't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1665. Woensdag 30 Januari 1889. Zeventiende Jaargang. EINDELIJK ONTDEKT, NIEUWSTIJDINGEN. ülDozinement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Ons PREMIEBOEK Geïllustreerde Roman, Gebonden in linnen Stempelbandmet goud en zwart zag oorspronkelijk te Londen en New-York het licht en werd daar te lande reeds voor de zesde maal herdrukt, telkens met een oplage van 10000 exemplaren, zoo dat daarvan reeds 60000 exemplaren verkocht werden. Geen roman heeft in den laatsten tijd zulk een sensatie verwekt. Geschreven in den trant van den beroemden roman CONWAY, Teruggeroepen, wordt in Eindelijk ontdekt op boeiende wijze verhaald, hoe een schurk, die onder het masker van eerlijkheid en braafheid, niemand en niets ontziet om zijn heerschzucht bot te vieren, zichzelven ten koste van anderen groot te maken en te verrijken, en tot dat doel zelfs niet voor een misdaad terugdeinst, ten slotte ontmaskerd wordt en verpletterd onder de on weerlegbare bewijzen van zijn misdadig streven. Het Boek beslaat 224 pag. druks en een groot aantal Illustratien. Het is gedrukt op goed papier, met duidelijke letter. Elke Lezer, in het bezit van ons Blad, heeft het recht om onder- staande BON nit te knippen, en bjj bezorging aan 't Bureau Spoor straat of Zuidstraat daarvan, is het Boek voor de inzenders verkrijgbaar. HELDER, 29 Jan. 1888. Vrijdagavond hield de Nationale Kiesvereeniging Burgerplicht" een ver gadering in «Tivoli", die zeer talrijk be zocht was. Als spreker trad op de heer S. T. Land, lid van de Tweede Kamer. Uit de beschouwingen van den spreker bleek 't volgende Na de invoering der nieuwe kieswet, waarbij 't aantal kiezers belangrijk was vermeerderd, was de stand der staatkun dige partpen zoodanig gewjjzigd, dat de liberalen de minderheid uitmaakten te gen de gecombineerde clericalen, hetgeen een verandering van Ministerie ten ge volge had gehad. Van de nieuwe regee ring heeft men te wachten een herziening der wet op 't lager onderwys en een tot reorganisatie van het leger, waarbij per soonlijke dienstplicht zal worden op den voorgrond gesteld. Wat het lager on derwys betreft, zien we dat de partpen der rechterzjjde elkander de hand reiken, maar persoonlijke dienstplicht had bjj de R. C. partij tegenkanting te wachten. De liberale minderheid ondersteunt bij de begrootings-aanbieding 't goede, dat door de regeering wordt beoogd. Wat 't hooger onderwjjs aangaat, was 'tweL- schelpk dat het aantal onzer akademiën met één werd verminderd, hoewel dit eigenaardige bezwaren inh9eft. Wat de scholen voor middelb. onderwps betreft, wenscht de regeering de zeevaartkundige scholen in onderscheidene plaatsen door het verleenen van subsidie te steunen de scholen voor landbouwkundig onder wps, naar 't voorbeeld van het proefsta tion te Wageningen, behooren ook in andere plaatsen van ons vaderland te worden gevestigd en wel in de eerste plaats te Hoorn. Wat het punt financiën betreft, waar omtrent de liberale partij steeds getracht heeft meer gelijkmatigheid in den druk te brengen, heeft men niet veel reden om verbetering te verwachten. Alhoewel over de groote sommen wordt geklaagd, door de departementen van oor log en marine aangevraagd, 't is moeielijk hierin bezuiniging te brengen, daar we voor de verdediging des vaderlands een geoefend leger benevens vestingen noodig hebben en een goed materieel ten behoeve der zeemacht. Het personeel der marine, dat zich steeds door loflpke plichtsbetrachting on derscheidt, heeft van het tegenwoordige ministerie niet veel verbetering in zyn positie te verwachten. Toch verwachtte spreker dat men zou voortgaan in ijver en plichtsvervulling en eindigde met een warm woord voor het welzijn des vaderlands en herstel van den Konings gezondheid. Namens de vergadering bracht de voor zitter der Kiesvereeniging, de heer W. J. Harms, den redenaar dank en hoopt hoorders hem meermalen hier te mogen hooren. We hebben in het laatst der week drie op elkander volgende