*'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1696. Zaterdag 18 Mei 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DES WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. ^.iDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Acivortentlön Tan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd^zjjn^ MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 57 m. Onderg. 7 u. 56 m. Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Laatste Kwartier. Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 HELDER, 17 Mei 1889. De „Staats-Courant" van 15 Mei bevat in baar officieel gedeelte het vol- De Koning heeft den ondergeteekende opgedragen om, door middel van de „Ne- derlandsche Staats-Courant", Zijner Ma- jesteifcs meest hartelpken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid, van het Nederlandsche Volk ontvangen, ter gelegenheid van Zjj- ner Majesteits herstel en van de herin nering aan Hoogstdeszelfs veer tig-jarige regeering. 's Gbavenhage, 14 Mei 1889. De Directeur van het Kabinet de» Koning8, ALEWTJN. Woensdagnacht heeft het oude ko ninklijke stoomjacht >De Leeuw", liggende te Hellevoetsluis, zooveel water ingekre gen, dat het bjj het aanluiden der werf in den vroegen morgen zinkende werd bevonden. Het werd dadeljjk naar den wal gehaald en de stoombrandspuit van 's rjjkswerf te werk gesteld om verdere onheilen te voorkomen. Waarschijnljjk is een kraan, na het stoomen van den vorigen dag, open bljj- ven staan. Men schrijft ons van Wieringsn Het Kroningsfeest werd. ook op ons eiland feestelijk herdacht. Wel had men lang gewacht, even als op vele andere plaatsen, om voorberei dende maatregelen te nemen, maar door het flinke optreden van den burgemeester was spoe dig een oommissie benoemd en met een enkele vergadering het programma vastgesteld. Des morgens te 10 nre vereenigde men zich in de Herv. Kerk, waar de predikant, de heer D. Wiersma, een feestrede hield, afgewisseld door het zingen van Ps. 21, vers 1 en 3 en Ps. 72, vers 8, terwijl door ons bestaand zangkoor 5 toe passelijke liederen, door den heer Wiersma ver vaardigd, ten gehoore werden gebracht. Het was een grootach gezicht, een stampvolle kerk en allen met Oranje getooid, terwijl het portret van onzen dierbaren vorst, omgeven met groen, bloemen en vlaggen, in het midden prijkte. Het deed eiken kerkganger goed den grijzen jubilaris zoo in ons midden te zien. Het was alsof hij ons toeriep„Het is een grootsohe roeping, Ko ning van snik een volk te zijnIn korte maar welgekozen trekken schetste de spreker, van af het begin van het Huis van Oranje tot aan heden toe, wat wij allen te danken hebben aan dat oude beroemde stamhuis. Koningin en Prinsesje werden door den spreker niet vergeten. Met warme, hartelijke woorden bad hij om Godes zegen voor 't behoud van ons vorstelijk huisge zin. Bij het heengaan klonk in ons kerkgebouw het „Wilhelmus" krachtig en welluidend uit het orgel, dat bespeeld werd door den organist P. Braai. Des middags te 9 uren hadden er onderschei dene volkspelen plaats, als sprietloopen, mast- klimmen, kaarsjes happen en tobben steken. Be gunstigd door het heerlijke zomerweër, lokte dit velen naar het hoofddorp Eypolitushoef, dat ge heel met vlaggen was getooid. Des avonds was er ruimschoots gelegenheid om eens te dansen, en overal heerschte dezelfde feestvreugde. De groote bovenzaal van den heer Koorn was smaakvol gedecoreerd: groen en vlaggen, illumi natie en ook een transparant van onzen vorst mooht niet ontbrekendaar was de feestcom missie met vele vrienden bijeen tot een gezellig samenzijn. Ook het hier bestaande Harmonie gezelschap luisterde zoowel des middags als des avonds de geheele feestviering ophet geheel was afwisselend en genoegelijk, zoodat menig burger van Wieringen den 19 Mei 1889 nog jaren zich zal herinneren. Dinsdag 14 Mei was het feest voor de school kinderen. Allen, met Oranje en vlaggen gesierd, hielden al zingende, een optocht door het dorp Hypolituahoef, waarna ze in de gedecoreerde zaal van Koorn werden onthaaldook dit was een aardig gezicht voor ons, eilanders. Edi. Omtrent de vijandelijkheden in het landschap Edi, ter oostkust van Atjeh, (vermeld in de St.