't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1634. Zaterdag 13 October 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels>25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden in Indië I De prijs per kwartaal van ons blad is per Ned. Mail 1.25 bij vooruitbetaling, per Engelsche Mail ƒ1.80. Yan enkelen ontvingen wij bericht om spoediger zending. Dit kan, als wij me- dedeeling ontvangen hebben, dat met het verhoogde port genoegen wordt genomen. Helder, 1 Oct. de Uitgevers. OCTOBER, Wijnmaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 26 m. Onderg. 5 u. 4 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Volle Maan. Zaterdag 20 HELDER, 12 Oct. 1888. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Koe- vorden P. Zwart, thans telegrafist der 2e kl. bjj de rijkstelegraaf. Voor de betrekking van winkelhou der bjj de Werklieden-Vereeniging »Door orde en spaarzaamheid tot welvaartal hier, hebben zich 96 sollicitanten aange meld. Terschelling, 8 Oct. Heden nacht en 's ochtends zijn hier aangedreven en aan de strandvonderij overgedragen on geveer 400 balken, van 20 tot 24 voet lang, gemerkt A Co. De kustwacht bemerkte in den afge- loopen nacht tweemaal flambouwen in de richting van Ameland. Men vreest dus nog een tweede schipbreuk, te meer daar er ook een witgeverfde laadboom van een stoomboot is aangedreven en geborgen. Men schrijft van Terschelling Het regenachtig weder van dezen zo mer is voor deze eilanden niet onvoor- deelig geweest. De zandige en losse bodem kan veel water verdragen. Het hooi is vrjj goed terecht gekomen, al is op de qualiteit wat aan te merken. De korensoorten zijn best en de aardappelen leveren een uitmuntend beschot. Er zijn zeer vele akkers, welke puike waar op leveren, doch over 't algemeen laat de hoeveelheid wel wat te wenschen over. Het rundvee heeft het zeer goed getrof fen, want er is veel en best nagras ge weest. Over het algemeen is het jaar tot nog toe niet onvoordeelig geweest, te meer daar de gevreesde ziekte in de aardappe len zich volstrekt niet vertoond heeft. De Commissarissen des Koning» in Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel en Limburg, hebben de medewerking en on dersteuning der gemeente-besturen inge roepen ten behoeve der onlangs opge richte >Nederlandsche Heidemaatschappij,'' die zich de ontginning van heidevelden, duinen en andere woeste gronden in Ne derland ten doel stelt en waarvan Z. M. de Koning het beschermheerschap aan vaard heeft. Deze maatregel verdient dubbele waardeering, omdat de ontwik keling der jeugdige Maatschappij niet alleen in verband staat met de belangen van die gemeenten, waar de te ontginnen gronden worden aangetroffen, maar ook met de welvaart van vele anderen, wier belangen nauw verbonden zijn met de welvaart der plattelandsbevolking. Daaren boven zal daardoor een nieuw arbeidsveld geopend worden voor vele plattelandsbe woners, die thans elders een bestaan moe ten zoeken of zonder bestaan rondloopen. Maandag is de homschuit de x> Jonge Immetjec, van den reeder G. Vlak te Scheveningen, liggende aan hare netten op de Doggersbauk voor de haringvissche- rjj, op den middag te 1 uur aangevaran door een Engelsch vaartuig, genaamd >Little Pruk«, genommerd G IJ 928. De schipper van de bomschuit, P. Koeleveld, zag het gevaar aankomen en trachtte door luid schreeuwen den Engelschman te waarschuwen. Wel kwamen terstond drie man naar boven om het roer te wen den, maar het was reeds te laat. De averjj was gelukkig van dien aard, dat de be manning, door het lek te stoppen, op de. bomschuit kon blijven. De schipper van het Engelsch vaartuig bood Koeleveld 10 schadevergoeding, deze was daarmede niet tevreden, en bij zijn aankomst te IJmuiden heeft hij aan den kantonrechter kennis gegeven van het gebeurde. