't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1686. Zaterdag 13 April 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEREHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL (Grasmaand) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 2 m. Onderg. 6 u. 58 m. Zondag 14 Palm-Zondag. Maandag 15 Volle Maan. Dinsdag 16 Israël. Paschen. Woensdag 17 Donderdag 18 Witte Donderdag. Vrijdag 19 Goede Vrijdag. Zaterdag 20 HELDER, 12 April 1889. Naar we vernemen zal het Hollandsch Opera-Gezelschap op de kermis alhier voorstellingen geven. Benoemd tot ontvanger der rijks belastingen te Sint-Maartensdijk, de heer M. H. Sauer thans te Texel. Bijkon. besl. van 8 dezer is aan den hr. D. C. Loman, met ingang van 1 Juni a.s., op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Texel, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Men schrijft ons van Wieringen: Voor een talrijk opgekomen publiek gaf het hier bestaande zanggezelschap „Ons genoegen" in 't logement van den hr. D. Lont 7 April een uitvoering. Daar de directeur, de hr. P. Muijs, door ziekelijke omstandigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, komt een woord van loi toe aan den hr. F. Jansonius, daar onder zijn leiding onderscheidene nummers flink ten gehoore werden gebracht. Tot opluistering gaf het hier bestaande muziekgezelschap „Harmo nie" onderscheidene stukjes ten beste, zoodat het geheel een recht gezellige avond kon ge noemd worden. De verrassing, door den Bur gemeester bereidt, om dezen avond met een dansje te besluiten, droeg niet weinig bij, de feestvreugde te verhoogen. Velen hopen dan ook, dat het zang- en muziekgezelschap voort mag gaan op den ingeslagen weg, om ons nog menigen, prettigen en gezelligen avond, te ver schaffen. De Kon. West-Indische maildienst keert over 1888 een dividend uit van 5pCt. De eerste grasboter werd, een paar dagen geleden, de koninklijke familie aangeboden door den heer Smeele, te 's-Gravenhage. Voor de Vrijdag, den 12 April, op het Doelenveld te Alkmaar te houden Paaschtentoonstelling van rijstieren, melk-, fok- en vet rundvee, rammen en fokscha pen, zijn 56 stuks vet- en 82 stuk3 fok- vee aangegeven, behalve een aantal in zendingen ter opluistering. De Haagsche berichtgever Utr. Dbl. maakt melding van een schitterend we tenschappelijk feit door prof. Van Iterson te Leiden bedreven. Genoemde hoogleer aar moet nl. met gewenschten uitslag een lijder een stuk uit de maag hebben weg gesneden. Geheel hersteld, moet de geo pereerde het academisch ziekenhuis hebben verlaten. Door Dr. Le Rutte te 's Gravenha- ge is Maandag een aanklacht ingediend bij de justitie, tegen de verspreiders van lasterlijke en honende berichten te zijnen laste. (Naar een verhaal, dat het eerst door Recht voor Allen verbreid werdisde naam van genoemden geneesheer in ver denking gebracht naar aanleiding van een som gelds, die hij zich door een oude juffer zou hebben laten ter band stellen, ten einde haar een ljjfrente te verzekeren, waarvan zij slechts één week genot heeft gehad). Maandagnacht is te Leiden een man door een politieagent in politiek gearres teerd. De man was bezig pogingen te doen om in het kantoor van den Rijks ontvanger aldaar binnen te komen, zeker niet met de eerlijkste bedoelingen. Trou wens zyn verleden is voor de mogelijk heid hiervan een zeer slecht antecedent. Jaren lang bracht hij in de gevangenis door als straf voor zijn inbraak eD dief stal in het kantoor van de firma T. en D. alhier. Een zeldzaam sterfgeval had de vorige week te Scheemda met een oud echtpaar plaats. De vrouw stierf Donder dagnamiddag, terwijl de man Vrijdagmor gen het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde. De tweede millioenenjuffrouw, T. de Jong, uit Drachten, is Zondagavond door de politie te Groningen in hechtenis ge nomen. Zij logeerde aldaar in het hotel Friesland. Een 470-jarig meisje, uit de En- gelschesteeg, te Amsterdam, is sedert Vrijdagavond spoorloos verdwenen, tot groote ontzetting van de