§'t Vliegend Blaadje. im KLEINE COURANT® VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL, jssn^ Na zwaren strijd. No. 1736 Zaterdagss October 1889. Zeventiende Jaargang. Mevrouw Von Salten KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. DONDERDAG 10 OCTOBER a. s. zal met de aflevering van ons Premiewerk worden aangevangen. De aflevering geschiedt aan het Bureau Spoor straat, en in den Boekwinkel aan de Zuidstraat. Tot dien tijd kan men nog Bons inzenden. DE UITGEVERS. OCTOBER, Wynmaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 6 u. li m. Onderg. H 5 u. 19 m. Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Alkmaar ontzet. Woensdag 9 Volle Maan. Donderdag 10 Israël. Loofhuttenfeest. Vrydag 11 r Zaterdag 12 HELDER, 4 0«t. 1889. Dinsdagavond vergaderde de Scherm- en Gymnastiek-Vereniging «Oefening kweekt Kunst" op de bovenzaal van Café Passage, onder voorzitterschap van den heer C. S. Jaring. Na 't lezen der notulen van de vorige ver gadering, die goedgekeurd werden, werd be sloten de zueter-vereeniging «Pro Patria", welke dien avond haar vijfjarig bestaan her dacht, een adres van gelukwensching aan te bieden. Uit 't verslag van den secretaris, den heer P. W. Verhoeve Bruinvis, bleek, dat de Ver- eeniging bestond uit 7 eereleden, 26 werkende en 64 kunstlievende leden, benevens 20 leden der voorbereidingsklasse en 29 adspiranten. In den loop van 't laatste half jaar werd een openbare nitvoering gegeven en deel genomen aan 't turnfeest in Schagen. De hh. D. Grunwald, J. W. van Aken en A. Korff werden verzocht in commissie de rekening van den penningmeester na te zien, die in orde werd bevonden en waaruit bleek, dat de financieële toestand gunstig kan genoemd worden De heer C. Hart, als commissaris der adepi- ranten-afdeeling, bracht daarover een bevre digend verslag uit. Er werd verder besloten 't oefeningslokaal voor enkele uren tegen vergoeding in privé gebruik af te staan aan den directeur R. Oostenveld, en een schryven aan den onder-directeur, den heer Boelens, te richten, die een dergelijk verzoek had gedaan, om hem de conditiën, daarop betrekking hebbende, mede te deelen. De eerstvolgende openbare uitvoering werd bepaald op Zaterdag 26 October, of, wanneer de zaal vat Tivoli alsdan niet beschikbaar mocht zyn, een week later. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Een zeldzame daad van opofferenden moed werd in den vroegen morgen van Dins dag 11. afgelegd door den matroos le kl. L. J. Rassel, die aan boord van Zr. Ms. kanon neerboot «Geep" de wacht hield. De schild wacht, een milicien, die omstreeks 4 uur in den morgen zijn regelmatige passen op den steiger reeds eenige malen had afgelegd, go- raakte door de duisternis misleid of door slaap overmand, van 't rechte spoor en stortte eens klaps van den steiger in 't Nieuwediep. Rassel alleen hoorde den plomp in het water. Den schildwacht missende, begreep hij terstond wat er gebeurd was en sprong in 't zelfde oogenblik overboord in de richting van waar het geluid kwam. De stroom had reeds den drenkeling gegrepen, die verloren kon geacht worden, toen met forschezwemslagen zijn redder hem bereikte. Zyn daad werd met succes be kroond; hij had het geluk den schildwacht be houden aan wal te brengen. De commandant van Zr. Ms. «Geep", door het gerucht ge wekt, was getuige van deze schoone daad en schipper B. Weltevreden, die met zijn vaar tuig pas uit zee kwam, en ook het gebeurde gezien had, betuigde in hartelijke bewoor dingen zijn dank