't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Tweede Blad. No. 1648. 'Zaterdag 1 December 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. INGEZONDEN. FEUILLETON. NOBLESSE OBLIGE. HELDER, 30 Nov. 1888. Z. M. heeft aan den schout-bij- nacht J. B. A. De Josselin de Jong en den kapt.-luit. ter zee W. M. E. Ber- voets de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, respect, van commandeur le kl. en van ridder 3e kl. van de Danebrogsorde, hun door Z. M. den Koning van Denemarken Met het oog op het a. s. St.-Nico- laasfeest, wordt het publiek vanwege het Ministerie van Waterstaat, afd. Postergen, uitgenoodigd voor een zorgvuldige en stevige inpakking der bij die gelegenheid met de pakketpost te verzenden voor werpen zorg te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbevolen om de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen worden, met stijfsel of andere kleefstof, mits niet jnet lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken tijdens het vervoer geen gevaar besta. Men leest in het Nieuws van den Dag«: Omtrent het schip Zilveren Kruis van welks schoonen tocht om de wereld wij herhaaldelijk melding maakten, komt uit lndië het bericht, dat het daar zijn tocht om de meest prozaïsche reden heeft moe ten staken: om de gebreken des ouder- doms. Het is na veel tegenstribbelen on waardig geoordeeld om verder dienst te doen. De geschiedenis van de afkeuring van dit schip is leerrgk en ook bedroe vend genoeg om het verhaal, dat de j> Soerabaische Couranter van geeft, hier in zgn geheel te laten volgen: //Het //Zilveren Kruis" is ter ziele, dat wil zeggen, het is afgekeurd, met horten en stoo- ten afgekeurd, en deze niet-verwachte afkeu ring maakt een leelijke streep door de reke ning van den Minister van Marine. Het eer tijds flinke schip, een der oudere kruisers van onze niet precies moderne Marine, heeft dus zijne voorgenomen reis om de wereld niet kun nen volbrengen, maar moest het op Java af leggen, waar het sedert een paar weken bin nenviel. De bedoeling des Ministers en van den Vlootvoogd hier was, dat het schip, na een onbeteekenende reparatie, over een paar weken rond de Kaap //De Goede Hoop" thuis varen zou, bemand met de wegens expiratie van diensttijd afgeloste matrozen en mariniers en de officieren, die hun Indischen campagnetijd achter den rug hebben. En van die hooge be doelingen komt nu niets meer terecht. De zaak is deze: Er was gerapporteerd dat het schip totaal «O p" was en dat het wellicht niet raadzaam moest worden geacht, om het nog thuis te laten varen, zeker niet rond de Kaap. Maar daarvan wilde de Minister niets weten. Het was naar Z. E.'s gevoelen een nog op ouder- wetsche zeer solide wijze geconstrueerd schip, en dus dat kon nog wel. Orders in dien geest kwamen nit den Haag te Batavia, en de Schout bij-Nacht geloofde ook dat het nog wel kon. De schuit kwam intusschen hier (Soerabaia), om eenige voorzieningen te ondergaan en, met zoo weinig kosten als mogelijk was, reisklaar te worden gemaakt. Hier begon men nu het noodige te doen, en zoo ook, na het afnemen van een paar stukken der huid, hier en daar een op hooger last zeer spaarzame boring te doen naar de inhouten. Deze boringen gaven echter een zoo bedroevend resultaat, zij toon den zoo duidelijk aan dat op de aangeboorde plekken de inhouten totaal waren vervuurd en vergaan, dat de ingenieurs en officieren allen begrepen, dat onder deze omstandigheden een geheel volledig onderzoek niet mocht uitblijven. Dit werd naar Batavia geseind en de noodige machtiging gevraagd. Neen antwoordt Batavia, waarschijnlijk van uit het Haagsche Voorhout geïnspireerd, dat mag volstrekt niet. Het is een ouderwetsche, sterke karkas, die nog best thuis varen kan. En de oudst