ouders. Het speelde op de straat en is het laatst gezien, gaande met twee meisjes, in de richting van de Stroomarkt. Alle naspo ringen, door de ouders en door de politie, zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Het kind heeft een lief gezichtje en was gekleed met een wollen kapje en geruit jurkje. Zaterdagmiddag viel te Apeldoorn een vijfjarig kind in het kanaal. Een vrouw, die het kind bemerkte, schoot on middellijk toe en had het genoegen het kind levend op het droge te brengen. In plaats van evenwel het kind terstond onder dak te brengen en de voorschriften toe te passen, welke ten opzichte van drenke lingen bestaan, liet zij het kind aan den oever liggen en ging hare ontmoeting aan anderen mededeelen. Toen daarna geneeskundige hulp werd ingeroepen en ook spoedig verscheen, was het leven bijna geweken en stierf de kleine kort daarna. Het dwaze vooroordeel, om by het red den van drenkelingen getuigen noodig te hebben, heeft dus weer een offer geëiscbt. De zoon van zekeren B. te Alfen bij Tilburg wilde met een geweer op een kat schieten, doch werd hierin door zijnen vader verhinderd. Hierdoor ontstond een worsteling, waarbij het geweer afging en het schot den vader doodelijk wondde. Men vreest voor zjjn behoud. Bij breed gemotiveerd vonnis deed de Rechtbank te Rotterdam Dinsdag uit spraak zij verklaarde de beklaagden schuldig aan moord door 3 vereenigde personen gelijktijdig" en veroordeelde Louis van Bergen van der Grijp, 30 jaar, koopman, en Leonardus Quik, 44 jaar, arbeider, ieder tot levenslange gevange nisstraf en Jobannes Lebbe, 34 j., koop man, tot 20 jaar gevangenisstraf. Van den mede hun ten laste gelegden diefstal werden zij vrijgesproken. Alleen de veroordeelde van Bergen van der Grijp gaf duidelijke blijken van te verkeeren onder den indruk van de ge vallen uitspraak. Te Maastricht bemerkten Zondag morgen de bewoners der Antoniestraat, dat uit de woning der echtelieden D. veel rook te voorschijn kwam. Zij drongen de woning binnen en vonden de beide echtelieden op hun bed, ten gevolge van kolendamp, bijna gestikt. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, aan wie het mocht gelukken de beide bewuste- loozen weder tot bewustzijn te brengen. Onachtzaamheid schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn geweest. Alweer een drama! Een beambte de postergen te Hamburg leed aan zinsverrukking, wat zijne vrouw zeer wei nig beviel. Zij wilde daarom van hem scheiden en baar intrek nemen bij de ouders. Niettegenstaande de man bad en smeekte zulks niet te doen en bij hem te big ven, pakte zij haar boeltje bijeen. De ongelukkige echtgenoot ging daarop de deur uit, kocht ec*i revolver, keerde met zijn geladen wapen terug en vuurde het af onder de woorden: Levend kom je hier niet van daan." De vrouw vluchtte het huis uit, waarna de man zich zelf twee kogels door het hoofd joeg. Dat het voorschrifthet is niet goed, dat de mensch alleen zij" in den.Transvaal wordt geëerbiedigd, blijkt uit een adverten tie in de Volksstem, luidende als volgt: Doodbericht. Aan vrienden en Bloedverwanten wordt hiermede bekend gemaakt, dat het den Al- machtigen God van leven en dood behaagde in den morgen van den 14 Februari door een plotselingeu dood mijn vijfden huwe lijksband te verbreken door van mijne zijde te rukken mijn teeder geliefden echtgenoot M. J. Viljoen, mg nalatende met 72 kinderen en kleinkinderen, om dit mgn onherstelbaar verlies te betreuren. Uwe bedroefde Vriendin: M. J. Viljoengeb. Schoeoian. Bronkersfonteiu, 20 Febr. 1889. Een afschrikkend voorbeeld voor uithuizige ouders wordt door de Liberté verhaald. Een jouge vader en moeder, die avond aan avond uitgingen naar fees ten en partgen, hadden voor hun klein zoontje een Picardische voedster in dienst genomen, aan wier zorgen zij hun kind gerust konden toevertrouwen, naar zij meenden. Als de moeder 's avonds laat thuis kwam, ging zij altijd even op de kinderkamer kijkenmaar zg vernam dan steeds, dat de kleine sliep. Onlangs, toen