't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1720. Zaterdag 10 Augustus 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 41 m. Onderg. 7 u. 27 m. Zondag 11 Volle Maan. Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Vastendag. Donderdag 15 Maria Hemelvaart. Vrijdag 16 Zaterdag 17 HELDER, 9 Aug. 1889. Toen ten vorigen jare op 31 Augustus de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel- miua in een groot aantal vaderlandsche ge meenten met opgewektheid door de jeugd werd gevierd, en hier geen enkele poging werd aangewend om feestelijkheden te organiseeren, hoorde men de eenstemmige klacht: waarom is er ook hier niet aan gedacht om een feest viering voor de Heldersche jeugd op touw te zetten Menigeen had voor dat doel gaarne een niet onbelangrijk offer willen brengen, want als het een feest voor de kinderen geldt, dan ontbreken de milde giften hier nimmer. Te meer heeft men sympathie vooreen kinder feest, omdat de Heldersche jeugd zich bij zulke gelegenheden zoo ordelijk en net gedraagt en toch op zoo ondubbelzinnige wyze van hare nationale gezindheid luide blijk geeft. In den regel vindt zoo'n feest een krachtigen steun bij het onderwijzend personeel, dat zulk een ge legenheid gaarne aangrijpt om liefde voor 't Vaderland en voor het beminde Vorstenhuis op te wekken en te bevorderen. Er heeft zich dezer dagen alhier een Commissie ge vormd, die zich ten doel stelt, een kinderfeest op of omtrent 31 dezer te organiseeren. Of dit feest zal doorgaan hangt af van de wel willendheid der ingezetenen om het plan door flinke geldelijke bijdragen te steunen. Er is nog al wat noodig om tot de uitvoering te kunnen overgaanMen bedenke slechts, dat het aantal leerlingen der openbare en bijzon dere scholen ruim 2800 bedraagt. In het be gin der aanstaande week zullen zich eenige jonge dames aan de huizen der ingezetenen vervoegen met het verzoek, geldelijke bijdra gen voor dit doel af te staan. Die dames hebben zich, met het oog op het genoegen der jeugd, gaarne met de taak belast om giften in te zamelen. De burgerij make de uitvoe ring van die taak haar gemakkelijk en aange naam Wanneer wy nu nog mededeelen, dat, zoo het bedrag, hetwelk bijeengebracht zal worden, groot genoeg is, voor joogens van 8 tot 13 jaar, behalve de ontworpen feestelijkheden, een vliegerwedstrijd zal worden georganiseerd, dan meenen wy aan 't verzoek om deze zaak roorloopig aan onze lezers medete deelen naar behooren te hebben voldaan. 't Bestuur der Regelings-Commissie is sa mengesteld uit de heerenJ. Baert, J. Beth- lehem, T. Mooy, L. W. F. Oudenhoven en P. Polvliet. Dezer dagen is weder een van onze Hel dersche typen voor goed van ons heengegaan. Wie kende hier niet, 't zij na langer of korter verblijf, den koopman J. J. de Jong, die zich vaak belastte om antiquiteiten aan den man te brengen en ieder die hem op de straat ontmoette, uitnoodigde tot bezichtiging zyner koopwaar. In den regel volgde op die uitnoodiging de vraag, of mijnheer ook niet het een of ander in voorraad had, waarvan hij zich zou willen ontdoen. Opvallend was steeds het militair saluut, dat er aan deed den ken, dat de Jong indertyd in de gelederen had gediend. En ja, hij had gediend, en wel bij het Ned.-Indische leger, waarbij hy het tot den graad van sergeant had gebracht en stel lig nog wel meer promotie zou hebben gemaakt, gelyk zoovelen zijner makkers in dien tijd, als het verlangen naar zyne ouders en vooral ook de liefde voor den Mozaïschen godsdienst hem niet naar het Vaderland hadden doen terug- keeren. Die terugkeer had plaats na eervol- l®n 12-jarigen dienst; de bronzen medaille prijkte daarom steeds op den borst van de man, die nog vaak van zijn verblijf in vroeger dagen in Indië zoo smaakvol kon vertellen. De her innering van zijn militaire loopbaan bleef voortdurend leven bij den voormaligen krygs- raan, en toen in 1867 hier ter plaatse een weer baarheids-Vereeniging