SCHOOL IET HEN BIJBEL. Ad ver ten tien. Dankbetuiging. Dr. GERT VAN WIJK, Vooruitgang. in ie ConsistoMw ier Nieuwe Kerk. „PRO PATRIA". Feestelijke Vergadering Zeevaartschool. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, deelt de staatscourant mede, dat de czaar op de plaats zelve een officier der gendarmerie een stuk van een dwars- legger overhandigde, die geheel was ver gaan, opdat deze bjj het onderzoek als be wijs zou kunnen dienen. Naar aan Daily News uit Odessa wordt gemeld, heeft de directeur van den Cau- casusspoorweg, die op het punt stond wegens de ontsporing bij Borki zijn ont slag te krijgen, zelfmoord gepleegd. Van alle Hoofden van buitenlandsche Staten ontvingen de Czar en de Czarin gelukwenschen wegens hunne redding uit het gevaar, waaraan zij hebben blootge staan. Correspondentie. In bet ingezonden stukje: „De Vuurpijl", zie vorig n0., is in den 3n regel het woordje niet weggelaten; men leze dezen zin als volgt: »'t Is thans, en waarschijnlijk NIET onbe kookt, enz. enz. RED. Marine en Leger. Omtrent de opleiding van stuurmansleerlingen aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt gemeld: Van de 13 leerlingen der oudste afdeeling is het eind examen door 8 zeer voldoende en door 4 voldoende afgelegd, terwijl de eene, die niet geslaagd is, den cursus aan boord nog een jaar zal volgen. Aan den leerling G. Roodenburg, die no. 1 was van het examen, is ter belooning een zilveren remontoir-horloge met toepasselijke in scriptie uitgereikt. De 8 leerlingen der tweede afdeeling zijn allen tot de hoogste klasse bevor derd. Een 9-tal jeugdige schepelingen zijn, na afgelegd examen, bij de opleiding geplaatst, zoo dat de nieuwe cursus is aangevangen met 1 8 leerlingen. Op '8 Rijkswerf te üellevoetsluis zullen zestig werklieden worden te werk gesteld, om de re serveschepen le kl. in goeden Btaat van conser vatie te brengen. De luit. ter zee lste kl. J. Bollaan wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Bij aanschrijving van het departement van oor log is bepaald, dat bij de onbereden artillerie van de lichting 1888 na ultimo April onder de wapenen slechts mogen worden gehoudenvan het 1. reg. vest.-art. 250, 2. reg. vest. art. 230, 3. reg. vest.-art. 270, 4. reg. vest.-art. 340, van het korps pontonniers 85, van het korps torpe- disten 60 miliciens, het militiekader hieronder begrepen. Laatstbedoelden zullen, die van de ves ting-artillerie 28 September 1889, die van de pontonniers en torpedisten 12 September 1889 in bet genot van groot verlof worden gesteld. Stoomvaartberich ten. Het stoomschip »Burgemeester den Tex« ver trok 1 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam, vertrok den len November van Suez. Het stoomschip „Voorwaats", van Batavia, is dén 2en November Galle gepasseerd. NieIïoora9Cbip «Conrad", van A&istördam, is rNovember Gibraltar gepasseerd. pschip «Prinses Amalia,« van Ba lt Amsterdam, passeerde 5 November 2». 3?. rbmschip Sumatra, van Batavia naar ,lm, vertrok 5 November van Colombo. Marktberichten. Hoorn 3 Nov. Tarwe f 6.25 a 9, Gerst f4,50 a 5, Haver f2,75 a 4,25, ErwtenWitte f 9,50 a 12, Groene f 10,25 a 15, Grauwe f 15,25 a 20, Vale f 10,50 a 18, Bruine boonen f10 a 15, Kar weizaad f 13,50 a 14, Mosterdzaad f 14 a 18, 11 Paarden f70a 300, 94 Schapen 20 a 26, 120 Lammeren f 10 a 18, 43 Var kens f6 a 14, 6 Zeugen f20 a 30, 170 Big gen f3 a 6, 120 Kippen f0,35 a 1,20, 1400 Kipeieren f4,75 a 5 per 100, 1800 koppen Boter f0,55 a 0,60 per kop. Alkmaar 3 Nov. Aangevoerd 2 Paarden f20 a 75, 1 Koe f170, 31 nucht. Kalveren f6 a 16, 83 Schapen f 12 a 22, 63 magere Varkens 11 a 15, 266 Biggen f 3 a 7, 18 Bokken en Geiten f3 a 10, Boter per kop f 0,70 a 0,80. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 10.50 per 100 KGr. Nobel - 9.75 100 zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Nov. v.m. Aangebracht door 1 sloep, schipper M. Dubbel, 2300 schelv., waarvan 700 levende per 100 stuks f20,50, 1 tarbot f 8. Door te veel wind, geen schuiten naar zee. 6 Nov. v.m. 8 u. Niets binnen en geen schui ten naar zee. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 2 tot 6 November. ONDERTROUWD: C. Postma, koopman en N. Hoenson. J. Korstman, matroos bij de marine en M. Groot. H. Sallem, stoker bij de marine en M. C. Grimijser. P. J. Wag- ncr, matroos bij de marine en H. Zwart. H. Quispel, kwartiermeester bij de marine en D. Smeder. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Dekker, geb. Knip, d. G. lbo, geb. Brandt, d. N. Coster, geb. Kui per, d. N. G. A. van Wessem, geb. Jehu, d. C. Bierman, geb. Schouten, d. A. Stam, geb de Porto, z. W. van Dok, geb. Enters, z. M. SchefFler, geb. Scherpenzeel, Z. G. Smit, geb. Hoogschagen, z. C. Kwast, geb. Bak ker, d. E. P. Lafeber, geb. Collet, d. J. C. de Bunje, geb. Hartering, d. G. Tompot, geb. Veen, d. A. Blankman, geb. Dekker, z. OVERLEDEN: S. Bakker, 4 j. Een levenloos aangegeven. S. Lastdrager, eebt- genoote van A. Sok, 46 j. M. M. Weber, 16 j. A. G. Smit, echtgenoote van C. Kort» j. E. Kossen, 6 maanden. Burgerlijke Stand, gem. Wieringen, van 1 tot 31 Oct. 1888. GEBORENCornelis, z. van Jan Metse laar en Aaltje Wigbout. Jan Cornelis, z. van Cornelis van Schoorl en Antje Leen. Jan, z. van Jan Post en Maartje Lont. Weert, z. van Pieter Mulder en Elisabeth de Haan. Jacob, van Pieter Bakker en Geertje Nieuwerburg. Jan, z. van Cornelis Koorn en Maartje Lont. ONDERTROUWDPieter Lont en Ger- brig Wigbout. Johannes Beukema en Elsje Halfweg. GEHUWD: Jan Doves en Ariaantje Muit. Pieter Lont en Gerbrig Wigbout. OVERLEDEN Albert Hage, oud 69 jaren, weduwn. van Johanna Meijer. Antje Engel, oud 20 jaren, d. van Cornelis Engel en van Neeltje Mosk. Maarten Engel, oud 2 maan den, z. van Hendrik Engel en Maartje Huijbers. Ie Winter-Concert op Dinsdag 6 Nov. Aanvang 's avonds 8 uur. 1. „Rlieinlust-Marseh", A. Beuthan (ge schenk van den WelEd. Gestr. Heer J. A. M. Korpershoek van der Kooij). 2. Symphonie n°. 4 (C. Dur) W. A. Mozart. a. Adagio, Alle gro spiritosob. Andante poco Adagioc. Me- nuettod. Finale, Presto. Pauze. 3. Ouverture de 1'opéra: „La Sirène", D. F. E. Auüer (op verzoek). 4. a. Célébre Mënuetto graciozo, L. Boccherini. b. „Douce Souvenance"', petite Valse pour Quintett, Hans Sitt. 5. Fantaisie aus der Operette„Der Feldprediger", Carl Millöcker. 