-Ct. van 10 dezer), is den 14 dezer het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Ind. bij het Dep. van koloniën ontvangen In Edi zijn op 8 dezer de troepen tegen den vijand opgerukt. Na hardnekkigen tegenstand, werd de vijand geslagen met groot verlies zijnerzijds, dat geschat wordt op honderd dooden. Onzerzijds gesneu veld de le luit der inf. J. J. A. Gaade en vier mindere militairen gewond ze ventien mindere militairen. De prachtige Meidagen, die de wei den zoo ruim van gras voorzagen, heb ben een groote rijzing van de veeprijzen in Friesland ten gevolge gehad. Dat de reekooplieden hiervan voordeel trekken, ligt voor de hand. In de Zevenwolden maakten 4 kooplieden met in- en ver koop van 3 tot en met 10 Mei een winst van bijna f3000. Soms bracht een koe f 60 meer op dan waarvoor zjj 's daags te voren gekocht was. Schipper C. van Zwieten, teVlaar- dingen binnen, rapporteert 't volgende Den 1 Mei voormiddag 8 ure op 57.25 NBr. 2.30 Oosterlengte bemerkten wij een schoener in de verte met 2 vlaggen aan den achtermastwij liepen op hem toe, waarna de equipage luidkeels om hulp jon te roepen. Het was stormweer en het kwam ondoenlijk voor met de scheeps- boot ljjnen toe te werpen, hetgeen echter na veel krachtsinspanning gelukte. Wij naderden zoo dicht mogelijk, zoodat wjj ;evaar liepen in botsing te komen de Soorsche equipage wierp een vlet uit, waaraan zij onze lijn had bevestigd en 4 man sprongen er in. Zij hadden ook een bus met petroleum bij zich en stortten iedere zee, die op hen aanrolde, een weinig uit om de storting te slechten, en zóó haalden wij hen aan boord, het geen ook ten tweeden male gelukte met de overige equipage, zoodat wjj het ge noegen smaakten hen van een anders wissen dood te redden, daar hun schip weldra in de diepte zou verdwijnen. Wij voorzagen hen dadelijk van droge klee- ren, voedsel en warme dranken, en brach ten hen hier aan en verder naar Rot terdam, om door den consul verder ge ëxpedieerd te worden. Tot schreiens be wogen, dankten zij ons hartelijk voor hunne redding. Het was de bemanning van het Noord- sche stoomschip »Broderne". Bij het afbreken van den muziek tempel op het beursplein, te Rotterdam, stortte naar men wil door onvoor zichtigheid van twee werklieden de kap in, de werklieden in den val mede- sleepende. Een brak een been, de andere is wezenloos en inwendig zwaar gekwetst beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Te Parijs doet een echtscheidings proces in de groote wereld van zich spre ken. Een markies en zjjne vrouw hadden een inkomen van 45.000 fr. en vrije wo ning in een familiehotel. Zjj zouden zeer gelukkig hebben kunnen zijn, zonder de weelde van mevrouw. Deze had 10,000 fr. speldegeld, maar gaf in minder dan een jaar tijds bjj den schoenmaker 2882 bjj den photograaf 5231 aan parfumeriën 211; bij naaisters 65,629; bij modisten 15,687; bij juweliers 41,932 fr. Bovendien had zij bij hare leveranciers 157.479 fr. schulden gemaakt. De aangekondigde algemeene werk staking van timmerlieden te Berlijn zal Maandag 20 dezer beginnen. Reeds heeft een bijeenkomst van verschillende veree- nigingen van den Duitschen-timmerlieden- bond plaats gehad, waarop met algemeene stemmen het besluit genomen werd, op 20 dezer het werk neer te leggen. De arbeiders verlangen vermindering van den werkdag tot 9 uur en 6 0 pf. loon per uur. Nabij Graz is op de rivier Mur een stoomboot met 21 menschen verongelukt. Het roer werd plotseling onklaar, zoodat de boot tegen een brug liep en geheel vernield werd. Twee vrouwen, 3 mannen en 2 kinderen verdronken. Het dier, dat in den regel bjj den mensch de schaal van overgroote famili ariteit tot grenzelooze afschuw doorloopt, de