aanwezige zee officier wordt in dien geest aangeschreven. Ongelukkig evenwel wil de kolonel-comman dant de vereischte verklaring niet teekenen, hij bedankt flinkweg er voor om medeplich tige te zijn aan een zoo onverant woordelijke daad, die het verlies van eenige honderden menschen- levens kon tengevolge hebben. En daar zat men met zijn gebakken peren, nu de uitgeoefende, onbehoorlijke pressie toch niet tot het doel had mogen leiden. Het eind van het lied was een commissie die het schip te keuren had. Nu kon er dus naar hartelust worden geboord en gedaan, en eerst nu bleek ook hoe onverantwoordelijk de pressie, om de schuit toch maar met een beetje oplappen naar zee te zenden, was geweest. En niet twijfelachtig werd dan ook het schip afgekeurd, niettegenstaande alle daarmede strijdige Haagsche wenschen. Wanneer zal men aan het ministerie toch eens ophouden met dergelijke onverantwoorde lijke inmenging? Wanneer zal men hier, (te Batavia bedoelen we natuurlijk), ophouden zoo gedwee en volgzaam te zijn? Of telt de ver antwoordelijkheid voor zoovele kostbare men- schenlevens ook al niet meer? Het schijnt wel zoo. En de voorbeelden zijn Biet zoo heel schaars, dat commandanten, die den moed hadden, indien noodig, een schip te doen af keuren, achteruit gesteld of aan den dijk wer den gezet. Uit Boksmeer wordt geschreven: Een aantal ingezetenen dezer gemeente voor het meerendeel uit de deftige klasse zijn de dupe geworden een er sluwe oplichterij. Eenigen tijd geleden hielden een tweetal onbekende klooster zusters, waarschgnlijk met toestemming der overheid, een collecte ten bate der Ver- eeniging tot uitroeiing der slavernij in Afrika. Door een eenvoudig doch achtens waardig ingezetene vergezeld, wisten zg aandoenlijke tafereelen op te hangen van dien menschonteerenden handel, en van de ijverige pogingen, door Z. E. kardinaal Lavigerie in het werk gesteld. De ge meentenaren brachten dan ook milde giften voor dit edel doel samen ....en vernamen dezer dagen, dat de ijverige religieusen een sluw echtpaar waren, dat zich door deze manoeuvreden zak heel wat spekte Het echtpaar is echter in een dorp, in de nabijheid van Nijmegen, ontmaskerd, doordat een pastoor achterdocht koesterde en de politie waarschuwde. Te 's-Gravenhage is Maandagavond een man plotseling doodgebleven. Zgn dood wordt toegeschreven aan het on matig gebruik van jenever. Het Leger des Heils schijnt te Vlis- singen zijn beste dagen gehad te hebben. Maandagavond had eerst in de zaal een opstootje plaats en bleek de uitwerping van een paar personen noodzakelijk, die vervolgens voor het locaal geposteerd bleven, om de dames bij het naar huis gaan te beleedigen. Dit werd zoo ern stig, dat het noodig werd geoordeeld de dames onder geleide van vier politie agenten naar haar woning op de Groote Markt te brengen. Onderweg werd aan houdend met vuil enz. geworpen en veel kabaal gemaakt. Het wrak van het te Egmond strande schip Maurits heeft opgebracht f865de verdere inventaris f 700. De riemen in de reddingsboot. Mijnheer de Redacteur Met de reddingsboot er op uit, van 't strand, naar een in nood verkeerend vaartuig op de kust men moet deskundige zijn of een groote mate van voorstellingsvermogen bezitten om zich eenig denkbeeld te kunnen vormen van het groot gevaar, waarin de manschappen der boot zich begeven de reddingsboot, een vaartuig, geheel ongeschikt om er mede op onze vlakke stranden met hunne banken en slufters te werken, een boot, te rank omdat zijn last- punt te hoog boven de waterlijn ligt, bemand met een equipage waarvan op sommige stations een groot deel niet kan roeien of althans niet gewoon is gezamentlijk te roeien en dan met riemen die o. i. totaal ongeschikt zijn onder de gegevene omstandigheden. Bedenkt men