't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1662. Zaterdag 19 Januari 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. ATDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 59 m. Onderg. 4 u. 26 m. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Laatste Kwartier. Vrijdag 25 Zaterdag 26 van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 15 Januari 1889. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 16 leden afwezig de heer Over de Linden. Een matig bezette tribune. De aanteekeningen van het verhandelde in de vergadering van 11 December 1888 worden, nadat de zitting door den Voorzitter is geopend, voor gelezen en goedgekeurd. Vervolgens komt in behandeling de herstemming over den begrootingspost betreffende het verleenen eener subsidie ad f 200 ten behoeve der door het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gestichte en in stand gehouden Gym- nastiekschool, voor welken post in de vorige zit ting de stemmen hebben gestaakt. Vóór de her stemming heeft voorlezing plaats van eene missive van genoemd departement, bevattende eene aan beveling van de bestendiging der subsidie. Tot ondersteuning daarvan wordt door 't bestuur van 't Nut aangevoerd, dat aan een aantal weeskinderen kosteloos onderwijs in gymnastiek wordt gegeven; dat bet voor de gemeente niet zonder belang is, dat er een geëxamineerde onderwijzer in dat vak werkzaam is; en dat in onderscheidene gevallen te dezer plaatse het nut der heil-gymnastiek is gebleken. De herstemming heeft ten gevolge, dat met 9 tegen 7 stemmen de poBt voor subsidie aan de Gym nastiekschool wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Eranken, van Neck, Maalsteed, van Twisk, Groen, Vos en Oudenhoven. De benoeming van een Hoofd der gemeente school No. 1 fop het Koegras) wordt aan de orde gesteld. Na een vergelijkend examen voor de ver valling dier betrekking zijn de navolgende heeren in alphabetische orde op de voordracht geplaatst A. L. van den Berg en L. de Brnijn, beiden te Haarlem, B. Eransz, te Beemster, C. Somers, te Haarlem, en K. van 't Veer, te Ondkarspel. Vóór de stemming wordt door den heer Vos er op gewezen, dat het wenschelijk zou zijn, uit de ▼oordracht een onderwijzer te kiezen, wiens echt- genoote geëxamineerd is in nuttige handwerken. De Raad kan zulks, naar sprekers oordeel, des te lichter doen, omdat, volgens de verzekering van den districts schoolopziener, allen die op de ▼oordracht staan, zeer geschikte menschen zijn, die zonder uitzondering aanbeveling verdienen. Meermalen heeft hij het genoegen gehad, de vor deringen der leerlingen in de school te Koegras op te merken, die zij maakten onder de leiding der vorige onderwijzeres aldaar. Hij gelooft, dat de bewoners van 't Koegras zeer gaarne een bekwame opvolgster als mej. Westendorp zouden aangesteld zien. De heer Korver bestrijdt het gevoelen van den heer Vos en meent, dat een onderwijzer bij benoeming tot Hoofd eener school niet afhankelijk moet worden gesteld van de bekwaamheden zijner vrouw. Spreker wil een keuze doen, zonder op de echtgenooten der candidaten te letten. De heer Vos beantwoordt den hr. Korver en doet uitkomen, dat, nu de schoolopz. 't geheel aan den Raad over laat uit de voordracht een kenze te doen ,hij het niet ongepast acht, op eene eigenaardige behoefte in dat deel der gemeente opmerkzaam te maken. De stemming heeft tot uitslag, dat benoemd wordt de heer L. de Bruin, met 9 stemmenop den heer van 't Veer werden 5 stemmen uitgebracht. De heeren Eransz en Somers verkregen ieder 1 stem. Met algemeene stemmen wordt vastgesteld het door B. en W. ter tafel gebrachte supletoir ko hier van de belasting op de honden, voor den dienst van 1888, tot een bedrag van f 173,76. Vervolgens kwam aan de orde een Concept- Verordening, ter tafel gebracht door eene Com missie, indertijd benoemd ter voorbereiding van het stellen van vaste