Geheel Europa zal in vuur en vlam staan. De legermachten, die in een dergelijken oor log zullen opkomen, de reserven en de garni zoenen medegerekend, zullen 12 millioen ge- wapenden tellen. Men vraagt zich tever geefs af, wie die milliarden moet opbrengen, vereischt voor de mobilisatie e i het onderhoud van dergelijke legermassa's. Volgens officiëele gegevens brengt Duitsch- land drie millioen geoefende soldaten in het veld en in den blocdigen oorlog van 1870 stre den nog geen millioen krijgers. De oorlog be gon met 300.000 Franschen tegenover 420.000 Duitschers. Hoe bloedig was het treilen, en nu staat het twaalfvoudige aantal, beter geoefend gereed den kamp uit te vechten. In 1870 hadden de Duitschers het bekende naaldgeweer, dat bl/% kilo woog en by een kali ber van 11 millimeter een zeker schot gaf tot op 500 meter en waarmede 5 h 6 schoten in de minuut gelost konden worden. Dit geweer, destijds als zoo moorddadig bekend, is evenals de chassepot geheel afgeschaft. De Franschen hebben nu een geweer, dat slechts 4 kilo weegt en bij een kaliber van 8 millimeter een draag kracht heeft over de 2000 meter en voorzien is van een magazijn met 8 schoten, die in 20 secondeu gelost kunnen worden. Duitschland heeft aangenomen en heeft zijn leger binnen het jaar gewapend met een geweer van 71/a millimeter. Oostenryk, dat drie jaar geleden eene herwap.ning bevolen had, met een repe titie-geweer van 11 millimeter, is nu bezig dit te vervangen door een van klein kaliberIta lië wijzigt het geweer, Rusland alleen heeft nog geene keuze gedaan tusschen de aangebo den repeteersystemen, doch het zal weldra moeten volgen. Met de nieuwe wapenen zal het infanterie- gevecht reeds op meer dan 1000 meter aanvan gen. Het vuurgevecht begint voordat de par tijen elkaar zien en daar de soldaten veel meer patronen mede kunnen voeren, zal het moordend lood nog minder dan vroeger gespaard worden. Men beweert dan ook, dat het aantal gewon den, in de laatste oorlogen 15%, stijgen zal tot 30 a 50 per honderd en dat over legers van millioenen Yoor dat de infanterie met de bajonet kan aanvallen, zal zij 1000 meters en meer moeten marcheeren onder het doodend lood van den vijand, die een regen van kogels op haar weg kan slingeren, zoo dicht als waaraan vroeger nooit gedacht werd en achter de infanterie in linie wacht den aanvallenden dan nog het ar tillerievuur, dat eenige duizenden meters ver draagt. Ja, een officier der artillerie houdt staande dat een duel der kanonnen tusschen de Duit- sche en Fransche strijdmachten, een van bei- den moet vernietigen. aangedaan, Editb, als je deze mededeeling voor mij verzwegen hadt. Ik krijg hierdoor een nieuw bewijs voor de juistheid mijner on derstelling, dat haar verstand volkomen in or de is. Denk eens, Edith, wat een verantwoor delijkheid je op je schouders geladen hadt, door mij dit te verzwijgen. Immers, nu kryg ik een aanvangspunt, waarnaar ik anders maan denlang met inspanning van alle krachten had moeten zoeken." ►Wanneer je voor de toekomst hulp van mij verwacht bij de uitvoering van je plannen, dan moet ik je verzoeken mij eens een helder inzicht daarin te geven. Het wordt mij telkens duidelijker, hoe weinig mijn ervaring voldoen de is, om op den rechten weg voort te gaan, zonder mij te bekommeren om de meening van anderen." //Reeds het vaste besluit doet in zoo'n geval veel! Onderzoeken en overwegen en vervol gens het kaf van het koren gescheiden Heeft men eenmaal den rechten weg gevonden, dan moedig voorwaarts, zonder te letten op het geschreeuw der menigte X. Ten gevolge der mededeelingen zijner zuster zag Walther voor het oogenblik af van alle pogingen, om het nieuwe verblijf zijner be schermelinge te vinden. Doch de uitvoering zyner plannen werd hierdoor eerder bespoedigd dan vertraagd, ondersteld natuurlijk dat het meisje slaagde, een briefje in de kleeren te verbergen en dit, zonder door anderen ontdekt te worden, in zijn bezit kwam. Hij verheelde zich niet, hoe onwaarschijn lijk het slagen van haar plan was. Was het niet te verwachten, dat men haar reeds in Werd het in den oorlog van 1870 reeds niet meer noodig geacht bij eene cavalerieaan- val een carré te vormen, in den toekomstigen oorlog is eene charge der cavalerie op geoe- dende infanterie niet meer mogelijk. De cava lerie zal den vijand tot geen honderd meter kunnen naderen. Vangt het infanterievuur aan op 300 meter met een gemiddelde snelheid van 20 schoten per minuut, dan kunnen de escradrons