onder den naam Ar tillerie Vrijkorps", werd opgericht, was Izak de Jong een der eersten, die zich bij deze nationale Vereeniging aansloot. En toen aan eenige leden dier Vereeniging rangen en graden werden toegekend, werd de Jong door den toenmaligen commandant Jhr. Kraijenhoff tot sergeant benoemd. In de laatste jaren begonnen de krachten van de Jong merkbaar te minderen. We mis ten hem op straat met zijn koopwaar; we zagen hem niet meer als voorheen ter ver vulling van zyn godsdienstplicht tempelwaarts gaan. De groote Opperbevelhebber heeft den vroegeren krijger nu voor goed het plaats rust" toegeroepen. Zijn assche ruste in vrede! Te Scheveningen vertoonen een paar mannen een levenden arend, met aange schoten wiek, die te Callantsoog is gescho ten. Tot de weinigen die er nog zyn overgebleven van de oud-strijders van 1830, behoort de wed. Prins, te Harlin- gen, die Dinsdag haren 82en verjaardag vierde en die als marketentster met ha ren man den Belgischen veldtocht mee maakte. Nog flink, vol moed en gezond, voorziet het oudje in haar eigen onder houd, maar heeft het nu ook hoog noo dig daarin een handje te worden gehol pen. Wie daarin lust heeft, besteedt zyn hulp aan een waardige en dankbare vrouw. Maandagavond vond men te Made, bij het afbreken van een ond, onbewoond huis, op den zolder het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van Jo- hanna van Rhijn, oud 64 jaren, laatst weduwe van Z. Langeweg, wonende te Terheijden. Deze vrouw werd reeds vijf weken vermist. Er waren geen teekenen van geweld aan het lijk te bespeuren. Men schrijft uit Utrecht: Dezer dagen werd bij den conciërge van het gebouw der Ned. Centraal Spoor weg Maatschappij alhier op een avond door een onbekende een pakje afgegë n, dat by opening de coupons en dividend bewijzen, een en ander tot een aanzien lijk bedrag, bleek te bevatten, in het be gin van Juni 1.1. door een hesteller van Yan Gend Loos aldaar verloren. Vermoedelijk heeft de vinder geen kans gezien om, zonder ontdekt te worden, de coupons te gelde te maken en is hij ein delijk tot het besluit gekomen, ze op voor melde wyze maar weder in het bezit van de rechtmatige eigenares te stellen, liever dan ze te vernietigen. In den loop van het jaar 1890 kunnen eenige onderwijzers ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië worden gesteld, om als onder wijzer der derde klasse te worden geplaatst by het openbaar lager onderwys voor Europeanen daar te lande. Zie verder de Staatscourant" van 4 en 5 dezer. Te Oude-Pekela kwamen dezer dagen een paar metselaars een glas bier drinken bij een tolgaarder, die evenmin als zyne collega's vergunning heeft en toch aardig wat sterken drank verschenkt; zij ver zochten hem een glas jenever te willen tappen, waaraan de tolgaarder na lang aarzelen voldeed. Toen zij wilden betalen om weg te gaan, kwamen juist twee an dere bezoekers binnen, waarvan de één een glas bier en de ander een bittertje bestelde. De tolgaarder kon, met het oog op de beide aanwezige leege glazen, geen neen zeggen. De bierdrinker vraagt hem daar na of hy wel vergunning had, en toen het antwoord ontkennend was, zeide hy »dan zal ik je proces-verbaal maken." De metselaars verklaarden, dat verre van behoorlijk te vinden en susten de zaak zóó, dat alle vier vrij gelag kregen en ieder op den gunstigen afloop per persoon een gulden ontving. Bij nog drie andere tolgaarders werd dien dag dezelfde coraedie door het vier tal met gunstig gevolg vertoond. (Haarl. Ct.) Een geachte familie te Amsterdam, de familie Sch., ontving Vrijdag het treu rig bericht dat een harer leden, een jong- mensch, student aan de universiteit te Amsterdam, op een uitstapje in de Alpen, tengevolge van een val, het leven heeft verloren. Zondagavond by het openen van een der deuren, welke toegang geeft tot een trap voor den derden rang in het circus Lockhardt, dat thans te Rotterdam zyn tent heeft opgeslagen, stonden ver