't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. „Voor Honderd Jaren", Ho. 1706. Zaterdag 22 Juni 1889. Zeventiende Jaargang. Bericht! KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTBAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onze geachte abonné's worden beleefd uitgenoodigd, de in dit blad voorkomende mededeeling omtrent het Premieboek De Croote Fransche Revolutie, aan het Nederlandsche volk ver haald door C. VELDERMAN, vooral te lezen. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden wordt beleefdelijk verzocht, 't abonnementsgeld Vlie gend Blaadjes, (tweede kwartaal 1889), te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 5 Juli. DE UITGEVERS. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 40 m. Onderg. r, 8 u. 24 m. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Nieuwe Maan. Onzicht bare Zonsverduistering. Zaterdag 29 H.EL Petrus en Paulus. HELDER, 21 Juni 1889. Z. M. heeft, als bljjk van HDs. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, in gesteld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan den sergeant-torpedist J. Hellend oom, van Zr. Ms. torpedo-instructieschip Mar- nix", wegens het met levensgevaar red den van een drenkeling, die op 18 April jl. ter reede van Texel van een torpedo boot te water was geraakt G. W. De Leur, luit. ter zee 2e kl., wegens het met levensgevaar redden van een marinier, die op 17 Dec. 1888 te Makassar, bij het kolen laden, te water was geraakt. De Shach van Perzië. 't Schijnt den Shach van Perzië te Amsterdam uitstekend te bevallen. Dinsdag werd met veel belangstelling het Rijks museum bezooht. Ook de Marinewerf werd be zocht. Bij het bezoek was het vooral het oplei dingsschip „De Wassenaer", dat zijne aandacht trok. De jongens paradeerden in het want, exereeer- den, maakten gymnastiek, bedienden het geschut en toonden hoe flink een opleiding zij genieten. De Shach betuigde herhaalde malen zijn tevre denheid over het schouwspel, hem op het ruime dek van het opleidingsschip aangeboden. Toen hij in de richting van het kommandants- huis voortwandelde, had zich aldaar een photo- graaf met zijn toestel opgesteld, en verzocht den Shach, de eer te mogen hebben hem, zijn gevolg en den sohitterenden staf van zeeoffizieren, die hem omringde, te mogen photografeeren. Twee malen leende Z. M. zich daartoe. Voor het kommandantshuis lag de sierlijke Koningssloep gereed, bemand met krachtige jon gelieden, en van wier voorsteven de Perzische ▼lag woei. Van het aanbod, om hem daarmede naar het Amstelhótel te brengen, maakte de Shach gaarne gebrnik. Aleer hij echter aan boord stapte, bood mejuffrouw Calten, dochter van den hoofdinge nieur der Marinewerf, hem een fraai bloemen kassen met bet Perzische wapen en de Nederl. kleuren aan. De Shach, in wiens uitgestrekte tuinen te Teheran zooveel rozen en andere heer lijke gewassen bloeien, vond deze attentie zeer aangenaam en dankte de aanvallige jonge dame voor dit blijk van hoogachting. Daarna werd Artis bezocht. Hier betoonde Z. M. zich een degelijk natuur kundige. Tal van vreemde dieren waren hem goed bekend en de Koning vertelde op zeer opgewekte wijze bijzonderheden over het leven der dieren, welke hij zag. Met de leeuwen en tijgers scheen hij zeer goed vertrouwd. De Perzische Koning vond er behagen in, de dieren een weinig te ver toornen, die den monarch weinig eerbiedig toe brulden. Nasserdin scheen bijzonder goed geluimd. Hij nam telkens behagelijk een snuifje en waar hij langs zijn weg dames ontmoette, groette hij lachend tegen haar en sprak hij vleiende woor den over de schoonheden der Nederl. vrouwen, wier blond haar en blanke gelaatskleur hem zeer sohenen te bekoren. Hij vond onzen dierentuin zeer schoon en ver telde, dat de Berlijnsehe dierentuin bij den onze niet kan halen. Evenwel, de Berlijnsehe olifanten, die op een rijwiel hadden gereden, sehenenZ.M. Nasserdin bijzonder behagen ingeboezemd te heb ben, doch toen hem getoond werd, dat ook de Amsterdamsche olifanten een behoorlijke opvoe ding hebben genoten en zij