aan dezen flinken jongen man, die, ondanks de duisternis, zich in dat stroomend water durfde wagen. Van dit feit maken wij gaarne melding, op dat mogelijk die edele daad de erkenning ondervinde, welke zij ten volle verdient. Het Duitsche Barkschip Johannes, op de Noorderhaaks gestrand, heeft jl. Woensdag by openbaren verkoop in 't Hotel «De Toelast" opgebracht 156. Kooper de beer M. Springer van Amsterdam, en de inventaris, aan diverse Koopers f 1236,45. Naar men verneemt bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot behandeling van de aanhangige wetsvoor stellen o. a. de onderwyswet, bijeen te roepen tegen Maandag 21 October a. s. De heer Beernaerts, hoofd van het Belgische Ministerie, heeft aan den gezant van Nederland te Brussel een bezoek ge bracht, ten einde dank te betuigen voor de bewijzen van belangstelling, door den Koning aan de slachtoffers van de ramp te Antwerpen betoond. Het totaal bedrag der inlage in de Rijkspostspaarbank bedroeg op ultimo Au gustus f 16,273,150,951/a. In Noord-Holland zyn al de stoom gemalen bezig de polders te ontlasten van bet overtollige water. In de laatste dagen is dan ook het water in den Schermer boezem tot een verbazende hoogte geste gen, waardoor bier en daar heel wat last veroorzaakt wordt. Door schipper A. de Graaf, van Scheveningen, voerende de sch. 137 »Arie Daniël," zyn verloren 23 netten, die door een Franschen visscber werden afgekapt. Volgens rapport van schippers, te Scheveningen aangekomen, zag bet er met sommige schuiten van de Scbeveningsche vloot treurig uit. Schipper Albr. Korving bad 40 netten verloren, en bij hem be vonden zich nog 8 schuiten, die het groot ste gedeelte van hunne vleet kwijt waren en daarnaar zochten. De gemeenteraad van Zaandam heeft Dinsdagavond, in een buitengewone zitting, met algemeene stemmen de voordracht aangenomen tot afkoop der kanaalrecbten op het Noordzeekanaal van den staat voor 1 98,000, in één termyn te voldoen. Uit Schermerhorn wordt gemeld: Met behulp van groote hoeveelheden zand, aangebracht door arbeiders van het nieuwe fort by Spijkerboor, werd men de doorbraak in den Myzerdjjk weer zoo goed als meester. De polder gelijkt intusschen een meer. Het water staat tot de raam posten der haizen het boezemwater staat echter nog ongeveer 2 voet hooger. Het hert, dat dezer dagen door een Elburger visscher op zee gevangen werd, is op last van de hooge regeering in vrij heid moeten gesteld worden. Eea greep oit het Engelsche leven. 22). «Ah! En hebt ge het gevonden?" Het meisje schudde neen. «Ik heb geen moeite gespaard om ieder stuk afzonderlyk zoo zorgvuldig mogelyk te onder zoekeu, maar ik heb niets gevonden." „Dat was dus een hoop, die niet vervuld is; ik verwachtte het. De waarschijnlijkheid van het slagen in haar opzet was te groot. Laat den moed niet zinkenwy hebben niets ver loren dan een weinig tyd. Het komt er nu op aau het middel te vinden om haar verblyf te ontdekken. Ongetwyfeld zal dat moeielijk zyn, maar met volharding kan ieder doel be reikt worden. In den loop des tijds was bij Walther's mama de ontevredenheid over de woorden haars zoons op den bewusten avond gesleten. Met hare gewone vriendelijkheid ontving zij hem; hij bemerkte aan de vroolijke trekken op haar gelaat, dat zij iets buitengewoons voor hem in petto had. Een rustig afwachten zijnerzyds zou haar het spoedigst bewegen, om zich van haar last te bevryden, dat wist hij, en daarom liet hy niets blyken van hetgeen hy opmerkte. Hy bood zijne mama den arm