't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1694. Zaterdag 11 Mei 1889. Zeventiende Jaargang. Alsonnement KALENDER DES WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING FEUILLETON. G-A.X/V-A.TOIEeiE] per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontien van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 8 m. Onderg. 7 u. 46 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Volle Maan. Donderdag 16 Vrydag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 Mei 1889. Voor den gelukkigen ommekeer in den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning en tot erken telgke herinnering van Hoogstdeszelfs 40-jarige regeering over ons dierbaar Vaderland, zal a. a. Zondag in de R.-K. Parochiekerk worden uitgevoerd de groote Mis No. 3 van Johs. Verhulst en de Lofzang »Te Deum Laudamus" (vierstemmig) van onzen plaat selijke muziekmeester,den hr. H. A. Egbers. Door de R.-K. kiesvereeniging al hier is tot candidaat voor het lidmaat schap der Provinciale Staten gesteld de heer mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer. Het getal der Vereenigingen is ver meerderd ter dezer plaatse met één en wel onder den naam van »Door eenvoud groot". De leden er van zijn torpedisten, die daarmede onderlinge gezelligheid, in verband met nuttige belangen, beoogen. Maandag 6 Mei 11. gaven zij van dit eerste reeds bljjk door een bjjeenkomst in 't Café Hoffman", waar op verdienstelijke wjjze een paar blijspelen werden opgevoerd. >De jager, huzaar en Oestermeisje" en De barbier-brugwachter". In beide stuk jes werd de heer P. Sinjewel voor zgn spel met veel toejuiching begroet, en lof kwam toe aan mej. G van Wolferen, die in haar rol als Oestermeisje goed voldeed. 't Geheel, dat zeer in den smaak viel, werd met een genoegeljjk bal besloten. De Regeering stelt bg het deswege aan de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp voor, wegens door het departe ment van marine gedane verstrekkingen ten behoeve van dat departement, voor den dienst 1888 beschikbaar te stellen een som van f67,097.03, a. a. bestemd voor: aanschaffing van materialen; aan schaffing en herstelling van voorwerpen, benoodigd voor den aanbouw, de aftim mering enz. van schepen en vaartuigen op 's-Rgks werven en bjj particulieren aanschaffing, wijziging, onderhond en her stelling van geschut, affuitage enz., van projectielen, torpedo's enz.en kosten van aanbouw enz. betreffende de hydrographie. Al de gemeenten op het eiland Texel zullen den 12n Mei in feestdos prjjken. Ofschoon de tjjd, die ons van het 40-jarig regeeringsjubilé van onzen ge- eerbiedigden Vorst scheidt, kort is, worden in alle oorden van ons land met bekwa men spoed toebereidselen gemaakt, om dien heugeljjken dag zoo feesteljjk mogelijk te herdenken. In Friesland worden tegenwoordig ongehoorde sommen geboden voor weiden, zeker ten gevolge van den voorraad gras, die nu reeds in de landen staat. Ouden van dagen herinneren zich niet, om dezen tijd van 't jaar ooit de landen zoo schoon gezien te hebben. De meesterknecht der gasfabriek te Oudenbosch, C. Roepen, die sedert het overigden van den heer F. met de directie belast was, is Zondag in den vroegen ochtend op noodlottige wgze om het leven gekomen. Een lek willende stoppen, is jj gestikt. Hg laat een vrouw met 4 kinderen na. Men zal zich herinneren, dat eeni- gen tijd geleden te Bozum een oude, kinderlooze vrouw stierf, in wier woning later ongeveer f 40,000 aan geld werd gevonden. Het bleek vervolgens, dat zij ook nog vrij wat vaste goederen had bezeten. Nu het op de verdeeling der niet onaanzienlijke nalatenschap aankomt, zijn niet minder dan ruim 180 erfgenamen komen opdagen. Te Heerde was Zondag een loteling, die dit jaar in dienst moest, aan het stroo pen. Kort bij zijn woning schoot hij op een haas, met het ongelukkig gevolg dat de loop van het geweer geheel uit elkaar sprong. Zijn vader zag hem vallen en dacht dat hij wegkroop voor onraad, maar toen hg niet weer opstond en de vader er heen ging om te zien, vond hij hem dood. Het geheele hoofd was verbrij zeld. Een zeer treurig voorval had Maan dagavond omstreeks 12 uren aan de Pa viljoengracht