De tijd moet het leeren. Advertentie n. Hartelijke dankbetuiging V F. W. J. Groeneboom, L. H. v. d. Stok, D. J. A. G. F, van den Steen van Ommeren. R. J. v. Ogselen en J. Hofstede; le lnit der marin. A. de Timmerman, ofif. v. gez. Ie kl. W. Meijboom en en id. 2e kl. J. D. Kaiser, artsenoff. v. adm. le kl. J. A. M. Korpershoek v. d. Kooy en de andj.-adm. C. P. Soutendam. De daar aan boord geplaatste machinisten zijn de mach. le kl. v. c. L. A. van Poelvoorde; id. 2e kl. H. J. A, Lagaaij cn P. F. Dubberid. 3e kl. H. Lansdorp en N. C. van der Leeuwe. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Prinses Amalia", van Am sterdam, arriveerde 4 Januari te Genua. Het stoomschip «Conrada vertrok 5 Januari van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip «Prins Frederik« arriveerde 5 Jan. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Jan. te Southampton Marktberichten. Hoorn, 5 Jan. Tarwe f 6,25 a 8, Gerst f4,25 a 5, Haver f 12,50 a 14, Erwten: Witte f 12,25 a 15, Groene fl7a 20, Grauwe f 13,25 a 17, Vale f8,25 a 15,50, Bruine boonen f10 a 10,50. Karwei f16 a 18,25, 10 Paarden f30 a 200, 98 Lammeren f 15 a 23, 5 Kalveren f8 a 20, 21 Varkens f7 a 13, 80 Biggen f4 a 7, 50Kippen f0,60 a 1,25, 800 Kipeieren f 5 a 5,50 per 100, 1250 koppen Boter f 0,50 a57 per kop. Alkmaar, 4 Jan. Aangevoerd 10 Paarden f25 a 125, 21 nucht. Kalveren f7 a 18,5 Schapen f 12 a 28, 65 magere Varkens f10 a 13, 145 Biggen f 3 a 8, 7 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter per kop 70 a 80 ets, Kipeieren £6 a 7 per 100. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 10.60 per 100 KG. Nobel - 9.25 100 zonder verbinding. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 5 tot 8 Januari. ONDERTROUWD: J. C. Heuvers, korpo raal der mariniers, en H. E. Lunet. J. M. J. Vader, stuurman by de marine, en T. Rijkers. GETROUWD: Geene, BEVALLEN: G. Meijer, geb. Bischof, z. C. v. d. Aa, geb. Schenk, z. E. Snip, geb. Noot,z. E. Molenaar, geb. Snooij, d. D. Blauwboer, geb. Keppel, z. C. Theewis, geb. Scholtze, d. J. Bot ter, geb. Pruimenboom, z. J. Kikkert, geb. Lan- gerveld, z. M. Donkersloot, geb. Blikkenhorst, d. A. van der Ben, geb. Dol, z. T. Jongkees, geb. Lak, d. G. de Beurs, geb. Kater, z. M. W. de Graaf, geb. de Regt, z. OVERLEDEN: M. J. N. Korving, 23 m. W. M. Visser, 22 j. W. F. K. Folmer. 9 j. J. A. v. d. Vliet, 11 m. C. M. Latjes, 18 j. Burgerlijke Stand, gem. Wieringen, Geene. gedurende de maand December 1888. ONDERTROUWD: GEHUWD: GEBOREN: Sijtje, dochter van Jan Kuit en Geertje Wagemaker, Stijntje, dochter van Pieter Everts en Aaltje Roos, Elisabeth, doch ter van Willem de Jongh en Trijntje Koorn, Simon Cornelis, zoon van Pieter Lont en Ger- brig Wigbout, Simon, zoon van Simon Tysen en Geertje Wigbout, Pieter, zoon van Jan Hegeman en Maartje Tysen. OVERLEDEN: Grietje Kool, 59 jaren, echtgenoote van Willem Heijblok, Geertje Snooij, 61 jaren, echtgenoote van Jan Stadig. Klaas Dekker, 80 jaren, weduwnaar van Antje Minnes. Visscherijberichten. Nieuwediep, 7 Januari. Aangebracht door 3 sloepen schipper H. Zwartveld, met 2400 schelv., waarvan 500 lev. per 100 f 20, 1 ben vleet en 3 puntrog, te zamen f 40,50. Schipper C. Dubbel met 1800 schelv., waar van 700 lev. per 100 f 22. Schipper B. Meijboom met 350 schelv., waar van 100 lev. per 100 f 19,50. 32 beugers met 30 tot 150 schelv. per 100 f 22 a 24,50, 2 tot 5 kabelj. per stuk f 1,65. 