PROGLAfflATIE. Borierle Stand, mfierinp, Advertentie n. In elke straat trokken versieringen de aan dacht, zoowel in winkels als aan particuliere huizen. Op vele plaatsen zag men 't portret of do buste van Z. M. den Koning, tusschen groen en bloemen prijken, waarby men trachtte elkander in smaakvolle rangschikking te over treffen. In de manufacturenwinkels had men op 't fraaist geëtaleerd, zoowel met oranjelin ten en sjerpen als met de geliefde Yaderl. driekleur, 't Ontbrak dan ook niet aan koo- pers, zoodat de winkeliers somtyds geen han den genoeg hadden om te helpen. Zoo naderde langzamerhand 't uur van middernacht, waarop de feestelijkheden moesten aanvangen. Op 't Havenplein stond tegen twaalf uren een onafzienbare menigte menschen geschaard, en nauwelijks hadden de torenklokken 't mid dernachtelijk uur aangekondigd, of de tam boers, hoornblazers en pypers der verschillende wapenen van 't garnizoen sloegen en bliezen er krachtig op los. Daarna klonk plechtig door de nachtelijke stilte 't bekende koraal van Luther, //Een vaste burg is onze God", heer lijk uitgevoerd door 't Stafmuziekkorps der K. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning. Vaderlandsche en andere liederen volgden, waarbij de muzikanten werden be schenen door fakkellicht, dat, evenals 't Ben- gaalscli vuur, hetwelk men van tijd tot tijd liet branden, tegen den donkeren hemel een prachtig effect maakte. Zondagmorgen keek 't Meizonnetje vriende lijk tusschen de wolken door en voorspelde een aangenamen dag. Welk een feestelijk aan zien had de plaats onzer inwoningOveral, waarheen 't oog zich wendde, zag men de geliefde kleuren onzer vlag, door een zaeht koeltje bewogen, in 't zonnelicht blinken en wapperden de oranjewimpels vroolijk heen en weer. Toen de klokken de geloovigen ter kerk riepen, stroomde 't volk naar de bedehuizen der verschillende gezindten. Daar werden, naar de wijze onzer voorvaderen, door de onderscheidene voorgangers der gemeente beden omhoog gezonden naar den Koning der Konin gen, om te danken voor's Vorsten verbetorden gezondheidstoestand, en den wensch geuit, dat diens leven nog j aren mocht verlengd worden. Vroegtijdig was men 's Maandags op de been om tegenwoordig te zjjn bij de generale reveille. Reeds ten vjjf ure bewoog zich de menigte in de richting van 't Westplein. Zoodra °de klokken half zes hadden aangekondigd werden de trommen geroerd en klonken de tonen van hoorns en fluiten, 't Waren de tamboers, hoorn blazers, en pijpers van de infanterie, schutterij, artillerie en mariniers. De Stafmuziek liet zich hooren en als grond toon tusschen de muziek donderden de kanonnen van de Oostbatterij. Nauwelijks had men dit nummer van feest programma genoten, of men maakte zich gereed getuigen te zijn van 't schoolfeest, dat bestond in een optocht van de kinderen der verschillende scholen alhier, omstreeks 3000 in getal. Elke school werd voorafgegaan door haar banierdrager. Omstreeks half negen stonden de kinderen, ouder geleide hunner onderwij zers, geschaard op 't Stationsterrein. De op tocht bewoog zich door de Spoorstraat en Weststraat tot aan den Kruisweg en volgde verder den Kanaalweg tot aan 't einde Dijkstraat. Een menigte toeschouwers stond geschaard langs den weg, dien de optocht passeerde, 't Fraaiste nummer van 't programma was onge twijfeld de school van den hr. D. A. G. Vas- tenou. De leerlingen waren gecostumeerd en zaten te paard. In de scholen werden de kinderen bij hunne terugkomst getracteerd, waarna zjj zich in op gewekte stemming huiswaarts begaven. Tegen elf uur stonden de troepen op 't Ha venplein geschaard, waarbij ook de d.d. Art.