't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1666. Zaterdag 2 Februari 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlpke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 87 m. Onderg. 4 u. 52 m. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Donderdag 7 Eerste kwartier. Vrijdag 8 Zaterdag 9 HELDER, 1 Febr. 1888. Woensdagavond trad in »MusisSa- crum« de Weener Dameskapel op, onder leiding van Mevr. Marie Schipeck. De zaal was tamelijk wel bezet. De groep dames, die uniform gekleed waren, leverde een aardigen aanblik op, terwjjl men met genoegen mevr. Schipeck als directrice zag staan. Levendigheid en vuur voor de kunst was blijkbaar in al hare bewegingen. Voor 't concert hebben we gaarne een woord van hulde over. 't Gezelschap vol deed uitstekend 't personeel was goed ge oefend en de nummers werden smaak vol met gevoel en we zouden bijna zeggen elegant voorgedragen. Dat 't publiek in genomen was, bleek uit de daverende ap plaus, die elk nummer volgden, zoodat er meermalen een dacapo werd verlangd. Deze muzikale avond zal voorzeker ge rekend worden tot de aangenaamste onzer winteruitspanningen te bebooren. Woensdagavond hield 't gezelschap Ernst en Scherts* een buitengewone vergadering in »Tivoli«. Door de werkende leden werden met succes een paar tooneelstukjes opgevoerd, die algemeen voldeden, hetgeen merkbaar was door de luide applaus, die den spelers ten deel vielen. De avond werd met een bal besloten. De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: In de maanden Juni en Juli e.k. zal een examen worden gehouden tot toela ting van jongelieden als cadet aan de Kon. Mil. Academie. Voor dit examen wordt het navolgende aantal plaatsen opengestelda. ten behoeve van den dienst bier te landeinfanterie 25, cavalerie 9, artillerie 8, genie 5 b. ten behoeve van den dienst in Ned.-Indiëinfanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. Ouders of voogden, wier zonen of pu pillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren daarvau de kennisgeving in te zenden, dat zij, voor of op 15 Mei 1889, aan bet dep. van oorlog ontvangen wordt. (Men zie verder de St.-Ct. van 30 Jan). Door den Minister van Oorlog is een nader voorschrift gegeven, omtrent het gebruik van sterken drank in de cantines. Ten aanzien van die aangele genheid zegt de Minister het niet wen- schelijk te achten dien verkoop algemeen en geheel te verbieden, maar dat het evenmin aanbeveling verdient hem be paaldelijk voor te schrijven. De Minister bepaalt voortsdat er zoo mogelijk voor onderofficieren en minderen afzonderlijke cantinelokalen moeten zijndat de can tines in geen geval mogen verpacht wor den aan burgers, of vrouwen van mili tairen of gewezen militairen als houdster daarvan mogen optreden dat uitsluitend mag verkocht worden aan militairen sterkedrank mag alleen per glas worden verkocht onder beperkende bepalingen en streng toezichtde verkoop mag op enkele uren door commandeerende officieren te regelen plaats hebben, in geen geval doorloopend; de winst in de cantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Eventueel kunnen zelfs sommige artikelen als bier, koffie, boter enz. zonder winst of zelfs met verlies worden verkocht, indien dit mogeljjk is doordien op andere artikelen, inzonder heid op sterken drank, winst wordt be taald. Voor het kantongerecht te 'sGraven- hage stonden Dinsdag twee Scheveningsche visschers terecht, beiden beklaagd van het kappen van netten. De eerste was in November jl. nabg de Engelsche kust op eenigen afstand van Yar- mouth met zijn netten in die van een Engelsch schip verward geraakt. De bekl. beweerde niet los te hebben kunnen komen zonder te kappen, waartegenover drie Engelsche vis schers verklaarden, dat dit zeer goed had