't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1640. Zaterdag 3 November 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. ELE0N0RE. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën rail X tot 5 regels.....25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Sl.chtm.and, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 5 m. Onderg. 4 u. 21 m. Zondag 4 Nieuwe Maan. Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 H. Willebrordus. Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 Eerste Kwartier. HELDER, 2 Nov. 1888. Men leest in het Handelsblad Volgens een gerucht, dat ons ter oore komt, zou de Regeering aan de Staten- Generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te ontruimen en enkel een bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeioe Bras. Ofschoon het moeite kost aan de waar heid van dit gerucht te gelooven, meenen wij het te moeten mededeelen, omdat het door gewoonlijk welingelichten als geens zins onwaarschijnlijk wordt beschouwd. De >Nederlandsche Uitgevershond* erkend bij kon. besluit van 22 Juli 1884, heeft zich tot den Minister van Water staat, Handel en Nij verheid gewend met het verzoek, dat voor de verzending van gedrukte stukken tusschen Nederland en Ned. Oost- en West-Indië het porttarief moge verlaagd worden. De Regeering beeft zich gezind ver klaard. de haven van Harlingen belangrijk te verbeteren doch zij vraagt daartoe van de gemeente een bijdrage van f 200000, en dit bedrag schijnt voor het niet ryke Harlingen te zwaar en buiten ver houding tot de voordeelen, welke van de verbetering te wachten zijn. Bij beschikking der rechtbank te Leeuwarden van den 29en October, is N. J. K., vroeger winkelhouder van Eigen Hulp aldaar, ter zake van de hem ten laste gelegde brandstichting, buiten ver volging gesteld, terwijl zyn onmiddellijke invrijheidstelling, wat die zaak betreft, is bevolen. Tegen het begin van December ver wacht men voor het eerst te Amsterdam de aankomst van een zoogenaamden tank stoomboot, gevuld met Russische petro leum, merk Bnito, aangevoerd door de Société Commerciale te Parijs, welke reeds eenige ladingen aldaar heeft aangebracht. Ofschoon het lossen van zulk een lading van ongeveer 2000 ton geen gemakkelijke taak is, zullen de moeilijkheden worden overwonnen en rekent men er op, dien geheelen voorraad in vier of vijf dagen in 15,000 vaten over te tappen, aan het petroleum-magazyn van den heer S. C. Olivier Jr. De genoemde Parijsche maatschappij, waarbij de firma De Rothschild een der voornaamste belanghebbenden is, en die ook te Antwerpen petroleum aanvoert, heeft het voornemen maandelijks zulk een lading naar Amsterdam te zenden. Uit Oosterwijk wordt gemeld: Zaterdagochtend werd het lijk van Frans Michels, die onlangs hier stierf en den 22sten October begraven werd, opgegraven en op last der justitie door twee artsen gerechtelijk geschouwd. In de maand Juli j.1. was Michels als molenmaker werkzaam te Herpen, en daar werd hem op een avond op verraderlijke wijze met een zwaar voorwerp zulk een slag op het hoofd toegebracht, dat hij, na eerst eenigen tijd te Herpen in zijn kosthuis liefderijk te zijn verpleegd, nog steeds zeer ernstig lijdende, naar hier, waar hijyvoonde,werd overgebraeht.Oogenschijn- lijk herstelde hij, totdat hij dezer dagen vrij plotseling stierf, en nu is bij de lijk schouwing gebleken, dat er een zeer be langrijke beleediging van den schedel had plaats gehad, die zeker de oorzaak van den dood is geweest. Het is zeer te hopen, dat de laaghar tige dader zijne gerechte straf niet zal ont gaan, en dat hij behalve deze ook ver plicht zal wórden tot een ruime schade vergoeding aan de weduwe en kinderen, die in zeer behoeftige omstandigheden achterblijven. Een stuk land bij Heerenveen, dat voor 8 jaren voor f 20.000 niet gegund werd, kon het nu bjj de eerste veiling niet hooger brengen dan f 7850, ondanks de verbetering van het land. Door den heer H. J. Justema te Rot terdam is een scheepswekkerklok uitge vonden, die zoodra er een lekkage ontstaat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in