6. „Die Fürstensteiner", Tonge- malde in Form eines Walzers, Benjamin Bilse. POLITIK Gevonden voorwerpen: Adres Raadhuis. Een Zijden DOEK, No. 209 46, een rood koralen KETTING met Slot. Laatste bekendmaking. Een paar Gouden OORBELLEN, een Zil veren KETTING. Vervolg der Berichten. Door bet Nederlandsche schip s>A* R. Falck", kapt. Ruijg, jl. 0ondag van Pernoviken alhier binnengekomen, werden 9 schipbreukelingen aangebracht, zijnde de equipage van de te Lemmer thuis be- hoorende bark »Twee Zusters", welke, op reis van Hudikswall naar Delfzijl, in de Noordzee schipbreuk leed en Zaterdag morgen in ontredderden staat en vol water door de opvarenden werd verlaten. Deze werden dienzelfden dag door kapt. Ruijg opgenomen en van het noodige voorzien. Een ruim 40-jarige vrouw, gehuwd, heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verdronken. Ziekelijk en aan zwaarmoedigheid lijdende, heeft zij die wanhopende daad in den regenbak vol bracht, alwaar men haar des morgens in staande houding vond. Met de Molenbrug, Zaterdag jl. we der in dienst gestéld, had Zondagmiddag een ongeval plaats, waardoor de passage eenige uren werd gestremd. Bij 't door laten van 't jaagschuitje nl. brak een der kettingen, en daardoor geraakte de klep beklemd en zat in een schuine richting. Dadelijk was er echter werkvolk bij de hand, zoodat 't ongeval in betrekkelijk korten tijd hersteld was. Door den eerstaanwezend Ingenieur alhier is heden, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar, bij enkele inschrijving aanbe steed lo. »Het doen van voorzieningen van ondergeschikt belang aan het fort op de «Harssens(Raming f7450.) Ingeschreven door de heeren D. de Vries, ad f 7480, Gebrs. Janzen, ad f 7470, P. Spruijt, f 7420, Gebrs. Klein, f7390, G. D. van Doorn, f7280, A. Graaf, f7240, C. Bos, f7216, B. Boon, f7200, J. Giltjes, f 7150, H. Wijker, f 7098, Ph. Verbrugge, f 7048, J. F. Philips, f 7000, A. Bos, f 6959, G. Moorman, f6849. 2o. »Het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan verdedigings werken in de stelling van den Helder". (Raming f1880.) Ingeschreven door de heeren J. F. Philips, ad f2300, D. de Vries f2165, Gebrs. Klein, f 2090, Gebrs. Janzen, f 2020, P. Spruijt, f1810, A. Bos, f' 1790, G. Moor man, f 1710, H. Wijker f 1680. Men meldt uit 's-Gravenhage, om trent den toestand des Konings: Aangezien de keelaandoening, waaraan Z. M. ljjdende is geweest, gelukkig als geweken kon worden beschouwd, worden er geen verdere berichten verwacht. Zondagmiddag om 5 uur deed de Ko ningin weder eens een rgtoer. Van Het Loo bericht men: De nacht van Zondag op Maandag is vrij rustig doorgebracht. Z. M. neemt langzamerhand in beter schap toe. De aandoening der keel vermindert. Z, M. heeft zich weder met Kabinets zaken bezig gehouden. Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester van Texel, den hr. D. C. Loman. Beroepen te Hypolitushoef op Wie- ringen ds. Laurman, te Zuid-Zjjpe. Volgens rapport van den vuurtoren van Westerschouwen, zat op den Banjaard aan den grond een Duitsche schoener. Het schip is afgebracht en koerst naar Burgsluis. Volgens rapport van den vuurtoren van Noordschouwen zit een stoomschip op den Ooster aan den grond, waarvan de masten reeds over boord zgn gevallen. De Brou- wershavensche loodskotter is in de nabg- heid, de sloep daarvan gaat naar boord. Volgens nader rapport komt een loods kotter inzeilen met Holl. vlag in top, ver moedelijk heeft die de equipage van het op don Ooster gestrande stoomschip aan boord. Later bericht. Het op den Ooster gestrande stoomschip is de Duitsche bark Pomona, kapt. Neuman, van Riga naar Antwerpen de equipage, bestaande uit 11 man, is door genoemden loodskotter aan gebracht. Het schip is wrak. Te Vlaardingen zgn Zaterdag aan gekomen twee bomschuiten, behoorende aan de reeders M. de Niet Az. en C. v. d. Toorn Mz., te Scheveningen