't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1716. Zaterdag 27 Juli 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ül3onnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post i 75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 18 m. Onderg.- 7 u. 53 m. Zondag 28 Nieuwe Maan. Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 31 AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Verjaardag van Adalaide Emma WilhelminaTheresia van Waldeck-Pyrmont (Koningin). Zaterdag 3 HELDER, 26 Juli 1888. De heer W. Huijg, pastoor bij de R.-C. gemeente alhier, stelt zich voor, op 15 Augustus a. s. den dag te herdenken, waarop hg vóór 25 jaren tot priester werd gewijd. Er valt wel niet aan te twjjfelen, of zeer velen zullen bg die gelegenheid van hnnne belangstelling in den geachten jubilaris doen blgken. Schreven we eenige maanden gele den dat Helders Mannenkoor" zjjn zwa nenzang zou zingen, tot ons groot ge noegen was deze voorspelling wat voor barig. Wel heeft dat gezelschap een hevigen schok gekregen, maar vernietigd is 't daarom niet. Integendeel, de vorige week werd door de overblijvende leden in »Tivoli" een vergadering gehouden, waarin 't voortbestaan van Helders Man nenkoor" werd vastgesteld, een voorloopig bestuur gekozen en de directie aan den heer H. A. Egbers opgedragen, die deze taak bereidwillig aanvaardde. Zulk een vastberadenheid verdient, naar onze zienswijze, ondersteuning. Moet een plaats als de onze, een gemeente van 20.000 zielen ruim, niet op een behoor lek zangkoor kunnen wijzen Moet Helder hierin bg plaatsen van veel kleiner om vang achterstaan We antwoorden op 't laatste volmondig neen! Daarbg, de gelegenheid om des winters eens een avond van ontspanning te hebben, is voor 't beschaafd publiek niet rnim, en verdwjjnt dit gezelschap nu ook van 't terrein, dan wordt die nog geringer. Dat dan jongelieden zich aansluiten als lid, om door ijverige medewerking Hel ders Mannenkoor" weder tot rorigen bloei te brengen en zij, die niet kunnen me dewerken, als kunstlievend li£l de zaak steunen Op die wijze kan 't bestaan van dat gezelschap verzekerd worden en een zang koor bestendigd blijven, dat ons reeds veel aangename avonden heeft verschaft. Al wie op Zondag 28 Juli a. s. de badplaats Callantsoog bezoekt, zal daar, in vergeljjking met vroeger, een merk waardige verandering en zeker ook ver betering ontdekken. De »oude tante" daarboven is niet meerde vervallen bad- tent van voorheen, die kon getuigen van zoo menigen feestdag en vroolijke uren, aldaar door badgasten en feestgenooten van buitenpartijen doorgebracht, was in weinige oogenblikken verdwenen, om plaats te maken voor een keurig nieuw en sterk gebouwtje. Dit is echter nog slechts een begin van de din gen die verder worden zullen, als later een steenen gebouw met twee verdiepin gen aan beide flanken zal worden opge trokken. 't Zal dan van de belangstel ling van 't publiek afhangen, of ook dit niet slechts een begin zal zgn van nog grootere uitbreiding en verbetering. Maar dit is zeker, dat de tegenwoordige onder nemer, de heer D. de Leeuw, civiel-inge- nieur te Amsterdam, een energiek man is, en die het zich vooral ten doel heeft ge steld, om zjjne geboorteplaats tot bloei en welvaart te brengen. Bjj de voortgezette inrichting op het badhuis heeft men in zonderheid op het oog de gelegenheid ge schikt te maken voor het geven van bruiloftsfeesten en buitenpartijen en het ontvangen van badgasten voor korten of langoren tjjd. Daarvoor zjjn thans reeds in het logement en bjj particulieren ka mers en zelfs geheele woningen beschik baar. 't Is te hopen, dat dit gebouw, thans reeds een sieraad van N.