't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1635. Woensdag 17 October 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. ELE0N0RE. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 16 Oet. 1888. Z. M. de Koning heeft aan de Ned. Heide -Maatschappij, als blijk van Hds. belangstelling, een gift van f 25,000 ge schonken. Vlieland 14 Oct. Een binnenko mende schooner is op de Noordvaarder geraakt en daar geheel verbrijzeld. Nadere bijzonderheden omtrent de bemanning enz., zijn nog onbekend. Sleepbooten en reddingsboot zijn naar de strandingsplaats vertrokken. De bemanning zit in bet want. Later bericht. De reddingsboot is bij het wrak geweest, doch het schip is ge heel verloren en de equipage verdronken. Vlieland, 14 Oct. Alhier is aange dreven een klein wrak, vermoedelijk een visschersvaartuig en 29 eiken dwarsleg- gers, merk GPS. De 10de jaarcollecte voor de scholen m/d Bijbel heeft opgebracht f 80.966.35, behalve de nagiften; het totaal bedraagt omstreeks f90.000. In den tweeden wedstrijd, door bet College Zeemanshoop te Amsterdam uit geschreven voor de best gehouden kom pasjournalen, is de gouden medaille behaald door den heer J. H. Mejjer, gezagvoerder van het stoomschip Erasmus"; de zilve ren medaille door den heer C. Rade maker van het stoomschip Prins Willem I", en de bronzen medaille door den heer H. Sluiter, van't stoomschip Prins Maurits". Dat de nieuwbenoemde gouverneur- generaal, de beer Pijnacker Hordijk, zich met een traktement van f 11,000 's maands tevreden beeft gesteld, zal minder ver wondering wekken, als men er bij weet, dat hem een pensioen van f 8000 en aan zgn weduwe een van f 4000 is verzekerd, terwjjl bet eerste tot nog toe f 6000 be droeg en het tweede in het geheel niet aan de betrekking van landvoogd was verbonden. Het is nog de vraag of de Staten-Generaal met die voorwaarden ge noegen zullen nemen het weduwenpen- sioen vooral is zonderling, daar dit hier alleen wordt toegekend wanneer aan het fonds is bjjgedragen, hetgeen indertgd den gouverneur-generaal Mijer werd ge weigerd, en het in Holland niet bestaat. De laatste berichten van den Atjeh- correspondent der Locomotief zijn niet opwekkend. Behalve klachten over droogte, kleingeestigheden in den dienst, gebrek aan jjs, bevat de brief de mededeeling, dat de Atjehers eiken nacht bg hoopen binnen de liuie dringen en de telephoon- draden en palen vernielen, en dat zij tot twee malen toe hebben getracht door ondergraving van de rails de stoomtram te doen derailleeren. Gelukkig werd nog bgtjjds die nieuwigheid ontdekt. Een gewapende bende stond anders klaar om de gederailleerde wagens te overvallen en zelfs tot op vijf passen van de rails durf den de vijanden te naderen. Brutaler kan het niet, zegt de schrijver. Naar het U. D. verneemt is dezer dagen de heer U. v. S. t. H., te Utrecht, in zgn woning aangehouden en naar de cel overgebracht, als verdacht van valsch- heid in geschriften en verduistering van gelden, ten nadeele van de Blinden werk inrichting aldaar. Omtrent deze zaak schrijft men aan het Politienieuws uit UtrechtSedert eenigen tijd liepen alhier voor den heer baron S. thoe H. zeer booze geruchten en wist men zelfs te vertellen, dat hg zich in zijne betrekking van penningmeester eener instelling van liefdadigheid zooverre zoude moeten hebben vergeten, dat de justitie zich in de zaak had gemengd en reeds een onderzoek had bevolen. Toen werd nog door velen aan de geloofwaar digheid der geruchten getwijfeld, tot dat genoemde heer jl. Woensdagavond onver wachts in zijn woning werd gevangen genomen en naar de cel overgebracht. Welke feiten hem eigenlijk ten laste worden gelegd, is nog niet met zekerheid bekend; wel spreekt men van valschheid in geschriften en verduistering van gel den, doch dit eischt nadere bevestiging om als waar te kunnen worden aange nomen. Een twist met