Advertentie n. Aan de leden der Herv. Kerk Prof. VALETON. N. D. Geref. Kerk. WATERLER, Tandarts BIERSTEKER, Ma. wachtschip te Amsterdam om gedetacheerd te worden aan boord Tan de kanonneerboot Bul- gia de lnita. t. z. Ie kl. J. H. Myer, als com mandant van die boot, en id. 2e kl. L. J. Gin- joolen; id. aan boord van de kanonneerboot Geep den lnit. t. z. Ie kl. J. H. Straatman, als com mandant, en id. 2e kl. M. J. Gilhuijsin de rolle van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis om ge detacheerd te worden aan boord van de kanon neerboot no. 3, den lnit. ter zee le kl. jh. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Bnrgh, als comman dant van die boot; id. 2e kl. H. J. Knotterus. Verder geplaatst: Op het wachtschip te Amster dam de Inits. t. z. 2e kl. J. Oorver en E. W. Pfeiffer; op id. te Willemsoord, id. A. H. C. Heydeman en J. A. Zadelhoff; op id. te Hellevoet slnis, id. L. Hammingen en C. Castelijn; op het torpedo instrnctievaartnig Marnix, id. N. C. Bey- nen, F. J. Goedkoop (als wachtdoend officier) en S. P. L'Honoré Naber (id). Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Voorwaarts", v. Amsterdam, arriveerde den 23sten Mei te Falmouth. Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam, vertrok den 23sten Mei van Genua. Het stoomschip „Burgemeester den Tex", van Batavia, arriveerde den 24n Mei te Genua. Het stoomschip „Prins Frederik" arriveerde den 24n Mei van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip „Prinses Maric" vertrok den 25cn Mei van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip „Koningin Emma", van Bata via, is den 25sten Mei te Suez aangekomen. Het stoomschip „Prinses Amalia" vertrok den 25sten Mei van Amsterdam naar Batavia. Marktberichten. Hoorn, 25 Mei. Tarwe f6,75 a 9, Gerst f 4,50 a 5,25, Haver f 2,75 a 4, Erwten: Witte f 11,50 a 14, Groene f 11.25 a 15, Grauwe f 18,50 a 21, Vale f 12,50 a 17, Bruine boonen f 8,25 a 13,50, Karwei f 10 a 10,50,12 Paarden f75 300, 2 Koeien f 100 a 160, 425 Schapen f20 a 36, 520 Lammeren f9 a 16,16Kalve ren f12 a 26,47 Varkens f8 a 20, 11 Zeugen 20 a 40, 180 Biggen f 5 a 9, 5000 Kipeieren f2,75 a 3 per 100, 1200 koppen Boter f 0,70 a 0,75 per kop. Alkmaar, 25 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f 50 a 90, 24 Koeien en Ossen f 70 a 225, 40 nucht. Kalveren f7 a 18, 235 Schapen f 16 a 30, 1709 Lammeren f8 a 18, 207 magere Varkens f 14 a 18, 200 Biggen f 8 a 12, 29 Bokken en Geiten f 5 a 12, 10 Kleine Bokjes f 0,60 a 1,25, Boter per kop f 0,75 a 0,85, Kipeieren f 2,60 a 3,25, Eenden dito f 2,90 per 100. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Arnerik. Petroleum f 9.50 per 100 KG. Nobel opgeruimd. zonder verbinding. Visscherijberichten. Nieuwediep, 27 Mei. Aangebracht door 11 vletten 10 tot 60 rog per stuk 30 tot 36 cent. 8 korders met 30 tot 175 tongen p. st. 35 tot 40 cent, 70 tot 90 kleine tong p. st. 15 tot 20 cent, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 1,55. N.m. schipper Smit met 160 tong, 140 kleiue tong, schol en schar; besomming f 74. 28 Mei v.m. 8 u. 22 korders (weinig vangst) 15 tot 50 tong p. st. 35 tot 40 ct., 15 tot 30 kleine tong p. st. 15 tot 20 cent, 2 tot 4 mand kleine schol per mand f 1,50, 1 tot 2 mand schar per mand f 1,45. Schuiten nog in zee. 3308te Staats-! 5e Loterij. No. 16105 f 2000. No. 697 12186 16037 f 1000. 