regelen voor het verleenen ▼en pensioenen, wachtgelden en onderstanden aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen. Deze Commissie was samengesteld uit de heeren Maal steed, Voorzitter, Hordijk, van Neck, Korver en Hoogenbosch. Het concept, uit een 12 tal arti kelen bestaande, kwam nu in beraadslaging. Achtereenvolgens werden de artikelen behandeld. Bij eenige ontspon zich eene meer of min breed voerige discussie, die wij in zooverre zullen volgen als zij aanleiding gaf tot het nemen van bepaalde beslissingen. Aan 't einde zullen we dan de hoofd bepalingen der Verordening mededeelen. De vraag ontstond wat zijn gemeente-ambte naren P Onderscheidene leden maakten de opmer king, dat het ontwerp te dien aanzien niet zeer duidelijk was. Na bespreking en toelichting, ver- eenigde men zich met het gevoelen van den heer Hordijk, dat in deze Verordening bedoeld worden uitsluitend zij, die door vaste aanstelling aan den dienst der gemeente zijn verbonden. Een tweede vraag deed zich voorzou het niet goed zijn, om het beginsel, dat ook aan weduwen yun gemeente-ambtenaren pensioen zal worden toegekend, te laten varen P Een amendement, in dien geest door den heer Eranken voorgesteld, W9rd echter met 12 tegen 4 stemmen verwor pen. Vóór stemden de heeren Korver, Vos, van Wijngaarden en de voorsteller. Op voorstel van den heer Vos werd besloten, dat jaarlijks door den Raad een lijst zal worden vastgesteld van hen, die voor pensioen of wachtgeld in aan merking kunnen komen, met den grondslag, waarop de berekening van het bedrag moet plaats hebben. In het ontwerp was niet opgenomen eene bepaling omtrent bijdragen, door gemeente amb tenaren voor hun pensioen in de gemeente kas jaarlijks te storten. Op voorstel des Voorzitters werd nu besloten, dat de bijdrage voor 't pensioen 's jaarlijks 2 pCt. der bezoldiging zal bedragen. Dit besluit werd genomen met 13 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren Oudenhoven en Hordijk. De heer Van Neck hield zich buiten stemming. In een der artikelen werd voorgesteld om het bedrag der weduwen-pensioenen te bepalen op minstens een derde van de d">or hare echtgenoo ten genoten tractementen* Door den heer Vos werd een amandement ingediend, strekkende om dat cijfer te bepalen op een vierde. Over dit amandement staakten de stemmen (8 tegen 8). Vóór stemden de heeren Groen, Jansen, Govers, v. Wijngaarden, Korver, Klik, Franken en de voorsteliertegen stemden de heeren Hordijk, Oudenhoven, v. Twisk, Maalsteed, v. Neck, Hoo genbosch, Verfaille en de Voorzitter. Op voor stel der Voorzitter werd bepaald, dat de bepaling, dat door den Raad, ingeval het pensioen niet toereikend is voor het levensonderhoud, tijdelijke of bestendige verhooging kan worden toegekend, uit het ontwerp te doen vervallen. Dit besluit werd genomen met 13 tegen 3stemmen. Tegen stemden de heeren Vos, Maalsteed en Hordijk. Door den heer Eranken werd voorgesteld, dat de diensttijd van een gemeente ambtenaar, vóór zijn 20ste jaar voor de berekening van het pensioen niet in aanmerking zonde komen. Dit amandement werd met 11 tegen 6 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Groen, Maalsteed, v. Neck, Oudenhoven en Hordijk. Met 12 tegen 4 stemmen werd, op voorstel van den heer Vos, besloten om in 't ontwerp op te nemen de bepaling, dat een gepensioneerde of wachtgeld genietende, die weigert een betrekking te aanvaarden, waartoe hij alsnog geschiktheid heeft, van 't genot van pensioen of wachtgeld zal worden vervallen verklaard. Tegen deze be slissing stemden de heeren Groen, Maalsteed, Hordijk en Oudenhoven. Nadat de in werking treding dezer verordening was bepaald, op primo Januari 1890, werd het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Wijn gaarden, Korver, v. Neck, Klik, Eranken, Vos en Verfaille. De hoofdbepalingen dezer verordening honden in, dat aan gemeente-ambtenaren en aan