meikever, begint van zich te doen spreken. In zuidelijk België beloven ze veelze hebben zich daar in een wolkzwerm vertoond, zoodat er personen waren, die ze bij honderden van de kleeren moesten schudden, 'tls te hopen, dat de wind aflandig moge zijn. Yóór eenigen tjjd telegrafeerde de oud-stuurman Meinaidi, van Yeendam naar de Argentijnsche Republiek vertrok ken, aan zijn kinderen, die hem zonden volgenBlijft thuis," en ondernam daarna zelf de terugreis naar het Vaderland. De oude man heeft zjjn land en familie niet mogen weerzien, want hjj overleed aan boord van het stoomschip Schiedam" en rust nu in de golven van den Atlan- tischen Oceaan. Aan boord van het stoomschip Rugia, uit Hamburg, is op de terugreis van New-York brand ontstaan in de balen katoen, waaruit de lading bestond. Door de vereende pogingen van bemanning en passagiers de laatsten waren 168 in getal werden de vlammen in vrér uren tjjds gebluscht. Met groote moeite werden de brandende balen katoen overboord geworpen. Later bevond men, dat de bagage der passagiers voor twee derden verbrand of zwaar beschadigd was. Berlijn, 14 Mei. De werkstaking der arbeiders in de steenkool mjjnen verkrijgt steeds grooteren omvang en geeft tot de ernstigste econo mische beschouwingen aanleiding. Het aantal werkstakers in hetRijnsch- Westfaalsche district bedraagt thans over de 100,000, en uit Silezië komt heden het bericht, dat in het Waldenburger district reeds 10,000 man den arbeid hebben ge staakt. De rustige houding der arbeiders wordt algemeen, ook in de officieele dépêches, erkend. De werkstakers zijn echter besloten den arbeid niet te hervatten, voordat de mijneigenaars toegestemd hebben, in al hunne eischen, niet slechts wat de loons- verhooging betreft, maar ook wat de ver korting van den arbeidstijd aangaat. Berlijn, 14 Mei. De Keizer heeft aan de deputatie der werkstakers geantwoord, dat hij een willig oor had voor al zijoe onderdanen; vóór alles moesten de arbeiders inzien dat een contractbreuk was begaan en dat het verkeerd was, hen die den arbeid wilden hervatten, daarvan terug te houden. In zijn waarschuwing tegen de sociaal democraten zeide de Keizer, dat hij wel willend gezind was jegens de arbeiders, evenals jegens al zjjne onderdanen, maar dat ieder sociaal-democraat voor hem gelijk stond met een vjjand van het Rijk, van het vaderland. Ten slotte zeide hjj Keert huiswaarts en overweegt wat ik u gezegd hebtracht uwe makkers over te halen het werk te hervatten. Maar in geen geval mogen zjj, die we der aan het werk willen gaan, daarvan door hunne makkers worden terug ge houden". De steenkolennood is, naar uit Duisburg gemeldt wordt, bijna ten top punt gestegen. De fabrieken in den omtrek doen de uiterste moeite om het werk aan den gang te houden en betalen voor steenkool fabelachtige prijzen, als 200 tot 210 mark per dbb. wagen De uitvoer, die op 27 April nog 10,000 wag9ns kolen en cokes per dag bedroeg, vermindert dan ook dagelijksch. Woens dag van de vorige week bedroeg hjj 4324 wagens, Vrijdag 2225 wagens en Zaterdag nog slechts 1798 uit het geheele Dortmunder gewest. De handelaars, die in het bezit van een grooten voorraad waren, hebben goede zaken gemaakt. De fabriek van Krupp gebruikt dage lijksch 280 dbb. wagens steenkool en laat nu 200 dbb, wagens uit Opper-Silezië en 70 tot 80 uit Engeland komen. Naar men zegt, betaalt Krupp 300 M. per dbb. wagen, die anders 70 m. kost, Onrustwekkend is het dat nu ook uit Opper-Silezië berichten van werkstakingen komen. Ook de gasfabrieken van Parijs zijn in verlegenheid, daar zjj voor hunne gasko len reeds jaren een contract met Gelsen- kirchen hebben loopen. De werkstaking in Westfalen breidt zich uit, zonder dat de kans op het tref fen een er schikking tusschen werkgevers en werklieden toeneemt. De werklieden hebben een verklaring openhaar gemaakt, waarin zij verzekeren, het werk niet te zullen hervatten, voordat hun eischen zjjn