't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1642. Zaterdag 10 November 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. VEBGADEEING o-sterke Jongen, NIEUWSTIJDINGEN. A. BA Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Atlvertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 18 m. Onderg. 4 u. 10 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag Zaterdag van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 6 \ov. 1888. Voorzitter de lieer C. A. Beukenkamp. Alle leden zijn tegenwoordig. De tribune is matig bezet. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend beeft, worden de notulen der vorige zitting, na voorlezing, goedgekeurd. De geloofsbrieven van 't nieuwbenoemde Raadslid, den beer D. J. van Wijngaarden, worden ter tafel gebracht, 't Onderzoek dier stukken wordt opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Vos, Franken en Klik. De Commissie begeeft zich naar een ander lokaal, om zich van bare taak te kwijten, en de zitting wordt geschorst. Na de heropening der zitting brengt de heer Vos, namens de commissie, rapport uit. De geloofsbrieven zijn in orde bevonden en tot toelating van den heer van Wijngaarden wordt alzoo geconcludeerd. Met eenparige stemmen vereenigt zich de Raad met de con clusie van het rapport. Door den Voorzitter wordt, namens bet Dag. Best., ter tafel gebracht de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1889. Bij loting splitst zich de Raad in drie afdeelingen, ten einde die begrooting te onderzoeken. Leden der le afdeeling zijn de heeren Oudenhoven, Verfaille, Over de Linden, Hordijk en Korver der 2e afdeeling de heeren v. Neck, Govers, Franken, Hoogenboscb en Vosen der 3e af deeling de heeren van Twisk, Klik, Janzen en van Wijngaarden. Deze afdeelingen wor den gepresideerd respect, door den Burgemees ter en door de Wethouders, de heeren Maal- steed en Groen, en zullen vergaderen op 14, 15 en 16 dezer. De benoeming van leden der commissie van bijstand in zake de gemeentewerken, wordt nu aan de orde gesteld. Bij de eerste stem ming worden als zoodanig herkozen de heeren Hoogenbosch, Verfaille, en Govers, respect, met 14, 13 en 10 stemmen. De overige stem men waren verdeeld over de heeren Janzen, v. Neck, Oudenhoven, Klik, Franken, Hordijk, Over de Linden en van Twisk. Bij een nieuwe vrije stemming voor het vierde lid, werd gekozen de heer Janzen met 8 stemmen de heer Oudenhoven verkreeg 3, de heer van Neck 2 stemmen en de heeren Klik en Franken ieder 1 stem. De heeren Hoogenbosch en Verfaille verklaarden zich bereid de benoe ming te aanvaardende heeren Govers en Jauzen vroegen uitstel bij het nemen der be slissing. Door den Voorzitter werd opgemerkt, dat een onmiddellijke beslissing noodig was, waarop de heer Govers de betrekking aan nam, doch de heer Janzen bedankte. Een nieuwe vrije stemming was nu noodig, die echter geen beslissing bracht. De heer Jan zen verkreeg 8, de heer Oudenhoven 3, de heeren van Neck en Franken ieder 2 stem men en de heer Korver 1 stem. De hierop volgende stemming leverde dezen uitslag: ge kozen werd de heer Janzen met 11 stemmen verder verkregen de heeren Franken en van Neck ieder 2 stemmen en de heer Oudenho ven 1 stem. De heer Janzen nam nu de be noeming aan en de Voorzitter feliciteerde de vergadering met de nu voltallige commissie. Door den Voorzitter wordt aan de orde ge steld het geven van namen aan nieuwaange- legde straten. Na bespreking wordt besloten: aan de straat, loopende van de Koningstraat naar het Plantsoen, te geven den naam van Koningsdwarsstraataan de straat, langs het PlantsoenPlantsoenstraataan de straat, van de Spuistraat naar het PlantsoenStations straat aan de straat op het land van de Geb. Meijer: 2de Vroonstraat; aan de straat, uit de Keizerstraat in de richting naar den Pa- ralelwegKroonstraaten aan de straat, in de richting van de verlengde Spoorstraat Schagenstraat. Aan den brugwachter der Molenbrug wordt op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag verleend en, na eenige discussie, wordt hem, op voorstel van B. en W., met 11 tegen 5 stemmen, een toelage verleend van f 50 's jaars. De heeren Vos, Over de Linden, Hordyk en Oudenhoven