't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1636. Zaterdag 20 October 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. ELE0N0RE. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 39 m. Onderg. n 4 u. 49 m. Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 De Burgemeester der ge meente Helder brengt ter kennis, dat op den len No vember a. 8. NIEUWE LEERLINGEN op de Openbare Scholen kuDnen toegela ten worden. Ouders, die plaatsing voor hunne kin deren verlangen, behooren zich in de school hunner wijk te vervoegen op Zaterdag 20 October, des middags tusschen 1 en 2 uur. De bewijzen van geboorte en vaccina tie moeten medegebracht worden. Helder, 16 October 1888. De Burgemeester voornoemd, BEUKENKAMP. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennis van daarbij belangheb bende ingezetenen, dat op Vrijdag den 30 November 1888, des namiddags tusschen 1 en 3 ure, aan bet Raadhuis der Gemeente eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de drie leden der alhier geves tigde Kamer van Koophandel en Fabrie ken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene af zonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebracht dat men, om kiezer te zijn: 1°. Nederlander, meerderjarig, ingezetene der gemeente, en in het volle genot der burgerlijke- en burgerschapsrechten moet zjjn 2°. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekswezen in het patentrecht moet zijn aangeslagen tot een bedrag van mins tens zeven gulden. Helder, 18 October 1888. Het Gemeentebestuur voornoemd, BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 19 Oct. 1888. Het concert, door de familie Appy Dinsdagavond in Musis Sacrum gegeven, werd goed bezocht. Gaarne hebben we een woord van lof over voor mej. Ernestine, die door haar werkelijk fraai pianospel de aanwezigen wist te boeien, 't Applaus, dat den heer Henri Appy ten deel viel, was welverdiendbijzonder kwam zijn talent uit in de Romance, van H. Vieux- temps. Mej. Nelly Appy heeft een lieve stem, die echter hare volle ontwikkeling nog niet schijnt bereikt te hebben. Ook ditmaal bleek 't dat de violoncel als solo instrument, een meesterhand vereischt, wil 't publiek bevredigd worden, 't Mu ziekkorps heeft de soiree muzikale niet weinig opgeluisterd, door de keurige uit voering van Hamlet, concert-ouverture van Niels W. Gade en de ouverture van de opera La Sirêne, van Auber. De N. Rotterdamsche Schouwburg- Maatschappij, directeur Alex. Faassen Co., is voornemens, op Woensdag 24 Oc tober in Tivoliop te voerenEen Mil- lioenen Oom®, blijspel in 4 bedrijven, van Vittorio Bersezio. Verschillende dag- en weekbladen geven een gunstig oordeel zoowel over 't blijspel zelf als over de op voering, zoodat we 't, op grond daarvan, gerust durven aanbevelen, vertrouwende dat 't publiek hier ter plaatse er evenveel genoegen in zal vinden als men elders heeft gesmaakt. Wij latende recensie van 't»Utrechtsch Dagblad® van 5 Sept. 1.1. hier volgen: Baarn, 4 September. Gister gaf het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap, onder directie van den heer Alex. Faassen, een goed geslaagde voor stelling in het hotel Veerman alhier. Op gevoerd werd »De Millioenen-Oom een vertaald Italiaansch blijspel in 4 bedrijven. De vroolijke gedeelten in dit blijspel wer den flink afgespeeld, en de verschillende actrices en acteurs speelden uitstekend en kenmerkten zich door een beschaafde uit spraak. Zelden zagen wij de groote zaal van het hotel Veerman zoo goed bezet als dat gisterenavond het geval was. Wij roepen voor dit winterseizoen bo vengenoemd tooneelgezelschap dan ook een van harte gemeend »tot weerziens® toe. Waarschijnlijk zullen onze lezers wel iets van onzen onlangs vertrokken plaatsgenoot, den