allerlei kunstjes kannen doen, scheen dit den vorst bijzonder te bevallen. Ook het Aquarium werd bezocht en maakte zeer veel indruk op den vorst, die de visch-ver- zamelingen hoogst merkwaardig vond. De Shach reed van Artis naar de diamantslij perij der h.h. Daniëls in de Zwanenburgerstraat. De koning werd daar ontvangen door den hr. C. E. Daniëls en bezichtigde met veel genoegen de groote diamanten en het slijpen der kostbare steenen. In het Burgerweeshuis, dat de Shach door de Kalverstraat bereikte, werd de Oostersche vorst ontvangen door regenten en geleid naar de re gentenkamer, met zoovele oud-Hollandsohe herin neringen gestoffeerd. Door het geopende venster zag hij in den tuin gegroepeerd een aantal wees meisjes en enkele der kleine knapen, half in de schaduw, half door de zon beschenen, een tref fende, kleurrijke groep. De regent mr. Baeker sprak den Vorst toe. Buiten gekomen, zongen de kinderen een lied. Ook het schoollokaal, waar de kleinere meisjes vereenigd waren, werd door den Shach bezocht. Men zag duidelijk hoe vreemd dit geheele schouwspel, dit schoone tafereel mid den in het gewoel der groote stad, den Perzi- sohen heerscher trof. In al den eenvoud was het tooneel voor den door pracht en praal verwenden monarch zeker lang niet alledaagsch. Des avonds werd het circns van Carré met een bezoek vereerd. Wanneer we vermelden, dat de Shach van Perzie den heer Oscar Carré heeft ontboden in zijn loge en hem bijzonder hartelijk zijn hooge tevredenheid heeft betuigd over hetgeen Z.M. had gezien, dan blijkt daaruit reeds genoegzaam dat de Shach zich zeer heeft vermaakt. Maar Z. M. deed meer. Hij gelastte een 2de voorstelling op Donderdag e.k., en verklaarde gaarne een of meer van de balletten te willen zien, waarvan hij den roem tijdens zijn verblijf alhier heeft hooren verkondigen. De shach droeg diamanten borststukken en een diamanten medaillon, hangende aan een kleinen ketting. Hij gebruikte een zwarten tooneelkijker en schoof de bril dan op. Aan toejuiching geen gebrek. De Shach be hoort tot het dankbare publiek, de trots van ar- tisten van allen aard, rang en stand. Hij be wonderde de dressuur en applaudisseerde, lachte om een clown en zag met aandacht naar de toeren der acrobaten, het schoolrijden en het kunstrijden. Hij kwam op tijd (half negen) en bleef tot het einde (elf nnr), hij amuseerde zich uitstekend en 't is waarlijk voor Amsterdam een voorrecht dat 't door de medewerking van den heer Carré den Perzischen vorst een zoo aange- namen avond heeft kunnen bezorgen. Waar de hoofdsteden van Europa zich uitsloven den Shach feestelijk te ontvangen, mocht Amsterdam niet achterblijven en is de stad tot dasverre, dank het initiatief des Burgemeesters, zeer gelukkig geweeBt in het bieden van verscheidenheid in de bezoeken en de vermaken. Het talrijke publiek bracht een prettigen avond door vol afwisseling. Als blijk van tevredenheidsbetuiging over het kranig manoenvreeren der marine bij zijn bezoek aan de marine etablissementen te Amsterdam, is door Z. M. den Schach van Perzië f 500 ge schonken om het personeel van dé Wassenaer eenen feestdag te bereiden, benevens Z. M. portret om als voortdurend aandenken in dien bodem op te hangen. Woensdag bracht de Shach een bezoek aan IJmniden, en ging met de sleepboot „Hercules" even naar huiten j van daar ging men naar Zaan dam, waar het Czaar Peterhuisje werd bezichtigd. 's Avonds werd het Volkspaleis te Amsterdam bezocht; Donderdag Haarlem en omstreken, en heden Rotterdam en Den Haag en vertrekt de Shach Zaterdag van Amsterdam naar België. Door de directie der Nederl. Amerik. Stoomvaart-Maatschappij is een rondschrij ven aan hare Agenten gericht, om van heden af wederom passagiers voor de Ar- gentjjnsche Republiek aan te nemen, die op crediet derwaarts weoschen te gaan. In de eerstvolgende maanden zjjn daar voor weer voor het eerst op hare booten plaatsen beschikbaar. De weduwe van den vermoorden arbeider J. De Vreede, te Stompwijk, is dezer dagen bevallen van een welgescha pen dochter. Beiden zjjn welvarende. Op