't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1701. Woensdag 5 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 Juni 1889. Door de garnizoens-voedings-com- missie alhier werd Zaterdag openbaar aanbesteed De levering van aardappelen, ten dienste van de menages der alhier garnizoen houdende troepen, gedurende het tijdvak van 15 Juni tot 1 November 1889. Ingekomen waren 4 inschrgvings-bil- jetten, als van de heeren J. Huijzing ....af 2.40 per HL. (65 KG.). S. v. Amesfoort -2.18 (68 F. Th. De Haas -1.76 (68 C. Postma -1.70 (68 Binnenkort kan de indiening bij de Tweede Kamer worden verwacht van een wetsontwerp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, die aanspraak geven op een benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, en zulks ter vervanging van de thans geldende voorloopige regeling bij koninklijk besluit. De lijst van bedoelde betrekkingen zal, naar men verneemt, in dat wetsontwerp veel uitgebreider zijn dan de thans geldende. Naar het Dagblad v. Z.-Holl. en 's Graveuh." verneemt, heeft onze Regee ring thans officieel mededeeling ontvangen dat de Shach van Perzië, op zgne reis naar de wereldtentoonstelling te Parijs, in den loop van Juni ons land zal be zoeken. Reeds zouden maatregelen zijn ge troffen om den vorst, namens Zijne Ma jesteit den Koning, op waardige wijze te ontvangen. Een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Ned. Indië van 30 dezer bevat het bericht, dat in Edi de rust hersteld is en de daarheen gezonden troepen grootendeels naar Kotta-Radja teruggekeerd zijn. Men schrjjft van Terschelling, d. d' 31 Mei: Door twee stoomschelpenzuigers is tegen 25 procent het bergen aange nomen van de lading zilver- en kopererts uit de Eldorado". Naar men verneemt is thans weder, nu voor den tweeden keer, aan de opvaren den dier stoomschelpenzuigers bij deur- waarders-exploit verboden, met de werk zaamheden boven 't wrak der »Lutine" voort te gaan. Toen te Amsterdam voor een paar jaar geleden opgevoerd werd Blanke Sla vinnen, verzocht de burgemeester de heeren "Van Lier die voorstellingen te staken. Hetzelfde geschiedde met voorstellingen van een magnetiseur. Thans is aan de heeren Kreukniet Co. en De La Mar, namens den burgemeester, verzocht, op te houden met het spelen der zedenkwet- sende stukken, welke in den laatsten tijd, vooral bij het gezelschap des heeren De La Mar, tot het vaste repertoire zijn gaan behooren. Zonder dat het door iemand werd opgemerkt, viel te Nieuwe Niedorp een dreumes van 2^2 jaar in 't water en werd levenloos voor de oogen der ontstelde moeder opgehaald. Een tweede Drama. Van vertrouwbare zijde werd aan //De Tijd" een mededeeling gedaan van groot gewicht, daar zij er wellicht toe kan bijdragen om op het spoor te komen van den booswicht, die Zaterdagavond voor acht dagen een aanslag pleegde op de vrijheid eener gehuwde vrouw en, wie weet, aan welke wandaden meer zich zou hebben schuldig gemaakt, zoo nietzijn slachtoffer hem op het laatste oogenblik ware ontsnapt. Er blijkt nl. uit, dat naar alle waarschijnlijkheid hetzelfde sujet reeds bij een vroegeren aan slag van gelijken aard is betrokkken geweest. De dienstbode Lena Br. werd, 's avonds uit haar dienst in de Reguliersbreestraat naar huis gaande, herhaaldelijk lastig gevallen door een als heer gekleed jongmensch, met knevel en sikje, die haar wilde trakteeren. Ofschoon telkens kortaf aan het verstand gebracht, dat hij niet aan het rechte kantoor was, gaf hij den moed niet op. Op zekeren avond ont moette Lena het lastig individu andermaal, en opnieuw werd zij aangeklampt, met het ver zoek, haar te mogen begeleiden. Dit geschiedde nabij de Beulingsluis. In de onmiddellijke na bijheid, op de brug, stond een vigelant met geopend portier. Toen het meisje het rijtuig passeerde, greep de jeugdige onverlaat haar eensklaps aan, sleurde haar het rijtuig in en schreeuwde den