elkaar niet zoe vlug opvolgen, dat één den strijd met de sabel kan openen. De draagkracht van het belegeringsgeschut is over de tienduizend meter gestegeD. Een granaat van 15 centimeter, die in 1870 sprong in 40 a 45 stukken, berst nu uiteen in 300 ii 350 scherven van +10 gram en 800 van kleiner gewicht, die alle de kracht bezitten een plank van 2% centimeter te doorboren. Waar moet dat alles heen En nu wordt uit Amerika gemeld, dat daar een stuk geschut met luchtdruk is uitgevonden, dat 250 kilogram dynamiet uitwerpt, voldoende om een pantser schip te vernietigen, wanneer het water, niet het schip, binnen een kring van 100 meter om het doel geraakt wordt. Waar moet dat heen? Zou het waar zijn, dat er een tijd komen zal, dat de staatslieden den oorlog als een on mogelijkheid zullen beschouwen en schrappen uit hunne berekeningen (Overgenomen uit het Rotterd. Nieuwsblad.) Ingezonden. Aau de Redactie van het „Vliegend Blaadje" enz. M. de R.l In het verslag der jongste Gemeenteraadszitting (zie het bijvoegsel van het Vliegend Blaadje, dd. 14 Sept. jl.) komt in de ie alinea o. a. voor: „er bevindt zieh slechts één persoon op de tribune." Dit gaf mij onwillekeurig aanleiding, in mijn ge- dachtengang, tot de vraag: „zouden de ingezetenen van „den Helder in 't algemeen, wel veel hart, zegge veel „belangstelling, hebben, voor de gemeente-belangen, „voor hunne Staatsburgerlijke rechten, zou algemeen kiesrecht hier (ook gevolgelijk elders), nog wel noodig en nuttig zijn te achten Iedereen stemt gewis gereedelijk toe, dat, wanneer wetten of bepalingen worden gemuakt, dit geen doode letter moet wezen, dat zij ook moeten gehandhaafd, ge ëerbiedigd worden; dat, bij onmacht of niet te kecren onwil, het beter is ze eenvoudig achterwege tc laten. Eenmaal toegelaten en duargesteld, zijn ze verbindend voor iedereen. Nu zegge men toch niet: „wat geef ik om die bepa lingen, om die tribune] Ik keu ze niet, ik weet „niet eens wat, of waar ze is. Mijne tegen woordigheid daar, zal aan de zaken in kwestie, niets „doen veranderen, of betere gezichtspunten aanbrengen." Niet alzoodan staan we nog op den trap der volken van voor 4 a 5 eeuwen. Dan keert men terug tot den tijd, toen men zoowel in's lauds als gemeentezaken, in nlles den ouden sleur volgde, toen Js lands vroede va deren vaak deden of nalieten, wat zij alléén oorbaar achtten; toen familieregeering (de aristocratie), gepaard Londen van kleeren zou laten verwisselen En was dat niet het geval, zou zij zich dan tchrijfmateriaal kunnen verschaffen, om oen voldoend bericht te schrijven Zou zij wel we ten, in welke streek van het land zij was en hoe de plaats heette En al mocht dat alles nu meeloopen, zou men dan niet met de groot ste nauwkeurigheid die kleeren onderzoeken, voordat men ze aan zijn zuster teruggaf Wa re zijn vertrouwen in de goede zaak die hij voorstond, niet zoo groot geweest, dan hadden deze overwegingen hem zeker alle hoop op een goeden uilslag ontnomen. Doch hij was zich zoozeer bewust van de juistheid zijner in zichten, dat hij besloot de terugkomst der klee ren af te wachten en intusschen met spoed een onderzoek in te stellen naar de omstan digheden van lord Norman. Het grootste bezwaar bij dit onderzoek was zijn betrekking als kantoorbediende. Van 's morgens negen tot !s avonds zes uur zat hij aan den lessenaar en vrij dikwijls werd hij door drukte van zaken nog langer opgehouden. Zoo bleef hem van de zes werkdagen der week nauwelijks een vry uur over, om zijn eigen zaken te behartigen. Vóór den naasten Zon dag kon hij er niet aan denken, iets in het belang van zijn beschermelinge te kunnen doen. En toch het toeval zou hem helpen, om spoediger zijn doel te bereiken, dan hij had durven hopen. Juist 8 dagen na zijn eerste samentreffen met den advocaat Carringshliff kwam hij op het gewone uur het kantoor van Guilleray Mattson binnen en nam plaats aan zijn lessenaar. Het was dien morgen bijzonder druk. Een berg van papieren lag bij zijn plaats opgehoopt op afdoening wachtende. Zonder dralen begon hij dan ook aan zyn werk. Echter was hy mcesteutijds aan eigen minder aan algemeen belangde teugels vast in handen hieldtoen met 's lands penningen, (offers van Jan en Alleman) vaak despotisch werd omge sprongen toen posten en ambten in den regel niet aan de bekwoamsten, maar meestal aan de familie leden, aan de bevoorrechten, aan de mee9t begunstigden ten deel vielen; toen het spreekwoord: „eens burge meester altijd burgemeester," nog