de vraag s>wat moet men doen om bij onweder niet getroffen te wor den wordt door den Noord-Brabanter 't volgende antwoord gegeven In de eerste plaats kan gezegd worden, dat het geheel nutteloos is de ramen en deuren te sluitenhet openstaan daar van levert volstrekt geen gevaar op. Wel het opstjjgen van een dikke kolom rook uit den schoorsteenblusch dus uw vuur uit, tenzij gij vuur stookt zonder rook. Ga niet hg den schoorsteen staan, ook niet bij ijzeren of koperen gereedschap pen hij het overspringen van den blik sem van het eene voorwerp op het an dere, zou hij door uw lichaam kunnen gaan en u dooden of verlammen. Is men geheel door metalen voorwer pen omringd, dan is men veilig, dus ook in een ijzeren ledikantook in een klee- renkast, waar wollen kleederen hangen, of gedekt met een wollen deken. Men is dan nl. afgesloten door stoffen, die de electriciteit niet geleiden. Liefst ga men midden in de kamer staan, zoover mo gelijk van schoor steenen en muren af en legge ijzeren en koperen voorwerpen, die men bij zich draagt, van zich af. Tot zoover de voorzorgen voor binnenshuis, die voornamelijk voor het platte land gel den, want de woningen in steden wor den zelden door den bliksem getroffen. Buitenshuis heeft men er op te letten wat gevaar opleverthet dragen van me talen voorwerpen, de vlakte, de onmid dellijke nabjjheid van hoornen, huizen of water. Men verwijdere zich dus zooveel mogeljjk daarvan. Metalen voorwerpen legge men eenige meters van zich af en vleie zich lang uit op den grond neder. Steek vooral uw regenscherm niet op. Laat u liever nat regenen of zet het op een loopen, als ge de een of andere be schutting binnen uw hereik ziet. Vrijdagmorgen jl. was men op het Munsterkerkhof te Utrecht getuige van een aardig tooneel. Een Janmaat, die des nachts uit ge weest was, had zijn bivak opgeslagen op de stoep van een huis. Met den rug tegen den muur geleund zat hij zijn roes uit te slapen. Natuurlijk waren er da delijk eenige nieuwsgierigen, waaronder ook de dienstmeid van het bedoeld per ceel. »Hoe zal ik me die vuile, slapende vent van de deur krijgen vroeg ze. Wakker schudden ging lastig. Eensklaps kwam onze dienstbode op een goed denk beeld. De slang van de waterleiding werd gehaald, aangeschroefd en aange legd op het bruine gelaat van den lo geergast. Fluks spoot een frissche straal water Janmaat, zoo katterig als hij was, in ,t gezichtVerschrikt ontwaakte hij en wraak nemen was zijn eerste ge dachte. Hij sprong op, pakte zijn on deugende plaagster heet en begon haar flink te zoenen tot hij geheel nuchter was, waarop hij onder een daverende toe juiching der menigte afscheid van de schoone nam, die met die onverwachte aardigheid alles behalve gediend scheen te zijn. Althans zoo hield zij zich. Ware ambtsjjver staat ongeveer voor niets Dit bleek j.1. Donderdag te Vianen, waar een hardlooper vergunning gevraagd had om zijn bedrijf te mogen uitoefenen, maar die niet had kunnen krijgen. Niet tegenstaande die weigering ging hij toch aan 't hardloopen en zoo hij al geen pu bliek had kunnen lokken, kwam dit spoedig opdagen, toen het getuige kon zijn van de merkwaardige vertooning, dat een po- litie-agent zich offer van zijn dienstplicht maakte, door den man ter inhechtenisne ming na te loopen. Ofschoon uitstekend zijn best doende, kon hij het den looper van beroep niet afwinnen ja, de laatste gaf zelfs nog een buitengewoon proefje van zijn bekwaamheid door, hoewel ijverig vervolgd, de centen der steeds toenemende toeschouwers in ontvangst te nemen en toch den politieman voor te blijven. Aangaande den broedermoord te Blesdijke verneemt men nog het volgende Corn. v. d. Wal, 25 jaar, was boeren arbeider, en zjjn broeder Willen, 22 jaar, timmerknecht. Daags te voren (Zondag middag) waren zij bij herhaling geweest bij den kastelein J. de Boer aldaar, om biljart te spelen, en hadden koffie met hem gedronken, 's Avonds half 9 was Cornelis vandaar vertrokken en Willem ongeveer om 9 uur; vandaar zijn ze gegaan naar de herberg van den Heer A. Nijk, onder Peperga, waar