't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1672. Zaterdag 23 Februari 1889. Zeventiende Jaargang. EALENDEB DER WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. üDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 55 m. Onderg. H 5 u. 32 m. Zondag 24 Sexagesima. Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 MAART, Lentemaand, 31 dagen. Vrijdag 1 Nieuwe Maan. Zaterdag 2 HELDER, 22 Febr. 1889. De zaal van »Tivoli" zag er Dinsdag, door de goede zorgen van den directeur Maalsteed, keurig uit. Vooral trok een prachtig schild, van groen vervaardigd en prjjkende met de wapenen van Nederland, Helder en de onderscheidene provinciën, de aandacht. De Onderofficiers-Vereeni- ging voor Land- en Zeemacht Vaderland en Oranje" hield aldaar des avonds een feestvierende vergadering ter gelegenheid van den verjaardag des Konings. Een tooneelstuk en verschillende voordrachten hielden de feestgenooten aangenaam be zig. De heeren F. de G. en P. hebben zich ook ditmaal uitmuntend gekweten en zeer veel tot veraangenaming van den avond bijgebracht. Ook de Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht Admiraal de Rugter" wilde den verjaardag van Z. M. den Ko ning niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Aan de feestvierende vergadering op Dinsdagavond, in de fraai versierde zaal van ïMusis Sacrum" gehouden, werd tevens de herinnering vastgeknoopt van 't 7-jarig bestaan der Vereeniging. Een drietal blijspelen en eenige geestige voor drachten mochten den bijval der bezoe kers verwerven. We mogen hier niet onvermeld laten een solo voor hobo, op artistieke wijze voorgedragen door den heer Blokker. De eigenaardige moeie- lijkheden, aan 't bespelen van dit instru ment verbonden, werden op glansrijke wijze overwonnen, zoodat 't Air d'Eglise", van A. Stradella, een welverdienden bijval verwierf. Tot laat in den nacht bleef men gezellig bijeen. Dinsdagavond woonden we een con cert bij in 't gebouw voor Evangelisatie, waar de jeugdige executanten G. S. en A. Marmelstein, R. Wit en W. Spruit, hunne ontluikende talenten lieten hooren. Een elftal muzieknummers werd ten beste gegeven, die met de grootste aan dacht door de talrijke bezoekers werden gevolgd. Gaarne hebben we een woord van lof over voor deze jeugdige beoefe naars der muziek en gelooven dat zij, bij volhardende studie, 't tot een goede hoogte kunnen brengen. De opbrengst strekt ten voordeele van den zendingskrans «Uw koninkrijk kome". Het groot Militair Assaut, te geven door de korpsen Artillerie en Infanterie alhier in garnizoen, ter eere van 's Ko nings jaarfeest, zal hedenavond plaats hebben in het lokaal »Tivoli". De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 12eu Maart, zitting houden te Rotterdam. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van een geboorteakte en met opgave van woon plaats, de aanvraag biertoe voor 5 Maart schriftelgk en portvrg bij den voorzitter der Commissie den Heer J. H. P. E. Kniphorst, te 's-Gravenhage, moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blij ken, voor welke vaart, Groote of Kleine voor^ welk diploma, Zeil of Stoom; en voor welken rang hij verlangt geëxami neerd te worden. Mocht de candidaat bet examen volgens een der programma's B of nog in dezelfde zitting een aanvul lingsexamen wensehen af te leggen, zal hjj ook dit moeten vermelden. Voor ver dere bijzonderheden zie de St. Crt. No. 42. Dinsdagnacht had te Alkmaar, door het springen van een grooten droogketel, een hevige ontploffing plaats in de stroo- kartonfabriek. Er werd groote schade aangericht. Zware machinestukken wer den door den muur heen weggeslingerd. Muren en dak zijn geheel ontzet en ge deeltelijk weggeslagen. De