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te Am sterdam, opsporing en aanhouding van Otto Bergsma, 28 jaar, metselaar en bouwondernemer, geboren te Workum, laatst wonende te Amsterdam, in het oog loopend lang, voorhoofd hoog, haar en wenkbrauwen lichtblond, oogen blauw, neus en mond groot, lippen dik, handen gaaf, kin spits, kinbaard kort, aangezicht smal, kleur blozend, achter in den hals eenige bruine vlekken, gekleed met brui» stoffen pak (jas met dubbele rij knoopen, gekleed model, met ronde slippen) zwar ten phantasiehoed, witten staanden boord, bruin gestreepte lange das waarop een effen gouden speldje, vermoedelijk lage rijgschoenen, blauwe geruite boezeroen, wit keper onderbroek, draagt een zwart zanella parapluie bij zich. Hij is voortvluchtig met een bedrag aan bankpapier van ruim f 5300 en wordt verdacht zich aan verduistering voor dat bedrag tan nadeele van zijn associé Ja- cobus Leenheer, wonende te Amsterdam, te hebben schuldig gemaakt. In de Groote Kerk te Arnhem is men bezig met het laten zakken van den vloer. Bij die werkzaamheden is een grafkelder opengekomen, waarin men een, nog in het geestelijk gewaad gehuld lijk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Een beker houdt het lijk in de hand. De stof van het gewaad is nog goed be waard gebleven. De Groote Kerk dag- teekent van het midden der 15e eeuw in 1452 werd met den bouw aangevan gen, onder hertog Arnoud van Gelder maar zij was in 1491 nog niet voltooid wegens finaneieele moeielijkheden. Naar aanleiding van de Sragensche qnaestie schrijft de Soer. Ct. o.m. Een feit is het, dat men zoowel in het Madioensche als in het Solosche (en nog in vele gewesten en afdeelingen meer) allerlei vertakkingen van een groot en algemeen complot gedeeltelijk op het spoor is een complot, dat ook met West- Java in verband staat en ten doel had op den »garebek besar" (18 dezer) tot een algemeene uitbarsting te komen. Overal heeft het bestuur, gelukkig wak ker geschrikt door de even onverwachte als ontijdige Tjilegonsche uitbarsting, dan ook reeds sedert weken de velerlei ver dachte verschijnselen en gangen van al lerlei aard zorgvuldig nagespeurd en be spied. Van daar de gevangenneming der goeroe's in het Sragensche en het rusteloos najagen hunner volgelingen, van welke de drie zwaar gewapenden te Salem, waarvan één gevat werd, een deel uitmaakten. Zoo zijn er meer plaatsen en koempoelan's. In het Ponorogosche bijv., Madioen grens van Solo, mede een bekend brand punt, is het evenmin pluis als in Sragen. In het Blitarsche, in een dessa, bezui den de Brantas welker door berichtge vers geradbraakte naam waarschijnlijk Parakan moet wezen, is dezer dagen een heele bende van 18 zwaar gewapenden opgevat, die zonder pas daar rondzwier ven zonder zich te kunnen legitimeeren. Drie obligatiën N. W. S. 31/., pCt. ter gezamenlijke waarde van circa 13000 (Nos. 10088587) zijn te Amsterdam vermoedelijk gestolen. In den tijd van veertien dagen zijn te Middelburg uit een huisgezin van 7 kinderen, 3, oud 2, 3 en 4 jaren, aan djphteritis (besmettelijke keelziekte) over leden, terwjjl de moeder en nog een kind zwaar ziek liggen. Wegens den zwakken toestand van het verwonde meisje zal de zaak van Hoogerbeets te Haarlem, beschuldigd van poging tot moord, waarschijnlijk eerst in de maand November voor de rechtbank te Haarlem behandeld worden. Het meisje bevindt zich nog altjjd in een verple- gingsgesticht. Maandag jl. bracht de voormalige millioenenjuffrouw Jannetje