scheidene personen te wachten om op dien rang te worden toegelaten. Niet tegenstaande de politie hen zoo geleidelijk mogelijk trachtte te doen opklimmen, schijnt de trap niet bestand geweest te zyn tegen het gewicht, dat zy op dat oogenblik te dragen had, en stortte naar beneden, met het gevolg dat een 55-jarige vrouw een harer beenen brak. Een likkebroer zocht op de Lyn- baan in den Haag ruzie tegen een boom. De man wou hebben dat deze voor hem op zij ging, en toen dat niet plaats had, wilde hy den boom een schop geven, schopte mis en viel er naast. Een voor bijganger plaatste hem toen in zittende houding er tegen, zoodat, wat er eerst in zyn oogen hinderlyk was, toen voor een lendenkussentje dienst deed. Door het eten van vleesch, vermoe delijk afkomstig van een zieke koe, zyn op het eilandje Urk eeuige huisgezinnen ernstig ongesteld. Geneeskundige hulp is ingeroepen. Een inwoonster van Heerenveen is Zaterdag jl. in slaap gevallen en nog niet weder ontwaakt. Het hevig onweder, dat Maandag namiddag tusschen Breda en Moerdyk woedde, zyn 3 uit de school komende koapen, broertjes, op den Moerdijkschen straatweg door den bliksem getroffen. Uit Lage Zwaluwe schrijft men, dat de drie kinderen van den Moerdyk, van wie melding is gemaakt, door den bliksem wel zyn getroffen, maar niet doodgesla gen. Yan het ééue jongetje is het hoofd haar geschroeid. Het andere, dat van den schrik op den grond was geslagen, kreeg denzelfden nacht stuipen, maar is daar na beter geworden. Het meisje, dat aan voeten en beenen geraakt was. zelfs was haar klompje geraakt, verkeert ook bui ten gevaar. De moeder is van den schrik zoo ziek geworden, dat haar toestand ernstig is. Twee kolonisten van de Ommer- schans (deserteurs) kwamen Maandag voor de rivier de Vecht, onder Ambt-Ommen. Aan de overzijde lag een bootje. Zy riepen om te worden overgehaald, doch te vergeefs. Daarop besloot een hun ner (volgens zyn zeggen goed zwem mer), de rivier over te zwemmen en met het bootje terug te komen, ten einde zyn kameraad over te halen. Doch nau welijks had hy zich te water begeven, of hy verdween in de diepte en verdronk. Zyn kameraad, die geen hulp had kunnen bieden, zag nu van desertie af, en na van het voorgevallene aan een paar boeren in die buurt kennis te hebben gegeven (die terstond ter gemeente-secretarie te Ommen bericht gaven), is hij weder naar de plaats des onheils gegaan, om zijn kameraad niet te verlaten, maar te wach ten tot de bevoegde autoriteit gekomen zon zyn om verdere maatregelen te ne men. Toen die verscheen, vond men hem nog schreiende, en werd hy, nadat het lyk was opgehaald, naar de Ommer- schans mede teruggevoerd. Bij Zr. Ms. besluit is, ingevolge gemeenschappelijke voordracht van de Ministers van Marine en van Koloniën lo. een commissie samengesteld, ten einde Hoogstderzelve te dienen van ad vies op de vraag: »of het uit een staat kundig en financieel, en ook uit een technisch-maritiem oogpunt wenschelijk is, de bestaande indeeling der maritieme middelen in Nederlandseh-Indië, overeen komstig het koninklijk besluit van 16 November 1866 n°. 80, in een Neder- landsch auxiliair eskader, een Indische militaire marine, en een Indische gou vernementsmarine te bestendigen"zoo ja a. duidelijk te omschrijven de bestem ming dier drie categorieën, opdat dien aangaande geen misverstand mogelijk zij b. in algemeene trekken aan te wijzen, welke uitgaven ten behoeve van die ca tegorieën ten laste moeten komen van de Nederlandsche, en welke van de In dische begrootingzoo neen welke re geling in plaats van de bestaande dient te worden ingevoerd 2o. benoemdtot voorzitter dier com missie de heer I. D. Fransen van de Putte, oud-minister van koloniën, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot ledende heeren W. F. van Erp Taalman Kip, oud-minister van marine J. W. Binkes, vice-adrairaal, Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienstJ. A. de Gelder, oud-lid in den Raad van Ne- derlandsch-Indië C. Bosscher, oud-direc teur van binneulandsch bestuur in Ned.