't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT. VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Eerste Blad. No. 1649. Woensdag 5 December 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 3e Winter-Concert op Dinsdag 4 Dec. 1888 Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderljjke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 Dec. 1888. Vrijdagavond hield de Ch. Jonge- lings-Vereeniging »Uw heil komt," een buitengewone vergadering in 't kerkge bouw der Chr. Geref. Gem., tot herden king van Neêrlands 75-jarige onafhan kelijkheid. De kerk was geheel met belangstellenden gevuld. De president der vereeniging, de heer L. Rumpff, opende de bijeenkomst en leidde die verder ge durende den avond. Als sprekers traden op de hh. N. Oosterbaan, D. Kok en J. de Koning; ze behandelden respectie- le. De ondergang van de Republiek der zeven Provinciën, de vernedering van ons volk gedurende de Fransche over- heersching, en 't herstel van ons volks bestaan bij de terugkomst van 't in 1795 verdreven Oranjehuis. 2e. Prins Willem I als grondlegger onzer vrijheid in den tachtigjarigen strijd met Spanje (1568), en Prins Willem III als de held, die ons van de Fransche overheersching verloste (1672). 3e. Prins Willem III als voorvechter en beschermer van 't Protestantisme in Engeland (1688). Alle sprekers deden ten duidelijkste uitkomen den band, die er sinds drie eeuwen tusschen 't Huis van Oranje en 't Nederlandsche volk bestaat. De heer F. de Boer, organist, voerde tot opluistering der bijeenkomst eenige stukken op 't orgel uit, waarbij 't lied >0 God, verlaat mijn Neerland niet," een bijzonderen indruk maakte. Ook werden door alle aanwezigen van tijd tot tijd vaderlandsche en geestelijke liederen aangeheven. Ook in het lokaal voor Evangeliesatie in de Palmstraat, werd door de Chr. Jongelings-Vereeniging Spreuken 9 10a, met medewerking van de Zangvereeniging Zingt den Heere", de 75-jarige onaf hankelijkheid van Nederland, en de terug komst van Oranje op 30 November 1813, op feestelijke wijze herdacht. Ds. Moeton trad aldaar als spreker op en hield een treffende rede, naar aanleiding van Psalm 44, vers 15. Afwisselend werden door de Zangvereeniging en de aanwezigen feest liederen gezongen. Het gebouw was ook daar stampvol. Zaterdag is alhier door experts een onderzoek ingesteld naar den toestand van het Eugelsche stoomschip Balcarres Brook, hetwelk Vrijdag in de Zuidergronden strandde en hier werd binnengesleept. Het schip bleek in voldoende zeewaar- digen staat te verkeeren, om de reis naar Hamburg te kunnen vervolgen. Vrijdag heeft ten Raadhuize alhier de verkiezing plaats gehad van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Door 26 stemgerechtigden werd aan deze verkiezing deelgenomen. De uitslag is geweest als volgtHerkozen zijn de hee- ren L. W. F. Oudenhoven, C. D. Zur Mühlen en S. Schellinger, respectievelijk met 23, 21 en 19 stemmen. Opdenkeer A. S. Manheim werden 8 stemmen uitge bracht. Op het drietal bij de Evang. Luth. gemeente te Medemblik komt voor de heer J. C. Geelhuijsen, predikant alhier. Amsterdam, 1 Dec. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Oct. 1888 verongelukt 76 zeilschepen, alsvan Duitschland 10, Amerika 12, Engeland 22, Oostenrijk 1, Denemarken 4, Frankrijk 4, Griekenland 2, Neder land 2, Italië 1, Noorwegen 12, Portugal 1, Rusland 3, Zweden 2. Door stranding verongelukten 34, door aanvaring 5, door brand 4, gezonkeD zijn er 10, verlaten 12 en afgekeurd 10, terwjjl er 1 werd vermist. In dezelfde maand verongeluk ten 18 stoomschepen, alsvan Duitsch land 1, Amerika 2, Engeland 11, Frank- rjjk 1, Griekenland 2, Rusland 1. Door stranding verongelukten 8, door aanva- ring 4, door brand 1, gezonken zijn er 2, verlaten l en 1 afgekeurd, terwijl er 1 werd vermist. De redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmidde len en handelsartikelen" heeft eenige nit Hillegom afkomstige ulevellen onderzocht, na welker gebruik zich bij kinderen vergif tigingsverschijnselen voorgedaan hadden. Bij onderzoek bleek het papier waarin ze gewikkeld waren licht groen gegla ceerd papier sterk vergiftig te zijn. In het blad (no. 5) komt ter kennis making een strookje van zulk papier voor. De redactie voegt er bij, dat verschillende leveranciers gewaarschuwd zijn en dat zij de partyen, die zij in voorraad hebben, zullen vernietigen. Intusschen mogen de ouders oppassen. Te Egmond aan Zee is een lijk aan gespoeld, hetwelk vermoedelijk behoorde tot de bemanning van het op 21 Nov. jl. bij Scheveningen gestrande Fransche schip Ango". Aangezien de geredde be manning van dat vaartuig vertrokken was, en alzoo de identiteit niet kon be wezen worden, heeft de photograaf Chris- pijn uit Alkmaar, van dat ljjk een af beelding genomen om, door bemiddeling van het Fransche consulaat, aan de fami liebetrekkingen van den overledene ter herkenning te worden opgezonden. Het lijk werd inmiddels op de algemeene be graafplaats aldaar ter aarde besteld. De kist werd bereidwillig gedragen door de verpleegden der Prins Hendrik-Stichting" en was gedekt met de Fransche vlag. Onder de vele belangstellenden werden opgemerkt de Consulaire agent, de heer C. de Groot, en het hoofd van het plaat selijk bestuur. Op een adres van S. P. Kuijper en C. Kalis Jz., te IJmniden, houdende ver zoek om op Rjjksgrond aldaar, hetzij tus schen den steiger en de sluis, hetzij op een gedeelte kanaalgrond vischafslag te mogen houden, is door den minister van water staat, handel en nijverheid aan adressan ten te kennen gegeven, dat geen termen zijn gevonden om in hun verzoek te treden. Bij koninklijk besluit is „C. J. J. H. van Kempen" benoemd tot burgemeester der gemeente Wienngen. Op het oogenblik worden in het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik 498 lijders verpleegd. Uit Yenloo. Naar men verneemt zal een gerechte lijke vervolging wordeu ingesteld tegen den ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gem. T., die vóór eenigen tijd een huwelijk sloot binnen 300 dagen na de ontbinding van het voorafgaande huwelijk der bruid. Op 4 Febr. 1889 en volgende dagen zal te Rotterdam een examen worden af genomen a. voor 80 plaatsen als kommies 4e kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op een bezoldiging wegens trac- tement en toelage van f480 's jaars, voor welke betrekking in aanmerking komen zij, die een gezond en sterk lichaamsge stel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud zijn en vol doende ervaren in het lezen, schrijvEn en de eerste gronden der rekenkunde, terwijl de hoogste leeftjjd voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren dienst hebben, op 34 jaar, en voor gepaspor teerde onderofficieren of andere militai ren, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald. Nabjj Sittard heeft zich zekere D. uit Schinnen, vader van een talrijk ge zin, even voor het passeeren van een trein aldaar, met zijn hals op een der spoorwegrails gelegd, met het gevolg, dat zijn hoofd van zijn lichaam werd afge sneden. Bedoelde persoon had zich vooraf van zijn jas en pet ontdaan. Hjj werd eenige minuten daarna door den spoor wegwachter O. gevonden, liggende op den buik, buiten de rails terwijl zijn hoofd midden tusschen de rails zich bevond. Achteruitgang van zaken wordt ver moed de aanleiding tot dezen zelfmoord te zijn. De zeeramp voor Scheveningen V. schrjjft o.a. in het Vaderland: »Ik was gisteren aan het strand en onderzocht het aangespoeld stuk wrak van de »Ango", maar stond verbaasd, dat men een zoodanig rot schip naar zee heeft laten gaan. De spanten, en vooral de voorspanten, bij de scheg afgebroken, waren grootendeels vermolmd, de ijzeren