wil den medegaan met den heer Van Twisk, die den ontslagen brugwachter een onderstand van f 100 'sjaar3 wilde hebben toegelegd. Uit een drietal "f* die met het vak bekend is. aan de Molenbrng D. M. van Otteren. Op J. L. Dingler werd 1 stem uitgebracht. Voorlezing geschiedt van eene missive van den heer Poutsma, schoolopziener in 't district Haarlem, houdende mededeeling, dat hij zich wel kan vereenigen met het besluit van den Raad tot verplaatsing van den heer W. Wes tendorp, als hoofd der school, van school no. 1 naar school no. 3. Een discussie over de vraag, of nu, naar aanleiding van art. 28 der onder wijs-wet, nog eene beslissing moet plaats hebben, leidt tot het besluit, dat de missive van den heer Schoolopziener voor kennisgeving wordt aan genomen. Door een der leden werd opge merkt, dat het houden eener stemming moge lijk tot een anderen uitslag kon leiden, dan 't besluit te dezer zake in de vorige verga dering genomen. Op voorstel des Voorzitters werden B. en W. gemachtigd, wijziging te brengen in de num mering der huizen, zoodat de wijkletters ko men te vervallen, elke straat afzonderlijke nummers bekomt en in straten, die aan twee zijden zijn bebouwd, de even nummers aan de eene de onevene aan de andere zijde te doen voorkomen. Met eenparige stemmen wordt besloten tot overneming van onderscheidene deelcn van den openbaren weg, thans aan verschil lende eigenaars toebehoorende. Mede met eenparige stemmen wordt be sloten om een adre3 van den heer J. H. Po lak, alhier, inhoudende het verzoek om den steun van den Raad te verwerven in zake zijn wensch tot stichting eener schouwburg- loge op het terrein tegenover «Musis Sacrum" in handen te stellen van B. en W. ten einde daaromtrent nadere mededeeling te doen aan den Raad. Voor kennisgeving worden aangenomen, de mededeelingen, dat H.H. Gedeputeerde Staten de rekening en verantwoording der dd. Art.- Schutterij over 1887 hebben goedgekeurd en dat de heeren Aberson, Jelgersma en D. Hoo genbosch met ingang van 1 Jan. a. s. zijn benoemd tot zetters van 's Rijks directe be lastingen. Naar aanleiding van eene vraag des heeren Korver, wordt, op voorstel des Voorzitters, bepaald, dat B. en W. gemachtigd zijn, het onderzoek der gas, tot 4 maal 's maands uit te breiden, en het honorarium van den des kundige in evenredigheid der meerdere dien sten te verhoogen tot een maximum van f 400. Een klacht des heeren van Twisk over gebrek aan afvoer van water en van feaca- iën op de erven tusschen de Gravenstraat en Keizerstraat geeft stof tot bespreking en tot de opmerking, dat de zorg voor de volkomene gezondheid bij de bebouwingen in nieuwe straten al heel weinig in 't oog is gehouden en dat de bewoners zeiven in gebreke blijven om ter bevordering daarvan mede te werken. De openbare zitting wordt daarna opge heven. In eene zitting met geslotene deuren worden vervolgens eenige ingekomen bezwaar schriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag onderzocht. HELDER, 9 Noy. 1888. Woensdagavond gaf Helders Mannen koor een uitvoering in Tivoli. De num mers van 't programma werden uitstekend gezongen. We mogen op ons Mannenkoor roem dragen, 't Heeft een flink, krachtig geluid en weet, onder leiding van den bekwamen directeur Egberts, de nuancee ring behoorlijk en juist te doen uitkomen. Een tweetal instrumentale voordrachten, Lob der Thranen en Fruhlings Erwachen werden zeer gewaardeerd en verwierven een daverend applaus. De heer Egberts gaf bij vernieuwing 't bewjjs, dat hij meesterlik den strijkstok weet te han- teeren. 't Viel ons echter op, dat 't aan tal kunstlievende leden gaandeweg schjjnt af te nemen. Dit zou tengevolge hebben dat H. M. bij gebrek aan financieelen steun eindelijk moest bezwijken, en dat zou door menigeen betreurd worden. Onze gemeente is niet overrijk aan gezelschappen voor den netten burgerstand, waardoor 't verdwjjnen van H. M. voorzeker een leemte zou veroorzaken. Toetreding van kunstlie vende leden kan dit gezelschap weer tot vorigen bloei brengen en daartoe geven we gaarne een woord van opwekking. Twee zeemiliciens, die met groot verlof naar hnis gingen, kregen Maandag middag onder het reizen tusschen Helder en Alkmaar