8 Januari v.m. 2 sloepen. Schipper H. de Waard, mat 2200 schelv., waarvan 500 lev. In afslag opgehouden. Schipper B. de Waard met 1900 schelv., waarvan 600 lev. In afslag opgehouden. voorkomen. Zorg baart de toestand voor het oogenblik echter niet. Ingevolge bevelen van den Minister van Oorlog, mag de aflossing van deta chementen niet meer op Zon- of feest dagen plaats hebben, maar moet die den daarop volgenden dag geschieden. Volgens particulier telegram van den Javabode, luidt het vonnis in de eerste strafzaak der Tjilligonsche muiters: van 28 vijf-en-twintig veroordeeld tot den strop. Een belooning van f 1000 is uitge loofd aan dengene, die inlichtingen ver schaft, welke leiden tot ontdekking der ten nadeele van den heer H. Bakker te Utrecht ontvreemde effecten, ter waarde van circa f 30,000. Men schryft uit Haringhuizen aan de Schager Ct. Van Dinsdag op Woensdagnacht, werd de Heer Kooy man wakker geschrikt door het geweldig geblaf van zijn hond: na het licht ontstoken te hebben om te gaan zien, wat daar de aanleiding van was, keek hij zeer vreemd, op, toen hy tot de ont dekking kwam een paar vreemde logé's gekregen te hebben, en wel een paar koeien. De beesten naar binnen te halen en van 't noodige te voorzien, was het werk van een oogenblik. Ook nog ande ren werden verrast met het bezoek van dergeljjke ongenoode, herkauwende gasten. Het vrij zeker vermoeden bestaat dat deze in ellendig uitgehongerden toestand verkeerende dieren, afkomstig zijn van het land van zekere op Tolke onder Schagen wonende weduwe Zeeman. Ook mompelt men, dat, gelijk het nu gaat met de koeien der vrouw, haar kinderen een dergelijk lot te wachten staat. Het is te hopen, dat van overheidswege, in dezen toestand zoo spoedig mogelijk worde voorzien. De „papvrouw". Een geval van bloedvergiftiging heeft, zooals men weet, onlangs te Schiedam plaats gehad, door het opensteken van een blaar aan de pink der rechterhand, met een naald, waaraan een draad sajet was bevestigd, v. W. had den draad sajet in de geopende blaar gelaten of schijnt met het opensteken der blaar tevens een bloedaar geopend te hebben. Toen kort daarna de rechterhand en daarna de ge- heele arm waren opgezwollen, begaf v. W. zich naar een geneesheer, die hem ried naar het Ziekenhuis te gaan. Aan dezen raad heeft de man geen gevolg gegeven hjj geloofde dat de „papvrouw" hem wel van het ongeval zou afhelpen. Het treurig gevolg was echter, dat v. W. is overleden. Het laatst voltooide gedeelte van de trambaan HoornEnkhuizen is goed gekeurd. De geheele lijn zal Dinsdag 15 Januari voor het publiek verkeer worden opengesteld. Omstreeks 4 uur brak Zondagmid dag een hevige brand uit in de boeren hofstede van den heer D. Bruijsman te Lutjewinkel. Binnen weinige oogenblik- ken stond alles in lichte laaaie. Het vee werd nog juist bijtijds gered, maar overigens is van den inboedel bijna niets gespaard gebleven. De bewoner was bjj het ontstaan van den brand niet thuis, daar hij een zijner vrienden van het station te Schagen haalde. Toen hij terug kwam lag zijn woning reeds in asch. Men zegt dat hooibroeiing de oorzaak van deze ramp is. Huis en inboedel waren verzekerd. In de schuur van den landbouwer B. onder Hallum heeft een tragisch voor val plaats gehad. Er had tusschen twee knapen, van 14 en 17 jaren, een gesprek plaats over zeker persoon, die zich in een naburig dorp had opgehangen. De jongste vroeg den oudste hoe dat „ophangen" ging en toen de oudste daar van een duidelijke verklaring gaf, uitte de 14-jarige denwensch, dat hij wel eens iemand op die manier zou willen zien Vervolg der Berichten. Geljjk wy reeds met