- Schutterij werd opgemerkt, tot het houden van paraden. De gepavoiseerde oorlogsschepen vormden een passenden achtergrond bij dit mi litair schouwspel. Tegen twee uur des namiddags zette de optocht der verschillende hier bestaande cor- poratiën zich aan 't einde der Binnenhaven, waar zij waren opgesteld, in beweging. De optocht volgde de Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat, Nieuwekerkplein, Spoorstraat, Ko ningstraat, Kerkgracht; Westplein langs de Dijkstraat, Lagenstraat, Middenstraat, West- pleiD, Kanaalweg, Hoofdgracht, Havenplein. De corporatiën liepen in de volgende orde: 1. Tamboers en pijpers met 24 mariniers. 2. Rijtuig met Feestcommissie. 3. Vcreeniging „Admiraal de Ruyter", be staande uitle rijtuig met de banier 2e id., waarin prins Willem III met de admiraals Tromp en de Ruyter, 3e id., waarin de ad miraals Heemskerk, van Galen, Piet Hein en van Speyk, gevolgd door 40 matrozen. 4. „Kruis voor krijgsverrichtingen", met banier. 5. „Schilders-Vereeniging", met banier. 6. „Oefening kweekt kunst", 80 leden, met banierdrager te paard. 7. „Ernst en Scherts", met banierdrager te paard. 8. Hoornblazers schutterij. 9. De Staf muziekkorps der Kon.Ned. Marine. 10. Rijtuig met Feestcommissie. 11. „Burgerkring Harmonie", te paard, voor stellende prins Willem, na aankomst te Sche- veningen, in 1813, begeleid door een eerewacht. 12. „Pro Patria", Turnvereeniging. 13. „Ontwaakt bij Tjjds", voorstellende Oranje met de Nederl. vlag, begeleid door 2 marketensters, ongeveer 80 personen. 14. Tamboers, hoornblazers met 25 man inf. 15. „Het Metalen Kruis" in 3 rijtuigen. 16. Werklieden-Vereeniging «Door orde en spaarzaamheid tot welvaart", met banier. 17. «Israël. Jor.gelings-Vereeniging", voor stellende de twaalf stammen Israëls. 18. Rijtuig mot Feestcommissie. 19. „Uitspanniug door Inspanning", Gym- nastiek-Vereeniging. 20. „Vuurstokers 1ste klasse Vereeniging". met banier. 21. Gewapende Marinesloep. 22. 's Rijks Werf, met banieren, voorstel lende de verschillende ambachten. 23. Visscherij-Vereeniging, voorstellende den vischhandel. 24. Hoornblazers en 24 artilleristen. De 12 stammen Israëls werden voorgesteld door de heeren: Heraut te paard: L. van Tijn, Banierdrager: M. L. Beek. Ruben, P. L. Vrieslander. Simeon, S. M. de Jong. Levi, S. M. Manheim. Juda, W. S. J. Beek. Issaschar, J. L. Beek. Zebulon, H. L. Elte. Dan, D. J. Grunwald. Nafthalie, D. J. Jacobs. Gad, E. H. Oudkerk. Aser, H. L. Vrieslander. Jozef, S. A. Kannewasser. Benja min, B. C. de Beer. Onder de wagens, die wel 't meest de aan dacht trokken, behoorden ongetwijfeld de wagen der SchildersVereeniging,den gewapende sloep, de wagen der stoomwerkpl. met stoommachine, en de wagens waarop de vischhandel werd voorgesteld. Des avonds zou 't feest in tusschen zijn glans punt bereiken. Toen de duisternis begon te vallen, zag men allerwegen de lichten ontste ken, die tot illuminatie moesten dienen. Omstreeks acht uur was de menschenmassa in den omtrek van 't Westplein 't grootst. Een aantal verlichte sloepen en booten lag daar gereed om af te varen met een stoom- barkas der marine voorop. De volgende rang orde werd in acht genomen a. Stoombarkas der Marine. b. Drie sloepen der Loodsen-Vereeniging „Recht door zee". c. Een sloep met de Feestcommissie. d. EeD sloep met de Zangvereeniging «Oe fening baaart vooruitgang", afdeeling der Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging. e. De reddingsboot en De reddingsvlet der N.