Na zwaren strijd. BIJVOEGSEL behoorende bij het nommer van Zaterdag 28 September. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. V *AV£V*J,W» UMVMMW *V* ««««We*,! Aan onze geabonneerden wordt beleefdelijk verzocht, 't abonnementsgeld Vlie gend Blaadje* (derde kwartaal 1889), te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 5 October. DE UITGEVERS. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon G u. 3 m. Onderg. 5 u. 35 m. Zondag 29 Maandag 30 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Eerste kwartier. Donderdag 3 Leiden's ontzet. Vrijdag 4 Zaterdag 5 Isr. Verzoendag. HELDER, 27 Sept. 1889. Het gemeentedestuur van Hoorn heeft in zake de marktbeweving niet stil gezeten. Nadat te Purmerend besloten was aldaar een Vrgdagsche markt te houden, moest dit wel 't verval van de markt, die op denzelfden dag te Hoorn gehouden werd, ten gevolge hebben. In een geheime zitting van den Raad, dezer dagen gehouden, is besloten de vroegere Maandagsche markt van het vee, pluim gedierte, enz. te herstellen, thans met directe gelegenheid tot vervoer naar Vel- zen, zoodat de kooplieden voldoende ge legenheid hebben op de Donderdagsche markt te Londen te zijn. Tevens is aan Gedeputeerde Staten het verzoek gericht om toe te staan dat ook op Donderdag voortaan te Hoorn markt mag .worden gehouden. De Arnhemsche rechtbank heeft he den de huisvrouw van Schunck, te Does burg, beklaagd haren man te hebben wil len dooden, door hem, terwijl hij sliep, vitriool in zijn mond te gieten, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De offi cier van justitie had twee jaar gevange nisstraf geëiseht. Een inwoner van Roermond is Zon dagavond op noodlottige wijze om het le ven gekomen. Met zijnen zoon in één vertrek zittende, moeten beiden ten ge volge van kolendamp bewusteloos gewor den zijn toen de familie later de kamer opende, vond zg den heer S. dood, en was het meer dan tijd, dat de noodige hulp aangebracht werd om den zoon te redden. Ook de Londensche brievenbestel lers beginnen het hootd op te steken ter verkrijging van betere vergoeding hunner diensten. De bestellers hielden Zondag op Cler- kenwel-Green een bijeenkomst, waarop besloten werd een unie van brievenbe stellers te vormen ter verkrijging van een loon van 6 stuivers per uur en 8 stuivers per uur voor overwerk. Dat de bestellers wel eenige reden tot klagen hebben, is niet te ontkennen. Honderden hunner werken 58 uren per week voor een loon van f 9.60 en moe ten daarvan dikwijls gezinnen onderhouden. Een nieuw surrogaat voor koffie. Een curieuse ontdekking is gedaan op het eiland Réunion, een der Antilles, en heeft niet weinig schudding teweeg ge bracht onder de eigenaar van koffieplan tages. Het betreft verschillende proeven, welke zijn gedaan, om de koffie te ver vangen door de vrucht van den wilden oranjeboom, die overvloedig op Réunion wordt aangetroffen. Men beweert, dat de geur dezer vrucht niet onder behoeft te doen voor die van den koffieboom, en daar de kosten voor aanplanting veel geringer zijn dan die voor koffieboomen, kan de nieuwe vrucht, die de koffie zal verdrin gen, onder ieders bereik komen. Een componist te New-York, die als velen zijner Amerikaansche kunst broeders tevens een man van zaken is, maakte onlangs bekend, dat hg een wals gecomponeerd had, maar dat hij het mu ziekstuk, hoewel het reeds gedrukt was, niet in het licht kon zenden, omdat hij er geen titel er voor had. Hij verzocht nu het publiek een titel voor hem te beden ken en loofde een belooning van 10 dol lars daarvoor uit. Nu kan echter niemand een titel be denken voor een stuk dat hij niet kent en dus bestelden de gegadigden on geveer 150.000 ieder een exemplaar van de wals voor 25 cents (0.621/3). Zoo verdieude de slimme toondichter een aar dige som met zijn werk. Velen doorzagen de list; maar zij zon den toch hun geld, uit sympathie voor den practischen kunstenaar. De talisman" van den Shah van Perzië. Op het Oriëntalisten-congres heeft Brugsch-pacha eindelijk eens verteld, wat er toch waar is van al de verhalen, die in de pers over den jongen lieveling van den Shah de ronde hebben gedaan. Het is onjuist, dat hij hem als een levenden talisman beschouwt, die hem nooit verla ten mag. De zaak is eenvoudig deze, Nassr-ed-Din heeft de meening opgevat, dat zijne onderdanen niet van hem hou den en vandaar, dat hij liefst op zgn tochten niemand op weg ontmoet. Men weet dat in 't land. Toen de Vorst nu in 1885 op jacht ging, trof het hem, dat hg op de buitenwegen geen sterveling ontmoette; alle menschen waren, op 't zien van den jachtstoet in de verte, hun woningen binnengegaan. Maar een jon getje bleef op den weg gehurkt zitten en stak de handen naar de glinsterende muts van den Perzicheu gebieder uit. Daarop liet de Shah het manneke op zijn paard, zetten en zei: »Ziet ge, die wist niet wie ik ben en steekt toch de handen naar me uit; dat is de eenige misschien die me, zonder nevenbedoelingen, liefheeft. Nu ik zal hem ook lief