't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1718. Zaterdag 3 Augustus 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN ü.Donnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer9 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Onderg. 7 u. 41 m. Zondag 4 Eerste Kwartier. Maandag 5 Dinsdag 6 Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 HELDER, 2 Aug. 1889. Uitslag der herstemming van 2 le lm voor den Gemeenteraad alhier, op Dins ag 30 Juli jl. Geldig uitgebrachte stemmen 774. t Uitgebracht op de Heeren W. Balver Hz. 516, W. J. Maalsteed 463, H. Jjn- zen Ez. 257 en D. H. Dietz 194 stemn m. Alzoo gekozen de Heeren W. BAKKER Hz. en W. J. MAALSTE JD. Bij de stemming op 16 Juli jl. venire- gen de Heeren W. Bakken Hz. 352, Jw. J. Maalsteed 317, H. Janzen Ez. 3C*jen D. H. Dietz 200 stemmen. j Texel, 31 Juli 1889. Bij de op Dinsdag 30 Juli gehouden (her stemming waren voor de periodieke aftming ingeleverd 360 stembriefjes, waarvan éé'Jran onwaarde, zoodat 359 geldige stemmen wtrden uitgdbracht. ij Hiervan bekwamen de heerenL. Zn/ Mz 218, W. Bakker Kz. 182, W. Brans ï(3 en C. Zijm Tz. 125 stemmen. Alzoo gekoen de heeren T. ZIJM Mz. en W. BAKKER K. Voor de herstemming in de vacature, jloor hét vertrek van den heer Loman onllaan, waren ingeleverd 360 stembriefjes, wairvan 2 blanco en 1 van onwaarde, zoodat 35'gol- dige stemmen werden uitgebracht. Hiervan bekwamen de heerenC. Wz. Bakker Jr. 194, en G. Geus Hz. 163 tem men, zoodat werd gekozen de heer C. Wz. BAKKER Jr. Op 30 Juli kwamen van de 312 kiezers te Wieringen 90 ter stemus, teneinde te herstemmen van twee lden voor den Raad, tnsschen de Heeren J. Jb. jTgsen, J. E. Bais, P. P. Tijse.ien A. Heijblok. Gekozen werden P. P.Pg- sen met 60 en J. Jb. Tijsen met 50 stm- men. J. E. Bais verkreeg 38 en A. Bij- blok 28 stemmen. Den 27sten Juli gaf de kleine 'a- pel van het stafmaziekkorps der K.N. Marine, onder directie van den ondera- pelmeester Schouten, een concert in et lokaal van den Heer D. Lont te Vie ringen. De zaal was stampvol en bn lang niet allen bevatten, die zich ati- meldden. Jammer, dat de stilte wel ts te wenschen overliet, want daardoor gin,an soms gedeelten van de prachtige musk verloren. Een paar voordrachten in den heer Ter Hall verwierven algemï- nen bijval. We hopen de kleine kapl nog dikwijls hier te hooren en vertrc- wen dat de heer Lont daartoe wel mir het initiatief zal durven nemen. ij heeft een groot deel van het pnbliek i,n genotvollen avond verschaft. Dinsdag heeft zich te Franeker v - willig aangegeven een matroos, beh - rende tot de bemanning van het 2 «3a jl. naar de Noordzee vertrokken stoom schip le kl. »Atjeh", die sedert 28 Jni jl. zonder verlof zijn schip verlaten>n in de laatste dagen in verschillende plet sen van Friesland rondgezworven had. [jj is door de Franeker politie naar Lei warden en van daar onder gewapend e- leide naar het wachtschip alhier oveie- bracht. Het plan, om de nabij Schierma- nikoog gezonken stoomboot Blackhals o ir dynamiet te doen springen, heeft i'n laten varen, dewijl de boot te diep onjr het zand zit en de bergers van meen.g zijn, dat van de lading hout weinig 3- recht zou komen. In de kerk te Weë, provincie (h- ningen, had men j.1. Zondagmorgen ge'i- ge kunnen zgn van een plechtighd, welke zeker niet alledaagsch mag woipn genoemd. De daar gevestigde predikant, Ds. il- kens, doopte namelgk toen zgn deien