't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 167 Zaterdag 2 Maart 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 39 m. Onderg. 5 u. 45 m. Zondag 3 Quinquagesima. Maandag 4 Dinsdag 5 Vastenavond. Woensdag 6 Aschdag. Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 Eerste Kwartier. HELDER, 1 Maart 1889. Dinsdagavond werd op de boven zaal van Café Passage" de jaarlijkscbe algemeene vergadering gehouden van de Scherm- en Gymnastiek- Vereeniging Oe fening kweekt kennis". Na opening der vergadering door den president C. S. Jaring, bleek uit de ver slagen 't volgende: De vereeniging bestaat uit 27 werkende, 6 eereleden en 62 kunstlievende leden, terwijl de voorbereidingsklasse bestaat uit 17, de adspirantenafdeeling uit 37 en de schietclub uit 27 Leden. In 't afgeloopen jaar zijn er twee openbare vergaderingen gehouden en heeft de vereeniging mede gewerkt op een der Volksbijeenkomsten. Herdacht werd 't overlijden van den be schermheer K. J. C. Stakman Bosse't uit reiken varr een blijk van waardeering aan den president en een uitstapje naar Hoorn, 't Brandweerkorps behoefde ge lukkig dit jaar geen adsistentie te verlee- nen en was alleen een paar malen werk zaam bij oefeningen. Door de h.h. D. Grunwald en A. Krij- nen werden meer uitvoerige verslagen uitgebracht omtrent de adspiranten-af- deeling en de voorbereidingsklasse, die beide redenen van tevredenheid gaven. De ontvangsten van 't afgeloopen jaar bedroegen f 898,10 en de uitgaven f913,22, zoodat een nadeelig slot zou ontstaan, wanneer men niet nog aan achterstallige contributie had in te vorderen de som van f44,50. De rekening en verantwoording van den penningmeester, J. Bakker, werd na gezien door een commissie, bestaande uit de h.h. D. Grunwald, A. Heeroma en J. Kemp, en in orde bevonden. Vervolgens werden uitgeloot 20 aan- deelen, vrij willige leening, ieder a f5. Tot bestuursleden werden gekozen de h.h. H. Korff, vice-presidentP. Bruinvis, secretaris en J. Veeresehild, 2e secretaris. Tot commissarissen der voorbereidings klasse werden gekozen de hh. H. Stelle- man en H. Zegel en tot commissaris der adspiranten-afdeeling de lir. J. Kemp. De e.k. uitvoering werd vastgesteld op 23 Maart, en tevens werd besloten, dat er voortaan jaarlijks drie uitvoeringen zouden plaats hebben. Ook bepaalde men dat om de t w e o jaren een examen voor voorwerkers zou gehouden worden. ïn plaats van den heer Horn, onlangs vertrokken, werd tot voorwerker aangesteld de hr. J. Bakker, terwijl bij meerderheid van stemmen de hr. Horn tot eerelid werd benoemd. Na rondvraag sloot de president de vergadering met een woord van dank zegging. In zake de ongeregeldheden te Scha- gen, deed de rechtbank te Alkmaar de volgende uitspraak: 1. Neeltje Messelaar, geldb. f 15, subs. 8 dagen gev.. eisch vrij 2. Antje Kok, huisvr. van Cornelis Rot gans, overeenkomstig den eisch vrij3. Geertje Rotgans, huisvr. van Gt. Borst, geldb. f 20, subs. 10 dagen gev., eisch 8 dagen gev.; 4. Jan Visser, vrij, eisch 8 dagen gev.; 5. Jan Boekei, 3 maanden gev., eisch 5 maanden gev.6. Simon Borst, 14 dagen gev., eisch 7 dagen gev.; 7. Elisabeth Maria Stooker, overeenkomstig den eisch 14 dagen gev.; 8. Aris Hout- kooper, overeenk. den eisch 2 maanden gev.; 9. Willem Vader, 1 maand, eisch 7 dagen gev.10. Corns. Baars, overeenk. den eisch 14 dagen gev. i 11. Klaas Schoorl, overeenkomstig den eisch 8 maanden gev. 12. Aaltje Jongbloed, overeenk. den eisch vrij; 13. Klaas Visser, 1 maand, eisch 8 dagen gev; 14 Jan Rotgans, overeenk. den eisch vrij; 15. Johs. Reijer, overeenk. den eisch 2 maanden gev.16. Dirk Floor, 14 dagen gev., eisch f 15 boete; 17. Jan de Wit Hz., 2 maanden gev., eisch 1 maand gev. Door het hoofdbestuur der »Ver- eenigiug ter bevordering van de Neder- landsche Visseherij" is aan burgemeesters van visschersplaatsen, reeders en visschers