KLEINE COURANT voor llf Helder, Nieuwediep en Texel. Gemeenteraad van Melder. 'T VLIECEND BLAADJE. Dit bijvoegsel behoort bij het nommer van Zaterdag 14 September 1889. UitgeversBERKHOUT Co. Zitting van Dinsdag 10 September 1889. Voorzitter de heer C. A. BEUKENKAMP. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig, met kennis geving van verhindering, de heeren Franken, Maal- steed en Hoogenbosch. Buiten de vertegenwoordigers der pers, bevindt zicli slechts dén persoon op de tribune. Na de opening der zitting worden de aanteeke- ningen van het verhandelde in de vorige vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt aan de orde gesteld de behandeling der door B. en W. aangeboden rekening en ver antwoording der gemeente over het dienstjaar 1888, welke rekening en verantwoording in de af- deelingen is onderzocht, tegelijk met die van 't Burgerlijk Armbestuur, 't Algemeen Weeshuis en de d.d. Artillerie-Schutterij. Door de Commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Vos, Kor- ver en over de Linden, wordt, bij monde van eerst genoemde, verslag uitgebracht nopens het gehouden onderzoek en de bespreking, die daarna door de Commissie met B. en W. heeft plaats gehad. De Commissie verzekert in haar rapport, dat de stuk ken met bijbehoorende bescheiden aan een nauw keurig onderzoek zyn onderworpen. Eenige op merkingen zijn aan 't Dag. Bestuur medegedeeld, als: de hooge kosten van vergaderingen en voor het vervoer der leden per rijtuig, herziening van de verzekering der gemeente-gebouwen tegen brand schade, betere inning der gelden bij verkoop van compost, enz. Aan de Commissie voor de gemeente reiniging wordt in 't rapport hulde gebracht voor hare vele bemoeiingen in 't belang der gemeente. Mede wordt aan de werkzaamheid der leden van het Burgerlyk Armbestuur hulde gebracht. Om trent deze rekening werden enkele opmerkingen ge maakt, o. a. die, om van het Bestuur der Spaar bank huur te eischen wegens het gebruik van het vergaderlokaal. De rekening van 't Algem. Weesh. had aanleiding gegeven tot deze opmerkingen: de voor 't gebruik afgekeurde kleedingstukken behooren aan 't Armbestuur te worden afgege ven, ten einde ze onder de behoeftigen uit te deelen; de geneeskundige hulp zou zeer geschikt door de geneesheeren, belast met de armen-practijk, verleend künnen wordenen de kosten voor boe ken van een schoolleerling en die voor dekens worden te hoog geacht. Ook omtrent deze instel ling wordt betuigd, dat zij door Bestuurderen met zorg en toewijding wordt beheerd. Ten- aanzien van de rekening der Schutterij werd opgemerkt, dat al te veel personen hun uniform gratis ontvangen. Men meende, dat H.H. wijk meesters meer nauwlettend moesten zijn in het af geven van bewijzen, waarin te lezen staat, dat de persoon, aan wien het bewijs is afgegeven, in zoo danige behoeftige omstandigheden verkeert, enz. De Commissie concludeert ten slotte om de aange boden rekeningen alle goed te keuren en vast te stellen, die van de Schutterij behoudens nadere goedkeuring van H.H. Gedep. Staten. Overeen komstig de conclusie van dit rapport wordt met eenparige stemmen besloten, de noodige con cept-besluiten worden na voorlezing aangenomen en aan de Commissie van rapporteurs wordt door den Voorzitter, namens de vergadering, dank ge zegd. De rekening der gemeente heeft in de verschil lende hoofdstukken deze eindcijfers: Hoofdstuk. Inkomsten. Bedrag. 1. Ontvangsten wegen vroegere diensten11,719,10 II. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezit tingen - 901,66 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 151,479,09 IV. Ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige baten - 24,523,29 V. Buitengewone ontvangsten - 834,50 Totaal ƒ189,457,64 Uitgaven. I. Kosten van huishoudelijk bestuur - 14,005,39 II. Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens - 8,890,92 III. Kosten van onderhoud aan gemeente - eigendommen en de deswege verschul digde lasten - 19,864,88 IV. Kosten der openbare veilig heid en brandweer - 25,818,45 V. Kosten der plaatselijke ge- zondheidspolitie - 11,521,76* VI. Kosten voor het onderwijs - 57,916,92* VII. Kosten voor het armwe zen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande instel lingen - 28,291,11* VIII. Rente en aflossingen - 5,080, IX. Pensioenen en wachtgelden - 1,150, X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- hoorende- 606,46* XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard - 12,148,60 XII. Onvoorziene uitgaven - 405,38 Totaal 185,699,89 Balans. Ontvangsten 189,457,64 Uitgaven - 185,699,89 Batig saldo 3,757,75 Rekening van het Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten f 10219.54 Uitgaven t 10163.59® itig saldo f 55.94° Rekening van het Algemeen Weeshuis. Ontvangsten f 13380.26° Uitgaven13266.84 Batig saldo f 113.42° Rekening der dd. Artillerie-Schutterij. Ontvangsten f 1874.14 Uitgaven1578. Batig saldo f 296.14 Op voorstel des Voorzitters wordt besloten tot vaststelling van de lijst der oninvorderbare posten ten aanzien van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de honden, over het dienstjaar 1888, respectivelijk ten bedrage van f 2997.42* en f 185.10. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der zaken van de Bank van Leening. Voorlezing ge schiedt van eene missive van den heer M. L. van Gelder, houdende mededeeling, dat hij met het einde dezes jaars wenscht op te houden zich te be lasten met de Bank van Leening. Gedurende 35 jaren is hij alzoo werkzaam geweest en, terwijl hij nimmer klachten heeft gehad van 't Gemeentebe stuur over het door hem gehouden beheer, betuigt hy zijn dank voor het steeds in hem gestelde ver trouwen. Op voorstel des Voorzitters wordt deze missive voor kennisgeving aangenomen. Namens het Dag. Best. stelt de Voorzitter voor om het houden der Bank van Leening te verpachten. Er ontspint zich na het doen van dit voorstel eene discussie, waarin de heer Korver aandringt op wij ziging van de art. 5 en 7 der instructie, zoodanig dat het rentebedrag verlaagd en sluiting op chris- telyke Zon- en Feestdagen voorgeschreven worde. De heer over de Linden verklaart zich tegen verpachting. Hij vindt het niet goed, dat het geld, van behoeftigen verkregen, in de gemeentekas worde gestort. Ook beveelt hij aan de keuze van een beheerder, die welwillend omgaat met de men- schen, die zich tot hem wenden. De heer Kor ver sluit zich bij den heer over de Linden aan en vindt het zeer goed, dat de meerdere voordeelen, die de inschrijver biedt, ten goede komen aan hen, die panden belcenen. Op eene vraag daaromtrent van den heer Van Neck antwoordt de Voorzitter, dat het Dag. Best., toen het besluit om tot verpachting te adviseeren, de missive van den heer Van Gelder nog niet ont vangen had. De Voorzitter erkent, dat het juister is van het houden eener inschrijving, dau van het houden eener verpachting te spreken. De heer Van Twisk oppert het denkbeeld om in plaats van óéne Bank er drie te hebben in de onderscheidene deelen der gemeente. Een zou dan zijn de hoofd- Bank, en de beide andere filialen. De Voorzitter verzekert, dat, blijkens de vroeger over dit onder werp met de Regeering gevoerde correspondentie, aan de stichting van drie Banken niet te denken valt. De Regeering heeft indertijd destichtingeenertwee- de Bank zeer beslist geweigerd. De heer over de Linden wil den inschrijver daarin vry laten. De heer Vos beveelt aan om de Bank meer in het mid den der gemeente te vestigen waarop de Voorzitter antwoordt, dat het z. i. gewenscht is, ook dit aan den inschrijver zeiven over te laten. 't Is toch in zijn eigen belang, dat de Bank op een geschikte plaats gevestigd is. Ook de heer Verfaiile acht de bepaling, door den heer Vos voor gesteld, overbodig. Naar aanleiding eener opmer king van den heer Van Neck over de bepaling der rente van panden van geringe waarde op korte termijnen, wordt nog even van gedachten gewis seld, waarna met eenparige stemmen wordt besloten B. en "W. te machtigen tot het houden eener open bare inschrijving over te gaan. Voorlezing geschiedt van een missive van den heer Commissaris des Konings, inhoudende de her innering aan het met het einde des jaars verstrij ken van den termijn, waarvoor door Z. M. den Koning is toegestaan de heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd en van een hoofde- delijken omslag. Ingeval de Raad mocht besluiten om met die heffingen ook in 1890 voort te gaan, is een nieuwe aanvraag noodig. De Commissaris des Konings noodigt in dat geval den Raad uit, de daarop betrekking hebbende stukken vóór 15 October a. s. by hem in te zenden. Op voorstel des Voorzitters wordt bij acclamatie besloten, om, behoudens hoogere goedkeuring, in het volgende jaar de belasting op 't gedistilleerd te behouden en een hoofdelijken omslag te heffen ad f30,000. De concept-besluiten, op deze heffingen betrekking hebbende, worden met eenparige stemmen goedge keurd. Er wordt voorgelezen een adres van den heer R. Tienstra, commissaris bij den Vischafslag, onder steund door een groot aantal belanghebbende koop-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5