't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1727. Woensdag 4 September 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDEK, 3 Sept. 1889. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier, genaamd de Zuiderkerk, werd Zondagmorgen jl. op plechtige wjjze in dienst gesteld. De predikant der ge meente, de weleerwaarde heer Ds. W. den Hengst, wees op 't voorrecht, dat de gemeente nu een eigen bedehuis heeft dankte allen die tot de stichting hadden bijgedragen en uitte den wensch, dat 't kerkgebouw aan zijn doel mocht beant woorden. Daarna sprak de leeraar een kort maar indrukwekkend woord naar aanleiding van I Kor. 3, vers 9, en wel 't laatste gedeelte Godsgebouw zijt gij." De dienst werd door een groote menigte bjjgewoond, waarbij °°k uitgenoodigd en aanwezig waren de burgemeester en secretaris der gemeente Helder, benevens eenige leden van den raad. Zooals we reeds voor eenige dagen hebben vermeld, maakt het kerkgebouw zoowel van buiten als van binnen een aangenamen indruk. Op Maandag 16 September a. s. zal te Schagen, in de kolfbaan van den Heer C. Kos Pz., onder presidium van den Schoolopziener, den heer Mr. M. Büchner, de jaarlijksche algemeene vergadering worden gehouden van de onderwijzers en onderwijzeressen in het Arondissement Helder. Na de behandeling der gewone huis houdelijke aangelegenheden, waaronder de keuze van één lid des Bestuurs en de bepaling van plaats en tijd der in 1890 te houden bijeenkomst, zal de bespreking der navolgende onderwerpen worden aan de orde gesteld: a. Het aanschouwingsonderwgs. In te leiden door den heer W. Westendorp, van Helder. b. Overdrijving op het gebied van het onderwijs. inteleiden door den heer J. G. Van Eden, van Moerbeek (gemeente N. Niedorp), en c. Lichamelijke straffen. Inteleiden door den heer A. Blad, van Haring karspel. Tot onderwijzer aan de Rjjks-nor- maallessen te Texel is benoemd de heer J. P. Bouma, laatst te Njjmegen. De te Vlieland gestrande botter U.K. 121 is afgebracht. Te IJmuiden is een visscherman, die in beschonken toestand aan boord ging, in 't Kanaal gevallen en verdronken. Gaarne voldoen we aan een ons ge daan verzoek, door de aandacht te ves tigen op de navolgende aankondiging van het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Visscherij. Ten behoeve zoowel der zee- als der riviervisscherg, zal in een der lokalen van het gebouw Krasnapolsky," te Amsterdam op Woensdag 11 Sept. e. k., 's namiddags 1 ure. een Beurs worden gehouden, 't Hoofdbestuur noodigt ieder, die slechts in een enkel opzicht bij een dezer visscherij en direct of indirect betrokken ia, uit, ter gemelder plaatse te verscbjjnen, of zich te doen vertegenwoordigen. Tot goedma king der kosten zal een toegangsprijs ad 25 cents per persoon worden geheven. Leden van het Hoofdbestuur der Veree niging zullen aanwezig zjjn, om alle ver langde inlichtingen te verstrekken. De Minister van Buitenlandsche Za ken vestigt de aandacht op een bg hem ingekomen schrijven van den waarnemen- den consul te Buenos-Ayres, volgens het welk de landverhuizing naar de Argen- tgnsche Republiek in den laatsten tjjd zoozeer is toegenomen, dat het steeds moei lijker wordt alle emigranten plaatsing te bezorgen. Zelfs zouden de eigenaren van koloniën reeds weigeren huisgezinnen aan te nemen met veel kleine kinderen, die nog niet bjj de werkzaamheden behulp zaam kunnen zijn. De minder goede berichten van vroe ger naar de Argentjjnsche Republiek ver trokken bloedverwanten of kennissen, heeft eenige hoofden van gezinnen te Haar lemmermeer en Sloten van hun voorne men, om ook daarheen te trekken, doen afzien. In het geval van oplichting ten na- deele van de Amsterdamsche Bank, tot een bedrag van f 25.000, gepleegd door Heinrich Hon Hon, laatstelijk boekhou der bg de firma Duitz en Zoon, handela ren in diamanten aldaar, is eenig licht gekomen. Sedert den dag, waarop het geld door hem geïnd werd, Zaterdag 3 Augustus, is van Hon Hon niets verno men. Een onderzoek door de Nederland- sche in vereeniging met de Fransche po