heer J. F. Berk willen vernemen. Jaren lang toch heeft de man geschitterd als een flonkerstar aan den onderwijzershemel, totdat hij ten laatste als een meteoor verdween en om nog meer getrouwheid aan dat beeld te geven zelfs een min of meer zwavelachtigen reuk achterliet. Een onzer corresdenten zendt ons 't volgende bericht, overgenomen uit Pella's Weekblad" van 21 September 1888 »Deze week arriveerde alhier Prof. »J. F. Berk, een geboren Nederlander, die tot het professoraat in de wiskun- »de benoemd is geworden aan de Cen- »trale Universiteit te dezer plaats. De „Christian Inquirier," een godsdienstig s-blad, dat in de stad New York wordt ï-uitgegeven, geeft van den heer Berk »de volgende notitie: •Prof. J. F. Berk, aan wien het professoraat in de wiskunde aan de Centrale University te Pella, Iowa, is opgedragen, kwam onlangs uit Neder land alhier aan, alwaar hij dertien •jaren lang aan het hoofd gestaan had van het wiskundig departement der Koninklijke Normaalschool. Hij is de schrijver van onderscheidene weten schappelijke werken. In zijn geboor teland heeft hij altijd de bijeenkom sten der Doopsgezinden of Mennonieten bijgewoond, tot welke gezindheid ook zijne vrouw behoort, maar sedert hij in dit land gekomen is, heeft hij het vraagstuk van den doop nader onder- zocht en is hij voornemens zich bij de Baptistenkerk aan te sluiten." Of de nonsens, die we hier aantreffen, moet geweten worden aan den heer B., of wel aan den berichtgever van dat blad, valt moeielijk te beslissen. 't Doet ons echter genoegen dat de professor een eervolle positie bekleedt, omdat hij daardoor in staat wordt gesteld, te zorgen voor vrouw en kind, door hem bij zijn vertrek in kommervolle omstan digheden achtergelaten. Het te Texel gestrande loggerschip is gebleken te zijn de Secunda 43, van Maassluis, reeder W. Leversteen aldaar. He.-" vaartuig werd bevaren door schip per Johannes de Boon. De bemanning telde 14 personen. Twee lijken zijn aan gespoeld, waarvan één herkend werd, nl. M. Schouwenaar. Nog voortdurend spoe len er voorwerpen aan land. De Koninklijke Pakketvaart - Maat schappij heeft den bouw van drie der voor haren dienst benoodigde stoomsche pen opgedragen aan de Koninkl. fabriek van stoom en andere werktuigen te Am sterdam, en vier aan de Kon. fabriek de Schelde® te Vlissingen. Men schrijft van Terschelling, dd. 14 October Hedenmorgen, na 't opgaan der zon bemerkte de kustwacht in de nabijheid der Buitengronden een schoener, die wel dra op de bank geraakte en er overheen sloeg. De noodvlag was in top en er werd nog wat zeil bijgezet. Het vaartuig kwam over die zandbanken heen in bet Oostgat, een betrekkelijk diep, maar nauw zeegat. Nauwelijks was het evenwel daar of de voorsteven zakte weg en binnen enkele minuten stak nog slechts een klein gedeelte van den achtersteven en het topje van den grooten mast boven water uit. Verschillende liedeu, die 's morgens vroeg reeds op den Noordsvaarder liepen, om te zien of er ook hout aandreef, verkla ren, dat ze twee man van het scheeps volk hebben gezien, waarvan één nog den top van den mast bereikte en hen toewuifde. Ze waren daar evenwel zon der eenig reddingsmiddel en konden dus niets doen, dan de autoriteiten waarschu wen, die echter reeds door de kustwacht kennis gekregen hadden van het ongeluk. De zee sloeg zoo heftig over het schip, dat de man in den mast het er onmo gelijk kon houden. De sleepboot IJmui- den was als gewoónlijk spoedig gereed, om naar de strandingsplaats te gaan, doch in het Oostgat gekomen, bemerkte de be manning er van noch iets van het schip, noch iets van de opvarenden. Onder- tusschen werd ook de reddingsboot in zee gebracht. Het kostte heel wat inspan ning de boot door de branding te krij