binten bijna totaal verteerd, en zooals dit stuk is, zal de rest ook wel zijn. Dat schip moest lek springen by eenige zware werking, moest direct na stranding uit elkaar slaan, er was geen verhand, geen kracht in Schande, zoo'n schip te laten varen en daarom geef ik dringend in overweging aan de daarvoor gestelde autoriteiten, om voor men tot de slooping overgaat, door deskundigen proces-verbaal te doen op maken en dit te zenden aan de Fransche Regeering, opdat die den reeder aanspra kelijk stelle voor den dood der bemanning. Dat moet mijns inziens gestraft wor den. Er moet een streng verhoor plaats hebben van de beide geredden, waaruit moet blijken of er booten aan boord wa ren en hoe of de toestand van zeilen en tuig was, en dat proces-verbaal moet in alle bladen der wereld worden opgeno men ter waarschuwing voor anderen. Dat de bark te Egmond niet zoo spoe dig uit elkander is geslagen, zal zeker wel aan den beteren toestand van het schip liggen het woei daar even hard en de branding was er even hevig, doch het heeft 't tot zeven uur, toen het handzamer weer werd, kunnen houden, waardoor de reddiug der manschappen mogelijk werd. Was het N. schip op de Razende Bol slechts geweest, dan zeker had 't geen drie dagen en nachten met noodweer kunnen uithouden. Te Egmond had men nog tijd en ge legenheid iets van het s- -hip te beproe ven om gemeenschap met den wal te krijgen, hier te Scheveningen sloeg het schip bij het eerste stooten reeds zoo goed als uit elkander. Men mag nu de Reddingsmaatschappij een grief maken, dat alles niet zoo pre cies was als men dat zou verlangen, dat is niet kwaad, zoo'n beetje wakker schud den mag ik wel, maar dat is zeker, wan neer de »Ango" het tot zeven uur had uitgehouden, alle opvarenden door onze Scheveningers gered waren, die even goede zeelieden zijn als de Egmonders. De verschillende op- en aanmer kingen over onze kustwacht, die de laatste dagen naar aanleiding van de schipbreuk der »Ango« zijn te berde gebracht, blyken niet alleen Scheveningen te gelden. Men meldt toch uit Ouddorp, omtrent de ge lijktijdige schipbreuk van de Atlantic c aldaar, het volgende; Bij het voor den dag halen der red dingsmiddelen moet het gebleken zijn, dat de boot onklaar was en het schiettoestel niet te hanteeren. Voor de aangespoelde schipbreukelingen waren geen droge kleederen voorhanden. Nadat ze zich by de lichtwachters wat gedroogd hadden, werden ze in open wagens, in storm en regen, drie kwartier ver naar het dorp gestransporteerd. Onder hen was er één met een gapende wond boven het oog, een ander in bewusteloo- zen toestand en met gebroken arm aan gedreven en een derde zóó bewusteloos, dat men meer dan drie kwartier werk had, eer hij teekenen van leven gaf. Ook was de achtste der aangespoelden niet dood, maar moet van koude gestorven zijn, omdat men hem te lang op het strand heeft laten liggen. Een der geneesheeren, die tegenwoordig waren, moet verklaard hebben, dat men dien persoon by tijdige behandeling ook in het leven had kunnen houden. Roof- en hebzucht hadden vrij spel. Ergelyk is het, dat zelfs de aangespoelde kisten der beroofde, half naakte schepe lingen niet ontzien, maar ook daarvan een paar leeggestolen werdeu. Uit Vlissingen schryft men aan de Midd. Ct.: Weinig had het gescheeld of het Neder- landsch loodswezen alhier had dezer dagen wederom het verlies van een der leden van zijn personeel te betreuren. De zeeloods J. P Baljé, gepasseerden Zaterdagnacht het Engelsch stoomschip „Ingoldsby" naar zee gebracht hebbende, zou door de jol van den afhaalkotter buitengaats afgehaald worden. Daartoe werd, toen de jol langszijde van het stoom schip gekomen was, een touwladder buiten boord gehangen, waarvan de loods gebruik maakte om in de jol te komen. Nau welijks bevond de loods zich op de ladder, of dezo brak en hy viel daardoor