twist, zoodat men aan de noodrem trok, waardoor de trein tot stil stand werd gebracht. Te Alkmaar gekomen. V£Sf}°I, J. oVïMLteoekers door de politie "rd en in verzekerde T Z. M. heeft aan den eervol ontsla gen schipper op een Rijkswerkvaartuig al hier, W. Bruin, sedert overleden, een pen sioen toegekend van f423 's jaars. De bepaling dat aan den soldaat nu en dan visch in plaats van vet of spek bij het middagmaal wordt verstrekt, valt zeer in den smaak. De zoutevisch, bij de aardappelen dezer dagen (Vrijdag) toegediend, beviel zelfs uitstekend. Iemand, die reken- en dansmeester te gelijk is, verklaart dat achttien walsen van een bepaalden, middelmatigen duur gelijk staan met een weg van veertien mijlen. En desniettegenstaande legt me nig meisje, dat het te veel moeite is, om even naar de keuken te loopen, zestien mijlen dansvloer per avond af. De werklieden van 's rijks werf te Hellevoetsluis hebben hun verlangen te kennen gegeven, om geen verandering te brengen in den schaf ttijd, die dan-ook ongewijzigd zal blijven van 121 uur, voor het tijdvak van llOct1 Maart. Noodzakelijkheid tot verandering be staat er niettoen het stelsel om 10 uur per dag te doen werken werd ingevoerd, werd ook de schafttijd op 1 uur yast- gesteld, maar tevens de gelegenheid geo pend, om 's rijks werf door de achterpoort te verlaten, waarmede zij, die buiten Hellevoetsluis wonen, zeer gebaat zijn. Terschelling, 7 Nov. Heden is al hier vol water binnengesleept het Neder- landsche schip' »Bernardus", kapt. Douwes, met hout van Sundsvall naar Delfzijl. Woensdag 14>£ïovember zal de eerste huwelijksinzegening l>ij W-t Leger des Heils* in Nederland plaats hebben, in den Heilstempel, op het Rapenburg te Amsterdam. Twee paartjes zullen in den ecirc wor den verbonden: stafkapiteinGoovaarts trouwt met kapitein* Wilson en adju dant Rankin met kapitein* Garden. De plechtigheid zal geleid worden door commandant* Railton, die daarvoor ex- presselijk uit Engeland over komt, terwijl majoor* Hodder en staf kapiteinMi- sehell er bjj tegenwoordig zullen zijn. Des avonds om 6.30 zal een groot bruiloftsmaal plaats hebben, dat a f 0,60 entree toegankelijk is. Of daar de ver tering onder begrepen is, meldt de Heils soldaat niet. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, Dinsdag uitspraak doende in verschillende zaken, veroordeelde den gep. kapitein H. J. C. Jansen ter zake van oplichting en bedreiging (tegen den heer A. C. Wertheim) tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. J. H., timmerman en makelaar, werd wegens meineed in een burgerlijk geding veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In de zaak van Joh. Corn. de Vries, beschuldigd van poging tot doodslag te gen Van der Graft, besliste de rechtbank dat de hem te last gelegde feiten uitma ken mishandeling en veroordeelde hem tot 4 maanden celstraf, met mindering van den tijd van 4 weken, door hem in preventieve hechtenis doorgebracht. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag den kassier F. A. Freederiks, uit Wageningen, wegens verduistering valschheid in geschriften, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Twee personen, die in een tapperij op de De Ruyterkade te Amsterdam ver tering hadden gemaakt, die zij weigerden te betalen, mishandelden een ter hulp ge roepen agent, na hem eerst zijn wapenstok te hebben ontnomen, zoodanig, dat deze van zijn sabel gebruik moest maken. On gelukkig moest, in de daardoor ontstane worsteling een, onschuldige [het slootje* leggen. Een kellner n.1. werd ernstig aan het hoofd gewond, zoodat hij naar het Gasthuis ter verbinding moest vervoerd worden, terwijl de agent door de onver laten op den grond werd geworpen en op de borst getrapt, zoodat hij zich onder geneeskundigi behandeling moest stellen. Toen nog drie andere agenten ter hulp waren gesneld, gelukte het dezen de per sonen in quaestie te knevelen en naar het politiebureau te brengen. Uit Vlissingen wordt i. d. van^d^n 6den November gemeld: Er bestaat groote vrees, dat op zee met de bemanning van het Holl. Loodswezen, een ernstige ramp heeft plaats gehad. De loodsschoener no. 6, sehipper Streef kerk, die gisteren vertrokken is, zond om