hoogst ernstigen af loop, heeft Donderdagmiddag plaats gehad in het Klaverbladhofje, aan de Zuid- Oostbuitensingel te 's-Gravenhage. Een daar wonend metselaar J., bijge- naamd x>de dakduivel", kreeg woorden met een bewoner van hetzelfde hofje en wierp dezen ten slotte een flesch met zoutzuur, een zeer gevaarlijk bjjtend vocht, in het aangezicht. Woedend van pijn bracht hierop degeen, die het vocht in het gelaat gekregen had, den metselaar met een broodmes een lange en diepe snede over het aangezicht toe. Hevig bloedende werd de metselaar voorloopig aan het politiebureau aan de Nieuwe Haven door dr. Heymans ver bonden en moest daarna per raderbaar naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook de andere persoon, die een ge deelte van de vloeistof in het linkeroog gekregen en op het lichaam brandwon den bekomen had, werd naar het zieken huis gebracht. De politie nam het broodmes en de gebroken flesch in beslag. Een treurige strafzaak is Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam behan deld. Een betaalmeester van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij stond terecht wegens valschheid in geschriften. Hg had op de werkbriefjes der sjouwers de cijfers van de uren vervalscbt en daarvoor f 40,50 meer dan hg uitkeerde in rekening gebracht en ontvangen. Bg de ontdek king bekende hg, dergelgke oneerlijkheid reeds lang te hebben bedreven en aldus ongeveer f 10,000 te hebben verduisterd. Daar de feiten echter niet meer te be wijzen waren, stond hij enkel terecht voor het laatste feit en werd tegen hem oplegging eener gevangenisstraf van 2 jaren geëischt. Te Sneek tracht men een Vereeni- ging tot stand te brengen, wier leden tegen het betalen van een betrekkelijk ge ringe jaarlgksche contributie in de gele genheid zullen worden gesteld van alles, wat er in hunne woonplaats het geheele jaar door op het gebied van uitspanning en kunst valt te genieten, tegen een matig entreegeld te kunnen genieten. Te Dordrecht is Vrijdagmiddag uit de Nieuwe Haven het lijk opgehaald van den vermisten loods Krijn de Kievit, uit Hellevoetsluis. De man had den 4en October jl. bet Nederlandscbe stoomschip Alblasserdam, van Riga binnengekomen, naar Dordrecht overgebracht en moet al daar in den avond van dien dag op nood lottige wijze te water zjjn geraakt en ver dronken. Hg was zeer bgziende. Naar men verneemt, is te Berlijn een belangrijke overeenkomst gesloten tusschen de firma Siemens en Halske al daar en de heeren M. G. van den Bos, te en B. Janse Johz., te 's-Gravenhage. Deze overeenkomst betreft het vervaar digen en exploiteeren in den meest uit- gebreiden zin door de firma Siemens en Halske van een kompas, waarvan de rich tingskracht op geheel andere natuurwetten dan die van het magnetisch kompas berust. Van dit kompas is de beer B. Janse Johz. eigenaar en de beer M. G. van den Bos uitvinder. Theorie in practijk! Professor Bnys Ballot wandelde eens met een vriend door een groote weide naar een verafgelegen dorp in Gelderland. Zjj hadden nog niet ver geloopen, toen zij een boer ontmoetten, die zijn kudde schapen naar huis dreef; dit bevreemde den professor, daar het nog vroeg op den middag was, en hij vroeg den boer waar om hg dit deed. Wel, antwoordde deze, we krggen da delijk een flinke bui, en ik wou mijn dieren graag vóór dien tijd binnen hebben. Wel neen, zegt de professor, het lijkt er niet naar, het ziet er niet eens naar regen uit, en we krggen dien van daag ook niet meer. Nu, zegt de boer, ik verzeker u, voor een half uur verloopen is, regent het dat het giet, en ik zou u maar aanraden dadelijk terug te gaan. Hoofdschuddend over de eigenwijsheid van den boer gaat de beroemde weerkun dige verder. Werkelijk hadden ze nog geen half uur geloopen, of de lucht betrok en binnen het half uur regende het dat het goot. Er zat voor de vrienden niets anders op dan