19955 f400. No. 262 4712 f 200. No. 75 1574 1933 15191 18771 18978 19512 9de lijst. No. 17556 f 100000. No. 6278 6965 f1000. No. 282 19603 f400. No. 695 3823 No. 1130 5060 7760 7766 16347 16550 18135 f100. lijst. 963 f 1500. No. No. 13487 13308 5757 13563 16308 5066 9109 12236 f 100. 7816 f5000. No. 3138 8314 15023 6661 12636 f200. 8669 12289 15690 PostorU en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Mei 1889: Mej. H. Jagtman, Amsterdam, J. C. Smit, id., Wed. J. Talman, id., Mej. A. E. Janssen, id., G. Zwin, 's Gravenhage, Mej. S. Snaars. id., v. d. Velde Erdbrink, Hindelopen, id. id., B. v. Ruijnen, Lobit, J. Nijland, Nieuwediep, Mej. M. v. Duin, Rotterdam. Briefkaarten. J. v. d. Kuijl, Amsterdam, Wed. Klyn, id. Brieven, verzonden geweest naar Frankryk. E. Heuijseuner, Parijs. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 24—28 Mei. ONDERTROUWD: J. J. Weers, conduc teur, en J. T. Kroon. P. Zwaaij, vischhande- laar, en H. de Vrij. G. van Os, visscherman, en G. Zwaaij. R. Koster, torpedist, en J. de Kok. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. E. Koelemij, geb. Keeser, z. T. Vliek, geb. Spoor, d. E. Byl, geb. Blom, d. M. Kikkert, geb. Verberne, z. N. H. Franse, geb. Giltjes, d. A. Groot, geb. Langhorst, z. OVERLEDEN: C. van den Brande, 75 j. J. Kikkert, 4 m. E. Jacobs, 6 m. Ingezonden. Badlnrlolitmg. Van de stichting van een badhuis op het duin naby het dorp Huisduinen schijnt, althans voor dezen zomer, niets te komen. Zou het echter niet meer gewenscht zijn, dat van het plan werd afgezien, om een nieuw plan aan de orde te stellen? Andere plaatsen mogen ons ten voorbeeld strekken. Zou het niet veel beter zyn en meer zekerheid voor welslagen aanbieden, als men in, of nabij de kom der gemeente een badinrichting tot stand bracht? Elders wordt van zoodanige inrichtingen zeer veel gebruik gemaakt en vele dier inrichtingen leveren ook financieel de beste uitkomsten op. In eene gemeente als de onze heeft zulk eene inrichting wel reden van bestaan en zou zij stellig wel rendeeren ook. 't Uitzicht daarop is veel zekerder dan bij de voorgestelde stich ting te Huisduinen. Hoe weinig zou er van worden gebruik gemaakt, daar de afstand veel te groot is van de kom der gemeente en daar er al te weinig kalme avonden zijn, die men aan of nabij 't strand der Noordzee kan doorbrengen. In een zomer als die van 1888 zou men weinig voordeel van zoo'n badin richting trekken. Misschien geeft mijne opmerking anderen stof tot ernstige overweging. 26 Mei '89. Q. Vervolg der Berichten. Naar men zegt, heeft een meisje uit Koegras een portefeuille met groote waarde gevonden, welke zij aan den eige naar in het hotel „Den Burg" teruggaf. De heer gaf f2.als fooi, maar was ge troffen door het meisje, dat hem op zoo eenvoudige wijze zyn eigendom terugbracht, onbewust van de waarde, welke het inhield. »Men" beweert, dat bedoelde heer zich verder niet onbetuigd liet, maar aan het meisje vele nuttige zaken schonk, bene vens een geldsom, en haar een weekgeld toedacht met een uitzet bij haar huwelijk. Is de geschiedenis waarheid, dan is het zeker een zeldzaam voorbeeld van erken telijkheid. Texel, 27 Mei. Ter markt waren heden aangevoerd 1941 lammeren. De prijs was van f 8.50 tot f 18 per stuk. De handel was levendig. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Medemblik en EnkhuizeD, Ds. P. S. Bakels, te Texel. Zondagochtend is een vletterman, die het stoomschip Olga van Amsterdam naar IJmuiden vergezelde tot het uitbren gen van scheepstrossen enz., met zyn vlet verongelukt tusschen genoemd schip en de spoorwegbrug by Zaandam. De vlet is onder de schroef tot splinters ge slagen en de man in de diepte verdwenen. Hij was te IJmuiden woonachtig. Te Leeuwarden kwamen in de drie laatste dagen, met den trein van Nieu- we-Schans, ongeveer 400 grasmaaiers uit Duitschland aan. Velen hunner gingen met den trein door in de richting van Sneek. In geen twintig jaren zijn de grasmaai ers zoo vroeg in het land gekomen. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven de gemeente Loosdrecht zulk een hevige hagelbui, dat bijna alle tuinvruchten en een groot gedeelte der in de Loosdrechtsche Eng zoo mooi te veld staande rogge en aardappelen werden vernield. Ook de vruchtboomen en de boekweit bekwamen veei schade. Hagelsteenen ter grootte van knikkers behoorden niet tot de zeldzaam heden. Van Terschelling wordt d. d. 25 Mei gemeldEen zware hoos heeft een ge deelte van dit eiland geweldig geteisterd. Zij werd gevolgd door een hagelbui, die bijna al het te veld staande gewas tegen den grond sloeg, waardoor vooral de wintergranen veel geleden hebben. Onder de werklieden aan de Tank- petroleum-inrichtingen onder de gemeente Charlois (Z.-H.) dreigde Zaterdagmiddag een werkstaking te zullen beginnen, welke van te voren scheen georganiseerd te zyn. Het loon van fl.65 wilde men verhoogd zien tot f2, hetwelk door de werkgevers beslist geweigerd schijnt te zyn. De politie trad krachtdadig op, toen men beproefde, die tegen het oude loon aan het werk wilden gaan, daarin te verhinderen. Hoewel enkele personen de gemoederen in gisting zoeken te houden, was er toch in den namiddag voldoende werkvolk op de inrichtingen om de zaken niet te doen stilstaan. De gemeente- en Ryks-politie bewaken het terrein voortdurend. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden heeft de lord- mayor aan kapitein Mnrrell, den bevel hebber, de officieren en het scheepsvolk van de »Missouri", het schip, dat de be manning der »Danmark" redde en thuis bracht, geschenken tot herinnering aan deze kloeke daad overhandigd. De kapi tein ontving een zilveren schenkblad met toepasselijk opschrift, benevens 500, ter- wyl een gouden horloge en twee maan den soldy aan eiken offidier en twee maanden soldy aan eiken matroos ge schonken werden. Deze geschenken wer den betaald uit een fonds van 1050, waartoe op Mansion House bijdragen waren ingezameld. Bovendien ontving de kapitein een schrijven van dankbetuiging van prins Bismarck, van den Board of trade en Shipmaster's Society te Londen, benevens een zilveren medaille van de Lloyd. De consul van de Vereenigde Staten over handigde hem 2500 dollars, te Philadel- phia en Baltimore ingezameld, benevens gouden en zilveren medailles aan officie ren en scheepsvolk. Lubeck, 26 Mei. (R. O.) Er is hier een geduchte brand uitgebarsten. Drie entrepótpakhuizen staan in vlammen en een groote hoeveelheid katoen, vlas en stukgoederen is vernield. De schade wordt op 2 millioen mark geschat. De uitbaggering van hetEngelsche riviertje de Medway heeft een zonderlinge ontdekking aan het licht gebracht. Er is nl. een groote hoeveelheid hout naar de wateroppervlakte gehaald, dat bij onder zoek bleek aan een schip te hebben behoord; naar