streeks 10 uur 's avonds, in zee een sloep voor de bemanning eener stoomboot, waarin zich de zeeloods en 3 matrozen bevonden. Deze slo9p is nu evenmin aan de stoom boot aangekomen als bij den loodsschoener teruggekeerd, zoodat groote vrees bestaat, dat vier personen zullen zijn verongelukt, waaronder 2 met groote gezinnen. De loodsschoener no. 6 keerde heden in de haven terug om een sloep en de beman ning er voor aan boord te nemen. Den 28n Oet. 1828, juist op zijn 20n verjaardag, huwde te Vlissingen de heer C. In de vorige week zijn 80n ver jaardag vierende, droeg hij nog denzelf den hoogen hoed, waarmee hij ten huwe lijk ging en dien hij sedert voortdurend had gedragen. Op het kanaal bij de Engelsche kust zijn twee schepen, de Noorsche bark Nor en de Eugelsche stoomboot Saxmundham, in aanvaring gekomen. Twee en twintig mannen van laatstgenoemd vaartuig kwa men om het leven. Een Amsterdammer, die de onvoor zichtigheid heeft gehad den 30 September jl. een brief met f 500 aan bankpapier, bestemd voor Hengeloo, in de brievenbus op het J. D. Meijerplein te werpen, heeft die daad met het verlies van zijn eigen dom moeten betalen. De brief toch is niet aan zijn adres gekomen. De commissie te p-»tt,örciam voor de herdenking Tro" Jei1 herinneringsdag der ^focnuddiug van het Fransehe juk in No vember 1813 heeft, wegens de ziekte van Z. M. den Koning, besloten de feestelijk heden deze maand geen voortgang te doen hebben. Men schrijft uit Enschedé van 6 dezer des avonds. De heeren G. Janninck en Zoon hebben heden aan hunne fabriek een kennisge ving doen aanplakken, nagenoeg van de zen inhoud: dat zij, die zich hedenavond nog aanmelden, weder kunnen geplaatst worden zoo hunne getouwen nog onbezet zijndat zij, die heden tusschen 3 en 4 uur hun loon voor in de vorige week in geleverde stukken nog niet afgehaald hebben, dit kunnen krijgen bij den bur gemeester, wien het zal worden ter hand gestelddat de namen van de ontslagen arbeiders aan de overige fabrikanten zul len worden medegedeeld. Alles is totnogtoe rustig. Te Barneveld zijn in ondertrouw ingeschreven J. N., oud 27 jaar en de weduwe H. G., oud 47 jaar. Toen de dag van het huwelijk daar was en de familieleden genoegelijk bij elkander za ten, kwam de bruidegom berichten, dat hij van de liefde „niks" meer weten wou en van het huwelijk afzag. Tot dusver was het te Nijmegen ge bruikelijk, dat arme lieden, nadat de aard appelen waren geoogst, op de velden de lagelaten aardappelen mochten zoeken, zonder daarin te worden bemoeielijkt. Dit jaar is daarin verandering gekomen, en wordt tegen allen, die geen bewijs van de eigenaars kunnen vertoonen, pro ces-verbaal opgemaakt. Dientengevolge werden in de vorige week door den Nij- meegschen kantonrechter een groot aan tal en Vrijdag wederom 25 personen ver oordeeld tot geldboeten of gevangenisstraf, Onder die arme lieden heeft dit natuurlijk veel schrik en onsteltenis veroorzaakt. Vrye wil of hypnotisme. Een geheimzinnig strafproces wordt thans voor het hof van assises te Constantine (Algerië,! be handeld. Een jonge vrouw, gehuwd met den hoofdingenieur Q. en algemeen geacht, werd in het begin van dit jaar met een geschoten wond aan den slaap van het hoofd dood ge vonden in een villa, die op eenigen afstand van Constantine is gelegen. De bewoner dier villa, de heer Charabige een jong man van zenuw achtige, opgewonden natuur, maar overigens zeer goed aangeschreven lag in hetzelfde vertrek met twee wonden in het gelaat en een revolver in de hand. Hij leefde nog toen men de vree- selijke gebeurtenis ontdekte, en is thans zoover hersteld, dat hij kan worden terechtgesteld. Wani men vermoedt, dat hij de jonge vrouw met schan delijke bedoelingen naar zijn woning heeft gelokt n haar heeft gedood, zonder dat het hem gelukt is ook zich zelf van kant te maken. Hij ontkent deze toedracht van zaken en be weert in een lang romantisch verhaal van zijn leven, dat reeds lang beiden zich tot elkander getrokken hadden gevoeld en zij eindelijk beslo ten hadden samen te sterven, omdat hun de middelen ontbraken om te vluchten. Tal van omstandigheden logenstraffen echter dit verhaal. Van een genegenheid die mevrouw G. voor Chambige