't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. MAGAZIJN DIÏ CONCURRENT. No. 1692. Zaterdag 4 Mei 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. SALVATOBH J. REIS, Oesterput. Spoorstraat385 SMBmottoMt O. J, JOH. BARÏÏEVELD. O O nt <0 Spoorstraat 385. f* B. KttFF&M, A. SENDERMAN, JU HIJS WULFT&G? HAARLEM 3 PorceleinGlas en Aardewerk. Yoor H.H. Winkeliers zijn de prijzen als aai ie Fabriette Maastricht J. "V^JSr WILLIGEN. KEIZERSTRAAT. C. ADRIAANSE. KEIZERSTRAAT. A. BRUINEMAN, Anna-P.-Polfler. W. JAGER GERL1NGS, 8EL- des- MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 19 m. Onderg. 7 u. 34 m. Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 Woensdag 8 Eerste Kwartier. Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Mei 1889. Op den dag van morgen 4 Mei zullen 75 jaren zijn heengegaan, nadat de be vrijding dezer gemeente uit de macht der Franschen heeft plaats gehad. Heel ons land had, met een groot deel van ons werelddeel, gezucht onder 't dwangjuk van keizer Napo leon I, doch de nederlagen van 't keizerlijk leger in Rusland en by Leipzig, hadden de aloude vrijheid der Staten en volk'ren doen herleven. Ook hier te lande was het met de overheersching der Franschen zoo goed als gedaan, alleen eenige versterkte plaatsen waaronder den Helder waren nog in de macht van den ten val neigenden overweldi ger gebleven. In deze vesting voerde het be vel de Admiraal Verhuell, die o. a. den luit. ter zee Rijk, evenals hy een Nederlander, tot zijn adjudant had. Verhuell had den eed van trouw aan den Franschén keizer afgelegd, en bleef dien eed tot aan het einde bandhaven. Wel trachtte hy zooveel mogelijk deze ge meente en hare bewoners te beschermen, doch hij kon niet verhoeden, dat de tyd van beleg van November 1813 tot Mei 1814 voor de bewoners van deze plek des lands een zeer benauwde tijd was, vol van ontberingen en vaak vol vrees voor naderende rampen. Toen eindelyk het bericht deze vesting bereikte, dat keizer Napoleon kroon en scepter had moeten neêrleggen en het eiland Elba tot wykplaats had gekregen, toen werden, met uitzicht op suecès, de onderhandelingen over de capitulatie aangevangen. Op 1 Mei 1814 kon aan de bevolking de blyde mare, worden verkondigd, dat men over de ontruiming dezer vesting was overeengekomen en in de kerken werden dien dag 't was een Zondag ge beden geuit voor 't Vaderland en voor den Souvereinen Vorst, later Koning Willem I. En eindelyk, op den 4en van Bloeimaand, verlieten de Fransche troepen met krijgseer deze veste, werd de Oranjevaan geheschen van den toren der Oude Kerk, tooide ieder zich de borst met het Oranjelint en klonk het ook hier aan Hollands noordpunt luide van mond tot mond«Oranje boven 1" De 4de Mei 1814 was hier ter plaatse een algemeene vreugdedag, waarop allen zich dankbaar ver blijdden over den terugkeer tot de vryheiden onafhankelijkheid. Toen het in 1864 vijftig jaar geleden was, dat deze gemeente van de Fransche overheer sching werd bevrijd, vierde men hier een luis terrijk herinneringsfeest, en ook op den 4en Mei 1884 werd het 70ste jaarfeest dier heu- chelijke gebeurtenis gevierd in een buitenge wone Volksbijeenkomst. In deze Volksbyeen komst werd o. a. een tooneelstukje opgevoerd, door een onzer plaatsgenooten vervaardigden getiteld«De laatste dag van Helder's beleg." Aan dat tooneelstukje ontleenen we ten slotte de dichtregelen, die door den vervaardiger aan een der handelende personen den dag vóór de bevrijding worden in den mond gelegd Daagt 't morgenlicht opnieuw, 't zal dan een feestdag (wezen, Waarop de vrijheidszon deez' Test Yoor 't eerst beschijnt; Terwijl