't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1660. Zaterdag 12 Januari 1889. Zeventiende Jaargarg. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. A.toonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 6 m. Onderg. 4 u. 14 m. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Volle Maan. Zichtbare Maansverduistering. Vrydag 18 Zaterdag 19 De eerste aanraking met den schaduwkegcl vindt plaats te 4 n. 18 m., het midden te 5 u. 49 m., de laatste aanraking te 7 u. 20 ra., alles des morgens. De grootte der verduistering bedraagt 0.70 van de Maans- middellijn. De Maan gaat dien dag te 8 u. 15 m. des morgens onder. HELDER, 11 Jan. 1888. Belangstellenden maken we opmerk zaam op de hedenavond in Tivoli te hou den buitengewone vergadering der Maat schappij t. N. v. 't Algemeen, waarin als spreker zal optreden het lid der Tweede Kamer Dr. Zaaijer, over Vrijhandel en Protectie." Het gerucht loopt maar slechts als gerucht deelen wij het mede dat de politie te Amsterdam sterke vermoe dens heeft, dat de afzenders der kruiken buskruit op St. Nicolaasavond twee bedien den zijn van een welbekend, geacht Am- sterdamsch fabrikant. Beiden moeten reeds in verhoor zijn geweest. De politie laat echter niets uitlekken." In het hospitaal te Batavia is bij herhaling door dr. Ellerman met het beste succes toegepast het geneesmiddel créoline bij cholera. Hoewel de créoline en haar desinfecteerend vermogen reeds vroeger bij de geneeskundige faculteit be kend was, komt dr. Groneman den lof toe, de aandacht in het algemeen meer op dit middel te hébben gevestigd en daardoor mede te hebben gewerkt tot het behouden van menschenlevens, die anders wellicht niet behouden hadden gebleven. Dinsdagmorgen zijn aan de Raven straat te Amsterdam de lijkjes gevonden van twee pasgeboren kinderen, behoo- rende tot het vrouwelijk geslacht. De lijkjes zijn naar de Oosterbegraafplaats gebracht. Zooals wij reeds kort mededeelden, is de ruim 70-jarige koopvrouw te 01- deboorn, die den 22n December jl. zeer geheimzinnig verdwenen was, gevonden en wel in een ondiepe sloot onder het buitenpolderland. Een paar jongens vonden het lijk met de beide korven er naast, 't Arme mensch is door de duis ternis van het rechte pad geraakt en vrij zeker afgegaan op het licht van een wa termolen, meenende, dat zulks een lan taarn was van Oldeboorn. Daar de sloot weinig water bevatte, is zij zeker, voor over vallende, dadelijk gestikt. Daar ze hoegenaamd geen teekenen van geweld aan het lichaam heeft, kan er van aan randing geen sprake zijn, hoewel reeds sommige personen daarvan verdacht wer den. De premie van f 25 is nu uitbetaald aan de jongens, die het lijk hebben ge vonden. Twee Franschen, verdacht van op lichting, zgn te Amsterdam door de po litie aangehouden. Ook werd een vrouw iB bewaring gebracht, die vergulde hor loges verkocht, voorgevende dat 't gouden waren. Een matroos werd te Amsterdam aangesproken door een bedelaar, die be weerde den ganschen dag nog niets ge geten te hebben. De matroos nam hem mede naar een bakkerswinkel en kocht een flink brood voor hem. De ander wilde er zich mede verwijderen, maar de zeeman liet hem niet gaan. Hij dwong den uitgehongerde om te eten wat deze, tot groot vermaak van de omstanders, nu ook doen moest. Dit verhaal herinnert aan hetgeen eenige jaren geleden in Den Haag plaats had. De heer B., een ongehuwd schat rijk man, ontdekte bij het meer nauw keurig nazien van het huishoudboekje, dat zgn dienstpersoneel eiken morgen voer een ongelooflijk bedrag aan brood at. Hij kocht nu zelf op een morgen die hoeveelheid, liet ze in de keuken brengen en eischte, dat zgn drie dienst boden en twee knechts ze zouden opeten in zgn tegenwoordigheid. Men meldt uit Bolsward: Een treurig ongeluk had heden morgen