litie ingesteld men had reeds dadelijk vermoeden, dat de falsaris naar Faankrgk vertrokken was heeft aan den dag ge bracht, dat hg drie dagen na het aan bieden van de chèqua, dus 6 Augustus, in een hotel in de Rue St. Roch, te Pa rijs, is afgestapt. Hij was toen in gezel schap van een vriend, zekere H., en schijnt, blijkens in het hotel achtergelaten en ge vonden voorwerpen, als eenige vrouwen- kleeren en een pruik, vermomd over de grenzen te zjjn gekomen. Eenige aanduiding van het tegenwoor dig verblijf van Hon Hon heeft de politie nog niet mogen vinden. Hij schjjnt al spoedig de lucht er van gekregen te heb ben, dat men hem te Parijs op het spoor was, en heeft daarom maar enkele dagen in genoemd hotel doorgebracht. Men vermoedt evenwel, dat hg zich nog in de Fransche hoofdstad ophoudt. Zaterdag is te Breda een soldaat tijdens de oefening door een zonnesteek getroffen en reeds heden overleden. De rechtbank te Groningen heeft J. P., voorheen postbode te Onderdendam veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf we gens diefstal van een aangeteekenden brief, met een waarde van pl. m. f 7000 van den heer Talens te Uithuizen. Donderdagavond kreeg te Leeuwar den een echtpaar uit een onaanzienlijke buurt twist, die zoo hoog liep, dat de man het huis uitliep en in de nabjj zijnde gracht achter het militair hospitaal] sprong. De vrouw, die hem was nagesneld en hem wilde tegenhouden, geraakte hierbij ook in het water. Beiden werden er echter weldra uitgehaaldde man was inmiddels buiten kennis geraakt. Aan den sergeant van den hospitaaldienst Koopmans mocht het evenwel gelukken, hem spoedig we der bg te brengen. Het echtpaar keerde daarop, in alle opzichten bekoeld, huis waarts terng. Rotterdam, 31 Aug. Volgens opgave van Burean Veritas zjjn in de maand Juli 1889 verongelukt 52 zeilschepen, alsvan Duitschland 8, Amerika 9, Engeland 20, Chili 1, Denemarken 3, Frankrjjk 6, Italië 1, Noorwegen 6, Rusland 1, waaronder 3 vermist. In dezelfde maand verongelukten 9 stoomschepen, als: vau Amerika 2, Enge land 3, Chili 2, Spanje 1, Frankrijk 1. Door de verschillende stoomvaart maatschappijen is de vracht voor het ver zenden van vee naar Engeland belangrjjk verhoogd. In een alhier gehouden ver gadering, door de voornaamste veehan delaars uit het rjjk bijgewoond, werd besloten tegen deze vrachtverhooging te protesteeren, metdien verstande, dat indien de maatschappijen weigeren de vroegere tarieven te herstellen, door den handel an dere maatregelen zullen genomen worden. Een gevaarljjk vernielingswerktuig is ontworpen door den heer Cavett te Pitts- burg, n.L een onderzeesche ramboot. Zjj wordt aan boord van oorlogschepen medegevoerd en op het gewilde oogenblik te water gelaten. Volgens de Militaire Gids" bevindt zich aan de voorzjjde van de boot een sterke cilinder, als van een stoommachine, ongeveer 4.5 meter lang. In dien cilinder beweegt zich een zuiger van 30 c. M. middellijn, die den eigen lijken ram vormt. Door stoom in bewe ging gebracht, heeft deze ramtoestel het vermogen, om de huid der sterkste pant serschepen te doorboren, terwjjl de boot zich met een snelheid van 20 a 22 knoo- pen zal kunnen bewegen. Het dek der boot komt overeen met den waterspiegel; de brug heeft den vorm van een schildpad en is door sterke stalen platen gedektslechts een zeer klein gedeelte is kwetsbaar, n.1. de opening bestemd tot waarneming van den gezagvoerder. De bemanning der boot is zes koppen sterk. Te New-York zjjn thans 2 huizen in aanbouw, waarvan het hoogste 15 ver diepingen zal hebben, maar aan den voor gevel niet meer dan 12 M. breed is; van achteren slechts 7 M. De 5 eerste verdie pingen zullen geheel van jjzer zijn. De kosten worden op 225.000 dollar geraamd. Het wordt gebouwd voor rekening van ze keren heer Noble Stearns. Het andere, dat ten behoeve der Amerikaansche Bank op den hoek van Wallstreet en William- street opgetrokken wordt, zal 9 verdiepin gen hebben, maar 211/* M. breed zjjn. De »City of Paris", van de »Inman- ljjn" op Amerika, heeft de reis naar