't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1653. Woensdag 19 December 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. PBIJSB AADSEL Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post.75 Afzonderlpke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer- 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande "jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ADVERTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Bekenden, tegen 25 Cent per advertentie. Men gelieve de annonces zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Uitgevers, BERKHOUT Co. HELDER, 18 Dec. 1888. De Yereeniging Gemengd Koor" gaf Zaterdagavond een uitvoering in Musis Sacrura, onder directie van den heer J. H. Polak. Met genoegen luister den de aanwezigen naar de zangnummers, die werden voorgedragen en gaven door hun applaus bewijs van hunne ingenomen heid. De solist Q. Brom maakte een aangenamen indruk; zijn tenorgeluid is helder maar meerliefelijk dan krachtig. De door hem voorgedragen nummers vielen bij uitstek in den smaak. De heer Johan Snoer wist op meesterlijke wijze de moeie- lijkheden te overwinnen, die aan 't be spelen der cello verbonden zijn en schit terde wel 't meest bij 't voordragen van »Die Elfentanz" door Popper. Luide bravo's vielen beiden herhaardelijk ten deel. Een hoogst gezellig bal hield de leden nog lang bijeen. Omstreeks 2 uur was Zondag m. op 't stationsterrein een groote volksmenigte bijeen, om getuige te zijn van de uit reiking van de eereteekens aan officieren en minderen van de dd. Art. Schutterij al hier. De schutters voerden eenige evo- lutiën uit onder commando van den kapt. C. D. Zur Mühlen. De majoor-commandant D. P. H. Aberson, inspecteerde, vergezeld door den burgemeester, de troepen en las daarna 't koninklijk besluit voor, waarbij werden toegekend eereteekens voor trouwen dienst aan den officier van ge zondheid dr. P. Bakker; aan den len luitenant G. T. von Oterendorpaan den sergt.-maj. F. H. de Goeijaan den sergt. J. Rooders en den hoornblazer J. J. C. Böhleu. Na de plechtige uitreiking der eereteekens werd door den majoor commandant een indrukwekkendetoespraak gehouden, waarbjj tot trouwe dienstver vulling werd aangespoord. De troepen defileerden ten slotte. Zondagavond hield de Onderofficiers- Vereeniging Vaderland en Oranje" een buitengewone vergadering in Tivoli. 't Programma was afwisselend en bevatte muzikale en letterkundige voordrachten, benevens een paar blijspelen. Alles werd keurig net uitgevoerd, en hoewel we gaarne allen medewerkers een woord van lof geven, zal niemand ons betwisten dat de heer F. de Gelder in de eerste plaats dient vermeld te worden. Na afloop van het programma volgde een geani meerd bal. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Vrijdag bij enkele in schrijving aanbesteedHet onderhoud van de werken der rjjks-zeehaven het Nieu- wediep, in de provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1889, 1890 en 1891. (Raming f 24,000 per jaar). Minste in schrijvers de Gebrs. Jansen alhier, voor f21,862 per jaar. Zaterdagmorgen 10 uur werd voor de rechtbauk te Utrecht de behandeling van de zaak tegen den heer U. baron thoe Schwartzenberg en Hohen lansberg voortgezet. Deze zitting was gewijd aan het verhoor van getuigen en van den beklaagde. In de namiddagzitting werden de plei dooien gehouden. De ambtenaar van het O. M., subst-officier mr. N. de Ridder, nam zjjn requisitoir, dat strekte tot schul digverklaring van den beklaagde en tot zijne veroordeeling tot twee jaren gevan genisstraf, met bepaling dat de tijd der preventieve hechtenis in mindering zal worden gebracht. De verdediger mr. D. Simons droeg daarna zijn pleidooi voor, waarin hij concluleerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging op alle punten. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. De quaestie van het kerkelijk be heer te Amsterdam heeft nu zijn volle beslag gekregen. De gewezen kerk meesters hebben ook de bekende f 36,000, in het bezit van de kerkelijke commissie gesteld, en zij hebben harerzijds een akte van décharge ontvangen. Hunnerzijds waren dan ook de door hen aanhangig gemaakte processen tegen een zestal kos ters gerooieerd geworden. Sedert Woensdag wordt uit de echte lijke woning in de Dijkstraat te Amster dam vermist, de draaier V., oud 37 jaar en met hem een bedrag van circa f840. Hij laat zijn vrouw met 6 kinderen, waarvan het oudste 12 jaar, in hulpbe hoevenden toestand achter. Een dienstmeisje te Breda, in wan hoop over het voornemen van haar min naar, een korporaal, om dienst te nemen bij het Indische leger, sprong Woensdag avond, nabij de stallen der kazerne, in het water, met het doel zich van het leven te berooven. Een jongeling be merkte nog tijdig de reeds zinkende dren kelinge, riep om hnlp en met vereende krachten mocht men er nog in slagen, haar uit het water te halen. Te Groningen is men tot de treurige zekerheid gekomen, dat het kof tjalkschip »Willemina", kapitein Jan Engelhard, van Groningen, met de geheele beman ning een prooi der golven is geworden. Het schip vertrok 23 Sept. van Rotterdam met ballast met bestemming naar Bergen (Noorwegen). Sedert dat vertrek is van het schip, noch van de equipage iets ver nomen. De bemanning bestond uit den kapitein, 40 jaar, zijne vrouw Jaapkien Speelman, 40 jaar, en hun zoontje Joris, 5 jaar (terwijl hun oudste zoon van 9 jaar te Groningen was achtergebleven)den stuurman W. Dorenbos, 28 jaar, van Uit huizen den matroos D. Vloedman, 22 jaar, van Eenrum, en den kok O. E. En gelhard, 15 jaar, zoon van den kapitein. Marine-begrooting. De Minister van Marine verklaart in zijn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer dat de aanvragen voor nienwen aan bouw niet overdreven zijn, maar zoo nauw mogelijk rekening houden met de zoo dringend noodige aanvulling en dat zyn plannen betref fende het materieel der zeemacht de draag kracht van het Nederlandsche volk niet over treffen. Vergelijkingen met begrootingen ir jaren, toen zeer weinig voor de instandhou ding van het materieel werd gedaan, gaan niet op. Aan de Emma en Tromp zullen geen be langrijke veranderingen worden ondernomen, alleen herstellingen. Een inrichting onzer vloot met het doel elke landing te beletten, zou onze krachten te boven gaan maar een geheel lij delijke defensie ligt niet in zijn bedoeling. Aan den eisch van verdediging der stelling Helder tot het uiterste zijn te zware financieele gevolgen verbonden om thans daartoe over te gaan. Een stoomschip 1ste klasse te Coraijao is noodig voor ons prestige tegenover de nabij gelegen vreemde staten. Onze zeemacht laat niet toe met moderner schepen dan Zilveren Kruis in Japan en China de Nederlandsche vlag te vertoonen. Ofschoon persoonlyk tegenstander van ster ken drank, acht de Minister het verstrekken van het oorlam buitengaats noodig en goed en verzekert hij dat zij volstrekt geen aanleiding geeft tot drankmisbruik. De coramandeerende officieren zouden daarvan toch den meesten last ontvangen en toch is nooit van hen een voorstel ontvangen tot afschaffing der oorlam; integendeel waardeeren zij de bevoegdheid om een extra-oorlam te geven. Jenever aan boord is minder een versnapering dan wel een ge zondheidsmaatregel. Het bereiden van koffie er chocolade heeft bij stormweer meer bezwaar dan het verstrekken van een oorlam. Ook het uur, Va uur voor 't middagschaften, van verstrekking van deze laatste is niet geschikt voor het ge bruik van koffie of chocolade. De hoofdingenieur, dien de Minister voor Chef