de volgende circulaire gezonden: Reeds meermalen werd van verschil lende zijden geklaagd over het toezicht op de Noordzee voor de Nederlandsche visschersvloot, zooals dit wordt uitgeoefend door twee oorlogsschepen van de Konink lijke Nederlandsche Marine, den stoomer Alkmaar" en den gaffelschoener Argus" terwijl beweerd wordt, dat dit toezicht ten eenen male onvoldoende zou zijn om onze visschers tegen onrechtmatige be handelingen van onze naburen te bescher men. »Er worden klachten vernomen, dat die beide oorlogsschepen, gedurende den tijd, dat zij hunne diensten ten bate der visschers vloot moeten bewijzen, slechts spo radisch in de Noordzee worden gezien. »Ook meent men, dat het onmogelijk is, dat slechts twee schepen voor het toe zicht toereikend zouden zijn, terwijl (toch de visschersvloot, wanneer zij in zee is, over eene aanmerkelijke uitgestrektheid is verspreid. »De algemeene wensch is dan ook, dat dit toezicht verscherpt en het aantal oor sbodems, tot dat doel bestemd, worde vermeerderd, daar de thans heerschende toestand, zooals reeds meermalen gebleken is, aanleiding geeft tot groote schade voor de visschers. »Het hoofdbestuur der vereeniging neemt vrjjheid HH. gezagvoerders van visschers vaartuigen bij deze dringend uit te noodigen, gedurende het jaar 1889 nauwkeurig te willen aanteekenen de tijd stippen wanneer en de plaatsen waar door hen een der beide genoemde stoom schepen wordt gezien, daar het zich kan voorsellen dat deze opgaven allicht over 1888 niet meer met de noodige juistheid kunnen worden verstrekt." Naar men verneemt, kan binnen enkele dagen de Memorie van antwoord op het verslag betreffende het ontwerp tegen overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een ge wijzigd ontwerp, waarbij de fabrieksinspec- tie is opgenomen, zal de Memorie vergezellen. H. M. de Koningin, bewogen door de ramp die Scheveningen, ten gevolge der laatste stormen, heeft getroffen, heeft een gift van f 300 doen toekomen aan het be stuur der Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers." Naar wordt medegedeeld, is het reeds groot aantal weduwen en weezen, aan wie door die Vereeniging onderstand wordt verleend, in de laatste maand belangrijk toegenomen en bedraagt dat thans 118 weduwen en 162 weezen. Te Leiden was Zondagavond een vergadering uitgeschreven van sociaal democraten, alwaar P. v. d. Stadt zou optreden en ieder tegen 5 cents toegang had. De vergadering kon echter niet doorgaan. Eerst werd met sneeuwballen geworpen, straks daarna met steenen, tegen de woniug van P., den bewoner van het bierhuis waar de vergadering zou worden gehouden. De politie verzocht bezoekers en bewoners het perceel te ver laten, waarna het licht werd uitgedraaid, en allen uiteen gingen. Gelukkig had alleen het huis het meest geleden, daar bjjna alle ruiten waren stukgeslagen. Omtrent het verdwijnen van den notaris J. C. J. Jonckheer, te Gorssel, deelt men nader mede, dat de avontuur lijke geruchten, welke in Zutfen en De venter verspreid zijn, allen grond missen. Vaststaande feiten zjjndat de verdwe nen notaris een niet zeer gelukkig hui selijk leven had, dat hij bij zijn vrienden als een eerlijk en joviaal man werd ge acht en dat hij aanzienlijke geldsommen onder zijn beheer had. Van den geldelijken toestand is nog volstrekt niets bekend. 