de vreemde macht, die ons gesta&g deed vreezen, Goddank, voor goed uit deze steê verdwijnt. Geen dwinglandij zal ooit dit goede erf bewonen, Waar 't dankb're volk altoos 't Oranje-Stamhuis mint Steeds zal dat eed'le volk, steeds zullen Neêrlands zonen Den grond beschermen, waar men liefd' en eendracht (vindt. Oranje en Neêrland één, dit blijve in alle eeuwen De leus, zoowel in voor- als ook in tegenspoed; En wordt deez' vest' bestreen, dat Hollands fiere leeuwen Dan strijden voor dit erf met waren heldenmoed 1 De Helder blijv' steeds vrij van vreemde sla venboeien, Nadat hier jaren lang het vreemd geweld hield stand, Eendrachtig zij men hier en welvaart moog' hier bloeien; Terwijl de leuze blijft«Oranje en Nederland I" Dinsdagavond, 7 Mei, zal in Musii Sacrum een soiree gehouden worden, aan tooneel- en letterkunde gewjjd. Met een zeer goed gekozen programma zullen mevrouw Marie Verstraeten en de heer Albert Mutters dien avond optreden. Voor liefhebbers van letterkundige voordrach ten een uitstekende gelegenheid een avond aangenaam door te brengen. Oudeschild, 2 Mei. Gisteren is hier een vergadering ge houden, waarin besloten werd, om ter gelegenheid van Konings veertigjarige regeering, op 12 Mei een feest te vieren. Een voorloopige commissie werd be noemd. Zaterdag zal nader worden vast gesteld welke feestelijkheden zullen worden gehouden. Waarschynlyk zal wel weer een fraaie optocht worden georganiseerd. Van 1 Mei af mogen geen eieren van waterwild en van kivieten meer worden geraapten kievitseieren mogen na 5 Mei niet meer worden verkocht, te koop uitgestald of vervoerd. Men schryft uit Scheveningen 't Laatste bedrijf van een even droevig als kinderen tot leering strekkend drama werd Dinsdag alhier voleindigd. De moe der van de heide jongens, welke thans hun straf ondergaan wegens hun geweld dadig bedrijf jegens den heer S. te Sche veningen, heeft zich dit zóó zeer aange trokken, dat zij, na voor eenige dagen krankzinnig te zyn geworden, overleden is en Dinsdag van hier uit ten grave werd gebracht. 't Ouderhart van die moeder, welke een bekende vischvrouw was, werd te dieper geschokt, naarmate zij in te stel liger hoop had verkeerd dat de advocaat der jongens hen voor den aardschen rech ter zou weten vrjj te pleiten. Daarvoor had zy veel geofferd van hetgeen ze bezat, meubels, lijfkleederen, gouden en zilveren lijfsieraden enz. De hoop deed leven, maar toen ook het gratieverzoek geen verandering bracht, werd die kortelings nog zoo krachtige vrouw voor goed ge knakt en hebben dus haar zonen ook dit nog op hun geweten. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Maart 1889 verongelukt 86 zeilschepen, waaronder 4 vermisten, alsvan Duitschland 9, Amerika 16, Engeland 27, Oostenrijk 2, Denemarken 1, Frankrijk 3, Griekenland 1, Nederland 2, Italië 6, Noorwegen 16, Portugal 1, Rusland 1, Spanje 1. Door stranding verongelukren 54 zeil schepen, door aanvaring 3, door brand 5, gezonken zjjn er 6, verlaten 6 en afge keurd 6. In dezelfde maand verongelukten 15 stoomschepen, waaronder 1 vermist, als van Duitschland 1, Amerika 1, Engeland 9, Oostenrijk 1, België 1, Spanje 1, Frank rijk 1. Door stranding verongelukten 7 stoom schepen, door aanvaring 4, door brand 1, gezonken is er 1 en 1 werd er verlaten. Het tjalkschip van schipper Altena, thuis behoorende te Makkum, vertrok Dinsdag van Enkhuizen naar Amsterdam, en kwam, even na het verlaten der haven, in aanvaring met een andere tjalk, met het ongelukkig gevolg, dat het oumid dellijk zonkzelfs moest men de kleeren en een som geld, door den schipper in de kajuit gesloten, achterlaten. De