gen en er werd dan ook olie gestort, doch nabij de plaats des onheils gekomen, bemerkte men geen enkelen schipbreuke ling. Men had aan boord zeker geen zwemgordels, anders zouden waarschijn lijk eenige, of alle opvarenden gered zijn, te meer daar het vrij zeker was, dat de stroom de drenkelingen naar den Noords vaarder zou voeren. Terwijl onze zeelieden nog aan het strand waren, spoelde een vlet aan, waarop stond >4519. Bob Crawford, Baadbijcceri, Grimstad" en dreef ook een scheepsnaam bord aan, waarop stond »Christiaansand«, maar 't is niet zeker, dat die afkomstig zijn van het verongelukte schip, te meer wijl tevens battings vau voren hout werden opgevischt, welke blijkbaar reeds eenige dagen in zee gedreven hebben. Naar aanleiding van besprekingen, in afscbaffingsvereenigingen gevoerd, is bjj het Ministerie van Oorlog een maatregel in overweging, om den verkoop van jenever in de cantiues te verbieden. Tot dien einde worden thans de noodige statistieke gegevens verzameld over het aantal wegens dronkenschap gestraften vóór en na den invoer van sterken drank in de cantines. Met het stoomschip Prins Frederik zal een afdeeliug onderofficieren en min deren der zeemacht, op den 24 November a.s., naar Oost-Indië worden overgevoerd. Axel Pauken treedt Zaterdagavond e.k. en volgende avonden met een café- chantant-gezelschap in het Volkspaleis te Amsterdam op als kunst-schaatsenrijder. Hij heeft daartoe rolschaatsen van eigen vinding met drie wieltjes op een rij, in plaats van twee voor en twee achter, en een kartonnen vloer. De weduwe C. Neven, te Lekker- kerk, mocht in de verloopen week haar 102den verjaardag beleven. Zij is, naar omstandigheden, nog vlug. Dinsdag is in het privaat van een woning aan de Vau Speijkstraat te 's-Hage het lijkje gevonden van een kind, dat kort te voren door de dienstbode des huizes ter wereld was gebracht. De moe der is naar het ziekenhuis overgebracht, in afwachting van het onderzoek, hetwelk de politie heeft ingesteld. Het uitkomen van de 100,000 met premie van 30,000 gulden op den dag der trekking van de laatste 100 nummers der Staatsloterij, gebeurde ook ruim een jaar te voren en wel bij de 324e loterij op 11 Juni 1887. Voor dien tijd had, sedert het bestaan van de Staatsloterij, dergelijk zeldzaam geval zich slechts 2 malen voorgedaan, en welbij de 69e loterjj op 8 October 1779, toen evenwel aan den hoogsten prijs geen premie was verbonden en zoo danig buitenkansje ten deel viel aan de laatste 10 nummers, en wijders bij de 229e loterij op 21 Juni 1856, toen de f 130,000 viel bij den heer N. de Leeuw, destijds gedelegeerde, nu collecteur der Staatsloterij te Amsterdam. Verleden jaar kwam bij het trekken der laatste 100 nummers de kapitale prijs met het 96e en jl. Zaterdag met het 43e nummer er uit. Een Amerikaansch paartje, te Pro- vidence, heeft een huwelijksreis gedaan met een luchtballon. Zij werden in tegen woordigheid der toeschouwers getrouwd, en onmiddellijk daarna ging de ballon met hen en den luchtreiziger Allen de lucht in. Het dalen ging niet zonder gevaar. Zij kwamen neder in een moe ras, b:g North Easton, en werden 2 mijlen ver daar doorbeengesleept, waarbij zij aan de touwen moesten hangen omdat't schuitje vol water was. Eindelijk echter dreef de ballon naar den vasten grond, en konden de reizigers veilig uitstappen. Samuel Smiles' vermaard werk „Self Help" (Help u zeiven), dat reeds in zoo vele talen werd overgezet, is dezer dagen ook vertaald in Siameesch en hetGujari- tisch. Eerstgenoemde vertaling werd be werkt door een lid vau het Siameesche Koningshuis. Correspondentie. Onzen abonné's in Noord-Amerika verzoeken we beleefd, 't 2e en 3e kwartaal abonnement ons te willen overzenden. DE UITGEVERS. Marine en