spoedig terug te keeren, en na een uur kwamen ze druipnat in 't dorp aan, waar de eerste dien ze zagen de boer was, die rustig in zijn deur een pijpje stond te rooken. Wel, vraagt de professor, je hebt gelijk gehad, maar zeg me nu eens, hoe je dat zoo wist? Heel eenvoudig, antwoordt de boer, en hij wees naar de schuur, ziet u daar dat zwarte ram, nu, als dat dier met zijn voor den wind gaat staan, dan komt er gauw regenwij hebben hier op het land geen barometers of zoo iets noodig. Een zeer nuttig toestel begint op de Fransche spoorwegen in gebruik te komen, nl. een wijzerplaat, waarop in eiken wagen de namen der stations ach tereenvolgens bg de aankomst worden aangewezen. De hoofd-conducteur brengt in zijn wagen telkens een electrischen stroom in beweging, waardoor de wijzer verspringt. Dit is het ei van Columbus voor de spoorwegreizigers, die, öf niet gewaar schuwd worden, zooals in Amerika, öf het onverstaanbaar afroepen van de stations namen niet begrgpen. Keizer Wilhelm van Duitschland is thans te Rome. Donderdagmiddag om 4 uur stoomde de keizerlijke trein het station der eeuwige stad binnen, waar koning Humbert met een groot aantal hoog- waardigheidsbekleeders gereed stond zijn gasten te verwelkomen. De begroeting der beide vorsten was zeer hartelg k. De aan bet station verzamelde menigte liet stormachtige hoerah's booren en door een dicht opgehoopte mensohenmassa reed de keizer aan de zijde van den Italiaanscben koning naar bet Quirinaal. Toen keizer Wilhelm en koning Humbert het Quirinaal bereikten, begon het kanongebulder. De keizerlijke trein was voorafgegaan door een afzonderlijke locomotief, welke de aankomst van den trein mededeelde. De stad is allerwegen versierd. De weg, welken de keizerlijke stoet moest volgen, was met geel zand bestrooid. Op het station wapperde de Duitscbe vlag. Het baldakijn, dat op het perron is opgericht, is voorzien van bet Italiaansche en het Duitsche wa pen, omgeven door een lauwerkrans, en tal van witte, roode en groene rozen. Vrijdag heeft het bezoek van keizer Wil helm aan den Paus plaats gehad, nadat eerstgenoemde vooraf bet dejeuner bg den Pruisischen gezant, Von Schlözer, gebruikt heeft. Een paar Belgische werktuigkundi gen hebben een water-velocipède van nieuwen vorm uitgevondeneen driewie ler met gomelastieke randen om de wielen. Men moet daarop zeer gemakkelijk over het water gigden. De uitvinders namen te Brussel welgeslaagde proeven en zullen eerstdaags op zee gaan wielrgden. Er is zelfs sprake van een velocipède-toehtje over het kanaal van Calais naar Dover. Dokter Tanner, de uitvinder der »verhongerings-voorstellingenc, begint nu een reeks gevaarlijker proefnemingen. Hg beweert namelijk dat vele menschen levend begraven worden, doordat men ze te snel onder de aarde stopt, en hg wil bewijzen dat de mensch, na een behoorlijke voor bereiding, even goed geruimen tijd zonder voedsel en lucht in een gesloten ruimte kan doorbrengen, >als beren, marmotten en andere dieren". Weldra zal de dokter* aan de ver baasde wereld het voorbeeld doen zien van iemand, die na 40 dagen lang geen voed sel over zgn lippen te hebben gehad, zich in een luchtdichte en verzegelde kist laat begraven, om na geruimen tgd weder le vend naar boven te worden gehaald. H ERFS T. Hoort gij dien storm Natuur buigt voor zijn almacht neer, Het Leven keert ten doode weer Bij stof en worm. Hoort gij dat lied Het is der vooglcn afscheidsgroet, Die de echo luid weerschallen doet: «jV ergeet-mij-niet Zij trekken heen Naar warmer lucht en schooner oord, Waar niets hun zoet geluk verstoort. Ach! zij alleen! o Welk menschenhart Heeft niet den levensstorm gekend, En houdt niet 't oog onafgewond Op leed en smart. o O, 't lot is wreed Het heèfc de bloemen niet gespaard Aan 't Ouderhart zoo lief en waard, Die 't nöeit vergeet... Zwijg Gode stil! En vraagt niet of een moeder