dan daarbij dat zulk een vaartuig er uit moet van een plaats, die met recht zou kunnen genoemd worden een zeemanskerkhot en met een weêr, dat ieder ander vaartuig, met be hoorlijke equipage, een veilige haven doet zoeken, dan is het zeker niet ongepast om alle bedenke lijke middelen te beramen en zoo mogelijk uit te voeren, om, kan het zijn, het gevaar voor man schappen en de reeds geredden te verminderen. Letten we voor 't oogenblik eens op de rie men. Wat geweldige stukken hout, wat weer standsvermogen door hun breede bladen, 't moet een kérel zijn die er in slecht water behoorlijk mee roeit, en dan in korte deining of in de branding gehanteerd door ongeoefende handen, in een twaalfmansboot, zes man achter elkander. Als er één mis of ongelijk slaat, loopt men gevaar met het geheele boord on klaar te raken, zonder nog te spreken van den vervaarlijken boom, die als stuurriem dient. Zouden alle schippers durven zeggen dat ze altijd de boot in hun macht hebben; we zouden het niet durven beweren. Waarom niet liever den korten esschen riem, in gebruik, o.a. bij het loodswezen te Ylissingen. Men heeft meer ruimte aan boord bij het laden van schip breukelingen en, waar bij 't in zee gaan, de riem moet gebruikt worden voor het boomen, daar is de korte riem vrij wat geschikter. Met zulke riemen is men vlugger en han diger, men raakt niet licht onklaar en gebeurt het, de fout is spoedig hersteld. En dan, die ongelukkige koppeling van den riem aan het steunpunt, met een strop over een dol, waar mede soms zoo kan gesukkeld worden. Waar om niet, onder tal van andere inrichtingen, daarvoor de halve dolkas met platte ketting sluiting, die den riem zijn geheele beweging vrijlaat zonder uit te wippen en toch door een kleine handgreep onmiddellijk vrij wordt. Er is zeker veel te zeggen vóór den langen riem, maar in de gevallen die ik op het oog heb, en die zijn niet zeldzaam, zou ik do voorkeur geven aan den korten. Callantsoog, Nov. 1888 S. tb Gempt. EENE OPHEFFING. Mijnheer de Redacteur! In de laatstgehouden vergadering der plaat selijke Nuts-afdeeling werd, op advies van Di recteuren, tot opheffing van »Floralia« alhier besloten. Gedurende niet minder dan 12 jaar had die instelling nut gesticht door liefde voor planten en bloemen, en zoodoende schoonheids gevoel en liefde voor de Natuur op te wekken en te verlevendigen. Verflauwde belangstelling had Directeuren bewogen om hun ontslag in te dienen en tot opheffing dezer nuttige in stelling te adviseeren. 't Bericht van het genomen besluit is door de plaatselijke bladen aan 't publiek medegedeeld, en bovendien was het, sinds de Bloemententoonstelling dit jaar niet kon doorgaan, zoo goed als zeker, dat het sterfuur van //Floralia" heel nabij was geko men. De vraag doet zich nu echter voor naar den indruk, dien dit doodsbericht op het publiek te dezer plaatse heeft gemaakt. Aan een groot deel van 't publiek bezorgde »Floralia« jaarlijks genoegenen door haar streven is de liefde voor het kweeken van planten aanmer kelijk bevorderd. Ziet men nu zulk eene in stelling kwijnend te niet gaan, zonder eenig" besef, dat zulks te bejammeren is Bestaat er niet eenig verlangen om, zij 't ook in eenigs- zins anderen vorm, in de plaats van »Flora- lia" eene andere inrichting in 't leven te roepen? Bleek het niet in den afgeloopen zo mer, dat het gemis aan uitspanning een alge- meene klacht deed ontstaan? Behalve de jaar lij ksche kermis was er hoegenaamd niets, dat op een volksfeest geleek. Geen Prinsessedag, geen Vliegerwedstrijd, geen Bloemententoon stellingMoet dat zoo voortgaan, dan zal dit niet strekken, om het genoegen te ver- hoogen van hen, wier middelen het niet ge- doogen, dat zij zich voor uitspanning tijdelijk naar elders verplaatsen. Wellicht