Leger. Alhoewel het voornemen schijnt bestaan te heb ben, reeds Dinsdag een gedeelte der zeemiliciens met onbepaald verlof te zenden, blijft het toch bepaald dat de eerste verlofgangers der zeemilitie den 23sten dezer zullen gaan. Zr. Ms. scbroefstoomschip Suriname i3 Woens dag van Amsterdam door bet Groot-Noordhol- landsob kanaal alhier aangekomen, ten einde bij 's rijks werf te worden gedokt en vervolgens een proeftocht te doen ter reede van Texel. Het schip zal daarna naar Amstsrdam terug keeren, om bij de marinewerf aldaar te worden afgewerkt. De luit. -ter zee le klasse D. A. Kraijenbof van der Leur, gedetacheerd bij de afdeeling hy- drographie aan het departement van marine, wordt met den len November a. 8. op non activiteit ge steld en vervangen door den luitenant ter-zee 2de klasse J. H. van Hoogstraten. Den offic. van admin. le kl. J. P. Vasseur, met ingang INov. a.s. ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaar- lijkscb pensioen van f1400, en een verbooging met f1125 'sjaars voor werkelijk verblijf in Naar het Duitsch van E. WERNER. 25). •Otto vroeg de jonge slotheer verrast. z/Ik heb hem niet gezien. Was bij niet bij u, Arnulf •Neen", antwoordde deze. «Nu, dan zal hij wel ergens buiten zijn, om naar de toebereidselen te zien. Hij was nog bij ons, toen het plan ontworpen werd". z/Maar sedert dat oogenblik is hij verdwe nen, wg hebben hem al in geen uren gezien en dokter Lorenz zoekt hem overal". z/Hij moet hier toch vertoeven, ik zal on middellijk onderzoeken", zeide Hellmut. Plot seling hield hij op en barstte in een schater lach uit, waarmede de jonge dames van harte instemden. Deze vroolijke uitval gold dokter Lorenz, die zich geheel en al tot den krgg toe- j gerust bleek te hebben. De oude heer verbeeldde zich waarschijnlijk, dat hij daarbuiten zou moeten vechten, en had zich daarom zoo goed mogelijk tegen den storm en wellicht ook tegen de vijandelijke kogels, trachten te beschutten. Hij had zijn groote pels omgeslagen en een dito muts over de ooreu getrokken, op den schouder droeg hij echter een zeer wonderlijk schietinstrumont, dat hg waarschijnlijk uit een oude roestkamer had opgescharreld en dat er meer eerwaardig dan wel gevaarlyk uitzag. Bg zgn binnen treden werd hij opnieuw met gelach be groet »Wel, dokter, zoo krijgshaftig? Ge ziet er uit om bang voor te wordenriepen de jonge dames, terwijl de jeugdige slotheer on deugend met zijn degen speelde. wDe geleerdheid in de wapens •Slechts tot verdedigen, niet om aan te vallenverklaarde de dokter weemoedig. z/Neen, daar ziet ge ook niet naar uit", be vestigde Hellmut. »Hoe zijt ge toch op dat idee gekomen «Ge hebt toch het geheele slot bewapend, mijnheer de baron, tot zelfs den ouden botte lier toe hebt ge een geweer in de hand ge geven en hem als wachtpost aan een venster geplaatst. Daarom schaamde ik mij om onge wapend te blijven, en" de oude heer zuchtte diep, »en daarom ben ik ook naar de tuigka mer gaan". Hellmut onderdrukte met moeite een nieuwe lachbui, toen hij het geweer bekeek, dat de oude heer zoo behoedzaam en voorzichtig droeg. z/Maar wat voor een voorwereldlijk wapen hebt ge toch uitgozocht Het is immers geheel en al verroest z/Ik geloofde, dat de oudste wapenen het minst gevaarlijk zijn," verzekerde Lorenz. «Be reidt ge u dan toch werkelijk op een strijd voor «Het zal er waarschijnlijk wel toe komen," antwoordde de jonge slotheer ernstig. «Men zal ons de uitlevering van de gevangenen en van Arnulf Jansen willen afdwingen, en wg zullen geweld met geweld te keer gaan, zoo als van morgen." «Ja, dat was een verschrikkelijk geval!" De dokter rilde nog bij de herinnering. «Als ik maar wist hoe dat alles zoo bliksemsnel in zijn werk gegaan is. Wij zagen uit het ven