1 Zondagavond te ruim 8 uur deed een hevige schok de ingezetenen te Meppel geweldig opschrikken onmiddellijk daarop gingen in de woningen, winkels en kof fiehuizen de gaslichten uit en te midden dier duisternis brachten het brandgelui en het geroep: brand in de gasfabriek l1' het meerendeel der bevolking in een zeer onaangename stemming. Tallooze menschen stroomden de huizen uit, en die nabij de fabriek woonden, verkeerden in den grootsten angst; kin deren en kostbaarheden werden door velen overgebracht naar andere buurten. Toen het brandspuitpersoneel op de plaats van het onheil aankwam, was het voornamelijk aan zijn flink en krachtig optreden te danken, dat niet gebeurd is, wat men ver wachtte. De ramp, die door het springen van den meter aan de fabriek is ontstaan, heeft aan de gebouwen groote schade toege bracht, doch daarbij ishetgelukkig gebleven. Omtrent het ongeluk, overkomen aan den zoon van den zeeloods C. Das, vernemen we nog het volgende: Nadat het schip 3 dagen in zee was geweest, werd des morgens bij prachtig weder en kalme zee, onder commando van den kapitein, het bevel tot sloepen parade gegeven. Bij die manoeuvre is de jeugdige Hendrik Das op een onver klaarbare wijze, waarschijnlijk door een misgreep, overboord gevallen. Hij heeft misschien nog een loglijn, die overboord hing, gegrepen (later werd die lijn ge broken ingehaald), maar is verdronken. Het spook op de Prinsengracht. Juffrouw Schraver, op de Prinsengracht te Amsterdam, houdt een kookhuis. Zij heeft 't druk, om vijf uur komen zeven heeren eten in 't kleine zijkamertje en dan heeft ze nog acht tien eters buitenshuis. Mensch, mensch, ze heeft 't zoo druk en dan met zoo'n lichaam, want je moet weten, dat ze zeggen, maar misschien is ff laster, dat ze de dikste juffer uit Amster dam is. Maar je moet 't haar niet zeggen, want dan wordt ze zoo boos als een spin. Nu wil 't geval, dat de juffrouw de beide bovenwoningen van baar buis verhuurd heeft aan twee families, door en door fatsoenlijke menschen, met wie zij 't altijd best had kunnen vinden. In den laatsten tijd echter was er een kink in den kabel gekomen en de beide gezinnen dreigden weg te gaan, omdat er des nachts altijd een heidensch lawaai was. Men moet weten, dat juffrouw Schraver den zolder geheel voor eigen gebruik gehouden had, omdat de kelder zoo klein was. Daar die zolder 62 trappen hoog was, kwam het dikke mensch er nooit. Alleen haar dienstbode, scheele Mie, sliep er en ging een keer of tien per dag naar boven om telkens 't een of ander te halen. ,/Mie", had de juffrouw gezegd, toen zij de eerste klacht ontving, «Mie, wat kan dat toch zijn. Jij maakt toch geen leven?" wGut mensch, hoe kom je er an? Je laat me overdag waarachtig genoeg werken voor een paar centen, dat ik in den nacht m'n slaap wel van noode heb". Nu was juffrouw Schraver volstrekt niet bang voor een brutalen mond, maar ze be greep wel, dat //scheele Mie" de schuldige niet was. Nee, ze begreep 't wel, 't was niks anders dan geplaag van haar huurders. Ze wouen zeker afslag en bedachten nu maar een praatje, 't Was anders wel wat erg. Er ging geen week voorbij zonder allerlei klach ten en in de buurt liepen reeds praatjes, dat 't bij juffrouw Schraver op zolderspookte. Scheele Mie hield zich altijd van do domme als men haar vroeg, of zij dan niks hoorde. //Wel neen ikriep ze lachend en scheeier dan ooit. //Als 'n mensch een goed geweten heit, hoort ie geen nachtspoken. Er ging een maand of daaromtrent over heen, toen op zekeren morgen de huurders verklaarden te zullen omzien naar een andere woning. De goede dikke juffrouw wist niet hoe ze 't had, maar begon nu toch werkelijk te gelooven, dat er iets niet in den haak was. Op raad van de heeren beneden, besloot zij de politie te spreken. Mie werd uitge zonden naar den commissaris, maar kwam terug met de boodschap, dat de politie wel wat anders te doen had dan zich met spoken te bemoei en. Toen de julïrouw deze boodschap ont ving, viel ze bijna om van den schrik. ff Duurde lang voor ze op haar verhaal was, 't geen de heeren merkten, die dien middag allerlei aangebrand eten zagen verschijnen. Goede raad was duur. De huurders schenen vast besloten om weg te gaan en Mie was voortdurend woedend. Wat te doen? Eindelijk vonden ze een uitweg. De tafel- heeren zouden een onderzoek instellen en trokken in optocht naar binnen, maar eerst werd scheele Mie uitgezonden, want die be hoefde er niets van te weten. 