hunne weduwen, pensioenen en wachtgelden zullen wor den verleend, in zooverre zulks niet ten laste van anderen komt, of bij de indiensttreding dier ambtenaren pensioenen of wachtgelden is voorbe houden. Pensioenen worden toegekend op 65- jarigen leeftijd of ingeval van ziekte of lichaams gebreken, alsmede aan weduwen van ambtenaren, 's Jaarlijks wordt door die ambtenaren2 pCt. gestort van hunne bezoldiging, ten behoeve van hun pensioen, dat voor ieder jaar ean zestigste van het gemiddelde bedrag hunner bezoldiging be loopt. Pensioen en wachtgeld gaan in met den dag, waarop de bezoldiging heeft opgehouden, en eindigen door overlijden van den gepensioneerde, bij vervreemding, verpanding of beleening, bij hertrouwen der weduwe en door het waarnemen eener openbare betrekking, waaraan hoogere be zoldiging verbonden is. Aan deze laatste bepa ling is nu nog toegevoegd (zie boven^, weigering van 't aanvaarden eener betrekking, waarvoor aen alsnog geschiktheid heeft. Op een verzoek van den heer L. A. v. Poel voorde, machinist der Marine le kl. v. c., om vermindering van zijn aanslag in den hoofd, om slag, wegens non-activiteit van 24 Oct. tot 5 Jan. jl, wordt gunstig beschikt. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingenlo. dat een nieuwe regeling voor den gemeente reinigingsdienst is ontworpen, en dat deze regeling bij de leden ter kennisne ming zal worden rondgezonden; 2o. dat door den heer Janzen schriftelijk zal worden ingediend een voorstel tot wijziging der schoolgeldheffing en tot reorganisatie van het onderwijs, een en ander met het oog op den min gunstigen staat der ge meente-financien3o. dat bij de jongstgehouden verificatie der boeken en kas van den gemeente ontvanger een en ander in orde is bevonden, in kas zijnde de som van f1774.04*; en 4o. dat H.H. Gedep. Staten hebben goedgekeurd de reke ning en verantw. over 1887 en de begrootinr van 1888. De heeren Hordijk en Oudenhoven belasten zich op verzoek des Voorzitters, met de vernieti ging der uitgelote aandeelen in de gemeentelijke geldleening, met bijbehoorende coupons. De zitting wordt hierop ten 10.16 u. gesloten. HELDER, 18 Jan. 1888. Naar aanleiding der in dit Hommer van ons blad voorkomende annonce, ves tigen we de aandacht onzer lezers op de soiree, hedenavond in >Tivoli" te geven door Dandi de la Cour met zijn spéci- aliteiten-gezelschap. Uit het programma blijkt, dat we hier nog al afwisseling hebben, hetgeen voorzeker een aangename variatie geeft in de reeks der winter- voorstellingen. De billijk gestelde en treeprijs is geen beletsel om met dit gezelschap kennis te maken, zoodat we vermeenen op een druk bezoek te kunnen rekenen. Woensdagavond woonden we de voorstelling bij van Vrienden van Ons", door de Nieuwe Schouwburg Mg. onder directie van Alex. Faassen. Voor de spelers hebben we gaarne een woord van lof over, want de opvoering ging vlug, en ondanks dat, werd 't nog erg laat. Dat bet publiek met de voor stelling ingenomen was, bewees het ap plaus, dat nu en dan volgde. Met ge noegen zagen zeker velen met ons het spel van den dokter, die zoo goed alles in 't reine wist te brengen. Al was de naam van den schrijver niet vermeld, het zou zeer spoedig gebleken zgn, dat het stuk uit de pen van een Franschen au teur was gevloeid. Fransche toestanden en Nederlandsche zgn niet dezelfde; we hebben geen reden daarover te treuren. Woensdagvoormiddag, te ongeveer 11.30, ontstond er te Amsterdam brand in perceel no. 43 in de Kalverstraat van den chemist Groote, welke brand door de aanwezigheid van vele ontvlambare stoffen, zoo in den win kel als in het atelier en een klein pakhuis j daarachter, in een ondenkbaar oogenblik zóó snel om zich heen greep, dat het geheele huis in enkele minuten in lichte laaie vlam stond, toen de brandweer met een viertal stoom- en drie brandkranen, v. ..ar Van twee vlak voor het brandend perceel, het