plaats met de eerste tram naar Sn eek. De slager S. Adama ging met zijne broe ders marktwaarts. Onderweg haalde de tram een boer in, die met zijne koe naar Sneek ging. Het beest maakte zich bang voor de tram, de machinist stopte, maar eer de tram stil stond, sprong Adama, waarschijnlijk om den boer te helpen, van het balkon, gleed uit, raakte met het hoofd onder de wielen en werd het slachtoffer van zijne onvoorzichtige hulp vaardigheid. De ongelukkige was weduwnaar en laat drie kleine kinderen na. Van de drie personen, die verdacht worden de wed. v. V., te Berkenwoude, te hebben vermoord, hebben thans twee hun misdrijf bekend. Te 's Grevelduin-Capelle in de Lang straat is bij een dronkemanspartij zoo hevig gevochten, dat aan een 23-jarig jongeling de pols werd afgesneden en een diepe snede over den hals werd toege bracht. De justitie uit Breda heeft een streng onderzoek ingesteld. De toestand van den verslagene is hopeloos. In de Brieven van den Sprokkelaar in het Dagblad van Zuid-Holland wordt het volgende voorval verhaald, dat voor eenige jaren bij gelegenheid van een in spectie plaats greep. Langs het front der gelederen gaande, ziet de kolonel van een onzer regimenten een milicien, wiens bijzonder welvarend en tevreden uiterlijk den cbef noopte tot een welwillend praatje. »Te deksel, jongen, wat zie jij er goed uit. Wat een pracht van een vent ben jij. Waar ben jg van daan?" »Van Lobit, Kornel". Smaakt je de kost goed"? »Joa, best, Kornel". »Ken je al goedje garnizoensdienst"? »Dat zou 'k wel denken, Kornel". »En ken je goed lezen en schrijven"? Op die laatste vraag kleurt onze rijk- bloedige landsverdediger tot achter de ooren, en stamelt in de grootste ver legenheid >Nee, Kornel, die hek nie geleerd". »Dan begrijp ik, die je er zoo goed uitziet, jongen want dan ben jg van een boel gezanik af in de wereld". Op de vraag: »aan wien zgn de drukfouten te wijten?* geeft een Duitsch blad het volgende ten antwoord: »De drukfout is een natuurverschijnsel, een noodzakelgkheid. Zal zij er niet zgn, dan moet: le de schrijver of inzender het juiste geschreven en 2e duidelijk geschre ven hebben3e moet de zetter in alle vakjes van zijn zetkast alleen juiste letters hebben; 4e altijd den juisten greep doen 5e ze goed zetten. Voorts moet6e de corrector goed lezen 7e de zetter de eerste correctie goed verbeteren 8e de corrector de tweede correctie goed lezen9e de zetter de tweede correctie goed verbeteren 10e de revisie goed gelezen worden, en 11e moeten nog een dozijn andere om standigheden even goed afloopen; b.v. de gecorrigeerde woorden niet »in pastei vallen, noch de corrector aan betweterij lijdende zgn. En daar een groot 8° vel 50 a 55,000 letters telt, moeten die gun stige omstandigheden 50 a 55,000 maal herhaald worden, om het goede publiek een enkel vel druks zonder fouten te le veren Te Middelburg is een ontrouwe dienstbode gevat, die ten nadeele van haar meester, bij wien zij ongeveer vier jaren diende, achtereenvolgens ruim f 300 gesto len had, welke som zij had opgegaard en die dan ook terug werd gevonden. Ge merkte geldstukken leidden tot de ont dekking. De schuldige is naar het huis van arrest overgebracht. Te Groningen is de inhoud van de brievenbus aan bet postkantoor in brand gestoken. Een gedeelte der beschadigde of bijna verbrande brieven en andere stukken is door een aanwijzing op het adres aan de afzenders teruggegeven, terwgl het ove rige aan de geadresseerden is kunnen worden toegezonden. Er zgn twee mannen in hechtenis genomen onder verdenking van den moord op het kleine meisje te Yeobridge (Eng. graafschap Somerset.) Mevrouw Bootk, echtgenoote van den Generaal van het Heilsleger, en van den beginne af aan de ziel dier sekte, is zoo goed ais stervende. De kwaal waar aan zij