is het vol doende, op een en ander opmerkzaam te ma ken licht spoort die opmerking hen, die in deze iets kunnen doen, tot handelen aan. Helder, 26 Nov. 1888. Q. van 6). Friedrich Spielhagen. Hij had haar daarbij in de oogen willen zien, maar het gelukte hem niet. En dat die twee daar aan de piano nu ook juist ophiel den Het was zoo stil in de kamer, dat Billow duidelijk het korte, gejaagde ademhalen der dame kon hooren, en toch wist hij niet of hij maar niet zou wenschen, dat de stilte aanhield, om haar het antwoorden, ten minste voor van avond, onmogelijk te maken. Zoo verliepen een paar pijnlijke seconden, toen eensklaps de beide jongelieden daarachter aan de piano in een luid gelach uitbarstten, alsof ze alles hadden gehoord, wat hier aan de theetafel gesproken was, ook zijn laat ste woorden, en ze met den besten wil ter wereld niet ernstig meer konden blijven. Maar de hemel mocht het weten, waarover ze lachten. Het volgende oogenblik reeds zetten ze, zonder een woord te spreken, de afgebroken muziek met allen ijver voort. Nu moest Mina's antwoord komen. Hij sloeg de oogen tot haar op, met een half trotschen, half bangen blik. Ik kan den prijs niet betalen, zeide zij. Het werd zeer zacht gezegd, maar toch zeer beslist, zoo beslist, dat Billow dadelijk zijne zaak verloren gafeen van de hand gewezen aanbod, een mislukte speculatie, die hem er gerde, waarover hij woedend was, zonder nog zijn woede en ergernis te mogen doen blijken Waarom den tegenstander zijn geluk, zijn voordeel geguud? Omdat hij zelf een dwaas wasAl was toch de onderneming voor 't oogenblik mislukt, wellicht kwam er wel eens een betere gelegenheid. Men moest zich al tijd de mogelijkheid voorbehouden, nog eens op de zaak terug te komen. Dat alles vloog hem bliksemsnel door het hoofd en meteen de gedachte, dat nu het oogenblik gekomen was, om zich over de ver houding tusschen Mina en den markies zeker heid te verschaffen. Potztausend 1 hij had toch het recht te vra gen, waarom men hem terugwees Dat was het minste, wat hij verlangen kon, en dat voor de toekomst nog heel wat kon geven. Men had dan toch vasten grond onder de voeten Ge kunt den prijs niet betalen zeide hij op een toon, die tegelyk treurig en bescheiden klonk. Wij hebben een hatelijk woord gebe zigd myn God, wij zyn hier niet op de beurs! Maar in elk geval heb ik toch goed verstaan, nietwaar - Ge wijst mijn eerbiedig jedaan verzoek van de hand Is het mij ge oorloofd u te vragen of ge my in het geheel geen hoop kunt geven Ik bid u, laten wij van dit onderwerp af stappen antwoordde Mina op veel milder toon dan straks, terwijl zij een beweging maakte, als wilde zij zich verwijderen. Billow legde zijn hand zacht op haar arm, doch trok die onmiddellijk weder terug, toen zij weder ging zitten en zeide Ge moet mij toestaan u nog een paar se conden lastig te vallen, om afdoende zeker heid te verkrygen. Men wil in mijn toestand gaarne weten of men om zichzelf versmaad wordt, dan wel of men voor een ander moet wijken. Ik geloof niet, dat ik u op deze vraag een antwoord schuldig ben, antwoordde Mina in blijkbare verwarring. Ik geloof van wel, antwoordde Billow. Ziet ge, juffrouw Mina, ik moest wel blind geweest zijn, indien ik niet bemerkt had, hoe een zeker iemand om u dwarrelde. Ook anderen is dat opgevallen. Van uw broeder spreek ik niet. Zijn haat tegen alles wat Fransch is, maakt hem in dit geval on toerekenbaar, en daarom heb ik hem niet ge loofd ofschoon hij het mij plechtig verze kerde en bezwoer dat gij weet wel wat ik zeggen wil, juffrouw Mina. Ik weet het en moet u thans zeggen, dat George u in elk opzicht de waarheid gezegd heeftik ben de verloofde van den heer van Héricourt. Billow lachte sarcastisch. Wat ge verloofd wil noemen, zeide