de rust, voldoenden tijd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Schrikkende voor de stoomtram, liepen Maandagmidd. de paarden voor een fouragewagen van de artillerie te Utrecht den steilen kant van den Singel aldaar (Keulsche vaart) af, en kwamen in 't water terecht. De artillerist, die op een der paar den zat, is verdronkenvan de beide soldaten op den bok sprong er een bijtijds af, de andere werd uit 't water gered. Voorbijvarende schippers redden de paar den, terwijl militairen en burgers den wa gen met veel moeite op 't droge brachten. De uitslag van de verkiezing van een lid der tweede kamer in het district Lochem is als volgt: Aantal kiezers 3141. Aantal geldige stemmen 2910. Gekozen: Jhr. C. M. Brantsen, (a.-r.). met 1460 stemmen. Mr. J. G. ridder van Rappard, (liber.) verkreeg 1449 stemmen. Uit Sliedrecht wordt gemeld, dat Zondagvoormiddag de heeren rechter commissaris, substituut-officier van justi tie en substituut-griffier bij de Arron- dissements-Rechfcbank te Dordrecht daar zijn aangekomen, naar aanleiding van een bericht dat daar den 17n Oct. jl. plotseling is overleden zekere vrouw K., vermoedelijk tengevolge van vergiftiging. Het lijk, dat den 20n October was ter aarde besteld, is weder opgegraven, ter wijl een gerechtelijke schouwing is gelast en een onderzoek ingesteld. Omtrent den diefstal op het postkantoor te Berlijn, blijkt nader het volgende Met den avondtrein uit Keulen was nevens de gewone Duitsche, ook de geheele Ameri- kaansche, Engelsche en Fransche post aange bracht. Toen die bezending op het hoofd postkantoor was bezorgd, werd daaruit een dikke zak van een meier hoogte vermist, die nevens de talrijke gewone brieven een groot paket aangeteekendebrieven bevatte en bo vendien verscheidene paketten voor het depar tement van buitenlandsche zaken, waaronder eenige uit Parijs van zulk een gewiehtigen inhoud, dat men ze van daar, in plaats van per post, per expresse naar Keulen had ver zonden. Terstond werd er naar alle kanten getelegrafeerd en ook do ambtenaren der jus titie waren onmiddelijk ijverig in de weer. Daardoor vernam men, dat er bij den wagen, waarmede alles van het station naar het bin nenplein van het hoofdkantoor was overge bracht, een man in ur.iform van postbeambte was gekomen en naar aangeteekende pakketten had gevraagd, Deze pakketten waren ver deeld in twee groote .vakken, waacsan er een aan dien persoon werd overgegeven, taswjjl een postbediende den tweeden zak op de schou ders nam en naar binnen droeg. Deze zak is dus in behoorlijke órde terechtgekomen de andere echter was verdwenen. Bij verdere navraag is men tot de conclusie gekomen, dat de man, die naar aangeteekende paketten had gevraagd, een vroegere beambte van het hoofd kantoor moet zijn geweest, die nauwkeurig met den dienst bekend was, en dat hij een handlanger moet hebben gehad, wien hij den zak door een raam aan de zijstraat heeft toe geworpen, ten einde hij zelf langs den voor kant ongemerkt kon wegkomen. De vermiste zak is Dinsdagochtend in het scheepvaart kanaal teruggevonden. De paketten voor het departement van buitenlandsche zaken lagen nog ongeschonden er in, ook zoo al de gewone brieven, maar van de aangeteekende waren de mee3te geopend en de daarin aanwezige waarden gestoleD. Vooralsnog kon men niet nagaan welk bedrag er was geroofd, doordien de Amerikaansche kooplieden geen geld- of waardeverzending declareeren, maar slechts den brief laten aanteekenen. Dinsdag is men uren lang bezig geweest met het sorteeren en drogen der doorweekte bezending. Op tafels, banken en grond lagen de natte brieven en drukwerken uitgespreid, en in den loop van den dag is alles behoorlijk besteld. Bij de afzending van dit bericht was de vermoedelijke dader nog niet te vinden. Een vreeselijk bloedbad beeft plaats gehad op bet eiland Okrika, in de rivier Bonny (West-Afrika), dat sedert Mei 11. onder Britsche bescberming staat. De inboorlingen bebben een groot aantal mannen van den vijandelijken stam der Ogoni's in een hinderlaag gelokt, onder afschuwelijke mishandelingen vermoord en daarna