fabriek staat geïsoleerd. En hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Gedurende het jaar 1888 zijn van de landmacht, van het korps mariniers en het leger in Oost-Indië, 142 personen gedeserteerd, van wier lot verder niets bekend is, waaronder één onderofficier. Drie van hen zijn waarschijnlijk ver trokken. Gedurende dat jaar hebben zich van vroegere deserteurs aangemeld of zijn ge arresteerd 12 personen. Te Scheveningen is bericht ontvan gen dat van de schuit «Johannes Jaco- bus," reedsr M. de Niet, schipper T. Keus, welke in den jongsten storm gebleven is, verschillende voorwerpen, giek, blinden, enz. te Egmond aan Zee zijn aangespoeld. Schipper Keus laat vrouw en drie kinde ren na. Op deze schuit waren nog twee gehuwde lieden, van wie een met vrouw en zeven kinderen. Deze deed bij toeval de reis mede, daar hij een ander, die ver hinderd was, verving. De «Tohannes Ja- cobus" was een nieuwe schuit en slechts voor f3700 verzekerd. Maassluis, 19 Febr. Heden arriveerde alhier van Java het Ned. schip «Noach VI" met verlies van een gedeelte der verschansingen en meer andere schade, veroorzaakt door stort zeeën op 11 Febr. jl., waardoor ook de kapitein Poortman, benevens de dokter, 3e stuurman, bootsman en een raatroos' over boord werden geslagen en hun dood in de golven vonden. De lading werd door het naar binnen gedrongen water beschadigd. Betreffende het ongeluk, aan het Ned. barkschip «Noach VI" overkomen, verneemt men nog het volgende Het schip liep den 11 den Februari in den Atlantischen Oceaan met ruimen, harden westelijken wind, koersende naar het Kanaal, met vreeselijk hoogloopende zee, zoodat men ten laatste genoodzaakt werd, het groote bovenmarszeil en de fok vast te maken. Om 8 nur kwam er een stortzee over de campagne en midscheeps, die het grootste deel der reeling en potdeksels, benevens de kappen, raedenam. De gezag voerder, kapt. Poortman, de dokter, 3e stuurman, bootsman en de matroos Breig werden door die zee overboord geslagen. De le stuurman Schaap werd van bak boord naar stuurboord geslingerd, klemde zich daar vast aan want en brassen en bleef eenige minuten bewusteloos buiten boord hangen. Na binnenboord gekomen te zijn, werd geconstateerd dat het lin kerbeen en de hand zwaar gekneusd wa ren, zoodat hij onmiddellijk naar beneden werd gebracht. Na «bijdraaien* te hebben gelast, liet hij het geheele commando over aan den tweeden stuurman Walter. Aangezien het schip over stuurboord ongeveer een kwart uur plat op zijde lag en de equipage van het voordek door 't water in de midscheeps niet op de cam pagne kon komen, was redding van de vijf hierboven genoemde personen, die inmiddels uit het oog verdwenen waren, onmogelgk. Emil Remkus, een van de beide matrozen, die aan het roerstonden, bekwam een kneuzing aan het linker been. De salon stond tot aan de boven kooien, waarin zich de passagiers bevon den, onder water, hetwelk geheel en al in de lading is doorgedrongen. Aan de campagne sloeg alles weg, zooals kompas, kijkers, kappen, waarvan er een binnen boord bleef. Het grootste gedeelte van het hekwerk, de seinvlaggenkist en een gedeelte van het stuurhuis gingen verloren. In de midscheeps bepaalde de schade zich tot 27 verschansstutten, de geheele verschan sing en nagelbank. Ook de deur van de verf hut werd stukgeslagen, zoodat olie en verf door bet schotwerk heen in de kerk en hutten drong, waardoor bijna al de daarin aanwezige goederen beschadigd werden. Bij nader onderzoek bleek, dat bjjna alle naden over het geheele schip gesprongen waren, en niettegenstaande het schip noemenswaard geen water maakte, bekwam 't aanmerkelijke schade aan stuurboordslagzij. Na gunstig weder af gewacht te hebben, werd