't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1659. Woensdag 9 Januari 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 8 Jan. 1888. Op het voor eenige weken aan den Minister van Marine ingediende adres om lotsverbetering door de gezamenlijke ad junct-commiezen en klerken bij de 3 ma- rine-directiën, zal, naar men verneemt, in zooverre gunstig worden beschikt, dat de sedert Mei 1888 te Amsterdam be staande vacature als commies weder wordt aangevuld, waardoor althans voor de jongere ambtenaren de eenige wijze van opklim ming in de ranglijst niet wordt wegge nomen. Het Verslag aangaande de lichting der Militie in 1888 is opgenomen in de St.-Ct. 309, met de daarbij behoorende tabellarische verslagen. Het bedrag der lichting werd bij Kon. besluit van 23 Februari jl. op 11000 man vastgesteld, waarvan 600 voor den dienst ter zee te bestemmen. Het getal inge schrevenen, waarnaar bij dat besluit het aandeel van elke provincie in de lichting is bepaald, bedroeg 37,399, tegen 38,103 in 1887. Het cijfer der lichting stond derhalve tot dat der ingeschrevenen als 13,39. De raad van Terschelling heeft de belangrijke schenking van wijlen den heer A. B. Ments, oud-burgemeester, aan vaard en overeenkomstig het testament de statuten vastgesteld voor het »Dirk Ments-fonds", dat in de verre toekomst voor Terschelling iets hoogst belangrijks kan worden, zooals uit het volgende zal blijken Het geheele aanzienlijke vermogen is aan de gemeente vermaakt voor gemeld fonds. Na den dood der weduwe, die vruchtgebruikster is, mag de helft der rente gebezigd worden tot ondersteuning van weduwen en weezen uit den fatsoen lijken stand. De andere helft strekt tot vermeerdering van het kapitaal, tot dit een half millioen bereikt heeft. Is men zoo ver, dan mag men de overige rente, tot een maximum van 39/40 ook voor andere nuttige en nauwkeurig omschre ven doeleinden bezigen. Het officieel bulletin in de St.-Ct. van 6—7 dezer luidt aldus: Yolgens verklaring van de geneesheeren des Konings heeft Z. M. de laatste weken meer last gehad van zijn chronisch lijden. De spijsverteering is in intensiteit ach teruitgegaan, waardoor de bloedmaking minder gunstig is. De krachten van den hoogen lijder ne men in den laatsten tijd niet toe. Een 22-jarig jongeling, die zich op een vaart onder Hazerswoude met schaat senrijden vermaakte, is door het jjs gezakt en verdronken. De 14-jarige zoon van den heer D. uit Kampen, Zaterdagmorgen bezig zijnde schaatsen te ryden op de Trekvaart on der IJselmuiden, zakte door het ijs en, hoewel spoedig uit Kampen geneeskundige hulp op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet gelukken het leven weder op te wekken. Onder de gemeente Leiderdorp zijn gisteren in een trekvaart vier personen, die aldaar schaatsenreden door ijs gezakt. Drie werden er gered, maar een 23-jarig jongeling is verdronken. De Zuiderzee is thans vol ys. Men vermoedt, dat enkele schepen in 't ijs be kneld zitten. IJs en weder dienende, zal >Thialf« te Heerenveen Woensdag a.s. twee hard rijderijen houden: de eerste voor mannen om prijzen van f 100 en f30, de tweede voor twee mannen en éene vrouw in het midden aan den stok, om prijzen van f150, f60 en f30. De Zwolsche >Schippersysclub« heeft besloten, bij aanhoudende vorst, eerlang een gemaskerden optocht te houden. Er is een commissie benoemd om daartoe een geschikt terrein uit te zoeken. Het rijksgesticht Ommerschans is thans weder sterk bevolkt. Waren op 1 Jan. des vorigen jaars slechts 495 ver pleegden aldaar opgenomen, welk getal in den loop van 1888 nog verminderde, thans vinden bjjna we 1000 verpleegden aldaar onderdak. Nu weder loopt het gerucht, dat de beruchte Engelsche moordenaar Jack the