en geleidde haar aan tafel. De maaltijd verliep onder een vroolijk, onschuldig gesprek. «Ik spreek er eigenlijk liever niet over, Walther," begon de oude dame eindelijk, «om dat je my onlangs woorden hebt toegevoegd, die beter gezwegen waren. Maar je weet, dat ik gaarne je gebrek aan overleg versehoon, omdat dit gebrek niet aangewend, maar aan geboren is. Om nu tot de zaak zelf te komen, die ik jo vertellen wilde wat was het ook? jajtiistOnlangs wees ik je op dien mijnheer Carringshliff als een man, die op mijn hoogachting kon rekenen, omdat hij zooveel overleg en nadenken toonde en in het verkeor met onze sekse zoo beleefd en voorkomend was. Op onzachte wyze kwam je toen tegen mijn meening op en bezigde over hem woor den, die ik liever niet zal herhalen. Met geen enkel woord heb ik toen je opvatting der zaak bestreden en dat zou ik ook heden niet doen, als ik er geen aanleiding toe had in den brief, dien ik dezen morgen ontving. Ik ben niet voornemens, je het begin van den brief te onthouden, te minder nog omdat ik voorzie, dat je voorbarig oordeel over dien voortreffelyken man daardoor beschaamd zal worden." Zij greep in den zak van haar japon en reikte haar zoon een rozenrood, netjes ge vouwen briefje over. Walther legde het open voor zich en las: «Hooggeachte Mevrouw! Men sterft soms van vreugde. Een juffrouw te Dordrecht, die haren onder dienst zjjnden zoon met verlof verwacht te, geraakte Zondag by het zien van den jongeling zoo opgewonden van bljjdschap dat zij door een beroerte werd getroffen en kort daarna den geest gaf. Zooals bekend is, heeft de op 21 September jl. te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergaderiug der Vereenigiüg voor lijkverbranding in beginsel besloten dat tot de oprichting van een ljjkoven hier te lande zou worden overgegaan. Ten bewjjze van ingenomenheid met dit besluit, schonk een lid der Yereeniging eene som van 1200 gulden aan het „Fonds voor lijkovens''. Dinsdagavond is door een paar brigadiers der ryksveldwtjcht te Charlois en Pernis opgespoord Magdalena Ketting, vroeger dienstbode by W. Struyk te Poortugaal, thans sedert Vrydag zwer vende. Zij heeft volledig bekend op 23 September 11. den brand in het koffie huis „De Halve Maan" te hebben aan gestoken, met het doel tijdens den brand eenige kleedingstukken van hare patro nes te stelen. Een damesmantel en een paar pantoffels zijn werkelyk door haar ontvreemd en in beslag genomen. Woens dag werd zij naar de gevangenis te Dord recht overgebracht. Een zandschipper, die zich Dinsdag avond met zyn knecht in de kajuit van zijn vaartuig, aan het „Zieken" te 's-Ua- ge liggende, te slapen had gelegd, en de kachelpijp voor den regen bedekt had, werd Woensdagochtend bewusteloos ge vonden, terwijl zyn knecht reeds door verstikking overledèn was. De schipper werd bij een bewoner van het Zieken ingedragen, waar hem de eerste hnlp werd verleend. Later werden hij en het lyk van den knecht naar het Ziekenhuis vervoerd. Dover 29 Sept. De gezagvoerder van den Nederl. loodskotter No. 9, hier met belangrijke schade door aanvaring binnengeloopen, rapporteert in den af- geloopen nacht met den driemastschoener „Lancashire Kass, van Par naar Rotter dam bestemd, in aanvaring te zyn ge weest. De schepen zaten den geheelen nacht in elkander verward, en dewijl hy bevreesd was dat de kotter zou zinken, verliet hij met de opvarenden het vaar tuig en begaf zich aan boord van een anderen kotter. Met het aanbreken van den dag begaf hy zich weder aan boord van den kotter en slaagde er in het schip hier binnen te brengen. De „Lancashire Kass" zal vermoedelijk, dewijl de wind Noordelijk was, naar de Fransche kust dryven. De equipage van laatstgenoemde is te Folkestone aangeko men. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat op de Dinsdagavond gehouden vergadering door de werkstakers is besloten heden den arbeid te hervatten, ook op de erts booten, waarvoor de verhooging niet is ingewilligd, met dien verstande echter, dat op de ertsbooten niet 's nachts ge werkt zal worden. De werkstakiMgscommissie van Oost- Londen heeft H. Orbell, een der ijverig ste werkstakers, naar Rotterdam gezonden Tot miju oprechten spyt laten mijne drukke bezigheden niet toe, om te voldoen aan mijn verlangen, om u te komen bezoeken en u mijn hoogachting en eerbied te betuigen, zooals ik die voor u gevoel sedert mijn eerste bezoek ten uwent. Dat ik niet kan voldoen aan dit verlangen valt mij te zwaarder, aangezien ik vervuld ben met de gevoelens van de grootste dankbaarheid jegens u. U waart zoogoed,het ongelukkige meisje verschillende kleedingstuk ken van uw dochter in gebruik te geven. Bij deze zend ik ze in dankbaarheid terug, met het verzoek, dat u my wel wil veroorloven, door verdere bezoeken onze kennismaking voort te zetten, welke op zoo schoone wijze is be gonnen. In afwachting van het oogenblik, dat ik de eer mag genieten u te zien, blyf ik met de meeste hoogachting, hooggeëerde mevrouw 1 Uw onderdanige dienaar, Carringshliff." «Nu, wat denk je van dezen brief?" vroeg mevrouw Lund, met zelfgevoel het hoofd op richtende. „Het doet me plezier, dat u er mee in uw schik is en dat mijnheer Carringshliff er naar streeft, u met hoffelijkheid te bejegenen." Dat is een man, die myn volle sympathie bezit. O, mijn zoon, wat een geluk zou het zijn, als je zoover jezelven kon overwinnen, dat je de vriendschap, die hij je mama be toont, beantwoordde met hartelijkheid in plaats vau je met haat on vyandschap tegenover hem om de dokarbeiders in hun strjjd te steu nen. Ook de heer Tillett, een van de hoofdleiders, zal volgens de Daily News waarschijnlijk naar Rotterdam overkomen. Men schrijft uit Oosterwyk: Ook hier is een vrouw het slachtoffer geworden van twee heeren, die ten harent een depot van Haarlemmerolie wilden op richten. De vrouw ontving voor f 38 eenige fleschjes, met het etiquet: «Haarlemmer olie", die later bleken eenvoudig slaolie te bevatten. Behalve dat zy haar geld kwyt is, heeft zij 's avonds het zeer twjjfeachtigen genoe gen gehad een serenade van de straat jongens te ontvangen, die haar met het welbekende Haarlem merolie-lied" be groetten. Als een zeldzaamheid deelt de heer G. Wegerif, te Lienden, mede, dat hy on langs nieuwe groene doperwten heeft ver kregen en verzonden, welke afkomstig zyn van het zaad van in dit jaar gewon nen Mei-doppers. Het spoorwegongeluk by Stnttgart. Betreffende het spoorwegongeluk bij Wildpark op de lijn Stuttgart-Baihingen worden uog de volgende bijzonderheden gemeld. Het ongeluk ge beurde niet door een ontsporing maar door een botsing der locomotief Gerabronn van een goede rentrein met een personentrein. Wegens de kromming van den weg hadden de beide machinisten elkaar niet opgemerkt, zoodat de schok zeer hevig was. Beide locomotieven wer den geheel vernield, en ook de bagagewagen en de eerste personenwaggon, een wagen der 2de klasse, werden geheel in elkaar gedrukt. In het geheel zijn 8 personen gedood, terwijl 25 gewond werden, waaronder velen