sinds geruimen tijd leed, kanker, is nu zoo verergerd, dat zij nog slechts zeer korten tijd kan leven. Een werkman, William Jones, is aan het uithouwen van steenkool. Iets verder dan hg werkt zijn veertienjarige zoon. Een ontploffing van het mgngas heeft plaatsgroote klompen rots worden weggeslingerdJones-zelf wordt niet gewond, doch hij vindt zija zoon ker mende op den grondeen stuk rots, door geen handen te vertillen, is gevallen op de beenen van den armen knaap, die zich dus niet bewegen kan. Jones gaat naast zgn zoon zitten, legt diens hoofd zacht tegen zijn borst, spreekt hem moed in en bidt met hem. Overhaast snellen mijn- werkers voorbij, die Jones toeroepen Ga mede, ga mede, we hebben nog juist tijd den luchtkoker te bereikenHij schudt het hoofd en zegt alleen »Nay, I'll stay with the lad. (Neen, ik blijf' bij mgn jon gen). En toen na drie dagen de mijn weder geopend kon worden, vonden de werklieden de lijken van vader en zoon nog in dezelfde houding. De vader had in de duisternis zijn jongen gezelschap gehouden en hem in zijn trouwe armen tegen wanhoop beackeroiiL Hij was met hem en voor hem gestorven. Juist op Driekoningendag heeft de Italiaan Succi te Madrid zgn taak vol bracht van twintig dagen te vasten. Vol gens het bericht der medische commissie, die hem in het Teatro Velipe bewaakte, liet zijn algemeene gezondheidstoestand niets te wenschen over. Een hevige sneeuwstorm, later door stortvloeden van regen vervangen, beeft in het zuiden van Frankrijk, vooral in Au'de en Oost-Pyreneëen, een groote uit gestrektheid onder water gezet. Te Nar- bonne woedde een hagelstorm, vergezeld van donder en bliksem. De rivier en alle beken in de buurt liepen over en alle kelders en gangen van de huizen in de lagere gedeelten der stad vol. Het spoor wegverkeer is verbroken te Cette is de spoorwegdijk over een vrij aanzienlijke lengte weggeslagen. In Beziers beeft het 48 uren aaneen hard geregend en op verscheidene andere plaatsen zgn geheele velden overstroomd, zooals bijv. te Argè- les-sur-Mer, waar een aantal buizen een eiland in een meer vormen. De meeste straten en huizen van Per- pignan staan onder water en de bewo ners zgn in hun eigene woningen ge vangen. Op zee heerscht een vreeselgke storm, die waarschijnlijk vele schepen zal doen vergaan. Ook op Corsica zijn overstroomingen geweest. Door de uitspoelende kracht van het water is bij Santa Regina een huis ingestort, waarbij zeven personen omkwamen. Het juiste aantal slachtof fers van het ongeluk weet men nog niet. De schade, door het water overal aan gericht, is zeer aanzienlijk. In Frankrijk zgn er geen menschen bg omgekomen. De Vesuvius is weder begonnen te werken. Een dikke rookkolom stggt uit den krater omhoog en een stroom lava stroomt aan de zuidoostzijde naar beneden. Op den Kursk-Azowspoorweg, bg het station Krasnopawkowska, is de slede van Prinses Lieven, onder het oversteken van het spoor, door een trein aangereden en verbrijzeld. De koetsier vond bg het ongeluk den dood. De Prinses viel be wusteloos op den weg tusschen de rails, en de geheele trein ging over haar heen, maar zonder haar te deren. In het blinden-instituut te Steglitz, bg Berlijn, wordt een aanzienlijke Rus verpleegd, van wien het „Berl. Tageblat" de volgende romantische geschiedenis verhaalt. De ongelukkige was indertijd lid van een Nihilistengenootschap en werd door het lot aangewezen tot het uitvoeren van een moordaanslag op Keizer Alexander II. Hij weigerde dat, en om hem voor die wei gering te straffen, lieten zijn vroegere partijgenooten hem vitriool in het aan gezicht werpen, waardoor hij volslagen blind en onherkenbaar verminkt werd, zoodat hg op kunstmatige wijze gevoed moest worden. Zgn goederen werden door de Regeering verbeurd verklaard. Maar zijn