Ripper te Breda vertoeft. Velen, en vooral vrouwen en kinderen uit de volks klasse, maken zich deswege bijzonder be angst. Een man en vrouw, die voornemens waren met hun 3 kinderen naar de Ar- gentijnsche Republiek te vertrekken met het stoomschip »Edam", en daarom reeds al hun bezittingen hadden verkocht, zijn op het oogenblik dat zjj zich aan boord begaven, op hun besluit teruggekomen, en weder naar hunne oude woonplaats, Tilburg, teruggekeerd. Een huiselijke twist werd Donderdag voor de Zwolsche rechtbank behandeld. Een vrouw uit Dalfsen moest verschijnen, omdat zij haar man geslagen en met een mes gesneden had. De vrouw had gewild dat haar man bij een ander een kleinig heid zou gaan vragen; op zijn weigering had zg haren man bij de haren door de kamer gesleept, en toen zij 's avonds op dezelfde vraag weer een weigerend ant woord ontving, zei zij, dat hij geen aard appelen kreeg Wijl de man daarop den ketting van den ketel vasthield, sloeg zij hem met het scherpe van een mes op het hoofd, zoodat hij bloedig verwond raakte. De vrouw bekende het feit schreiende. Volgens den man was er anders nooit ongenoegen tusschen hen geweest. Op een vraag of zy het nu weer goed samen konden vinden, antwoordden beiden be- Het O. M. eischte tegen de vrouw drie maanden gevangenisstraf. Woensdagavond, o^eveer 8 uur, is er in Den Haag brand uitgebroken in 't bekende café chantant »Alcazar". Het was een felle brand, die ongeveer van 8 tot 9 uur duurde. De brandweer was spoedig aanwezig. De damesartisten vlucht ten half gekleed uit-de woning, waar zoo aanstonds de voorstelling zou beginnen. Het pand ligt in de onmiddellijke nabij heid van de gebouwen derStaten-Generaal; de brandweer trad dan ook ongemeen krachtig op. Binnen 't uur was de hevige brand gebluscht. Het Algemeen Politieblad vermeldt het volgende aangaande een te Utrecht gepleegden diefstal: Ontvreemd op 30 Dec. 1888, des av. tusschen half vijf en zeven uur, ten na- deele van H. Bakker, wonende Oudwy- kerdwarsstraat te Utrecht, door middel van inklimming en braak: een blanke blikken trommel, inhoudende ongeveer f 30,900 aan effecten, benevens f 1020 bankbiljetten van f300, f200, f100 en f 25 voorts eigendomsbewijzen van 12 huizen in de Oudwijkerdwarsstraat en 1 in de Molensteeg, ten name van H. Bakker; twee hypotheekbewijzen, een van f5000 en een van 1500, op de huizen te Utrecht en te Ter Aa; verschillende fa miliepapieren, als geboorteacten enz., ten name van Bakker1 ouderwetsch zil veren beugel, vierkant, met binnenbeugel en beurs van witte en blauwe koralen, inhoudende: 1 zilveren pinklid met streep jes, 1 zilveren vingerhoed, glad, 3 paar ouderwetsch gouden mansoorringen, 1 ouderwetsch zilveren gesp, waarop een mand met bloemen gegraveerd en waaraan een groene leiband. Bovendien nog een zakje, inhoudende ongeveer f90 aan zilvergeld, waaronder 3 gouden tienguldenstukken, 1 kwart-gul den van de vorige eeuw, waarop een vrij heidsbeeld met hoed, 1 kwart-gulden van Koning Willem II, 1 bezemstuivertje, 2 centen (oud model). De commissaris van politie der le af- deeling in de gemeente Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding, ook van den dader, en bericht. Over de gepleegde verwonding te Wildervank schrijft men het volgende: De dader, een oppassend jongmensch, had met zyn meisje en nog twee andere paren uit een grap tegen de ramen getikt, waar Sterenborg vertoefde. Deze kwam met vier anderen terstond naar buiten, waarop het zestal vluchtte en achtervolgd werd. T., die een revolver brj zich had, werd gegrepen en erg geslagen, waarop hij, om vrees aan te jagen, drie schoten in de lucht loste en, toen men niet op hield met slaan, uit wanhoop of als zelf verdediging een 'vierde