der afdeeling materieel wil bestemmen, is volkomen daarmede vertrouwd. Het administratief personeel aan 's Rijks Werven, is, blijkens 's Ministers eigen erva ring, niet te ruim voor de behoeften. Klachten over te strenge keuring van touwwerk zijn hem niet ter oore gekomen. De werf te Am sterdam is, mits het mindere personeel belang rijk worde uitgebreid, alsjïog geschikt voor den aanbouw der thans aangevraagde schepen, maar de Minister heeft den bouw bij particulieren voorgesteld om de beslissing zuiverder te doen zijn. Bij een eventueele beslissing omtrent de verplaatsing der werf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ kan het vraagstuk van aanbouw op Rijkswerven op zniver terrein worden gebracht. Gaarne zal hij zich beijveren om deze zaak tot een spoedige beslissing te brengen. Opruiming van de lijnbaan ligt in zijne be doeling, maar dient niet te overhaast te ge schieden. De voorgestelde bouw van torpedobooten is stellig niet overdreven. Uit Batavia ontvangen berichten maken de toekomst van het Zilveren Kruis voor 't oo- genblik onzeker. Welke de financieele gevolgen daarvan zullen zijn is nog niet te bepalen. In ieder geval zal in plaats van dat schip een andere oorlogsbodem in dienst komen en daar voor op fondsen moeten worden gerekend. De bouw der nieuwe schepen op Nederl. particuliere werven neemt, hij, gesteund door de raeening van zijne deskundige adviseurs, op zijn verantwoordelijkheid. Verder geeft de Minister nog een aantal inlichtingen. De heer G., polier in de Toren straat te Breda, had jl. Dinsdag het on geluk van de trap zpner woning te vallen, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Zijn echtgenoote bevond zich voor fa milieaangelegenheden in Den Haag. Te Allen a. d. Rijn had Dinsdag jl. de zoon van een landbouwer de onvoor zichtigheid om mee een geladen geweer schertsenderwijs op zijn zuster aan te leggen, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en het meisje den ko gel in de borst kreeg. Zij werd doode- lijk gewond naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Bij Zr. Ms. besluit is aan den kapi tein-luitenant ter zee F. J. Beekman de vergunning verleend tot het aannemeu en dragen der versierselen van het ordeteeken van de 3de klasse van Simou Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezulea geschonken. Het aantal dooden tengevolge van den brand in de katoenfabrïek te Neu- münster bedraagt 13. 12 personen zijn in de vlammen omgekomen en een is over leden aan de bekomen brandwonden. Door het springen uit de vensters heb ben zich 9 personen zwaar gekwetst. Een vreeselijk ongeluk is voorge komen bij de mijn »Zentrum< bij Wat tenscheid. In de lift hadden 16 jonge mijnwerkers plaats genomen, toen de toestel eensklaps met kracht tegen een vooruitstekend ge deelte stiet, met het gevolg, dat acht der jongelieden voor hun leveu kreupel zijn indien zij in 't leven blijven. In het marine-hospitaal te Spezzia heeft een ziekenoppasser, Orsini genaamd, waarschijnlijk een afstammeling van het vermaarde Italiaansche vorstenge slacht een kameraad, met wien hij 's morgens twist had, onverhoeds doodge stoken. Hij verwondde voorts nog drie soldaten, die hem zijn dolk wilden afne men. Een dezer laatsten is reeds aan zjjn wonden overleden. Een liefhebber van postzegels te Wiesbaden heeft onlangs zgne verzame ling voor niet minder dan 6000 Mark verkocht aan een handelaar te Londen, die opzettelijk daarvoor uit Engeland overkwam. Een droevigen indruk maakt het een glansrijke loopbaan te zien eindigen met teleurstelling of miskenning. Ten gevolge van het niet slagen der jongste Panama-leening hebben, naar uit Parijs gemeld wordt. De Lessepsen de adminis trateuren der Panama-onderneming hun ontslag genomen en bij de Rechtbank de benoeming