voorstellingen te wachten in »Tivoli", niet door den heer Dandin de la Cour, maar ditmaal door prof. Jog. Kinsbergen te geven. Op 't gebied van Phjsiek, Magnetisme, Som- nambuslisme, Antispiritisme en Electrici- teit worden we in staat gesteld de nieuwste verschijnselen waar te nemen, zooals 't uitvoerig programma mededeelt. Daar we zoo iets dezen winter nog niet hebben gehad, verwachten we een belangstellend publiek te zien opkomen, te meer, daar de entree matig is gesteld en de heer Kinsbergen zich hier een goeden naam heeft verworven. Op den 27 Februari 1869 werd de Sociëteit »Mars" alhier gesticht. De vie ring van het 20-jarig bestaan dezer Yereeniging is dus aanstaande. In de laatstgehouden vergadering der leden is besloten, aan een commissie, bestaande uit de leden van het Bestuur, versterkt met een drietal gewone leden, de voor bereiding van die feestviering op te dra gen. Met welwillende medewerking van het gezelschap Ernst en Scherts", zal op Donderdag 31 dezer in het lokaal »Tivoli" alhier, een Yolksbjjeenkomst (de vierde in dit seizoen) plaats hebben. Door ge noemd gezelschap zal alsdan een tooneel- stukje worden opgevoerd. Als sprekers zullen in die bijeenkomst optreden de heeren W. Thie Fz. en J. H. N. Berne- lot Moens. In de Nieuwe Rotterd. Courant" van 26 Jan. 11., lezen we het volgende ingezonden artikel Vaarschip ia de Tesselsche gronden. Nieuwediep23 Januari. Naar aanleiding van den in den laatsten tijd, in een correspondentie van Tessel, ook in uw blad, uitgesproken wensch om in de Tesselsche^ gronden een vuurschip le statio neeren, rijst de vraag of men, indien zulk een maatregel tot uitvoering kwam» daarmede het doel zal bereiken dat er toch mede zou worden beoogd, nl. veelvuldige strandingen te voorkomen. De ondervinding heeft geleerd, dat de tal- looze lichttorens en vuurschepen, die men tegenwoordig langs den vasten wal en op on diepe plaatsen schier overal op korten afstand van elkander aantreft, en die, naar men zou meenen, schipbreuken onmogelijk moeten ma ken, den zeeman zeer weinig voordeel aan brengen, ja, zelfs meermalen oorzaak zijn dat hij, het eene licht voor het andere aanziende, daarnaar zijn koers regelt en zijn schip in gevaar brengt. De gezagvoerder van het in November 1886 gestrande Engelschc fregat Brambletye had zelfs het li«ht van Kijkduin voor een vis- sehermansvuur aangezien en zou dit zeker met te meer recht hebben gedaan tegenover een licht van een vuurschip. Dat zijn ver gissingen, die met eenige variatie een an der kapitein ziet het licht van Kijkduin voor dat van Katwijk, of het vuurschip Terschel- lingerbank voor dat vau Noord-Hinder aan telkens wederkeeren, en waartegen lichttorens noch vuurschepen helpen. Het laatste schip, dat in de Tesselsche gronden strandde de Westward Ho waande zich eenige oogen- blikken vóór de stranding, op klaarlichten dag, op de hoogte van Katwijk. De mist was oorzaak van deze misleiding, de mist was oorzaak van alle strandingen, die in den laatsten tijd in het gezicht van Kykduin zoo in de gronden als op het vaste strand plaats grepeneen vuurschip zou deze niet hebben voorkomen. Wel zijn deze vaartui gen van misthoorns voorzien en weten zij door middel daarvan de in de nabjjheid zjjnde schepen op het gevaar, waarin zij zich bevin den, opmerkzaam te maken, maar dit zal in de omvangryke, weinig betrouwbare Tessel sche gronden, slechts zeer zelden doel treffen, vooral voor sehepen die, eenmaal uit den koers geraakt zijnde, het vaarwater weer moeten opzoekendeze verzeilen ligt van de eene ondiepte naar de andere, en komen ten slotte toch aan den grond, wel is waar misschien op zeer grooten afstand van het vuurschip, maar het beoogde doel, het stranden te voor komen, wordt hiermede niet bereikt. Een vuurschip moge nuttig zijn op een droogte van weinig omvang, de uitgebreidheid der Tesselsche gronden maakt alle succes van zulk een inrichting onmogelijk. Wanneer de Minister van financiën daartegen geen bezwaar maakte, zou het zeker doeltreffend zijn, wan neer