een waar woord kon liecten. Neen, niet alzoo I Het was, hoe lauw en onverschillig men ook zij, 't was eeu kostbaar geschenk, toen men onder meer, ook die tribune met hare gevolgen schiep; toen men in ons constitutioneel vudcrland, elk zooveel doenlijk in de gelegenheid willen te stellen, mede te regee- ren, zoouls men zegteen vorkje meê te pikken de oogen geopend te hebben, om ook een blik te kunnen slaan, op het tooneel van beleid en handeling, zoo noodig. ook achter de schermen. Slaan wij voor 't oogenblik, dien blik eens op enkele punten, juist ter sprake gekomen in de hierboven be doelde Gemeenteraadszitting, en dan vragen wij be scheiden, niet om te vitten, niet uit betweterij, uocli minder om te veroordeelen of persoonlijk te zijn, zijn daar geen gemeentebelangen op het appèl gebracht, waarbij velen, zoo niet allen, belang kunnen hebben." Wij releveerèn achtereenvolgend De onkosten dier vergaderingen zeiven De verschillende veezekeringen (assurantiën) der ge meentegebouwen, bij- en door middel van wien de inning van der gemeente ten goede komende gelden, compost 't gebruik der gemeente-gebouwen voor de particuliere belangen van enkelende spaarbank het bestemmen van gemeente-aigendommen, oude kleedingstukken de geneeskundige praktijkuitoefening bij onvermogen- ^eu door de gesalarieerde armen-doetoren 't varstrekken van leermiddelen in vergelijking van andereu de prijzen besteed voor bed-fourniturenin de laatste vijf zaken en in zake het beheer van het Algemeen Weeshuis. Voorts nog: de onkosten der schutterij, kostelooze kleeding en de dnurmede in verband staande bevoegdheid der HH. Wijkmeesters tot afgifte van „bewijzen van onver mogen". Eindelijk nog: Het kolossaal belang bij het verpachten van de Bank van Leeuing," na 35 jaar bestendigde sleur; en een lokaal voor den vischafslag te bon wen, geheel particulier, mét al den aankleve van dien, ofte wel te stichten door de gemeente. Wanneer daaraan nu nog wordt toegevoegd, de hoof delijke omslag (30,000) in verband met de immer vigeerende belastingsom, te heffen op het gedistilleerd, enz. enz., dan dunkt ons, dut het een kijkje te nemen in de handelingen of besprekingen in de zitting van den Gemeenteraad, op 10 Sept. jl., wel gewettigd is te heeten. Natuurlijk kunnen zulke blikken, bij andere diergelijke besprekingen, van uitgebreider belang zijn. Onze voorop gestelde vragen: „of men te Helder wel hart heeft voor geschonken voorrechten?" „Of algemeen kiesrecht hier nog wel recht van be staan zou vereischen," verdienen dus wel degelijk al- gemeene waardeering. Al. d. R. dankzeggende voor de opname dezer regelen, sluit ik met den wcnsch, dnt meerdere belangstelling in zaken, als dezen, blijken mogen, wetende: dat niet altijd de directe kracht alléén werken kan; indirecte samenwerking stelt ook vaak een machtigen factor daar. 17 Sept. 1889. F. meer verstrooid dan anders de pen ging lang zamer over het geduldige papier dan gewoon lijk en het voortdurende rammelen van geld op de bank van den kassier in zijn onmiddel lijke nabijheid stoorde hem telkens weder in zijn berekeningen. Eindelijk seheen de drukte der uitbetalingen wat te verminderen. Walther kon nu zijn on verdeelde aandacht aan zijn brieven wijden en dat deed hij ook. Maar plotseling hoorde hij een bekende stem, die tot den kassier zei- de«Duizend pond sterling!" Walther keek op en herkende den gemach tigde van lord Moulberry, die hier dikwijls op het kantoor kwam. Hij knikte den bekende vriendelijk toe en wilde met zyn werk voort gaan, toen hij bemerkte dat de kassier het aangeboden papier nauwkeurig bekeek voor hij de duizend pond uitbetaalde. Dit kwam echter alle dagen voor, zoodat Walther zelf verwonderd was, dat hij daaraan nog zijn aan- aandacht geschonken had. En inderdaad weinige minuten na de uitbetaling was hy het geheele geval vergeten. De hoop brieven en rekeningen was reeds aanmerkelijk geslonken, toen de kassier hem een paar uur later een pak wissels overreikte met de opdracht ze dadelijk te boeken. Tot de werkzaamheden van den jongen Lund behoorde ook het bijhouden van het wisselboek. Zonder uitstel haalde hy dit boek te voorschyn en begon de wissels op de rij af in te schrij ven. De eene wissel na de andere werd geboekt en er bleven nog slechts weinige onafgedaan toen Walther den cheque in handen kreeg dien de kassier zoo nauwkeurig bekeken had. Wordt vervolgd. Handelsdrukkerij van C. de Boek Jr,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 6