eener commissie van liquidatie aangevraagd. De beruchte dief Van der Zande, die onlangs met zijn bende door het Ge rechtshof van het Fransche departement Nord werd veroordeeld eu voorloopig opgesloten is in do gevangenis van Douai, heeft met de zijnen een poging gedaan om te ontvluchten. De mannen, 20 in getal, hadden zich in 4 groepen verdeeld tot het uitvoeren van hun welberaamd plan. Twee daar van zouden handelend optreden bij het overrompelen van de bewakers, en de twee anderen moesten dienen als reserve, om in geval van nood hunne makkers te helpen. Het plan slaagde ten deele. Een op zichter en nog een beambte werden over rompeld, geboeid, van hunne sleutels be roofd, en met een prop in den mond in een hok gestopt. De hoofdcipier werd met zijn bediende in zijn kantoor opgesloten. Maar voor men den portier onschade lijk had kannen maken, bemerkte deze dat er onraad was, en versperde hij den gevangenen den uitweg door een hek met bijzondere sluiting. Inmiddels had de gevangen hoofdcipier uit een venster van zijn kantoor, een voorbijkomend meisje toegeroepen, dat zij gendarmes moest halen. De gendarmes kwamen spoedig en de 20 veroordeelden werden weder in hunne cellen opgesloten. Na eenig zoeken vond men de beide opzichters in het hok waar de boeven hen opgesloten hadden. Eén hunner was bijna gestikt door de prop in zijn mond. In den nacht van Vrijdag op Za terdag jl. hebben de studenten te Leu ven de stad in rep en roer gebracht. Het was de dag der verkiezing van een nieuwen voorzitter van de studenten-so- cieteit, waartoe de zoon van den gouver neur der provincie, den heer Ruzette, ge kozen was. Met onstuimige serenades en optochten werd deze gebeurtenis des avonds gevierd, maar tegen dat de schouw burg uit zon gaan, waar de opera Si j'étai8 roi gegeven was, plaatsten troepen dronken studenten zich in de nabijheid van het gebouw, om de schouwburgbe zoekers te beletten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen, waarbij een agent een ernstige hoofd wonde bekwam, maakte de politie ruim baan. Toen trok een bende van vier- of vijfhonderd studenten naar het station en vervolgens naar het Plein-Van de Weyer, waar zij geen boom overeind, geen lantaarn heel lieten en een aantal deuren intrapten, welke straatschenderij zij tot in de voorstad Kessel-Loo voort zetten. De politie jaagde hen eindelijk met de blanke sabel uiteen, doch in de stad klaagt men algemeen dat er reeds lang, en ook nu veel te veel lankmoedig heid tegenover het studeerende gepeupel getoond is. Het heet thans dat de bur gemeester een ingetrokken verbod op het honden van studenten-optochten weder van kracht verklaren zal. Zitting van den Raad der gem. Texel, op Vr\jdag 14 December 1889. Door afwezigheid van den Voorzitter wordt de vergadering geopend door den heer J. R. G. Coninck Westenberg, Wethouder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na een kleine aanmerking van den lieer P. Boon goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken van H.H. Ged. Staten bevatten de goedkeuring der rekening voor 1887voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de ontvangen stukken betreffende het eervol ontslag van den heer J. Boonacker, onderwijzer, Zuid-Eijerland, stelt de Voorzitter voor dit ontslag toe te staan op I Januari 1889. Hiertoe wordt besloten. Aangezien er vóór 1 Januari 1889 een be sluit moet worden genomen omtrent een tijde- delijke geldleening voor de gemeente, ten be drage van 12000 gulden, hoogstens rentende 5%, stelt de Voorzitter voor hiertoe te be sluiten. Goedgekeurd. Door den heer A. Dros wordt de opmerking gemaakt dat er mogelijk tot lagere rente geld beschikbaar zou zijn. De Voorzitter zegt hierop te zullen letten. Als regenten van het Alg. Weeshuis moeten aftreden de