opvarenden werden door de andere tjalk opgenomen en te Enkhuizen aan wal gebracht. Op het meer »de Brekken" (Fr.) is een bootje met vier heeren, di# uit spelevaren waren, omgeslagen. De vis- scher P. v. d. B., uit de Lemmer, was juist op het meer met zijn boot en slaagde er in al de drenkelingen te redden. Een persoon, in 't bezit der acte van onderwyzer, in Friesland woonachtig, heeft thans, na 70 malen tevergeefs ge solliciteerd te hebben, zich verhuurd alsbakkersleerling Op vele dorpen in Friesland ver gaderen de boereu om te besluiten, geen bod te doen by verhuringen, waarby strijk en verhooggelden worden uitgeloofd. Som- reeds di afgeschaft. mige verhuurders hebben die gelden Maandagavond is by het rangeeren der Gooische stoomtram op het emplace ment van de N. R. S. te Amsterdam, de hoofdconducteur Van Gils tusschen den trein geraakt, Een zijner beenen werd verbrijzeld en is afgezet. Te Bergen-op-Zoom is Zondagoch tend een 88-jarige dame om het leven gekomen door het in brand geraken van hare kleederen. Een kwartier vóór de ontdekking van het ongeval zat zij nog rustig aan de ontbijttafel, met een warme stoof onder de voeten. Vermoedelijk heb ben hare kleederen daardoor vuur gevat. Aan het postkantoor te Maastricht wordt een aangeteekende brief met f 150 vermist. De zaak is in onderzoek. Van het te Groningen te huis be hoorende galjootschip «Jacobus David," den 25sten Januari van Rochestar naar Leith vertrokken, is tot heden niets ver nomen. Men moet hierdoor tot het treu rig vermoeden komen, dat de gezagvoer der Martinus Frerik Rasker, oud 31 jaar en zijne echtgenoote Geziena Albers, oud 37 jaar, met hun 3-jarig zoontje, benevens de verdere bemanning hun graf in de golven hebben gevonden. Hun eenig 4- jarig dochtertje was te Groningen bij de familie achtergebleven. Oudervreugde Bij de voltrekking van een huwelijk op een plaats in Noord-Brabant, gaf de vader der bruid, op de vraag van den ambtenaar van den burgerleken stand, >of hij toestemming gaf tot het huwelijk zyner dochter?" ten antwoord: «ja om van haar af te komen, want zij is altijd zoo kwaad voor mij geweest!" Een Fransch blad verhaalt van een verbazende erfenis, die meer dan 200 jaren geleden door een zekeren Jean Thierry te Venetië zou zijn nagelaten en thans met de interessen er bij, meer dan 600,000,000 frs. bedraagt. Weldra zal dit fortuintje aan de rechtmatige erfge namen door den Franschen Staat worden uitbetaald. Op den spoorweg tusschen Warschau en Wilna is dezer dagen weder een moord gepleegd. De advocaat Sahn, mede-direc teur der groote Russische spoorweg-maat- schappy, werd dood gevonden in een wag- gon eerste klasse, met bloedige kogel- wonden aan het hoofd. Men meende eerst, dat de ongelukkige zichzelven van het leven beroofd had, maar uit verschil lende omstandigheden, o. a. sporen van een heftige worsteling, welke de kleede ren des dooden vertoonden, is duidelijk gebleken, dat men hier met een moord te doen had. Verscheidene personen moeten als ver dacht van de misdaad in hechtenis ge nomen zjjn. Heldersche Moppen. Boerin tot haar dochtertje«Anne, Anne, loop eens gauw als een meid naar de keuken en hang do melk over 't vuur. Daar komen vreemdelingen. Zij zullen wel om melk zoo warm van de koe vragen." o Boter aan de galg gesmeerd Hij «Ik bezweer je, lieve, me moeten ons huishouden wat inkrimpen. Ik heb van mijn zakgeld dezen winter reeds 15 gulden be spaard". »Zij „Wat ben je toch goed, lieveling. Je hebt zeker gespaard, om de naaistersrekening te betalen, die van morgen gekomen is." Marine en Leger. Dinsdagmorgen te 10 ure had de overgate plaats