blusschingswerk aanving. Binnen het half uur was men den brand meester en waren de belendende per- ceelen voor totale vernieling bewaard. Naar luid van een bericht van twee per sonen, die in de leeszaal van het Café Neuf, dat naast het verbrande perceel gelegen en van achteren gedeeltelik daarmede in onmid dellijk verband staat, zich bevonden, moet de brand in het atelier des heeren Groote zijn ontstaan door het ontploffen van een nv^éhine, waarmede een chemisch preparaat werd ge maakt, tengevolge van welke ontploffing één der bedienden, die in de onmiddellijke nabij heid was, zijn aangezicht deerlyk moet ge schroeid hebben. Zóó snel breidde de vlam zich uit, dat de bewoners geen tijd meer hadden, de voordeur te bereiken en achteruit door het overklimmen eerst op een klein plat van de werkplaats van de huizen daarachter, door de buren van het Rokin werden opgenomen. De vlam sloeg weldra over in enkele lo geerkamers van het liótel en van achteren naar perceel 43 van het Rokin, waarin ech ter meer water- dan brandschade werd ver oorzaakt. Het verderop gelegen café Du Commerce bleef geheel verschoond. Gelukkig wist de brandweer het kleine pak huis ook zoodanig te beschermen, dat de vlam daarheen niet oversloeg, wat een ramp zou geweest zijn, aangezien hier alle benoodigd- heden voor het vervaardigen van kamervuur werk geborgen waren. De directeur der brandweer, de heer Yan Moock, was overal ter plaatse om de noodige bevelen te geven. Tegen 1.45 uur konden de stoomspuiten inrukken en werd de smeu lende massa door de beide brandkranen ver der begoten. In het Café Neuf zijn de kof fiekamer en de leeszaal en de oostzijde van het gebouw van onder tot boven geheel ge ruïneerd, omdat de brandweer daardoor heen een paar slangen moest leggen, ten einde het brandpunt te kunnen naderen. Een groote menigte nieuwsgierigen was op de been, die echter door de talrijke politie op een eerbiedigen afstand werd gehouden. Het verkeer in de Kalverstraat is gesloten. Bij al die verwarring en ellende, die het vuur Woensdag aanrichtte, deed zich ook we der een komisch geval voor. Een logé (Fransch- man) in het Hótel Neuf lag nog te bed, werd van het gevaar verwittigd, doch zond den be diende heen met de woorden»je ne me leve pas". Hij moest kort daarna met weid uit zijn kamer getrokken worden. Brandstichting in het tnchthnia te Leeu warden door een gevangene. Th. de Weerd, oud 37 jaren, geboren te Har lingen, gedetineerd in de bijzondere strafgevan genis (het tuchthuis) te Leeuwarden, heeft terecht gestaan voor de rechtbank aldaar, terzake dat hij in den nacht van 28 op 29 Augustus 1888, in cel no. 17 van die gevangenis opzettelijk een bos gevlochten stroo in brand gestoken en tegen de celdeur gelegd heeft, waardoor die deur in brand is geraakt, en dat hij een andere bos stroo reeds in brand gestoken en in het vensterraam geworpen heeft, waardoor ook dit in brand is geraakt en eenige ruiten gebroken zijn, zoodat er levensgevaar ontstond voor de bewaarders, den directeur der gevangenis en zijn gezin, de mede gevangenen en de inwonenden. 's Nachts omstreeks 3 uur, hoorde de bewaar der Swart, die de wacht had, een gebons tegen de deur van cel no. 17, en vroeg wat er wns. De gevangene De Weerd, die in deze cel was, begon te schelden en te razen. Swart belde om hulp van de wacht, waarop de bewaarder Prins den sleutel der cel haalde, en toen men de deur opende, sloeg de vlam er uit, de cel was vol rook, het stroo, hetwelk hekl. des daags had te verwerken, lag opgestapeld voor de deur en viel brandende hen tegemoetook lag het in de vensterbank opgestapeld te branden. De( brand werd gebluscht, de beklaagde dadelijk ia het cachot gebracht, en van een en ander proces verbaal opgemaakt- Bekl., die geboeid voor de reohtbank was ge bracht, zich in zijn spreken al meer en meer op windende, verklaarde dat hij altoos in zoo'n ding zit, van het