kunnen gebeuren, hoewel uit hunne verkla ringen niet duidelijk bleek, op welke wyze de Scheveninger, zonder schade toe te brengen, uit de verwarring had kunnen geraken. Er werden ongeveer 20 netten vermist. De ambt. v. h. Openb. Min. vorderde f 50 boete. De tweede zaak betrof de Scheveningsche bomschuit ,/De zeven Gebroeders" en de »Francina" van Maassluis, en viel eveneens onder de Engelsche kust voor. Toen de //Francina" zich op eenige mijlen van Yarmouth bevond en 72 netten uitge worpen had, was de Scheveningsche bom achteruit tegen den Maasslniser komen aandrij ven, waardoor zij met het roer in de netten geraakte. Ook hier bleef het tusschen den bekl. en de getuigen k charge een strijd van ja en neen, over het al of niet kunnen los komen zonder te kappen. Bekl., die gedeel telijk ontkende, beweerde te hebben moeten kappen, tot behoud zoowel van zijn eigen «boeltje" als van dat der Maassluische vis schers, terwijl deze verklaarden, dat er weinig of geen schade geleden zou zijn, indien bekl. over de netten heengevaren had, omdat bekl. zijn weinige netten beter kon ophalen, dan zij hun 72 netten. De vordering van het O. M. was eveneens f50 boete. Met het oog op de vele overtredingen dien aangaande eischte het O. M. daarna f 10 boete tegen den schipper van de „Eben Haëzer", van Scheveningen, die, in den nacht van 12 op 13 Maart ten vorigen jare nabij Kijkduin voor anker liggende, 2 lichten voerde in plaats van 1, zooals de wet in zoodanig geval voor schrijft. Bedoeld schip was, naar beweerd werd, tengevolge van dit verkeerde sein, door een Duitsche bark aangevaren. De bekl. be weerde, dat het een wet onder de visschers was om twee lichten te voeren en dat andere visschers, ook de Engelschen, eveneens bij 't voor anker liggen twee lichten haddenhij beriep er zich voorts op, dat het beter was twee en zelfs meer lichten te hebben, omdat het vaartuig dan beter gezien werd. Den ambt. v. h. Openb. Min. was echter (na onderzoek) gebleken, dat in alle naburige landen hierom trent dezelfde bepalingen gelden als in de Nederlandsche wet zijn opgenomen. Slim. De gemeente Fin- sterwolde is in het bezit van een wegrol, die dient om de grint in de wegen te persen. De cilinder was van gzer en hol, en om nu dezen zwaarder te maken besloot men, hem met water te vullen, als het werktuig gebruikt werd. Dat vullen kostte eiken keer 25 ets., en dit kon bezuinigd worden als men het water in den cilinder liet. Alzoo werd besloten liet water bleof in den rol, de winter kwam, het water bevroor en de jjzeren cylinder sprong in drie stukken. Men schrijft ons uit Yolendam: Voor de Volendammers is het nu een zeer moeieljjke tijd. Hoewel er niet ver diend wordt en dus de behoefte groot is, bljjven toch de botters zich onthouden van het visschen met den wonderkuil. En nu is het een hard gelag te weten, dat dan visschers van eene andere gemeente wel met den wonderkuil uitgaan. Men vertelt, dat hier zelfs spiering door een vreemden visscher werd aangebracht, en dat die visscher den wonderkuil had gebezigd. Indien het waar is, zou het hard zjju. Voor de betrekking van secretaris van den Haarlemmermeerpolder, salaris f 1600, hebben zich niet minder dan 150 solli citanten aangemeld. Te Harderwjjk heeft Maandag voor middag de persoon W. P., gepensioneerd soldaat van het Indische leger, zijne huis vrouw, van wie hg gescheiden leefde, op de openbare straat met een mes zoodanig gestoken, dat zij spoedig daarna stierf. De dader heeft zich zelf aan de politie overgeverd. Drie-en-twintig Nederlandsche zout- zieders hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij hunne bijzondere ingenomenheid betuigen met de toezeg ging, door den minister van financiën ge daan in de Kamerzitting van 6 Decem ber, dat hg een