zeer zwaar. Het kostte groote inspanning om de dooden en gewonden uit de overblijfselen der wagens te ver lossen. De stoker van een der locomotieven lag geheel verkoold onder de machine. Geneesheeren en verplegers waren betrekkelijk spoedig aanwezig zoodat de gewonden, die grootendeels breuken aan heecen en armen hebben, terstond konden ver pleegd worden. Tot de dooden hehooren een advocaat uit Stutt- gart, een koopman uit Ehningen, een hoofdofficier en eeoige dames. Vele reizigers redden zich uit de ramen. De minister van justitie is terstond naar Wildpark vertrokken en leidt zelf het on derzoek. Het ongeluk wordt hieraan toegeschreven, dat de locomotief van een goederentrein, welke men noodig had, per telephoon naar Stuttgart was opontboden. De conducteur van den personentrein werd daarvan niet verwittigd en vertrok voordat de locomotief was aangekomen. Niettegenstaande den regen was 30 September totnogtoe de drukste dag der Parijsche tentoonstelling. Er werden 307,000 toegangskaarten genomen. Door verkeerden stand der seinen zyn op den spoorweg tusschen Napels en Foggia in een tunnel twee sneltreinen tegen elkaar gereden. Twintig wagens werden geheel verbryzeld en een menigte reizigers gedood en gewond. In den trein van Foggia waren omstreeks 100 soldaten, waarvan 6 gekwetst en een gedood werd. Het juiste aantal slachtoffers is intnsschen nog niet bekend. Spoedig werd hulp ge zonden en konden enkele gekwetsten naar Napels of Foggia worden gevoerd. Metselsteenen van papier worden thans te Wisconsin in Amerika vervaar digd. Een fabriek aldaar fabriceert da gelijks 16,000 kilo's. Deze steenen zyn, naar men verzekert, ondoordringbaar voor vocht en zeer slechte warmtegeleiders. De huizen, die van zulke iteenen worden te stellen. Mocht ik den dag beleven, waarop jelui het met elkaar eens werd, dan zou dat de gelukkigste van myn leven zyn." sik moet erkennen, mama, dat ik niet in stem met uw oordeel over het karakter van den advocaat, maar daarom moet u niet ge- looven, dat ik volstrekt ongenegen ben, myn misschien onjniste meening door terecht wijzing te laten veranderen. Integendeel, ik beloof u, dat ik my langzamerhand wel wil laten overtuigen, dat uw ervaring u op den rechten weg gebracht heeft. En wanneer ik dat erken, blyft er nog slechts één schrede over, om uwe wenscheu vervuld te zien." ,Aan die belofte wil ik my houden, en wanneer je naar mijn goed overdachte plannen handelt, zal je daardoor een onverwacht voor deel te beurt vallen." Zoo verliep het gesprek op vreedzame wyze tot het uur, dat mevrouw Lund gewoon was naar bed te gaan. Naar dat oogenblik had Walther met groot verlangen uitgezien. Nau welijks was mama weg of hij vroeg zyn zuster: «Och, Ediihbreng my de kleeren eens hier, die Carringshliff teruggezonden heeft. Al leen als ik ze zelf onderzocht heb, zal ik ge- looven kunnen, dat zij niets bevatten, van bet geen wij verwachtten." Zijn zuster verliet daarop de kamer en keer de na eenige minuten met een pak kfeecing- stukken terug. Met stillen weemoed keek Walther naar de stukken, die zijn zuster voor hem op de tafel uitspreidde. Daar lag de een gebouwd, blyven des zomers frisch en des winters warm. Van een nieuwen reddingsgordel voor schipbreukelingen, wordt in Duitsche bla den melding gemaakt. Het is een lucht en waterdichte holle gordel, welke om het middel wordt gegespt en als hy ledig is zeer gemakkeljjk is te dragen. Aan dien gordel is een kleine yzeren flesch verbon den, welke gecomprimeerd koolzuur