889, de Hooge Regeering gezind is om een grooter bedrag dan tot nog toe nit te trekken voor snbsidiës aan ge meentelijke of particuliere zeevaartkundige scholen. Op zijn voorstel werden B. en W. gemachtigd tot het doen van stappen om voor de door de gemeente gesubsidiëerde zeevaartkundige school ook een Rijks subsidié te verkrijgen en die school daardoor te verbeteren. Naar aanleiding eener vraag van den heer Korver wordt door den heer Vos geantwoord, dat het schoolgeld op de school van den heer Vastenon niet wordt verhoogd van leerlingen, die zich voor een examen voorbereiden, doch dat de schijnbare verhooging de betaling betreft van de aan die leerlingen te geven extra-lessen bniten de gewone schooluren. Op een vraag van den heer Oudenhoven ant woordt de Voorzitter, dat de bouwvallige onder wijzers-woning in de Schoolstraat in 't volgend jaar zal worden afgebroken. Nadat de Voorzitter den heer van Twisk de verzekering gegeven, dat de zaak der straat verlichting nader aan de orde aal komen, wordt de zitting voor gesloten verklaard. Dover, 2 Oct. Kapt. Visser en vijf man, uitmakende de equipage van het Ned. schoenerschip »Jan Frederik", van Vlissingen naar Libau bestemd, werden heden ochtend hier geland door het stoom schip sHarold". Zij hadden hnn schip met zes voet water in het ruim, in de Noordzee verlaten en werden door de »Ha- rold" opgenomen. (Het Ned. schoener brikschip »Jan Frederik" groot 181 ton, reeder de heeren de Groof Co., te Vlis singen, werd iu 1859 gebouwd te Nieu- wendam. Aan het verslag over Atjeh van den 3den tot den 18den Augustus is het vol gende ontleend: Groot-Atjeh. Verscheidene posten in de linie, vooral Lambaroe, zoomede ook de stoomtram werden nu en dan nog al be schoten. De telefonische gemeenschap werd op den 4den Augustus tusschen Tjot Iri, Roempit en Boekit Karang, den vol genden dag tusschen Kota Pohama en Kroeng Tjoet, en op den 16en Augustus tusschen Ketapang Doca en Lamtemin verbroken en eenige honderden strekkende meters draad door Atjehers medegenomen. Gedurende den verslagtgd werden de rails der trambaan op eenige plaatsen door den vijand beschadigd bij het herstellen der aangerichte schade werd op de arbeiders en de tot dekking aangewezen militairen geschoten, waarbg 1 arbeider en 1 in- landsch fuselier gewond werden. Ook van de spoorbrug over de Kroeng Dó bg Ke tapang Doea, en van de brug in den weg van Boekit Karang naar Oleh Karang werden eenige dekplanken losgebroken en HELDER, 5 Oct. 1888. Met genoegen vernemen we, dat de bepaling op 's Rijks werf, waarbij den werklieden 't eten van een stuk brood onder den arbeid, gedurende 't voormid dagschoft verboden was, Dinsdag weer is ingetrokken. We vestigen de aandacht in ons blad op de aangekondigde tooneelvoor- stelling, Zondagavond in het lokaal Musis Sacrutn door 't Hollandsch Too- neelgezelschap, onder directie van den heer van Lier te geven. Opgevoerd zal worden het bljjspel »Mijn Zoon" door H. PBoudier. Dat de hoofdrollen in goede handen zijn, daarvoor waarborgen ons de namen der acteurs en actrices. We hebben hier sinds kermis geen too- neelvoorstelling gehad en houden 't er daarom voor, dat het optreden van een met lof alhier bekend gezelschap den lief hebbers van 't tooneel tot een druk be zoek zal uitlokken. Tot organist in de Westerkerk der Hervormde gemeente is benoemd de heer J. C. Reijers, onderwijzer alhier. Aan den korporaal A. Hoekzems, van het le reg. infanterie alhier, is Maan dag de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Onder een hevig onweder, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag ge durende geruimen tijd boven Anna-Pau- lowna woedde, sloeg de bliksen in den korenmolen van den heer J. Blankevoort, welke in korten tijd totaal afbrandde. De molen was verzekerd. Onderhoorigheden. Op de Westkust bleef de toestand stationair. Te Melaboe was het wederom rustig, onze versterking aldaar werd niet meer beschoten. In den namiddag van den 18den Juli werden te Edi twee oppassers van den Radja op weg naar Koeala Edi door een viertal personen overvallen, zwaar gewond en van hunne geweren beroofd. Wie de aanvallers waren, was nog niet met zekerheid bekend. Op den lOn Augustus werd in de bo venstreken van Segli wederom een""vrjj hevig gevecht geleverd tusschen Toekoe Bintara Tjoemboeq en Toekoe Bintara Kembangau. Omtrent den uitslag waren nog geene berichten ontvangen volgens geruchten zon de eerste overwinnaar zijn gebleven en Boesoeh (in het vorige verslag ten onrechte Boeboe genoemd) hernomen hebben. Op