men vermoedt een der schepen, die aan het gevecht tusschen Hollandsche en Eugelsche schepen bij den tocht naar Chat- ham deelnamen. Ook zyn een aantal ket tingschakels gevonden benevens eenige flesschen van ouderwetschen vorm, een aan tal oude gebroken bekers en menschen- beenderen. Het hout is meest eikenhout, dat niet met spijkers of bonten, doch op zeer primitieve wijze in elkaar is gezet. Te Napels is een zeldzaam brutale moord gepleegd door een omnibuscon ducteur, die zich door een ijverig con troleur, die hem op oneerlijkheid betrapte en deed ontslaan, verongelijkt achtte. De man zeide zich te zullen wreken eD begaf zich des avonds om 9 uur naar de plaats voor den schouwburg, waar hij den controleur, toen deze er langs kwam, met een dolk dood stak. Dit gebeurde in de onmiddellijke nabyheid van het groote middenplein van Napels, dat vol omni bussen en trams is. Bochum, 27 Mei. Gisteren is het geheele bestuur der werkstakers, ten getale van meer dan 40 personen, in hechtenis genomen. Alle stukken en papieren van het comité zijn in beslag genomen. In Noorwegen heeft men een nieuwe aanwending van de traan van walvisschen gevonden Buil Hofsten zyn er nl. in geslaagd, daaruit een lymsoort te ver krijgen, welke sterk kleeft, spoedig droogt en reukeloos is. Arme dieren. Toen by het vergaan van het Deensche stoomschip »Danmark" de reddingsbooten in zee werden gelaten, wilden ook twee prachtige Deensche dog honden, die gedurende de reis de lieve lingen van al de passagiers waren ge worden, in die booten springen. Sleehts met moeite kon men de sterke dieren, die door hunne bewegingen in de beperkte ruimte gevaar zouden hebben opgeleverd, hiervan terug te houden. Ten slotte zag de kapitein zich genoodzaakt zyn revol ver te laden en de honden dood te schie ten. Op alle aanwezigen maakten die executie een treurigen indruk, maar het meest op den kapitein zelf, die zyn revolver in zee wierp, daar hij niet in staat zou zijn het wapen ooit weder te gebruiken. In het postkantoor in de Rue de Choiseul, te Parijs, werden onlangs een man en vrouw van buiten, die voor zaken in stad waren en postwissels verzonden hadden, aangehouden door een kassiers knecht, die hen beschuldigde van zyn portemounaie gestolen te hebben, welke hy boven op zyn tasch op een plankje voor het loket had neergelegd. De arme menschen moesten, of zij wilden of niet, met hem naar het politie bureau gaan, om hunne kleederen te laten doorzoeken. Natuurlijk liep op straat een troep nieuwsgierigen, aangelokt door het geschreeuw van den kassiersbediende, en het echtpaar verging haast van schaamte. Op het politie-bureau vond men het vermiste niet bij hen. Zy werden vrij gelaten, en nauwelijks waren zij weer op straat of de kassiersknecht kwam zeg gen, dat hij zyn portemonnaie gevonden had in een der zakken van zyn tasch. Het misverstand had echter ongeluk kige gevolgen. De vrouw is ernstig ziek geworden door den uitgestanen angst en haar man zal nu een gerechtelijke ver volging instellen tegen den onbesuisden kassiersknecht, wegens lasterlyke beleedi- ging- Aanvaring in 't Kanaal. Aangaande de aanvaring in het Engelsch Kanaal worden nader de volgende bijzonder heden vernomen 't Was Maandagochtend te 4 uren, toen de aanvaring plaats had tusschen de stoomboot „German Emperor", van Sunderland, en de stoomboot „Beresford", op reis van West-Hart- lepool