hij, doch bij ons, in Hamburg, pleegt men dit niet te noemen. Bij ons tenminste dient de vader te weten of de dochter verloofd is. Mijn vader zal u het tegendeel niet gezegd hebben, antwoordde Mina snel. Dan moet ik u wel uit den droom helpen. Uw vader heeft mij gisteren nog verzekerd, dat de juffrouw nog geheel vrij was. Hoe kon mijn vader dat zeggen riep Mina uit, de handen krampachtig in den schoot menknijpende. Billow zag het, doch de oogenschijnlijke vertwijfeling van het meisje vermeerderde slechts zijn ijverzuchtige woede. Hy zeide thans met een ironie, die hij zelfs geen moeite deed te verbergen Een man in den toestand uws vaders, me juffrouw, zal niet aarzelen zoo noodig een verzekering te geven, in strijd met de waar heid. En in dit geval is hij veel te veront schuldigen. Door het bekend worden van de verloving zijner dochter met een Franschman, zij het ook van nog zoo voorname afkomst, wordt zijn crediet hier geschokt niet het minst bij mij. Ik moet het aan u overlaten, in uwe zaken gebruik te maken van de mededeeling, welke ge mij afgedwongen hebt Mejuffrouw Ja, mijnheerafgedwongen 1 Ik bezweer u, bij alles wat mij heilig is Billow kwam niet verder. Van den vleugel weerklonk andermaal een luid gelach. Johanna was van haar stoel opgesprongen en kwam op de theetafel toegeloopen, terwijl zij riephebt ge het wel gehoord? Ik heb hem een kwar tier laug uiteen gezet, waarom de tweede lijn een b heeft en hebben moet is het niet om je dood te ergeren Eu de jonge schoone lachte, dat het zoo daverde en Oskar, die intusschen zyn viool had opgeborgen, lachte evenzeer, terwijl beiden thans op het paar toestormden, dat zich van de theetafel had opgericht. Warburg, die door de deur waar hij een poos geluisterd had binnentrad, moest het er voor houden, dat zij hunue verloving had den medegedeeld en nu werden gefeliciteerd. Zou hij den verdachte spelen of den wijzen vader, die het reeds voor lang had zien aan komen De begoocheling duurde echter slechts kort. Mina's bleekheid, de uitdrukking van haar gelaat en het toornige rood dat Billow's ge laat kleurde, dat alles duidde genoegzaam het mislukken zijner plannen aan hij geraakte buiten zich-zelven. De verandering was zoo plotseling, dat hy zich niet wist te behcerschen, zoodat Oskar en Johanna hem zelfs als uit éen mond vroegen wet hem deerde. Ook Bil low mompelde iets tusschen de tanden, terwijl Mina niet in staat was een enkel woord uit te brengen. Zij had den snellen blik, welke tusschen haar vader en Billow gewisseld was, opgemerktzij wist nu, wat zij voor dezen slechts had kunnen gissendat Billow zijn aanzoek met medeweten, wellicht zelf' op drang haars vaders, had gedaandat haar vader haar aan Billow had overgeleverd, ter wijl hij hare verhouding tot Héricourt kende en in hare verloving zelfs had toegestemd. Dan moest het toch reeds ver met hem ge komen zijn, dan moest hij, zooals Billow het uitdrukte, wel in een wanhopige positie ver- keeren. VIERDE HOOFDSTUK. Men had weder aan de theetafel plaatsge nomen. Warburg, die zijn zwakheid van zoo even overwonnen meende te hebben, leidde 1 het gesprek, ofschoon het hem blykbaar moeite i kostte en hij de bitterheid zijner (ziel zoodanig botvierde, dat |le jonge Zweed Johanna aan- met een blik, als wilde hij vragenWat scheelt uw vader van avond toch waarop zij met een nanw merkbaar schouderophalen ant woordde. Een gedrukte stemming had zich van allen meester gemaakt. Eindelijk zeide Warburg: ik geloof dat het al laat is. Zeker zeer laatriep Oskar, de gelegen heid om aan deze pijnlijke samenkomst een einde te maken, met beide handen aangrij pend En ik |verzoek dringend, dat men nog een oogenblik toeft, riep Warburg nu. Of moet ik gelooven dat onze vrienden zich dezen avond