te 's-Hage plaats. Een bejaarde vrouw, die kort geleden het ziekenhuis verlaten had, sprong in een vlaag van krankzinnigheid te water. Haar zoon sprong om haar te redden haar na. Het gelukte aan voorbijgangers de moeder, ofschoon bewusteloos, te redden, doch, bljjkbaar niet wetende dat ook de zoon te water lag, duurde het vrg lang alvorens men tot die wetenschap ge komen ook den jonkman trachtte te redden. Men haalde slechts een lgk op. De moeder overleed Dinsdagochtend. Een te Arnhem woonachtig persoon, die pas in het bezit was gesteld van een som gelds, afkomstig van een erfenis, bemerkte dezer dagen, dat er f1300 aan de som ontbrak. Tegelijkertijd kwam hg tot de ontdekking, dat dej vrouw, met wie hg leefde, verdwenen was. Deze vrouw is door de politie opge spoord en aangehouden. Zg beweert, wel te weten, dat het geld weg was, maar niet, waar het gebleven is. De consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam heeft bij vleiend schrgven ter kennis van mej. C. M. Rantwgk, te Scheveningen, gebracht, dat bij besluit van den President van de Fransche re publiek, dd. 11 Februari, haar is toege kend de groote gouden medaille le kl., wegens haar zelfopofferende daad en moe dig gedrag, aan den dag gelegd op den 21en November jl„ door in zee te gaan, ten einde den Franschen matroos Fran- £ois Personique, schipbreukeling van de »Ango", te redden. Een ingezetene van Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, heeft, naar men verneemt, als een hulde voor den goeden geest, die tijdens de April-feesten 1887 de inwoners van Amsterdam heeft gekenmerkt, een som van f 10,000 ter beschikking van den burgemeester gesteld. Dit bedrag zal, aldus heeft hg verklaard, een eerste bijdrage vormen voor de op richting van badhuizen voor den werken den stand. In Duitschland is een werkstaking in de kolen mijnen uitgebroken. In het district Bochum in Essen staat in 30 mijnwerken de arbeid stil. Woensdag heeft er een bloedige botsing plaats ge had tusschen de soldaten en de werksta kers bg het mijnwerk Graf Moltke nabij Gladbeek. Drie lieden werden gedood en vjjf verwond. In de gietstaalfabriek van Krupp is ten gevolge van het ge brek aan steenkolen het aanmaken van Bessemeer stalen rails enz. gestaakten ook te Schalke zijn eenige groote wals- werken tot stilstaan gebracht. van den Raad der gemeente Helder, op Woensdag 8 Mei 1880. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig zijn de heeren Franken, Verfaille, Govers, van Wijn gaarden, Over de Linden, Oudenhoven en van Neck. Bij de opening der zitting houdt de Voorzit ter eene rede, waarin hij herinnert aan de dagen, waarop men, vol bezorgdheid, vernam hoe Z. M. ernstig lijdende was, zoodat zelfs de Volksver tegenwoordiging zich genoodzaakt zag te beslui ten, de waarneming der Koninklijke macht aan den Raad van State op te dragen. Gelukkig had die onrustbarende toestand voor een beteren plaats gemaakt, zoodat Z. M. de teugels van 't bewind weder heeft kunnen aanvaarden. De vreugde over dit herstel, gevoegd bij de drie eeuwenoude, nauwe verwantschap tusschen het Huis van Oranje en 't Nederlandsche volk, zal wel aaanleiding geven, dat de a- s. viering van 's Konings 40-jarige regeering met luister zal plaats hebben. Deze feestviering heeft aanleiding gegeven, dat de Voorzitter over eene aan de Feestcommissie te verleenen bijdrage de leden- door toezending eener circulaire heeft zoeken te polsen, terwijl deze buitengewone zitting bestemd is om in deze een bepaald besluit te nemen. Na dit inleidend woord drukt de Voorzitter als zijne meening uit, dat de te verleenen subsidie moet bestemd zijn uitsluitend voor een feest voor de leerlingen der openbare en bijzondere scholen in deze gemeente. Tot het bepalen van de hoe grootheid der toetestane som tracht hij van de zijde der leden een voorstel uit te lokken. Eene levendige discussie volgt, waarbij door den heer Korver wordt herinnerd aan zijn bij de begroo ting voor 1889 gedaan voorstel, om het bedrag, uitgetrokken voor publieke vermakelijkheden, met het oog op het a.s. Oranjefeest hooger te stellen dan op het cijfer van f 150. Dit voorstel vond toen bij de leden geen