Advertentiën. 29 Vereenünï tol godsdienstige ei zeiele HELDER. Schipper C. N. y. KONMSBRUGGE. Tandarts BIERSTEKER, Marine en Leger. Bij Zr. Ms. besluit van den 24en dezer is de off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht dr. A. J. Jelgersma, inet den len Febr. bevorderd tot off. van gez. Ie kl. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam, vertrok 24 Januari van Port-Said. Het stoomschip «Burgemeester den Tex«, van Batavia, passeerde 24 Januari St.-Vincent. Het stoomschip «Conrad", v. Batavia, vertrok den 28sten Januari van Suez. Het stoomschip «Soenda", van Batavia, pas seerde den 28sten Januari Dungeness. Marktberichten. Hoorn, 26 Jan. Tarwe f 6,50 a 9, Gerst £4,25 a 5,50, Haver f2,75 a 4, Erwten: Witte £10,50 a 14, Groene £12,25 a 16, Grauwe 16,50 a 20, Vale 12,50 a 18, Bruine boonen f 10,25 a 16, Karwei 10,25 a 11, Mosterdzaad f 16,50 a 19,50, 7 Paarden f40 a 90, 100 Lammeren 14 a 23, 6 Kal veren f 10 a 18, 20 Varkens f8 a 13, 40 Biggen f0,45 a 0,75, 40 Kippen f0,60 a 1,50, 1000 Kipeieren 3,59 a 4 per 100, 1050 koppen Boter f0,55 a 0,62 per kop. Alkmaar, 26 Jan. Aangevoerd 6 Paarden f80 a 125, 4 Koeien f150 a 200, 24 nucht. Kalveren f8 a 20, 152 Schapen f16 a 24. 68 magere Varkens fll a 14, 109 Biggen 4 a a 8,50 6 Bokken en Geiten 4 a 10, Boter per kop f0,75 a 0,90 Kipeieren £5 a 5,50 per 100. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.90 per 100 KG. Nobel - 8.75 100 zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwediep, 28 Januari. Aangebracht door 3 sloepen schipper Jb. v. d. Hoek, met 150 lev.kabelj. per stuk fl,56, 150 doode kabelj. per stuk 95 ct., 5 lev. leng per stuk f 3,30, 2400 schelv., waarvan 400 lev. per 100 stuks f 17,50. Schipper Bureveld met 130 lev. kabelj. per stuk fl,55, 150 doode kabelj. per stuk f 1- 8 lev. leng per stuk f 3,45, 2100 schelv. in ijs per 100 f 16. Schipper K. v. d. Hoek met 230 lev. kabelj per stuk f 1,55 a 1,50, 160 doode kabelj. per stuk f 0,90 a 1,10, 3 lev. leng per stuk f 3,60, 2 heil botten f 21, 1900 schelv. in ijs per 100 f 15. 29 Jan. Enkele schuiten in zee. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 25 tot 29 Januari. ONDERTROUWD: A. de Reus, vuurstoker bij de Marine, en B. Reijnders. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: P. de Jong, geb. Berenbroek, z. L. Groen, geb. van Beek, z. W. Pronk, geb. Been* d. H. Versteeg, geb. Olman, d. G. Stam, geb. Hopman, z. C. H. C. Mahieu, geb. van der Klaauw, z. I. Schagen, geb. de Jong, d. H. J. Dukker, geb. Bielen, d. OVERLEDEN: A. W. Swart, 4 m. J. Troost, 10 m. J. Freerks (ook genaamd J. Oosterbaan), 88 j. H. J. E. d'Hulst, 2 w. 1 levenloos aangegeven. CORRESPONDENTIE. Ontvangen vanMr. J. SANDIFORT, Noord-Amerika, 2 dollars, daarmede be taald tot 1 Januari 1889. verleenen van ondersteuning en op de ver plichting ora zich bij overplaatsing binnen 14 dagen by het afdeelings-bestuur onder wiens ressort zij komen aan te melden, waren ge wezen, werd de vergadering gesloten. Op de internationale Tentoonstelling van Pluimgedierte te Antwerpen, dezer dagen gehouden, heeft de heer P. Pol- vliet, directeur van het postkantoor al hier, voor zijn inzending Duiven niet minder dan 53 prijzen en 8 eerepryzen, zijnde de hoogste onderscheiding, ontvan gen. Als men daarbij weet, dat circa 3000 Duiven ter mededinging aanwezig waren, dan is de toekenning van die triomph aan de prachtige verzameling van den hr. P., voorzeker van te grooter waarde. Den kiezers in deze gemeente wordt her