- Indië D. L. Wolfson, oud-zeeofficier, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land H. D. Guyot, gep. kapitein ter zee G. Kruys, kapitein ter zee G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, oud-lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en burgemeester van Doorn spijk en tot secretarisde heer jhr. G. J. van Tets, adjunct-commies by het de- partemeut van koloniën. In het Tijdschrift voor Geneeskun de" waarschuwt docter Browne tegen de toepassing van het hypnotisme (het on derwerpen van iemands wil aan dien van een ander.) Het hypnotisme wordt volgens den schry ver te 's-Gravenhage toegepast door tal van onbevoegden. De noodlottige gevolgen van zulk een toestand blijven niet uit, en daarvan geeft dr. Browne de treurigste voorbeelden. Zoo beschrijft hy de ziektegeschiedenis van een vijftal slachtoffers der hypnose, jonge mannen en vrouwen van 2333 jaar, uitvoerig, en werkelijk, wie daar leest hoe vrij gezonde maar zenuwachtige en eenigszins overprikkelde personen na de hypnose vervallen tot droefgeestigheid of wel geheel versuft en in een gedeeltelijke verlamming geraakt zyn of ook, aan de hevigste onrust ten prooi, zich den dood als eenige uitkomst wenschen, zy zullen het betreuren dat het hypnotiseeren door min-bevoegden of onbevoegden zulk een omvang heeft verkregen. De toestand is hoogst treurig en terecht mag men vra gen of dit zoo moet blijven, en of daar tegen door het geneeskundig staatstoe zicht geen maatregelen genomen worden. Op het bericht, dat de revue eerst heden zal plaats hebbeu, stroomden de Londenaren, die wegens den Bankholiday vacantie hebben, by duizenden naar Ports- mouth, en de stad was zoodanig met vreem delingen overvuld, dat de meesten geen onderkomen konden vinden. Hoewel het weder gisteren zeer schoon was, scheen het Engelsche klimaat, dat volgens sommige eigenlijk geen klimaat" is, een herha ling van Zaterdag op touw te willen zetten, en in den morgen bestond de vrees dat de revue opnieuw wegens storm en regen niet zou plaats hebben. Evenwel,om streeks 12 uur klaarde het op, en om 4 uur kondigde het hyschen der vlaggen aan, dat het lang verbeide oogenblik weldra zon aanbreken. Omstreek halfvyf weer klonk het volkslied van nagenoeg alle schepen en brachten de vuurmonden den in aantocht zynden Keizer hun groet. De Solent, het water dat het eiland Wight van Albion scheidt, bood toen een buitengewoon prachtigen aanblik. Meer dan tweehonderd vaartuigen dobberden op het water, en zoover het oog reikte, was alles vlaggebont, dundoek, getouw en scheepsromp. Hoewel er talrijke lichte wolken aan den hemel waren, scheen de zon meestal neder op de lichtgekrulde golven met hunne schuimende kruinen, op de matrozen in het want en de soldaten op dek. De driedubbele lijn Engelsche oorlogsbodems, waarvan het geheele A eskader met het front naar het eiland Wight lag, werd geflankeerd door de Duitsche schepen, de groote stoombooten van verschillende maatschappijen, de sier lijk gebouwde jachten, en op den achter grond waren tallooze torpedobootjes als stippen zichtbaar. Nagenoeg alle vaar tuigen voerden de Duitsche vlag in top. De werktuigkundige Enjalbert, van wiens vernuftige uitvindingen in de we tenschappelijke bladen meermalen mel ding werd gemaakt, zal eerstdaags in klasse 12 der Fransche wereldtentoonstel ling een toestel te zien geven, bestemd om alle photographische handelingen te verrichten, die noodig zyn om het por tret te maken van den persoon die op een daartoe bestemden leuningstoel heeft plaatsgenomen, na vooraf een zeker geld stuk in de bus te hebben geworpen. Aardig buitenkansje. Een koopman te Fostat een voorstad van Kaïro, ver richtte onlangs op een stuk grond, dat hem in eigendom toekomt, eenige opgra vingen en stiet, op een diepte van zes meters gekomen, op de