of kool waterstofgas bevat. Om den gordel, welke 100 liter kan bevatten, met gas te vullen, zyn 200 gr. vloeibaar koolzuur en 20 gr. absolute alcohol (om het verstyven van het gas te voorkomen) voldoende. Na het openen van een klepje in de flesch wordt de gordel terstond met het lichte gas gevuld. Een op zij aangebrachte klep met een veer voorkomt het springen van den gordel door overvnlling. Daar nu 100 liter gas een even groote volume water verdringt en de gordel dus een gewicht van 100 kilogram boven water kan hoa- den, rekent men dat een schipbreukeling, daarmee voorzien, met goed gevolg den stryd tegen de golven kan volhouden. In volle zee is behalve dezen gordel nog een waterdichte tasch met eenige levensmid delen noodig, om den schipbreukeling voor den hongerdood te bewaren. PosterlJ en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Sept. 1889 W. de Groot, AmsterdamS. A. Priller, id.J. Vonk, id.S. B. Stienstra, id.Vis ser, id.Mej. W. Bossenbroek, id.Mej. C. Busch, id.C. Jonker, id.T. van der Meer, Deventer; H. Otterloo, id.H. de Vries, Loe- nen a/d VechtJ. Ootjens Gzn., Noord Schar- woude Van der Meer, RotterdamC. Rid derhof, idG. May er, id.Mej. J. Smeede- ma, WeespD. Kuiper, WieringenE. de Jonge, Zaandam Wed. K. Post id.Mej. B. Duivene S. de Vries A. in 't Hout Van Anna Paulowna-Polder. J. Klaver, Purmerend. Briefkaarten. Brouwer, AmsterdamA. R. Hesterman, id.C. Nap, id. T. T. van Emmerick, id. J. Meijer, RotterdamJ. Hollaan, Santpoort. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." p. Amsterdam. v. Genua. 12 Oct. „Prinses Amalia". 24 Oct. 26 ffPrins Alexander"7 Nov. M 9 Nov. „Prins van Oranje" 21 J 23 „Burgemr. den Tex". 5 Dec. 7 Dec. „Koningin Emma". 19 g 21 „Conrad"2 Jan. 4 Jan. „Prinses Marie",. 16 r 18 „Prinses Wilhelmina" 30 Jj 1 Febr. „Prins Frederik". 13 Febr. 15 ii „Sumatra"27 Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Heldersche Moppen. Kleine bedelaar (in een koffiehuis): «Och heeren, een centje asjeblieft voor een armen blinden man?" Koffiehuisbezoeker: «Blinde? Ik zie geen blinde". Bedelaar: «Hy staat buiten om uit te kij ken of er geen politieagent komt." IN EEN COUPÉ VAN DEN TREIN. Eerste reiziger: „Mijnheer, u hebt mijn plaats ingenomen". voudige, zwarte japon, waarin zy de kamer binnenkwam op den avond, dat zy hier een toevluchtsoord vond; dat waren de snoezige schoentjes, waarin zy had rondgetrippeld. Och, waar was zy, aan wien zyn geheele hart Zou hy wel ooit weer in haar naby- zyn en in haar blauwe oogen kyken? Edith begon opnieuw alles te onderzoeken en Walther hielp daarby. Hy had een mesje uit zijn zak gehaaid en tornde daarmee iederen zoom, iederen uitslag, iederen naad los. Zelfs geen balein van het korset werd overgesla gen. Weldra lag alles uit elkander getornd, maar zy hadden niets gevonden. «Je hebt gelijk, Edith!" zeide hy. „Al onze moeite is te vergeefs geweest. Breng nu alles maar weer naar je kamer!" Hy nam nog even een der schoentjes in handen, terwyl hij met liefde aan baar dacht. Daar scheen het hem toe, of de witte voering verschoven washy tastte er in met zyn vin gers, de voering week ter zyde en daar viel een snipper papier, zoo groot als een post zegel. Er stond niets anders op dan Wor- cesterDr. Broivn." Wordt vervolgd. Bloedige wraak. Vrouw: „Ge koopt dus den hoed niét voor mij, Eduard?" «Neen!' «Nu, als je nu gelooft, dat ik om zulk een lompheid zal gaan huilen, dan vergis jy je deerlykj*

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1