't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1673. Woensdag 27 Februari 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A.toonn©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Atlvortentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 26 Febr. 1889. Wieringen, 21 Febr. De toestand op ons eiland is in het algemeen genomen niet gunstig, sinds jaren achteruitgaande door het kwijnen van den landbouw, door het verpachten van de zee als anderszins. Er ligt op het eiland een zware schuldenlast. Vroeger wist men hier niet van hypotheekmaar thans zijn de meeste eigendommen daar mede bezwaard. Men hoort dan ook hoe lauger hoe meer van menschen die ban kroet gaan of daarvoor blootstaan. Men ziet dan ook gedurig deurwaarders het eiland doorkruisen, tot groot ongenoegen van velen want die menschen zijn slechte vertroosters. Over het geheel is daar door iets drukkends in de samenleving, vooral om dezen tijd van het jaar, nu alle kassen zoo wat leeg zijn. Als April en Mei in het land komen en de lamme ren verkocht worden, die nu nog gebo ren moeten worden, dan komt er weer verademing. Er zijn reden om te ver wachten dat zij dit voorjaar nog al prij zen zullen makendaardoor wordt de hoop wat aangewakkerd. Voor den klei nen man is de winter hier nog al guns tig. Door den zachten winter kan de arbeider nog al veel buiten werken en in den polder is nog al werk met slooten uitdiepen. Ook de visscher verdient bij open zee nog allicht een stukje brood, zoodat we voor de armen werkelijk eeu gelukkigen winter hebben. De Vereeni- ging tot werkverschaffing rust ook dezen winter van haren arbeid. Zij had van den herfst, evenals den vorigen winter, bij het ministerie van marine om touw pluizen verzocht, doch dat verzoek was van de hand gewezen, omdat er bij de marine zooveel geplozen touwwerk was, dat daar dezen winter niet aan gedaan werd, en ook andere werkverschaffingen waren afgewezen. Dubbel gelukkig alzoo voor Wieringen dat er dit jaar weinig behoefte aan is. Ware het een harde winter geweest, dan zouden we het hier hard te verantwoorden hebben gehad. Een Wieringer schipper, de Haan genaamd, heeft, terwyl hij aan den Zuid- wal alhier op rotganzen jaagde, zich zoo danig door den arm geschoten, dat dit lichaamsdeel vermoedelijk voor altijd ver lamd zal big ven. Uit Atjeh wordt aan »De Locomo tief" o. a. geschreven Het blokkade-eskader is door de terug komst van Z. M. stoomschepen »Samarang« en »Macassar« met 2 flinke schepen ver sterkt. De stoomer »Macassar« heeft wederom ondervonden, dat men uiterst voorzichtig moet wezen in het gebied van onze goede vrienden. Gesèurende haar observatietoeht langs de west, werd, bij wijze van gezondheids maatregel, een kleine militaire wandeling door de landingsdivisie gedaan bij Troemon. Bg Bankawang komende, werd die kleine macht beschoten door het volk van onzen vriend Toekoe nja Abas, onder aan voering van Toekoe Joesoef. De laüdingsdivisie schoot flink terug, en toen daarna omtrent het verraad van onzen sobat onderzoek werd gedaan, gaf hg op, dat het een bloote vergissing was sobat wist zoo mooi zijn zaak te beplei ten, dat hg 15 Beaumont-geweren heeft ten geschenke gekregen, om ons bg een volgende gelegenheid beter te kunnen be schieten. Men leest in de Javabode: Eenigen der manschappen van de Soenda waren aan het feestvieren geweest en tegen zeven uur 's-avonds aan den wal gegaan. Eenigszins onder den invloed van den drank begaven zg zich met hun allen op een