't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1737. Woensdag 9 October 1889. Zeventiende Jaargang. Mevrouw Von Salten NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEK HOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cen Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berokend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn- DONDERDAG 10 OCTOBER a. s. zal met de aflevering van ons Premiewerk worden aangevangen. De aflevering geschiedt aan het Bureau Spoor straat en in den Boekwinkel aan de Zuidstraat. Tot dien tijd kan men nog Bons inzenden. DE UITGEVERS. HELDER, 8 Oct. 1889. In de vergadering van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, gehouden den 25 November 1887, werd een voorstel om tot opheffing der hier bestaande Nntsspaarbank over te gaan, in handen gesteld van eene commissie, heiast met de voorbereiding der bespreking van dit belangrijk onderwerp. Door die oom missie werd, dd. 19 December, d. a. v., een rarport uitgebracht, waarin de erken ning werd uitgesproken, dat de Nutsspaarbanken reden van bestaan hebben verloren, dat de Post spaarbanken meer waarborg van zekerheid ople veren en dat opheffing onzer spaarbank dus plicht is. Onze lezers znllen zich voorzeker berinneren dat het voorstel tot opheffing, ondanks het zaak rijk rapport der commissie van advies, en ondanks de krachtige verdediging van voorsteller en me destanders, bij meerderheid van stemmen werd verworpen. In verband met deze beslissing is het zeker niet van belang ontbloot, kennis te nemen van het overzicht der Nutsspaarbanken, gegeven door den heer J. Brninwold Riedel, al gemeen Secretaris der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, en geplaatst in het September-num- mer van het „Jonrnal des économistes." Op de vraag omtrent de wenschelijkheiddat, terwijl de post spaarbank overal gelegenheid tot sparen aanbiedt, de departementen voortgaan met het doen blijven voortbestaan der Nutsspaarbanken, antwoordt de beer B. R. aldus „Het is ongetwijfeld waar, dat, boe veelvuldi- ger de gelegenheid tot sparen openstaat, boe grooter de kans is, dat men er gebruik van maakt; en het i'b óók waar, dat in verschillende aanzienlijke departementen er spaarbanken be staan, wier opheffing zelfs door den meest vuri- gen voorstander van de postspaarbank zou wor den betreurd. Maar vele zijn er ook omtrent welke men, met het oog op de vele moeilijkheden, tot een ander oordeel moet komen." Na een uitvoerig overzicht van den tegenwoor- digen toestand der spaarbanken, waaruit blijkt, dat het gezamenlijk aantal inleggers bedraagt 169,129, en na een onbepaald vertrouwen te hebben uitgesproken in de credietwaardigheid der instellingen van de Maatschappij, geeft de schrij ver als zijn vermoeden te kennen, dat er na de oprichting der postspaarbank geene departemen tale banken meer zullen worden opgericht, want waarvoor zonden ze dienen, nn de postspaarbank voorziet in elke behoefte? Toch hoopt bij, dat de bestaande kassen, ze delijk gesteund als zij worden door een vereeni- ging, die sedert meer dan 100 jaren it. meer dan één opzicht ten goede is gekomen aan bet Nederlandsche volk, nog gedurende tal van jaren even zoovele bewijzen zullen zijn van de waar heid, dat er om te blijven bestaan, in de intel- lectnëele en moreele ontwikkeling van bet volk een materiëeie basis noodig is, die men nooit moet veronachtzamen. Men schrgft van Terschelling d. d. 2 October: Sedert eenige dagen ligt hier buiten de haven een torpedo-schokker met 2 