opgegeten. Het aantal slachtof fers bedraagt minstens 150. De Britsche Consul is met eenige inlandscbe hoofden naar Okrika gegaan en beeft, na veel moeite, de uitlevering van 14 nog niet gedoode Ogoni's ver kregen. Naar men verneemt zou bet in Duitsckland gelukt zijn, tarwe en rogge met elkaar te kruisen. Hierdoor zou men een graansoort verkregen hebben, welke de goede hoedanigheden van tarwe en rogge in zich vereenigd. Het bovenstaande verdient zeer zeker de aandacht der landbouwers. Alfred Lespinasse, die indertijd tot 40 jaren dwangarbeid veroordeeld en naar Cayenue gezonden werd, ontvluchtte van daar in 1848, ging naar Amerika en was daar jaren lang werkzaam in mijnen. Toen bij een kapitaaltje van 6000 francs bijeen bad gebracht, kreeg hij het heim wee en keerde terug naar Frankrijk, dat hij in 40 jaren niet gezien bad. Dezer dagen kwam hij te Havre aan. Maar nauwelijks was hij aan land, of zijn brieventasch met al zijn geld werd hem ontstolen. De 69-jarige man ging nu bedelend naar Parijs, en niet wetend waar bij een onderkomen zou vinden, stelde lig zich in banden der politie. Tot zijn teleurstelling vernam hij nu, dat men hem daar ria* tsêjon houden, omdat zijn •misdrijf venaard was. Hij was echter zéér 1 Prefect zoo goed was hem op te laten -pakken wegens landlooperij. In Amerika maakt men op de elan"- denjacbt gebruik van een kegelvormige spreekbui,? van bomscbors gemaakt. De jager bootst daarin het geluid van den eland na, om hem daarmede te lokken en onder schot te krijgen. Als anecdote wordt verteld van een jager, die twee uren lang, zoo ongeveer vier mijlen, al toeterend was voortgekropen en eindelijk op een anderen toeteraar stiet, die, door zijn geluid aangetrokken, hem eindelijk hebbende gevonden, hem nu verzocht om een beetje tabak. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, op Woensdag 31 October 1888. De Voorzitter opent de vergadering. Afwezig de heer C. P. Keijser. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en, na een kleine aanmerking goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van een inge komen request van eenige inwoners van de Waal, waarin zij verzoeken om telephonisch verbonden te worden met het telegraafkantoor aan den Burg, Daar de telephoondraad door hun dorp loopt en er aan de Waal een geschikt persoon en lokaal aanwezig is, meenen zij dat dit geen bezwaar zal opleveren. Aangezien het request eerst pas voor de raadsvergadering was ingeko men, wordt door den Voorzitter voorgesteld de zaak door het Dagelijksch Bestuur te doen on derzoeken; hiertoe wordt besloten. Een ingekomen stnk van Hiltje Plavier, echt- genoote van Simon Koning, verzoekende schade loosstelling voor verbeteringen in de woning aan gebracht. Als vergoeding hiervoor meent zij dat f40 een zeer billijke eisch is. De Voorzitter stelt voor ook dit aan het Dagelijksch Bestuur op te dragen. Goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de verbetering aan de haven beoosten het Oude Sohild. Naar aanleiding van het plan en de begrooting, door een ingenieur van den waterstaat op f 41000 ge raamd, meent de Voorzitter, dat dit plan voor de gemeente te bezwarend is en stelt daarom in overleg met het Dagelijksoh Bestuur voor, om alleen het noodzakelijkste werk te verrichten en wel het vergrooteu der haven. De Voorzitter zegt, dat volgens hun begrooting de kosten slechts f 300 meer zouden zijn, dan het voorgestelde plan van den Minister en stelt voor het Dagelijksch Bestuur te machtigen om den Minister te verzoeken voor dit plan minstens f7000 toe te staan, daarna de Provinciale Staten te verzoeken om een toelage van p. m. f 10000 en de rest door de gemeente bij te dragen. De heer P. Boon maakt de opmerking, dat de aan- neemsom wel zeer uit de hand kan vallen, cn vraagt of het niet wenschelijker is, deze macht aan het Dagelijksch Bestuur niet toe te staan. De heer E. Keijser meent dat het verkieslijker zou zijn geen som vooraf te bepalen, doch het rijk, de provincie en de gemeente te verzoeken, elk een derde toe te staan. De voorzitter zegt, dat het rijk nooit iets toe staat