schotdeed, waar van de kogel S. onder het oor trof. De deelneming met den dader is groot. Een spookgeschiedenis houdt te Beverwjjk de hoofden en monden van lichtgeloovigen bezig, en verwonderlijk is het om tehooren,hoe het rondstrooien van zoo'n relletje in onzen tijd nog in gang vinden kanu Zooals bij dergelijke geschiedenissen altijd het geval is, wor den verschillende personen genoemd, die het spook met zijii toebehooren ontmoet hebben. Het spook is een sedert kort te Be verwijk overleden persoon. Thans echter niet iemand, die afschrikken kan, maar een algemeen geachte, beminde persoon lijkheid, die bij zijn leven door zijn lief dadigheid uitmuntte en door zijn positie bij iedereen bekend was. Men vertelt dat hij verschijnt in een open brick, ge trokken door twee prachtige, melkwitte schimmels, vergezeld van een koetsier uit de geestenwereld. Zelfs verhaalt men, dat de equipage in een groot pakhuis in een afgelegen en vooral '8 avonds donkere en stille straat ge huisvest is, doch op onzichtbare wijze tégen 12 uren in den nacht uitrjjdt. In de Spuistraat te Amsterdam werden dezer dagen 10 kistjes sigaren bezorgd, doch een oogenblik later terug gehaald, met de boodschap, »dat de si garen, die zooeven bezorgd waren, niet de goede waren of dé juffrouw ze maar mee wilde geven, t:an zou hij (de bood schapper) terstcud Andere brengen". En de juffrouw deed zoo. Maar toen de heer des huizes, na de zaak vernomen te hebben, vond, dat die andere erg lang wegbleven en eens bij zijn leverancier aanliep, om te hooren, kwam hij daar tot de ontdekking, dat een oplichter zijn sigaren had buit ge maakt. Een reiziger, die zich den 31sten Dec. jl. op de laatste boot van Stavoren naar Enkhuizen bevond, wordt vermist. Men heeft op de boot bij een der rader- kasten zijn overjas gevonden, en daarin eenige brieven aan zijn adres, waardoor men te weten is gekomen, wie de eige naar van de overjas was. 't Was een inwoner van Groningen en zyn familie is zoo spoedig mogelijk op de hoogte ge steld van hetgeen er vermoedelyk gebeurd is. 't Zjj bij ongeluk, 't zij door eigen toedoen is de man waarschijnlijk in het water gevallen en verdronken. In de op 2 Januari jl. te Oudewa ter gehouden raadsvergadering ontspon zich na het lezen der notulen een woor denwisseling tusschen den voorzitter en raadslid D. Boer Jz., waarbij de laat ste beweerde, dat hij in de vorige ver gadering niet gezegd had, dat een plant soen der gemeente veel geld kostte, maar wel dat het geld kostte. De voorzitter pleitte voor de juistheid der notulen, waarop de heer D. Boer Jz. uitviel: »Ik verwed er een vet varken onder voor de armen, dat ik gelijk heb zet jij er maar een tegenwaarop de voorzitter ant woordde »Mag ik u er opmerkzaam op maken, dat vette varkens-zaken hier niet behandeld worden Bjj een koffiehuishouder te Leeu warden zal den 12den dezer een biljart party plaats hebben, waarby als prijs wordt uitgeloofd een enterhengst, Rad boud* genaamd, afstammeling van den bovenlandschen hengst Graaf Wedel.« Twee Russische monster-kanonnen werden de vorige week naar Sebastopol gezonden met bestemming voor het nieuwe pantserschip »Sinope." Deze stukken munten alweder in verschrikking boven andere uitvindingen uit. Het zijn kanon nen van 12 Engelsche duimen, die 50 ton wegen en kogels van bijna een halve ton kunnen wegslingeren. Daarvoor is bij elk schot 270 pond bus kruit noodig en de snelheid van het pro jectiel is bij het begin 3000 Meter per sec., terwijl de draagwijdte 20 wersten of meer dan 13 Engelsche mijlen is. Daar door moet het vuur dezer stukken volgens de kaart gericht worden, omdat het doel buiten het gezicht is. Twee man zijn echter voldoende voor elk stuk, daar men met