de ouders 's nachts thuis kwamen, vonden zg hun zoontje zwaar ziek, en vóór de komst van een in allerijl ontboden geneesheer was de arme kleine gestorven. Het kind bezweek aan hersenvlies-ont steking, welke, zooals bij onderzoek bleek, ontstaan was door een kunstje, dat de voedster aanwendde om het knaapje in slaap te krijgen en zoo spoedig van allen last af te zijn. Zg wreef namelijk eeni- gen tijd met hare hand over den schedel van het kind, dat, aldns gemagnetiseerd, weldra in een staat van verdooving ver viel. Die behandeling, welke de vrouw eenige malen per dag herhaalde, had ontsteking van het hersenvlies doen ont staan. Dat gevaarlijke kunstje moet bekend zijn aan vele voedsters in Frankrijk, die het elkander hebben geleerd. In verscheidene Noord-Amerikaan- scbe Staten, als Indiana, Obio, Kentucky, New-Jersey en New-York, is in den laat- sten tijd de z. g. Witmutsen-beweging" aanmerkelijk toenemende, voornamelijk ten platten lande. Het is een niet be paald georganiseerde vereeniging van mannen, die, even als de toepassers van de „lyncb"wet, een rechtspleging hebben op eigen hand, en wel voornamelijk om personen te tuchtigeD, die zich schuldig maken aan misdrijven, welke niet binnen de perken der strafwet vallen. Als b. v. een gezin veel te lijden heeft door het slecht gedrag van den huisvader, dan wordt deze door de Wkite-Caps« eerst gewaarschuwd en, zoo dat niet helpt, opgelicht, aan een boom gebonden en afgestraft. Deze bijzondere rechtsple ging geeft, hoewel zg zich zedelijke ver betering ten doel stelt, zooals men denken kan, dikwijls aanleiding tot onrechtvaar digheden en tooneelen van ruw geweld. Terecht wordt daarom door Amerikaan- scke bladen aangedrongen op streng toe zicht en krachtige maatregelen tegen de Witmutsen". EEN LENTEPLAAG. De lieve lente is weer in 't land, Doch stemt niet blij te moede De schoonmaak heerscht aan allen kant Met ongekende woede. De spreeuw maakt gekheid op het dak, De rausch vex-koopt zelfs glossen. Alleen de man gevoelt zich zwak En zag zich gaarn' verlossen Van al het heerlijk lenteschoon Als dwylen, boenders, doeken Maar wat baat hem zijn norsche toon; Wat zelfs 't onhoorbaar vloeken De heer der schepping telt niet mee, Hoe hij 't ook raoog beschouwen Al barst het hart hem ook van wee, Het rijk behoort den vrouwen. Zy heerschen bij de lenteplaag, Die schoonmaak is geheeten. Wie anders lust'loos is en traag, Wordt nn als vlug versleten. Zij reppen zich, door huis en hof, Als gold het eer en leven. Zij droomen zelfs des nachts van stof, En kennen slechts één streven, 't Ligt alles wild en woest dooreen, Soms de allerfijnste zaken De man dwaalt stil en mort alleen, En tracht zich weg te maken. Maar in 't café heerscht ook de plaag En waar hij zich moog' keeren, 't Is overal, bij hoog en laag, Hetzelfde exerceeren. Doch, bijt weer door den appel heen, Gij mannen, weest gelaten Straks is de bange.strijd gestreên Geen weeklacht kan iets bateD. Een storm bezweert men lichter nog Dan de oude schoonmaakwoede Stuurt met de vrouwtjes in een zog, En toont u kalm te moede. Is weer de lenteplaag voorbij, Die rust en geld ons roofde, Die zeker allen, u en mij, Zoo menig kooltje stoofde, Dan jublen wij, als wij het schoon In huis en hof aanschouwen, Op weer verzoenden, dankbren toon, Tot lof der reine vrouwen. Een juichtoon, na do Schoonmaak. Triomf, triomf, Heft aan, op dankbren toon, Hoe hoog de schoonmaakwoede klom, Thans is die nare tyd toch om, Het huis mijn vrienden, waar ik woon, Is opgeknapt en schoon. Ió vivat, Het harte slaat zoo blij, Een lied weergalmt van mond tot mond, Op dezen heuchelijken stond, Verheugt u op het feestgetij, De schoonmaak is aan zij. 