-H. Noor derkwartier, er later de roem van zal worden. Nieuw soert vlotbrug. Bij lagen waterstand op het kanaal, door een vlotbrug overspannen, is de overtocht voor rijtuigen gewoonlijk niet zoo veilig als kon wor den gewenscht. De overgang van 't vlottend of drijvend deel der brug naar de vaste, hooger gelegen dekken en omgekeerd is bjj lagen kanaalstand soms zeer sterk, en moet die over gang geschieden over kleppen of losse deelen, die onder «teile helling, het vaste met het drijvend dek verbinden. Door den sterken schok loopt het rjjtuig ge vaar van de klep afrjjdende een der veerenof ander deel van 't rijtuigmechaniek te breken, terwjjl bij bet oprijden, door de helling, die 't rjjtuig aanneemt men niet zonder gevaar bljjft van achterover te slaan. Gewoonlijk zjjn vlotbruggen zóó saamgesteld dat bij opening der brug voor de vaart door 't kanaal het drjjvend gedeelte onder het hangend bruggedeelte, de zoogenoemde hang- of koebrug, wederzjjds wordt terugge trokken door een op 't vaste dek achter de koebrug geplaatsten horizontalen kaapstander; terwjjl de kleppen met scharnieren beweeg baar verbonden aan de voorzjjde der koebrug gen door middel van kleine rollen, dat drijvend vlot onder zich door laten heen en weer bewegen. De heer Te Gempt, te Callantsoog, bedacht iets nieuws, hoofdzakelijk ten doel hebbende de helling der kleppen te vermjjden. Op zekere hoogte boven het vlot is een brug getimmerd waarvan de voorkant scharniersgewijze met den voorkant van 't vlot samenvalt en daaraan bevestigd is, terwijl de landzijde dier lucht brug van onder is voorzien van rollen, die op de koebrug loopen in ijzeren sporen. Aan de landzijde, bjj en op den vasten wal is een staanden spil aangebracht, een verticaal gestelde kaapstander, doch die niet boven de grond reikt. Door middel van dezen kaapstander wordt het vlot op zeer vernuftige wjjze open en dicht gedraaid, dus de overtocht afgesloten of hersteld. Door den heer Te Gempt is tevens een toe stel bedacht, welks mechaniek door middel van een wjjzerplaat aanwijst tot hoeveel ruimte een brug is open geweest, en dat dienen moet tot het nagaan van de bediening der brug in verband met de daarvoor verschuldigde door vaar tgelden. Aan de harddrarerg, Woensdag te Alkmaar gehouden, werd door 11 paarden deelgenomen. De prgs f 250 werd be haald door de bruine merrie Wilhelmina" van G. Barendrecht uit Barendrecht, en de premie f 100 door de zwarte merrie „Koningin", van D. J. Florgn uit Rot terdam. De eerste werd bereden door J. G. de Boer en de andere door G. Koot. Onder het opschrift „Bantamsche zaken" leest men in het Batv. Nieuws blad: Gisteren heeft zich door ophanging van het leve* beroofd de gewezen mantri po litieagent van het land Tjikandi-ilir Agoes Daroen. Reeds sedert gernimen tijd stond hg onder sterke verdenking indirect betrok ken te zijn geweest in de Tjilegousche onlusten. Van een zijner broeders, een sedert ontslagen dessahoofd, werd getuigd, dat hg tgdens de onlusten in persoon te Tji- legon is tegenwoordig geweest. De tegen Agoes Daroen ingebrachte klacht was reeds in onderzoek bij het be- stnnr en de man zou opnieuw een verhoor ondergaan voor den wedana van Tjikandi toen hg aan zelfmoord de voorkeur gaf bo ven een mogelijbe gerechtelgke vervol- &nZ- Agoes Daroen was zeer bemiddeld en had het voornemen dit jaar naar Mekka te gaan. Omtrent het ongeluk te Soerabaja meldt de Loc. het volgende: De slachtoffers zjjn: de heer James Greig, chef der firma Martin Greig Co.; Mevrouw Moll, echtgenoote van den tolk voor de Chineesche taal; Mevrouw Moll, schoonzuster van de vo rige, echtgenoote van een kort geleden naar Atjeh vertrokken officierbeide in nog jeugdigen leeftijd Jongejuffrouw Van Delden, dochtertje van den ass.-resident Van Grissee, zwa ger van den heer Greig Terwjjl eerst aan cholera werd gedacht, rees weldra het vermoeden van vergifti ging. Zoo de ons gedane mededeelingen juist zjjn, is verdenking gevallen op de kokkie van mevrouw Moll, die voor het souper door hare meesteresse aan den heer Greig moet zjjn geleend, en volgens getuigenis van een baboeten hoogste verbitterd was over krasse berispingen, die zjj nog des morgens vao mevrouw M. had ontvangen. De verdachte is gearres teerd, maar de juiste toedracht nog uiet bekend. Aan de verschjjnselen bjj de slachtoffers vermoedde men vergiftiging door arsenicum. Of de lijkopening, die heeft plaats gehad' dit heeft bevestigd, is ons nog niet bekend. Voor den echtgenoot van de jongste mevrouw M., te Atjeh, en mevrouw Greig in Engeland, is de tijdiug van dit droe vig uiteinde hunner dierbaren vreeseljjk. Men deelt mede Het volgende is geen verzonnen aar digheid, maar een