Struik, in gezelschap van den koffiehuishouder v. d. W. uit Apeldoorn, een bezoek te Nijme gen en trachtte aldaar een zeer kostbare juweelen broche, alsmede een chatelaine met gouden remontoir-horloge, bezet met paarlen, te gelde te maken. Beide zeer kostbare voorwerpen moeten nog een overblijfsel zijn van Jannetjes vroegere schatten. De millioenenjuffrouw en haar gezel schap maakten te dezer zake weldra kennis met de politie, die de kleinoo- diëen ten behoeve der eventueele recht matige eigenaars in bewaring meende te moeten nemen en Jannetje met haar gezelschap onverrichter zake huiswaarts liet gaan in afwachting van de dingen, welke komen zullen. Te Haarlem heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat een bejaarde man aan zijn ziekbed een lijkbezorger deed ontbieden en zelf met dezen zgn begrafenis regelde, en de kosten vooruit betaalde. Drie dagen daarna overleed hg. Van een der laatste treinen tus- schen Leiden en 's Gravenhage ontspoorde Dinsdagavond nabij eerstgenoemd sta tion het achterste rijtuig, dat over twee sporen viel. Dientengevolge ondervond de trein welke ten 12 ure uit Amster dam vertrok en waarin zich bevond het opéra-gezelscgap uit 's-Hage, dat in de hoofdstad een voorstelling had gegeven, een zeer belangrijke vertraging. De opéra- trein toch, die te half twee in den nacht te 's-Hage verwacht .wordt, stoomde eerst ten kwart voor vier ure het station bin nen. In denzelfden trein had ook Sarah Bernhardt plaats genomen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Het was een grap, die men den tolgaarder van Nieuwebrug wilde spelen, doch hij dacht er anders over. Wat was er Een zevental paartjes, die elders kermis hadden gehouden, reden met hunne chaisen zonder betalen door het tolhek. De tolgaarder had echter een van hen herkend, en liet deze weten óf zij de ont doken tol 50-maal wilden voldoen óf voor deze zaak met den rechter in kennis wenschten te komen. Het eerste werd gekozen, maar was dus een dure aardig heid. Te Roermond is iemand gearresteerd die te Keulen een paard had gestolen, waarmee hij naar het klassieke land der vrijheid reed om er daar zijn vrijheid "ij in te boeten. Weer een In Den Haag is een vrouw, wonende in de Bilderdijkstraat, door haar man dood gevonden. Misbruik van sterken drank zou aan dit plotselinge sterfgeval niet vreemd zijn. Twee inbrekers zijn in handen der Amsterdamsche politie gevallen. Men moge zegt de Dordr. Ct. wel eens met verbazing het hoofd geschud hebben over kolossale eischen tot scha devergoeding of geldboete, in de zitting der Dortsche rechtbank van Vrijdag werd een eisch gedaan, welke zeker tot de,zeld zaamheden zal behooren. De rijksadvo caat eischte namelijk tegenden in staat van faillissement verkeerenden zoutzieder C. J. S., te Dordt, wegens het minder zout of pekel in zjjne ziederij aanwezig hebben dan waarvoor hij als zoutzieder is gedibi- teerd, een geldboete van niet minder dan f401,863,05. Rotterdam, 8 October. Zondag-avond heeft te Rotterdam een brutale diefstal plaats gehad bij den herbergier Engelvaart, Westzeedijk 24. Daar deze tapperij des Zondags na 2 uur gesloten wordt, hadden de eigenaar en zijn vrouw zich des avonds naar den schouwburg begeven, het huis onbeheerd achterlatende, daar zij geen kinderen hebben. Van deze gelegenheid hebben inbrekers gebruik gemaakt om met een valschen sleutel de deur te ope nen en in de voorkamers hun slag te slaan. Kasten werden opengebroken en een groot aantal kostbaarheden geroofd, ter waarde van circa f 5000. De diefstal werd eerst ontdekt toen de heer E. en zijne vrouw tehuis kwamen. De herberg wordt gewoonlpk bezocht door zeelieden