de eerste met verlies van de geheele vleet, de andere met verlies van 47 netten. Beide verliezen werden berokkend door Engelsche smak ken, die met hunne trawlnetten de ha ringnetten afvischten. Uit Vlaardingen wordt i. d. 3 Nov. Van de haringvisscherij arriveerden hier deze week 22 loggers en 5 bommen, welke te zamen 7359 tonnen haring aanbrach ten. De vangst, welke tot dusverre nog zeer voldoende is, is oorzaak dat, in weer wil van het reeds vergevorderde seizoen, bijna de geheele vloot nog in zee is en slechts tot heden 4 loggers uit de vaart genomen zijn. De geheele aanbrengst tot heden bedraagt thans hier ter plaatse 161,929 tonnen, te Maassluis 60,106 en op de overige reederijplaatsen 50,368 ton nen, te zamen 272,403 t., tegen 297,023 in 1887. De aftrek van haring was ge durende de laatste dagen veel minder en dit bleef niet zonder invloed op de markt dientengevolge liepen de prijzen voor vol le haring zuidvang terug op f 12,75 a 13, voor noordvang volle haring op f 14 en voor ijleharing op f 10,25 per ton. De telephoonverbinding tussehen Amsterdam en Rotterdam is gisteren ge opend. Voorloopig is de verbinding al leen tussehen de koopmansbeurs te Am sterdam en die te Rotterdam, doch spoe dig zal ze ook voor particulier gebruik ingericht worden. Zondagmorgen heeft te Amsterdam op het buitenwater langs de oude Suez- steigers in de Stads-Rietlanden (Spoor wegbassin) een petroleumbrand plaats gehad. De petroleum, zoogenaamde No- bel-olie, is afkomstig van een Engelsche boot, welke Zaterdagnacht aan het reser voir in de Rietlanden heeft gelost en daarbij uit de lenspompen petroleum heeft gestort buiten boord. Het stoomschip Norman Prince« heeft daardoor eenige schade bekomen, zoomede het steigerhout langs de kade. De brand is vermoedelijk ontstaan door het overboord werpen van gloeiende asch, die gevallen is op de petroleumplassen rondom de genoemde boot. De brand is gebluscht door de be manning van dien bodem. In het IJ langs de Handelskade drijft nog veel petroleum op het water, ook in de Wes- terdoksluis en bij de Vee- en tegenwoor dige Suez-steigers. Zondagnacht werd door de politie te Kralingen brand ontdekt in de brood bakkerij van U., aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de bewoners, die een dichten rook in de slaapkamer ontwaar den. Oogenblikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de polite, naar het slaapvertrekje der kinderen, dat zich boven bevond en dat bijna niet meer te bereiken was. De kinderen werden ter stond naar buiten en in een naburige woning gebracht, waar echter bleek dat de levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogingen nog in het werk werden gesteld om de kinderen te behou den, mocht niets baten, zoodat door den inmiddels geroepen geneesheer slechts kon worden verklaard dat de drie kinderen, oud 4, 6 en 7 jaar, door verstikking wa ren omgekomen. De politie spoedde zich nu weder naar de woning terug, en, geholpen door de buren, trapte men de deur van de bak kerij in en bemerkte dat de vlammen, die uit den oven sloegen, zich reeds me dedeelden aan den zolder. Door welwillenheid van den heer Com- mender, boekhouder aan de glasblazerij, die het zich op de fabriek bevindende handbrandspuitje aan de politie afstond, slaagde men er in, nadat de spuit een half uur in werking was geweest, den brand te blusschen. De brand was ontstaan in de te dro