feit. Een eenvoudig kiezer las in het plaatseljjk blad, dat de burgemeester ter kennis van belangheb benden bracht, dat het proces-verbaal der gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad ter visie lag op de secre tarie. Hieruit verstond die kiezer, die verzuimd had te stemmen, dat tegen alle kiezers, die hunne stem niet hadden uit gebracht, proces-verbaal zou worden op gemaakt. Hg, benevens zjjne vrouw, maakten zich ernstig ongerust daarover, en namen bij eenen buurman raad, »of er niets aan te doen zou zjjn." De buur man was in staat het verontruste echtpaar de zaak op te helderen en de verzekering te geven, dat proces-verbaal niets anders beteekent dan precies verhaal". Dinsdagmiddag is te Utrecht buiten de Waard een agent van politie in het water gevallen en even daarna levenloos opgehaald. De man laat een vrouw en twee kin deren onverzorgd achter. Een treurig ongeluk is Maandag tusschen Meppel en Havelte voorgevallen Het driejarig zoontje van den heer Knol viel in het kanaal Assen-Meppel de moe der sprong onmiddeljjk te water om het kind te redden, doch zij verdween met haar kind in de diepte en beiden werden dood opgehaald. Zaterdagavond was in een woning op de Egelantiersgracht te Amsterdam zekere Barend S. in vrooljjk gezelschap gezeten. S, milicien bjj de huzaren, was door verschillende oorzaken in opgewon den stemming geraakt en had zich uit zjjn garnizoen verwjjderd zonder verlof was, zooals dat noemt, sop den pof" over. Terwjjl mon na bjj elkaar zat, klonk opeens de kreet: Barend! daar is een rechercheur Het eerste werk van Barend was op te vliegen en zich in een kast te verbergen, Hij hoorde duidelijk de vraag: woont hier Barend S.?" en begon on- middelljjk middelen te beramen om uit zjjn benauwden toestand te raken. Door dien hij wat hard tegen den achterwand van de kast drukte, kwam hg door den wand terechtop de kamer van een strjjkster, die de voorkamer van het per ceel bewoont. Door een vijftal schoonen werd hem hier beduid, dat dit geen ma nier was om op visite te komen. Barend verontschuldigde zich zoo goed hg kon, kwam beneden en snelde naar ,t Cen- traal-Station, zich zelf belovende nooit weer »op den pof" te gaan. Later bleek, dat de rechercheur niemand anders was dan een kassier van een der daar ter stede gevestigde afbetalings-magazijnen. Vele belangstellenden wachtten Woensdagmiddag aan het stadhuis te Utrecht op den eind-uitslag der verkie zingen. Toen die bekend werd, maakte een van hen de opmerking, dat het nu een flauwe gemeenteraad was geworden. Van alle kanten werd hem gevraagd om die woorden toe te lichten. »Wel," zei onze vriend, »gjj ziet toch dat de heer Van Eelde, de zontzieder, er uit is! Te Eestrum (Fr.) is de bliksem ge slagen in de woning van den bakker M. B. De vrouw werd door de woonkamer geslingerdhet aardewerk in een paar kasten werd aan stukken geslagen, op verschillende plaatsen werd het behangsel vernield. Op een bedstede, waarop een driejarig kind sluimerde, werd het bedde- goed zoodanig door elkaar geworpen, dat het kind er van alle zijden door inge wikkeld en bedolven raaktegelukkig bleef het ongedeerd. Overigens men met den schrik vrjj. Bg verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te St. Jan Steen (prov. Zeeland) heeft zich het volgende geval voorgedaanNa de opening der stem briefjes bleek, dat de drie candidaten al len de vereischte meerderheid van stem men hadden bekomen. Wie was van de beide laatsten nu de gekozene Volgens een vroegere beslissing der Sta ten van Zuid-Holland, is in dit geval ten eerste degene, die de meeste stemmen verkreeg, de verkozene, en ten tweede degeen, die de oudste in jaren is. De beide credietbrieven van f 6000 die een Amerikaan in het Bible-hotel te Amsterdam verloor, zjjn id een privaat aldaar teruggevonden. De dief heeft er zich dus van ontlast, alvorens in de val te loopen. De ouders van W. Van der Wal te Blesdijke, die zijn broeder in drift en onder den indruk van jenever, met een brood mes heeft doodgestoken, ontvangen van hem uit de gevangenis van tjjd tot tjjd brieven, waarin hij toont innig berouw te hebben over het gruwelijk feit. Door de politie van IJmuiden