een enkel woord in ons vorig nommer medededeel- den, strandde jl. Vrijdagmorgen op de Pannekoek (Noordergronden) de Engel- sche stoomboot Breconshire", met rijst van Bangkok naar Bremen bestemd. De sleepbooten Hercules", >Stad^ Amster dam" en >Simson", die van hier en van IJmuiden ter assistentie vertrokken, moch ten er, nadat door vletterlieden van de lading ruim 3800 balen in blazerschuiten waren gelost, tegen den avond in slagen het stoomschip vlot te sleepen en zonder schade alhier ter reede te brengen. Za terdag heeft het de geloste lading in de haven weder overgenomen, terwijl het Zondagmorgen de reis naar de destina- tieplaats vervolgde. De Breconshire" is een fraai driemast-stoomschip, hetwelk, ook om zijn gedeeltelyk uit Chineezen bestaande equipage, gedurende het ver- blyf alhier, veler belangstelling opwekte. Omtrent den toestand des Koniugs wordt uit 's Gravenhage gemeld: De toestand van Z. M. is niet roos kleurig, sedert verval van krachten zich gepaard heeft aan Zr. Ms. chronisch lyden. Het gebruik van versterkende middelen zal, naar men hoopt, voortgaande ver hindering der lichaamskrachten moeten Dat kan best gebeuren, werd ten ant woord gegeven. Een strop werd vlug in gereedheid ge bracht en aan een balk bevestigd. Met de waarschuwing „zoodra je mij blauw ziet worden moet je me losmaken," deed de 17-jarige het koord om den hals en slechts na een paar oogenblikken was de onvoorzichtige, ondanks alle aan gewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, een lyk. De gestoorde bruiloft was het Woens dag, volgens de Haagsche Ct. voor een aantal paren, die zich te 's-Gravenhage in het huwelijk wilden begeven. Toen zij, en daaronder eenige Sche- veningsche bruiloftsstoeten, ten stadhuize aankwamen, om door den ambtenaar van den burgerlyken stand te worden ver- eenigd, vernamen zij daar, dat aan hun vurig verlangen voor 't oogenblik geen gehoor kon worden gegeven de wethou der Wittert was ziek, maar men had naar den heer Godon gestuurd en als men dus een oogenblik wilde wachten Daar komt, terwijl een nieuwe stoet bin nentreedt, de boodschapper ademloos terug: meneer Godon is uit de stad Dan naar den heer Mouton, luidt het bevel. Doods bleek ijlt de bode opnieuw binnen me neer Mouton is ziek En de aandrang van paren houdt aanDe wethouder van openbare werken dan opgeroepen ter hulpe. Eilacyde heer Lisman was niet van zijn besluit terug te brengen zich buiten alles te houden. Een lichtstraal in de duisternis De burgemeesterHelaas, men had niet aan de wet gedacht. De burgemeester is geen lid van den Raad en mocht dus niet Reeds was men der wanhoop nabij, toen de heer Michiels van Verduynen werd gevonden, die juist van een reis terugkeerde en nu, zooals hij uit den trein was gestapt, de functiën overnam, den verlaten post bezette en de huwelij ken sloot. Iu de onderaardsche gangen van den zoogen. Bloksbergte Meerssen is Donderdag een persoon uit Weert in be- wusteloozen toestand gevonden. Hij was in de gangen verdwaald geraakt en zou zeker omgekomen zijn, indien niet zekere Lemaire, die zich in den berg bevond, door het geblaf van ziju hond opmerkzaam gemaakt, de aanwezigheid van den onge lukkige ontdekt had. Het duurde lang eer hij weder tot bewustzyn werd gebracht. Op 5 dezer is weder een gezelschap van 32 personen,.vormende 5 gezinnen, van Tilburg, naar de Argentynsche Re publiek vertrokken. Een man, vrouw en drie kinderen, die reeds op de boot plaats hadden genomen, kregen ter elfder ure ure berouw en keerden weder naar Til