't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDDEP EN TEXEL. No. 1689. Woensdag 34 April 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezoro-d zijn. HELDER, 23 April 1889. Door het bestuur van den liberalen bond, bestaande uit de kiesvereenigingen te Sehagen, Anna-Paulowna, Zijpe, Ha ringkarspel, Winkel, Petten en Langedgk, is het proces-verbaal opgemaakt over de in de afdeelingen uitgebrachte stemmin gen. Hieruit bleek, dat op de heeren A. J. Kaan 204, Th. J. Waller 108, P. No bel 71, jhr. D. van Poreest 23 en C. Swager 19 stemmen waren uitgebracht. De heer A. J. Kaan werd tot candidaat van den Bond geproclameerd, terwijl over den tweeden candidaat een vrge stemming zal plaats hebben. De Liberale Bond in hst kiesdistrict Sehagen telt ongeveer 550 leden. De Rotterdamsche Lloyd keert over 1888 aan de aandeelhouders een dividend uit van 11 pCt. Donderdagmiddag is, in allen een voud, begraven de gepensioneerde schout- bij-nacht De Gelder, wiens leven verbonden was aan een roemrjjk tijdperk uit onze geschiedenis. Hij behoorde tot de jonge en aankomende zeeofficieren, die bijna 60 jaar geleden dienst deden op de Schelde, en daar, bg zeer moeieljjken dienst in een stormachtigen winter, met eene vijandeljjke stad als lagen wal, blakende van vuur en geestdrift, zich hadden voorgenomen waar- digè telgen te zgn van het voorgeslacht. Als adelborst op de kanonneerboot bg Van Spejjk dienende, had hg het aan een dienstverrichting te danken, dat hg afwezig was toen Van Spegk de onder linge afspraak gestand deed, om liever den brand in het kruit te steken, dan zich over te geven. Dat hg een waardig opvolger was van Van Spegk en eenzelfde geest hem be zielde, getuigde de Militaire Willemsorde, die weldra zijne jeugdige borst versierde dat hg op dat tooneel werkzaam bleef, het eeremetaal van de Citadel. Na een eervolle loopbaan in opvol gende rangen te hebben doorloopen, mocht hij nog vele jaren een welverdiende rnst genieten. De Leidsche spoorlooper en de con ducteur, die gebruikte spoorwegkaartjes van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatsch. in den handel brachten, de conducteur door ze zich wederrechtelijk toe te eige nen, de spoorloopsr door ze op te koopen, wetende dat ze door misdrgt verkregen waren, hebben bij hun cassatie voorziening geen baat gevonden. De Hooge Raad nam Maandag jl. aan, dat het feitelgk vast stond, dat de kaartjes waren kaar tjes van genoemde spoorweg-maatschappg, en meende, dat de vraag welk recht aan spoorwegkaartjes moet toegekend worden, in deze niets afdeed. De Raad verwierp dus de cassatievoorzieniagen, zoodat het veroordeelend arrest van 't Hof in beide zaken bevestigd is. Eenige personen zaten Dinsdaga vond onder een glas bier, in een café in de Warmoesstraat, te Amsterdam, toen een van hen een ander toevoegde: »Zeg, ik geloof dat je politieagent bent, ga er uit, want ik ben niet gaarne in politie- handen". De ander nam de zaak schert send od, en zei: «Nu, je bent toch zeker liever in politiehanden dan in handen van den doodgraver". De aldus toegesprokene ontstak toen zoozeer in woede, dat hij zijn tegenpartij aanviel en met een dolk zeer ernstig aan den pols verwondde. Ook den kastelein, den heer V., werd een wonde toegebracht. Toen de aanvaller met veel moeite thuis was gebracht, con stateerde een ontboden geneeskundige, dat hg lijdende was aan: «dronkenmans- waanzin". De treinbeambten De Jongen en Sprenger, die 3 Januari 1888 bg het spoorwegongeval te Ruinerwold zwaar ver wond werden, zgn nog altgd onder ge neeskundige behandeling en zullen, volgens uitgebracht advies, in hunne betrekking als conducteur niet meer werkzaam kun nen zgn. Nabg Deventer, ter hoogte van de Bannink, is Donderdag een onbekende vrouw uit een in volle vaart zgn den spoortrein gesprongen. Zij tuimelde eenige malen over het hoofd, doeh bleef onge deerd. Te Utrecht trachten enkele nering doenden op een geheel nieuwe wijze hunne strooibiljetten aan den man te