hydraulische machines werkt. Alweder is in Engeland een bijzon- afschuwelijke moord gepleegd. Te Yeo- bridge, een dorpje bij Yeovril, is in een bosch het verminkte lijk gevonden van een 10-jarig meisje Een reizendglazenma- ker uit Warwich, is wegens zware ver moedens in hechtenis genomen. De moordenaar van den jongen te Brad- ford, wordt nog steeds vergeefs gezocht. De melkboer met wien hij uitreed, is nog steeds in hechtenis, maar afdoende bewy- zen zijner schuld ziju nog niet gevonden. Het is twijfelachtig, of de vrouw, die in de Londensche wijk Poplar verworgd gevonden werd, wel het slachtoffer van een moord is geweest. Naar het oordeel van een der bij de gerechtelijke lijkschou wing gehoorde geneesheeren, is de vrouw in beschonken toestand gevallen en is haar keel daarbij zoodanig in den kraag van haar jak bekneld geraakt, dat zy stikte. Het onderzoek is verdaagd. Blijkt 's dok ters meening juist, dan kan deze misdaad tenminste van de lijst der East end moor den geschrapt worden. Volgens berichten uit San Fran- cisco, is de in Amerika zichtbare volsla gen zonsverduistering op 1 Januari van de verschillende stations uit zeer goed waargenomen. Op de meeste plaatsen duurde de vol slagen verduistering 110 seconden. Een Chineesche begrafenis had on langs plaats in de zoo treurig vermaarde Londensche wijk Whitechstpel. Zij werd bijgewoond door al de Chineezen uit die wijk en een groot aantal andere belang stellenden. De stoet bestond uit rouwkoetsen en cabs met draken versierd. In het sterf huis werden den doode door twee oudsten geldstukken in den mond gestopt (voor den overtocht naar het schimmenrijk). Daarna vulde men de kist met kleine stukjes gekleurd papier, en de stoet ver trok onder het afsteken van vuurwerk uit de portieren der rytuigen. Op het kerkhof van Oost-Londen werd bij het graf een maaltijd gehóuden van varkensvleesch, gevogelte, appelen, oran jeappelen en ryst. Daarna werd een lyk- dans uitgevoerd en op nieuw vuurwerk ontstoken. Een protestantsch geestelijke las daarop ernstig het gewone formulier van den lijk- dienst, terwijl de Chineezen een woesten dans uitvoerden. Toen de kist eindelijk in het graf werd neergelaten, goot men een flesch jenever er over uit en allen wijdden een dronk aan den overledene. Op den Tiflis-spoorweg is een trein die op 27 December Sabuntchi verliet, onderweg ingesneeuwd. Het duurde vele uren, voor men van het dichtstbijzijnde station naar den trein een weg kou ba nen. Toen men dezen ten laatste be reikte, vond men veertien reizigers dood gevroren en twintig anderen stervende. Uit Bahu, Poti, Ekaterinburg en andere streken komen gelijksoortige berichten. Het aantal menschen die in de afgeloo- pen week in Rusland in de sneeuw om kwamen wordt op een honderdtal geschat. De haven te Odessa ligt geheel dicht en behalve de telegrapische, is alle gemeen schap der stad met de buitenwereld af- Tegenwoordig bestaan te Liverpool 8 reuzen-stoomvaart-maatschappyen, wier drijvende paleizen uitsluitend het verkeer tusschen Liverpool en de Nieuwe Wereld onderhouden. Volgens het beginsel van ouderdom, zoo al niet om andere redenen, moet de Cunard Line het eerste worden genoemd. De naam dezer onderneming is over den geheelen aardbol bekend. Ik geloof niet, dat eenig ander land, be halve Engeland, op een onderneming als deze kan wijzen. De vloot der maatschappij bestaat uit ongeveer 60 schepen, waar van byna de helft voor den transatlanti- scben dienst en hare hulplijnen benoodigd is, terwijl de rest tusschen Liverpool en Havre, de Middellandsche zee, Glaftgow, Halifax, Derry en Bermuda in de vaart is. Gedurende de eerste jaren van haar bestaan bezat de maatschappy 4 schepen, maar in 1848 was dit getal