de reis voortgezet en arriveerde het onder bevel van den orperstuurman, den lieer Schaap, met 98 dagen reis van Java den 19e Febr. te Maassluis. Door tussehenkomst van den te Zevenbergen gevestigden agent der Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij zijn, gedurende de laatste drie maanden, niet minder dan 247 personen uit het westelijk gedeelte van Noord- Brabant vertrokken naar de Argentgnsche Republiek. Naar wij vernemen, is de schade, door de jongste stormen aan de spoor- wegwerken in den omtrek van Dordrecht toegebracht, vrij aanzienlijk. De kosten van herstelling worden namelijk op pl. m. f 50,000 geraamd. Een herbergierster te Santvliet, Pe- tronella de Baches genaamd, werd onlangs terwijl zij 's nachts alleen in huis was, wakker door luid gekakel en geschreeuw van kippen en kuikens op den zolder van haar schuur. Blijkbaar waren er dieven in huis. De moedige vrouw bedacht zich niet lang, maar ging met een hooivork gewapend naar de schuur. Bij de deur gekomen, stond zij inderdaad voor een dief, wien zij een flinken slag met de vork gaf. »Ik ben het niet," schreeuwde de man verschrikt, «de dief is boven, 't is Toon «»Ha zoo! Is er nog een?"" riep Pe- tronella en zg snelde naar boven, waar zij den tweeden dief vond, die echter vlug voor haar wegsprong en met zijn makker de deur uitsnelde. De vrouw liep de beide mannen een eind weegs namaar zij kon ben niet inhalen. Toen sg terugkwam stond de schuur in lichte laaie en weldra was ook het woonhuis door de vlammen aange tast. De arme vrouw was geheel alleen; de woning stond op een afgelegen plek en vóór er eenige hulp kwam was alles vernield. Op aanwijzing der wanhopige vrouw werden de beide dieven spoedig gevat. Het zijn twee Nederlanders Piet J. en Anton O., uit Ossendrecht. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Volgens hen is de brand ontstaan door een lampje, dat zij bij hun overhaaste vlucht omver liepen. De veroorzaakte schade, op 4000 fr. geschat, schijnt geheel of gedeeltelijk door verzekering gedekt te zgn. Waar twee ruilen, moet één huilen, zegt het spreekwoord, maar bij het vol gende geval kunnen er wel twee huilen. Te Hillegom liep een bosbode rond om bg zgn klanten de contributie op te halen en kwam hij in die hoedanigheid ook bij zekeren K. De vrouw, die geen klein geld had, gaf uit de portefeuille van haar echtvriend, zooals zg meende, een bank biljet van f 100 en kreeg ook tegen dat bedrag geld terug. Toen manlief thuis kwam, vertelde de vrouw, dat zij een briefje van f100 gewisseld had, waarop hij antwoordde dat het dan van f300 moest geweest zijn, daar zich alleen een briefje van f300 in de portefeuille be vond. De bosbode, T genaamd, werd opgezocht, maar ontkende geweten te hebben, dat hg meer dan f 100 ontvangen had en zeide dat hij al zgn geld had af gedragen, zoodat hij het niet meer kon nazien. Bg den burgemeester bekende hg echter, nadat was uitgekomen dat hij te Bennebroek een bankje van f300 ge wisseld had, dat hij bet wel gezien bad, dat hem f 300 in plaats van f 100 gege ven was en bij het te veel ontvangen geld ten eigen bate had aangewend De politie heeft zich het geval natuurlgk aangetrokken. Aan een particulier schrijven uit Pretoria aan de Haarl. Ct. is het volgende ontleend „Het schgnt, dat er in den laatsten tijd meer beweging in Holland ontstaat om zich, al is het ook wat laat,, wat meer met de Transvaal te bemoeien, vooral wat betreft den handel en de emigratie naar hier. De heer Schmüll, van Amsterdam, is als directeur eener Handelsmaatschappij onlangs hier gearriveerd en zal binnenkort een flinken winkel openen, op den voet van de reeds sedert jaren hier bestaande Engelsche winkels. De Hollandsche pro ducten