burg terog. Op vele plaatsen in Drenthe wordt in den laatsten tijd sterk geklaagd over onveiligheden van verschillenden aard. Niet alleen geschieden daar telkens diefstallen en worden langs den publie- ken weg op ergerlijke wijze huizen be schadigd, zooals o. m. te Ruinerwold, Ruinen en Dwingeloo, benevens te Stap horst, maar des avonds zyn sommige we gen bijua niet begaanbaar. Donderdag avond werd bij Ruinen een oud man op de brutaalste wjjze tegen deu grond ge worpen en van al zyn geld, ongeveer f 40 beroofd. De daders van al d bedrijven worden tot heden nog te ver geefs gezocht. Nog geen spoor! Men hoort in de omstreken van Oldeboorn nog gedurig spreken over de geheimzinnige verdwijning der ondé vrouw. Alle pogingen om eenig licht in deze zaak te brengen, zijn vruchteloos. Dat er een gruwelijke misdaad gepleegd is, staat evenwel zoo goed als vast. Hoe en op welke wijze en waar het slacht offer te vinden, daarover verdiept men zich nog steeds in gissingen. Op het waar? ant woordt de een: op den bodem van de rivier de Boorn of ander diep water. Men zal het lijk met en in een der korven hebben laten zinken. Met een zegen zou er reeds naai zij n gevischt. In den naasten omtrek van het punt, waar vermoedelijk do misdaad is vol voerd, heeft men alles en alles doorzocht, doch nergens het minste spoor of de gering ste aanwijzing gevonden. Het feit, dat een arme vrouw in den schemeravond, een bekend padje gaande, even na haar nog door anderen bewandeld, spoorloos kan verdwijnen met den omvangrijken last, dien ze bij zich had, is zeer raadselachtig en ontzettend. Zaterdagavond is de laatste stoom tram van Oosterhout naar Breda, door den uit Tilburg komenden trein op den overweg aan den Driesprong, nabij Breda aangereden, doordien de machinist te laat bemerkte, dat de boom open stond. De locomotief bevond zich reeds over de rails, doch de middenste wagen werd ge heel verbrijzeld. De eenige zich daarin bevindende passagier, de heer F. Paro, le luit. der infanterie, had de tegenwoor digheid van geest er uit te springen, waardoor hy zich het leven redde, daar hij ongedeerd op den zijweg kwam. De derde wagen werd van den verbrijzelden wagen losgerukt en een eind achteruit geworpende zich daarin bevindende conducteur kwam er met een lichte ver wonding af. De oorzaak van het onge val wordt onderzocht. Zestien kampioenen hebben zich te Amsterdam laten inschrijven, waaronder meesters" uit Amerika, Engeland, Rus land, Duitschland en Oostenrijk en verder eenige bekende liefhebbers uit ons land (Jurrjens, Pander enz.) De wedstryd zal over drie dagen verdeeld zynheden wordt de baan 1 maal, Woensdag 2 maal en Donderdag 4 maal gereden, zijnde respectievelijk een halve, een en twee Engelsche mylen. Aan hem, die op al de drie banen win ner is gebleven, zal de prijs, bestaande in den zilveren cup, ten deel vallen. De overige pryzen zyn gouden en zil veren medailles. Eenige mededingende vreemdelingen, gisteren aangekomen, betuigden de voor keur te geven aan dezen wedstryd, boven dien te Cambridge, welke gisteren heeft plaats gehad. In een herberg te Dantzig hebben een aantal matrozen van den Russischen schoener Wladimir twist gekregen met eenige Duitsche werklieden. Nadat men aan weerszijden blauwe oogen had opge daan, trokken de Russen af, doch keerden spoedig daarna met hun kapitein terug en bestormden het huis, dat de waard onder wijl gesloten had. Een werkman werd door den kapitein doodgeschoten. De politie nam den gezagvoerder, die wegens moord zal terechtstaan, in