overhaalsampan en maakten daarop allerlei bewegingen, met het treu rig gevolg, dat de slager over boord viel en verdronk. De 2e machinist van de Soenda huurde onmiddelijk verscheidene prauwen, om te trachten den drenkeling op te visschen; eerst tegen 8 uur werd het lijk met een dreg opgevischt. Het aantal Nederlandsche inzenders op de aanstaande wereldtentoonstelling bedraagt 177hiervan zijn er 44 te Amster dam gevestigd. Het thans bij de hoofd commissie iugeschreven aantal inzendingen dat zeker veler verwachting zal over treffen vult de geheele te Pargs ver kregen plaatsruimte. Deze beslaat in de hoofdafdeeling 900 M3.in de afd. Voe dingsmiddelen 400 M2.verder zijn er afzonderlgke plaatsruimten in de afdee- lingen Landbouw, Tuinbouw, Schoone Kunsten en Onderwgs. De koloniale af- deeling, ter grootte van 250 M2., wordt, met de inzending van een volledig Ja- vaansch dorp, door een afzonderlgke commissie in het moederland beheerd. In den tuin verrgst eene diamantslijperij van de firma Boas. Zaterdagnacht is door de politie te Groningen gevangen genomen de persoon van R. O., oud 34 jaar, gepensioneerd sergeant-majoor van het Oost-Indisch leger, wiens aanhouding door den officier van justitie te Assen was verzocht, als wordende hij verdacht gehouden van me deplichtigheid aan een ernstige oplichting. Door de politie te Haarlem is aan gehouden een man, verdacht van oplich ting. Hg noemt zich G. J. A. de Meere, woonachtig te Amsterdam. Aan verschil lende personen, meerendeels dienstboden, zou hg boekwerken verkocht hebben tegen vooruitbetaling van 25 cents voor de eerste aflevering. Hg beloofde later die boek werken te zullen toezenden, maar zooals hg zelf verklaard heeft, was hg niet voor nemens iets te zenden. In verschillende gemeenten moet hg op die wijze meer dan 200 personen opgelicht hebben. De heer Rudolph Lehmann, chef der bekende tabaks-firma te Amsterdam, heeft ter herinnering aan wglen zgn broeder prof. L. Lehmann, f 40.000 be schikbaar gesteld als bgdrage voor den bouw eener gehoorzaal (Aula) in het Universiteitsgebouw aldaar. Uit Jutfaas wordt van 21 Februari aan het U. D. gemeldGisteren versche nen alhier voor het gemeentehuis 2 rg- tuigen, waarin een bruid en bruidegom en hunne wederzgdsche ouders gezeten waren. De jonge lieden zouden den hech ten huwelijksband door den ambtenaar laten leggen. De bruid kwam huilende uit het rijtuig. Zij was niet te bewegen, het gemeentehuis binnen te treden en riep maar: »ik doei 't niet". Na veel praten en fluisteren bracht men haar tot in de gang, waar zij begon te snikken en te huilen. Eindelgk was men in de secretarie gekomen, doch daar de brui degom verzuimd had, zgn bewijs van vol doening aan de nationale militie mee te brengen, kon de huwelijksvoltrekking niet plaats hebben, en moest de heele stoet weer huiswaarts keeren, zoodat het bruidje nog even vrg bleef als zg gekomen was. In den laatsten tijd zgn er voor werpen van valsch barnsteen in den han del gebracht, dat een fraaie politoer be zit en van echt barnsteen nauwelijks te onderscheiden is. Het is vervaardigd uit een mengsel van kopal, kamfer, terpen tijn, enz. Legt men een stukje van dit nage maakte barnsteen op een heete plaat, dan smelt het dadelijk, terwijl echt barn steen een veel grootere hitte verdraagt. Voorts neemt een druppel zwavelaether, op het voorwerp gebracht, terstond het politoer weg en laat een vuile, vettige vlek achter, terwgl echt barnsteen niet door zwavelaether aangetast wordt. C. v. D., aan