klaagt Als Hij haar steun en liev'ling vraagt. Het is Gods wil! Aan ons de strijd, De moeite en zorg om 't kort bestaan, De zielesmart en bittre traan Van 't hart dat lijdt. o Aan ons de vreugd Dat elk verwinnen 't harte 3chenkt, En 't heerlijk doel dat ginds ons wenkt .Met heilgeneucht. Een korten tijd. En aan het einde van dc baan Want wat uit God is blijft bestaan Wacht Rust na Strijd. Hoort gij dien storm De Christen voedt geen twgfel meer, wHet doode keert ten leven weer, In schooner vorm. Schoonhoven. F. H. VAN LEENT. (Overgenomen uit het Rotterdamsch Nieuwsblad Marine en Leger. Bij de bataljons infanterie te Leiden wordt, op last van hooger hand, een proef genomen met verduurzaamde levensmiddelen, welke gedurende eenige jaren in een onzer forten opgelegd zijn geweest. Naar het Duitseh van E. WERNER. 24). Gedurende een oogenblik maakte zich een sprakelooze verbazing van de menigte mees ter, die zich weldra in een stormachtigen juichkreet oploste. Niemand wist zich den samenhang te verklaren, doch daar stond hij, de aanvoerder dien men redden wilde, vrij, van zijn banden outdaan, en de jonge slot heer, dien men gewoon was in de rijen der vijanden te zoeken, stond nevens den bevrijde, met den degen in de handHet instinct zeide het volk, dat hij zijn redder was. Het koene waagstuk was den beiden mannen inderdaad boven verwachting gelukt, want de Denen waanden zich volkomen meester van het slot en verwachtten niets minder dan een aanval van deze zijde. De officier had zijne manschappen moeten verdeelen, om de beide ingangen te bezetten. Bij de hoofddeur had hij slechts één enkelen schildwacht gesteld, terwijl hg zelf de verdediging van uit een vertrek op de beneden-verdieping leidde en uit de vensters liet vuren. De beide mannen hadden den toestand met een oogwenk over zien. Hellmut wierp met groote tegenwoor digheid van geest de deur dicht en grendelde haar; toen hg zich omkeerde, lag de schild wacht reeds op den grond, terwijl zgn wape nen in de handen van Arnulf waren overge gaan. Het gelukte hun verder in weinige minuten de buitendeur te openen, waarop zij weldra door de jubelende menigte omstuwd waren, die als een ontketende stroom het slot binnen drong. Eer de Denen in staat waren de deur te sluiten, was het reeds te laat en zagen zij in, dat het slot al in de maeht der boeren was. Zij zagen, dat allen tegenstand nutteloos was en gaven zich daarop, evenals hunne te hulp snellende kameraden, na een kort verzet over. Dit alles had in den morgen plaats gegre pen, nu was het reeds laat in den middag,.de avond viel en daarbuiten woedde de storm on verminderd voort, terwijl men zich binnen beijverde om het slot in staat van tegenweer stellen. Na hetgeen had plaats gegrepen, bleef er niets anders over, dan de militaire hulp, die de vlootvoogd uit de stad ontboden had en die ieder uur verwacht kon worden, den toe gang gewelddadig te weigeren.. Mansfeld was reeds vroeger bevestigd ge worden, het kon het met zijne muren en grachten altijd wel eenigen tijd uithouden, in dien het met kracht en beleid verdedigd werd, en een gedeelte der jeugdige dorpsbewoners had zich vrijwillig aangeboden om in 't slot te blijven, teneinde bg de verdediging behulp zaam te zijn. Het anders zoo vreedzame heerenhuis had plotseling een krijgshaftig aanzien gekregen. Uit de jachtkamer van den ouden baron wa ren de geweren en hartsvangers te voorschijn gehaald en wat overigens nog als wapen dienst kon doen, werd gretig benuttigd, de ingangen werden gesloten, posten uitgesteld, kortom het ging geheel toe als in een belegerde vesting, daar men, als de Denen aanrukten, naar alle waarschijnlijkheid een belegering had te door staan. Baron Mansfeld stond in de groote zaal op de benedenverdieping, die op het terras en de zee uitzag, en gaf den achtergebleven boeren zijn bevelen, toen Arnulf Jansen