hechtenis. Een krankzinnige in het dorp Bran- con (nabij Martigny in het Zwitsersche kanton Walis) heeft brand gesticht, met het gevolg dat ruim de helft van het dorp in asch is gelegd, waarbij veel vee omge komen en de geheele oogst vernield is. In het dorp Berel, by Wolfenbuttel, is een diefstal gepleegd, waarbij de be stolene geen reden tot klagen heeft. Een boer aldaar ontdekte n.1. det een inbreker hem 400 Mark ontstolen had, maar daarbij 1100 Mark waarschijnlijk elders ge stolen had laten liggen. De werkkring der vrouw breidt zich meer en meer uit. In de Veree- nigde Staten hebben nu weder twee dames het diploma voor scheepsgezagvoerder verworven. De eene zal in de haven van New-York, de andere op de Missis- sippi werkzaam zyn. Ook Vrydagnacht heeft het te Londen weer sterk gemist. Het was alsof de ge heele Theems in dampvormigen toestand omjen in de stad zweefde. Het rijden werd in de straten bepaald gevaarlijk, de treinen ondervonden meer of minder vertraging, terwijl er zooveel rook met den mist naar beneden sloeg, dat de ademhaling er door bemoeielijkt werd. De dampen drongen tot in de huizen door. In de schouwburgen was het voor de toeschouwers als ware het tooneel in een wolk gehuld. Zy zeiven waren echter alles behalve in de wolken. De Zeevaartkundige Vereeniging te Kiel nam onlangs proeven met de olie raketten van den marine-officier Meissel, die bijzonder gunstige resultaten gaven. Het beste schot bracht bij sterken golf slag een wateroppervlakte van 15,000 vierk. voet tot kalmte. De vulling van olie bestond voor elke raket uit een pond gewone machine-olie, de springlading uit gekorreld buskruit. Volgens de commis sie worden de beste uitkomsten verkre gen, als het afschieteu onder een hoek van niet meer dan 10° tot 15° geschiedt, daar bij meerdere elevatie groote hoe veelheden oliedeelen door den wind me degevoerd worden en dus slechts enkele hunne bestemming bereiken. Volgens het orgaan der Duitsche Vereeniging van lijkverbranding te Ber lijn, bedroeg het aantal lijkverbrandingen op 1 Augustus des vorigen jaars 1902, verdeeld over de verschillen de rijken als volgtItalië 998, Duitschland 554, Ame rika 287, Zweden 39, Engeland 16, Frank rijk 7 en Denemarken 1. De beroerde steen. De grootste goudklomp, dien men ooit heeft gevonden, werd voor eenige jaren door twee arbei ders, Deeson en Oates, in Australië opge graven. Deze mannen waren naar de pas ontdekte goudvelden gegaan en hadden tot heden nog zoo goed als niets gevon den. Beiden waren doodarm, en boven dien had Deeson nog voor een groot gezin te zorgen. Niet meer wetende waar brood te vinden, gingen zy op een zekeren mid dag naar een district, nog door geen men- schelyken voet betredeu. Nadat zij gerui- men tijd in de nabijheid van een ouden boom gewerkt hadden, stiet Deeson eens klaps op een hard voorwerp. »Die be roerde steenriep hy, ik had er bijna mijn spa op gebroken. Maar kort daarna riep hij zyn makker, die op eenigen af stand ijverig spitte, toe: Oates, kom eens gauw hier, om te zien wat ik hier hebOates haastte zich tot hem voor hom lag een kollossale klomp goud. Met moeite sleepten zy dien naar Deeson's hut. Den ganschen nacht werkten beide mannen door, om den steen van het kwarts te ontdoen, en droegen hem des anderen daags naar de bank in de stad. Het gewicht was 2268 onsen en f 120,000 werd er voor betaald. 