vermindering in den zoutaccjjns zal voorstellen. De adressanten betoogen, dat die verla ging niet alleen ten bate van de zoutzie- ders zal strekken, maar aan de schatkist geen nadeel zal berokkenen. De smok kelhandel aan onze grenzen toch zal bg een verlaging op f 4 of f 5 tot een mini mum worden teruggebracht, ongeacht nog het groote voordeel, dat het uitslaan van overponden (door sommige zoutzieders in toepassing gebracht) weinig winst meer zal opleveren. Door N. J. K., oud 30 jaar, laat stelijk winkelhouder der vereeniging Ei gen Hulp" te Leeuwarden, thans aldaar gedetineerd, is cassatie aangeteekend te gen het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij is bevestigd het von nis der rechtbank aldaar, bg welk von nis hij is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens 16 misdrjjven van verduistering, gepleegd door iemand die het goed uithoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft. Ingevolge Kon. besluit van 4 Jan. 11. no. 24 worden de artillerie-magazijnen te Brielle en Heusden opgeheven, en wordt door de uitbreiding van het vestingstelsel, tengevolge van den aanleg van pantser forten voor kustverdediging, voor het voor die forten bestemde materieel een nieuw magazijn opgericht onder den naam „Ma- gaziju Pantserforten". Den magazijnmeester' belast met het beheer van genoemd magazijn is 's-Gra- venhage tot standplaats aangewezen. Een schutter, D. M. de Roos uit Purmerend, die, uit subjectieve gehouden heid aan het 4de gebod, verklaarde op Zondag niet te kunnen schutteren, is door den schuttersraad gevonnisd. Van dat vonnis heeft hg bij den minister ont heffing aangevraagd. Maar bg missive van 17 Januari heeft de minister van justitie dit geweigerd, en wel bij een schrijven onderteekend, namens hem, door den secretaris-generaal P. J. van Beyma. Ook een pseudoniem Een landlooper ontvluchtte in 1886 uit de Ommerschans, en om niet herkend te worden nam hg den naam aan van Hildebrand. Onder dezen naam is hg echter toch dezer dagen, wegens diefstal, in de Ca mera obscura" (donkere kamer) der ge vangenis gegaan. De bekende Groningsche fabrikant W. A. Scholten heeft dezer dagen voor f 104,000 zijn 38ste boerenplaats aange kocht, ditmaal te Oostwolderpolder. Voor enkele dagen geraakte te Am sterdam een meisje in brand, toen zg de kachel aanmaakte met petroleum. Zij liep gillende naar buiten en, voor men haar te hulp kon komen, had zg znlke ernstige brandwonden gekregen, dat zg aan de gevolgen overleed. Dit feit, dat volstrekt niet op zich zelf staat, bracht ons een schijnbaar eenvoudig middel in de herinnering om redding te bieden, in geval een persoon in brand staat. Zoo dra de kleederen vlam vatten, werpt men zich op den grond. Door den weinigen toevoer van lucht zal het vuur zich slechts uiterst langzaam uitbreiden, soms zelfs uitdooven. Natuurlijk moet men tegelij ker tg d onafgebroken om hulp roepen. Loopt men brandend weg, dan zullen de vlammen door den luchtstroom aange wakkerd worden, waardoor het levensge vaar vertiendubbeld wordt. De proefneming van het hierboven om- schrevene kan men gemakkelijk met een lucifer nemen. Werpt een lucifer op den grond en tien tegen een zal hg uitgaan bg gebrek aan luchthoudt men hem daarentegen in de hand, dan zal hg hel der opvlammen. Wij erkennen echter volmondig, dat er groote wilskracht toe behoort om stil te blijven liggen als men in brand staat en men niet weet, hoe lang het zal duren voor er hulp opdaagt. Bg den gemeenteraad van Leiden zgn door de gascommissie twee voorstel len ingediend, welke door B. en W. wor den gesteund lo. om de meterhuur te verlagen, en 2o. om den prijs van het gas op 5 cent te brengen, ingaande met 1 April a. s. Te Ierseke is Zaterdag de ambte naar O. op het post- en telegraafkantoor