zgn hier zeer gewild. Boter, kaas, jenever, likeuren, alle-levensmiddelen, ge conserveerd in blikjes, blijken van veel betere qualiteit te zgn, dan al wat van dien aard uit andere landen wordt inge voerd. Reeds te lang heeft men in Holland gewacht met hier een markt voor deze voortbrengselen te zoeken. Met wat meer ondernemingsgeest had men reeds voor jaren hier Hollandsche winkels kunnen hebben, die zouden kunnen concurreeren met elke Engelsche inrichting. Op klei ner schaal hebben in de laatste maanden eenige Hollanders hier verschillende zaken geopend. Zoo hebben de hh. Lagerwey Co. een zoogenaamde „producten store" opgericht, waar men van alles kan ver krijgen; de heer Loterij man, van Amster dam, vestigde hier en te Johannesburg een groot magazijn in heerenartikelen; de firma Pook van Baggen De Veer richtte een flinke waschinrichting op, die hier broodnoodig was, en van allen zegt men hier op zijn Afrikaansch „hulle gaat goed an", hetgeen zooveel beteekent, dat zij goede zaken maken. Dit zijn voor de hier gevestigde Hollanders verblijdende teekenen, en het doet de hoop herleven, dat Holland naast Engeland geen slecht figuur hier zal maken." Ongeveer een maand geleden werd door een Japanner te Parijs een koffie huis geopend, met een in Chineeschen trant ingericht geheim salon, waar de liefhebbers opium konden schuiven. Er kwamen eenige te Parijs gevestigde Chineezen als klanten opdagen. Maar de ontvangsten bleven schraal, en om ze wat te vermeerderen, liet de Japanner de opi umschuivers behendiglijk berooven door eenige meisjes, die, in Chineesch costuum, hunne pijpen aanstaken en verder be dienden. Een der gasten echter, wien een vrij aanzienlijke som ontstolen was, deed aangifte daarvan bij de politie. Ten gevolge daarvan werd het opium-salon gesloten en de eigenaar in hechtenis ge nomen. Onder de talrijke Belgische spoor wegongelukken der laatste dagen is er een, dat wel niet noodlottig, maar toch merkwaardig mag heeten, omdat het een driedubbel ongeluk was. Bij Marche d'Aye (Luxemburg) werd een goederentrein van Arlon naar Namen door het breken van een verbinding in tweeën gesplitst. Het voorgedeelte ver volgde den weg naar Namen, maar het achtergedeelte rolde terug, de steile heu velhelling af naar het station Aye, waar het in botsiug kwam met een anderen naar Namen bestemden trein, welke ont spoorde. Een oogenblik later kwam een trein uit Namen in botsing met de twee eerstgenoemde treinen en ontspoorde ook. Bg die reeks van ongelukken werd slechts éen persoon, een conducteur, gekwetst. Maar de schade is zeer belangrgk. De ontploffing te Hartford. Uit New-York worden uitvoerige bij zonderheden medegedeeld betreffende de verschrikkelijke ontploffing van het Cen- traal-Hotel te Hartford in Connecticut. De ontploffing werd veroorzaakt door de dronkenschap van den machinist, die ver zuimd had water in den stoomketel te doen en toen plotseling den ketel vol koud water liet loopen. 's Morgens om 5 uur sprong de ketel, terwijl het hotel gevuld was met reizigers, deels leden van reizende tooneelgezelschappen, deels han delsreizigers. Veertig menschen werden onder de puinhoopen bedolven, doch eeni- gen werden nog gered. Het geheele aan tal der slachtoffers bedroeg echter vol gens de laatste berichten 25. Het hotel is een groot gebouw van vijf verdiepingen, met een front van 30 voet en een diepte van 100 voet. De ont ploffing was zóó hevig, dat het geheele gebouw instortte, terwijl zelfs een hotel, dat aan de overzijde stond, geduchte schade bekwam. Door den slag gewaar schuwd, waren spoedig helpers ter plaatse, maar zij konden niets doen om de slacht offers te redden, die in hopeloozen toe stand verkeerden, daar de overblijfselen van het gebouw onmiddellijk vuur vat ten. Eerst om 9 uur kon het geregelde reddingswerk een aanvang nemen, doch de dikke rook, welke uit de puinhoopen opsteeg, maakte dit zeer moeilgk. 