New- York in 5 dagen, 19 uren 18 minuten, afgelegd, d. i. sneller dan tot nog toe eenige annere boot. Het krankzinnigengesticht te Leuven, door kloosterbroeders bestuurd, is door een hevigen brand geheel vernield. De vlammen verspreidden zich zeer snel, maar men heeft al de verpleegden ongeveer 200 kunnen redden en de monniken ontkwamen allen aan de vlammen, op een na, die nog vermist wordt en vermoedelijk om het leven gekomen is. Van de kost baarheden en kunstvoorwerpen uit kerk en klooster is nog een gedeelte gered kunnen worden. De schade is zeer aan- zienljjk. Yokohama, 30 Aug. Door een over strooming zjjn te Wakayma bij Osaka 10.000 menschen omgekomen en werden 20.000 personen vau dak beroofd. On der de inwoners heerscht groote ellende. Te Newcastle, in Engeland, waren Maandag 11. 2 werklieden bezig iet» in een riool te herstellen, toen plotseling een hevige stortregen begon te vallen en het in het riool binnendringende water hen medesleepte en verdrinken deed. De Amerikaansche luchtreizigster miss Lawrence is Woensdag te Nijmegen opgestegen en een minuut later met een valscherm neergedaald, zonder den hals te breken. Zjj kwam neder tusschen de salissaden der Werken. Daar men het uchtruim niet door schuttingen kon af sluiten, was de ontvangst ternauwernood voldoende om de kosten te dekken. Zoo doende zal er de aardigheid spoedig af gaan; zijn leven te wagen voor een hand vol rjjksdaalders, schijnt voor velen eeu begeerlgkekostwinnnig, maar gevaar te loopen niet slechts het leven erbjj in te schieten, maar er bovendien geld bij toe te leggen, zal wel niet veel liefhebbers vinden. Een Zweed, Akjj, is van Charenton naar Meudon gezwommen, een afstand van 16 K. M. dien hjj in 9 uren aflegde. Ge heel gekleed begaf hjj zich te water en ontdeed ztch toen eerst van zijne kleede ren. Een stoomschip en een roeiboot ver gezelden hem en voorzagen hem nu en dan van een hartversterking en van si garen, die de zwemmer bljjkbaar met ge mak rookte. De cholera schjjnt in de haven van Tandjong Priok geducht het hoofd op te steken. Het hardst had het Noorweegsche stoomschip Jacob Christensen daarvan te ljjden, dat Vrjjdag 11. hier van Cheribon arriveerde om kolen en water in te ne men. Zaterdag kregen twee man van de equipage de ziekte, werden onmiddelljjk naar het militair hospitaal overgebracht, maar overleden daar bjjna dadeljjk. Het schip stoomde toen naar de buitenreede, waar des nachts nog zes man werden aangetast. Zondagmorgen begaf zich de tweede waterschout met een stoombarkas langs zijde om de sloep te sleepen, waarin de zes zieken lagenook deze werden dadeljjk naar het hospitaal getransporteerd, waar er een onmiddellijk na aankomst bezweek, en in den loop van den dag nog vier anderen. Yan de acht zieken zijn er dus totaal zeven gestorven. Zondagmid dag ontving de tweede waterschout van den adsistent resident voor de politie vjjftig kettinggaugers met het noodige carbolzuur en sublimaat, waarmede hjj, onder toezicht van den dokter van het wachtschip, het geheele schip zoo goed mogeljjk begon te desinfecteeren. De e- quipage vond intusschen een onderkomen bjj voornoemde schout; gelukkig is tot Zondagochtend niemand van hen meer aangetast. Zondagmorgen vroeg is het ontsmettingswerk voortgezet, waarmede men hedenavond hoopt gereed te komen. De vlag waait van den voortop. Ingezonden. Het ontwerp—Mackay. Het behoeft niet tusschen stoelen en banken gestoken worden, dat de financiën der ge meente Helder in een ongunstigen toestand verkeeren, zóó zelfs dat, bij een volgende be grooting, heel licht nog weêr tot verhooging der plaatselijke directe belasting zal moeten worden besloten. Zou het nu in dezen toe stand niet noodig zijn, dat de Gemeenteraad, in plaats van zich met minder belangrjjke zaken lang bezig te houden, eens ging over wegen of de invoering der onderwijswet van den Minister Mackay geen schade zal toe brengen aan deze gemeente door het lager cjjfer der Rjjks-subsidie in zake het openbaar lager onderwjjs? En mocht het blijken, dat, even als vele