reeds tot 10 aangegroeid, en voortdurend vermeerderde het, terwijl elk schip beter was dan de vroeger gebouwde. Tot 1852 waren alle schepen van hout, maar in dat jaar lie pen 2 ijzeren stoombooten van stapel, die weldra door de regeering werden opge- ëischt voor troepentransporten naar de Krim, en in 1861 naar Amerika. Wat deze vloot in oorlogstijd waard, is, zal men begrijpen wanneer men verneemt dat de Cunardschepen zestigduizend man naar Indië of naar elke haven ter wereld kunnen brengen in minder tijd dan een hedendaagsch oorlogstransportschip. Gedurende haar bestaan werden 73 stoomschepen voor rekening der maat schappy gebouwd en op de werven der verschillende firmanten liepen 173 schepen in hetzelfde tijdsverloop van stapel. Het is een merkwaardig feit, dat geen enkel passagier gedurende het bestaan der maat schappy op een harer booten is omgeko men. Onderwijzers in Zuid-Afrika In het Schoolblad waarschuwt prof. C. B. Spruyt tegen landverhuizing van Ne- derlandsche onderwijzers naar de Zuid- Afrikaansche Republiek. Voorshands", zegt hy,mag men geen onderwijzer aanraden, zich naar Zuid- Afrika te begeven, tenzij hy de kracht en de bekwaamheid heeft om ook op an dere wyze in zijn behoeften te voorzien. De behoefte van Zuid-Afrika aan bekwame Nederlandsche onderwijzers is inderdaad grootmaar de vooruitzichten voor die onderwyzers zijn op dit oogenblik nog zeer slecht. Lag Zuid-Afrika naast de deur, ik zou anders oordeelen en den on derwijzers aanraden, hun geluk te be proeven. Want met zulk een proefne ming zou weinig verbeurd zijn. Maar nu de reis naar den Transvaal voor iemand, die het zeer zuinig aanlegt en bijv. op de stoomboot derde klasse reist, toch minstens f 500 kost, en de terug reis evenveel, durf ik zulk een raad niet geven". PosterU en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand December 1888: J. A. M. Korpershoek, Alfen a/R., Mej. C. Franke, Arasterdam, Mej. J. du Porte, idem, J. Bruin, idem, Mej. A. Klubers, idem, F. A. van Os, idem, L. Hoogerdijk, 's Gravenhage, R. Merdens, Nieuwediep, J. van Knelis Van IlypolitnshoefFanzer, Amsterdam. Briefkaarten: D. Klein Jr., Amsterdam. Brieven, verzonden geweest naar Engeland Lynns Gibron, Londen. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Heldersche Moppen. Rechter: Je geeft toe dat je je man met een strijkijzer naar het hoofd wierp, en nu spreek je van verzachtende omstandigheden, dat is vreemd Beklaagde: Mijnheer de president, het strijk ijzer was al bijna geheel koud o Oude vrijster: Wat een drukte maakt die Mevrouw N. tegenwoordig, omdat ze een man heeft gekregen! 75000 mannen zijn er in onze gtad Eén heeft haar genomen, dus hebben 74999 haar laten zitten En dan nog zulk een verbeelding! o Heer (tot een dame),/Dame, hebben wij elkander niet meer ontmoet Dame«Dat ik weet niet, mijnheer." Heer: «Ik geloof dat wij samen hebben school gegaan". Dame »Ik geloof het niet". Heer (na een poos gedacht te hebben): «Dan zijn wij misschien samen gedoopt; er gens gezien heb ik n zeker". Marine en Leger. Het oorlogsschip lste klasse „Atjeh", bestemd tot het maken van een bnitenlandsche reis, is Vrijdag alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld. I)e staf van dezen bodem bestaat uit: Den kapt. t. z. J. P. Mercier, comm.kapt.- luit. t. z. W. J. P. van Waning, le offic.luits. t. z. le kl, N. W. van Ammers en W. P. Cool- haasid. 2e kl. J. W. Termijtelen, Q. J. v. d. Hout, C. E. Dittlinger en P. G. J. Graaf Van Hogendorp adelb. le kl. H. G. Surie, J. O. Kolk- raeijer, J. C. Stam, A. A. Visser, E. v. Assnm, J. H. Zeeman, M. J. Reijnvaan, P. H. D. Schut- teraer, H. J. Boldingh, K. van Andel, M. Schoo,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1