zij met andere per sonen tot elf uur vertoefden, toen de politie kwam en zij gewillig de herberg verlieten. Cornelis moet toen alleen naar huis zijn gegaan, maar Willem bleef met een soldaat voor de herberg staan praten. Als broeders konden C. en. W. niet best met elkander overweg, doch dezen avond hadden zjj geen ruzie gehad in de herberg. Om halfeen werd bij den kastelein J. de Boer geklopt. Toen bleek het, dat Willem in een boezeroen, zonder vest en zonder pet, met bloote voeten in de klom pen, voor het raam stond, met dringend verzoek hem een hechtpleister te geven, waarbij hij zeideGauwgauwhij kan wel dood wezen!'' De hechtpleister werd hem nu door de vrouw van De Boer, onder het raam door, toegeschoven, waarop W. in ijlende vaart naar huis snelde, zonder iets meer aan De Boer te zeggen. Zooals wij reeds meldden, heeft Willem bekend, dat hij zijn broeder met een brood mes, door een steek in het hart en in den rug heeft vermoord. Daar Cornelis reeds geruimen tjjd te bed lag, toon Willem tehuis kwam, moet C. tot W. gezegd hebben Als ge mor gen maar op tijd opstaat, want weet ge wel, dat ge morgen vroeg te Wateren moet zijn bij het timmerwerk Dit moet W. zeer euvel opgenomen hebben, waarop C. het bed schijnt te heb ben verlaten, en er een worsteling tusschen hen beiden ontstond, waarbij W., met een oud broodmes, dat hij uit de keuken had gehaald, zijn broeder twee doodelijke wonden toebracht. De zuster van de broeders moet met haar minnaar bij de woning gestaan hebben maar zij durfden niet naar binnen gaan omdat C. en W. niet vrij waren van sterken drank. De vader en de moeder, die te bed lagen, moeten toegeschoten zijn toen het reeds te laat was. De vader was vroeger boer, maar nu rentenier. Cornelis en Willem waren hunne eenige zoons. Het betreurenswaardig geval verwekt algemeene deelneming. De toestand der ouders is niet te beschrijven. Moedwillige brandstichting. In den laatsten tijd kwamen te Don gen in Noord-Brabant herhaaldelijk bran den voor, die aan moedwil moeten toe geschreven worden. Tot nog toe waren 't enkele schuren geweest, waaraan boos wichten zich gewaagd hadden. En dat hier kwaadwilligheid in 't spel was bleek uit het feit, dat niemand zich met vuur in de gebouwen had begeven, terwijl la ter toch lucifers gevonden werden. Vrijdagnacht echter werden ook be woonde huizen belaagd met het gevolg, dat drie huizen afbrandden. Later vond men op den hoek van een der huizen lucifers. Niets kon gered worden. Een der bewoners was niet verzekerd en ljjdt groote schade. Een vrouw, die in haar schrik de kracht miste om te vluchten, kreeg hevige brandwonden. Haar leven is in gevaar. Als een bjj zon derheid wordt uit den IJpolder gemeld, dat bij den landbouwer B. aldaar tegen hoogen prijs, nl. 1350 per stuk, twee jonge stieren zijn gekocht, die naar China zullen worden gezonden. Trouwen op zee Aan een particulier schrijven van een passagier van het stoomschip Schiedam" aan iemand te Rotterdam, wordt van de reede van Vigo van 8 Juni het volgende geschreven »Er zijn aan boord twee paartjes ge trouwd. Het was een weduwnaar met kind en een jonge vrouw, en een jonk man met jonge dochter, allen vermee- nende hun geluk te zullen vinden in de Argentijnsche Republiek. Zoo'n huweljjk aan boord is bij de wet erkend, en de plechtigheden, waar mede het werd voltrokken, hadden vol- Kapt.: »Man, wilt gjj die vrouw?" Man Ja, ik wil". Kapt.»Wilt gij haar leiden, onder steunen en haar het beste op het levens pad aanwijzen Na het bevestigend antwoord doet hij aan de vrouw dezelfde vragen en wijst haar op de plichten, van haar man overal te volgen enz., daarna verklaart hij het paar getrouwd, wenscht hun een gelukkig huwelijk, gezegend met kinderen, waarna een document door gehuwden en getui gen geteekend wordt, en zij gezamenlijk een glas port drinken, waarop, bjj uit zondering, de groote vlag den geheelen dag wappert. (Trouwlustigen, die om particuliere re denen zulk een huwelijk op zee zouden verkiezen boven een verbintenis voor den ambtenaar van den burgerlijken stand met