onderofficieren en 6 man torpedisten, onder bevel van den len luittenant-adjudant bg het korps torpedisten, jhr. E. H. Storm van '8 Gravesande, met opdracht om het meermalen besproken wrak der Engelsche katoenboot »Tynemouth", weg te ruimen, voor zoover het gevaarlijk ligt voor de scheepvaart. Het stormachtige weder belette het werken in de terecht zoo gevreesde Bui tengronden, doch toen het gisteren eenigs- zins bedaarde, ging men er op uit, terwijl alle visschers-vaartuigen, wegens het on gunstige weder, in de haven bleven. Ge sleept door de Neptunus, waagde men de gevaarvolle onderneming, bg stevigen NW. bries en sterke branding, waarhjj nog 3 ankers verspeeld werden, met het gelukkig gevolg, dat bij het tweede schot de stuk ken van den cilinder tot 60 M. hoogte opvlogen en er een waterkolom opsprong van ongeveer 10 M. dikte en 40 M. hoogte, Nadat dit vernielingswerk alzoo volbracht was, werd het hoog tijd voor de boot en de schuiten om te vluchten, daar het on mogelijk was, langer in de branding te verkeeren. Niemand hier, die met de ge vaarlijke ligging van het wrak bekend is, had gedacht, dat het werk gisteren zou gelukken; algemeen roemt men de leiding van het werk en den daarbij betoonden moed. Onze torpedisten hebben getoond, wat zij kunnen en durven en aan de scheepvaart een hoogst belangrijken dienst bewezen, vooral aan de kustvisscherij. In de Staatscourant" leest men, dat de bestekken voor de nieuwe sluis te IJmuiden gereed zjjn, en dat de aanbe steding den 27sten December e. k. zal plaats hebben. Donderdag is te Haarlem het huwe lijk voltrokken tusschen A. C. Balabrega en Rika Meijland, bekend wegens den in September des vorigen jaars op den Dreef te Haarlem tegen hen gepleegden moord aanslag door Hoogerbeets, die wegens dit feit thans gevangenisstraf ondergaat. Belangstellenden van eiken rang en stand waren in grooten getale op het raadhuis gekomen, om van de plechtigheid getuige te zjjn. Zaterdagmorgen omstreeks halfvier, had aan boord van het stoomschip »His- pania," in de haven te Zaandam, een treurig ongeluk plaats. De stoomlier, waarmede de balken uit genoemd schip gelost werden, geraakte onklaar, waarom W. van Westerop en K. de Boer, beiden met de bediening van de lier belast, zich langs de giek naar de rammelsehgf be gaven, ten einde door de zwaarte van hun lichaam de ijzeren haken, waaraan de balken worden opgeheschen, en welke te hoog waren, te doen zakken. De werkman S. H., die mede aan boord aanwezig was en helpen zou om de haken weer op hunne plaats te brengen, deed met den zoogenaamden handelvan de stoomlier een verkeerde beweging, waar door Yan Westerop en De Boer, die niet zonder grond gevaar zagen, luid begon nen te schreeuwen. Daardoor geheel van zijn stuk gebracht, beging S. H. de onhandigheid bedoelden handelt weder zoo te verplaatsen, dat Yan Westerop en De Boer met groote kracht naar boven werden geheschen, waarbjj het been van eerstgenoemde, dat hij door een jjzeren ring had gestoken, met zooveel kracht tegen de rammelschijf aankwam, dat dit boven de knie afbrak,; terwijl De Boer geen letsel bekwam. Van Westerop had na het ongeluk ge noeg tegenwoordigheid van geest, behou den om, niettegenstaande hij tevens ern stig aan den linkeronderarm gekneusd werd, toch nog langs een touw naar be neden te klimmen. Na door dokter Kronenberg voorloopig verbonden te zijn, werd Van Westerop per brancard naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Ook S. H. had door het breken van den ijze ren ketting belangrjjke