't Was een grappige geschiedenis. De jongelui trokken lachend en babbelend naar boven, maar aan de boventrap gekomen, zwegen allen plotseling, want ze hoorden een geheimzinnig geluid. 't Was alsof er eenige personen zacht rond liepen. Er werd beraadslaagd of men al dan niet voort zou gaan tot het eerste werd besloten. De moedigsten vooraan. Langzaam stak nummer een zijn hoofd boven de laatste trede, maar trok 't oogenblikkelijk terug. z/Wat is er, wat is er?" fluisterden eenige steramen. z/StEr staat een kerel, ik geloof dat hij op zijn knieën ligt". De heeren vatten moed, stormden vooruit en stonden weldra op zolder. De verwachte aanval bleef uit, maar vóór hen stonden, heel goedig kijkend, twee flinke geiten. Een algemeen gelach volgde op de ontdek king en de dieren werden in zegepraal naar beneden gedragen, waar de dikke juffer ze met de grootste verbazing in ontvangst nam. Het spookachtig raadsel was opgelost. Scheele Mie, wetende dat haar juffrouw nooit op zolder kwam, had jonge geitjes gekocht en deze opgefokt met den afval, die steeds in groote hoeveelheid voorradig was, met het doel de dieren, als ze volwassen waren, te verkoopen. Men begrijpt de gevolgen der ontdekking. Scheele Mie werd denzelfden avond met haar viervoetige vrienden op de straat gezet. De huurders begrepen het geval en besloten te blijven, terwijl de heeren den volgenden middag voor hun achttien stuivers bijzonder lekker aten. Men begrijpt wel, dat Mie de boodschap van haar juffrouw niet bij de politie had verricht, zoodat deze geheel on kundig bleef' van de spook-geschiedenis op de Prinsengracht. De handel in snuisterijen in den vorm van den Eiffeltoren zal een gevoe- ligen slag ontvangen. Sinds het ontwerp voor den toren op papier werd gebracht, is hij op allerlei wijzen nagemaakt, tot dat men hem voor alle winkelramen en kiosken zag. Hij verscheen in papier, karton, hout, leder, tin, ivoor, albast, let terlijk in alle stoffen. De lieden uit de provincie kochten uit aandenken aan het hooge gevaarte gretig en de winkeliers gingen voort nieuwe bestellingen te doen. Plotseling echter heeft de heer Eiffel alle rechten op den verkoop van deze afbeel dingen verkocht aan den eigenaar van een der groote Parijsche confectie-maga- zijnen, die nu het monopolie heeft om »articles de Paris" van den vorm van den Eiffeltoren te verkoopen. De groote winkeliers komen ten sterk ste op tegen het verleenen van dit mo nopolie en beweren, dat de toren publiek eigendom is als deel van de tentoonstel ling en dus door ieder kan worden na gemaakt. Daarentegen houdt de heer Eiffel vol, dat hij in hetzelfde geval ver keert als een beeldhouwer, die zijn toe stemming verleent voor het maken van bronzen afgietsels van zijn werk. Onaangenaam bezoek. Na een hun ner kameraden te hebben begraven, ging een zestal Parijsche arbeiders een herberg binnen, welke, zegt de Figaro, sterk ver meerderen in de omgeving van dooden- akker, om hun verdriet te gaan verdrin ken. Het eene rondje volgde op het andere, zoodat 's avonds om 8 uur allen op het punt waren, als lijken onder de tafel te rollen. Vol zoeten wgns richtte eindelijk het gezelschap de wan kelende schreden in de richting van Parijs. Arm in arm, hortend en stootend, zwen kend en tuimelend ging 't langs de kade van Valmy, toen e6n vroolgke muziek de ooren der gezellen kwam streelen. Mu ziek", riep de een, zoo goed en kwaad als 't ging, muziek. Broeders, men danst daarEü de danslustigen drongen het lokaal binnen, dat niets meer of minder was dan de tempel waarin het Leger des Heils zijne godsdienstoefenin gen viert. Men stelle zich den schrik der vrome schare voor, toen zij dat luid ruchtige gezelschap het heiligdom zag binnendringen en op de muziek van het orgel gevaarlijke kuitenflikkertjes maken. Koppig als