van het bevel over het 2e bataljon mari niers te Willemsoord door den aftredenden luit*- kolonel P. Spanjaard aan den kapitein J. L. Cadet, die bedoeld commando tijdelijk zal waar nemen. Voor het front van den troep richtte voor de laatste maal genoemde hoofdofficier eenige harte lijke en kernachtige woorden tot zijne onderge schikte officieren, onderofficieren en minderen, en drukte daarbij den wensch uit, dat het korps mariniers zijn ouden roem zoude blijven handha ven en steeds zijne plichten jegens vorst en va derland zou vervullen. Hij wees verder op de onmisbaarheid van het korps voor de marine, en zou steeds diens ver richtingen met oprechte belangstelling blijven volgen* Hierop aanvaardde de kapitein Cadet het bevel, waarbij hij namens bet bataljon den overste een hartelijk vaarwel toeriep. Dat die woorden weer klank vonden in de gemoederen zijner hoorders, bleek uit het driewerf herhaalde geestdriftvolle hoera, waarmede die rede werd beantwoord. Na afloop der officieele plechtigheid boden de officieren van het bataljon in hunne wachtkamers den gewezen chef een afscheidsdronk aan, waar bij de gesproken woorden slechts eene zwakke uiting waren van de gevoelens van hoogachting DOOR 18.) E. ECKSTEI N. HOOFDSTUK V. Te twee uur in den namiddag had het marktschip de haven van Capri verlaten en stuurde nu midden door dc golf den steven gericht naar de schitterende kust, wier golvende lijnen zich van den vuurtoren van Molo in de richting van Portici tot op verren afstand uit- trekken. Helder en zonnig lag het onvergetelijk pa norama van Napels voor de oogen der passa giers een flinke bries bracht de azuurblauwe golven in beweging en deed de schitterende rookwolk boven den Yesuvius op zyde neigen, zoodat deze er uitzag als een door den storm gebogen, reusachtige pijnboom. Voor op het dek zaten twee jonge meisjes beiden waren in gedachten verzonken en toch was de uitdrukking op haar droomerig gelaat geheel verschillend. De «ene was Maria, de algemeen bewon derde Zingarellado andere Giulietta, bij wier moeder Signore Cesari, de Napolitaansche rechtsgeleerde, zijn intrek genomen had. Op het mooie gezichtje van Maria lag eene uit drukking, die het midden hield tusschen blijde hoop en angstige gejaagdheid. Van tyd tot tijd vertoonde zich tusschen hare wenkbrauwen de eigenaardige rimpel, die getuigde van het ernstig nadenken, dat geen plaats overlaat voor andere gedachten. Voor de schoonheid van het heden, voor het heerlijke schouwspel, dat de golf aanbood, had zij geen enkelen blik over. Giuliette, anders de vroolijkheid zelve, scheen weemoedig gestemd er lag een vochtig waas over hare oogen en toen zij nu een blik wierp op het langzaam verdwijnende Capri, rolden een paar dikke tranen over hare wangen. Niettegenstaande dien weemoed maakte het meisje den indruk van eene harmonische kalm te; men kon haar aanzieD, dat deze tranen baar niet ontlokt werden door heftige aandoe ningen, maar door een stil verdriet, dat men te boven komen kan zoodra het hart daartoe het onwrikbare besluit genomen heeft. De gewaarwordingen, die haar vervulden, hadden eene edele uitdrukking aan haar lief, maar anders onbeduidend gezichtje gegeven. En wie nu het lachje opmerkte, dat na die Vluchtige opwelling van verdriet om het klei ne, rozeroode mondje speelde, moest wel tot de overtuiging komenDie Giulietta weet wat zij wil en beter nog: wat zij wil, is goed. Er was ongeveer een uur verloopen zonder dat de beide meisjes eenige notitie van elkan der genomen hadden. Maria, die later aan boord was gekomen dan Giulietta, lipd haar voormalig speelmakkertje begroet met die