andere gemeenten des lands, ook de plaats onzer inwoning schade zou moeten lijden door het tot stand komen dier wet, zou het dan geen overweging verdienen om, zoo 't niet meer mogelijk is bij de Tweede-, dan toch bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal bij adres op verwerping der nieuwe onderwijs wet aan te dringen Steller dezes laat de politieke quaestie, die op 't oogenblik bjj het tot stand brengen dier bedoelde wet hoofdzaak schijnt te zijn, geheel buiten beschouwing, doch doet, door deze opmerking in het openbaar mede te deelen, alleen een poging om de be langen der belasting-betalende ingezetenen te bevorderen. Met mijn dank aan de geachte Redactie voor de plaatsing van bovenstaande regelen, betuig ik haar mijn hoogachting. Helder, 31 Aug. 1889. Hoe heeten wij? In de tram Amsteldijk (Amsterdam) zat een oud vrouwtje van buiten. Op den hoek van de Ferdinand Bolstraat bij Heinekens Brouwerij roept de conducteur: .Ferdinand Bol, Gerard Dou, Frans Hals, Jacob van Kampen!" Eenige passagiers verlaten de tram. „Hoe is 't mogelijk," merkt het oudje tot haar buur vrouw op, »dat zoo'n conducteur in zoo'n groo te stad alle menschen bij hun naam kent. Die heeft wat te onthouden." o Als een der gasten een glas breekt. Kleine Cor »Hé MaWat jammer En juist een van die mooie, die tante ons haast niet wilde leenen o DE WARE LIEFHEBBERS. .Wat die Indianen op den drank zjjnJe hebt er geen denkbeeld van In Dacota bood me er een, een Hoofd, zijn paard met zadel en alles, ja zijn vrouw en zjjn kinderen, voor de laatste flesch brandewijn, die ik bij mij had! z/En dat heb je natuurlijk aangenomen „Ik ja dat kun begrjjpen De laatste flesch die ik zelf nog had 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Genua. 14 Sept. „Prins Frederik". 26 Sept. 4 28 10 Oct. os *0 12 Oct. „Prinses Amalia". 24 26 „Prins Alexander" 7 Nov. 9 Nov. „Prins van Oranje" 21 n 23 „Burgemr. den Tex". 5 Dec. -o 7 Dec. „Koningin Emma". 19 21 2 Jan. 4 Jan. „Prinses Marie",. 16 o 18 „Prinses Wilhelmina" - 30 Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. DE PRINSESSEDAC. Voor de bewoners van alle andere gemeen ten des lands is het niet moeielijk te zeggen, welken naam zjj als ingezetenen dier gemeente dragen. Alleen wij, die hier aan Holland's noordpunt wonen, hebben er eenige moeite meê te vertellen waar we wonen en hoe we heeten. Wonende in de gemeente Helder, die slechts twee buitenwjjken (Huisduinen en Koegras) bevat, zou men denken, dat, behalve de bewoners dier afzonderlijke gedeelten, wij allen Helderschen heetten. Dit is ech ter zoo niet. Een groot aantal menschen hier noemen zich Nieu wediepers, op de werf en op de oorlogsvaartuigen weet men niet beter of men houdt verblijf te Wil lemsoord, en de zeeloodsen wonen, bljj- kens de aanduiding op 't zeil hunner vaar tuigen, te Texel. In geen andere stad is zulk een variatie op te merken. De vice- admiraal woont als directeur en commandant der Marine te Willemsoord, doch in zijn functie als bevelhebber eener Stelling dan woont hij (zonder dat hij moeite heeft te doen zich te verplaatsen) te Helder. Van wege het Ministerie van Waterstaat wordt bepaald, dat het Telegraafbureau te Nieu- w e d i e p en door datzelfde Ministerie dat het Postkantoor te Helder is gevestigd. De minister van Justitie zorgt, dat hier twee notarissen worden benoemd, de een te Hel der, de andere te Nieuwediep. De schroefstoombootdienst Zur Mühlen vaart nog altijd van Nieuwediep en niet van Hel der naar Amsterdam. En al deze vreemde dingen zou men nog met een aantal kunnen vermeerderen, als we nagingen hoe moeiljjk dit alles door vreemdelingen wordt begrepen. Een handelsreiziger noemde vóór eenigen tjjd de namen van een paar winkeliers in deze gemeente, die in zijn aanteekenboek vermeld stonden, de een als te Nieuwediep en de an der te Helder wonende. De menschen wonen notabene vlak naast elkaar. Zou het nu niet eens tjjd worden, aan deze spraakverwarring een einde te maken Vergelijken wij, om de dwaasheid eens hel der te doen uitkomen, het