alle dronken liedeu, weiger den de indringers hardnekkig het gebouw te verlaten. In een oogenblik was de godsdienstoefening toen in een vechtpar tij veranderd. Men beukte op elkaar los, dat 't liefhebberij was, tot de politie kwam en de rustverstoorders naar huis bracht. Twee Duitschers waren gewoon da- van Emmerik naar Zevenaar te reizen. In den waggon trachtten zij dan een spelletje hazard met een hunner mede-reizigers te beginnen en deden hem dan, natuurlijk, verliezen. Yan een man, die op weg was naar Amerika, hebben zij op die wijze 260 Mark en een gouden horloge ontfutseld. De politie te Zevenaar heeft hen thans gevangen genomen. Een patronenfabriek te Plymouth (Pennsylvanië) is door een hevige ont ploffing vernield. Elf meisjes zijn daarbij om het leven gekomen. Het overige per soneel 73 mannen en vrouwen was naar huis, om te eten anders zou het aantal slachtoffers veel grooter zijn ge weest. Een onvoorzichtig biljartspeler had onlangs iu een koffiehuis te Parijs het ongeluk, dat bij een stoot zijn bal over den rand van het biljart vloog en een spiegelruit verbrijzelde. De eigenaar van het koffiehuis eischte nu voor het gerecht een schadevergoe ding van 432 francs. Maar de rechtbank was van oordeel, dat de eischer de meeste schuld van het ongeluk droeg, daar een koffiehuishouder, die een biljart in de na bijheid van een spiegelruit plaatst, even onvoorzichtig is als een schermmeester, die zijn oefeningsvertrek met beelden en fraaie schildergen versiert. Zij kende hem daarom slechts een vergoeding van 50 francs toe. Yolgens de Standard is aan de in boorlingen van de groep Gilbert-eilanden een werkelijk buitenkansje ten deel geval len, doordien een groot schip met een volle lading en door de bemanning ver laten aan de kust is aangedreven. Het is het schip „Rock Terrace" en het verdient zeker vermelding, dat het ongeveer twaalf maanden geleden door de epuipage werd verlaten en in plaats van spoedig te zin ken drijvende is gebleven tot het de Gil bert-eilanden bereikte. „Rock Terrace" vertrok in September 1887 vau Philadel- phia naar Hiogo in Japan, met een lading olie en phosphaat ter waarde van 125,000 dollars. Op de hoogte van de Phillippgn- sche eilanden werd het schip door de opvarenden verlaten, die allen behouden aan land kwamen. Men deelde toen mede dat de gezagvoerder al het mogelijke in het werk had gesteld om het schip boven water te houden, maar men gelooft, dat hg oneenigheid had met zijn volk. Er werd verder niets van de „Rock Terrace" vernomen en de verzekeraars, overtuigd van het verlies, betaalden de som, waar voor het schip was verzederd. Nu onlangs echter kwam het bericht van de Gilbert- eilanden en het schijnt thans dat het schip zich in een zeer goeden staat bevindt, en slechts eenige duimen water in het ruim heeft. Men kan zich de verbazing der inboorlingen voorstellen, die zich in het bezit zagen van een dergelgken schat zij gingen dan ook onmiddellijk aan het werk om de lading te lossen en zij mochten er in slagen die nagenoeg geheel aan wal te brengen. De „Rock Terrace" behoort thuis te St. Johns NB. en het is nog niet zeker of pogingen in het werk zouden gesteld worden om het schip uit de handen der inboorlingen te krijgen. Een 19-jarig kunstschilder, David Mose, die een schets van den A.artskertog Rudolf op diens doodbed maakte, v oor den Keizer van Oostenrijk bestemd, is krankzinnig geworden door de ontroering, bij dat werk ondervonden. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v. Amsterdamv. Genua. 16 Maart//Prinses Marie" 28Mrt. 30 ii //Soenda"11 April 13 April //Prins Frederik". 25 27 11 Mei 25 8 Juni 22 6 Juli 20 iiPrinses "Wilhelmina" 9 Mei z/Sumatra"23 «Prinses Araalia" //Prins Alexander" //Prins van Oranje" z/Burgemr. den Tex". z/Conrad" 6 Juni 20 4 Juli 18 1 Aug. Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1