de Voormeer te Alk maar, kwam Vrijdagmorgen aan het politie-bureau kennis geven, dat zijn bo venbewoner, de weduwnaar B., sinds Zondag niet meer gezien was en de ka merdeur steeds gesloten bleef. De politie liet de deur open steken en doorzocht de kamer. Van B. was niets te bespeuren; evenwel lagen de kleeren, die hg ge woonlijk droeg, op een stoel. Ook een pijp, die anders onafscheidelijk van den man was, lag op tafel. Men vermoedt, dat hg in het kanaal voor zgn woning is verdronken. De vnurtoren op het eiland Wight. De nieuwste en tevens de sterkste elec- trische lichtbron der wereld heeft de on langs opgerichte K&tharina-vuurtoren op de zuidkust van het eiland Wight. Het vuur heeft een lichtsterkte van 60,000 normaalkaarsen, welke bg nevelachtig weder, door het in werking brengen van de reserve-machines, tot op 6 millioen kaarsen kan worden opgevoerd. Wie in de vlam wil zien, moet dezelfde voorzorgs maatregelen nemen als bij het waarnemen eener zonsverduistering en de oogen door dubbele zwarte glazen beschuttenniette genstaande dit, houdt men het slechts zeer ïort uit. Daar er in de omgeving van het eiland Wight vaak zeer zware mist heerscht, waarbij zelfs de zes millioen kaarsen even- het zonlicht te kort schieten, zoo heeft men bovendien op den toren een misthoorn aangebracht, welke door een luchtver- dichtingsmachine gedreven wordt. Einde zijn er voor het geval, dat ook deze machine den dienst weigert, sterke, steeds met samengeperste lucht gevulde cilinders, waarmede men, zoo noodig, de werking van den misthoorn kan vervangen. De dynamo-machines en de motoren zgn drievoudig voorhandeu, zoodat er, volgens menschelijke berekening, van een falen van de noodige waarschuwingssignalen geen sprake kan zgn. Duitschland heeft op de zuidwestelijke duinen van het eiland Borkum een der gelijke vuurtoren opgericht, welke 31 M. hoog en uit ijzeren platen samengesteld Het electrische licht van den vuur toren dient o.a. ook om, in verbaud met meerdere, langs het vaarwater verankerde kleine vuren, de scheepvaart op de Eems ij nacht mogelgk te maken. Vonnissen wegens vrouwen-mishan deling zijn voor de Engelsche rechtbanken zaken, die zoo goed als dagelijks voor-' komen. Deze week is weêr een woesteling, die 2l/s jaar geleden met een zeer fat soenlijke vrouw gehuwd was, en pas uit eeu hechtenis van 6 maanden met dwang arbeid wegens mishandeling van het arme schepsel was ontslagen, opnieuw tot 4 maanden dergelijke straf veroordeeld voor hetzelfde feit, hetgeen hg alleen pleegde omdat zgn vrouw's familie hem niet aan stond. De rechter beval bovendien in dit treurig geval wettelijke scheiding. Bij het aanhooren van dit vonnis bedankte de ge vangene de rechters hartelijk voor den dienst dien zg hem met de echtscheiding bewe zen, er bij voegende dat hg meteen voor het overige van den winter thans fat soenlijk onder dak was. Zgn eenige zorg bestond daarin, dat hg nieuwsgierig was, hoeveel hij zijne vrouw voortaan zou moe ten uitkeereneen vraag waarover de verontwaardigde rechter zich tegenover hem vooralsnog niet wenschte uit te laten. Een der strengste onthouders en vegetariërs ter wereld is dezer dagen te Oincinnati overleden. De man, Joseph Garretson genaamd, heeft 62 jaren van zijn 81-jarig leven geen thee of koffie gedron ken, sedert 50 jaren geen vleesch en sinds 26 jaren geen zout gebruikt. Alle soorten van vet waren, naar zijn bewering, scha delijk voor het menschelijk lichaam, en van gebakken of gebraden