brengen. Zij gebruiken den wind als werkkracht, door nl de strooibiljetten van uit een der bovenste verdiepingen van den Domtoren over de stad te zaaien. Omtrent de vermiste stoomboot Dan- mark met ruim 700 koppen aan boord is nog niets naders bekend. Drie trans atlantische booten, de Gallia, de Stad Berlgn en de Adriatic uit New-York zgn te Queenstown aangekomen, maar geen der gezagvoerders wist iets omtrent de Danmark mede te deelen. De eerste twee berichten, dat het weder gedurende hunne reis niet buitengewoon ruw was. Dage lijks praaiden zg andere stoombooten, doch geen van alle kon tijding geven. De Adriatic was bjj de kust van Mary- laud op 6, 7 en 8 April door een hevigen orkaan overvallen, die tal van schepen had doen vergaan. Ook de Iroqaois, die naar New-York bestemd was, ontmoette den storm en ontsnapte ternauwernood aan het gevaar van te vergaan. Acht reizigers en drie zeelieden werden ernstig gewond. Werd gehoopt, dat de Queen, die op 4 dezer New-York verliet, de bemanning der Danmark had opgenomen. Die hoop bleek ijdel. De Queen is dezer dagen te Liverpool aangekomen, maar had van de stoomboot niets gezien. In een van Buenos-Ayres 12 Maart gedagteekenden brief van den medewer ker van het >Nbl. v. Ned.", wordt met ergernis gewaagd van de schandelijke wijze, waarop men voor rekening van het Gouvernement de bagage der land verhuizers van de Schiedam" naar het Emigrantenhuis heeft overgebracht. Van kisten en koffers bleef schier geen enkele ongeschonden. Ze zagen er uit, alsof er mede gekegeld was. En ware het nog slechts bij beschadiging gebleven, maar er is bovendien veel van de arme lieden gestolen. Zakken met kleeren zgn open gesneden en leeg geplunderd, kisten in elkaar getrapt en open gehakt. Velen zaten schreiende bg hun vernielde bezit ting. Over het geheel genomen, waren de koffers er nog het best afgekomen. Zekere heer Ramon Manzi, mede-eige naar der kolonie Fortuna, vertoonde zich, na aankomst der landverhuizers, om boe ren in dienst te nemen. Eenigen tee kenden een contract met hem en zgn den 13n Maart vertrokken. De heerV. Waal- wgk, door den heer Manzi uitgenoodigd om zgn kolonie te bezoeken, dacht eerst een paar dagen later er heen te zullen reizen, daar hij vooraf wilde weten wat van de andere landverhuizers terecht kwam. Hem komt het voor, dat wie aanpakken wil, geen moeite zal hebben om werk te krijgen, maar hij bevestigt wat reeds in een vroeger schrijven van een landver huizer werd gezegd over ellendelingen, die het er op toeleggen de landverhuizers schrik aan te jagen. Er loopen eenige aan lager wal ge raakte sujetten te Buenos-Ayres rond, 3 Belgen en 2 Nederlanders, die het volk door hun leugenachtige praatjes ontmoe digen. Zoo trof de heer Van Waalwijk denzelfden dag, waarop hij dezen brief schreef, een paar schreiende vrouwen met hare kinderen aan. Zg wilden terug, zij durfden niet verder, want zij hadden ge hoord, dat wie niet verslonden werd door de wilde dieren, door de Roodhuiden zou worden doodgeschoten. Men begrijpt niet, met welk ander doel dan boosaardigheid deze leugens worden verspreid. De hr. Rockefeller, de Amerikaan- sche „petroleum-koning", die voorzitter is van de Standard Oil Company, heeft aan zgn dochter bg haar huwelijk tot bruidschat een kasbriefje van 2,400,000 gld. gegeven. Dit is voor hem een kleinigheid, daar hij meermalen millionair is en zgne Maat schappij, naar men zegt, de grootste is van de geheele wereld. Een Berlijnscbe koopmansvrouw had onlangs een keukenmeisje in dienst ge nomen dat haar voorloopig zeer goed beviel. Het meisje was gewillig, opge ruimd en netjes in haar werk. Toen dezer dagen, 's avonds te 6 oren, een jonkman aanschelde, dien Karoline als haar broeder" voorstelde, vond mevrouw geen reden hem verlof te weigeren om een uurtje bg zgn zuster in de keuken te komen. Een half uur later meldde zich een breedgeschouderd grenadier aan als de »neef" van Karoline, en de vrouw des huizes, die zelve open deed, liet ook hem