verveeld hebben, zoodat zij zelfs geen slaapdrankje meer willen gebruiken? Waar blijft de punch toch, meisjes. Hij had dit op een toon gezegd, die schert send moest hceten, doch die inderdaad scherp bevelend klonk. Dat verhinderde Oskar echter niet om zijn hoed, dien hij reeds gegre- jen had, weder neder te leggen, doch Billow 'iet zich deze gunstige gelegenheid blykbaar niet zoo gemakkelijk ontnemen. Indien hy zich van avond als de beleedigde partij kon gedragen, dan was hij er zeker van dat War burg morgen vertwijfeld zou zijn. Daarom verontschuldigde hij zich met te zeggen, dat hij zich niet wel gevoelde. Warburg, die ried wat er in den ander omging, wilde hem niet laten gaansedert wanneer liet Theodoor Billow zich door een kleine ongesteldheid weêr- houden, en wanneer was die ongesteldheid zoo ernstig geweest, dat een glas punch hem niet zou opknappen Johanna, die bemerkte hoeveel haar vader aan Billow's blijven gelegen was en hem zelve ook wilde houden, daar 't het eenige middel scheen om Oskar vast te houden, wilde zij zich van zijn hoed meester maken, wat deze echter zeer onhoffelijk weigerde. Dan drinkt ge maar een glas punch met den hoed in de handriep zij lachend, terwijl Christiansen, die juist het vertrek was binnen getreden, de gevulde glazen aan de aanwezi gen aanbood. De jonge koopman zag zich wel tegen wil en dank gedwongen. Christiansen had zyn heer inmiddels iets in het oor gefluisterd. Laat hem morgen terugkomen, hoorde men Warburg zeggen, waarop de oude dienaar andermaal iets fluisterde. Dat is toch wonderlijk, mompelde Warburg. Mag ik vragen wat het is vroeg Oskar. Inderdaad, zeer wonderlijk, antwoordde War burg, zich tot de anderen wendend. Daar komt Samuel Herub ge kent hem wel, Billow op dit ongewoon uur bij mij. Hij heeft mij iets gewichtigs mede te deelen, dat niet tot morgen wachten kan, omdat hij weet dat het mij verblijden zal. Ik kan den ouden man nu wel beneden in mijn kantoor ontvan gen, doch ik vrees Dan loopt ons gezelschap hier weg, riep Johanna. Ge hebt gelijk vader. Laat de oude heer hier komenEen glas punch zal hem ook geen kwaad doen, en hij heeft het dubbel verdiend als hij een goede tijding brengt. Ik weet werkelijk niet zeide Warburg, met een onzekeren blik op Billow. Maar u zult toch om mijnentwil geen om slag maken, riep Billow met een gedwongen lachjezoo'n ingebeelde aristocraat ben ik niet. Warburg wenkte Christiansen, die terstond wegging, om weldra met den ouden Samuel terug te keeren, die in de deur bleef staan. Kom binnen, manriep Warburg. Ik ben in gezelschap van myn beide dochters en twee ;oede vrienden, geneer je dus niet. Waarom zou ik mij geneeren voor de jonge dames en de beide wakkere jonge lieden, vooral wanneer het goede vrienden des huizes zijn De oude man maakte bij deze woorden een buiging, met over de borst gekruiste armen een beweging, welke hij nog een paar malen herhaalde, terwijl hij met korte onvaste schreden op de theetafel toetrad, waaromheen men inmiddels weder plaats genomen had. Johanna bood hem een glas punch aan, wat hij vriendelijk weigerdedat is niets voor mijn oud zwak hoofd, beste juffrouw, om snel, bijna angstig te vervolgen maar sta my toe het voor mij neder te zetten. Al drink ik niet, dan geniet ik toch, omdat het mij door zulk een lieve hand is aangeboden. Gij allen kunt van hem nog leoren, fluis terde Johanna Oskar in het oor, toen zij zich nevens hem nederzette. Wordt vervolgd. WEER JONG. »0, ik word hier weer heelemaal jong !a zegt op de badplaats een oude snoeper tot een deftige dame van zijn kennis. »Dat is wel te merken" is het ant woord. «Zoo jong is u zelfs geworden, dat men u 's middags altijd bij de kindeijuffcrtje3 zoeken moet!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1