en sjouwers, welke laatsten aldaar woonlijk des Zaterdags worden afbetaald. Ook 't naburige Kralingen wordt door de iubrekers bezocht. Aldaar zijn in het Park Honingen pogingen gedaan om dief stal te plegen, doch zonder succes. De zoon van" baromDe Carayon- Latour, dragonderofficier te Mstz, was in het hospitaal opgenomen wegens een aan doening der ingewanden. Een ziekenop passer zou hem bismuth geven, maar ver giste zich en nam een ander wit poeder, vermoedelijk arsenicum. Te minste de jonge officier, die naar Parijs werd ver voerd, kreeg onderweg hevige pijn, was zeer ziek toen hij thuis kwam en overleed een paar dagen daarna. De Parijsche politie is een oplich ter op het spoor, die er zijn werk van maakt bloedverwanten van in hechtenis genomen personen te bezoeken en hun namens het gerecht«, verschillende in lichtingen te vragen. Hg betoont zich daarbij uiterst welwil lend en opent gunstige uitzichten. Een of twee dagen later komt hij, met verzoek om diepe geheimhouding, terug onder mede- deeling dat de kans bijzonder goed staat, maar dat er geld noodig is om een en ander te stoppenDe ongelukkige be trekkingen brengen de gevraagde som bij elkaar enhooren nooit meer iets van den welwillenden gerechtsdienaar. Volgens een nader bericht uit Lon den bleek de man, wiens gevangenneming in Whitechapel met eenigen ophef werd gemeld, ook al niet de pleger van de vrouwenmoorden, maar slechts aan diefstal schuldig te zgn. Men is dus nog altijd even ver, en heeft geen spoor van den moordenaar. Wat aanleiding gaf tot inhechtenisne ming van dien man, was, dat hij eenige bloedvlekken op zijn kleederen had, welke hg daar wilde laten wegmaken, en dat hg weigerde, zijn naam en woonplaats op te geven. Dit kwam der politie verdacht voor en hg werd naar het bureau gebracht, maar met groote moeite, want de man was zes voet lang en zeer sterk. Een parapluiemaker te Bielefeld, de heer Jordan, trad dezer dagen zijn 110e levensjaar in. De heer Jordan heeft onder zes Pruisische koningen geleefd. Een nieuw zelfwerkend brandblusch- toestel, door een Amerikaan uitgevonden, is dezer dagen te Battersea, bjj Londen, beproefd. Het is een soort van sproei- toestel, dat in elke woning geplaatst kan worden, in geval van brand alleen door de warmte in werking komt en overvloedig water verspreidt, terwijl het tevens door een schel geluid waarschuwt voor het ge vaar. Een proef, daarmee genomen in een houten gebouwtje vol vernissen, slaagde zeer goed. Eenige seconden na het uit breken van den brand begon de sproeier te werken, en twee minuten later waren de vlammen gebluscht. Het 11-jarige Amerikaanschepredi- kantje, dat thans te New-York vertoeft, waar het reeds duizend menschen be keerde voor hoe lang zal eerlang ook naar Londen overkomen. Zeker zal de kleine leeraar daar even grooten opgang maken als in de Amerik. wereldstad. Het publiek dat verleden Woensdag te Ottowa bijeen was om professor Wil liams uit zijn luchtballon met behulp van een valscherm te zien nederdalen, kan meer dan voldaan huiswaarts zijn ge keerd, daar het onthaald werd op een sensatie, op welke het niet gerekend en voor welke het niet betaald had. Toen namelijk de ballon met den professor omhoog steeg, verzuimde een jonkman, een zekere Wensley een dergenen die het gevaarte hadden helpen vasthouden bijtjjds het touw te laten schieten. In een oogwenk was hij zóó hoog mee op gevlogen, dat hij zich niet meer durfde los te laten. Vergeefs trachtte de onge lukkige onder het snelle stijgen tegen het touw op te klimmen en het schuitje te bereiken. Weldra begaven hem zijn krachten en toen de ballon een hoogte van ongeveer duizend voet