onze versterking te Segli, waar se dert den 29aten Juli bijna geen schot was gevallen, werden op den 17en Augustus weder eenige schoten gelost. De weersgesteldheid bleef zeer warm, droog en drukkend. In de Atjesche kampong breidde de pokziekte zich niet uit. De gezondheids toestand was minder gunstig de stand der beri-beri echter gunstig, terwgl het ziekte en sterftecijfer lager was dan in den vo- rigen verslagtijd. Twee moordaanslagen te Amsterdam. Aan de Bloemgracht te Amsterdam poogde Maandagavond een man zijn vrouw en in de Leidschedwarsstraat aldaar een politieagent bi) een twist zgn zoon te dooden. Beide patiënten zgn naar het gasthuis vervoerd, terwijl de euveldaders gearresteerd zgn. Volgens de buren van den politieagent V. wilde deze zgn zoon vermoorden. Toen eenige agenten zich derwaarts begaven, vonden zij een 22-jarigen jongeliüg (sla gersknecht) bewustoloos op de stoep liggen, hevig bloedende uit een diepe wonde, hem met een scherp voorwerp in de rechter borst toegebracht. Bijgebracht, wist de getroffene niet mede te deelen, wie hem had getroffen. Zijn vader had hem de deur willen uitzetten, daarbjj geholpen door een zijner broeders, daar dit niet dan met krachtig verzet van de zijde des slagers plaats vond, toen hjj eensklaps een messteek in den buik voelde, en kort daarop ineenzakte. Eenige omstanders beschuldigden den vader, terwijl andere beweerden dat de broeder als de dader moest aangemerkt worden. Hoe dit zjj, aan het politiebu reau vond men geen termen om den agent te schorsen, terwjjl ook nog de zoon op vrije roeten is. Het tweede drama van gelgken aard werd afgespeeld op de Bloemgracht. Uit perceel 101 aldaar, waar vrouw de Vries, in die buurt beter, en niet van een gun stige zijde bekend onder den naam van >Haagsche Leen«, een koomenijswinkeltje drijft, werd geroep van moord gehoord. Een in de nabijheid geposteerde agent van politie, die onmiddellijk ter hulp snelde, vond toen een jonkman, diamant slijper van beroep, in zijn bloed badende in het voorhuis liggen, terwijl een ande re man, in hevig opgewonden gemoeds toestand, een nog van bloed druipend mes in de hand hield. De aanleiding tot deze treurige zaak schijnt een twist tusschen de echtelieden De Vries, die reeds langer dan een jaar van elkander gescheiden leefden, over het bezit van hun eenig dochtertje, dat de vader bij zich wilde nemen, terwjjl de vrouw van het kind geen afstand wilde doen. Reeds geruimen tijd had dit verschil aanleiding gegeven tot huiselijke oneenigheden tusschen man en vrouw; zoo ook toen de man zijn dochter andermaal kwam opeischen, en zjjn vrouw in gezelschap vond van den diamantslgper, met wien zij sedert eenige maanden on geoorloofde betrekkingen had aangeknoopt. Toen deze zich daarop ook in den twist mengde, trok De Vries onverwacht een mes, bracht den jonkman daarmede eenige zeer gevaarlijke verwondingen toe in de borst, en zou vermoedelijk in zijne woede nog verder gegaan zijn, ware niet op dat oogenblik de politie verschenen, die den dader in hechtenis nam en den bewuste- loozen diamantslijper naar het gasthuis bracht. Vrouw De Vries heeft de woning ver laten. Van twee leidekkers, die Maandag van 't dak van het archiefgebouw te Maas tricht zijn gevallen, is een nog dienzelfden nacht in het Gesticht Calvariënberg» overleden. In een bierkelder aan de Prinsen gracht te Amsterdam ontstond tusschen de echtelieden twist, welke zoo hoog liep, dat de man, met een vleeschvork gewapend, zijn vrouw te lijf ging en haai zulke hevige verwondingen toebracht, dat zi bewusteloos naar het Gasthuis moest wor den vervoerd. Dinsdag ochtend kwam per mailboot te Vlissingen aan de kapitale som van een half millioen souvereigus, dus zes millioen gulden, welk bedrag per spoor naar Rus land vervoerd wordt, als zijnde het bedrag eener door Rusland gesloten leening. De schat werd begeleid door twee En gelsche heeren en twee ambtenaren der stoomvaartmij. „Zeeland", alle met een koppel revolvers gewapend. De waggon, waarin zich de kolossale goudklomp bevindt, werd te Vlissingen verzegeld. Een stuivertje kan vreemd rollen! Vóór ruim 50 jaren strandde in de Eierlandsche gronden een Pruisische brik. Het volk, dat gered en eenigen tijd op Tessel verpleegd werd, vertrok spoedig weer naar het vaderland. Alleen de scheepsjongen bleef achter en zocht te Amsterdam op een handelskantoor een plaats. Hg klom van trap tot trap en was dertig jaren later een rgk koopman. Toen hg veertig jaren na de schipbreuk Tessel bezocht, om zijn redders nog eens te