achterkleinzoon uit Amsterdam. Genoemde predikant is nu, op tacbg jarigen leeftijd, reeds 53 jaar evangelie dienaar, zonder gedurende dien tijd een fndere standplaats dan Weê te hebben gehad. Van den Pleiziertrein, welke 11. Woens- dag hier van Rotterdam aankwam, maakte circa 800 personen gebruik. Een wielrijder trok gistermiddag langs 't Kanaal te Scheveningen een kin derwagen voort, met een touw aan zgn tanden verbonden. Zoo kan men het nuttige met het aan gename vereenigen Uit Blokzijl wordt i. d. 30 Juli ge meld Het vaartuig, jl. Zaterdag door een windhoos in zee omvergeworpen, werd hedenochtend met behulp van een stoom boot en een schip, beide bemand met een toereikend aantal arbeiders gelicht en in onze havenkolk gebracht. Veel vrachtgoe deren zgn weggedreven, enkele zgn bg den strandvonder in bewaring. De sociaal-democraat Van der Stadt, meermalen in het Politieblad gesignaleerd is volgens het Haagsche Dagblad door de politie gearresteerd en naar Utrecht over gebracht. Lezen we in de geschiedenis, dat Jacoba van Beieren op 17-jarigen leeftijd haar tweede huwelijk voltrok, te Pols broek bevindt zich een 19-jarige bruid, die al over het jaar treurt over het ver lies van een man en kind. De varkensziekte heerscht te Zeve naar en in de omliggende plaatsen zoo ontzettend als men tot heden maar zel den heeft waargenomen. Bg tal van land bouwers en veehouders zgn alle varkens, groot en klein, afgestorven. Bij sommigen 25 en 30 stuks, waardoor de menschen een schade lijden van circa f200 tot f600 en soms hooger. Men schrgft uit Sluis: JL Zondagavond omstreeks 8 uur steeg te Blankenberg (badplaats) de heer Chale uit Brussel per luchtballon op. Drijvende zuidoostwaarts is de luchtreiziger 10 mi nuten van Lapscheure (een Belgische ge meente, een uur van Sluis gelegen) op eene weide doodgevallen, en om tien uur werd het lijk in het gemeentehuis gebracht. Ongeveer anderhalf uur schijnt lig in de bovenste luchtlagen vertoefd te hebben. De d okter van Moerkerke schouwde Maandag middag het lgk en bevond schedelbreuk de oorzaak van den dood. Behalve enkele papieren en een porte- monnaie met een weinig geld, vond men een klein kompas bij hem. Zgn lichaam schijnt gehangen te hebben aan een hou ten cirkel (breedte 6 c.M., dikte l1/» c.M.). Geen mand, geen schuitje, geen anker waren aanwezig. De photograaf Zonne- vglle uit Sluis heeft een afdruk van het lgk enz. genomen. Uit Sneek schrgft men In het nabij deze gemeente gelegen dorp Hammerts is de alleen wonende we duwe Kramer aan een groot gevaar ont snapt. Hedennacht kwamen bij haar in breken een paar beruchte gauwdieven, Luze Bos en Dirk Bos, die haar terstond een prop in den mond duwden en op het punt stonden de oude vrouw te worgen, toen een voorbijganger uit Sneek tot ont zet kwam opdagen. De zoon zette het toen op een loopen, doch met behulp van inmiddels toegeschoten buren en den rijksveldwachter mocht men er in slagen den vader te knevelen. EeD hond, dien men er op afzond, spoorde spoedig den zoon in een sloot op, waarna men bei de onder goed geleide naar Sneek bracht. Men schrgft uit Cura9ao dd, 6 Juli aan den Tgd: >Na de ontvangst van uw laatste lette ren zgn de zaken hier veel ten goede gewgzigd. De vele openbare gebeden heeft de goede God verhoord, door omstreeks Pinksteren zware, heilzame en algemeene regens te zenden over Curagao en Bonaire. (Tot heden schgnt Aruba nog geen regen gehad te hebben, ten