't Is feest, 't is feest, Zoo mocht die plaag vergaan, De vreugde stijge thans ten top, Komt vrienden heft uw glazen op, En stemt een vroolijk feestlied aan, De schoonmaak is gedaan. Marine en Leger. Bij kon. besl. wordt met ingang van 16 dezer bevorderd tot dirig. off. van gez. 3de kl. bij de zeemacht, de off. v. id. le kl. J. v. Lith Harre- boméebevorderd tot luit. t. z. 2e kl., de adelb. le kl. J. H. Junius, H. G. Leembruggen, A. J. Loke en G. J. J. Verdam, met bepaling dat de eerstgenoemde twee zullen rang nemen tnsschen de leits. t. z. 2e kl. L. Hamming en H. H. Del Conrt v. Krimpen en de laatstgenoemde twee tns schen de luits. t. z. 2e kl. G. L. 't Hooft en C. F. Pabst; de luits. t. z. lste kl. J. van Brakel Schimmel, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarl. pensioen van f1130 en een verhooging met f825 'sjaars voor wetkelijk verblijf in milit. dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringenbevorderd tot lnit. t. z. le kl. de luit. t. z. 2e kl. F. C. V. Zwaanhals; de kapt. t. z. J. H. Commijs, ter zake van langdnrigen dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch DOOR 12.) E. ECKSTEIN. Langzamerhand was er ook twijfel bij hem gerezen of de loopbaan van een ambtenaar bij de geheime politie wel zoo schitterend was als hij zich had voorgesteld. Marsucci daarvan was hij zeker leefde, niettegen staande zijne vaste betrekking, in zeer be krompen omstandigheden, en de promotie scheen^ gelijk nul te zijn, want in de zes maan den, die hij thans in Napels had doorgebracht, was geen van Marsucci's ambtgenooten voor uitgekomen. Marsuccie zelf had hem dit niet verteld Emmanuele zou dan het tegendeel voor waarheid hebben gehouden maar hij had dat opgevangen uit den mond van een voormaligen karabinier, die, evenals hij, bij de geheime politie van monsignore de Fabris was ingedeeld. Het was nu eenmaal een vaste regel zoo deelde de karabinier hem mede de lagere beambten slechts dan te laten opklimmen, wan neer zij een zeker eerbiedwaardig aantal jaren gediend of zich door de eene of andere buiten gewone handeling verdienstelijk gemaakt had den. Tot dit laatste bood zich echter slechts zelden de gelegenheid aan, aangezien bij het secretariaat van den Kardinaal op dat punt een pijnlijke nauwgezetheid in acht werd ge nomen. De liberalen, tegen wie deze geheele maat regel op touw was gezet, hielden zich buiten gewoon kalm. Sedert het begin van Juli had men slechts twee ontdekkingen gedaan, die eenigszins de moeite beloonden. Overigens was het opmerkelijk, dat in dergelijke geval len steeds slechts het hoofd van de politie, nooit de ondergeschikte beambte in de »Ga- zetta del Regno" genoemd werd. Hy, de ka rabinier zelf, wist daarvan mede to spreken, want laatst, bij het oostelijk gedeelte van de stad, was hij de ziel van de geheele expeditie geweest; maar noch in het publiek noch in het secretariaat had men daarvan iets ver nomen. Zoo ontwikkelde zich bij Racosta langzamer hand eene idéé tixe Wilde hy bij de geheime politie vooruitkomen, dan moest hij zich de gelegenheid om uit te munten, zelf verschaffen. Iu den aanvang deelde hij zijne gedachten onder bedekte termen aan Crispina mede, maar weldra werd hij vrijmoediger en namen deze gedachten een bepaalden vorm aan, en Cris pina, die reeds lang het denkbeeld was toe gedaan, dat men zelfs het uiterste blindelings moest wagen, versterkte hem in zyn voorne men. Hoe hooger de nood klom, hoe onver biddelijker het misdadige plan zich op den voorgrond drong; van dag tot dag nam het scherper omtxekken aan, en toen Emmanuele het laatste stuk, dat eenige waarde had, Cria- pina's kruis, naar den juwelier bracht, geschied de dit met het bepaalde plan, de opbrengst allereerst tot dit doel te besteden Dit doel was een man te vinden, die ge schikt scheen, om bij de misdadige comedie de rol van offer te spelen, en loerende, als een havik op zijne prooi, bezocht Emmanuele van dien dag af alle plaatsen, waar hij oner varen, lichtgeloovige, overspannen menschen- kinderen zou kunnen ontmoeten dus voor namelijk de plaatsen, waar de lagere klasse der bevolking bijeenkwam, vooral de vreem delingen, die uit de kleinere plaatsjes op de naburige eilanden en van de kusten van Ca- labrië afkomstig waren. Reeds was de helft van de opbrengst van Crispina's