- en Z.-Holland- sche Redding-Maatschappij. g. Een sloep met het Stafinuziekkorps der Marine. h. „Vaderland en Oranje", in een sloep, voorstellende de aankomst van Piet Hein, te Delfshaven, na de verovering van de Spaansche Zilvervloot, in 1628. t. Drie sloepen' der Loodsen -Vereeniging „Recht door zee", en verder sloepen en vaar tuigen die zich hadden aangesloten. Bijna overal had men aan de beide boorden van 't kanaal veelkleurige lantarens tusschen de boomen opgehangen, hetgeen een verras send lichteffect veroorzaakte. Hier en daar werd Bengaalsch vuur ontstoken, dat 't geheel niet weinig opluisterde. Bij afwisseling hoorde men de muziek van 't Stafmuziekkorps en de liederen, die door de zangvereeniging Oefening baart Vooruitgang werden aangeheven. Door 't Heldersche Kanaal, Achter-Binnen haven en Binnenhaven bewogen zich de vaar tuigen en bereikten zonder ongeval de werf wde Lastdrager", alwaar de ontbinding plaats had. 't Slotnummer der feestelykheden was een vuurwerk, dat, na afloop der gondelvaart op den Steenendam nabij het fort De Harssens des avonds te half elf werd ont stoken, waarbij de Stafmuziek zich opnieuw liet hooren. Twee nummers trokken bijzon der de aandacht, en wel No. 1. 1849. Leve de Koning. 1889, en 't slotstuk: Buste van Z. M. Koning Willem Hl. Na afloop had men gelegenheid om zich verder in de lokalen Tivoli en Musis Sacrum beide toepasselijk versierd te amuseeren, van welke gelegenheid ook rnimschoots gebruik werd gemaakt. Al behoort nu het veertigjarig jubileum van onzen koning tot de geschiedenis, we twijfelen niet, of 't feest heeft bij al onze plaats- genooten een gnnstigen indruk achtergelaten, 't Feest heelt er al weer toe bijgedragen om den band tusschen 't Nederlandache volk en 't Huis van Oranje hechter te maken. Onder linge samenwerking maakte in slechts weinige dagen 't feestvieren in de gemeente Helder mogelijk. Een woord van hulde brengen we gaarne in naam der burgerij aan de heeren, die de taak op zich durfden nemen, zouder in 't bezit van de noodige fondsen te zijn, dergelijke feesten te organiseeren. 't Ver trouwen op de medewerking der burgers is niet beschaamd geworden en men heeft tevens kunnen zien, dat die heeren ten volle voor hunne taak berekend waren. Met genoegen laten we hunne namen hier volgen. C. A. Beukenkamp, H. W. Van Marle, P. Le Comte, J. A. Snoek, Eere-Voorzitters. J. E. Sickens, Voorzitter, H. A. J. Batteké, Ou der-Voorzitter, B. F. van Eek, Secretaris, P. Polvliet Penningmeester. A. A. Bakker Cz. L. E. Hinricha, S. Jaring, S. Schellinger, A. G. J. de Vries. Mogen in den loop der tijden nog vele zulke feesten gevierd worden, waarbij van Noord tot Zuid, van de Schelde tot den Dollart, 't «Oranje boven!" weerklinkt. Van alle kanten is veel en velerlei gedaan, tot opluistering van 't feest, en daar de ruimte niet toelaat allen te vermelden, treden we ditmaal liever niet daaromtrent in byzonder- heden. Marine en Leger. Bij koninklijk besluit zijn o. a. benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de vice-admiraal J. W. Binkes, tot ridder in bovengenoemde ordeZr. Ms. adjudant gewonen dienst, de kapt. t. z. Jhr. J. A. Roëllde kapiteins t. z. C. A. le Bron de Vexela, W. J. A. Nolthenius en W. J. H. de Kanter de kapt.