minste berichten daaromtrent ontving ik niet.) Sedert ver mindert de ziekte overal; men heeft we derom goed drinkwater, het vee heeft reeds iets te eten, en ook de menschen beginnen weder eenig voedsel te winnen. Zoo halen wij den planttijd, die omstreeks October (den aanvang van den gewonen regentjjd) begint en waarop de gewone jaarlijksche oogst, met Gods zegen, moet volgen." Van verschillende zijden overigens wordt ten zeerste de houding geprezen, die het bestuur der kolonie bij de ramp heeft aangenomen. Bg den eersten noodkreet, die in den »Amigoe di Cura^ao" werd vernomen, stelde de gouverneur aanstonds een doeltreffend onderzoek in, en werden met de meeste vrijgevigheid zooveel mo gelijk genees- en voedingsmiddelen voor de noodlijdenden beschikbaar gesteld. »Had het bestuur" zoo schrijft ons een onzer correspondenten »zich niet zoo krachtig de zaak aangetrokken, dan ware de ellende niet te overzien geweesten was, ondanks alle pogingen, het getal der slachtoffers aanzienlijk, onnoemelijk groo- ter zou dit geweest zgn wanneer de Re geering niet zoo voortreffelijk haar plicht begrepen en vervuld had." De Mepp. Ct. deelt uit een schryven van zekeren J. Bovendeur, vroeger verpleegde in het Diaconiearmhuis te Meppel, aan zijn familie het volgende mede: Den 8 Januari monsterde ik te New-York op een Amerikaansche bark als lichtmatroos. Den 10 Januari gingen wij des morgens om elf uur naar zee. Het was een donkere, buiige, koude dag, de wind gierde akelig door 't want de zee was bedekt met schuim. Hemelhooge golven vlogen wild over en langs het schip. Om 4 uur brak de groote mast: ik dacht bij mij zeiven, zie zoo Jan, je laatste dag is de 10e Januari, Maar het liep beter af dan ik wel dacht. Een lange, donkere nacht volgde, de wind ging liggen en het werd bladstil, maar daar werd het niet beter mede: het werd mistig en wij konden geen open hand voor oogen zien. Zoo lagen wij vier dagen te dry ven. Den 16 Januari 's nachts om 2 h 3 uur (ik had den uitkyk) zag ik een meter of drie, vier vooruit twee kleine lichten, een blauw en een rood en wat hoogerop een wit licht. Door den dikken mist kon ik niet goed zien wat het was. Ik riep toen aan den kapitein z/licht vooruit". Drie minuten later: rom bom bom, het was een stoomboot en hij voer ons dwars in 't schip. Wij waren geladen met Amerikaansch hout, dus wij zonken niet dade lijk. Den kapitein van de stoomboot hoorde ik roepen: «volle kracht achteruit» en even daarna «volle kracht vooruit" en de stoom boot verdween in den mist. Het was een Duit- sche boot van Hamburg. Wij hadden twee sloepen, de een werd ge laden met kleêren en water en wat eten in de andere gingen de matrozen en de kapi tein zitten en ik bleef met een Zweedsch matroos, een goede oude man, aan boord. De dag kwam aan den hemel en ik bekeek het gat eens goed en peilde het water eens; er was veertien voet water in 't schip. Dus nog een uur of drie, vier kon het drijvende bly ven. Ik en mijn maat namen de twee ledige watervaten en bonden die sterk aan elkander. In het eene deed ik wat drinkwater en in het andere harde beschuit en wierp toen de vaten buiten boord en Jan .ging er op zitten. Ik vroeg aan mijn maat, blijf jij aan boord Peter? Ja Janni, zei hij, het leven is voor mij toch maar verdriet, ik sterf maar in de golven, en hij sneed het touw af. God zij met jou Janni! Dag mijn jongen, en hy ging in 't logies. Ik dreef twaalf dagen