naar Bombay. De eerste berichten spraken van 30 dooden, maar 't is gebleken dat dit getal ver over dreven was. De „Beresford", kapitein Yickers, was een stalen schip van 2158 ton register, de „Ger man Emperor" een yzeren boot van 909 ton register. Sedert een viertiental dagen heeft een dikke mist boven het Kanaal gehangen, en hebben verscheiden ongelukken plaats gehad. De „Beresford" verliet Zaterdag Middlesborough, en Zondag werd het weer zoo duister, dat het noodig werd alle veiligheids-maatregelen te nemen. 't Was een zonderling toeval, maar de aan varing had plaats ter zelfde plaatse en op dezelfde wijze als by de ramp tusschen de „Scholten" en de „Rosa Mary". De „Ger man Emperor" 6toomde op de „Beresford", waardoor haar eigen boeg tot ver beneden de waterlijn werd weggerukt, evenals die van het andere schip. De »German Emperor" zonk bijna oogen- blikkelyk. De «Beresford" bleef dryven. De kapitein van de «Beresford" gaf aanstonds bevel twee booten uit te zetten, om de be manning te redden. Daarin bevonden zich de tweede stuurman en vijf matrozen van het laatste schip, en dezen slaagden er in een matroos van de «German Emperor" en twee passagiers te redden, twee Spanjaards, van welke de een met gebroken been werd op- genpmen. Intusschen hadden de mannen in de boot ook hun eigen schip totaal uit het oog ver loren en zochten het lang tevergeefs. Meenende dat het insgelijks gezonken was, trachtten zij het land te bereiken. Korten tijd later wer den zij door den schoener «Florence", van Plyraouth opgenomen, en daarna op de stoom boot »Knight Campanion", van Livcrpool, overgebracht. Toen zij 's anderdaags morgens te Dover landden, half naakt en uitgeput, meende men algemeen dat de beide schepen gezonken wa ren vandaar de eerste berichten. De «Beresford" kon, gelukkig, zachtjes aan naar Gravesend stooraen, waar zij Dinsdag namiddag aankwam met 10 matrozen van de «German Emperor". Volgens het verhaal van een der matrozen van het verongelukte schip volgde op de aan varing een vreeselijk tooneelmeest allen die gered werden, waren in het water gespron gen en werden door de booten van de «Be resford" opgenomen. Toen de luiken onder het geweld van het instroomend water barstten, werden zij die op het achtergedeelte van het schip een schuil plaats hadden gezocht, insgelijks in het water geworpen. Een verschrikkelijk hulpgeroep weerklonk, en men begaf zich zoo spoedig mogelyk naar de plaats waar het schip ver dwenen was, doch vond niemand meer, hoe wel er een oogenblik te voren verscheidene personen gezien werden. De mist was zoo dik, dat men niet verder dan een bootslengte kon zien. Zooals hierboven gemeld is, verloren de booten dan ook de «Beresford" uit het ge zicht en werden de passagiers door een andere boot te Dover aan land gezet* Het getal omgekomenen zou, gelukkig, niet meer dan 9 bedragen. Den 2 JUNI a. s., hopen mijn {H geliefde ouders: DIRK BAKKER VOLKJE KEIJZER, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare Zoon, D. K. BAKKER. Amsterdam, 28 Mei 1889. Woensdag 29 Mei 1889 hopen j door Gods goedheid mijne geliefde i Ouders, H. MYLINK en j J. SCHOLTEN, hunne 25-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Dochter, GEERTJE MYLINK. j j Anna-Paulowna, 29 Mei 1889. Op 30 Mei a. s. hopen onze geliefde jongste Broeder en Be- huwd-Zuster JOHANNES KRUIT en ADRIANA CATHARINA