bijval. Herhaaldelijk wordt door den Voorzitter verze kerd, dat de gelden, hoewel aan de Feestcom missie aftestaan, uitsluitend ten behoeve van schoolfeesten zullen worden aangewend, en dat zoowel de leerlingen der bijzondere als die der openbare scholen in de feestelijkheden gelijktijdig zullen deelen. Verder wordt te midden der dis cussie als vaststaande aangenomen, dat bij gele genheid van het feest aan 't Raadhuis eene gas- illuminatie zal worden ontstoken. Ten slotte wordt, met 8 tegen 2 stemmen, besloten, nit de gemeen tekas ten behoeve van een sohoolfeest, f 800 toe te staan. Tegen stemden de heeren Janzen en Hoogenbosch. Ofschoon de Voorzitter meende, dat in deze buitengewone zitting geene andere onderwerpen behoorden behandeld te worden, wordt toch door den heer Korver gesproken over de prijsuitdee- ling, die dezer dagen aan de openbare scholen in deze gemeente plaats heeft, zonder dat daarbij wordt gelet op het gebeurde bij de behandeling der begrooting voor 1889, toen de heer Franken aantoonde, dat ook de leerlingen der bijzondere scholen in 't voorrecht om prijzen te ontvangen, behooren te deelen. Uit de diecussie, die op deze aanmerking volgt, blijkt, dat door B. en W. op 22 Maart 11. bij missieve het gevoelen van de Plaatselijke School commissie voor dit onderwerp is gevraagd; dat het antwoord daarop jl. Vrijdag bij B. en W. is ingekomendat de Voorzitter, tengevolge van ongesteldheid, daarvan eerst jl. Zaterdag heeft kunnen kennis nemenen dat ook hij afkeurt, dat de prijsuitdeeling, met uitsluiting van de leerlingen der bijzondere scholen, heeft plaats gehad, terwijl toch twee leden der school com missie als roadaleden van de opmerking des hee ren Franken hadden kennis genomen. de heer Vos (voorzitter der schoolcommissie^ verdedigt de gevolgde handelwijze en deelt een en ander uit het advies der commissie mede. 't Blijkt daaruit, dat de som, voor schoolprijzen uitgetrok ken, tengevolge der uitbreiding van 't aantal kin- ren, moet worden verhoogd en dat dit jaar nog geene prijsuitdeeling op de bijzondere scholen Icon plaats hebben, omdat zoodanige handeling vooraf moet worden voorbereid. 't Af keurend oordeel des Voorzitters van de plaats gehad heb bende prijsuitdeeling wordt door den heer Kor ver met genoegen vernomenover 't advies, welks inhoud door den heer Vos werd medege deeld, is genoemde heer heel wat minder vol daan. De heer Hordijk dringt inmiddels op sluiting der diseussie aan. De verdere behande ling van dit onderwerp wordt verdaagd tot de volgende zitting, waarna de vergadering door den Voorzitter voor gesloten wordt verklaard. Gemeenteraad van Wieringen. Op 7 Mei 1889. Voorzitter de heer van Kempen. Afwezig met kennisgeving de hr. W. Heijblok. Idem zonder kennisgeving de hr. 8. Strand. 2 toehoorders. De Voorzitter opent de Vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Ingekomen stukken: Kennisgeving dat het kohier van den Hoofdei, omslag door Ged. Staten is goedgekeurd, evenals de benoeming van den heer Maats tot gemeente geneesheer. Kennisgeving van het ongunstig oordeel van Gedep. St. oTer het beheer van den sedert ontslagen Gemeente-ontvanger. Kennis geving van den hr. Maats dat hij, naar aanleiding van zijne benoeming tot gemeente-geneesheer, op houdt lid van den Raad te zijn. De Voorzitter stelt voor om de aanbesteding van het verbouwen der school op Hypolitnshoef in plaats van 15 Mei op 17 Mei te houden en daags te voren aanwijzing te doen, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen, evenals het toestaan eener subsidie van f100 uit de gemeentekas voor de feestviering op 12 Mei a.s. Daarna doet de Voorzitter het voorstel om het tractement van den te benoemen gemeente-ontvanger te verhoogen met f 200, en alzoo te brengen op f 500, waartoe met 3 tegen 1 stem, die van den hr. Kooij, wordt besloten. Een voorstel van den hr. Asjes, om den zakelijken borgtocht van den gemeente-ontvanger van f 1500 te verhoogen tot f 3000, wordt met alg. stemmen aangenomen; waarna de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. EEN FEESTKLANK. Lente strooit zoo kwistig Bloemen in het rond, Alsof 't haar bekend was, Dat in