grootsten schat mocht hg behouden, zijn verloofde thans zgn vrouw een adellijke dame uit St. Petersburg volgde hem naar zijn tegenwoordig verblijf waar hij op kosten zijner familie wordt verpleegd en is dus zgn eenige troost in zijn ellendigen toestand. De Russische regeering verleent hem, uit medelijden met zijn ongeluk, een jaar- lijkscke toelage van' 80 roebel. Een eigenaardige verrassing viel, naar de Weser Ztg. verhaalt, op Kerst avond ten deel aan zekeren dr. M. Deze had 21 jaren geleden, in zgn studenten tijd, van een medestudent, R., in drift een dolksteek in het aangezicht ontvan gen, waardoor hij een oog verloor. R. vluchtte naar Amerika en men vernam niets meer van hem. Maar toen nu dr. M. met zijn gezin het Kerstfeest vierde, vond hg bij den Kerstboom een pakje voor hem, waarop stond: »bg het feest te openen." Het was 's morgens per post uit Eugeland gekomen. Toen dr. M. dat pakje open maakte, vond hg er 25,000 Mark aan bankpapier in en een brief, waarin de vrouw van zgn vroegeren stu diegenoot R. hem meldde, dat haar man vóór eenige maanden overleden was, en in zijn uitersten wil had bepaald, dat, bij het eerstvolgend Kerstfeest, die som gezonden moest worden aan dr. M., als vergoeding voor het leed, dat hij dezen in zijn jeugd berokkend had. In den Nieuwjaarsnacht wordt in de straten van Berlijn, naar het schijnt, erger dan elders huisgehouden. Er zgn dien nacht niet minder dan 300 personen opgepakt, wegens rustverstoringen, erger lijke baldadigheden en straatschenderij. Men schrijft uit Londen Onlangs kwam te Londen het stoom schip Govine aan, dat als lading onder meer 30,000 doozen dadels bevatte. Dit schip zonk in den Theems nabij Green- wich, dus zeer nabij de plaats waar de Londensche riolen uitmonden. De partij dadels werd afgekeurd. Doch thans is zij verkocht en zal zg waarschijnlijk wor den uitgevoerd naar het vasteland van Europa. Wie dus binnen kort buitengewoon goedkoop dadels ziet verkoopen, hoede zich voor onheilen. Deze in Engeland afgekeurde dadels zgn ongeschikt voor mensckelijk voedsel en zouden een epi demische ziekte kunnen veroorzaken. Misschien hadden de Londensche auto riteiten beter gedaan met de partg niet alleen af te keuren maar ook te doen vernietigen. Nu dit niet is geschied en de mogelijkheid bestaat, dat de partg naar Holland gaat, zal men wel doen daar op te letten. De nieuwe wgze van raffineering van suiker door electriciteit bljjkt een groote Amerikaansche zwendelarij te zgn geweest, waarvan Eugelscben de dupe zgn geworden. Er is geen geheime be reidingswijs, waarvan met zooveel ophef gesproken werd, en er bestaat geen sui ker welke door electriciteit geraffineerd is. Bijna alle aandeelen in de Electric Sugar Refining Company waren in Lon den geplaatst 3300 aandeelen. De heer H. C. Friend was de uitvinder van het proces" en haalde een aantal En- gelscbe en Amerikaansche kapitalisten over een maatschappij te vormen, die het proces van hem zonde koopen. Fabrieken werden opgericht, maar daarin werd be halve Friend en zijn vrouw niemand toe gelaten. De vertrekken, waarin het raf- fineeren geschiedde, werden zorgvuldig gesloten gehouden, omdat Friend zeide, dat hij niemand zgn geheim kon mede- deelen daar hij er geen patent voor kon verkrijgen. Inmiddels waren de aandeelen van 100 elk in prijs tot 300 gestegen. Friend stierf plotseling. De ambtenaren der Maatschappij vermoedden niets kwaads, totdat zij hoordeu dat mevrouw Friend en allen die iets met de fabriek te ma ken hadden, waren verdwenen. Daarop gingen de president, de penningmeester en eenige aandeelhouders der Maatschappij naar de fabriek, en met name naar de geheime kamers. Zij vonden geen ge heimzinnig electrisch apparaat en geen door electriciteit geraffineerde suiker. De aandeelhouders