heeren P. P. Kikkert en C. A. Eel- manlaatstgenoemde wenscht echter voor die betrekking wegens hooogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. Bij stemming werd de heer P P. Kikkert herkozen, terwijl in plaats van den heer C. A. Eelman, de heer Joh. Keijser werd benoemd. De aftredende regentesse Mej. N. Zoetelief van Qecren werd herkozen zoo ook de af tredende leden van het Algemeen Arrabestunr, de heeren C. P. Keyeer en J. W. Bakker. De Voorzitter wenscht den heer C. P. Key- ser geluk met zijn benoeming, doch genoemde heer wenscht dezen gelukwensch nog niet aan te nemen, daar hij zich eenigen tijd wil be denken. Als lid der Beleenbank moet de heer C. Rab aftreden. Ook deze heer werd herkozen met negen stemmen, terwijl de heer Joh. Eel man drie stemmen bekwam. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer J. Roeper of er nog geen antwoord is ont vangen op het request van eenige inwoners van de Waal, omtrent de telophonische ver binding, wat door den Voorzitter ontkennend wordt beantwoord. De heer C. P. Keijser vraagt of er al iets is vastgesteld omtrent de school in Zuid-Eijer land, waarop de Voorzitter antwoordt, dat er nog geen besluit is genomen, doch dat voor loopig de heer Frederiks daar als onderwijzor geplaatst zal worden. De heeren A. Koorn en C. P. Keijser meenen, met het oog op den slechten toestand der school, dat het verkieslijk zou zjjn deze op te heffen. De heer F. Keijser is niet van deze moe- ning, daar dan te Koog en Midden - Eierland nog een onderwijzer benoemd zou moeten worden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt do vergadering gesloten. LIZE. Lize was juist achttien jaar, Blauw van oog en blond van haar; Elk vond haar verrukk'lijk schoon. Eens sprak zij op lieren toon 'k Schenk mijn hart slechts en myn hand Een der eersten van het land; 't Moet een prins of hertog zijn, And'ren zijn voor mij te klein. o Zij werd vijfentwintig jaar. Nog stond zij als jonkvrouw daar. Prins of hertog vroeg haar niet, En dat gaf haar veel verdriet, u'k Zal", zei ze zuchtende, uvoortaan Maar den blik wat lager slaan 'k Schenk mijn hand ook met pleizier Edelman of officier." o Lize telde dertig jaar, Blond en weeldrig bleef heur haar Maar, haar oog had minder glans, Nog droeg zij don maagdekrans. «Kan 't niet anders, 'k neem dan maar", Zei ze, een deftig ambtenaar Een ryk koopman is ook goed, Daar mijn leeftyd voorwaarts spoedt. Eind'lijk werd ze veertig jaar, Nog was zij van zessen klaar Werd ze dik, 't misstond haar niet. Nog geen minnaar in 't verschietI «Eenzaam", zuchte ze, zit ik hier, Och, kwam maar de winkelier Op den hoek zijn hand mij biên 'k Zou hem graag gelukkig zien. Vijftig jaar werd Lize oud, En nog was ze niet getrouwd. Grijs werd 't haar, zoo schoon weleer; Schom'lend liep ze heen en weer Toen eerst reikte zij haar hand Aan een snijder, slecht beklant, Weduwnaar met talrijk kroost! Preutscliheid brengt soms schralen troost. Gerrit J. In ons volgend nnmmer zul len we een opnemen. Alle lezers mogen aan de oplossing deelnemen. De uitgeloofde prijzen voor de goede oplos singen, die bij loting zullen worden toegewezen, zijn de volgende: 1 Ex.Alle de Werken van JACOB CATS, met het Portret van den Diohter, en minstens 200 staal gravures twee groot quarto Boekdoelen, in prachtige roode Stempelbanden. 1 Ex.De Gedichten van P. A. DE GEWESTETeen deel, gebonden in praehtband. 15 Ex.SCHELTEMA's Verhalen voor Jongens. 50 Ex.WERUMETJS BUNING. Een klikje op Java. De oplossingen moeten geschreven worden op een in het volgend no. onder het raadsel te plaatsen Bon. De Uitgever8. Marine en Leger. De off. van adm. 2e kl. L. J. Mouton, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nou- activiteit 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1