zou gehad hebben, beeft nie mand anders iete bemerkt. Integendeel zij was veeleer bang en angstig voor den opgewonden jongen man, die vaak aan huis kwam. Zij hield hem even als vele andereu, voor niet recht wijs en was altijd blijde dat hij heen ging. Zij klaagde wel eens, dat zijn blik haar onaangenaam aan deed. Aan haur zedelijkheid had nooit iemand getwijfeld, zij was een uitstekende huisvrouw en moeder. Ook wat bekend is van hare gedra gingen op den dag van haar dood is geheel in strijd met de verklaringen, door Chambige gege- Zij had aan een vriendin een rijtoer voor gesteld en was, toen deze verhinderd was, alleen uitgereden. Thuis gekomen, zond zij hare beide dochtertjes naar den tuin om te spelen, en ging zelf een vroolijken brief, vol huiselijke bijzonder heden, schrijven aan een harer verwanten. Nie mand uit hare omgeving had iets vreemds of on gewoons in haar bemerkt. Daar verschijnt de heer Chambige in een rij tuig. Hij was van plan geweest dien oohtend te vertrekken, maar bad aan het station den heer G. ontmoet, die een inspectiereis ging ma ken. Nu besloot hij te blijven en trachtte bij verschillende personen geld op te nemen. Dit mislukte echter; hij kocht toen een revolver en kogels en begaf zich naar het hnis van G. Weinige minuten na zijn komst stapte mevr. G., zonder haar kinderen weêr te zien of iets anders dan hoed en mantel meé te nemen, nieks hem in het rijtuig en eenige uren later vo mef_2dood in de kamer van den heer Was ZIJ V»;;_:u:0 -» gestorven P Als het de_r"""~ van vlucht zelfmoord bij haar bestaan heeft, hoe is het dau mogelijk dat zij daarvan niets heeft laten blijken en van hare kinderen zelfs geen afscheid heeft genomenZij had eenige duizenden francs tot hare beschikking, genoeg dus om te vluchten, maar zij nam noch dat geld, noch eenige bagage mede. En de geneeskundigen hebben bevonden, dat het lijk volstrekt niet in de oogen de starre uitdrukking vertoonde, die bij zelfmoord steeds wordt waargenomen, maar veeleer een rust en kalmte als van diepen slaap. Het vermoeden is daarom gerezen, dat C. de ongelukkige vrouw, die niets van hem wilde we ten, door hypnotisme onder zijn macht heeft ge bracht en om zijn misdaad te bedekken, haar heeft gedood, met het mislukte voornemen daarna zich zelf het leven te beDemen. Dit vermoeden wordt versterkt door het feit, dat kort te voren een kunstenmakerstroep voor stellingen van hypnotisme had gegeven, die mevr. G. zeer getroffen en zenuwachtig gemaakt had den. Zij las veel over hypnotisme en suggestie en ook in het hnis van zouden over die on derwerpen boeken zijn gevonden. Nog verdient vermelding, dat brieven, die C. beweert van mevr. G. te hebben ontvangen, door de deskundigen stellig voor nagemaakt worden gebonden. Men ziet met veel spanning de behandeling dezer geheimzinnige zaak te gemoet. Een ruime en ongewone zegen. Een vrouw te Londen verraste Zaterdag 11' haar echtgenoot met een viertal kinderen drie jongens en één meisje. De verlos kundige verzocht onmiddellijk, peter te mogen zijn over dit viertal. De moeder is naar omstandigheden"zeer wel. In Noorwegen ie het reeds volledig winter. De trein van Christiania naar Trondjhem bleef dezer dagen bij Bestan de sneeuw vastzitten, totdat de trein die naar het Zuiden gaat, metn de sneeuw ploeg den weg vrij gemaakt had. Verleden week heeft men hier en daar reeds schaatsen gereden. Een eigenaardige ontdekking is ge daan ten opziehte van de oppervlakte van den bodem in Frankrijk. Sedert 1884 doet het geniekorps opme- tingen met nivelleerwerktuigeu en daarbij is gebleken, dat de bodera jaarlijks van het zuiden naar het noorden daalt. Ter wijl aan de zuidkust de aardoppervlakte constant is gebleven, heeft het land tus schen Marseille en Rijssel, dus een opper vlakte van 820 mijl, een daling onder gaan van 3 centimeter per jaar, dus zeer aau merkelijk. Wat het feit nog belangrijker maakt, is dat de bodem in de richting naar het noordoosten driemaal sterker is gedaald. Indien deze daling aanhoudt, zou na eeuwen het noorden van Frankrijk een catastrophe tegemoet gaan, die alle be schrijving te boven gaat. nrwMrder.1 NEMAn,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1