LAMMERS, hunne 121/s-|arige Echtvereeni- glng te herdenken. Nieuwediep, 23 Mei 1889. Uit naam van zijn geachte Broeders en Zuster, en Echtgenooten, W. J. KRUIT. Algemeene kennisgeving. Op den 30en Mei hopen mijne geliefde Kinderen JAN BALJÉ en MARTJE KRAMER, hunne 127s-jarlge Echtvereeniging te herdenken. Helder, 28 Mei 1889. Uit naam hunner Moeder, Wed. K. KRAMER, en Rroeders en Zusters. Op 3 O Mei i hopen onze waarde Zuster i Zwager, Oom en Tante JOHANNES KRUIT en ADRIANA CATHARINA LAMMERS, j hunne 127,-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens Zuster, Neef en Nicht, i Wed. J. H. SCHOLTZE, Lammers. A. F. THEEWIS. C. THEE WIS-SCHOLTZE. i Helder, 28 Mei 1889. Bevallen van een welgeschapen Zoon LEENTJE LEVIE—POLAK. Bennekom, 27 Mei 1889. Strekkende tot algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. ■212'; Op 30 Mei a.s. hopen wy te j mogen herdenken de l^/s'^rige j Echtvereeniging van onze geachte Zwager en geliefde Zuster, Johannes Krnit en Adriana Catharina Lammers. j Helder, 28 Mei 1889. Hun Zwager en Zuster, C. J. F. UELMAN. 1 G. UELMAN, geb. Lammees. Getrouwd CORNELIS JOHANNES VRIJVOGEL en HELENA MARIA RIETVOORT, die tevens aan wederzijdsche familie, vrien den en bekenden hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van be langstelling, by hun huwelijk ondervonden. Helder, 28 Mei 1889. Tevens roepen wij aan familie, vrien den en bekenden bij ons vertrek naar Ooltgensplaat een hartelijk vaarwel toe. C. J. VRIJVOGEL en Echtgenoote. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven onzer jongste lieveling IDA, in den leef tijd van 11 maanden. Helder, 27 Mei 1889. S. ROOSENDAAL en Echtgenoote. Heden overleed in den aanvalligen leeftijd van byna 3 jaren, na een kortstondige ziekte, onze jongste lieveling Johannes Cornelis. Helder, 27 Mei 1889. JOHN ROBERTSON. E. J. ROBERTSON— FREERS. Heden overleed na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot en onze beminde vader, de Heer NOACH KWEKKEBOOM, in den ouderdom van ruim 53jaar; in leven gepensionueerd Bootsman der Kon. Ned. Marine. Wed. N. KWEKKEBOOM, geb. M. STUIJFZAND. Rotterdam, 22 Mei 1889. Van Meekerenstraat 50. Heden overleed, plotseling, onze jongste lieveling, J A C O B, in den leeftijd van 4 maanden. Helder, 25 Mei 1889. N. KIKKERT. T. KIKKERT Langeeveld. Voor de menigvuldige blyken van be langstelling, ontvangen bij onze 25-jarige Echtvereeniging, brengen wij aan familie, vrienden en bekenden onzen oprechten dank. Wieringen, 28 Mei 1889. C. DE WIT. E. DE WIT—WIGBOUT. Voor de menigvuldige blyken van be langstelling, ontvangen bij onze 25-jarige Echtvereeniging, brengen wy aan familie, vrienden en bekenden onzen oprechten dank. Helder, 27 Mei 1889. N. CORNIELJE. E. CORNIELJE-DEKKER. te HELDER (Palmstraat.) Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag): voormiddags 10 ure, zal D.V. als spreker optreden de WelEerw. Heer WEEZENSTRAAT. Hemelvaartsdag, Donderdag 30 Mei, voormiddags 10 uur, zal D.V. voor de gemeente optreden de Eerw. Heer, Onderl. der N.D. Ger. Kerk, te Driebergen. Damrak 62, Amsterdam, WOENSDAG 29 MEI te Helder, Kerkgracht 338, te consulteeren voor Tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van 93 uur. Wordt gevraagd: een flinke DIENSTBODE of WERKSTER, voor 3 halve dagen in de week. Adres G. DE BEURS, Bassingracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2