ingewilligd. Indien nu ook de mijneige naars onverzettelijk blijven, zal het dus de vraag zijn, welke van beide partpen den strijd het langste kan volhouden. De werkgevers vertrouwen dat de leiders der beweging alle werkstakers niet lang meer bjjeen zullen houden. De oudere werk lieden, die door de jongere zjjn medege- sleept, en door vrees van hervatting van den arbeid worden afgehouden, zullen, naar de mjjndirecteuren meenen, het werk hervatten, zoodra zij zeker zjjn tegen kwaadwilligen beschermd te zullen worden. Gebrek aan geld hebben de werkstakers overigens niet. Yoor weinige dagen ont vingen zij hun loon voor een halve maand en daarom kunnen zjj het in elk geval nog 14 dagen uithouden. Uit New-York wordt het overigden gemeld van Washington Irving Bishop, een bekend gedachtenlezer", die in de uitoefening van dat beroep gestorven is. Hjj gaf Zondagavond een voorstelling in Lamb's Club en werd, terwjjl hg bezig was naar een woord te raden dat iemand in het gezelschap gedacht had, door een zenuwtoeval overvallen. Men bracht hem naar bed, hij kwam bij en hervatte zjjn voorstelling, die des morgens te 4 uur nog niet schijnt afgeloopen te zijn ge weest. Toen althans, wordt er geseind, terwijl hg nog aan het werk was, werd hjj opnieuw door stuipen aangegrepen, tegen welke het aanwenden van electri- sche batter jjen niets baatte. Maandag tegen den middag stierf hg. Te Laibach is een zonderling ver schijnsel waargenomen. Op e6n plaats in het bosch dat deze stad omringt, is in den grond plotseling een put ontstaan, die even diep is als de Eiffeltoren hoog, nl. 300 M., bjj 20 M. omtrek der opening. Men veronderstelt, dat deze verbazende afgrond leidt naar een van de uitgestrekte onderaardsche holen, die zich in Krain in groot aantal in den bodem bevinden. Op een stoomboot te Kroonstad, de Sophia, is de stoomketel gesprongen, waardoor het geheele vaartuig vernield en de opvarenden bijna allen gedood werden. Uit Hawai wordt bericht, dat pater Damien, de priester van de leprozenko- lonie te Molohni, die sedert 1873 daar met veel zelfopoffering werkzaam was voor het liehameljjk en zedelijk welzjjn van de ongelukkige zieken, thans zelf aan die ziekte is overleden. Hjj was een Belg van geboorte en 48 jaren oud. Nog steeds zoekt de Oostenrjjksche politie tevergeefs naar prins Sulkoweki, lid van het Pruisische Heerenhuis, die in het krankzinnigengesticht van prof. Lei- desdorf te Döbling bjj Weenen werd ver pleegd, maar wien het dezer dagen ge lukte te ontsnappen. De prins ont vluchtte, gelijk later bleek, met behulp van een oppasser, die terstond in hechtenis werd genomen. Ofschoon een belooning van 500 fl. is uitgeloofd voor hem, die eenige inlichting over het verbljjf des prinsen kan geven, heeft de politie nog geen spoor van den krankzinnige gevonden, De Londensche correspondent van het Handelsblad" meldt van 13 dezer: Het onderwerp van alle gesprekken is de plotselinge verschijning van een groote politiemacht in twee speelclubs, die Zon dagnacht omstreeks twee uur in het West End plaats vond. Het is vrij algemeen bekend, dat men in vele onzer clubs, niettegenstaande de strenge wets-bepa- lingen op hazardspelen, tegen die bepa lingen zondigt, maar het is voor de po litie geene gemakkelijke taak de spelers op heeterdaad te betrappen. Twee afdee- lingen begaven zich naar de Adelpbi-Club, waar zjj 47 leden arresteerden en 500 pd. st., benevens boeken, baccarat-tafels, enz. in beslag namen, en naar de Field Club, waar een nog betere vangst werd ge daan, omdat die club meer aristocratisch is. Men vond er voor 20,000 fichesde laagste waren voor 5 en de hoogste voor 100, en de waarde der in beslag geno men wissels bedroeg 12000. Onder de namen der gearresteerden, die men alle op Zondag achter slot en grendel hield men weigerde vrgstelling tegen borg tocht bevinden er zich vele die op de ljjst der Upper ten thousand" zjjn te vinden. Het getal baart zooals gezegd groot