koetsier toe«Vooruitvoor uit!" De ontvoerde deed onophoudelijk po gingen om het portier te openen, doch werd hierin door haar ontvoerder verhinderd. Zoo reden ze een wijl voorthet meisje gillend en spartelend om los te komen, haar ontvoerder al haar bewegingen bespiedende en haar met geweld belettende, om te ontvluchten. Het rijtuig passeert eindelijk in volle vaart het viaduct van den Centraal-Spoorwegziende waar zij zich bevindt, wendt de ontvoerde in haar doodsangst een nieuwe poging aan om het portier te openen, en goddank, het wijkt het volgende oogenblik heeft het meisje den gevaarlijken sprong gedaan en ligt uitgestrekt op den weg. Ofschoon zich vrij ernstig bezeerende, behield zij echter haar be wustzijn, zoodat zij haar ontvoerder den koet sier hoorde gelasten//Terug naar de Mar- nixstraat Onbegrijpelijkerwijzc heeft men de politie onkundig gelaten van deze brutale oplichting zonder den aanslag op Zaterdag zou er misschien nooit een haan naar gekraaid hebben. De gelijkenis tusschen dit individu en den jeugdigen booswicht, die het slachtoffer der laatste aanranding het eerst aangesproken en haar later tweemaal geschreven heeft want waarschijnlijk waren beide brieven van hem is te treffend, en de omstandigheden, waar onder beide aanslagen geschiedde, zijn te over eenstemmend, om het verband niet voor het grijpen te hebben. De commissaris van politie in de 4e sectie te Amsterdam verzoekt bekend te worden ge maakt met den naam van den koetsier, die Zaterdagavond (25 dezer) tusschen 9 en 10 uur een heer met een burgervrouw vervoerd heeft per vigilante of coupé van de Egelan tiersgracht tusschen de le en 2e dwarsstraat. Dat die koetsier zich nog niet uit eigen beweging heeft aangemeld, versterkt in het vermoeden dat hij een medeplichtige was. Onmogelijk is het zeker niet, dat hot dezelfde is, die hij de eerste ontvoering zijn diensten presteerde. Het gebeurde met het slachtoffer van Za terdagavond heeft de arme vrouw zóó aange grepen, dat haar zenuwgestsl geheel in de war en haar toestand niet zonder gevaar is. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch werd dezer dagen verblijd met een gift van f 1000 van iemand uit Rot terdam, die onbekend wenscht te blijven, voor den bouw van een nieuw weeshuis. In Friesland staan de vroegrijpe aardappelen reeds in bloei, zoodat bin nen korten tijd de eerste vruchten in overvloed zullen kunuen worden geoogst. Op de klei heeft de slak veel schade aan de erwten en boonen toegebracht. Som mige boereu hebben de akkers opnieuw geploegd en bebouwd. Op de zandstreken heeft men daarvan minder last gehad. Op vele plaatsen heeft de rogge nog al door de hagelbuien geleden. Men bericht, dat de sociaal-demo craat P. v. d. Stadt, na bij den moord aanslag op vrouw Visser te Haarlem tegenwoordig te zijn geweest, het land heeft verlaten, met achterlating van vrouw en kinderen. Hg moet zich te Gent op houden. Na het gebruik van leverworst zijn in een paar gezinnen in de van Won- straat te Amsterdam ernstige ziektever schijnselen voorgekomen. Dat het zeker aan het gebruik van bedoelde worst is toe te schrijven, blijkt dat bij diegenen uit de gezinnen, die daarvan niet hadden genuttigd, geen ongesteldheid is waar genomen. Een commissionair in effecten te Weesp heeft te Amsterdam, vóór de ko renbeurs, een portefeuille verloren met ruim f 1800 aan baukpapier. Te 's-Gravenhage' beeft een man, Donderdag dronken thuis komende, zijn vrouw zoo ernstig mishandeld, dat zij een raam opende en om hulp riep. In woede daarover ontstoken, gaf de onverlaat haar zulk een hevigen schop, dat zij op straat viel en zeer ernstig gewond naar het gast huis moest worden gebracht. Dezer dagen is door de Zuiderzee- vereeniging een begin gemaakt met het onderzoek van den bodem van het noor delijk gedeelte der Zuiderzee, onder leiding van den ingenieur C. Lely, chef van het technisch onderzoek