naar de keuken gaan, waar zgn nicht" hem met een kreet van verras sing en een verlegen gezicht ontving. Maar het duurde niet lang of men hoorde in de keuken geschreeuw, gestamp en het gerinkel van brekend aardewerk, en toen mijnheer en mevrouw gingen kij ken wat er te doen was, zagen zg de beide mannen, die geen bloedverwanten, maar beiden minnaars van het keuken meisje waren, met elkander handgemeen en een schrikbarende verwoesting onder hun keukengerei door de vechtenden aan gericht. De heer des huizes trachtte tusschen- beide te komen maar het gelukte hem niet, de vechtenden te scheiden. Hij nam met een wond aan het hoofd de vlucht, en eerst met behulp der thans geroepen politie, konden broeder", »neef" en Karoline zelve het hui» uitgezet worden. Op de tentoonstelling te Parijs zal een kolossus uit de Oostenrgk-Hongaarsche wouden te bezichtigen zgn. De stam heeft een omtrek van zes meter en de boom weegt, hoewel slechts acht meter hoog, veertienduizend kilogram. Zonderlinger nog is een inzending van de bewoners der Jura, bestaande uit een dennenboom, van vijf-en-veertig meter en die door zes personen niet te omarmen is. Langs de spoorwegen kan dit gevaarte niet worden verroerd. Op een rgtuig, getrokken door twaalf ossen, zal het naar Parijs worden gebracht. Een Engelsch geneesheer heeft, vol gens de Manchester Guardian, een operatie gedaan, welke tot nog toe onmogelijk scheen. Een klein gezwel in een der voornaamste zenuwen in den arm van een zgner patiënten moest worden uitge sneden, waardoor een gedeelte der zenuw zelf werd weggenomen. Het natuurlijk gevolg hiervan was, dat de patiënt alle ge voel in het geopereerde lichaamsdeel miste. Acht-en-veer tig uren na de operatie plaat ste de geneesheer een stuk gezonde zenuw uit een geamputeerd been aan de afge sneden zenuw. Tot ieders groote verbazing keerde binnen 36 uur het gevoel in den arm van den patiënt terug. Het groote en merkwaardige ge bouw der werktuigen-galerij op de Parij- sche tentoonstelling, welk gebouw een oppervlakte van 4 hectaren beslaat, zal vermoedelgk na het sluiten van de ten toonstelling blijven staan, evenals eenige andere der voornaamste gebouwen. Men spreekt er van, de machine-galerij in te richten tot cavalerie-manège. Er zoude daarin, naar men berekent, ruimte zgn voor 14,400 paarden. Er is echter hier omtrent nog niets beslist. Het is trouwens daarvoor nog wel wat vroeg, nu de ten toon stellingnognieteensgeopendiió__ DANKBAARHEID. Vloei uit mijn pen, het lied vol innig blijde klanken Want, weergekeerd nit zee, moet ik wel juichend (danken Dat ik behouden bleef. Het schip toch werkte (zwaar, Vooral kort na 't vertrekdit maakte ons ijs- (lijk naar. Stond men eens op het dek, dan zag men, bevend (wonder, De boegspriet van het schip ging bijna kopje onder, Maar rees toch telkenmaal ver boven 't vocht (omhoog, Zoodat dan 't achtersohip verschrikt de diepte (in vloog. Men ging dns op het dek gestadig op en neder En buitendien ook nog voortdurend heen en (weder, Terwijl een flinke bries het schip maar voor waarts dreef En alles binnenboord steeds in beweging bleef. Een vreeselijke kwaal, de grootste plaag der plagen Bezocht al ras het schip in één van d' eerste dagen: De zeeziekte brak uit en tastte een ieder aan, Zoodat in korten tijd, elk met de kwaal begaan, Zijn uiterst pogen deed om op de been te blijven En door dit middel dns de ziekte te verdrijven. Acht dagen na 't vertrek van 't keerkringszon- (nestrand, De zeeziekte was weg, kwam er in 't voorschip (brand, Doordat de stevedoor, door winstbejach gedreven, Niet bij het stnwen van de lading was gebleven Zoodat een vat lichtbrandbarc olie opensprong En 't vette vocht zichzelf door alles henen drong. Een vonkje nit een pijp stak toen het sohip in Cbr&nd. De spnit werd opgetuigd en door het volk bemand. Vijf dagen werd gepompt, toen was de vlam (geblnscht, Een ieder ging naar kooi, een ieder nam wat (rust. Het roer werd vastgezet. Ik was alleen op 't dek En