opzien. Een kloeke daad van een dertien- jarigen knaap wordt door Amerikaansche bladen verhaald. Ten huize van den heer Howard, een voornaam spoorwegambte naar te Chicago, werden in den laatsten tijd herhaaldelijk inbraken en diefstallen gepleegd, zonder dat men de daders kon ontdekken. Toen nu onlangs, op een avond, de 13-jarige Charlie Howard alleen in huis was, nam hg een revolver van zijn vader en verschool zich in een hoek, dicht bij een venster. Toen hij daar een uur in hinderlaag was geweest, kwamen twee mannen, blijk baar meenende dat er niemand thuis was, door het raam naar binnen klimmen. Charlie bleef onbeweegljjk in zijn schuil hoek. Maar toen de dieven, na het een en ander wat van hun gading was in een zak gepakt te hebben, heengingen, liep hg de kerels na, luidkeels roepende om de politie. Er kwam echter niet spoedig genoeg holp en de knaap loste nu vier schoten op de vluchtelingen. De een viel zwaar gewond nederde ander wierp den zak weg en maakte zich in duisternis nit de voeten. De gewonde werd nu door den held- haftigen knaap overgeleverd aan de politie, die op het gerucht der schoten kwam toesnellen. Marine en Leger. Het schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. t. z. J. M. Mercier, heeft in den namiddag van den llden dezer Malta verlaten. Aan boord was alles wel. Bij kon. beslnit is met ingang van 1 Juli lo. de schout-bij-nacht-titulair jhr. H. P. de Koek, inspecteur-generaal over het loodswezen, enz. en Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, op zijn verzoek, op pensioen ge steld, onder dankbetuiging voor zijn vele gewich tige en langdurige aan den lande bewezen diensten, en onder toekenning van den titulairen rang van vice-admiraal, van een pensioen van f 2100, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, van een verhooging van pensioen van f 376; 2o. de betrekking van inspecteur-generaal over het loodswezen enz., alsmede van Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezieht over de betonning en bebakening, mits gaders over de loodsdiensten op de Schelde, op gedragen aan den kapt. t. z. titnlair J. Span jaard, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het 6e district te Ylissingen en Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappe lijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Sohelde, en zulks onder toekenning van den titulairen rang van schont-bij-nacht 3o. de kapt. t. z. titnlair F. J. P. M. Mul der, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het eerste district te Delfzijl, in gelijke be trekking overgeplaatst naar het zesde district te Ylissingen, en tevens belast met de betrekking van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdien sten op de Schelde 4o. de betrekking van inspecteur over het loodswezen enz. in het eerste district te Delfzijl opgedragen aan den luit. t. z. le kl. L. Hare maker, onder eervolle afvoering op zijn daartoe gedaan verzoek nit het korps zeeofficieren der Nederlandsche zeemacht. Op zeer eenvoudige wijze werd Dinsdag Toor- middag op de algemeene begraafplaats te 's Hage ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer H. L. Oudenhoven, in leven ge pensionneerd in specteur van den geneeskundigen dienst bij de zeemacht, commandeur en ridder van Nederland sche en vreemde orden. Aan de groeve werd niet gesproken, doch door hunne aanwezigheid legden zeer vele hoogge plaatste personen, onder wie de minister van marine, de heer Dyserinck, en de oud-minister van marine, de heer Gericke, getuigenis af van de waardeering en achting, welke zij den ontsla pene toedroegen. Een der zoons bedankte voor de zijnen vader betoonde belangstelling. Wij vernemen, dat Zr. Ma. sehoeistoomschip le kl. „De Ruyter," commandant de kapt.-luit. ter zee Loots, uit den O.-I. archipel eene reis doet naar de Duitsche en Britsche nederzettin gen op Nieuw-Guine via Hort Darwin,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1