dier vereeniging, aan wien daartoe de civiel-ingenieur B. B. Boomans is toegevoegd. Uit Ruhrort wordt van 29 Mei j meld Gisterennacht tegen 2 uur brandde te Duisburg het zeer groote graanpakhuis met daarbgbehoorenden elevator der fir- mr Lehnkering geheel af. Op de vijf verdiepingen hooge zolders lagen 50,000 zak graan, die alle totaal verbrand zgn, evenals een zestal waggons, die ter be lading daarbij stonden. De elevator is eveneens verbrand en ligt in de haven. De schade wordt op anderhalf millioen mark geraamd. Het pakhuis met toebehooren was bij maatschappijen verzekerd. Blijkens berichten uit Amerika heeft in Westelijk Pennsylvania een verschrik kelijke overstrooming plaats gevonden. Het waterreservoir, dat bij de stad John- stown, welke dicht bij Pittsburg ligt, be zweek, was nog kort geleden vergroot, en nu drie Engelsche mijlen lang en an derhalve mijl breed. Oorspronkelijk was het een klein meer, dat tusschen de ber gen lag, 300 Engelsche voeten hooger dan de stad, die er twee mglen van verwij derd ligt. Een dam van meer dan 1000 voet lang, 110 voet hoog en 90 voet breed, sloot het reservoir. Elke maand werd die dam nagezien door een ingenieur, of hij bestand zou zijn tegen een plotselin- gen was van het water. Men meent dan ook dat alleen de was oorzaak van het bezwgken van den dam kan zgn, en dat een hoos in het spel is geweest. Hoe dit zij, toen de dam bezweek, stortte het wa ter in de vlakte met een gedruiseh, dat mglen in den omtrek gehoord werd. De ontzettende waterlnassa veegde alles wat zij ontmoette weg, sleurde boomen, schu ren, en huizen mede, overstroomde John- stown, waar slechts enkele huizen bleven staan, en zette de dorpen Caketown, Blairsville en verscheidene andere onder. De North Fork rivier, die van Johnstown voorbg Bolivar stroomt, is bij de laatste plaats vol stukken van huizen, meubelen enz., waarop menschen zich bevinden, die om redding roepen. Over geheel Pennsylvania en Maryland valt onafgebroken de hevigste regen en in Yirginië stijgen de rivieren tot een dusver niet gekende hoogte. Tal van bruggen en groote fabrieken zgn vernield langs de Susquebanna, de James en de Rappahau- nock. De eerste zette de stad Clarfield onder water, en slechts in het gerechts gebouw en de opera vonden de ingeze tenen een wijkplaats. De Baltimore- en Ohio-spoorweglijn is over een lengte van 7 mijl verwoest. New-York, 2 Juni. Bg de overstroo ming te Johnstown zgn 5000 huizen ver nield. Vijf plaatsen in den omtrek, met 7000 inwoners, zgn geheel verdwenen. New-York, 2 Juni. 8000 a 10000 per sonen hebben bg de overstroomingen in Pennsylvania het leven verlorende schade wordt geschat op 25 millioen dollars. Te Emmerik werd dezer dagen op de markt in hechtenis genomen de koop man Seegers, uit Gendringen. Deze ver kocht voor natuurboter een mengsel, dat bg onderzoek bleek voor 3/4 te bestaan uit margarine. Tegen borgstelling van 300 Mark werd Seegers op vrije voeten ge steld. Hg gaf voor de boter op de markt te Zutphen zelf gekocht te hebben, zoo dat een ander hem er mede bedrogen had. Algemeen wordt te Emmerik hieraan geen geloof geslagen. Men meent, dat Seegers deze mededeeling alleen gedaan heeft om daardoor eene lichtere straf te krijgen, Hij kan nu hoogstens een geldboete van 150 Mark beloopen. Men berekent, dat Seegers in de laatste 10 weken ongeveer 10,000 pond boter te Emmerik verkocht heeft. Het volgend vermakelijk tooneel had Dinsdag in een der Londensche Ge rechtshoven plaats. William Walsch werd beschuldigd van inbraak en erkende schuld. Hij was een oude kennis der politie en had reeds 27 jaren in de gevangenis doorgebracht. Hg verzocht het Hof hem genadiglijk te behan delen en overhandigde den rechter een brief, volgens welken een lady beloofde hem te trouwen en met hem naar Amerika te gaan. Een goed gekleede juffrouw van mid delbaren leeftijd trad daarna in de getui genbank