gen gelegde spaanders, die vuur hadden gevat. De beklagenswaardige ouders heb-,, ben door dit onheil al hun kroost ver loren. Te Enschedé is weder een' werk staking in de katoen weverijeiv uitgebro ken. Een gister gehouden j^roote verga dering van werklieden he^it gelukkig niet de gevolgen gehad, weVfce men er van vreesde. Na afloop omstreeks half acht is ieder langzamerhand rustig naar huis gegnan. Nieuwsgierigen ma-akten het over 't alge meen wat levendiger, maar van ongere geldheden is tot uipg toe niets gebleken. De schutterij was 'jlan ook niet in 't ge weer, maar moest opkomen zoodra de trom geroerd werd. De politie was bij de fabriek aanwezig, om te verhinderen dat degenen, die aan het werk wilden gaan, daarin belet werden. De werkstaking duurt nog voort. Iets nieuws onder de zon. In de Hoogev. Ct. staat de volgende advertentie Morgen, Donderdag 1 November, hoopt onze geliefde vader (volgt de naam) den dag te herdenken waarop hij, 20 jaar ge leden, het besluit nam geen sterken drank meer te gebruiken. Een huzaar wij betwijfelen of het er een met een goed hart was die zgn lieve centen met een liof meisje had doorgebracht en nu waarschijnlijk van dit eerste niets meer en van de laatste nog niet genoeg had, zon op een middel om zgn ledigen buidel te vullen. Hg toog met zijn liefje naar 't Centraalstation te Amsterdam, zij bleef buiten staan en hij ging naar het loket en vroeg een kaartje naar Haarlem. Het was druk aan't loket; verscheidene passagiers verdrongen zich, en onze huzaar staat maar trouw naar zgn portemonnaie te zoeken. Eindelijk komt hg tot de zeer merkwaardige ontdekking, dat hij die ver loren heeft, kijkt een oogenblik rond als een uil in doodsnood en begint toen er barmelijk te huilen. Door de ongelukkige houding van den huzaar geroerd, zgn eenige heeren dade lijk gereed een inzameling te houden en onze huzaar ziet zich weldra in het bezit van eenige klinkende guldens gesteld. Met eenige dankbetuigingen aan de heeren, spoedt de huzaar zich naar het perron, om dit langs de achterzijde even snel te verlaten en zgn gezellin op te zoeken. Des middags kwam hij terug om het kunststuk, dat des morgens zoo goedge slaagd was, te herhalen. Maar een agent van politie had lucht van de bedriegerij gekregen en wilde den brutalen huzaar arresteeren. Zooals gewoonlijk trok het publiek partg voor den huzaar tegen den agent. Een heer, die zich op eenigen afstand had gehouden, vroeg den huzaar hoeveel geld hij noodig had. Vijftig cent, mijnheer," was het antwoord. »Hier heb je een gulden," zeide de heer, en verzocht tevens den agent hem te laten gaan. De agent deed het. Hij vergezelde den landsverdediger naar het perron en overtuigde zich, dat hg in den trein plaats nam. Doch geen uur later deed een onge lukkig toeval hem den huzaar in de Nes ontmoeten en wijl zgn gang en taal vol doende het vermoeden wettigden dat hij te veel vergunning" had gebruikt, werd hij ingerekend. Amst. Ct. Kuilman, die op 13 Juli 1874 op Prins Bismarck schoot, heeft zijn 14 jaren gevangenisstraf dezer dagen volbracht. Hg is echter niet vrijgelaten, maar on middellijk naar Amberg in Beieren ver voerd, waar hg nog zeven jaar moet ge vangen zitten, wegens muiterg, tijdens zijn straftijd. Onder de dokwerkers van {Antwer pen is een werkstaking uitgebroken, door dat de werkgevers den arbeidstijd met een uur per dag willen vermeerderen. Er zgn