op verschillende plaatsen langs de gron den vuurschepen werden gestationeerdde strandingen en schipbreuken zouden dan on getwijfeld lot een minimum worden terugge bracht doch daarvan zal wel nimmer iets kunnen komen. Wil men waarlijk trachten den zeeman te gerieven, dan zal dit met betrekkelyk weinig kosten kunnen worden gedaan door het licht van Kijkduin, hetwelk, naar van bevoegde zijde wordt beweerd, te hoog staat, eenigs- zins te wijzigen dit zal, volgens het oor deel van deskundigen, betere uitkomsten kun nen geven, dan twee vuurschepen in de Tesselsche gronden. Hoofdzaak zal echter steeds blijven, dat de scheepsgezagvoerder bekend zij met den loop der stroomen, een voldoend gebruik make van het dieplood, en voor waakzaamheid aan boord van zijn schip zorg drage. Wanneer dit wordt verzuimd, zullen zelfs de beste merken geen verandering ten goede brengen. De prijzen waarvoor de directie der marine aan de schepelingen de kleeding- stukken en kooigoederen verstrekt, zyn aan een herziening onderworpen en op nieuw vastgesteld. Over 't algemeen geven de nieuwe prijzen geldelijk voor deel aan de schepelingen. De datum van invoering van de nieuwe prijslijst is lo. April e. k. in Nederland en 1 Juli a. s. in de Koloniën. De Prins-Hendriksstichtig te Egmond- aan-Zee heeft van de adelborsten van het Kon. Inst. van de Marine te Willemsoord een gift van f300 ontvangen, door hen,, bij gelegenheid eener soirée te 's Graven- hage gegeven, voor deze inrichting bij eengebracht. Dat het bestuur den toe- komstigen zeelieden voor deze gave dank baar is, behoeven we wel niet te verzekeren. Men leest in het Rotterd. Nieuws blad#: Is Nederland in gevaar? Dezer dagen werden vele grootwaardigheids- bekleeders hier te lande verrast door de ont vangst van een brochure, gesloten in een en veloppe, die het woord «vertrouwelijk# droeg. Waarschijnlijk niet geheel in strijd met de bedoeling van den schrijver, werd het ver trouwelijke karakter van het boekje wel een weinig uit het oog verloren, wat te eer be grijpelijk is, als men weet dat de brochure over alle deelen van het land werd verspreid en met een groote oplage naar men zegt van 8 k 900 exemplaren gedrukt. Al heel spoedig is »de brochure van Tindal«, van hand in hand gaande, zoo druk besproken en bij zoovelen bekend geworden, dat men zeker geen onbescheidenheid begaat door haar hier ter sprake te brengen. In het kort toch is de inhoud van de bro chure deze: De volksvertegenwoordigers letten alleen op het belang van partij zoogenaamde politieke quaesties hebben het defensievraagstuk uit het oog doen verliezenvau het militaire vraag stuk heeft de burger geen begrip, hij denkt het óf te moeielijk óf hij oordeelt op gezag van een neef of vriend, die in het Duitsche leger dient en toch is dat militaire vraagstuk verre van moeielijkals men slechts het ge zond verstand wil laten werken. Militaire spécialiteiten zijn niet te vertrouwen, die zoo genaamde «knappe koppen nog minderterecht heeft Napoleon gezegd»In krijgszaken is alles eenvoudig". Schrijvers oordeel over ons officierscorps is guustig, doch de heer Tindal verdenkt hen van te veel kamergeleerden te zijn, te veel bui- tenlandsche schryvers te bestudeeren. Volgens den schrijver wordt te weinig de aandacht gevestigd op sommige details van ;e landsverdediging, waarbij hij enkele voorbeelden aanhaalt, en moge ook veel gere geld zyn, 't is alles geregeld op papier. In het bijzonder moet er, volgens den schrij ver, naar gestreefd worden om de verschillende troepen op de forten, die ze eenmaal verde digen zullen, te legerennu staat het geheele vaderland voor den vijand open en om te be wijzen, volgt hetgeen men de pièce de résis- tance zou kunnen noemen van den politieken- militairen schotel. «In tijd van vollen vrede wordt aan ver schillende Duitsche regimenten cavalerie, in de nabjjheid van onze grenzen gelegen, order gegeven oorlogsmarschen te maken tot oefe ning van den troep". De regimentskommau- danten ontvangen geheime bevelen, in de na bijheid