is een krankzinnige aangehouden, die uit Mee- renberg ontsnapt was. Hoe de keuken van een Amerikaan- schen spoorwegkoning er uit ziet, verklapt een correspondent van de »Philadelphia Press: De man geraakt in geestdrift, wanneer hjj de keuken van den heer Van- derbilt beschrjjft, wat niet te verwonderen is, als 't waar is, dat de eigenaar jaarljjks 24,000 gulden aan zjjn keukenmeid betaalt. De vloer is van marmer, de kasten, tafels en andere voorwerpen, die zelden behoeven te worden weggenomen, zjjn eveneens van marmer. Roomkeurige geëmailleerde te gels versieren de muren en geelkoperen pilaren steunen de hoekpunten der zol dering, die met witte in cement gezette tegels bedekt is. In een hoek is een groote blaasbalg die met fraai bewerkte jjzeren stangen in beweging wordt gebracht en een zoo ster ken luchtstroom levert, dat een courant er u mede uit de hand geslagen wordt. De kookgereedschappen zjjn van koper met zilveren randen en bewerkte jjzeren handvatsels, dikwjjls versierd of vervaar digd naar het model van voorwerpen uit museums te New-York en elders. Onder de keuken bevindt zich een reeks van gewelven voor ijs, vleesch en andere voe dingsmiddelen, die frisch gehouden moeten worden. aan de oefeningen in bet schieten is te zeggen, mag het stellig overbodig worden geacht om aan het bovenstaande nog meerderen aandrang toe te voegen. Helder, Juli 1889.H. Badhuisplannen. Sedert eenige maanden reeds worden hier ter plaatse plannen overwogen tot stichting van een badhuis. Tot nog toe wacht men tevergeefs op de uitvoering, en voor dezen zomer althans zijn die plannen vruchteloos gebleven. Zal het voor het volgende zomerseizoen beter worden P 't Oudste plan is dat: om in de kom der ge meente een gebonw te stichten, en om daarin de noodige hoeveelheid badkamers voor warme zoowel als voor koude baden te bestemmen. Dit plan is, omdat men de noodige inlichting had bekomen, die weinig bemoedigend waren voor eene voordeelige exploitatie, opgegeven. Het tweede plan, van andere personen uit gaande, betrof de stichting van een badhuis op kleine schaal op het duin nabij Huisduinen. Bij dit plan werd uitgegaan van de meening, dat zeer vele ingezetenen er genoegen in zouden vinden om op het duin in den zomer des namid dags en des avonds een zitje te hebben, waar men tegen billijken prijs goede consumptie kan bekomen. De ondernemers zouden trachten naar verbetering van den weg naar duin en in een wagendienst naar 'i badhuis zou worden voor zien. Dit plan is nog niet opgegeven. Er is zeker wel wat vóór te zeggen, doch o. i. is het groote bezwaar dit: er zijn des zomers vaak zoo weinig avonden, dat men, zonder gevaar voor rheumatische aandoeningen, nabij de zee een zitje kan nemen, en de afstand is vooral voor hen, die in 't oostelijk deel der gemeente wonen wat groot. Later zijn er nog plannen besproken om een badinrichting te maken tusschen de steenen land- hoofden aan de Heldersche zeewering. Men zou volgens die plannen een badhuis trachten in te richten aan den Kanaalweg, nabij de Postbrug of aan het Westplein. Eindelijk heeft men nog het oog gevestigd op het Spoorwegbassin nabij het fort „Westoever", doch deze plek is zoo afgelegen, dat daaraan wel niet valt te denken, terwijl zich bij de uit voering tal van bezwaren zonden voordoen. Daar door komt dit plan wel het allerminst in aan merking. Iemand moet ook wel geheel onbekend met de plaatselijke toestanden wezen, om zulk een plan te durven aanbevelen. Ons komt het voor, dat het plan-Huisduinen; inzonderheid met de behoefte aan eene goede nitspanningsplaats aldaar ten dienste van inge zetenen dezer gemeente, 't meest aanbeveling Ingezonden. Schietoefeningen. Daartoe door een der leden uitgenoodigd, woonde ik in den loop van den zomer eene der schietoefeningen bij, die wekelijks door de alhier bestaande Scherpschutters-Vereeniging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps", worden gehouden, 'k Moet erkennen, 't bezoek, aan het schietterrein ge bracht, beviel mij uitmuntend. Een aantal per sonen, van verschillenden leeftijd, waren op de schietbaan aanwezig, en in het vroege morgenuur oefenden zij zich in de behandeling van