wanneer niet een vaste som bepaald is, en dat wanneer de aanneemsom de begrooting ver overtreft, deze niet gegund zou worden. De heer Westenberg vraagt of de toestemming van den raad om de toegestane som van f 5000 voor de verbetering der haven van kracht blijft, en de heer C. Zijm, of de kosten van dagelijksch opzicht voor rekening der gemeente komen. De Voorzitter zegt dat in de begrooting van een rijksingenieur alles ruim wordt berekend, zelfs de winofv van den aannemers. De V W. Mets vraagt of de raad er voor V. zorgen, om wanneer de zaak tot Th»*, recfiv "*-t> d^ door ingezetenen der gemeente te doen *«^j£ten. De VoorzittP* zegt, dat dit op de aannecj* te veel invloed^^1 uitoefenen, doch beds* vens voor de ge^SvênwenkpUtta^tCSClf aanneming heeft plaats gehad, hft^ te zullen doen. De Voorzitter deelt meden, dat «etworsl, van de hoofdelijken omslag van Get antwoord is ontvangen. y Bij de gewone rondvraag vesfifcUliafln hij Zijm de aandacht op den slechten lou straat aan het voorste gedeelte van de HtM Voorzitter belooft dit te znllen onderzoek. Niets meer aan de orde zijnde, wordt dva.— gadering gesloten. ?an Marine en Leger. De officier van gezondheid 2e kl. K. E. Ziego- ler, van het le regiment infanterie alhier, wordt overgeplaatst naar Leeuwarden. De officier van gezondheid 2e kl. (le luit.) J. E. van Persijn, wordt op 1 November a. s. van Utrecht overgeplaatst naar het garnizoen alhier. Voor den geschuttoren van Zr- Ms. rainmonitor „Haai", in verwapening bij 's rijks werf te Am sterdam, is een compound pantserplaat benoodigd, waarvan de levering is opgedragen aan de firma Hotz Co., te Rotterdam. De plaat wordt ver vaardigd in de fabriek van Cammell Sheffield, en kost ruim f30.000. Met de Koninklijke fabriek voor stoom- en an dere werktuigen te Amsterdam wordt, voor reke ning van het Departement van Koloniën, gecon tracteerd voor den bouw van een schip voor de Indische militaire marine. Naar liet Duitsch van E. WERNER. 29). «Grootmama, wat doet gy hier? Waarom blyft ge niet boven in uwe kamer?" riep Hell- mut, op de barones toesnellende, die schreiende hare armen naar hem uitstrekte. #Ik wilde u nog eenmaal zien! Ik moet u nu ten tweeden male in het gevaar laten be geven. Hellmut, ik bid n /Rustig, rustig grootmama!" zeide hij be darend. //Voor het oogenblik is er nog niets te doen, zij zullen eerst vragen of wij het slot vrijwillig voor hen willen openen. Maar laat ik mij nu naar mijn post begeven." Hij maakte zich langzaam uit hare omar ming los en wilde gaan. Op dit oogenblik kwam Otto aanstormen en riep ademloos, doch met wilde vreugde: //Hoera! ze zyn er reedsl" De barones schudde smartelijk het hoofd en wierp hem een verwijtenden blik toe. //Otto, hoe kunt ge ons de komst onzer vij anden met zulk een jubel aankondigen!" »Wie spreekt van vijanden, grootmama? Hoor slechts Plegen de Denen zich zoo aan te kondigen In de onmiddellyke nabijheid van het slot klonken de signalen der aanrukkende solda ten, doch het waren andere tonen dan die, welke men maandenlang gehoord had, toen in alle dorpen, op elke hoeve Deensche in kwartiering was. Allen luisterden met inge houden adem en plotseling voer Hellmut in de grootste verrassing uit: //Mijn God, het klinkt bijna als //Dat zijn Pruisische signalen!" viel Eleo- nara stormachtig in. «Natuurlijk!" jubelde de knaap. «Frits is er met zijne compagnie!" z/Frits?" zeide Eva blydc, doch mevrouw van Mansfeld schudde ongeloovig het hoofd. «Onmogelijk! Otto, gij bedriegt u en ons allen." //Nu, grootmama, gij kunt my gerust ge looven, ik ben er zeker van," antwoordde Otto, zich aafl hare borst werpende. «Maar nu maken zij de slotpoort open, daar moet ik zijn! Ik moet Frits het eerst begroeten!" Hij stormde weg, Hellmut hem na, en ter wijl de oude dame als van schrik en vreugde verlamd daar stond, vloog Eva op hare vrien din toe z/Nora, houdt gij het voor mogelijk? Frits met zijne compagnie!" Eleonora wilde antwoorden, maar op het zelfde oogenblik wierp dokter Lorenz zijn eerwaardig geweer, waarvoor hy tot nu toe zooveel zorg had gedragen, met geweld op de