vleesch had hg een afkeer. In de laatste jaren van zgn leven kookte hij zelf zgn eten, ook als hg op reis was hg nam dan de verschillende benoodigd- heden daartoe mee. Zijn voornaamste drank was water maar somtgds dronk hij een weinig li monade. Landverhuizing naar de Argentynscbc Republiek. Van den Nederlandschen Consul te Bu enos-Ayres (hoofdstad van de Argentijnsche Republiek) is volgend belangrijk artikel ge plaatst in de S taats-Courant van Donderdag: Het is den Consul gebleken, dat een groot deel der in den laatsten tijd aangekomen Ne derlandsche immigranten de reis hadden aan vaard met overdreven gunstige verwachting om trent de Argentjjnsche toestanden. Hij vindt daarin aanleiding, in de eerste plaats eenige der mededeelingen te herhalen, welke omtrent landverhuizing naar Argentinië reeds gedaan werden in den jaargang 1888 der Verzame ling van Consulaire en andere Verslagen en berichten. Daar werd o. a. gezegd «Uit mijn vroegere rapporten en ook uit het tegenwoordig bericht blijkt, dat Argentinië een land van vooruitgang is, en dat het naar menschelijke berekening binnen een niet ver verwijderden tijd een staat van beteekenis zal wordendat de verdiensten er ruimer zijn dan in de oude wereld, en zich ook in andere opzichten hier meer gelegenheid dan daar biedt tot het scheppen eener zelfstandige po sitie dat het klimaat gezond is, en dat al geldt het hier een nieuw land, de Europee- sche beschaving er vasten zetel heeft geno men. Maar al deze de landverhuizing begun stigende omstandigheden mogen niet tot over dreven illusiën leiden deze Republiek is geen land van wonderendie menschelijke deugden overbodig maken. Tegenover groote inkom sten staan hier hooge uitgaven voor levenson derhoud. Hij, die zich naar Argentinië wendt, moet dit dus doen met de wetenschap, dat ook in dit land moet gewerkt worden en men zonder goed overlegden arbeid evenmin hier als elders resultaten verkrijgt. Hij moet zich voorts bewust zijn, dat in den eersten tijd van zijn verblijf in deze nieuwe wereld hem soms onaangenaamheden, zoo al niet tegenspoeden wachten als een gevolg zijner onbekendheid met land, taal en volk, een onbekendheid in het bijzonder van gewicht voor den niet tot een Latijnschen stam behoorenden landverhuizer. Deze moeilijkheden, welke dus ook onze immigranten na aankomst alhier wachten, mogen vooral niet te licht geacht worden, en wel diene men te bedenken, dat het doen der zeereis alleen niet voldoende is om uit be narde toestanden in de oude wereld te gera ken in een goede positie alhier. Eerst wan neer men den Argentijnschen bodem betreden heeft, begint de strijd ter verbetering van het bestaan. Want men komt hier aan in een nieuwe wereld, waar veel anders is dan in 't vaderland. Er wordt hier een voor ons vreemde taal gesproken, het Spaanscli, en Nederlandsche immigranten treffen hier slechts weinigen aan, met wie zij zich meer of min der verstaanbaar kunnen makenenkele land- genooten, eenige Belgen en een aantal Duit- schers. Dit bezwaar is natuurlijk voor hen het grootst, die geheel en al zich zelf een weg moeten banenzij, die over eenige middelen beschikken, kunnen eenige dagen op werk wachten, maar de anderen moeten zoo spoe dig mogelijk een onderkomen vinden. En men houde wel in het oog, dat wanneer de Ar gentijnsche Regeering ook passagebiljetten voor de zeereis voorschiet en aan landverhuizers gedurende 5 dagen huisvesting en voeding verstrekt in het immigrantenhuis, zij niet de verplichting heeft