- luit. t. z. W. F. Blaauw, P. C. Pabst en H. Nijgbde luit. t. e. le kl. M. C. van Doorn de dirig. oiT. van gez. le kl. bij de zeemacht J. B. Coomans de Ruiter, de hoofdinspecteur van adru. bij de zeemacht J. C. L. K. van Wely P. E. Tegelberg, directeur der Mij. Nederland en J. V. Wierdsma, directeur der Ned.-Amerik. 8toomvaart-Maatschappij Bij Zr. Ms. besluit is toegekend lo. de titulaire rang van schout-bij-naoht aan den gepensionueerden kapt. t. z. M. H. Jansen, lid van den Raad van State 2o. de titulaire rang van kapt. t. z. aan de gepensionneerde kapt.-luits. t. z. J. H. P. E. Kniphorst, A. J. baron van Geen en G. C. C. Thierensen 3o. de titulaire rang van kapt.-luit. t. e. aan de gep. luits. t. z. le kl. J. F. van Kervel en J. W. Visser. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina is den 9 Mei van Genua naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Prins van Oranje, van Ba tavia, arriveerde 10 Mei te Amsterdam. Het stoomschip Soenda arriveerde 11 dezer van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Conrad vertrok 11 dezer van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam vertrok 11 dezer van Genua. Het stoomschip Sumatra van Amsterdam naar Batavia arriveerde 12 Mei te Southampton. Het stoomsohip Burgemeester den Tex van Bata via naar Amsterdam vertrok 13 Mei van Vigo. Marktberichten. Hoorn, 4 Mei. Tarwe 7,25, a 8,75, Gerst f4,25 a 5, Haver f2,75 a 4, Erwten: Witte f 11,25 a 13, Groene f 12,50 a 14, Grauwe fl8,75a21, Vale f 13,75 a 17, Bruine boonen f9,25 a 17, Karwei f 9,50 a 9,75, Mosterdzaad f16 a 18, 4 Paarden f70 a 200, 121 Koeien f190 a 270, 807, Schapen f20 a 33, 1348 Lammeren f7 a 16, 51 Kalveren f5 a 22, 44 Varkens f8 a 20, 2 Zeugen f 25 a 30, 210 Biggen f6 a 11, 20 Kippen f0,60 a 1,25, 3000 Kipeieren f2,80 a 3 per 100, 1325 koppen Boter f 0,55 a 0,60 per kop. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 8.80 per 100 KG. Nobel - 7.75 100 zonder verbinding. 330'lt Staats-Loterij. 5e klasse. le lijst. No. 11598 f25,000 nos. 11048, 18124 f 1000; nos. 934, 1341, 18656 f400; nos. 2234, 9489, 16364 f200; nos. 204, 1711, 2558, 3202, 3220, 5658, 6959, 7912, 13256, 13445,14478, 14479, 16229, 16067, 17108, 17371, 90182 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1014 Mei. ONDERTROUWD: H. Wassenberg, boots maat, en C. M. Doezie. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Roobol, geb. Veen, d. C. M. Kuiper, geb. de Boer, d. M. C. G. van Diggelen, geb. Moorrees, z. OVERLEDEN: A. Smit, 14 m. T. Oort, 5j. A. Swaan, 40 j. L. v. d. Meer, 2 j. F. Prass, 3 m. gedurende de maand April. ONDERTROUWDTeunis Timmerman en Trijntje Baijs, Jan Vermeulen en Antje Keijzer, Arie Duijnker en Bregje Keijzer, Siraon Wage- maker en Maartja Halfweeg, Simon de Vries en Grietje Bakker, Adriaan Marinus Hegeman en Antje Tijsen, Cornelis Muit en Elisabeth Krom- medam. GEHUWDMeindert Brouwer en Victorine Florentine Henriette Eugenie Fraokers. Teunis Timmermann en Trijntje Baijs. GE BOREN: Comelis, z. v. Jacob Keijzer en Elisa beth Knul. Maartje, d. v. Dirk Koorn en Trijntje Vergat. Jacobus, z. v. Tennis Visser en Grietje Lont. Maarten, z. v. Pieter Engel en Jansje Riche, Simon, z. v. Jan Jongkind en Geertje de Jong. OVERLEDEN Catharina Groen, 72 j., echtgen. van Gerrit Dirks, Aaltje Koom, 41 j., eohtgen* van Aldert Minnis. Vervolg