geschorst, waarna hij de gemeente ver laten heeft. Hg wordt verdacht van ver duistering. Maandag verschenen aldaar de justitie uit Middelburg en de inspec teur der postergen, om een onderzoek in te stellen. Men meende eerst, dat O. voortvluch tig was, doch hg is reeds te Bruinisse, alwaar ziju gezin woont, gevat en ge vankelijk naar Zierikzee gebracht. De minister van oorlog heeft een regeling getroffen, waardoor het mogelijk wordt een zesde lichting der militie zoo die bg mobilisatie van het leger beschik baar is op elk tgdstip en te juister plaatse te voorzien van wapenen, leder goed, kleeding en uitrusting. Men kan zich zoo schrijft men uit Zeist in de steden geen denkbeeld vormen van den overlast, welken men op 't platteland van de zoogenaamde bedelaars heeft. Niet alleen dat de brutaliteit van deze menschen hoe langer hoe grooter wordt, doch ook het aantal schgnt bg den dag, vooral in dezen tgd van het jaar, toe te nemen. En wist men dan nog, dat het aan hen gegeven geld goed be steed wasHet tegendeel is echter ge woonlijk het geval. Niet zelden toch ziet men langs de groote wegen in lompen ge- kleede menschen, met een sigaar in den mond, in kennelijken staat zwieren, de voor gangers overlast aandoende. Een inge zetene dezer gemeente heeft dezer dagen een practisch middel aan de hand gedaan om aan deze toenemende kwaal paal en perk te stellen, een middel, dat ook elders op het platteland met goed gevolg kan worden toegepast. Men plaatse een bordje op de deur met het opschrift; „Hier wordt aan bedelaars niet gegeven." Het goede resultaat zal niet uitblgven. Het is te hopen, dat velen dit voorbeeld zullen volgenhet is gemakkelijk te doen en het kost weinig of niets. Zekere Leon Hubert Mulkens, oud 53 jaren, van Maastricht, boekhouder bg den wapenfabrikant Driessen te Luik, heeft Dinsdagnamiddag verscheiden revol verschoten op zgn patroon, op den winkel bediende Paquay en den portier Legrand De eerstgenoemden werden in het aan gezicht getroffende laatste kreeg een kogel in den rug, en is gevaarlijk ver wond. M. werd onmiddellijk aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Een tekort in de kas, van frs. 1550 ten nadeele van zgn patroon, hetwelk door dezen ontdekt was, heeft M. zgn snoode daad doen verrichten. De moor denaar is gehuwd en vader van 3 kin deren. Blijkens Woensdagmiddag ontvangen bericht, heeft zich Mulkens door ophan ging van het leven beroofd. De fabri kant Driessen en de bediende Paquay zgn buiten gevaar, de toestand van den portier Legrand is nog altijd zeer ge vaarlijk. Weenen, 30 Jan. UitMeidling nabij Baden, waarheen zich de kroonprins aarts hertog Rudolf, eergisterenavond om een jachttochtje begeven had, komt het be richt, dat Zijne Hoogheid plotseling ten gevolge van een beroerte overleden is. Aartshertog Rudolf was de eenige zoon van den keizer van Oostenrijk. Hij was gehuwd met de dochter van Leopold van België en laat slechts een vijfjarig, doch tertje achter. De droefheid der bevolking is zeer groot door de straten beweegt zich een dichte menigte. Nadere bijzonderheden omtrent de bergstorting van Casale Valsenio melden, dat vier huizen bedolven en bjjna geheel verpletterd werden. Negentien personen kwamen daarbij om het leven. Bjjna onmiddellijk, nadat het onheil plaats had gehad, werden pogingen tot redding in het werk gesteld, daar van onder de puinhoopen een bede om hulp werd ver nomen van een ongelukkige, die onder een balk was bekneld geraakt. Niette genstaande alle moeite mocht men er ech ter niet in slagen den man levend te bevrijden. Het hoofd van een aartsvaderlijk, gezin te Ceria, in de Spaansche provincie Tarragona, had met eenige zijner zonen een lot gekocht in de groote loterij te Barcelona, terwjjl de overige familieleden