af getrokkenheid, welke Giulietta zoo goed van haar kende, en daarna vlak tegenover haar op eene bont geverfde, houten kist plaats ge nomen- Al was Giulietta niet zoo zeer door hare eigene gedachten in beslag genomen geweest, Maria's stilzwijgendheid zou haar van elke poging, om een gesprek aan te knoopen, heb ben doen afzien. Niettemin gaf zy Zingarella vriendelijk ant woord, toen deze nu opstond en vóór haar staan blijvende, plotseling vroeg «Gaat gy boodschappen do«n in Napels?" Driftig, barsch zelf, werden die woorden uitgesproken zij schenen het gevolg te zijn van het ontstuimig verlangen om zoo snel mo gelijk ontrukt te worden aan den tooverkring, waar binnen hare eigene gedachten gebannen waren, uit den maalstroom van overpeinzingen, die haar hart bonzen en haar brein duizelen deed. «Boodschappen niet, maar ik moet er toch voor zaken heen," antwoordde Giulietta. «Gij weet toch, dat mijn broeder in Salerno op school zal komen. Dat wil zeggenniet, wat men gewoonlijk »op school" verstaat, waar men het alphabet en het tellen leert, dat kent hij al langmaar waar allerlei we tenschap en de taal der kerk «Jawel, dat weet ik. Heel Capri was er verbaasd over. Ik zelve ben erg blij, dat Alexandro zoo knap wordt. Toen hij zijn arm brak, die later zoo slecht genas, meenden allen, dat hij nu nimmer iets zou kunnen worden, maar ik dacht dadelijk de pastoor heeft gelijk, als hij zegt, dat de jongen een helder hoofd heeft en dat niet elke zoon van een visscher ook visscher behoeft te wor den." «Nietwaar «Maar wat heeft dat nu te maken met uwe reis over Napels? De weg naar Salerno gaat toch over Sorrsnte «Ik ga niet naar Salerno, ofschoon het voor moeder en mij een ware geruststelling zou geweest zijn, als ik juist daar iets gevonden i had." «Gevonden «Ja, gij begrijpt toch, dat de school, waar Latijn onderwezen wordt, vreeselijk veel geld kost, en nu meende moeder, dat zij het huis houden wel alleen bezorgen kon. Ik moet wat verdienen, Maria, anders is er niet ge noeg. Reeds van Juni af hebben wij naar iets voor mij gezocht. Eerst in Salerno. Alle diensteD, die goed zijn, waren bezet en die open waren, worden zóó slecht betaald, dat ik mij zelve nauwelijks zou hebben kunnen behelpen. Ook in de hoofdstad ging het niet gemakkelijk. Eindelijk nog geheel onver wacht kregen wy bericht van onzen agent en daar het aanbod mij geschikt voor kwam «Dus in een dienst?" vroeg Maria. (Wordt vervolgd). Heden ontvangen versohe ge rookte ELFT. Alsmede gerookte ZALM. FALING in gelei van af I f 0.90 tot f 1.60 de fleaoh. +5 is het allergoedkoopste Q (8 adres van eigengemaakte xt solide Meubelen. Opruiming van een partijtje (O O) Zuidstraat M 78. MattenKleeden en KarpettenTafel-, Vloer en Looperteil. Cocoe-, Manilla-, Spart,- en RandmattenMahony- en Notenhouten- Raam- Garnituren. Kanaalweg. Verfgoederen worden In hoogstens Ultstoomgoederen Rouwgoederen afgelsrerd. 45 M SPÉCIALITEIT in WESTSTRAAT L 87. WESTSTKAAT L 88. Beveelt zich beleefd aan voor de levering van nette sterke Dames-Laarzen, K.nmgareii met ver lakte en matlederen Kransen a f4.25. f4.50 en f5JSO. Verder alle dagelijksche artikelen, Zeer sterke Heeren-Bottines d /5.SO. Maatwerk en reparatlën worden spoedig en net afgeleverd. a 35 Ct. per pond. Firma J. H. ENSCHEDÉ, Wijnhandelaars, Haarlem. Depót en kantoor te Helder'. Keizerstraat No. P. 448-40. Vertegenwoordiger de Hr. S. C. RAVEN Jr. Specialiteit in zuivere Wijnen en Cognac. 3". A. Zoetelief, beveelt zich beleefdelijk aan voor het weghalen, schoonmaken en bewaren der Kachels, liannnlwog ÏOI

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1