't Belastingspooksel dat ons dreigt Nog eenmaal te verslinden, Blijft voortbestaan. Men schijnt er nog Niets op te kunnen vinden Dat 't arme volk verlichting baart Praat minder, groote heeren, Maar doe voor 't volk wat meer. Zal 't gaan? De tyd zal 't moeten leeren. Men dempt in 't land, nu hier, dan daar, Yeel gaten en veel gaatjes, Maar wat de Zuiderzee betreft, Blijft het nog steeds bij praatjes. Komaan, dat werk nu aangepakt, De welvaart zal 't vermeeren. Of het nog in deze eeuw gebeurt De tyd zal 't moeten leeren. Wat of de tijd al leeren moet, Wie zal de grens bepalen? Men kan 't gezegde overal En telkens weer herhalen. Maar of elk onzer voor zich zelf. Eens 't kwade zal bezweren Wat hem ontsiert? Vangt er mee aan; De tyd moog 't beste u leeren Wanneer men pas een jaar begint, Is ieder vol verlangen, Om in dien jaarkring heel wat splint En zegen te ontvangen. Maar wat men hoopt of wenscht of bidt, Of vurig durft begeeren, Loopt wel eens mis. Men denke aan 't woord: De tyd zal 't moeten leeren. »Het stemrecht worde algemeen", Zoo hoort men in deez dagen, Met meerder klem en overal Schier in den lande vragen. Als ieder kiezer is in 't land, Of wellicht het regeeren, Dan beter slagen zal dan thans? De tyd zal 't moeten leeren. De krijg, ginds aan Sumatra's kust, Duurt voort, ondanks de daden Van dapperheid, daar reeds betoond, Het einde is niet te raden. Maar of de beri-beri daar Nog iemand zal bezweren, Wijl deze er nog steeds offers maakt, De tyd zal 't moeten leeren. 't Vergunningsrecht blijft in ons land Helaas, nog altoos noodig, En bleek zelfs op den Nieuwjaarsdag, Volstrekt niet overbodig. Men zag geen dronken werkliên slechts, Maar zwaaieude mijnheeren Ook evenzeer. Of 't beet'ren zal? De tyd zal 't moeten leeren. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Genua. 19 Jan. «Prins van Oranje" 31 Jan. 2 Febr. «Prins Alexander" 14 Febr. g 16 «Burgemr. den Tex". .28 S" 2 Maart «Conrad"14 Mrt. S 16 ii «Soenda"28 30 «Prinses Marie" 11 April 13 April «Prins Frederik". 25 g, 27 «Prinses Wilhelmina" 9 Mei js 11 Mei «Prinses Amalia". 23 g Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. CORRESPONDENTIE. Het geschrevene door N., achten wij ter plaatsing in ons blad niet geschikt. Van het terrein waarop deze zich beweegt, hebben wij ons steeds trachten af te houden- Het komt ons het meest wenschelijk voor dit te blijven doen. Ondertrouwd JOHANNES MATTHEUS JACOBUS VADER en THEODORA RIJKERS. Helder, 5 Jan. 1889. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter E. MOLENAAR-Snooij. Helder, 3 Januari 1889. GeborenJACO B, Zoon van N. KIKKERT en T. KIKKERTLangerveld. Helder, 6 Jan. 1889. GeborenCORNELIS, Zoon van J. DE BEURS Pz. G. C. DE BEURS-Kater. Helder, 5 Jan. 1889. Bevallen van een Dochter C. THEWISScholtze. Helder, 6 Jan. 1889. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Dochter, T. JONGKEES, geb. Lak, Helder, 6 Jan. 1889. Bevallen van een welgeschapen Zoon E. D' HULST geb. BOLL. Helder, 7 Januari 1889. Heden overleed onze jongste lie veling, WILLEM FREDERIK KAREL, in den jeugdigen leeftyd van byna 10 jaren. D. FOLMER. L. FOLMER-WESSEL. Huisduinen, 6 Januari 1889. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig ljjden, na voorzien te zyn van de H. Sacramenten, myne eenige geliefde Dochter, CORNELIA MARIA, in den jeugdigen leeftyd van 18 jaar en circa 10 maanden. Helder, 6 Januari 1889. Wed. F. LATJES, geb. DITO. Mede uit naam van mijn zoons. aan superieuren, collega's, vrienden en bekenden, voor de vele bewijzen van be langstelling op mijn Jubilé ondervonden. Helder, 7 Jan. 1889. W. G. F. ROEFFEL,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2