beslist weigerden, hun geld voor zulk een dwaasheid uit te geven. Op het lot viel een prgs van f 250,000, tot groote blijdschap der familis. Maar toen het aankwam op verdeelen van het geld, wilden ook de familieleden, die niet meebetaald hadden, een aandeel hebben. Dit werd hun geweigerd, en het kwam tot een bloedig gevecht met messen en revolvers. De vrouw van een der zoons werd gedoodtwee zoons werden doodelijk gewond en de vader moest, om zgn leven te redden, de wijk nemen. Hij vluchtte naar de bovenste verdieping van den raadhuistoren, en bleef daar totdat hij door zijn vrienden en de politie werd ontzet. De verdeeling van het geld heeft nog niet plaats gehad. Het ei van Columbus is op zgn punt gezet! De heeren Prince Co., 31, Craven- street, Strand te Londen, verkoopen een nieuw model van scheepskooi, door welker toepassing de zeeziekte voortaan tot de geschiedenis zal behooren. De uitvinding een Amerikaansche is zoo eenvoudig, dat men werkelijk verbaasd staat over de menschen, die eeuwen lang de nukkige golven met zich lieten sollen, zonder op het denkbeeld te komen zulk een eenvou dig middel toe te passen Men kent de inrichting van de trappers van een ouderwetsch rijwiel. Om de as aangebracht, worden zg, hoewel deze draait, voortdurend in horizontalen toe stand gehouden door een gewicht, dat er onderaan zit. Op hetzelfde beginsel berust de inrichting der nieuwe scheepskooi. Zg is aan het voor- en achtereinde door middel - van een paar verticale stangen opgehangen aan twee krammen in de zijwanden der hut, en aan die krammen zoodanig door een stelsel van gewichten bevestigd, dat de kooi gemakkelijk heen en weer kan schommelen, zoodat dus, als het schip naar de een of andere zgde overhelt, de kooi volkomen recht bljjft, en de persoon die er in ligt, op zgn hoogst een lichte schommeling ondervindt. De bewegingen der kooi bg het stampen van het schip (d. i. de beweging van een hob belpaard) worden voorkomen, doordien de stangen waaraan de kooi hangt, binnen waarts licht gebogen zgn en de steun punten, waar zij aan de vooruitstekende krammen zgn opgehangen, verder van de wanden verwgderd zgn dan de vier hoekpunten der kooi, waaraan de genoemde stangen zgn bevestigd. De uitvinding is op een van de stoom- booten der Allan-ljjn van Liverpool naar Amerika in practgk gebracht en voldeed zeer goed. Is dit waar, dan zullen de groote stoomvaartmaatschappijen zich deze kooien spoedig aanschaffen. Posterijen. VERZENDINGEN NAAR CURA^AO. De verzending van brievenmalen uit Nederland naar Cura9ao, via New-York, zal voor het loopende jaar plaats vinden op 19 Jan., 16 Febr., 20 Maart, 20 April, 18 Mei, 19 Juni, 20 Juli, 22 Aug., 18 Sept., 19 Oct., 49 Nov. en 21 Dec. a.s. De laatste buslichting ten kantore alhier geschiedt om 12 u. 30 m. des namidd. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Heldersche Moppen. Twee deftige dames bij de koffie wZeg, lieve, zijt ge al lid van de Heide maatschappij geworden z/Neen, want er staan ook modernen en andere goddeloozen aan het hoofd". «Ja, lieve, dat is erg treurig, maar nu de Koning er zooveel belang in stelt, dient het toch wel". z/Goed, maar dan moeten ze bekeering blg ven zeggen en niet ontginning, dat klinkt zoo akelig modern". »Maar, lieve, die maatschappij wil heide beplanten en heeft niets met heidenen te maken". „O zoodan bedank ik, dat kan me niets schelen". o Vader (tot zijn dochter): »Ik zegje 'tnu voor 't laatst, deerntje, je kunt, wat mij be treft, trouwen met wien je maar wilt; maar dat verzeker ik je, als je dien Hein van den molen niet neemt, draai ik je den hals om". Marine en Leger. De luit. t. z. Ie kl. B. Brutel de la Rivière, en die der 2e kl. H. J. Pak en J. H. Van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1