kruis bij de ontelbare mislukte po gingen in de zakken der herbergiers en der oesterhandelaars verdwenen, toen hij, bijna wanhopende aan de uitvoerbaarheid van zijn plan, Salvatore Padovanino, den verloofde van van de schoone Maria ontmoette, en tei'stond in hem eene persoonlijkheid vermoedde, wiens overspannen aard de mogelijkheid aanbood van een gunstigen uitslag. Emmanuele kwam al heel spoedig tot de ontdekking, dat Salvatore byna met dezelfde begeerigheid als hy zelf, haakte naar eene verbetering van zijn armoedigen toestand, naar een tooneel, waarop hij zijue talenten uiten, zijn onverzadelijken levenslust bevredigen kon. Emmanuele ontdekte verder, dat hij in aan raking was gekomen met een gloeienden ver eerder van den Kardinaal, met een hartstoch- telijken tegenstander van die zoogenaamde vrienden van de vryheid, met iemand, die ge neigd scheen, alle ongelukken, die hem ten deel waren gevallen, op rekening te schry ven van de liberale partij geheel in overeen stemming met de ambtelijke krantenberichten, waarin elk ongeluk, dat den Staat of de stad trof, eiken stilstand in den handel, elke buiten- landsche verwikkeling aan de partij der op positie geweten we$d. Nog vóór Emmanuele zijn geluk kon be seffen, was hy het met den hartstochtelijken Salvatore eens. Bij de laatste ontmoeting vóór het vertrek van den Apuliör naar Ca- pri, begon de gewetenlooze verrader echter eenig berouw te gevoelende kinderlyke na- iveteit van den jongen man, gepaard met zoo veel vastberadenheid, zooveel gloeiend fana tisme, had inderdaad iets aandoenlijks. Toen Salvatore echter de dompige herberg verliet en zich nog éénmaal naar Racosta omwendde, merkte deze plotseling op, dat zijn slachtoffer eenige gelijkenis had met den ge- haten Marseilliaan en in hetzelfde oogen- blik was de vluchtige opwelling van mede lijden verstikt door de bitterheid, die zijn hart nog steeds vervulde. Hij, Emmanuele Racos ta, was ook onschuldig geweest, toen het nood lot hem in Livorno achterhaalde hij had op een eerlijke wyze zijn brood verdiend en was toch weggejaagd als een schurftige hond. De maatschappij droeg thans de verantwoording, wanneer hij, wien het water tot aan de lippen was gestegen, een lotgenoot van de plank, waarop slechts rnimte was voor één persoon in de diepte stiet. Tien dagen later zat Em manuele, zenuwachtig bevend, in het dakka mertje van de kazerneachtige woning en be sprak op dien angstig fluisterenden toon4 waar aan het echtpaar zich sedert eenige weken gewend had, den stand van zaken. Het kind sliep. Crispina had het sobere maal op de ruwe, houten tafel voor het venster gereed gezet; er lag eene duivelachtige uitdrukking in den blik, dien zij op het magere gelaat wierp, waarop de laagste hartstochten te le zen waren, terwijl hij zich, om zachter te kunnen spreken, tot haar vooroverboog. Salvatoi-e had zyn woord niet gehouden hij was niet verschenen op de afgesproken plaats, waar Emmanuele hem gisteren in den laten avond had gewacht. In de plaats van het slachtoffer zelf te ontmoeten, had hy een uur geleden van den waard in de herberg aan het strand van Santa Lucia, een brief ont vangen met een verdraaide hand geschreven. Deze lag thans voor hem op de tafel en luidde »Ik ben bereid zoodra de Kardinaal mij mondeling verklaart, dat het plan overeen komstig zijn wil is gesmeed. Meent gij daarin te kunnen slagen, kom dan hedenavond op hetzelfde uur, als voor gisteren was afge sproken, op dezelfde plaats". Emmanuele sloeg met zyn beenigo vuist woedend op het opengeslagen papier. »Dus ook dat is weder mislukt!" fluisterde hij heesch. »De knaap is slimmer dan ik ge dacht heb. Een audiëntie bij den Kardinaal Hoe zou hij daaraan komen Heeft de een of andere schurk hem de oogen geopend, of verlangt hij het slechts zekerheidshalve Nu, voor ons is dat hetzelfdeHet spel is ver loren en de mooie Crispina zal er zich in moeten schikken op de straat te gaan zitteu en te bedelen".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1