dezen stond Neerland hoogtij vierde, Met verruimden geest, Op dit onverwachte Schoone jubelfeest. Vele bange weken Zgn voorbijgegaan Tal van pijnlijke uren Moest de Vorst doorstaan. Maar de bigde mare Klinkt langs boscb en veld Neerland juich, Uw Koning Is thans weer hersteld!" Danken wij den hemel Dan uit bigde borst, Op dit veertigjarig Feesttg van den Vorst. Nederlanders, jubelt Uwen Vorst ter eer! Dat Hg vele jaren Nog in vree regeer W. M. Tz. Marine en Leger. De luit. t. z. 2de kl. J. M. P. Kluit, zal 22 Juni per stoomschip „Prins van Oranje" van Amsterdam naar Oost lndië vertrekken, als com mandant van een transport marine schepelingen. Onderofficieren en minderen der zeemacht, die geen gebruik verlangen te maken van den hun reglementair toegekenden jenever, zullen daarvoor een geldelijke vergoeding ontvangen, welke bij koninklijk besluit is vastgesteld op f 0,90 buiten gaats voor het gewone rantsoen, en fO.OS voor elke andere verstrekking, zoowel binnen- als buitengaats. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. sohroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. t. z. J. P. Mercier, den 6n dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. De plaatsing van den ln luit. der mariniers J. P. A. Termaat aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen" is ingetrokken. Ter zijner vervanging is aangewezen de ln lnit. der mariniers G. Faassen. door 20.) E. ECKSTEIN. Toen Maria zich na eenige oogenblikken omkeerde, vertoonde zich de ingang evenals de uitgang als een schitterend wit punt in eene onafzienbare verte. Zij verhaastte haar tred. »Als die nauwe opening zieh eens sloot!" fluisterde zy. «Als de berg eens boven ons instortte!" Terwijl zy zoo sprak en haar mooie hoofdje teeder tegen den schouder van den geliefde aanvleide, was het de vraag waaraan zy het meest dacht: aan de rotsmassa's van Posilip- po of aan het plan, welks duistere wegen zy zoo straks met Salvatore zou bewandelen. Een onuitsprekelijke angst overviel haar, eene heimelijke huivering, die niet van haar week, vóórdat zij de eerste huizen Fuorigrotta voor zich zag. Reeds breidde de schemering zich uit over de vlakte aan gene zijde van don bergrug, toen het paar den straatweg naar Banli be reikte. Diepe stilte heerschte op de boekweit en maïsvelden, geen levend wezen vertoonde zich langs den onafzienbaar langen, rechten weg. Na eenige honderden schreden te zijn voortgewandeld, gingen zij aan de helling van den weg zitten, dicht by een dier zware a- hornboomen, welke hier eene allee vormen yan een uur lengte de schoonste van ge heel den omtrek tegen hunne gewoonte loos den beiden een smartelyken zucht, toen zij eindelijk eens een vertrouwelyk woord zouden kunnen wisselen. Salvatore, die onder den invloed was van Zingarella's stemming, had in den somberen tunnel een voorsmaak gehad van de dagen en weken, welke hij in Pizzo Falcone zou door brengen, en toen hij tot het besef kwam, dat in de gevangenis dat bekoorlijke hoofdje niet tegen zijn schouder leunen, dat zachte handje de zijne niet drukken zou, toen verloor hij gedurende eenige oogenblikken den moed en de veerkracht, die hij zoo noodig had, en de schaduwzijden van het schitterende plan traden voor de eerste maal duidelijk op den voorgrond. Ook Maria was nog niet geheel tot zich zelve gekomen. De gedachte aan de scheiding, het vooruitzicht op den aanstaanden stryd en een gevoel van twijfel aan den goe den uitslag alles kwam nu te zamen. In den aanvang onderdrukte zij hare ge waarwordingen. Beide armen om den hals van den geliefde geslagen, smeekte zij hem haar thans alles mede te deelen wat hy met den politie-beambte had op touw gezet. Salvatore vertelde haar alles overeenkomstig de waarheid. Alleen veranderde hy den naam van zijn medesamenzweerderhij noemde hem Carlo Grisi. Racosta had den liehtgeloovigen Apuliër overtuigend aangetoond, dat zulks noodzakelyk was: want indien men Maria in verhoor nam, zou het onder alle omstan digheden beter zyn dat de naam Racosta, die natuurlyk in den loop van het proces meer malen geroemd zou worden, haar geheel on bekend was. Dat zou haar de rol van on wetende gemakkelijker