lag, zooals men 't noemt, te luisteren naar ('t lek, Toen een zware bliksemslag geheel het schip (deed kraken Ik blikte rond mij heen, sag hoe de masten (braken En kapte fluks het wantik keek toen rond mij (heen Of op die groote plas soms redding ook verscheen. Den vierden dag in 't eind, mocht ik een boot (ontwaren, Die op de thuisreis was. Zij staakte evsn 't (varen En gooide een trosje toe, dat, bet dient toch ('gezegd, Met veel beleid, door mij, op bolders werd belegd. De stoomboot zwoegde voort en bracht mij op (de ree, Mij en mijn dierbaar schip, ontwoekerd aan de zee. En daarom stort mijn hart zich nit met volle (klanken, Om voor behouden reis steeds juichende te danken. P. S^ZEAT-^TOIRIE] door E. ECKSTEIN. 15.) «De duivel zou den een of anderen luister vink op onzen weg kunnen voeren, die ons by elkander zag en wien het schilderachtig contrast in het oog viel, dat er tusschen ons bestaat. Gij zyt een buitengewoon schoon man, Salvatore, en ik ben in het oogvallend mager en leelijk. Ja, gy kunt niet gelooven hoe vatbaar sommige menschen zyn voor der gelijke effect makende indrukken. Zij bewa ren die in hun geheugen. Ik zon u daarvan een voorbeeld kunnen vertellen hoe ik zelf door een schurk herkend werd, die mij maar eenmaalhet is waar van zeer nabij Laat ons daarover niet spreken. Door zulke ervaringen wordt men echter bedachtzaam." Emmanuele had intdsschen een kunstbaard uit den zak te voorschijn gehaald en met groote handigheid omgedaan. «ZiezooNu zou mijn eigen vader my niet herkennenWy kunnen nu kalm wat op en neer wandelen in de richting van de Chiaja. De oever van Chiatamone is gewoonlijk vry eenzaam en de weg tusschen de beide kas- teelen met hunne stompe torens is een zinne beeld van onze tegenwoordige stemming. Ja, myn vriend, de stemming doet buitengewoon veel af. Gy moet u reeds thans vertrouwd maken met het denkbeeld, dat gy na de uit voering van ons plan eenigen tijd achter de muren van don Pizzo Falconc zult verblyf houden als staatsmisdadiger en al duurt dat ook maar drie of vier maanden en al zal monsignore de Fabris u uwe gevangenschap zoo dragelijk mogelyk doen maken aange naam zal de quarantaine in elk geval niet zijn. Bovendien zoo gij ook maar eenigs- zins twijfelt aan uwe geschiktheid om deze rol te spelen, zooals zy gespeeld moet worden, bedenk u dan voor het te laat is. Zyne Eminentie is natuurlijk niet gediend met eene komedie, die door de zwakheid van den hoofd-acteur in het water valt." «Wat ik op my neem, zal ik doorvoeren ook," mompelde Salvatore. «Maar voor wij verder gaan gy hebt myn brief ontvangen en weet dus ook «Zonder twyfel," viel Racosta hem in de rede. «Ik weet, dat gij een mensch zyt als alle anderen, die zwart op wit willen hebben, dat zy geboren zyn. Nu, my is het hetzelfde. Wel heb ik in dien korten tyd nog geene ge legenheid gevonden zijne Eminentie uw ver langen te kennen te geven, maar monsignore de Fabris is zulk een minzaam man Ik twijfel er geen oogenblik aan, of hij zal zich naar nwe wenschen voegen." «Salvatore haalde diep adem niet alleen uit bovenmatige vreugde over de verkregen zekerheid, dat alles nu in orde was, maar ook uit een gevoel van trots over het vooruitzicht, den eersten ambtenaar van het Koninkrijk tegenover zich te zullen zien, zyne stem te booren, ja, met hem een daad te bespreken, die hij thans meer dan ooit voor de prijzens waardige handeling hield van een waarach- tigen patriot. «Gelooft gij dat waarlyk, signore?" aarzelde hy bijna te vragen. «Ik zou er mijn hoofd om durven verwed den. Natuurlijk is het mij niet mogelijk te zeggen of Monsignore in de eerstvolgende dagen al tijd zal vinden, want gij kunt u geen begrip vormen van zijn veelomvattendcn arbeid. Morgen, zeer vroeg, meld ik mij bij het secre tariaat aan om audiëntie. O, ik ben een man van gewicht bij het secretariaat en bovendien, zijne Eminentie weet immers waarover ik kom spreken. Het is heel wat anders dan wan neer de eerste de beste maar verzocht om