zien, vond hg geen dier kloeke man nen meer in leven. Op de plek waar hg gna eenmaal was verongelukt, nam hg een bad in zee. De scheepsjongen van voorheen is nu een beroemd man gewor den, Zijn naam is Dr. Schlieman, die zich thans in Griekenland nabij Morea met op gravingen bezighoudt van de verwoeste oude stad Mycenae- Op de plek waar de beroemde Schlieman eens aan 't strand kwam en later een bad nam, bestaat nu het voornemen een bad-inrichting in het leven te roepen, welke naar dr. Schlieman zal genoemd worden. Door een koopman op het Hogendorp- plein te Amsterdam, is kennis gegeven dat zijn compagon jl. Zaterdag is ver trokken, bg zich hebbende f 6000, en sedert niets van zich heeft doen hooren. Het vermoeden, is, dat hem een ongeluk is overkomen. - Te Londen houden de jongste moor den in Whitechapel nog steeds aller ge moederen bezig. Aanhoudend komen ver dere staaltjes aan het licht van de bui- tengemeene koelbloedigheid, waarmede zij werden bedreven. Een der moorden moet zgn gepleegd onder het venster van een Joodsche vereenigiug, waar dien avond een bal werd gegevenals er geschreeuwd is, werd dat dus waarschijnlijk door het gedruisch daarbinnen gedempt. Het eenige spoor van den misdadiger, dat de politie tot nu toe ontdekt heeft, is een stuk van het schort van een der vermoorde slachtoffers, dat op eenigen afstand van de plaats der misdaad werd gevonden en blijkbaar gebruikt was om de handen enz. van bloed te reinigen. Ook een zeer scherp mes met een blad van 10 Eng. duimen lengte werd gevonden. Het schgnt, dat de moordenaar op ver schillende plaatsen met anderen gesproken heeft en dat men thans eenig signalement heeft. Het spoor is misschien nog niet volledig genoeg om tot de ontdekking te leiden, doch de middelen waardoor men hem in het nauw hoopt te brengen nemen aanhoudend toe. Dat er in de wgk Whitechapel een ware paniek heerscht is niet te verwon deren. Trouwens geheel Londen gaat daaronder gebukt. De vreemdsoortigste ▼oorstellen worden gedaan. De „Times" stelt zelfs voor bloedhonden te gebruiken om tot de ontdekking van den moorde naar te leiden. Een hevige stoomketelontploffing heeft plaats gehad in een meelfabriek te Birmingham. Erwerdgroote verwoesting door aangericht. Een gedeelte van het pain werd 24 M. omhoog geslingerd. Drie werklieden werden gedood, en vier andere personen ernstig gewond. Een schouwburgbrand in Rusland, Het prachtige schouwburggebouw met con certzaal en restauratie in het Bojarski- park in Kieff, is geheel afgebrand. De brand ontstond na afloop der voor stelling en drie menschen zgn in de vlammen omgekomen. Rgk te zgn is nog niet zoo gemak kelijk; men moet tevens voorzichtig en verstandig zgn, anders heelt men er op den duur alleen verdriet van, De voor beelden van menschen, die eensklaps in goeden doen kwamen en daardoor hun loofd verloren, dwaze dingen deden, onnut het geld verkwistten en ten slotte onge lukkig werden, die voorbeelden zgn er verbazend veel. KLEINIGHEDEN. Wie duizenden bedwingen kan, Is niet zoo machtig als de man Die staag zich zelf beheerschen kan. Doe wat ge wilt, maar 't rein geweten Zal, zoo ge uw plichten mocht vergeten, Uw daden stellig sshandlijk heeten. o Niet 't goud slechts baart tevredenheid; De meeste zegen wordt bereid Door vlyt, door orde en spaarzaamheid, —o De wereld moge ons zorgen geven Wie met volhardiing slechts blyft streven Naar 't goede zal 't blijmoedigst leven; o Wie spreekt, doe 't even kort als klaar Niet in de veelheid ligt het. Maar Al wat men zegt en doet, zy waar! Marine en Leger. Met den 16n dezer worden geplaatst aan boord Zr. Ms. stoomsohip „Van Galen" de adelborsten le kl. L. P. W. Van der Wal, B. Taek, R. Van, Leent, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z- Marcella, G. Van Hulstijn, G. J. Van Gendt, C. Witsen Elias, jhr. L. F. Martini, J. 8. A. Kroon, C. Craandijck, J. Birnie. A. C. De Joncheere, J. B- M. Ten Bosch en de adjunct-ad- ministratenr H. G. Havik. Zr. Ms. scbroefstoomsehip le kl. Koningin Em ma der Nederlanden, onder commando van den kapt. t. z. J. H. Commijs, in Oetober 1886 naar Cura9ao vertrekken, zal, bij aankomst van de Johan Willem Friso in de Westindische wateren, de terugreis naar Nederland aanvaarden en ver moedelijk in het laatst van November alhier aan komen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. stoomschip Som- melsdijk, onder bevel van den kapt.- lnit.-t.-z. J. F. M. Lange, 3 dezer van 8t. Vincent vertrok ken. Aan boord was alles wel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1