en ondersteunde het verzoek van den gevangene. Zij zeide, onder gelach der toehoorders, dat zg, als de rechter den man een kans gaf, dezen naar Amerika zoude medenemen en daar zoude trouwen. De gevangene: O! mylord! geeft mij nog eens een kans. Zoo'n gelegenheid krijg ik nooit weer. (Gelach.) De juffrouw: Ja, mylord! geef hem nog eens een kans. Ik zal hem wegbren gen, zoodra hg los komt en hem dadelijk trouwen. De rechter verklaarde, dat hg den gevan gene onder die omstandigheden nog eens een kans zoude geven, en hem daarom slechts tot 9 maanden dwangarbeid zoude veroordeelen. De man werd lachende weggevoerd en scheen zeer voldaan met het genadige vonnis. Het electrisch licht op den Eiffel- toren is in hoofdzaak gelijk aan dat van gewone vuurtorens ter wille van het na tionaal gevoel, afwisselend blauw, wit en rood gekleurd. Ook is de lichtsterkte grooter. Die lichtsterkte is, volgens het tijd schrift »la Nature", 55,000 kaarsen, maar zij wordt door een spiegel vertienvoudigd. Voorts moet door toepassing van reflec- teurs de lichtsterkte verhoogd kunnen worden tot 60 a 80 millioen kaarsen. Het licht is te zien tot op een afstand van 67 kilometer maar van hooge plaat sen, torens b.v. is het nog verder te zien; zoo wordt het b.v. te Orleans op een af stand van 116 kilometers waargenomen. Het licht van den toren heeft op ver schillende manieren zgn nut, b.v. onlangs, toen bg het vallen van den avond een groot zandschip op de Seine lek gewor den was. De ge'neele lading 400,000 kilogram zand werd gelost bij het licht van den Eiffeltoren, dat te dien einde op die plaats werd gericht. Zonder dat licht had men niet kunnen werken en zou het schip gezonken zgn. Dezer dagen heeft ergens in het Engelsche graafschap Lancashire een jong meisje met een parapluie twee booswich ten, die, door een politie-agent betrapt, dezen onder den voet hadden gehaald, en hem mishandelden, aangevallen en op de vlucht gejaagd. De parapluie was er ge heel bg gebroken en bedorven, maar de Gemeenteraad van de plaats heeft haar een prachtig nieuw regenscherm in de plaats gegeven. Er begint licht te komen betreffende den geheim zinnigen moord van den Ier- schen doctor Gronin te Chicago. De politie heeft drie personen, op wie zware verdenking rust, gevat. Een van hen, een Ier, Coughlin genaamd, was lid der geheime politie en werd met twee anderen door het bestuur Clan-na-Gaël aangewezen om den doctor te vermoorden. Een van de drie heeft reeds bekend, dat hij het rijtuig heeft bestuurd, waarin het lijk werd weggebracht. Men houdt den moord voor een gevolg van het proces tegen Parnell. Op grond van de mededeeling van Le Caron werd Cronin voor een spion gehouden en door de leiders der Clan-na-Gaël ter dood ver oordeeld. Nu de politie eenmaal het spoor heeft gevonden, vertrouwt men dat zij de geheele zaak tot helderheid zal brengen. Toen Cronin werd begraven, volgden 10,000 personen de baar. Allen die op het kerkhof wilden, moesten een toegangs geld van 2 dollars betalen, ter bestrgding van de kosten van hetj gerechtelijk on derzoek. De opbrengst was 6000 dollars. Door een hond gestorven. Dinsdag werd op het kerkhof «Père Lachaise", te Parijs, een doodkist aangebracht, die ge heel met bloemen was getooidhonderd- vijftig koorddansers en kermisreizigers volgden de kist. De collega, wien zij de laatste eer bewezen, was de bekende «Her cules", Louis Lannay, die eerst 24 jaar oud, op treurige wijze om het leven was gekomen. Lannay, wiens familie goed be middeld is en die zgn eigenaardig beroep louter uit voorliefde had gekozen, bezat een hond, waarmede hg voorstellingen gaf en die onlangs zijne vrouw en drie kinderen beet. De veearts, die -den hond onderzocht, verklaarde dat die dol was en gedood moest worden. «Dat zal gauw genoeg gebeuren," zeide Lannay en verwurgde dadelijk het dier, dat hem echter nog in de kuit beet. De vrouw en de