toegelaten te worden ofschoon zijne Emi nentie, zooals ik u reeds zeide, ook zeer ge nadig en minzaam is jegens onbekenden." «Ja, ja," mompelde de Apuliër. «Iedereen roemt zijne goedheid en vriendelijkheid. Laatst zag ik nog met mijne eigene oogen Em manuele bleef staan. «Wat zaagt gij?" vroeg hij en keek zijn slacht offer met een loerenden blik aan. «Zijne Eminentie of beter gezegdhet gevolg van zijne Eminentie, want de Kardi naal zelf zat in een gesloten rijtuigde beide lakeien echter, die achter op het rytuig ston den, strooiden langs de geheele Chiaja zilver geld onder het volk, zoodat de lazaroni in niet te ontwarren hoopen op en over elkander lagen en aanhoudend «Leve zyne Eminentie" schreeuwden. «Ik ken dat," antwoordde Racosta, «en zijne Eminentie liet zeker de raampjes van zyn rijtuig neder en bedankte het volk en gaf het met de rechter hand zijn zegen Gij hebt zeker dat zachtmoedige, vriendelijke gelaat met bewondering aangestaard, de donkere oogen met de zwarte wenkbrauwen, die niet tegenstaande de zachtmoedige uitdrukking, welke over het gelaat verspreid ligt, het toch iets krachtigs, ik zou bijna zeggen, iets mar tiaals geven Salvatore schudde het hoofd. «Ik drong dicht genoeg naar voren," ant woordde hij na een kleine pauze, «maar Mon signore bleef onzichtbaar en een mosselhan delaar, die naast mij stond, verzekerde, dat zulks regel was. Emmanuele had dit antwoord vermoed en daarom bij zijne nauwkeurige beschrijving meer aan het gelaat van Marsucci dan aan dat van den Kardinaal gedacht. Als hij zich beider gelaatstrekken voor oogen stelde, kon hij zich niet ontveinzen, dat het niet moeilijk zou wezen door eenige kunstmiddelen werke lijk eenige gelijkenis te voorschijn te roepen. Het ronde, volle gelaat van Marsucci had, als hy in een goede luim verkeerde, iets min zaams, iets welwillendsop de martiale uit drukking van het voorhoofd en de oogen had Racosta den Apuliër thans voorbereid en ook hier was het «teveel" gemakkelijk weg te nemen. Marsucci had in de laatste maanden en tot groot leedwezen van Emmanuele, be wezen, dat hy een meester was in het hui chelen zoo hij dus voor de zaak te winnen was, waren alle hinderpalen uit den weg ge ruimd. De beide mannen bereikten de villa Reale en sloegen vervolgens de richting in naar het zeestrand, want het aantal wande laars onder het geboomte der villa werd hoe langer hoe talryker. «Ik ben niet alleen gekomen," begon Ra costa, «om u mede te deelen dat er niets is, dat uw wensch in den weg staat, maar ook, om n nog eens duidelijk uiteen te zetten, hoe moeilijk de taak is, die gy op u wenscht te nemen. Zonder twijfel is de som, die Mon signore ons zal toekennen, buitengewoon groot; maar het bewustzijn een roemrijken dienst aan het vaderland bewezen te hebben, zal u wellicht nog meer toelachen. Maar, maar signore, het is een heele ondernemingIk wil nu niet meer herhalen hoeveel ontberin gen gij zult moeten doorstaan, ik wil niet meer terugkomen op een langdurige gevan genschap achter de muren van Pizzo Falcone, op den slechten dank, dien de patriotten van u hebben zullenop één ding echter moet ik u nog wijzen eer het te laat is. Zult gij de kracht en de kalmte bezitten, om ahde phasen van een proces te doorloopen Zult gij by de tallooze verhooren u niet verspreken, niets anders loslaten dan hetgeen wij afgesproken hebben «Znlt gij u niet verraden bij het uitspreken van het vonnis, dat van de zyde der rechters natuurlijk ernstig gemeend is, en eindelyk bij het wegleiden naar de strafplaats tot op het laatste oogenblik, waarin u genade zal worden geschonken Hebt gij dat alles wel kalm overwogen De Apuliër staarde peinzend in de schui mende branding. De huichelaar had zijne be rekening goed gemaakt. Voor iemand van Salvatore's karakter bestond geen beter mid del om hem zeker te winnen, dan bedenkin gen te opperen en schijnbaar te doen, alsof men hem van de uitvoering wilde afhouden. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1