der Berichten. Zondag verscheen in een buitengewoon aommer van de >Nederlandsche Staatscou rant" de volgende Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over bet Nederlandscbe Volk heb aanvaard. Zal Mjjn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mjjn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet, dat in lief en leed, in bigde en droeve dagen, Mjjn Volk getrouw is gebleven aan Mij en Mgn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zjjn zegen heeft bet oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mgn Huis en Mgn Volk roep Ik op dezen plechtigen dag dien zelfden zegen in. De berinnering aan bet verleden is Mg een waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. Bij een nadere bezichtiging van de eerepoort der schilders-vereeniging moet men erkennen, dat er heel wat winter avonden door de leden moeten zijn be steed om zulk een werkstuk gereed te maken, en levert zjj bet bewjjs, dat het onze schilders niet aan lust en sympathie voor bun vak ontbreekt. Een opwekking om donateur te wor den van deze nuttige en e enige vak- vereeniging hier ter plaatse, is bier zeker niet misplaatst, Daartoe kan men zich aanmelden bij elk lid der Vereeniging. Op onderscheidene plaatsen in ons land is de gedenkdag van de 40-jarige regeering van Z. M. Willem IH met meer of minder luister gevierd. Jammer dat op vele plaatsen de regen de feesten ge deeltelijk in bet water deed vallen, en de hevige wind illuminaties enz. deed mis lukken. Oude Schild, 18 Mei. Zooeven arriveert bier onze keurige optocht, na een tweede bezoek aan den Burg te hebben gebracht, waar de stoet telkens met de meeste hartelijkheid werd verwelkomd. Trouwens alles mocht be keken worden. De feestcommissie, ge holpen door tal van gedienstigen, wist al les voortreffelijk te regelen en in korten tijd veel tot stand te brengen. Ook van de meisjes, die zich avond aan avond bezig bielden met het vervaardigen van kunst bloemen, enz. mag dit getuigd worden. De eerewagen in den stoet zag er even keurig als smaakvol uit en doet den bekwamen vervaaidiger en zijne helpers en helpsters alle eer aan. Bij gebrek aan tjjd en groen, kon slechts één eerepoort sverrijzen, die wel eenvoudig, maar toch netjes was. De optocht was als volgt samengesteld de beer C. C. Backer, op een fraai wit paard, als commandant, tusschen twee or donnansen. Daarna veertig mannen, in oranje, rood, wit en blauw gekleed, de veer tig regeeringsjaren des koniugs voorstel lende. Dan volgde de fraaie eerewagen, door den heer J. Roeper te de Waal wel willend in bruikleen afgestaan. Deze wa gen torsebte de kroon, boven bloemen en groen, omringd door de wapens der Vor stelijke familie en verder getooid met de wapenschilden der Nederlandscbe provin ciën en de gemeente Texel. Twaalf officieren, een eerewacht van even zooveel heeren, die den stoet van vgf- tig jonge dames geleidde, ceremoniemees ters, banierdragers, enz. enz. vormden met bet genoemde een frappant geheel. Onder de goede leiding der ceremoniemeesters, kwamen de toepasselijke liederen, welke nu en dan werden aangeheven, goed tot hun recht. Fraai weder begunstigde beide da gen bet feest. De commandant, die ook den optocht van 1887 zoo flink wist te leiden, bleek weder de rechte man op de rechte plaats, 't Was aangenaam te zien hoe de een met den ander bijna wed ijverden wie 't meest tot opluistering van het feest kon doen. De timmerschuur van