van Zevenaar wordt de geheele vijan delijke macht geconcentreerd, de grenzen wor den overschreden, het fort Westervoort door slechts zes Hollandsche infanteristen verdedigd wordt in bezit genomen, Arnhem valt zonder slag of stoot in 'svijands handen, en als het Duitsche paardenvolk reeds op weg is naar Utrecht, bijna op den voet door infanterie ge volgd, krygt 's morgens de minister van oorlog het officieele bericht van hetgeen er gebeurd is. Tegelijk laat de Duitsche gezant zich bij Z. E. aandienen, die ons aanbiedt óf om Hol land in ons welbegrepen eigenbelang te occu- peeren óf om op staanden voet als vijand te worden behandeld, waarbij ons dan de ver rassing zal worden bereid, dat de Duitsche vloot die inmiddels voor Scheveningen is gekomen den Haag zal bombardeeren. De bjj Kon. besluit van 2 Dec. 1886 als rechtspersoon erkende Machi nisten-Yereeniging James Watt" te Rotterdam President de heer P. J. C. de Hen, oud-machinist, leeraar der ma rine, Secretaris de heer A. A. Vinken heeft een adres gericht tot de Kamer van Koophandel te Rotterdam, met verzoek haar invloed aan te wenden om de be langen van bekwame machinisten te hel pen bevorderen. In het adres wordt gezegd, dat onder de tegenwoordige omstandigheden «machinisten van alle nationaliteiten zon der eenig bij de wet gevorderd diploma van bekwaamheid op de koopvaardijvloot kunnen aangenomen worden «dat een Nederlandsch machinist, bij vaca ture op een Duitsch schip geëngageerd zijnde, dadelijk zijn betrekking moet neerleggen als de gezagvoerder een geëxamineerd Duitsch machinist kan aanmonsteren »dat men op een Engelsch schip niet als machinist mag fungeeren zonder voorzien te zijn van Examination Papers of the Board of Trade «dat de volkeren die een examen voor den machinist verplichtend stellen daartoe beslo ten hebben op grond dat het in het belang van Koophandel en Nijverheid is, het groote kapitaal vertegenwoordigd door de machine te laten besturen door personen genoegzaam in hun vak ontwikkeld »dat gezagvoerders en stuurlieden onmoge lijk alle werkzaamheden kunnen controleeren; «dat de kennis en zeemanschap van ge noemde officieren niet altijd in staat is schip en lading te behouden, wanneer de machine in een critiek oogenblik haar diensten wei gert; «dat zij toch op een examen blijken moeten geven een hoofdbegrip van het stoomwerktuig te hebben «dat de machinist de reederij veel kan be- voordeelen of benadeelen, zonder dat dit door den gezagvoerder bevorderd of voorkomen kan worden «dat de machinist een grooten post van vertrouwen heeft, en geen enkel bewijs van bekwaamheid behoeft over te leggen om tot die functie benoemd te worden «dat de benoemingen alzoo geschieden naar keuze, hetgeen niet bevorderlijk is om den Nederlandschen machinist te nopen zich door studie die ontwikkeling eigen te maken, die tegenwoordig van den werktuigkundige kan gevorderd worden «dat onze machinefabrieken en scheepswer ven meer en meer orders uit het buitenland ontvangen «dat het voor den bloei onzer industrie hoogst wenschelijk is, dat alle orders, zoowel uit het vaderland als uit den vreemde voor erktuigen bij aflevering blijken te voldoen aan de eischen bij contract gesteld «dat het van de algemeene ontwikkeling en kennis van den garantie machinist veel af hangt of de afgeleverde werktuigen goede re sultaten geven «dat het steeds opvoeren van den stoom druk het gevaar en de gevolgen van ontplof fing voor de equipage en de opvarenden ver groot «dat het alzoo wenschelijk is om tegen dit gevaar (veroorzaakt door de eischen van zui nig kolen verbruik) toe te zien, dat ketels en werktuigen komen onder het bestuur van per sonen, die wettig bewezen hebben daartoe ten volle geschikt te zyn «dat het nauwlettendst toezicht noodig is, om de tegenwoordige machines met veelvul dige expansie te onderhouden, daar zij bij zondere voorzorgen eischen om de zuinig wer kende machine te blijven, die zij bij het ver laten der fabriek waren «dat alle tijdelijke voorzieningen en repara tie waarbij van de juiste werklynen wordt af geweken, niet dadelijk ontdekt kunnen wor den, en later de grootste onkosten voor de betrokken reederijen na zich slepen". Dit alles zyn redenen, waarom de ge noemde Machinisten-Yereeniging de Ka mer verzoekt mede te werken tot het verkrijgen van examens voor machinisten van Staatswege of wel voor een commis sie van deskundigen, door de K. v. K. te benoemen naar de wjjze van de Board of Trade. In hun eigen belang zullen alsdan de reederyen bjj voorkeur ge ëxamineerde machinisten aanstellen. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 330ste Staatsloterij, waarvan de collecte op 20 Fehr. a. s. wordt geopend ten kantore van den di recteur. De trekking begint op 18 Maart en eindigt 8 Juni a. s. De oud-minister van marine Jhr. H. O. Wicher8, is de vorige week op 57- jarigen leeftijd, te Amsterdam overleden. Betreffende zjjne militaire loopbaan wor den de volgende mededeelingen gedaan: Na indiensttreding en verdere opleiding voor den zeedienst te Willemsoord, werd hij op 1 October 1850 benoemd tot adel borst le kl. en successievelijk bevorderd: in 1852 tot luit. t. z. 2e kl., in 1861 tot luit. t. z. le kl., in 1872 tot kapt.-luit. t. z. en 1 Maart 1877 tot kapitein t. z., in al welke rangen hij den lande met eere heeft gediend. Als kapt. t. z. bekleedde hij van 3 Nov. 1877 tot 20 Aug. 1879 de betrekking van Minister van Marine daarna trad hij weder in actieven dienst en heeft hy Zr. Ms. schroefstoomschip »Atjeh" gecommandeerd, totdat hy 1 Juli 1881 op pensioen werd gesteld. Door Z. M. den Koning was hy benoemd tot HD. adjudant in buitengew. dienst en be giftigd met het ridderkruis der orde van den Ned. Leeuwbovendien was hy ge decoreerd met verschillende buitenlandsche orden. Gedurende de laatste jaren van zyn le ven was de heer Wichers mede-directenr van het rijks-entrepotdok te Amsterdam. Hoezeer de lust tot en ook het ver trouwen in de oesterteelt te Yerseke en op Noord-Beveland in den laatsten tjjd geleden heeft, werd nog dezer dagen be wezen, toen bij een publieke veiling niet minder dan 5 aandeelen ad f 1000,16 bewijzen van oprichting en 13 stuks 1/5 idem, verkocht werden voor f 150 te zamen. Daar eenige maatschappijen se dert eenige jaren achtereen geen dividend, hoe gering ook, konden uitkeeren. begint bij aandeelhouders het verlangen te ont staan, hun aandeelen van de hand te doen. Den 8n Februari zal voor de recht bank te Winschoten de zaak behandeld worden, die in November jl. Sappe meer in rep en roer bracht, nl. de aanval van woestelingen op den slager Fellinger in zyne woning. Een der daders stierf ten gevolge van de wonden, hem met een hakmes toegebracht; zyn broeder J. H. werd zwaar gewond doch is thans bniten gevaar. De derde dader De G. bevindt zich reeds geruimen tyd in preventieve hechtenis. J. H. is nog niet gearresteerd, wellicht om zijn zwak gestel. Omtrent het verbranden van de stoom- wasschery Maria Jacoba", te Ylissingen, deelt men uit Vlissingen het volgende mede aan de Midddelb. Ct.Om half ze ven Donderdagavond brak de brand uit en in een oogwenk stond het hoofdge bouw in vlam; het is grootendeels uitge brand. Het woonhuis van de directrice bleef behouden. De spuiten, ook die van het wachtschip en de militairen, waren aanwezig, en had den vrij spoedig de vlammen onderdrukt. Naar men zegt moet de brand ontstaan zyn op den stoomdroogzolder. Omstreeks een jaar geleden, 16 Februari 1888, is deze inrichting ook afgebrand. De schade is door assurantie gedekt op Amsterdamsche beurspolis. Een zes tal maatschappijen hebben de polis ge- teekend Eenige personen te Heinkenszand die vast besloten waren om zich zoo spoe dig mogelyk naar de Argentjjnsche repu bliek te begeven, zijn, na al hetgeen omtrent dat land is bekend geworden, van voornemen veranderd. Wegens verduistering van gelden is de ontslagen depothouder Th. J., der Singer-naaimachinemaatschappy te Roer mond, aldaar aangehouden en naar de vangenis overgegebracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1