een in het anderze zeggen dat hij niets kan, en dan geven ze hem iets te doen, waarvan het lichaam niets te lijden heeft. Ik moet werk. hebben, zegt hij, dan blijft mijn lichaam geltend. Het komt weer overeen met het leven van J&jgps, die wilden ze ook altoos hebben, ene. enz. Heb je het stroo in de vlam gegooid F Ik weet het niet. Ik moet het Opperwezen ▼ragen, hoe ik er levend uit gekomen ben. Bekl. windt zich al meer en meer op. Wat hij spreekt, is allerlei wartaal en onzin, hij trilt en schndt, zoodat de rijksveldwachters hem een gla. water gevenwild slaat hij het naar bin nen en bijt een stuk uit het glas, waarop hij blijft knarsen. Toen werd de'óran weggebracht. De geneesheer der gevangenissen, de heer Plet, verklaart, dat hekl. zeer driftig en zenuwachtig is als hij zijn zin niet krijgt, dan slaat hij door alles heen en kan men niets met hem hegiunen, maar hij weet zeer goed wat hij doet. Wanneer hij op de zaal is, dan is hij lastig voor de degevangenen, niemand mag heni lijden, omdat hij zoo lastig is. Gebruikt metsHwehte middelen door hem op de ziekenzaal te plaatsen, waar hij goed eten en een zacht bed heeft, dan heeft men geen last met hem Toen hij vernam dat hij weer moest verschijnen, heeft men weer last met hem gehad. Hij wil niet werken. Hij heeft wel beperkte vermogen doch weet zeer goed wat hij doet, en hij wist dat de surveillance zoo goed is dat de brand spoedig moest uitkomen. Bekl. heeft aan getuige gevraagd, of hij niet in een krankzinnigengesticht kon komen. Getuige houdt evenwel de daad aan bekl. wel toerekenbaar, hij windt zich slechts kunstmatig op, doch dan is bij op het laatst zoo ver, dat hij niet meer weet wat hij doet. Als men hem krachtig aanpakt, is hij spoedig bedaard. De subst.-officier van justitie, mr. J. P. van Outeren, sfelt voorop, dat voor de rechtbank ver schenen is een gevangene uit de bijzondere ge vangenis voor mannen, tot voor korten tijd het tuchthuis genaamd, waarin de zwaarst gestraften worden opgenomen, personen, die een ernstig mis drijf hebben geplet waarin thans bepaalde lijk zij opgesloten worden, die vijf jaren in de eenzaamheid hebben doorgebracht en meer straf hebben te ondergaan. Wanneer dan bewezen is, wat aan bekl. ten laste is gelegd, dan dient er een zware straf toegepast te worden. Aan de mededeelingen van den heer Plet is het te danken, dat de rechtbank volkomen over tuigd kan zijn van de toerekenbaarheid. De Weerd is een der gevaarlijkste gevangenen met een bijzonder slecht karakter, die nn beweert, te willen werken, maar het liefst verpleegd wordt als een zieke met ziekenkost in de ziekenzaal, een man, die meer dan ééns crimineel is gestraft wegens wangedrag, en voor niets terugdeinst. Aan de gevangenbewaarders in dien nacht is het te danken, dat het tuchthuis niet is afge brand, want daarvoor bestond alle kans. Men stelle zich eens voor, dat de bijzondere gevan genis was afgebrand, waarin 250 gedetineerden en de directeur met zijn geziu wonen, waar ver schillende suppoosten aanwezig zijnvoor hen allen was levensgevaar te duchten door die brand stichting, terwijl er ook gevaar was voor de om wonenden. Wat ware er te duchten geweest van het even tneel ontsnappen van eenige tuchtelingen F Eén dag minder dan drie jaren gevangenisstraf zou een straf ziju te gering en niet evenredig aan den aard van het misdrijf. Spr. is overtuigd, dat de rechtbank geheel en al zijndenkheeld znlzijn toe gedaan en dat zij niet minder dan drie jaren straf zal en mag opleggen en dus vordert spreker de veroordeeling van bekl. tot 3 jaren gevangenis straf. De rechtbank heeft hem daartoe veroordeeld. Aan den Noordoosthoek van Vlieland is aangespoeld het in vergevorderden staat van ontbinding verkeereude lgk van een naar gissing ruim 30-jarig man, ge kleed met zwart lakensch bovenjasje, grgs geruit onderjasje, grgs vest, blauw wollen hemd, zwart lakenscbe bovenbroek, grgs geruite bovenbroek, wit wollen onderbroek, j grijze sokken, leeren bottines, en met een leeren riem om het middel. Geen uiterlijke kenteekenen. De oud-hoogleeraar Donders is ern stig ongesteld. De Zuiderzee is bijna overal vol ijs, zoodat de scheepvaart is gestremd. In de volgende maand zal te Am sterdam een restaurant uitsluitend voor dames worden geopend. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en ngverheid zgn voor het jaar 1889 benoemd tot lid en voorzitter der commissie van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepende beer J. H. P. E. Kniphorst, gepensioneerd kapi- tein-luitenant-ter-zee te 's-Gravenhagetot leden, de heeren: 2o. J. P. J. Lucardie, directeur van de Maatschappij „De Maas" te Rotterdam 3o. D. C. Rietbergen, oud gezagvoerder in de groote vaart te 's-Gra- venhage; 4o. J. V. Wierdsma, directeur der Nederlandsche-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam5o J. C. van de Poll, havenmeester te Amsterdam 6o. C. F. Zeeman, expert van de Neder landsche vereenigiug van assuradeuren te Kraliogen tot lid en secretaris7o. mr. W. F. van Leeuwen, advocaat en procu reur te Amsterdamtot plaatsvervangende leden: 8o. L. Janse Bzn., oud-hoofd-on- derwijzer aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam; 9o. D. C. Graue, oud-officier-machinist der lste klasse te HaarlemlOo. P. A. de Boeroud-gezag voerder in de groote vaart te Hilversum; II o. H. C. Huacke, oud gezagvoerder in de groote vaart te Amsterdam: 12o. B. Ordeman. oud-gezagvoerder in de groote vaart te Amsterdam. Te Maastricht heeft Zondagavond de schildwacht, die voor de gevangenis de wacht had, zgn post verlaten om zich in een danshuis te gaan vermaken. Hg had daarbg gerekend op de omstandigheid, dat de commandant der politiewacht we gens de vele nachtpermissies, welke op Zondag gegeven worden, niet vóór mid dernacht de ronde kon doen. Toevalliger wijze echter werd door een gevangenbe waarder zijne afwezigheid bemerkt en daarvan aan den sergeant der gevangenis- wacht mededeeliag gedaan. De onbe trouwbare schildwacht is met 14 dagen provoost gestraft. Dat zal een aardig vrachtje gewees zgn! Iemand te Amsterdam heeft uit een pakhuis in de lange Houtstraat aldaar voor f 80 zeggetachtig gulden aan lompen gestolen! Sneek, 15 Januari. Alhier worden van den kant der burgerg ernstige po gingen in het werk gesteld, om een al gemeene verlaging van den gasprgs te bekomen, die thans, zonder inbegrip van meterhuur, 7 c. bedraagt. Met het oog op de groote winst, die de fabriek hier afwerpt, blijft de hoop levendig, dat de gemeenteraad aan dien aandrang gevolg zal geven. De hoofdbrievenbesteller J. F. aan het postkantoor te Dordrecht, die met een deel der administratie van de aan de postergen ter inkasseering gegeven wis sels was belast, heeft gedurende drie maanden kleine oneerlijkheden gepleegd, tot een eindelijk bedrag van f150. Om het tekort te dekken, verzon hg het ver haaltje, dat hg vergeten had den sleutel uit zgn lessenaar te nemen, en daaruit twee bankbiljetten, een van f 60 en een van f 40, waren gestolen. De politie stelde een onderzoek in en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat van het verhaaltje niets waar was. F. viel ten slotte door de mand en bekende. Zgn vader heeft, wil men, de f 150 terugbe taald, doch desniettemin is tegen den on eerlijken ambtenaar proces-verbaal opge maakt. Te Lepelstraat, onder de gemeente Bergen-op-Zoom, is Zondag een poging tot moord gepleegd. De aanleiding tot dezen moord is de volgende Zekere V. had in nauwe betrekking gestaan tot de zuster van een gepensi- onneerd militair van het Oost-Indisch leger, T., een man van slecht allooi en algemeen gevreesd in deze streken. T. had gedreigd V. te zullen dooden, zoo deze zgn verleide zuster niet huwde. Zondag gaf T. gevolg aan zgn bedrei-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1