den heer Zwanenburg, bleek een uit stekend lokaal om de feestvierenden met hunne dames 's avonds te herbergen. Dien heer komt stellig wel een woord van lof toe, voor het zoo belangloos afstaan van zijne werkplaats. Het feestje voor de schooljeugd liep ook in de beste orde af en verschafte het jonge volkje recht veel genoegen, 's Konings 40jarig jubilé, is niet alleen door dit dorp, maar door geheel Texel, op waar dige wijze herdacht. Van het eiland Texel zullen dit jaar 18,000 lammeren, gemiddeld tegen f 10 per stuk, worden uitgevoerdde verzending daarvan begint in de 2e helft van Mei. De heer Dr. Vinkhujjzen, Zr. Ms. Ijjfarts, heeft Vrijdag zijn afseheids-visite aan den Koning gebracht. Hieruit mag men afleiden, dat Zr. Ms. toestand bij voortduring gunstig blijft. In den nacht van Zaterdag hebben eenige personen zich toegang weten te ver schaffen tot den Haagschen toren en de kolossale oranjevlag, die er was uitgehan gen, verwisseld voor een roode vlag met opruiend opschrift In de schemering be merkte een postbode wat geschied was en zoodoende kon reeds vroeg in den ochtend de verwisseling weder ongedaan gemaakt worden. De indringers, die een stuk van een valschen sleutel in het slot hebben.la ten steken, hebben dus weinig wil van die baldadigheid gehad. Te Hellevoetsluis is Donderdagna middag 11. gevankeljjk binnengebracht een matroos, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip Havik", te Rotterdam. Hg wordt beschuldigd des morgens te voren een ander matroos met een mes te hebben doodgestoken. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Alle pogingen der Zuidhollandsche Ber gingsmaatschappij om de Friesland te lichten, zjjn mislukt. Men zal het wrak nu met dynamiet nit elkaar laten springen. Het moet heel wat moeite kosten tegenwoordig om niet naar de mode ge kleed te zijn. Een dame zag heden 400 costames en 750 hoeden en er waren er geen twee bij die op elkander geleken en allen waren zjj naar den laatsten smaak Ook te Amsterdam is men bevreesd dat enkele fabrieken weldra de gevolgen van het gemis aan brandstof zullen ge voelen. Noch Rjjn- noch Oosterspoor voeren thans meer steenkolen aan; het aantal waggons, dat anders daar ter stede elkeu dag aankwam, wordt op ten minste 400, elk van 10,000 KG. geschat. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat militieplichtigen, voor wie de eerste oefeningstjjd tien maanden, dan wel een jaar bedraagt, en die hg de al- gemeene aflevering hunner lichting dat is tusschen den len en den 15en Mei zjjn ingelijfd en in dienst gesteld, indien zij niet voor het blijvend gedeelte zjjn bestemd, met onbepaald verlof zullen wor den gezonden, respectieveljjk op ulto. Fe bruari en op ulto. April d.a.v. Alle overige militieplichtigen worden, bjjaldien zjj niet voor het bljjvend ge deelte zijn aangewezen, in het genot van onbepaald verlof gesteld bjj het verstrjj- ken van hun eersten oefeningstjjd, gere kend van den datum, hetzij hunner in lijving, hetzjj hunner indienststelling. Is die dag een Zondag of erkende Christe lijke feestdag, dan wordt dat verlof een dag vroeger verleend. Voor de Israëlietische miliciens wordt het vertrek met groot-verlof zoo noodig nog een dag vervroegd, om te voorkomen, dat zij op een Zaterdag of op een hunner kerkelijke feestdagen zonden moeten rei zen. Zondag is te 's-Hage op bjjna 75- jarigen leeftjjd overleden de heer H. L. Oudenhoven, gepensionneerd