kinderen, die onder behandeling van Pasteur kwa men, zgn welvarende, terwgl Lannay, die op zgne wonde geen acht sloeg, eenige dagen geleden eensklaps door de vreese- lgke ziekte werd aangetast, maar toch nog genoeg tegenwoordigheid van geest bezat om zijn vronw toe te roepen, dat zg de vlucht moest nemen. De arme man stierf na een langdurig en ontzet tend lijden. In de Willebroeksche vaart te Brus sel komen in deze warme dagen een aantal personen zwemmen, ondanks de politie verordeningen, die dat verbieden. Een heer uit die buurt ergerde zich daaraan, en toen onlangs weer een troep mannen bezig was zich te verpoozen in het frissche element, ging hg, met een karabgn gewapend, naar de vaart en beval den zwemmers heen te gaan, onder be dreiging van op hen te zullen schieten. Toen de zwemmers zich niet aan hem stoorden, schoot hij zgn met los kruit geladen karabgn af. Nu kwamen al de mannen uit het water en onverhoeds begonnen zg een woesten rondedans om den jager op menschelgk waterwild. Zij namen hem zgn vuurwapen af, sloegen hem en plaagden hem op allerlei wgzen, totdat eindelijk een paar voorbijgangers den heer, die van woede en schrik buiten zichzelven was, uit den kring zijner aan vallers bevrijdden en een eind maakten aan het zonderling schouwspel. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Genua. 8 Juni /Prins Alexander" 20 Juni 22 //Prins van Oranje" 4 Juli 2/ 6 Juli //Burgemr. den Tex". 18 Jg 20 ii //Koningin Emma". 1 Aug. 3 Aug. //Conrad"15 t, g 17 ii //Prinses Marie",. 29 n 31 ii //Prinses Wilhelmina" 12 Sept. f[ 14 Sept. «Prins Frederik". 26 u 28 //Sumatra"10 Oct. 2 12 Oct. //Prinses Amalia". 24 q Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Heldersche Moppen. Dochter: Mama, ik zal bepaald een oude vrijster worden. Moeder: Wat voor onzin is dat? Je bent pas achttien jaren. Dochter: Nu, achttien jaren op een man wachten, is dat al niet erg genoeg? In de lieve natuur: //Hg" wandelt met een zij" in de vrije natuur. //Zie, hoe schoonde natuur zich heeft versierd, hoe zij woekert met alle gaven, welke de Schepper heeft geschon ken. De madeliefjes steken hun witte en roo- de kopjes omhoog; de eeuwenoude eik breidt beschermend zijn statigen kruin over de teere grashalmpjes, waaraan dauwdruppels als paar- len glinsteren, en het zonnetje ziet lachend van uit haar Wauwen zetel neer op de lieve zangertjes, die onvermoeid van tak tot tak springen en het jubelkoor aanheffen: z/Hoe schoon zijt gij, heerlgke natuur!" Zij: «Ja, net als verleden jaar 'jakkes, wat is 't gras nat!" Marine en Leger. Met 21 Juni a.s. worden in het Noorderkwartier der marine te Amsterdam en Willemsoord, in dienst gesteld a. Zr. Ms. ramschip Stier, état major de luit. t. z. le kl. J. H. L. J. baron Sweers de Landas Wijborgh; de luit. t. z. 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, Jv. d. Elat, H. H. v. Bemmelende off. v. gez. le kl. J. Bijl; de offi. v. adm. 2e kl. J. Lombaard. Machinepersoneel, mach. le kl. r. k. H. v. Wingerdendie der 2e kl. L. Paret en Q. Jonkman; die der 3e kl. J. Onwerkerk en J. E. Constandae. b. Zr. Ms. ramm. 2e kl. Cerberus, etat-major: de luit. t. z. le kl. W. Allirolde luit. t. z. 2e kl- J. Alberda, L. P. de Stoppelaar eu J. des Amorie v. d. Hoevende off. v. gez. le kl. dr. H. J. Jelgersma, de off. v. adm. 2e kl. F. A. Ebbinge Wubbe. Machinep. mach. le kl. v.k. A. D. Scemau2e kl. P. C. A. Schuier; 3e kl. J. J. Knaap en J. de Winde. c. Zr. Ms. stoomkanonneerb. Hefring de luit. t. z. le kl. L. C. Kosterde luit. t. z. 2e kl, nog aan te wijzen. Machinep. mach. le kl. M. M. Zwart; 3e kl- D. Nepveu. d. Zr. Ms. idem Bulgiade luit. t. z. le kl. J. H. Mijer; de idem 2e kl. L. J. Qingjoolen. Machinep. mach. le kl. P. J. Verschoor; 3e kl. D. J. Menke. e. Zr. Ms. idem Geepluit. t. z. le kl. J. H, Straatmandie der 2e kl. M. J. Gilhuys. Ma-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1