hebben." Hij nam het kereltje mee naar zijn paleis en heeft het letterlijk verwend; de Shah speelt soms uren lang met den knaap en is nooit boos op hem. Het jongetje is overigens zeer ontwikkeld, kan heel ernstig zgn en geeft den Shah soms zeer verstandige adviezen. DE OORLOC. Het is eenige maanden geleden, dat Bis- marck de Oude in den Duitschen Rijksdag de sombere profetie liet hooren, dat de oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, nu negen tien jaar geleden, /kinderspel" was geweest in vergelijking met de worsteling, die in de toekomst te vreezen was. Dit verschrikkelijke woord is niet alleen her haald, doch bevestigd door hen, die het oog houden op de volkswapeningen, welke in Eu ropa worden voorbereid. Iedereen is overtuigd, dat de bloedige kamp gestreden zal worden met de reuzenkrachten van Rusland en Frank rijk aan de eene; Oostenrijk, Duitschland en Italië te anderer zijde. Een greep uit het Engelsche leven. 20). Nu ik uit de handelingen van mijn tegenpartij bemerk, dat ik met schurken te doen heb, die den wettelijken weg schu wen nu wil ik, trots alle hoogadellijke namen, mijne krachten inspannen tot het ont warren van het leugenweefsel, dat men mij voor waarheid heeft willen opdringen." Er werd gebeld voor het middagmaal en dit maakte een eind aan hun gesprek. Aan tafel werd zeer weinig gesproken. Het maal was nauwelijks afgeloopen of mevrouw Lund verklaarde den avond niet volgens haar ge woonte te kunnen doorbrengen, daar zij door de gebeurtenissen van den dag te zeer was aangegrepen. Zij wilde zich liever terugtrek ken in haar slaapkamer, om daar in de stilte en de eenzaamheid de bittere krenkingen trachten te vergeten, die het gebeurde haar had bezorgd. Hoe teeder Walther ook was, hij trachtte met geen enkel woord zijn mama te verzoe nen, en zoo scheidde de oude dame koel en onverzoend uit den kleinen kring harer ge liefden. Walther was te zeer in zijn plannen verdiept, om aan het heengaan zijner mama voel opmerkzaamheid te wijden. Voornamelijk dacht hij over twee vragen, die hij rijpelijk overwoog: hoe kon hij zich betrouwbare in-, lichtingen verschaffen omtrent de bijzondere betrekkingen van de familie Norman, en langs welken weg kon hg vernemen, waar heen men zijn beschermelinge gevoerd had. Dat het meisje niet naar Bedlam terugge voerd was, daaraan twijfelde hij zelfs geen oogenblik. Doch hoe hij zich aftobde, om op beide vragen een bevredigend antwoord te vinden, het wilde hem niet gelukken. Bij zijn langdurige overpeinzingen week intusschen het liefelijk beeld niet van voor zijn oogen, waar hij het bij dag en nacht wakend of droo- mend zag. Het scheen hem aanhoudend toe, of die glinsterende oogen hem aanspoor den tot onvermoeiden strijd, tot volharding in zijn tegenstand. Gedurende de lange, drukkende stilte, die nu intrad, overwoog Edith nogmaals rijpelijk, of zij haar broeder zou blijven verzwijgen wat zij nog verder wist. Zij kwam tot de overtui ging, dat zij daardoor den gang der gebeurte nissen niet kon tegenhouden. Zij kon daardoor alleen oorzaak zijn, dat het haar broeder moei lijker viel, om den besten weg naar zijn doel te kiezen. Deze omstandigheid woog bij haar zoo zwaar, dat zij er hare plannen om wijzigde. «Laat toch dat sombere gepeins varen, Wal ther," zeide zij zacht. «Praat liever wat met mij. Ik zie je niet graag zoo tobben. Je gezicht staat heel anders dan gewoonlijk. Je lijkt mij wel een vreemde, als ik je daar zoo zie zitten peinzen." ,/Wie iets doen wil, moet eerst overleggen, Edithantwoordde haar broeder, als het ware uit een droom ontwakende. «Dat zou een ge schikt kapittel zijn voor mama, om je een preek voor te houden. Maar op het oogenblik houd ik mij bezig met de vraag, waar men mijn arme beschermelinge heengevoerd heeft. Naar Bedlam is zij zeker niet teruggebracht, dat is door de handelingen van de tegenpartij dui delijk bewezen. Hier in Londen en in de om streken zijn zeer veel krankzinnigengestichten. Zal het mij gelukken, onder die alle het ge sticht te vinden, waarin het arme schepsel is opgenomen //Ik moet je nog iets zeggen, Walther, maar je moet niet boos zijn, dat ik daarmee tot nu gewacht heb. Ik verwacht namelijk stellig daarover bericht van haar zelf'. Kort voor de advocaat hier in de kamer kwam, scheen zij met geweld haar aandoening te overmeesteren, naderde rug, sloeg haar arm om mijn hals en fluisterde aan mijn oor: Uw kleeren, Edith, uw kleerenvergeet die nietMen zal ze u terugbezorgen zoo niet. dan moet ge ze te- rugeischen. Zoodra ge ze weer in uw bezit hebt, onderzoek ze dan nauwkeurig zonder iets over te slaan. Ik zal er voor uw broeder een bericht in verbergen omtrent de plaats, waar ik mij bevind. Ik weethij denkt te edel om mij aan mijn lot over te laten." «En zoo zou, volgens je vaste overtuiging, een waanzinnige spreken, Edith Blijkt niet uit elk woord haar gezond verstand en haar juist inzicht? Je hadt mg een groot onrecht

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5