innerd, dat de nieuw opgemaakte kiezerslijsten voor ieder ten Raadhuize ter inzage liggen tot 15 Febr. a.s. De talrijke reclames, vroeger getoond over de le lijst, volgens de nieuwe wet opgemaakt, kunnen op deze vernieuwde lijst niet meer voorkomen als men niet verzuimt zich tijdig te vergewissen of men wel of niet kiezer is en of naam en leeftijd goed gestipu leerd zijn. Decorapagne, die dit jaar aanstaande is, zal zeker wel aanleiding geven tot de vraag: «krijt ik een biljet of niet ?a en op het niet beves tigend antwoord zal men zich tevergeefs tot onze yverige ambtenaren ter secretarie wenden. Dat wij niet overdrijven, blijkt uit hetgeen dit jaar zal moeten geschieden. lo. Verkiezing voor de Provinciale Staten, door aftreding van Dr. P. Bakker. 2o. Periodieke aftreding van 6 Raadsleden, te weten W. J. Maalsteed, H. F. Janzen Ez., W. J. van Neck, L. F. Over de Linden, P. S. Hordijk en E. Franken. 3o. Het thans bereikt cijfer inwoners onzer goede stad maakt het volgens de wet noodza kelijk dat ons achtbaar college met 2 leden vermeerderd wordt. Alles te zamen genomen, mag gezegd worden dat de arbeid op het ver- kiezingsveld in dit jaar niet van de minste zal zijn. De Engelsche stoomboot «Benbrack", die j. 1. Donderdag in de Eierlandsche gronden strandde (zie ons vorig nomraer), kan als ver loren worden beschouwd. Niettegenstaande 4 sleepbooten alle pogingen hebben aangewend om het schip in vlot water te brengen, is men hierin niet mogen slagen, en is het lek ge worden en hooger op de bank gewerkt. Toen Zaterdagmorgen alle aangewende middelen om het stoomschip te behouden vruchteloos bleken, en de zware branding en hooggaande zeeën langer verblijf aan boord noodlottig konden maken, werden de opvarenden (23 in getal), door de visschuit H.D. 50, schipper J. Kramer, niet zonder gevaar afgehaald en behouden al hier aangebracht. De vrouw van den kapitein had reeds den vorigen dag het schip verlaten. Met de stoombootreederij voor het sleepen van schepen alhier en te LJmuiden is nu door as suradeuren contract gesloten tot het bergen der lading katoen, waartoe de sleepdienst hare stoombooten, een aantal blazerschuiten, 150 werklieden en eenige duikers, benevens de noodige materialen beschikbaar moet houden. Bij de eerstgunstige gelegenheid zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. In het geheel zijn hier tot heden 435 balen katoen aangebracht, terwijl zich ongeveer 5000 balen in het schip bevinden. Wanneer het weder nu eenigszins medewerkt, kan van deze kost bare lading ongetwijfeld nog veel worden ge red. De te lossen balen moeten alhier worden Vervolg der Berichten. Zaterdagavond werden de werklie den van de Stoomtimmerfabriek »De Zwaluw" door de directie, in »Tivoli«, met hunne vrouwen onthaald. De zaal was toepasselijk gedecoreerd. De heer A. Vos opende de bijeenkomst met een beschrijving van zijn reis door Noorwegen, welke lezing aangenaam werd afgewisseld door 't vertoonen van eenige natuurgezichten, door middel van Dissol- ving vieuws. Door enkele werklieden werd opge voerd het blgspel »'t Bedrogen drietal". Daarna werd een feestlied gezongen, ge wijd aan de directie. Bij dit gezang werd een transparant ontbloot, met de woorden Hulde aan de directie van de Stoom timmerfabriek". Twee zwaluwen hielden het doek vast. Ten slotte had een geani meerd bal plaats, door voordrachten af gewisseld. Op uiterst roiale wyze werden de werk lieden vanwege de directie getracteerd. Naar men ons mededeelt, heeft de op- per-stuurman