hoofdwonden ge- Te Utrecht, waar het groenloopen voor de noviti der Universiteit wederom in vollen gang is, werd Woensdagmiddag aan de Ganzenmarkt een der slachtoffers der traditie, door eenige studenten bevo len, om een oude vrouw, die aldaar liep, een kus te geven, dat het klapte. Deze opdracht scheen den novitius maar weinig naar den zin; althans hjj draalde wat lang. Het vrouwtje, vernomen hebbende of gissende wat er moest voorvallen, keerde zich om en maakte een einde aan den innerlijken tweestrijd van het jonge mensch, door te zeggen. »Nou jonker, geneer je maar niet, ga je gang maar; ik heb reeds bespeurd wat je doen moetZe hebben het zeker wel op mij voorzien, want reeds meermalen hebben de groentjes mij moeten kussen". Na zooveel aanmoediging kweet de no vitius zich dapper van de hem opgedragen taak: de jongelui stopten het vrouwtje een goede fooi in de hand, dat daarop haars weegs ging. Een vondeling. Door een politie-agent werd Donderdag avond op de stoep van perceel Keizers gracht 281 te Amsterdam een mandje gevonden, waarin een levend kind van het manneljjk geslacht, gewikkeld in een stuk deken. Bjj het kind was een briefje ge voegd, waarop staat: geboren 26 Sept. en de naam Barend, alsmede dat de kleine Oud-Luthersch is. Het kind werd door tusschenkomst der politie naar het stads- bestedelingenhuis overgebracht. Naar de moeder wordt onderzoek gedaan, alsmede naar dengeen, die het kind te vondeling heeft gelegd. Onlangs werd in eenige bladen ver meld, dat er te Utrecht een minderjarige dochter plotseling uit het ouderljjk huis was verdwenen, omreden dat zij, harts tochtelijk verliefd, met haar beminde ge vlucht was, toen haar ouders het plan hadden opgevat om naar Argentinië te gaan. Op verzoek der ouders werd de doch- door de politie nagezet en opgespoord, en in de ouderlijke woning teruggebracht. Yan nabestaanden dier familie verneemt men thans de treurige tijding, dat het zóó jeugdige meisje gedurende de reis naar de Argentgnsche Republiek over boord ge sprongen is. Op deze wijze maakte zij een einde aan haar verbroken liefdes-roman, aangezien de verliefde jongeling niet in staat was ook daar heen te gaan. Onder de ongelukkigen, die bij de ramp te Antwerpen omkwamen, behoort ook een Groninger, De Yries, die een half jaar ongeveer als smid in het bus kruitmagazijn te Antwerpen werkzaam was. Hg liet een vrouw en 2 kinderen na, een dochter van 17 a 18 en een kind van 21ji jaar. Deze waren door de ramp van alles beroofd. Hun werd door het comité te Antwerpen voorloopig 10 francs gegeven. Voorzien van dat geld, onder nam de vrouw met hare beide kinderen de reis te voet naar Groningen. Daarbij koos zg echter een geheel verkeerde richting over Weerdt, Roermond, Venloo enz., zoodat zg 11 dagen noodig h^d om te Nijmegen te komen. In die plaats werd hun welwillend hulp verleend door den heer L. van Emden, die voor hun verdere reis per spoor naar Arnhem zorgde, terwijl hun door zijne bemiddeling twee kaartjes van Arnhem naar Groningen werden verstrekt. Een pettenmaker te Roermond heeft gewoonlijk op de markt een verzameling van zjjn fabrikaat ten verkoop uitgesteld. Hij scheen reeds zeer in zijn nopjes, toen hjj dezer dagen een paar koopers op zijn uitstalling zag afkomen, en hadookwer- het genoegen aan een hunner een pet te verkoopen. Dit genoegen was echter van korten duur, want bjj het in ontvangst nemen van het bedrag gaf hjj aan den kooper eenige Belgische twee centimes-stukken in betaling terug, waarop de kooper zjjn