schout-bjj- nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst bjj de zeemacht. Zoo goed als de veldgewassen het jaargetijde in aanmerking genomen dit jaar in bijna het geheele land staan, was 't in jaren niet het geval. Win terrogge moet, maar eenige jaren ach- tereeu heeft zij er zich niet gestoord 12 Mei in de aren staan. Ze deed het thans reeds voor een paar dagen. Zo- merrogge staat flink en krachtig te veld en belooft een uitstekende opbrengst. Vroege aardappelen komen mooi gelijk voor den dag. Haver ontkiemt zeer geljjk. Gras is in enkele weken zoo hard gegroeid, dat hier en daar reeds flink gemaaid zou kunnen worden. Het vee geeft dan ook melk in overvloed. De veeprjjzen zjjn bijzonder hoog en des ondanks willen de boeren bijna niet van verkoopen we ten. Alléén peren zullen in herrinne- ring brengen, dat we op het ondermaan- sche de volmaaktheid niet aantreffen. De uitbarsting van den Vesuvius ueemt groote afmetingen aan. De lava stroomt in de richting van Pompei, zoo dat gevreesd wordt, dat de ontgraven stad opnieuw zal worden bedolven. Essen a/R., 13 Mei. (Part. tel.) In een gisteren hier gehouden vergadering van mjjnwerkers is besloten de eischen 15 pCt. loonsverhooging en een werkdag van 8 uur, met inbegrip van den tgd, noodig om in en uit den mgn te gaan te bljjven handhaven. .De laatste voorwaarde hebben de mjjn- besturen geweigerd in te willigen. Alle 100,000 mijnwerkers uit het district, heb ben nu, behoudens enkele uitzonderingen na, het werk gestaakt. Er heerscht groot gebrek aan steenkool. De werklieden in alle bierbrouwergen van Hamburg en omgeving, met uitzonde ring van 3 fabrieken, hebben den arbeid Te Thizy aan de Rhone hebben 10.000 wevers het werk gestaakt. Totnogtoe is de orde niet gestoord. Wat het zeggen wil, indien in West- falen geen kolen worden gegravenbljjkfc uit de volgende opgaven. In geheel Daitschland wordt jaarlgks 60.000,000 ton steenkolen gegraven, en daarvan leveren de provincies Arnsberg en Dusseldorf al leen 28,000,000 ton. Bijna de helft van alle mjjnwerkers in Duitschland vinden in Dortmund bezigheid, want in gewone om standigheden bedraagt het aantal mjjn werkers alleen in dit district 217,357. Ongeveer een negende der daar gegraven kolen wordt uitgevoerd naar België, Holland en de Noordzeehavens. Silezië levert een vierde van de kolen, welke Duitschland noodig] heeft, maar geeft nog geen twee derde van hetgeen Dortmnnd oplevert. Nu in dit district door de werk staking eiken dag 80,000 ton kolen min der worden gegraven, wordt de dageljjksche voorraad, dien Duitschland noodig heeft, met de helft verminderd. Dat daardoor de prjjzeu stjjgen is dan ook geen wonder. Te Ruhrort is zelfs 200 mark betaald per waggon, waarvan de gewone prijs 80 mark is. Fabrikanten, die dit niet betalen kunnen, moeten daar om het werk staken, want de kolen uit Engeland en België zjjn niet zoo gemak- keljjk te krjjgen. Krupp wordt voorzien uit Saarbrücken en ook zjjn reeds kolen uit Engeland voor hem onderweg, die met stoom booten der firma over Rotterdam naar Essen worden vervoerd. Te Dussel dorf, Essen en Schalke hebben echter een paar fabrikanten hun ovens moeten sluiten, waardoor bjjna 3000 werklieden hun arbeid verloren. Woensdag 15 Mei hopen onze geliefde ouders: A. KLEIN Sr. en M. MA ARS, hunne 30-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen. Wieringen, 13 Mei 1889.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2