binnentrad. Deze bleef bg de deur staan en zag zwggend, doch met opeengeklemde lippen, hoe zijn land- genooten, wier aanvoerder hij tot nu toe uit sluitend geweest was, zich om den jeugdigen slotheer schaarden en diens bevelen ontvingen op dit oogenblik werd Hellmut hem gewaar en keerde bij zich snel tot hem. «Zijt ge daar, Arnulf! Komt ge uit den slottuin? Zijn de ingangen alle bezet?" Arnulf trad langzaam nader, hg was nu vrij en zag hoe men aanstalten maakte om zijne vrijheid tot het uiterste te verdedigen, docli zijn gelaat was somber als de nacht, en zijn geheele wezen drukte een koele, bijna vijan dige terughouding uit, toen hij antwoordde //AllenIeder is op zijn post". z/Goed, dan is al het noodige geschied en moeten wij het commando afwachten. Het detachement uit de stad kan in een uur hier zijn, ik vrees dat het ons meer te doen zal geven dan de kleine schaar van van morgen". Jansen antwoordde niets op deze opmerking. De man, die gewoon was altijd zelf aan de spits te staan, kon het nog altgd niet goed begrgpen, dat een ander, dien hg zoo lang als een zwakkeling veracht had, thans het be vel had overgenomen en er zich zoo volkomen voor berekend toonde. /,Graaf Odensborg wil weg", zeide hij kort. z/Hebt [gij bevel gegeven om hem te laten pas- seeren Een vluchtige schaduw gleed over Hellmut's gelaat, doch hij knikte bevestigend. »Ik kan en wil hem niet terughouden, als hij het slot wil verlaten en Holger wil hem begeleiden. De vlootvoogd zal wel alles doen om de stad iu rep en roer te brengen, doch de tgding van het gebeurde zal hen toch be reiken, te meer daar er reeds een detachement naar hier op weg is. Wanneer denkt gij dat de Duitsche troepen hier kunnen zijn?" wDat is niet te zeggen, wij weten slechts dat zij op marseh zijn en zich waarschijnlijk naar de stad begeven". „Om 't even, de hoop op ontzet blijven wij toch behouden, en tot zoolang moet Mansfeld zich onder alle omstandigheden verdedigen, niet waar Arnulf?" De vastberadenheid, welke uit deze woor den sprak, vermocht weder evenmin als de vertrouwelijke vraag eenigen indruk op Jan sen te makenzijn gelaat helderde niet op en even terugwijzend klonk het antwoord „Gij hebt in uw slot te bevelen, mijnheer de baron ik heb slechts te gehoorzamen." Hellmut wendde zich weder tot de boeren, als hadde hij de koele houding van Jansen niet opgemerkt „De beide heeren moeten dus door de kleine poort worden uitgelaten, ik heb het rijtuig reeds naar het dorp vooruit gezonden. De gevangen Denen blijven hier, wij mogen het getaj onzer aanvallers niet vermeerderen. Er is afdoende voor gezorgd, dat zij niet kunnen ontsnappen of ons den een of anderen poets spelen, en de vijanden daarbuiten moeten wij met vereende krachten tegenhouden. Ga nu in den slottuin, wij volgen terstond". Een blijde, begeesterde kreet klonk tot ant woord de lieden voegden zich zonder voorbe houd naar de bevelen van dezen man, die dezen morgen nog een vijand en vreemdeling voor hen was, doch die, nu hij zoo krachtda dig hunne partij gekozen had, weder de erf genaam van Mansfeld bleek, de neef van hun beminden ouden heer. Zij vonden het nu niet meer dan natuurlijk, dat hij zich aan hunne spits stelde. Zij begrepen niet waarom hun voormalige aanvoerder thans zoo op het commando gesteld scheen, dat lag anders niet in Jansen's aard. De zware tred der boeren weerklonk nog op het steenen terras, toen lichte treden zich op den trap deden hooren en de beide meisjes in het vertrek verschenen, Eleonore met een go- laat, dat, trots de gevaren en zorgen van het oogenblik, door innig geluk verhelderd werd, en Eva, die aan haren arm hing en half ang stig, half nieuwsgierig de toebereidselen tot den strijd aanzag. »Helimut, waar hebt ge mijn broeder ge laten vroeg Eleonore binnentredende, tcrwgl zij zoekend rondzag. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1