in het v. c. bij de Marine F. zich hedennacht aan boord van Zr. Ms. s s. Atjeh", hetwelk gereed ligt om naar zee te vertrekken, door een pistoolschot van het leven beroofd. Zaterdagavond had in de Marine-Can- tine alhier de aangekondigde vergadering plaats van de afdeeling Willemsoord van het Marinefonds. De opkomst was, in aanmer king genomen het groot aantal hier ter plaatse aanwezige leden, gering te noemen. Door den waarnemenden voorzitter werd de ver- gaderiug geopend en de aanwezigen mede- deeling gedaan van de werkzaamheden van het afdeelingsbestuur gedurende het afgeloo- pen jaar. Spreker betuigde zijn leedwezen dat van sommige correspondenten niet die medewerking was verkregen, die tot een ge regelde Administratie zoo noodig is. Tot aanvulling der twee opengevallen plaat sen in bet bestuur werden gekozen de Op- pcrschipper v. c. W. Geertsen en de Opper- konstabel v. c. de Klopper, die de benoeming aannomen. Tot afgevaardigden tor algemeene verga dering werden gekozen de Konstabelmajoor Tillema, de Sergeautmajoor der Mariniers van Kamen en de le Bottelier Deuling. Nadat de leden op eenige bepalingen in het reglement, betrekking hebbende op het Het gisterenmorgen op het Loo uitgegeven bulletin luidt: De Koning bracht een goeden dag en een rustigen nacht door. De toestand van Z. M. blijft bevredigend. Voorloopig zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. Men schrijft aan het U. D. Hoewel het niet officieel geconstateerd is, vernemen wij met leedwezen, dat de toestand van Z. M. den Koning niet zoo gunstig is, als men uit de berichten zou opmaken. Wel ljjdt Z. M. minder smar ten, maar de geneesheeren voorkomen alle onhoudbare pijnen door morphine- inspuitingen. Over het algemeen neemt Z. M. bijna geen voedsel tot zich, hoe en op welke wyze hierop wordt gewerkt. In den regel ongevoelig voor eenigen indruk, welke ook, is Z. M. geheel oor voor H. M. de Koningin en H. K. H. de prinses. Staatsstukken, die geen uitstel kunnen lijden, worden dan ook steeds door H. M. aan den Hoogen lijder voorgele zen, en dan, zij het ook somwijlen met eenige inspanning, geteekend. Dr. Vlaanderen, de hof-medicus te Apel doorn, bracht den nacht van Donderdag geheel in Zr. Ms. nabijheid door. De toestand geeft echter nog geen on middellijke zorg, hoewel alles mogelijk blijft. De officier van administratie 2e kl. bij de zeemacht O. R. Paëhlig, uit Suri name vertrokken per stoomschip „Frede- derik Hendrik", van den ,,Kon. Westin- dischen Maildienst", dat vóór eenige dagen te Amsterdam arriveerde, is op den over tocht met gemeld stoomschip verdronken. De heer mr. A. J. H. van Baar, lid der Tweede Kamer voor het district Eindhoven, is Zaterdagmorgen te Oorschot in den ouderdom van 73 jaren overleden. Sedert een tiental dagen leed hij aan een ingewandsziekte, waartegen tevergeefs alle middelen werden beproefd. Hij was sinds 1873 lid der Tweede Kamer en sinds 1850 lid der Provincie- ale Staten van Noordbrabant. Voorts was hij kantonrechter te Oorschot, militie commissaris, enz. Zekere C. S., die sedert den 7en dezer te Anna-Paulownapolder zjjn wo ning heimelyk had verlaten en niets van zich liet hooren, is te Rotterdam opge- ipoord en door zyn broeder Zaterdag al daar van daan gehaald en verder naar zijn woning gebracht. Aan het station werd hij door een menigte nieuwsgierigen be groet. Te Schagen is aanbesteed het bou wen van een onderwijzerswoning. Er waren tien inschrijvingsbiljetten ingele verd de laagste inschrijving was van den heer P. de Waard, alhier, voor f8095. De raming was f9300. Zondag kwam te Leiden de droe vige tijding, dat Prof. Dr. L. W. E. Rauwenhoff bezweken is aan dö vreeselyke ziekte (longontsteking), welke zijn reeds sinds eenigen tijd verminderde levens krachten geheel heeft uitgeput. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam (4e Kamer) verscheen gis teren J. v. A., oud 40 jaren, gehuwd, vroeger weesvader in het weeshuis van de Christelijk Gereformeerde Gemeente aan de Bloemgracht te Amsterdam, in hech tenis. Bekl. had zich te verantwoorden ter zake, dat hij op 31 Juli 1888 met een aan zyne zorgen toevertrouwd 19- jarig weesmeisje, na vooraf met haar ge maakte afspraak, de reis naar België zou hebben aanvaard. Alvorens de hoofdzaak werd behandeld, verzocht de toegevoegde verdediger Mr, W. F. van Leeuwen het woord. Spr., ge bruik makende van de bevoegdheid hem bij art. 153 Wetboek van Strafvordering verleend, wenschte dat de Rechtbank den Offic. van Justitie niet ontvankelijk in zijne aanklacht zou steunen. Immers, de bekl. is Nederlander en heeft het mis drijf stel 't ware bewezen „in een vreemd land" begaan. Dat misdrijf is dus „hier te lande" alleen dan strafbaar, wanneer het ook in België strafbaar is (art. 5 no. 2 wetb. v. strafr.) Maar in België, dus betoogde pl., is het gepleegde feit niet strafbaar; art. 181 van de Code Pénal Beige omvat het feit niet. Ergo was de aanklacht niet ontvankelijk. De rechtbank ging daarna in raadka mer. Na geruimen tijd keerde zij terug, verklaarde den Offic. van Justitie niet ontvankelijk en gelastte dat de beklaagde terstond op vrije voeten zougesteldworden. Voorheen en thans In Maart 1849 schreef de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij een leening uit van f 400,000, tegen een rente van 4J/2 percent en met het voordeel van een vrybiljet voor 5 en 10 jaren, ten behoeve van de inschrij vers voor f 5000 en f 10,000. Thans 40 jaar later schrijft ge noemde maatschappij een leening van f 4,000,000 uit, tegen 3 percent rente a 92 pet. Een 4^2 pets. leening zou zij nu voor 138 pet. kunnen plaatsen zonder vrybiljet. Zoo zou men bang worden voor trouwen De bakker J. H. Kühleman, wonende Keizerstraat 19 te Amsterdam, deed Don derdag bij de politie aangifte van diefstal gedurende zijn afwezigheid (hij was naar de kerk om te trouwen) van een fantasie- pak, jas, broek en vest, een zilveren hor loge, een paar bottines en een paar pan toffels. Te Eindhoven is de werkman Hol ten in een der brouwketels in de brou werij van den heer Kuenen gevallen, toen die met kokendwater gevuld was. De ongelukkige is onder de hevigste pijnen bezweken. Ds. P. van Wijk Jr. te Rotterdam, ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, de som van f 20,000 (met vruchtgebruik) voor het fonds tot stich ting van een lidmatenhuis der Evange lisch Luth. gemeente. Te Amsterdam is aangifte gedaan van een diefstal van f 1500 aan buiten- landsche effecten en f 50 aan Holland- sche muntspecie. In verband met het bericht aan gaande twee personen, die te Muiden in hechtenis zijn genomen, schrijft men uit Baarn, dat deze inhechtenisneming betreft een brutalen diefstal met inbraak op Woensdagavond jl. tusschen 7 en 8 uur, op het buitenverblijf van den heer N., in de Heemstralaan, te Baarn. In het achterhuis aldaar waren de dieven ingedrongen. Alles werd nage snuffeld, veel meubelair werd beschadigd, en ten slotte hebben zij een zilveren theeservies en andere artikelen meegeno men. De heer N., te Amsterdam woon