tusschen de jol en het stoomschip in zee. Bij het heerschende stormweder en de hooge zee was zijn toestand niet zonder gevaar, daar hij, hoewel kunnende zwemmen, in zijne bewegingen belemmerd werd door zijn olie pels en zware waterlaarzen. Na ruim tien minuten in zee gelegen te hebben, mocht het gelukken hem aan boord der jol te krijgen. Hoewel dus met den schrik vrij geko men, is hy toch onder geneeskundige behandeling. De 14-jarige zoon van den landbou wer W. Hermsen, die in den avond van 10 Sept. 1.1. opzettelijk de boerderjj zijns vaders in Neerbosch in brand stak, waar door die boerdery geheel in de asch werd gelegd, is door de rechtbank te Arnhem, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids, ontslagen van rechtsver volging, doch de rechtbank gelastte te vens de plaatsing van den knaap in een rijksopvoedingsgesticht, totdat hij den 18- jarigen leeftyd zal hebben bereikt. Donderdagmiddag te 2 uren kwam een opgeschoten knaap ten kantore van >de Amsterdamsche Bank< een cheque presenteeren, ter grootte van f 3000 on geveer. De kassier, die den jongen kende als in dienst bij iemand, wiens handteekening aan de Bank zeer goed bekend is, koes terde argwaan en vroeg den knaap, hoe hij aan dit stuk, dat valsch bleek, geko men was. Hij zeide dit van een heer op de straat ontvangen te hebben, voor wien hij het tegen belooning van f0.10 zou gaan in wisselen. Natuurlijk ging men zich nu buiten vergewissen, waar werkelyk »de heer« liep te drentelen, die bespeurende dat men lont had geroken, het ijlings op een loopen zette. Met behulp van een politieagent werd hij echter gegrepeu en naar de Halve maansteeg gebracht. Men meldt uit Wageningen By Opheusden werd door schipper Broek- hujjzen geschoten op visch in de rivier. De slag was zeer geweldig en op 20 mi nuten afstand hoorbaar. Toen men er op afkwam vond men B. vreeselyk gewond. Een hand was weg geslingerd en de andere hand, benevens een paar vingers, weggenomen. Ook aan hoofd en beenen was hy verwond. Drie geneesheeren verleenden hulp. Men twijfelt of het wel een geweerschot is geweest, waarmede hij zich zoo deerljjk verwond heeft. (Bij deze verboden visscherij worden ook wel dynamiet-patronen gebe zigd). Een oud paard van den baron Van Pallandt van Rosendael, dat moest dood geschoten worden, werd, daar de familie veel met het dier had opgehad, in het park van het kasteel, achter de oranjerie, begraven. Dit kwam ter ooren van een drietal personen uit Klarendal te Arnhem, die weldra het plan hadden gevormd en het ook hebben uitgevoerd om het paard in den nacbt weder op te graven en in stukken mede te voeren naar hunne woonplaatsen. De politie te Klarendal kwam op het spoor van de daders van den diefstal door de huid van het paard. Deze toch was door een der bedoelde personen alle drie zijn het oude bekenden der politie verkocht, terwjjl het is gebleken, dat het paardenvleesch gebruikt is in den mid- dagpot. Aan het station Nieuwersluis is de wisselwachter B., bij het aankoppelen van den naar Utrecht vertrekkenden sneltrein van 4.40 uit Amsterdam, tusschen de buffers gekomen. De dood volgde bjjna onmiddelljjk. Onder bijwoning van een talrijk pu bliek had Vrijdag ter terechtszitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg de uitspraak plaats van het von nis ten laste van Pieter de Koeijer, oud 44 jaar, arbeider, geboren te Akstel, wo nende te Ierseke, gedetineerd te Middel burg, waarbij hij ter zake van: doodslag op de vrouw vau C. Meijaard, gevolgd vau diefstal, waarbij de schuldige het weg te nemen goed onder zjjn bereik heeft ge bracht door middel van braak en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van den diefstal gemakkelijk te maken, is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaren met ontzetting voor den tyd van 22 jaren van de vaderljjke macht en het recht om te