's Mid dags om drie unr waren acht menschen nog levend voor den dag gehaald, ter wijl een even groot aantal lgken was gevonden. De eigenaar van het hotel met zgn vrouw ontkwamen, terwijl ook twintig van de 80 personen, die zich tijdens de ontploffing in het hotel bevonden, zich wisten te redden. Een heer was met zgn vrouw en dochter zoo ingeklemd, dat zij met bevrijd konden worden eB omkwa men voor de oogen der helpers, ofschoon deze deden wat zij konden om hen te redden. Hetzelfde lot trof ook een jonge vrouw, die onmogelijk kon gered worden. Zoo hevig was de kracht der ontploffiug, dat een der bedden een eind weg werd geslingerd in de straat en een zware deur eenige huizen ver werd terug gevonden. Het hotel was voor 15 jaren gebouwd en kostte 120,000 dollars. De soldaten kwamen onmiddellgk onder de wapenen, ten einde de orde te hand haven. De spoorwegmaatschappen stel den werklieden ter beschikking en zoo kon reeds vrij spoedig met een troep van 200 man een aanvang worden gemaakt met het opruimen der puinhoopenvelen hadden hun redding daaraan te danken, dat zij, terwgl zg tusschen de puinhoo pen beklemd zaten, steeds met koud water werden begoten, totdat men er in slaagde hen te verlossen. De menschen waren natuurlgk geheel uitgeput, zoowel door den angst als door de koude, en werden terstond ter verpleging naar de zieken huizen overgebracht. De meesten waren bovendien in nachtgewaad gekleed. Tot de geredde wezens behoorde ook een klein hondje, dat nog 's middags levend werd gevonden en de grootste dankbaarheid over zgn verlossing betoonde. Natuurlgk heerschte den geheelen dag in de stad groote ontsteltenis. PosterlJ en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Januari 1889 Barf Co., Amsterdam. C. Hansen, id. C. Kuiper, id. Mej. T. Peter, id. C. v. Straa- len, id. Mej. R. Verberne, id. Mevill de Cainbee, Epe. Wed. van de Vathorst, 's Gra- venhage. P. Jonker, id. A. Rijbroek, Haar lem. Mej. G. Aerson de Boer, Hellevoetsluis. A. Jansen, Maastricht. E. Hubrechts, Rozen- daal. Mej. T. Mooij, Scheveningen. Van Anna PaulownaDirecteur Suikerfabriek, Delft. C. v. Tatehooven, VlaardingeB. Van HypolitushoefJ. van Korrewal, Spaarndam. Briefkaarten. J. de Lange, Amsterdam. M. Veltman, id. H. C. Schreuder, id. Wagenaar, Zaandam. Mej. Nelissen, Brieven, ver zonden geweest naar IodiëW. A. de Kok, Batavia. E. van der Steen, Soerabajja. Van Anna PaulownaH. W. W. Broekhuijsen, Batavia. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Heldersche Moppen. Vader, ik heb aardappelen gepoot", zei een knaap tot zijn vader, «en wat meen je dat er op kwam «Wel, aardappelen, natuurlijk." »'t Mocht wat. Er kwam een varken op, dat ze allemaal heeft opgegeten". o Nette familie «Waarom kom je zoo laat op school, Ka- rel vroeg een onderwijzer. „Er werd op de Hoogstraat een zakkenrol ler gepakt", gaf Karei ten antwoord, «en moe der zei dat ik eens moest gaan kyken of het vader soms was". De Chef vraagt aan een milicien, die zich tegen de krijgstucht had vergrepen «Man, wat heb je tot verschooning?" De Milicien: «2 hemden en 1 onderbroek, kornel (Hist.) Marine en Leger. De luit.-kolonel P. Dibbetz, thans in garnizoen te Amsterdam, zal, naar men verneemt, lo. Mei a. s. worden belast met het bevel over het 2e bat. mariniers alhier. Door de Vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger is, bij ge legenheid van 's Konings jaardag, aan ruim hon derd oud-strijders een gouden Willem uitgereikt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1