op deze wijze in zee rond, toen werd ik opgepikt door een Spaansche bark, waar ik als matroos werd aangenomen voor 321/2 gulden in de maand. Een raadsel opgelost. Omtrent het in de rivier de Spree, bg Berlgn, gevon den lgk is thans aan het licht gekomen dat het dat is van zekere juffrouw Klem- ke, een 51-jarige gehuwde vrouw en moeder van vier kinderen. De ongeluk kige, die krachtig en gezond en buiten gewoon vroolijk en levenslustig was, be vond zich Zondag voor acht dagen op een stoomboot, die bg 't vallen van de duisternis tegen een brug stiet, tengevolge waarvan vier passagiers over boord ge raakten en verdronken. Zij was een der ongelukkigen. De omstandigheid, dat het lgk geheel naakt werd gevonden, blgft nog altijd raadselachtig. De vrouw had een gouden horloge met ketting en een portemonnaie met ongeveer achttien gulden bg zich. Het ontbreken van alle kleedingstukken doet vermoeden dat de doode aan wal is gespoeld, door ronddolend gespuis is beroofd eu weder in het water geworpen. Dat de trouwring en de oorringen niet zijn weggenomen, is wellicht daardoor te verklaren dat de schandelgke roovers in hun walgelyk bedrijf werden gestoord. De afschuwelijke verwondingen aan het lichaam kunnen onmogelgk door de schroef van het stoomschip zgn veroorzaakt daarentegen is het breken der beide bee- nen er vermoedelijk wel door teweeg ge bracht. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld om geheel licht te verschaffen over het akelig misdrijf, dat ongetwijfeld is gepleegd. Ing;ezond.©n. Mijnheer de Redacteur! Op het einde van mijn levenspad gekomen, afgemat door den velen arbeid en zorgen des levens, dat zoo geheel anders voor mij, mijne kinderen en kleinkinderen had knnnen zijn, zoo slechte menschen geen misbruik hadden gemaakt van enkele leemten, welke in onze wetten be staan, wenschte ik UEd. te verzoeken, mij eenige plaatsruimte te verleenen in nw blad, om meer bekendheid aan mijn zaak te geven, waardoor wellicht iemand zich voor mij en de mijnen inte resseeren wil, om onzen toestand eenigszins te verbeteren. De hoofdinhoud van hetgeen ik wil mededee- len, ia deze: ..Generaal Majoor Pieter Gerardus Booms, oud- Minister van Oorlog, is door zijn huwelijk in het bezit gekomen van schatten, wettig toekomende aan arme weduwen en weezen van de familie Peins te Helder." De geschiedenis in zijn geheel neer te schrijven, zou te veel van u gevergd zijn, Mijnheer de Redacteur, dooh zij volgt hieronder in korte trekken. ,In het begin dezer eeuw woonde in Demerary een Hollandsche familie, bestaande nit man, vrouw en zoon de heer Pieter Willem Prins, mevrouw Rebecca Prins, geboren van Sanden, en Willem Abraham Prins, hun eenigen zoon. Met dezen zoon groeide in hetzelfde huis op een jonge mulattin, genaamd Cornelia Efting, natuurlijke doohter van den ouden heer Prins en een slavin. Door den gemeenscbappelijken omgang in het ouderlijke huis was van lieverlede een inniger band ontstaan tnsschen deze twee jongelieden, dan onze ond-Hollandsche zeden wel zouden heb ben toegestaan de duidelijkste bewijzen daarvan waren twee zoons, welke genoemde Cornelia Efting ter wereld bracht, die de namen ontvingen niet van hunne moeder, maar van haar minnaar, en wel Willem Prins en Jan Hendrik Prins. De oude heer Prins gaf geen toestemming tot een huwelijk tusschen zijn zoon en zijn natuur lijke dochter, die eener slavin. Hij stierf 12 Maart 1816, een testament