zjjn voogd of toeziende voogd, curator of toeziende curator over eigen en andere kinderen. De deken van Rochester, Dr. Hole, heeft onlangs in de kathedraal van Ro chester een reeks van preken gehouden over matigheid, en de afschaffers van Kent kwamen flink op om, zoo zjj dachten, de onthouding van sterken drank te hooren aanprijzen. Men stelle zich hunne teleur stelling voor, toen, in plaats hiervan, Dr. Hole, terwjjl hy in krachtige bewoordin gen dronkenschap en alle onmatigheid afkeurde, als zjjne overtuiging te kennen gaf, dat zjj, die matig drinken, manneljj- ker en edeler handelen dan zjj, die, we gens het gemis aan zedelyke kracht, in het geheel geene sterke dranken gebrui ken. Er zjjn menschen, zoo zeide hy, die de Engelsche kerk uit haar tegenwoordige positie als een matigheidsgenootschap willen maken tot een afschaffingsgenoot schap maar hy zou zoo iets nooit voor staan. Hy keurde het niet goed altjjd de drankverkoopers te verwenschen, over tuigd als hjj was, dat velen hunner bigde zouden zjjn, als zjj de dronkaards kwijt konden raken doch hjj zou een genees middel tegen dronkenschap zoeken in be tere woningen en vrooljjker omgeving van den werkman. Deze opmerkjngen werden door de Kentsche afschaffers zwaar gegispt. Zjj konden het Dr. Holle niet vergeven, dat hjj een matigheidsonderwerp anders dan als een afschaffingsonderwerp behandelde, en dat hjj, over dronkenschap sprekende, het redmiddel niet zocht in geheele af schaffing, maar in matigheid. Hjj be schouwde alcohol als éen van Gods Goede Gaven, tot gebruik en genot geschapen. Deze en dergelijke opmerkingen van den deken werden als disgnnsting bestempeld en in openbare vergaderingen afgekeurd. Sedert dit onderwerp in de provinciale pers besproken werd, heeft het ook in de groote steden de aandacht getrokken; de groote meerderheid trekt voor den deken partjj. Zelfs wjjdt the Times een hoofdar tikel aan de quaestie, waarin matigheid, in tegenstelling met geheele afschaffing, wordt aanbevolen. Aanvang 's avonds 8 n. 1. Tivoli Marsch. Michaëlia. 2. Ouvertore zu Vietor Hugo's Drama „Ruy Bias". F. Mendels- aohn Bartholdij. 3. Romance „Sana paroles". A. Klughardt. 4. Grande Fantaisie de 1'opéra „Faust". Ch. Gounod. Pauze. Ouverture de 1'opéra „Si j'etai8 RoiAdolphe Adam. 6. Morceaux caractériatiqnea. d'Ernest Gillet, a. Entr'acte Ga votte. b. Loin du Bal, fop verzoek). 7. Oceana- Walzer. Aug. Cahubley. 8 Fantaiaie nach motiven a. d. operette„Der Zigeunerbaron. Joh. Strauss. Postori] en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand November 1888 J. Leeger, Amsterdam. Wed. Haschagen id. J. Hoogedoorn, id. J. van Wouw, id. Mej. van Linden, id. G. C. Bijl, id. Apel doorn, id. Mevr. Jehu, id. Van AnnaPaul.- Polder. P. Roos, Hilversum. Briefkaarten, J. Beijl, Amsterdam. Mej. S. Siesterman van Ooijen, 's Gravenhage. Wed. van Velsen. Haarlem. Brieven, verzonden geweest naar Frankrijk. Mej. C. M. T. Meij, Parijs. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Marine en Leger. In tegenspraak met het bericht, per jongste Indische mail ontvangen, verneemt de N. R. Ct., dat er geen voornemen bestaat om Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis uit Oost-lndiête doen repatrieeren. Rapporten, overdien bodem tijdens zijn reis, rond Kaap Hoorn over Japan naar Batavia ont vangen, moeten aanleiding hebben gegeven dat het departement van marine te Batavia werd aangeschreven, om het Zilveren Kruis niet zonder nader onderzoek naar Nederland terug te zenden en dat in geen geval tot kostbare reparatiën mocht worden overgaan. Is men goed ingelicht, dan is hierop zoodanig rapport ontvangen, dat machtiging is gegeven om genoemden oorlogsbodem buiten dienst te stellen. Na ongeveer twintigjarigen leeftijd is dergelijk tegenvallen niet te verwonderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1