hoedanigheid als rjjksveld- wachter bekend maakte, de muntstukken in beslag nam en hem bekeurde. In een der straten te Meppel wap perde de driekleur in een der huizende reden van dit vreugdebetoon was, dat de naaste buren gingen verhuizen. Zeker erge muzikale buren geweest. Een landbouwersknecht te Yenloo was dezer dagen bezig met het spannen van eene vossenval, die ongelukkigerwjjze toesloeg, waarbij twee zjjner vingers er tusschen geraakten. Daar die vingers he vig bloedden, schjjnt hij door een nog on bekend middel het bloed te hebben wil len stillendaardoor is bloedvergiftiging ontstaan, waaraan hjj onder hevige smar ten overleed. Naar men uit zeer goede bron ver neemt, zjjn in den loop van dit jaar na mens een consortium van buitenlandsche kapitalisten aan den minister van Water staat, Handel en Njjverheid verzoeken gedaan tot het verleenen van concessie tot drooglegging van het zuidel jjk gedeelte der Zuiderzee, met buitenlating van de monden van den IJssl. De afsluitdyk zal ongeveer zes kilome ter beneden Enkhuizen een aanvang ne men, eerst in zuid-oostelijke richting en daarna in oosteljjke richting loopen. De uitgestrektheid gronds, die alsdan zal wor den blootgelegd, zal ongeveer 170,000 hectaren zjjn. Het plan, zelf moet de goedkeuring van den minister en van bekwame technici hebben weggedragen, en de onderhande lingen moeten alleen nog loopen over de voorwaarden, welke door de gemachtigden van genoemde kapitalisten namens dezen worden gesteld. Zjj hebben betrekking op de financieele hulp, welke de Regeering in deze zou kannen verleenen. (Dbl. v. Ned.) Londen, 5 Oct. Bjj Manchester op den »North Western Railway" kwam gis teren-avond de sneltrein in botsing met een goederentrein. Drie waggons, die vol waren met reizigers, werden volkomen vernield. Drie reizigers werden gedood en velen gewond, onder welke een twaalftal zeer ernstig. De meeste wonden bestaan in arm- en beenbreuken. De »Arnh. Ct." meldt, dat de ffEtoile Beige" haar lijsten voor bijdragen ten behoe ve van de nagelaten betrekkingen der Ant- werpsche ramp heeft gesloten met een totaal van bijna een millioen frank. Wij weten niet of dit getal juist iszoo ja, dan meenen wij er andermaal op te moeten aandringen, dat in Nederland de liefdegiften, aanvankelijk voor hetzelfde doel bestemd, op nuttiger wijze besteed worden. Aangenomen toch dat honderd gezin nen door de ramp tot armoede werden gebracht welk cijfer ongetwijfeld veel te hoog is, daar de meeste slachtoffers zeer jeugdige meis jes waren zou elk gezin van dit millioen niet minder dan tien duizend frank ontvangen! Hierbij gevoegd het quantum, dat andere bla den inzamelden, zou deze reeds zoo buiten sporige aalmoes nog belangrijk grooter worden. Wij geven toe, dat door geld, hoeveel ook, den beklagenswaardigen gezinnen, die in rouw wer- deu gedompeld, het smartelyk verlies, dat zij leden, niet kan worden vergoed doch dit te trachten ligt, waar wjj elders zooveel lijden te verzachten, zooveel nood te lenigen hebben, niet op den weg der liefdadigheid. Hare taak strekt om ongelukkigen, zoo zij het verdienen, te vrijwaren voor nijpende armoede, om hen te helpen weder door eigen krachten en eigen arbeid in hun behoeften te voorzien, niet om hun alle zorg voor de toekomst uit de hand te nemen en hen tot kleine renteniers te ma ken. Bjj nieuwe proeven met de onder- zeesche torpedoboot van den Spaanschen luitenant ter zee Peral ontlaadden zich eensklaps honderden accumulatoren, welke zich in het vaartuig bevonden. Een knet