zgn door deze ope ratie voor een millioen dollars bedrogen. Een buitengewoon groote diamant is, volgens „South Africa", dezer dagen in Kaapland gevonden door de „Jagers fontein-maatschappij". Die steen van 240 karaten wordt, onbewerkt, op een waarde van f 144,000 geschat. Men beweert, dat dit de fraaiste en kostbaarste der aan de Kaap gevonden diamanten is, fraaier dan de vermaarde Pouter-Rhodes-diamant. Men zal hem „Pam-Davison noemen. Daar de Argentijnsche Republiek velen landverhuizers als een begeerlijk toekomstig vaderland voorkomt, acht ten we ons verplicht een officieel onder zoek naar dat land in te stellen bij de bevoegde autoriteit, en ontvingen daarop uit Rotterdam van den Consul dier Repu bliek de volgende inlichtingen, die we bier gaarne mededeelen: Den Hr. BERKHOUT Co U den Helder! In antwoord op uw schrijven van deii lOden Dec. j.1. omtrent het vervoer op crediet naar de „Argentijnsche Republiek", wordt u hierdoor het volgende medegedeeld: „In aanmerking voor dit vervoer komen: ge trouwde lieden met of zonder kinderen weduw naars met kindéren en personen die zich kannen aansluiten bij een emigreerend huisgezin, waaraan zij nauw verwant zijn. Uitgetlottn zijn: lo. Personeu die alleen wenschen te gaan. 2o. Zieken, gebrekkigen, enz. 3o. Personen boven de 60 jaar. Het passngebedrag wordt in 2£ jaar bij vijf halfjaarlijksche termijnen terugbetaald, met een verhooging van 8 pCt., de gebruikelijke rentevoet in de „Argentijnsche Republiek". Is dit bedrag binnen den daartoe gestelden termijn afbetaald, dan heeft de emigrant recht op een verder voor schot van de Nationale Bank te Buenos-Ayres. Is het hem onmogelijk, om welke reden ook, aan zijne verplichtingen te voldoen, dan wordt hij niet verder lastig gevallen, doch verbeurt hij zijn recht op verdere voorschotten van de Nationale Bank te Buenos-Ayres. Te Buenos-Ayres is een bureau van Werkver schaffing, dat er bijna steeds in slaagt den emi grant reeds binnen vijf dagen behoorlijk werk te verschaffen. Gedurende dien tijd wordt men gehuisvest op kosten van den Staat in een der emigranten-hó- tels aldaar. Voor landbouwers, timmerlieden, metselaars en alles wat geacht kan worden met landbouw in verband te staun, is in Argentina een goede toe komst weggelegd. In den aanvang zullen na tuurlijk velen teleurstellingen ondervinden wegens de volslagen onbekendheid met de Spaansche taal, enz., doch met bestendig goeden moed en volharding zal hij een dankbaren grond ontmoeten, die hem en de zijnen ruim voorziet en gelukkig zal doen leven. Blijkens door mij ingewonnen informatien bij de Directie der Nederl.-Amerik. Stoomvaart-Maat schappij, zijn alle stoomschepen wegens den enor- men toevoer van emigranten tot en met 5 Sept. e.k. geheel bezet. Door middel der voornaamste dagbladen zal nader worden medegedeld, wannneer men zich weder voor dit vervoer zal kunnen aanmelden. De Consul der „Argentijnsche Republiek" te Rotterdam. Heldersche Moppen. „Waarom blijft gij voortdurend naar de aarde kijken?" vroeg een luchtreiziger aan een student, die hem in zijn ballon vergezelde. De student: „Ik zie twee mijner schuldei- schers onder de toeschouwers, en nu vind ik het zoo heerlijk, mij op een gebied te bevin den, waar zij mij niet volgen knnnen. o EEN GELUKKIGE VADER. Mijnheer A. ontmoet .mijnheer B., die met pak en zak van een badplaats huiswaarts keert. Mijnheer A.: „Nu al terug? En 't seizoen is nog lang niet afgeloopen!" Mijnheer B. (wiens beide dochters op de badplaats zijn geëngageerd)Waarom zou ik er langer blijven Ik ben uitverkocht. Marine en Leger. Gedurende 1888 zijn bij de kweeksohool voor zeevaart te Leiden in dienst getreden 245 jon gens, waarvan 73 in het laatst afgeloopen kwar taal.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1