overblijfselen van een oud-Christelijke kapel, temidden waar van zich een aarden pot en andere voor werpen bevonden. In den pot waren meer dan drieduizend goudstukken verborgen en er naast lag een gouden tafeltje ter zwaarte van twee kilo. De gezamelyke waarde van het gevondene bedraagt hon derdduizend gulden. Verscheidene perso nen uit Kaïro zyn, op het hooren van het nieuwtje2 naar Fostat getrokken om er opgravingen te doen. Er bestaan ernstige plannen, naar men verneemt, om een nieuwe postver binding tusschen Engeland en Frankrijk tot stand te brengen, en wel door middel eener buis, wier doorsnede zoo groot zal zyn dat het postverkeer er belangrijk door zal worden gebaat. Tot overgangspunt is het smalste gedeelte van het Kanaal, DoverCalais, gekozen. Twee, zoo mo gelijk, dunne stalen buizen, met een door snede van 1.80 meter, die op 50 meter boven de oppervlakte der zee aan kabels van ijzerdraad worden opgehangen, zul len dienen voor het opnemen van lichte brievenwagent jes. De kabeldraden zullen op 1200—1500 meter afstand op sterke pijlers liggen, die daartoe op gunstige plekken op den bodem der zee zullen be - vestigd worden. Als drijfkracht der wa gentjes wenscht men de electriciteit te gebruiken. De aanlegkosten worden op 24 millioen francs geraamd. By een inspectie van het 13de regi ment huzaren te Pest hadden de man schappen twee uren achtereen verschil lende oefeningen uitgevoerd, toen de commandant-kolonel Von Illes het bevel gaf om in galop te rijden. De paarden waren echter zoo vermoeid, dat zij dit niet meer konden doen. De eerste ryen vielen en de volgende vielen over hen heen, zoodat het terrein in een oogwenk als bezaaid was met gevallen ruiters en paarden. Een huzaar werd terstond ge dood, drie werden zoo zwaar gekwetst, dat aan hun beterschap wordt getwyfeld, dertien braken beenen of armen en tien werden licht gekwetst. Bovendien ont vingen 87 paarden zulke ernstige wondent dat zy voor den dienst onbruikbaar werden^ DE UITVAART DES ARMEN. Daar werd hy uitgedragen, Naar 't stille kerkhof heen, En plechtig luidde 't klokje, Maar treurig zag er geen. Hy stond alleen op aarde, En had geen vrienden meer, Die bij zijn groeve weenden, lly daalde in stilte neer. Het armhuis werd zyn woning In zijnen ouderdom; Geen van zijn vroeg're vrienden Zag naar den man meer om. Ach, arm en oud van dagen, Beroofd van elk genot; En zich zoo eenzaam voelen, Is wel een droevig lot. Maar op den doodenakker, Zyn nochtans arm en ryk, Die er een rustplaats vonden, Volkomen weer gelyk. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een bericht, opgeno men in uw blad van Woensdag 7 dezer, ge voelen eenige Texelsche schippers zich ge drongen daarvan nota te nemen, aangezien zij het eerst aan boord van de «Scottisch Fairy" waren. Wel hebben zij getracht te bergen wat te bergen en van waarde was, maar aan de vernieling hebben z y geen schuld. Zij achten het voor hun eer wen schelijk, dat de ware schuldigen worden op gespoord. Hoogachtend, Eenige Texelsche schippers. Gebouw voor den Vischafslag. Tot de stichting van zulk een gebouw, op de plek aan de haven waar dat toen bepaald noodig werd geacht, werd eens in den Raad dezer gemeente b ij n a besloten. De stem men staaktenéén Raadslid was afwezig en in een volgende zitting zon herstemd worden. Vóór die zitting plaats vond, lieten zich twee leden belezen en 't voorstel tot stichting van een lokaal voor den afslag werd ver worpen. Sinds is er over gezwegen en, zoo goed en zoo kwaad als 't kan, wordt hier visch verkocht. De toestand is echter on houdbaar. Ëen lokaal voor den afslag, daar waar die afslag tegenwoordig plaats vindt, is onontbeerlijk. 't Moest er a! sinds lang zijn, doch men doet alsof het niet noodig is. Wellicht zegt deze of gene 't is zoo bezwa rend voor de gemeente, want zoo'n gebouw, behoorlijk ingericht, kost nogal wat. Och^

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1