ster een wilde horde en op eens was de deur geopend, waren de boeren in het slot, en hoor den wij een onstuimigen juichkreet alles in één adem, men kon niet tot bezinning komen." «Nu, ik hoop, dat wij het ook met de an deren zullen klaar spelen", zeide Hellmut. «Beangstig u niet zoo, freule Eva, ge ziet er zoo geheel ontmoedigd uit en gij Nora?" Hij trad op Eleonore toe, en zijn blik zocht den hare, die hem nu niet meer ontweek. Eenige oogenblikken heerschte tusschen hen beiden een beteekenisvol zwijgen. «Ik, Hellmut antwoordde zij eindelijk zacht. «Ik ken vrees noch angst, nu gij het bevel voert. Ik weet dat gij ons zult be schermen." Hij lachte en bracht hare hand aan zijne lippen. «Zeker, want ik moet u beschermen «Mijnheer de baron, men wacht u in den slottuin dus wendde Arnulf zich tot hem, op een zóó luiden en barschen toon, dat dok ter Lorenz verschrikt achtcrnit trad. Hellmut richtte zich snel op, fluisterde nog een paar innige afscheidswoorden en verliet toen snel met Jansen de zaal. «Wat had Arnulf?" vroeg de dokter ver wonderd. «Welk een keel zette hg op, foei, 't is om van te schrikken «Niet waar? het klonk afschuwelijk," viel Eva in. «Ik heb dien Jansen nooit mogen lijden, maar van daag vind ik hem onuit staanbaar. Om zijnentwil wordt het geheele slot bewapend, om zijnentwil moeten wij allen in gevaar verkecren, en hij zet nog een gezicht als een onweer en hij zegt geen enkel woord. Baron Hellmut heeft hem het leven gered, maar ik geloof dat hij hem niet eens bedankt heeft, en zooeven nog, Nora, toen gij met uw neef spraakt, wierp hij een blik op u beiden een blik, waarvan ik koud werd." Eleonore antwoordde niet, zg zag zwijgend de beide mannen na, doch ook haar was Arnulf's houding raadselachtig. Wat was er toch tusschen hem en Hullmu., dat niet eens door de gebeurtenissen van dezen dag in de schaduw gesteld kon worden «En van daag hebben we toch allen den jongen baron moeten bewonderen," zeide Lo renz warm. «Wie had ooit kunnen denken, dat hij zich zóó zou gedragen. Hij houdt nu in het slot huis, dat hooren en zien vergaat. Hij verdeelt de wapenen, geeft bevelen, ont werpt plannen van verdediging als hadde hij zijn leven lang vestingen onder zijn bevel gehad." Eleonore hoorde hem met een gelukkig lachje aan. «Ja, hij heeft het gauw genoeg geleerd, dat bevelvoerenOnze boeren schaarden zich als op commando om hem heen, toen hij zich aan hunne spits stelde, zij gevoelden, dat het we der een Mansfeld was, die hen aanvoerde I" Eva was intusschen aan het venster getre den, dat op het terras uitzag, doch buiten was niets te zien dan de immer dichter wordende nevel en de schuimende golven. «Hoor eens, hoe de zee aangaatDat duurt reeds van van morgen af en wie weet, wat ons de avond brengen zal!" Deze woorden klonken eenigszins vreesach tig. Eleonore trad op haar toe en legde haren arm om Eva's schouder. «Ge zijt geheel vrijwillig bij ons gebleven, EvaGe kunt nog kiezen, als ge den vlootvoogd vergezellen wilt «Om 's hemels wilneenriep de jonge dame verschrikt uit. «Moet ik de uitbarstin gen van woede en bedreigingen van mijn wraakzuchtigen oom mede aanhooren Hij zou mij ik-weet-niet-wat doen als hg wist «Dat zijn nicht de gevaren met ons wil deelen, om zich door de Duitsche troepen te laten bevrijden. «Welllicht zal hier een zeker regiment pas- seeren, welks overste «Och, laat die gekheden toch," pruilde Eva. «Welzeker, voor u schijnen gevaar nog vrees te bestaansedert nw Hellmut zich zoo on verwacht tot een held ontwikkeld heeft, zijt ge heelemaal veranderd en hij ook. Straks heeft hij uwe hand wel vijf minuten vast ge- honden en u iu de oogen gestaard't werd eigenlijk een beetje vervelend." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1