nalatende, vermaken de voor een deel zijn roerende en onroerende goederen, deze laatsten bestaande nit 6 plantages en welAbraham Znijl, Batsebas Lust (thans Yrij Zeezicht), Engelrnst, Doornhaag, Weltevre den en Blijgezioht, aan zijn wed. mevrouw van 8andenPrins, en een ander deel aan zijn broe ders in Holland. Zijn wednwe voegde hieraan toe een codicil, strekkende tot uitkoop van die eventneel opkomende erfgenamen, die rechten op die nalatenschap zonden doen gelden. Aan geen der betrokken familieleden in Holland waren deze beschikkingen bekend, noch werden die door curatoren ter hunner kennisse gebracht. Een toeval gaf omstreeks 1860 van dat bestaan aan hen kennis. Gaf de oude heer Prins geen consent tot het huwelijk van zijn zoon, zijn weduwe bezweek voor den drang der omstandigheden en zij gaf tot die verbintenis hare toestemming en wel voornamelijk om de twee natuurlijke kinderen van haren eeni gen zoon te wettigen. Zoo was het beschikt en de toebereidselen voor den trouwdag gemaakt, toen een onge lukkige val van een paard een einde maakte aan het leven van den eenigen zoon en erfgenaam dier groote goederen. Willem Abraham Prins was niet meer, het hn- 'elijk kon das geen plaats hebben. In de archieven te Esseqaebo zoekt men dan ook te vergeefs naar een acte, die het huwelijk ver meldt van den rijken erfzoon met Cornelia Efting, dochter eener Blavin. De twee zonen dezer slavin werden nu naar Holland gebracht, waar zij onder den naam van Prins onder voogdij gesteld werden van de hee ren A. J. de Smit van den Broeke, substituut- officier van de rechtbank, en Luteijn 8choute te Middelburg. Zij groeiden op en ontvingen een grootsche opvoeding, want aan hen alleen werden de rijke goederen van Demerary's bodem beschikt. Beide genoemde zonen huwden ook onder den naam van Prins met de freules Snoeck Hurgronje te Middelburg, waar de namen van „Klompjes Goud," hun door het volk gegeven, een wel on bepaalde maar zekere dnnk gaven van de schat ten, waarover zij ten onrechte beschikten. Het huwelijk van Jan Hendrik Prins PP bleef kinderlooshij vermaakte zijn P goederen aan de eenige dochter van zijn broeder Willem. Deze dochter huwde later met Pieter Gerardus Booms, thans gepensioneerd Generaal-Majoor, woonachtig te 's-Gravenhage op de Koninginnegracht. Zooals men uit het begin der geschiedenis leest, waren de beide broeders slechts natuurlijke kinderen van Willem Abraham Prins en konden den naam niet voeren van Prins, das ook niet han eenige doohter Maria Cornelia Jacoba; hoe veel te minder konden zij dus aanspraken doen gelden op het geheele vermogen van den ouden heer Pieter Willem Prins, hetwelk tot millioei en was aangegroeid. De eigenlijke broeder en zusters van den ouden P. W. Prins hadden nooit meer iets van hun broeder vernomen, zoodat zij geheel onbewust waren van het aanzienlijke vermogen, dat hun broeder had nagelaten en van het onrecht, dat hun geschiedde, zoodat toen hen 'n 30 jaar ge leden de ware toedracht der zaak ter oore kwam, zij sl het mogelijke in het werk stelden om de noodige papieren in het bezit te krijgen om hunne rechten op de erfenis te doen gelden. Dit gelokte hun en een natuurlijk gevolg was een proces van ondergeteekende, dienende voor de arrondissements-reohtbank te 's-Gravenhage, waar de eisch werd ontzegd op grond van ver jaring. Een hooger beroep voor het Provinciale Gerechtshof van Zuid-Holland, ('zie „Weekblad van bet