steenen, en riep met ten hemel geslagen han den: //God zij dank! Nn hebben wij dat moord tuig niet meer noodig!" In den slottuin was intusschen een luid, vroolijk gedruisch ontstaan. Toen men in de aanrukkende soldaten vrienden herkende, was het voorbij met zorgen en gevaar. Alles kwam aanloopen, om de versperde ingangen weer vrij te maken, de met zooveel moeite tot stand gebrachte verdedigingswerken werden jube lend opgeruimd. Toen werd de hoofdpoort geopend, en Otto stormde het eerst naar bui ten, om den overste Horst te begroeten, die aan de spits van zyne compagnie binnen kwam rukken. «Daar zijn wij!" zeide hij, terwijl hij Ar- nulf Jansen, die hem in den slottuin ontving, de hand drukte. z/Wij zijn nog juist op tijd gekomen." Jansen beantwoordde dien handdruk harte lijk. //Jawel overste," antwoordde hij. «Wij hiel den u en de uwen voor de aanrukkende Denen." Nu, wat die laatstea betreft, die zullen wel aftrekken, wanneer zij ons in 't gezicht krij gen!" meende Horst; toen keerde hij zich tot Hellmut, die nu ook kwam aanloopen. «Heer von Mansfeld, ik heb al gehoord, dat gij de kommandant van uw slot waart, daarom verzoek ik u, kameraad, huisvesting voor my en de mijnen.» /,Wee8t welkom, duizendmaal welkom!» riep Hellmut. Inderdaad, zelden werd een verzoek met meer pleizier ingewilligd, en eene inkwar tiering hartelijker welkom geheeten, dan in dit geval. De groote, vroeger zoo stille slot tuin, was nauwelijks groot genoeg om al de soldaten .te bevatten, die van allo kanten be groet wordenhet was een geschreeuw door elkaar, geheel verschillend van het wilde tu mult van '8 morgens. Nu trad Horst met Hellmut en Arnulf met Otto, die niet van zijne zijde week, in het slot en was het de beurt aan den overste. Hij had gehoopt de barones en Eleonore nog hier te vinden, maar naast do beide dames, die hem beneden aan den trap opwachtten, dook een blond kopje op, cn een paar blauwe oogen blikten den binnentredenden tegemoet. z/Eva!» stamelde hy opzoo'n verwonderden toon, dat zelfs de hooggespannen verwachtingen, die de romantische kleine Eva zich van dit wederzien gemaakt had, nog overtroffen wer den en nu vergat ook zij den voogd, den haat tegen de Pruisen, zelfs de getuigen en vloog den overste tegemoet: z/Frits!» z/Dat noem ik eerst gelukkig zijn!» riep hij, haar stormachtig omhelzend. «Dat beloont den marsch door storm en onweer!» z/Maar Frits, hoe komt ge zoo onverwacht hier?» vroeg mevrouw von Mansfeld. Horst zag haar verwonderd aan. «Onverwacht?» herhaalde hy, zonder Eva los te laten. //Zeker,» viel Hellmut in. //Aan welk ge lukkig toeval hebben wij bet te danken, dat u zoo op het juiste oogenblik is gekomen?» z/Dat is geen toeval, mijnheer von Mans feld, wij zijn hierheen gekomen om n ter hulp te snellen.» «Hoo wist u dan, dat wij hulp noodig had den. Dat bericht kan u toch nog niet hebben bereikt //Toch heeft het ons bereikt. Ik kreeg plot seling liet bevel zoo snel mogelijk naar nw slot op te rukken, het gold, meldde men my, den aanvoerder der Sleeswijksche boeren, Ar nulf Jansen, die voor den krijgsraad moest gebracht wordenwij moesten nog voor den avond hier zijn. Nu, met Jansen had ik nogeene schuld te vereffenen en zoo zijn wij dan op leven en dood hier heen gemarcheerd en hebben den geheelen weg in drie uren afgelegd.» z/Dat is onbegrijpelijk, zeide Arnulf. „Wie kan dan toch die redder in den nood zijn geweest z/Ik!» klonk het plotseling achter hem, en Otto, die tot nu toe wat achteraf had gestaan, en met geheimen triumf dit alles had aange hoord, trad midden in den kring, waar men hem met alle teekenen van verwondering ont- ving. z/Otto gij «Ja, Hellmut, ik, uw klein neefjo, dien gij nog op de schoolbanken wildet plaatsenTer wijl gij er over* spraakt, hoe het slot tot de aankomst onzer troepen te houden zou zijn, heb ik die hier eenvoudig heengehaald zal ik nu ook nog naar buiten worden gestuurd om naar het weer te zien?» Met trotsch opgericht hoofd ging hij voor zijne zuster staan, wie nu het raadsel van zijn verdwijnen was opgelost. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1