verder voor de aangekome- nen te zorgen, een taak, welke by de duizen den landverhuizers, die in dit land immigree- ren, ook niet wel te volvoeren zoude zijn. Nu is het waar, dat het immigratiebestuur de immigranten bij het vinden eener plaatsing behulpzaam is, want het voldoet jaarlijks aan duizenden aanvragen om werkkrachten. Ook de vereeniging tot bescherming van Germaansche immigranten staat de onzen met raad en daad bij. Maar dit neemt niet weg, dat het Engelsdhe gezegde „help your self" zoo weinig mogelijk uit het oog mag worden verloren. Dit is vooral van toepassing, wan neer de geïmmigreerde landbouwers op hun bestemming in het binnenland zijn aangeko men. Zij treffen aldaar niet aan schoone landbonwhoeven met akkers en flinke huizen en schuren. Maar meestal zijn het slechts gedeeltelijk in cultuur gebrachte streken, waar zij zich hebben te vestigen. Hun huis moet daar veelal nog gebouwd worden, wanneer ook een voorloopige, hoewel zeer oorspronke lijke gelegenheid tot onderkomen niet ont breekt en het zachte klimaat in het noorden des lands een goede woning minder noodza kelijk maakt. Het voedsel bestaat er hoofd zakelijk uit vleeschspijzen. Melk, kaas en boter ontbreken veelal. Door deze mededeelingen wil ik echter land bouwers niet afraden hierheen te komen, want deze Republiek biedt hun in het bijzonder een goede toekomst. Maar zijn zij geheel onver mogend, dan belmoren zij er vooral op voor bereid te zijn, dat de eerste tijd van hun ver blijf alhier een harde tijd is. Hebben zij eenige jaren flink gewerkt, dan zullen de ver kregen resultaten zeker tegen de ontberingen van vroeger opwegen. Behalve voor landbouwers is ook voor handwerkslieden in deze Republiek goede ge legenheid om vooruit te komen, want er wordt wellicht in geen stad ter wereld zooveel ge bouwd als te Buenos-Ayres, en ook op het platteland en in belangrijke binnenlandsche steden als La Plata, Rosario, Cordova, Santa Fé, Parana enz. iB de bouwlust zeer opge wekt. Maar alleen naar knappe handwerks lieden bestaat veel vraag. Zij, die hun vak slechts half verstaan, vinden ook hier niet zoo gemakkelijk voordeelige plaatsing. De loonen voor handwerkslieden zijn in deze hoofdstad, in Nederlandsch geld uitgerekend, ongeveer als volgt; O fco-ÖB o o c o a a Mi F. e bO Timmerman f 5,00. f 5,60. Kapwerker f 5,60. f 7,00. Smid f 4,80. f 5,40. Gevel-cementwerker f6,00. f8,00. Stukadoor f 5,20. f 6,00. Draaier f 6,00. f 8,00. Glazenmaker f 5,20. f 6,00. Lood- of zinkwerker f 5,20. f 6,40. Tegenover deze loonen staan echter hooge kosten voor levensonderhoud, want woningen zijn in deze hoofdstad zeer duur. Yoor een eenvoudige kamer in de buitenwijken wordt f 20 per maand huur betaald, welke hooge huur uit den aard der zaak vooral hem treft, die met een groot gezin hierheen is gekomen en niet spoedig plaatsing heeft gevonden. Is zoo iemand van alle middelen ontbloot, dan komt hij soms in groote ongelegenheid. Ik raad dan ook geen handwerksman aan met een gezin, waartoe kleine kinderen behooren, hiereen te komen zonder over minstens f200 te beschikken. Kan het zijn, dat het gezin in Nederland voorloopig blijft, dan i3 dit steeds het beste. Later, wanneer iemand hier eenige maanden heeft' vertoefd en een goede positie verkregen, kan hij de zijnen gemakkelijk laten nakomen, waardoor de hooge onkosten van het eerste verblijf vermeden worden. Ook geef ik aan den handwerksman den raad zich naar een binnenlandsche stad te begeven, wan neer hij te