achtig, had het opzicht aan een niet-in- wouende huisbewaarster overgelaten. Deze bemerkte den volgenden dag, dat het huis overhoop lag, en waarschuwde de politie. Zij was weldra de dieven op het spoorzekere B. met 2 zonen en een dochter, uit Bussum. De laatste bekende reeds spoedigzij hadden het gestolene nog in hun bezit en werden nu in ver zekerde bewaring genomen. Vóór de deur der villa heeft men nog eenige voorwer pen gevonden. Generaal Wolseley heeft te Birming- ham een rede gehouden, waarin hij aan drong op spoedige versterking der Brit- sche strijdkrachten, daar een groote Eu- ropeesche verdelgingsoorlog in aantocht is. Het was z. i. dringend noodzakelijk dat in Engeland de gedwongen dienst plicht werd ingevoerd. De Belgische loodskotter No. 5 is i in het kanaal aangevaren door het stoom schip Ardanack, en dientengevolge ge zonken. De equipage werd gered en te Dover aan wal gebracht. Dauth, de moordenaar van eeu Ham- burgschen koopman, is na een verhoor van 3 uur ter dood veroordeeld. De ge- heele zitting van het Gerechtshof duurde 10 uren. Dautk legde volledige beken tenis af en toonde bij de voorlezing van het vonnis geen ontroering. Er werden 40 getuigen gehoord. Een opzienbarende moord is te Lahr, in Baden, gepleegd op den pastoor deken Förderer. De dader, die den gees telijke in zijn woning opzocht en hem 11 messteken toebracht, moet geen andere beweegreden tot den moord gehad hebben dan een algemeenen haat tegen geeste lijken. Hg werd gevangen genomen in een herberg, waarheen hij zich na het plegen van den moord begaf en waar hg zich daarop beroemde, als op een groote daad. Men betwyfelt of hij wel recht "g het hoofd is. Te Parijs zijn Zondag niet minder dan 435,860 kiezers opgekomen, en van dezen hebben 244,070 hun stem gegeven aan Generaal Boulanger, zoodat deze met overweldigende meerderheid is gekozen. Ver beneden dit cijfer bleven, te zamen genomen, burger Jacques (met zijn 162,520 stemmen), Boulé (16,760) en de diversen, voor wie 10,358 stembiljetten werden ver spild. Eenigen tgd geleden kwam in een klein fransch grensstadje een caroussel- houder met een prachtigen nieuwen draai molen. Alles was goed verpakt, en de douaniers waren zeer geneigd aan het verzoek vau den eigenaar te voldoen, om de paarden, die pas nieuw verlakt waren, „voorzichtig" te behandelen. Er was ech ter, wat "de eigenaar blijkbaar niet wist, kort te voren een oude practicus naar dit grensstation overgeplaatst. Deze vond het geraden, de paarden een beetje nauw keuriger te bekijken, ondanks hetdrin gend verzoek van den eigenaar om alles spoedig te vervoeren, opdat hij nog bij tijds zijn draaimolen in het naburige dorp zou kunnen zetten. De uitslag van dit onderzoek was zeer belangrijkde doua nier vond nl. bij alle paarden zeer kun stig aangebrachte kleppen in den buik, en toen hij deze opende, kwamen uit de paarden wel geen grieksche helden, maar duizenden pakjes sigaren en tabak, die de eigenaar op deze manier over de gren zen wilde smokkelen. Natuurlijk moest de. dorpsjeugd vooreerst afzien van het ge noegen om in den mallemolen te zitten. Zondag 3 Februari hopen, zoo de Heere wil, onze geliefde Ouders F. C. HELJLMAN en M. EVERHARD, hunne 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Helder, 29 Jan. '89. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Bevallen van een Zoon C. J. JANSZEN—Zeijlstra. Helder 28 Jan. 1889. Geboren, 22 Januari Aafje, Wilhelmina, Adriana, Dochter van A. C. REUS, en A. P. REUS—Thijssen. Eenige en algemeene kennisgeviug. Heden beviel voorspoedig van een Dochter, A. P. VERSTEEGOlman. Helder, 26 Jan. 1889. Eenige kennisgeving. Geboren: Maria Christina Joiianna, Dochter van J. KLEIN, en M. KLEIN, geb. Qüast. Leiden, 23 Jan. 1889. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw J. OOSTERBAAN—WED. A. TEGEL, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Helder, 25 Jan. 1889. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, A. TEGEL. Heden overleed ten mijnen huize, na een smartelijk lijden van 5 maan den, onze Vader en Behuwdvader, HENDRIK DE WIJN, in den ouderdom van 71 jaar. Amsterdam, 23 Jan. 1889. Gerard Doustraat 31. Zijn Kinderen L. DE WIJN. C. F. M. DE WIJN Janssen. Heden overleed onze jongste lie veling HENRI JEAN EVERT, in den leeftijd van 20 dagen. Helder, den 27en Jan. '89. E. D. d'HULST en Echtgenoote. Treurende over het afsterven van ons Zoontje JAN, jl. Vrijdag in den leef tgd van ruim 10 maanden,over leed heden, 28 Januari, ons Doch tertje JOHANNA MARIA, in den leeftijd van ruim 4 jaar. G. TROOST en Echtgenoote, en verdere familie. Heden trof ons een droevige slag door het afsterven vaa onze lieveling DIRKJE, in den aanvalligen leeftijd van circa 5 jaar. Helder, 28 Januari 1889. C. VAN VLIET en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank aan den Heer L. VERMEULEN, Bestuur en Leden van den Burgerkring Harmonie", voor den geldelijken steun, dien zij mg ver strekt hebben, alsook aan hen, die het edel streven der genoemde Vereeniging mogelijk hebben gemaakt. Wed. C. VAN RIJN. Die te vorderen heeft van verschuldigd is aan of borgtochten heeft ten laste van den boedel en nalatenschappen van den heer SIES LAK en diens Echtgenoote Me juffrouw TRIJNTJE MASAREEÜW, bei den te Helder overleden, worden verzocht daarvan voor 15 Februari a. s. opgave of betaling te doen, ten kantore van den Netaris HORDIJK. Allen die nog iets te vorderen hebben van de Vereeniging voor Gemengd Koor", worden beleefd verzocht hunne vorderin gen vóór ef op Vrijdag 1 Februari in te zenden ten huize van den Penningmees ter, Kanaalweg I, 87. De gezamenlijke werk- lieden der Stoomtim merfabriek „D E Z W A L U W", alhierbrengen bij deze hun hartelijken dank aan de di-~ rectie, die hun en hunnen vrouwen j.l. Zaterdagavond in Tivolieen feest heeft bereid. Op meer dan roiale wijze zijn ze daar dien avond en nacht onthaaldzoodat dit feest nog lang bij hen in aangename her innering zal blijven Helder29 Januari 1889. DE GEZAMENLIJKE WERKLIEDEN. op DONDERDAG 3! Januari 1889, des avonds 8 uur, in TIVOLI". Entree- kaarten, a 10 Cents, verkrijgbaar 's na middags van 12 tot 2 uur aan genoemd lokaal. Gewone bepalingen geldig. Kan onmogelijkben eerst heden mor- gen hier teruggekomen, schryf van avond» Aandeelhouders worden uitgenoodigd tot de jaarlijksche vergadering, waarin de Penningmeester rekening zal doen en vier aandeelen zullen worden uitgeloot, in de Sociëteit »de harmonie", op het Ankerpark, op Woensdag 30 Januari 1889, 's avonds ten 8 ure. HET BESTUUR. BEUR.TVJBER. 07 Haarlem, Leiden, Delft, Den Haag en Rotterdam. De ondergeteekende bericht zgu geachten begunstigers, dat hg zijn BEURTTEER op bovengenoemde plaatsen, by gunstig weer DONDERDAG 31 JANUARI zal hervatten. LOOD8GR4CHT 386. Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 30 JANUARI te Helder, Kerkgracht 338, te consulteeren voor Tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten» Spreekuren van 93 nur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2