de tijdroovende formaliteiten moeten wij opmerkzaam maken, dat zulk een hu welijk volgens het Nederlandsche recht evenmin geldig is, als eertijds een ver bond voor den Schotschen smid gesloten. De wet volgens welke deze hu welpken wettig zouden zijn, bestaat slechts in des schrijvers verbeelding en is zeker niet van kracht onder de Nederlandsche vlag)." Liverpool, 18 Juni. De scheepsreeders hebben een verga dering gehouden, waarin eenparig beslo ten werd te volharden in hunne tot heden gehouden gedragslijn en aan de eischen der werkstakenden niet toe te geven. Teneinde 't verkrijgen van manschappen te vergemakkelijken en zich huiten de Union te houden, hebben zij, evenals 20 jaren geleden bij dezelfde omstandigheden, van het s.s. Atlas, behoorende aan de Cunard s.s. Company, een drjjvend »Boarding- hause" gemaakt, waarop zich reeds 200 zeelieden en stokers bevonden en wa*y ieder de noodige manschappen van beko-_ men kan. De werkstakenden worden steeds brutaler en veroorzaken bij het aan monsteren aan het Shipping Office veel overlast, zoodat gisteren slechts 2 sche pen zijn aangemonsterd. De directie van de Union heeft bekend gemaakt, dat als de reeders aan hunne eischen tot ver hooging van het loon der zeelieden niet toegeven, zij een strike veroorzaken zul len te Cardiff, waardoor de aanvoer van kolen belemmerd zal worden. Ongeveer 7000 man zijn te Liverpool »on strike", doch dewjjl de Union geen fondsen heeft, ontvangen zij geen onderstand. Hoyos, de moordenaar van Chantilly die een moord pleegde om den doode op zijn naam te laten doorgaan en de premies van levensverzekeringen machtig te wor den, is door het gerechtshof te Beauvais ter dood veroordeeld. Hij hield tot het laatst zjjn onschuld vol. De verliefden geven kennis van hun plan aan den kapitein, die eenige dagen daarna den datum bepaalt van den hu welijksdag. Op den bepaalden dag komen zij aan de hut van den kapitein, kloppen aan, worden binnengelaten en plaatsen zich op de bank tegenover den gezagvoerder. De getuigen, meestal de eerste officieren, en de belangstellenden uit de passagiers bevinden zich vóór' de kajuit. De kapitein begint te vragen »Zijt gij de lieden die wenschen te trouwen en bljjft gij bjj uw voornemen Er werd geantwoord: »Ja". Kapt.: »Sta dan op (paar voor paar)". Marine en Leger. De le luit. van het korps mariniers J. C. Schra- ver is bestemd om in de tweede helft der maand Juli naar Oost-Indië te vertrekken, ter vervanging van den len luit. Ente van Gils, die wegens ziekte is teruggekeerd. Aan den len luit. der mariniers J. P. A. Termaat werd tot herstel van gezondheid een bnitenlandsch verlof van 2 maanden toegestaan. De commissie voor de overgangsexamens aan de opleiding voor machinisten der marine te Hel* levoetsluis bestaat uit de heerenW. A* Cam- bier, luit. ter zee le kl.H. O. W. Planten, luit. ter zee 2e kl. en A. J. Over de Linden, offioier-machinist der le klasse. Evenals de mindere schepelingen, zullen voor taan ook de machinisten in het vaste korps, met met .den graad van sergeant en hooger, door de directeuren en commandanten in de marine-di- rectiën worden ontslagen, en daardoor ook deze qualiteiten in het bezit worden gesteld van het gewone model ontslagbrief met certificaat van goed gedrag. Tot heden geschiedde het ontslag der bedoelde categorie van onderofficieren en machinisten, bij eenvondigen beschikking, steede door den minis ter van marine. Blijkens een bij bet Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. M. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-lnit.-t.-z. P. C, Pab3t, 18 dezer te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. ramsckip „Buffel", command. de kapt. ter zee N. Mac Leod en Zr. Ms. rammonitor le kl. „Matador", commandant de knptein-luitenant ter zee A. van Hengel, vertrekken in de eerste dagen van Juli van Hellevoetsiris naar hier, om zich te vereenigen met de divisie, onder commando van eerstgenoemden hoofdofficier. Bij het optreden van den kapitein ter zee jhr,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1