het vuurwapen. Onderscheidene leden gaven blijken van vrij groote mate van geoefendheid. En wat lij ook bijzonder beviel, er heerschtc onder de aanwezigen op het schietterrein een prettige geest, een vriendsohappelijke stemming. Nu ik dezer dagen vermeld vond, dat de Scherpschut ters-Vereeniging te midden der Zomeroefeningen een schietwedstrijd heeft gehonden, kwam het mij niet ongepast voor, van mijne bevinding bij eene der gehouden oefeningen openlijk mededee- ling te doen. Wellicht, dat die mededeeling aanleiding geeft, dat de aandacht van velen, die nu nog niet tot de Vereeniging behooren, op deze zaak gevestigd worde- In ouden tijd waren de oefeningen in het schieten, veel meer dan thans, geliefkoosde uitspanningen voor jongenen onderen van dagen. En sedert de geoefendheid onzer stamverwanten in Zuid-Afrika hen de over winning deed behalen op het Engelsche leger is groote nut van juist-schieten helder aan het licht gekomen. Aan vaderlandsche .ontboezemingen in gesprek en lied ontbreekt het den Nederlander in den regel niet. Oefening in 't schieten middel tot ontspanning en tegelijk voorbereiding om in tijd van nood en gevaar den dierbaren geboortegrond te verdedigen behoort daarom, nog veel meer dan tot heden geschiedt, de aan dacht tc trekken van allen, die zioh nu slechts tot het uiten van de beste wenschen voor Koning en Vaderland bepalen. De Hooge Regeering tracht, zooveel in haar vermogen is, de schietoefeningen der bnrgers te bevorderenzij verstrekt kosteloos de benoodigde geweren en patronen en geeft permissie om van de bestaande schietbanen gebrnik te maken. verdient. Helder. BAIGNEUR. De Verkiezing. Voor het eerst na het in werking treden der gewijzigde kieswet, werden de kiezers in deze ge meente op 16 dezer opgeroepen tot de stemming voor leden van den Gemeenteraad, 't Aantal kiezers is aanmerkelijk uitgebreid: van 1008 is het geworden 1548. En ofschoon ook bij deze verkiezing een zeer belangrijk deel der stemge rechtigden niet aan de stembus verscheen, valt het bij beschouwing van den uitslag helder in het oog, dat de toestand merkbaar veranderd is. Werden voorheen in den regel een 300 of hoog stens 400 tal stemmen uitgebracht, met een ge tal stemmen, waarmede nu nauwelijks de Can didaten in herstemming zijn gekomen, was men vroeger met glanB gekozen. Ook door de uit breiding van het kiezerskorps is een merkbare verandering ontstaan, zoodat het niet meer zoo zeker is als voorheen, dat de aftredende leden zonder eenig bezwaar bij de eerste stemming worden herkozen. Doch wat ik bij deze gelegenheid wenschte op te merken, is hierin gelegen: Nog al te veel kiezers verzuimen aan de stemming deel te nemen. Kon men slechts te weten ko men, waaruit dat verzoim voortvloeit't Be stuur der kiesvereeniging „Burgerplicht" vermoedt, dat één van die redenen is de groote afstand die velen moeten afleggen om de stembus te bereiken, en de weinige vrije tijd op den dag, die velen beschikbaar hebben, 't Is zeker een lastige taak voor 't Gemeentebestuur om de ge meente voor de verkiezingen in twee wijken te verdeelen, om de kiezerslijst te splitsen. Toch geloof ik, dat de proef wel verdient genomen te worden. Als er een tweede stembureau in het Oostelijk deel der gemeente zitting hondt, dan is m. i. iedere reden tot verzuim opgeheven. Thans, nu de grootste helft der kiezers thois blijft, kan men moeielijk zeggen, dat de verko- zenen de door de meerderheid der kiezers meest gewenachte personen zijn. Om tot zulk een er kentenis te komen, heeft men zich het spreekwoord voor den geest te brengen„wie zwijgt stemt met de anderen in''. Helder, 24 Juli 1889. R. Marine en Leger. Z. M. heeft, met ingang van den ln Aug. a. s.: lo. den kapt.-luit. ter zee A. Van Hengel, ter zake van in doch niet door den dienBt ontstane lichaamschgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800, en eene verhooging van dat pensioen ter somma voor verkelijk verblijf in van f1125 'sjaars millitairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittin- Waar zooveel ter aanbeveling van deelneming gen en koloniën en tnsschen de keerkringen; 2o,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1