eenige botsingen tussehen de werk stakers en de politie voorgekomen, waarbij o. a. een man licht gekwetst werd. In een kolenmijn bij Crausac (Fransch departement Aveyron) heeft Zaterdagnacht een hevige ontploffing plaats gehad. Een aantal arbeiders kwam daarbij om het leven. Volgens een gerncht waarschijn lijk overdreven zou het aantal dooden niet minder dan 80 zgn. De laatste op gaven melden, dat 42 lgken te voorschijn zgn gebracht. Op Zaterdag 24 November hopen i onze geliefde ouders: j LEENDERT VAN TILBURG j en JOHANNA TOUW, hunne 35-Jarige Ecktvereeniging te herdenken. Garfield, Bergen County, N.-J.Noord-Amerika. i Uit naam hunner dankbare j Kinderen en Behuwdkinderen. j C. VAN TILBURG. J. P. VAN TILBURG- de Mol. 1 H. SIEMS. E. SIEMS—van Tilburg. J. VAN TILBURG. Ondertrouwd J. KORSMAN en M. GROOT. Helder, 4 November 1888. Getrouwd J. B. EVRARD en N. ABBENES. Helder, 7 Nov. 1888. GeborenADRIANA, Dochter van JACOBUS TOMPOT, en GRIETJE VEEN. Helder, 5 November 1888. Bevallen van een Zoon, A. E. GERRITSEN— VAN DER WAL. Helder, 5 November 1888. Bevallen vau een welgeschapen Zoon A. BLANKMAN, geb. DEKKER. Helder, 3 November 1888. Eenige en algemeeue kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoote Anna Geertruida Smit, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der stervenden, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Nieuwediep, 3 Nov. 1888. CORNELIS KORT. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader, den Heer CHARLES ALLEN TAYLOR, in den ouderdom van 59 jaar. Helder, 5 November 1888. Namens de Familie, Wed. Ch. A. TAYLOR, Francis. Heden overleed, na een smartelgk en langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde dochter MARIA MARCARETHA, in den ouderdom van 16 jaar en 6 maanden. Helder, 4 November 1888. Wed. J. C. WEBER, Wielick. Den 24n October overleed na een lang en geduldig lijden, mgn ge liefde Echtgenoote C. J. BOLTERSE, geb. DEN, mij nalatende vier kinderen, te jong om het zoo smartelgk verlies te be seffen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Namens Echtgenoot, kinderen en wederzgdsche familie, L. BOUTERSE. Helder, 6 November 1888. Heden trof mg op het alleronver wachtst een gevoelige slag, door dat mgn Echtgénoote Saartje Lastdrager, plotseling door den dood van mg werd weggerukt, in den ouderdom van 46 jaar, mg nalatende een zoon, voor wien zg steeds een zorgvolle Moeder was. Haar bedroefde Echtgenoot en Zoon, Helder, A. SOK. 3 November '88. S. SOK. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan H.H. dragers, voor de laatste eer, aan hunnen Echtgenoot, Vader- en Behuwdvader, DIRK BAKKER, bij diens ter-aarde-bestelling bewezen. Wed. D. BAKKER, REINDERMAN, Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Helder, 1 Nov. 1888. Door omstandigheden eerst heden'geplaatst. WOENSDAGAVOND ten 71/, uur zal D.V. in de Chr. Ger. Kerk in 't belang van het Chr. Onderwijs als Spreker op treden de WelEerw. Heer Predikant te 's Gravenhage. Vergadering op Vrijdag 9 November, 's avonds ten 8 uur, Helder, 6 November 1888. Het Bestuur. Gymnastiek en Excercitie-Vereeniging op WOENSDAG 28 NOVEMBER 1888. Voor zeevarenden, niet ouder dan 17 jarenbestaat gelegenheid tot plaatsing aan de Zeevaartschool tegen verminderd leergeld. Oudere leerlingen en privaat lessen als naar gewoonte. A. J. LEIJER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 2