maken. Maria zat met ingehouden adem te luisteren. Dat monsignore de Fabria in de gevraagde audiëntie bewilligd en zich bereid verklaard had het vermetele plan met Salvatore en Carlo te bespreken, gaf voor Zingarella den doorslag. Nu viel er immers niet meer aan te twyfelen of haar geliefde wel verstandig handeldenu was het bewezen, dat ook de Kardinaal het plan goedkeurde als de daad van een echt patriot en goed katholiek. Zijne Eminentie gaf er zelf om zoo te zeggen de wijding aan en den zegen, die een waarborg was voor den gunstigen uitslag, »Nu nog één ding," fluisterde Salvatore, nadat hij zijn verhaal geëindigd had. „Het geen ik u nu nog te zeggen heb, is naast het vurig verlangen, om u nog eenmaal in myne armen le sluiten de hoofdreden, waar om ik u verzocht bij mij te komen. Ik kon en mocht niet schryven, want dat zou gevaar lijk kunnen zijn. Luister dus en beloof my, dat gij doen zult wat ik van u verlang. Het is onvermijdelijk, Maria, dat gij, zoodra myn aanslag op monsignore de Fabris bekend is geworden, den grootst mogelyken toorn voor wendt want zoo zei de politie-beambte er kan niet genoeg zorg worden gedragen, dat de aanslag werkelijk gehouden wordt voor hetgeeD, waarvoor wij hem willen laten door gaan- De partij der liberalen is oogenblikke- ljjk gereed met verdachtmakingen. Vroeger reeds, negen of tien jaar geleden, toen een dergelijke aanslag plaats had dat wil zeg gen: een werkelijke aanslag hebben die vryheidskraaiers stoutweg beweerd, dat de regeering dien op touw had gezet. Zoo zal men ook ditmaal de geringste vingerwijzing aangrijpen om hetzelfde verhaal in omloop te brengen en daarom, Maria, moet alles in het werk gesteld worden om de echtheid van ons comediespel zoo waarschijnlijk mogelijk te maken. Ik geloof dan ook hoe hard het mij ook vallen zal dat er geen beter mid del is om de geloofwaardighnid te verhoogen, dan het afbreken van onze betrekking, zoodra gij het bericht van den aanslag ontvangt. Zij keek hem aan met een angstigen blik. „Moet ik dat doenstamelde zy met bevende lippen. „Ik zou „Ja, Maria! Het stuit ook mij tegen de borst, maar bedenk toch Zoo gij my te genover de wereld trouw blijft, kunt gij, zon der het te willen, in verdenking komen, dat gij de daad verontschuldigt, ja zelfs billijkt. En voor den slimmen rechter is de afstand tusschen het goedkeuren van en het mede plichtig zijn aan eene daad niet groot. Het is immers natuurlijk, dat gij van mij zoudt afzien, wanneer ik in ernst zulk eene misdaad beging „Nimmer!" riep Maria hartstochtelijk uit. »Wat er ook gebeure, ik zal u liefhebben tot myn laatsten snik." Zij sloeg by deze woorden de armen om rijn hals. «Deze liefde zal mij kracht geven," hernam hij na een kleine pauze, «om mijn plan tot het laatste toe door te zetten. Ach, Zinga rella, verukkelyke, eenige Zingarella wat bekommert gij u om de ellendige praatjes van de menschen Zelfs, wanneer gij schijn baar van mij gescheiden rijt, zullen onze har ten ieder uur, iedere sekonde voor en met elkander spreken; zelfs in onze droomen zul len wij bij elkander zijn; gjj behoort mij toe, evenals ik geheel de uwe ben. Maar gy moet u schikken. Zie Maria, al bereikt gij er slechts dit eene mede: dat de politie u niet ondervraagt. Gy kunt niet gejooven hoe die menschen de kunst verstaan hunne slacht offers uit te hooren. Ik zal niet rustig in de gevangenis van Pizzo Falcone zitten, als gy mij niet gezworen hebt «Alles wat gij wilt," sprak zy met een zucht. Hij ontwierp nu een plan met haar, geheel volgens de aanwijzingen van Racosta, en schreef haar eene bepaalde gedragslijn voor. Zij beloofde alles nauwgezet op te vol gen en zei op allesja meer dan ooit bevond zij zich onder den invloed van dezen raadsel- achtigen, onweerstaanbaren man. Plotseling stond hij op. „Kom, het is donker geworden 1" sprak hij en bood haar de hand om haar op te richten. „Zjjt gij vermoeid?" „Vermoeid? Als ik bij u ben?" „Laat ons dan langs het strand terugkee- ren. Ik heb een afkeer van dien tannel. Ik moet gebruik maken van ieder uur, om van mijne vrijheid te genieten. Wellicht reeds deze week (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1