teren en knallen als van een levendig, verwijderd geweervuur kondigde den toe schouwers aan, dat er in het binnenste van het monster iets abnormaals plaats greep, en terwjjl ieder angstig de onver mijdelijk schjjnende catastrophe afwachtte, opende zich een luik, dat aan het boven deel der sigaarvormige boot was aange bracht, en de een na den ander stortteB officieren en manschappen van de Peral zich te waterachter hen sloegen rook en vlammen uit het onderzeesche vaartuig. Yolgens de Dia beloopen de sommen, welke de staat tot dusverre reeds aan de onderzee-torpedoboot heeft ten koste ge legd, ongeveer 1 millioen pesetas (480,000 gulden), hoewel de Kamer oorspronkelijk voor dit doel slechts 200.000 pesetas had toegestaan. Duitschland heeft de kustverdediging onder het departement van marine ge bracht. De commissie, op wier advies aldus werd besloten, vestigde haar oordeel op de volgende grondenlo. dat zeeoffi cieren het beste de zwakke punten van een vloot of gelande troepenafdeeling kunnen beoordeelen 2o. dat er een groote overeenkomst tusschen scheeps- en kust- geschut en daarbij behoorende affuitage bestaat; 3o. dat er bij de marine een korps bestaat, dat bekend is met de be handeling van stoom- en hydraulische erktnigen 4o. dat zeevarenden de ge schiktheid bezitten voor het werken in rivier- en havenmonden5o. dat er in die werkzaamheden meer eenheid zal zjjn, omdat ook het torpedowezen onder ma rine" ressorteert. Een opzienbarend tweegevecht heeft te Louisiana plaats gehad tusschen den sheriff" aldaar, den heer Mc. Alpin en een dagbladredacteur, Pool. Elk was gewapend met een zesloops-revolver en beiden vuur den met groote snelheid het eene schot na het ander de beide laatste schoten knalden nagenoeg tegeljjk en de kampi oenen stortten beiden dood neder. De se condanten zjjn in hechtenis genomen, maar onder borgstelling weder vrjjgelaten. De »Stormkoning", een nieuw mo del reddingsboot van 8 ton, 30 voet lengte en ruim 4 voet breedte, maakt een proef tocht van Engeland naar Australië- De kapitein, S. J. Engelhardt Jorgensen, ver liet Londen op 12 September en kwam op 2 dezer te Madeira. Hij is voornemens zich in dit ranke vaartuig naar Kaapstad en van daar naar Meiboom e te begeven. Een navolgenswaardig voorbeeldDe gemeenteraad van Londen heeft besloten de city-politie f 6000 of twee dagen loon te overhandigen, als belooning voor de wjjze, waarop de beambten hunne moeie- lijke plichten ten tjjde der werkstaking vervuld hebben. Op de Schwarzwalder baan heeft den len dezer een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Een ooggetuige meldt daarvan het vol- Tusschen de stations Baihingen en Hasen- berg, ongeveer 600 meter van het Wildpark station, stootte de personentrein, die van Böb- lingen kwam en om ll1^ uur in Stutgart moest aankomen, met volle kracht op een machine, die ter hulp was gezonden voor een trein naar Baihingen. Dat de schok een vreeselijke ge weest is, ziet men als men een blik slaat op de plaats des onheils. De locomotief, de ten der, de verbandswagen, de eerste wagen van de 2de klasse zijn in de diepte geslingerd, en liggen geheel verbrijzeld rechts en links. De raderen van de locomotief zjjn diep in den grond gewoeld. Alle ijzerwerk is stuk ge slagen of verbogen. Ik zag buffers, die als glas gebroken waren en wagons geheel hol, al'e banken er uitgerukt. Onder deze chaos van gebroken stukken der wagens liggen ook die van een gevangenwagen, die door de machine werd voortgeschoven. Op den spoorweg staan nog 3 