Instituut voor de Marine alhier met de Kon. Academie te Bre da. Waarom moet nu het genoemde Instituut vermeld worden als te bestaan te Willems oord Men kon met hetzelfde recht de Aca demie noemen naar de plaats of het plein te Breda, waar het gebouw geplaatst is. Wellicht wil de Regeering wel eens mede werken om in deze meer eenheid te brengen in 't noemen van de plaats onzer inwoning. De ingezetenen gelooven wel, dat zij allen aan den Helder wonen. Helder, September 1889. W Heldersche Moppen. Koopman (tot indringenden handelsreiziger) „Als je nu niet maakt dat je weg komt, laat ik je de deur uitsmijten." Reiziger: „Dat zou ik u niet aanraden. Het kon u een hooge geldboete op den hals halen. Als u een kleinigheid van mij koopt doet u veel verstandiger. o Zaterdag werd de negende veijaardag van prin ses Wilhelmina ook hier ter plaatse gevierd. Van openbare gebouwen, schepen en particuliere woningen sag men de vaderlandsche driekleur wapperen. Was de Augustusmaand in 't begin en 't midden erg herfstachtig, in 't laatst keerde de zomer terug en vooral Zaterdag hadden we uitstekend wedereen warm zonnetje, helder blauwe lucht en een frissche, noordoostelijke wind. Dat Bchoone weder werd temeer gewaardeerd, omdat ditmaal 't jaarfeest der prinses met meer dan gewonen luister zou worden gevierd. Door de goede zorgen der Commissie voor Volksvoordrachten, de namen hebben we onlangs gemeld, was 't plan ontworpen voor een kinder feest, waaraan alle kinderen, die de openbare of bijzondere scholen in deze gemeente bezoeken, konden deelnemen. Daar 't aantal ruim 3000 scholieren bedroeg, bad men hen in drie partijen verdeeld: de kin deren beneden 8 jaar zouden bijeenkomen in „Tivoli", de meisjes boven dieu leeftijd op bet terrein achter 't Instituut voor de adelborsten en de-jongens op het veld bij 't Observatorium ge woonlijk bekend als „De Windwijzer". In de scholen kwamen de kinderen tegen 1 uur te zamen en gingen iu optooht naar de plaat sen, waar ze verwacht werden. De oudste jongens zonden deelnemen aan volks vermakelijkheden, alsver-springen, takloopen, turfrapen, enz., welke spelen plaats hadden on der leiding en met medewerking van de leden der verschillende hier bestaande gymnastiek gezel schappen, als „Oefening kweekt Kunst", „Pro Patria", enz. Aangenaam werden de jongens beziggehouden en lieten zich de aangeboden versnaperingen wel smaken. Na afloop werden aan de overwinnaars zeer aardige prijzen toegekend. In Tivoli werd voor de kinderen een tooneel- voorstelling gegeven, die bij beurten door eeu derde hunner werd bijgewoond, in dier voege, dat de voorstelling driemaal werd herhaald. Die niet tot de toeschouwers behoorden, vermaakten zich iu den tuin, met schommels, draaimolen, enz. Een alleraardigste verrassing was ten slotte 't „IJsfeest", waarbij sneeuwballen in 't rond vlo gen nagemaakte natuurlijk. Op. 't terrein achter 't Instituut werden de meisjes alleraardigst bezig gehouden, eerst met hoepelen en daarna met marcheeren. De beer B. Polak maakte zich hierbij zeer verdienstelijk. Dat ook op beide laatstgenoemde plaatsen voor 't noodige tot consumptie gezorgd was, kan men gemakkelijk begrijpen. Ten slotte kreeg elk der feestvierende kinde ren een plaat met het portret van prinses Wil helmina ter herrinnering. Op de plaatsen, waar 't feest werd gehouden, waren leden der Commissie aanwezig, voor de noodige regeling eu werden daarin getrouw ter zijde gestuan door de onderwijzers en onderwij zeressen der verschillende scholen. De Commissie voor Volksbijeenkomsten heeft den dank der schooljeugd niet alleen verdiend, maar we mogen gerust verklaren van de inwo ners onzer gemeente. Met moed hebben die hee- ren een taak aanvaard, die. vpornamelijk wat 't financieele betrof, niet licht genoemd kan worden. De streelendste belooning voor hunne moeiten en zorgen zal wel zijn, dat ze zooveel verheugde kindergezichten rondom zich zagen en de over tuiging, dat ze velen blijdschap hebben veroorzaakt,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1