Recht" No. 3642, 28 October 1873) vernietigde evenwel die verjaring, doch de mid delen ontbraken om verder te procedeeren en zoodoende bleef de vrouw van den Generaal- Majoor Booms, zich ten onrechte noemende Maria Cornelia Jacoba Prins, in het ongestoord bezit van de rijkdommen en bleven dus de wettige neven, toenmaals weeskinderen te Helder, daar van verstoken. Voor belangstellenden in deze zaak stelt onder geteekende gaarne een authentiek afschrift van het testament met codicil, benevens de noodige geboorteacten en getuigenverhooren disponibel, waaruit blijkt, dat Willem Abraham Prins is overleden voor zijn huwelijkopdat men mij, oude man, niet onbevooroordeeld oordeelc van op mijn 81-jarigen leeftijd schandalen gepubliceerd te hebben van allen grond ontbloot, waardoor hooggeplaatste familicn zonden geschandvlekt worden. Met dankzegging voor uwe welwillende opname in deze, verblijf ik achtend, Uw Dw. Dienaar WILLEM PRINS, Achter-Binnenhaven 166, te Helder. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Genua. iiPrinses Marie",. //Prinses Wilhelmir //Prins Frederik". //Prinses Amalia". //Prins Alexander" //Prins van Oranje" z/Burgemr. den Tex" //Koningin Emma". z/Conrad" van Amsterdam des morg. ten 10 ure. 29 Aug. O 12 Sept. H) 26 ii «S 10 Oct. 24 a 7 Nov. 21 5 Dec. -s - 19 2 Jan. Heldersche Moppen. Een leelijke vergissing Een heer komt 's avonds dronken tliuis, eu, in bed stappende, blaast hij, in plaats van de kaars, zijn laatsten adem uit o Commissaris van politie tot een bedelaar, die gearresteerd werd, omdat hij een anderen bedelaar geslagen en mishandeld heeft: «Wat gaf u aanleiding om uw broeder in de ellende dien ongelukkigen verlamden man zoo te slaan." Bedelaar op vertrouwelijken toon: »Dat zal ik u zeggen, Edelachtbare. Ik heb hem een maand lang in ons wagentje rondgereden, wij zijn associds, en nu volgens ons contract,'t zijn beurt is om nu een maand lang rond te kar ren, en de mijne om lam te zyn, weigert hij de conditie na te komen." Marine en Leger. Z. M. heeft met ingang van 2 Aug. a.s. be noemd tot adj.-adminiatrateur bij de zeemacht, de adspirant-administrateurs J. C. Hoorweg, W. Nanning, J. W. Broers, J. H. Van Trooijen, J. P. W. In de Beton, C. Mathol en J. Van Rijn van Alkemade; tot adelborst le kl. bij de zee macht, de adelborsten 2e kl. le afd. bij het Ko ninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, W. A. J. Van den Hnrk, J. L. H. Luymes, C. Fock, J. E. De Visser, A. F. Gooszen, O. H. Van Persijn, J. Wolterbeek Muller, C. H. Van Asperen, P. Koster, G. A. Van Vloten, L. T. Van Heusden, G. J. Kniphorst, H. C. Dndok van Heel, G. F. Noordhoek Hegt, A. W. Tirion, F. H. baron Van Dedem, jhr. J. H. O. Van den Bosch, W. M. K. B. Van ldsinga, C. F. Kruisinga, P. C. Coops, P. E. Van Musschen- broek, G. Den Berger, A. H. Van Deursen, A. J. De Graaf, jhr. W. C. Van Panhnys, C. D. De Haes, jhr. C. A. L. Van der Wijck, M. C. Van Assendelft de Coningh, F. Van Wageningen, G. A. fl. Van der Stok, L. J. C. L. De Vriese, J. Zur Miihlentot 2e lnit. bij bet korps ma riniers, de adelborst 2e kl. le afd. bij gemeld instituut J. Van der Kop. Den lOden Augustus a. s. veiïrekt] vau Brielle naar Willemsoord een detachement torpedisten, groot 3 officieren en 96 man, onder bevel van den kapitein De Fremery, om deel te nemeo aan de gecombineerde manoeuvres vau zee- en land macht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1