vreeselijk toegetakelde wagens, waarvan sommige in elkaar zijn gedrongen. Ook zou er menigeen bij deze ramp zjjn omgekomen; 2 vrouwen, 1 meisje en 5 mannen, die in dienst bjj deze lijn waren, waaronder de machinist en de stoker. Elf personen zijn zwaargewond 28 hebben liehte kwetsuren gekregen. Geluk kig zjjn de 3 laatste waggons 3e klasse, waar in 100 rekruten zaten, ongedeerd op den weg bljjven staan. Met den postwagen was dit ook het geval. Vraagt men of dit ongeluk niet te voorkomen was geweest, dan moet men be denken dat toen de machinisten het gevaar zagen, zjj niet meer konden remmen daar het reeds te laat was, wijl de plaats van het on geval in een zeer kleine wending ligt en zij elkaar das niet vroeg genoeg konden zien. L A Zie 'k in couranten, hoe die vreemde loterijen Gaan adverteeren, om het menschdom te verblijen, Als zij een prijslijst toonen van een meter lang, Dan deak'k„'t heeft veel weg vandersireuren zang." „Och menschen,"zeg ik dan, hou je daar liever buiten; Wantal die vreemde lui, ze zien zoo graag de duiten, Niet in den uwen, maar liefst in hun eigen zak. Geloof me, het is lak en anders niet dan „lak." Lees 'k advertentiën van spotgoedkoope boeken, Waarin de burgerman zijn voordeel denktte zoeken, Somtijds wel met een bon voor landgoed of kasteel. Dan denk ik: „waarlijk, doen die menschen niet (te veelP" Maar, als ik dan zoo'n pak in huis zie openmaken, Bevat het meestal niets, dan heel onnooz'le zaken Ik Bchnd mijn hoofd bij 't zien van zulk een (waard'loos pak. En denkdie koopjes zijn gewoonlijk niets dan lak-" Als na een halve eeuw van zwoegen en van zweeten, Een onderwijzer bijna op is en versleten, Krijgt hij tot loon een boek, meest van geleerden aard, Eu een medaille, zoowat een rijksdaalder waard. Moet zulk een man uog op zijn ouden dag studeeren En met dat eermetaal langs 's Heeren weg flaneerenP Dat laatste mag hij wel, mits hij't draagt in zijn zak. Is zulk een loon, vraag ik, nu wel iets meer dan lak? Men roemt het echtgeluk, en'k wil het wel gelooven, Als men drie meiden houdt en rijtuig daarenboven; Maar zit een half dozijn van kinderen om je disch, De moeder afgetobt en van humeur niet frisch, Moet jij dat troepje voên van acht of negen gulden, En zitje, voor 't toilet, tot over 't hoofd in sohulden, Of loopje langs den weg, geen cent meer in je zak, Ik zeg, zulk huwlijksheil is in mijn oog slechts lak." Soldaat te zijn is schoon, wie zou het niet benijden P Wie zou, voor 's lands belang, niet dapper willen (strijden P Maar zie ik nu en dan zoo'n dapperen soldaat Een mandje aan den arm, met boodschappen op (straat, Zie ik hem aan 't corvee, of wel zijn sokken stoppen, Of bij zijn commandant bestoven kleêren kloppen, Dan denk ik„loop vrij rond. Al heb je ook een (mooi pak, Die oorlogsglorie is in vredestijd maar lak." De dichters vonden steeds genot in land'lijk leven, lk spreek 't niet tegen. Zelfs wil ik gelijk hun geven. Geef mij een boerderij met vijftig bunder grond, Tienduizend pop daarbij en ik verhuis terstond. Maar mest te rijden, neen, dat kan mij niet bekoren, Van spitten, wieden, ploegen mag ik zelfs niet (hooren. Te kijken naar den oogst, zso dood op mijn gemak, Is landelijke vreugd maar anders is het lak. GERR1T J. Marine en Leger. Zr. Ms. monitor Cerberus, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. H. J. de Wal, wordt ditmaal, de afwijking van de gewoonte, niet buiten dienst ge steld, maar te Amsterdam gestationneerd, opdat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1