Buenos-Aires niet onmiddellijk na aankomst mocht slagen. Een langer verblijf alhier veroorzaakt dikwijls slechts verlies van tijd en geld, en beneemt de gelegenheid op staatskosten naar 't binnenland te reizen. Ook neme men in aanmerking, dat deze hoofdstad het punt van aankomst van alle immigranten is, en dus ook de stad waar de meeste werkkrachten zich aanbieden. Hebben hier knappe handwerkslieden en landbouwers op den duur een goede toekomst, minder is dit in den laatsten tijd het geval met werklieden die geen bijzonder vak verstaan. Zij kunnen hier wel hun brood verdienen, maar ook niet veel meer, want zij vooral hebben te kampen met hun gebrek aan kennis der Spaansche taal en in 't bijzonder met de groote mededinging der Italiaansche arbeiders, die hier bij duizenden aankomen en veel goed- kooper kunnen werken dan de onzen, omdat zij geringer behoeften hebben. Ten slotte wordt aangestipt, dat de ondcr- geteekende zich binnenkort naar Europa be geeft en vermoedelyk in de maanden Maart of April, volgens een nadere aankondiging in de Nederlandsche Staatscourant, aan het De partement van Buitenlandsche Zaken te'sGra- nhage zal te spreken zijn. Gaarne zal hij dan aan belangstellenden alle gewenachte inlichtingen over dit land ver strekken. Buenos-Ayres, 15 Januari 1889. De Consul der Nederlanden, L. Van Riet. Pg S O top g e fe f4,30. f5,20. Opperman of sjouwer man by 't werk f 2,80, f 3,00. Marine en Leger. Het incompleet aan kader bij de gezamenlijke xeg. inf. bestond begin Febr. uit 75 korporaals. 221 korporaals en 142 sergeantstitulair, geschikt ter bevordering voor sergeant of fourier, waren daarentegen aanwezig. Bij het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord waren op 1 Jan. jl. voor den zeedienst aanwezig 32 adelborsten 2e kl. in de le afd. en 43 idem in de 2e afd., 39 adelb. 3e kl. in de 3de en 34 idem in de 4de afdeeling; voor de mariniers 1 adelb. 2e kl. in de le en 2 idem in de 2e afd., 3 adelb. 3e kl. in de 3e afd. en geen in de 4de afdeeling. Op het wachtschip te Willemsoord worden op geleid 7 adspirant administrateurs iu de le en 5 in de 2de afdeeling. Aan de rijks universiteiten studeerden het vol gend aantal studenten, aan wie vergund is hunne studiën voort te zetten, ten einde later als offic. v. gez. bij de zeem. in dienst te treden, te Leiden 9, te Utrecht 7, Groningen 4 en aan de gemeen telijke universiteiten te Amsterdam 15. Aan het algemeen overzicht van de schepen en vaartuigen van oorlog ontleent men het volgende. Op 1 Jan. 1889 waren er voor de verdediging van de kusten, zeegaten, reeden en stroomen 21 gepantserde en 63 ongepantserde schepen (onder deze laatsten 12 torpedobooten groot model en 20 klein model). Voor algemeenen dienst 3 gepant serde en 16 ongepantserde schepen. Voor bijzon dere diensten zijn bestemd3 wacht- en kost- schepen, 15 instructie- en excercitievaartuigen en 1 opnemingsvaartuig. Bij de Indische militaire marine zijn 28 schepen, onder welke 3 opne mingsvaartuigen en 1 torpedoboot, groot model. De sterkte van het korps mariniers bedroeg op 1 Jannari 1889 als volgt: aan den wal 43 off. en 1023 onderoff. en minderen aanboord .11 „1108 samen 54 en 2131 De bepaalde sterkte is 56 officieren en 2221 onderofficieren en minderen, zoodat er op gemeld tijdstip 1 officieren en 90 onderofficieren en min deren ontbraken. Een groot gedeelte der tijdelijke werklieden bij 's rijks werf te Amsterdam, thans ongeveer

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1