had bereikt, zag men Wensley neerstorten, eerst met de beenen, daarna met het hoofd naar omlaag. In zijn lijk waren letterlijk al de beenderen gebroken. De professor kwam kort daarna met zijn valscherm heelshuids beneden doch het spreekt van zelf, dat 's mans kunst stuk na dat van zijn voorganger slechts een half effect maakte en niet dan flauw tjes werd toegejuicht. Tijdens het bezoek van Keizer Wil helm te München bezocht graaf Herbert von Bismarck ook het nationale museum voor kunstnijverheid. Daar viel zjjn oog op een fraai bewerkt bierglas met het opschrift: »Mensch, erger je nietlc »Te drommel!" zeide de zoon van den Duitschen rijkskanselier tot een der hee- ren, die hem geleidde »dat zou een goed glas voor mijn ouden heer zjjnc. Een berucht Corsicaansch bandiet, Giacomoni, die veertien jaren lang onge straft zijn misdadig bedrijf uitoefende, heeft zich nu in handen der politie ge steld. Hg kon het niet langer volhouden tegen de aanhoudende strenge vervolgingen der politie in het laatste jaar. Giacomoni een 54-jarig man was een romantisch roover, in zgn soort een ridderlijk man, en had vele vrienden in de streek. Toen hg door het dorp Afa reed om zich daar bg de politie aan te melden, kwamen ongeveer honderd men schen met omhelzingen afscheid van hem Heldersche Moppen. OnderwijzerJantje, reken dit sommetje nu eens uitA1b iemand, bijvoorbeeld je va der, 100 gulden te leen krijgt, om die maan delijks met 10 gulden terug te betalen, hoe veel blijft hij na verloop van zeven maanden dan nog schuldig? Jantje Honderd gulden, meester. Onderwijzer: Kent gij den regel van het aftrekken dan niet meer, jongen? JantjeJawel, meester, maar ik ken mijn vader nog beter o LOGISCH. Onderwijzer(die aan zijne scholieren dui delijk wil maken wat /,opoffering" is) Dus, jongens, wanneer, bijvoorbeeld, een huis in brand staat, en er is nog een klein kind in, en iemand waagt er zich dan toch nog in om het kind te redden, wat is dat dan, Teunis Dat isgevaarlijk, meester o HAAST BIJ 'T WERK. De gevangenbewaarder (tot den nieuwen veroordeelde)Wij geven iemand hier het werk te doen, dat hij gewoon is. Als je dus een bijzonder vak hebt, zeg het dan, en je kunt dadelijk aan den gang gaan. De veroordeeldeAsjeblieftik kan niet te gauw beginnen. Ik ben luchtreiziger. WEERZIEN. Weerzien fluistert het geloove, Weerzien spreken liefde en hoop Waar de wetenschap bewgs vraagt En tot kostb're staving noop'. Big ft de hope ons toch bezielen, Dat een weerzien eenmaal wacht In een reinere omgeving, Na den donkeren kerkhofnacht. O, wat dan den mensch ontzinke, Wat hem voor den tijd ontvalt; Blgv' hem toch de hoop bezielen, Dat een weerzien volgen zal. Marine en Leger. De luitenant ter zee lste kl. F. W. C. Lede- boer wordt, onder eervolle ontheffing van de waar neming der betrekking van adjudant bij den Mi nister van Marine, met 21 dezer op non-act. ge- gesteld en in genoemde betrekking vervangen door den luitenant ter zee le kl. J. L. Hordijk, die met dien datum eervol wordt ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ma. stoomka- nonneerboot „Brak". De luitenant ter zee 2de klasse A. E. Zim- merman, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, en gedetacheerd aan boord van bovengemelde stoomkanonneerboot, wordt met genoemden datum op non-act. gesteld. Het Amerikaanscbe oorlogsschip Enterprise", onder bevel van overste Mc. Calla^OH ^ag van Amsterdam en verder via IJmuid< "^.ver trokken. Gedurende de dagen dal '?:ter reede van Amsterdam heeft vertok, p, 3eoben commandant en officieren verschillende plaatsen van ons land beaocht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1