't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1738. Zaterdag 12 October 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. 3 franco per poet75 Afaonderlyke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Ce., te Helder. Buretux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cen Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de* DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. OCTOBER, Wynmaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 27 m. Onderg. n H 5 u. 4 m. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Laatste kwarlier. Israël. Loofhuttenfeest. Vrydag 18 Isr. vreugdedag der wet. Zaterdag 19 HELDER, 11 Ost. 1S8». Het vertrek der divisie bestaande uit de ■chroefstoomsehepen le kl. Tromp*, «Atjeh* en »v. Galen# was bepaald op 10 dezer. Zy vertrekken van hier naar Rio de Janeiro en zoo aldaar eenige ziekte heerscht, zullen zij direct den steven wenden en koers zetten naar Kaapstad op een dezer plaatsen zal de divisie ontbonden wordende /Tromp" vertrekt dan naar W.-Indië, de beide laatsten naar Batavia. Op een der beide plaatsen zullen de schepen 10 dagen vertoeven. De vermoedelyke aan komst te Rio de Janeiro zal zijn over 50 da gen. Wanneer zij niet ankeren op laatstge noemde plaats, is de duur der reis van Rio de Janeiro tot Kaapstad 25 dagen. Met betrekking tot het verzenden van brie ven zy het volgende medegedeeldDe post vertrekt via Lissabon naar Rio de Janeiro, den 5, 8, 12, 23 en 26 van elke maand, zoo dat de brieven in Nederland drie a vier dagen te voren in de bus moeten bezorgd worden terwyl de duur der reis van Lissabon naar Rio de Janeiro op 21 dagen gerekend wordt. Wordt Rio de Janeiro niet aangedaan, dan wordt er onmiddellijk van daar naar 't Depar tement van Marine getelegrafeerd, hetgeen in de verschillende couranten vermeld wordtin dat geval moeten de brieven onmiddellijk ver zonden worden naar Kaapstad en kunnen dan aldaar nog tijdig genoeg ontvangen worden. De post naar Capetown vertrekt iederen Vrijdag via Southampton en iederen Maandag via Lissabon. Ook voor deze gelegenheid moeten de brieven een paar dagen te voren ten post kan tore bezorgd zijn. Tegen half Februari worden de »Atjeh" en »v. Galen" te Batavia verwacht. Omtrent Zr. Ms. »Tromp" kunnen we nog mededeelen, dat die bodem tegen het laatst van Deeember te Suriname kan zyn, ten einde daarna in de eerste dagen van Jannari naar Cura^ao te vertrekken om vermoedelijk op den 10en aldaar te arriveeren. De terugreis van de Tromp" zal op medio Maart aan vangen om hali Mei in het Vaderland terug te kunnen zijn. Een werkman, bezig met anderen aan het opzetten van de schouwburgtent, in de Koningstraat alhier, had jl. Woens dag namiddag het ongeluk een vracht hout op zyn lichaam te krygen, waardoor hy ernstig verwond geraakte. In de ves tibule van Mnsis-Sacrum gebracht, werd hy van daar vervoerd naar het Ziekenhuis. Aardappelenhandel. Iemand te Texel, dien wy A. zullen noemen, ontving van B. een monster aardappelen, die f 2,80 per mud moesten kosten. A. betuigde echter dat het mon ster niet beviel, zoodat hy de aardappe len niet wilde hebben. Daarop verkocht B. de hoeveelheid tot dien prys aan C. Een paar dagen later bracht C. aan A. een monster van dezelfde aardappelen, doch zeide dit niet en vroeg f4 per mud. Toen werd de hoedanigheid goed bevon den en kocht A. van C. zes mnd aard appelen, waarvoor hy aan B. f 7,20 min der had moeten hetalea. 't Blijft toch maar waar: De wereld wil bedrogen zyn. Men leest in het Handelsblad van gisteren, Donderdag: Nog drie dagen trekt de 331ste Steats- lotery. Zelden of ooit was op 't laatst voor hen, die er nog in zyn, de kans om een goeden slag te slaan zóó groot als nu. Behalve de gewone premien van f 30,000 en f 3000, is de prys van f 100,000 nog in, die van f50,000, die van f 10,000 henevens negen pryzen van f1000, tien van f400 en elf van f200. Op den Dam stonden gisteren en heden al om 10 uur groepjes, om van de per telegram ingelichte handelaren den uitslag der trekking te vernemen. Er wordt levendige handel gedreven in briefjes. Voor twintigsten is tot f20 betaald. In den namiddag is het trottoir tusschen Beursstraat en Kalverstraat met verkoopers, koopers en belangstellenden bèzet. Heden waren de pryzen natuurlijk weer hooger dan gisteren. Misschien bezwykt zy van daag voor de verleiding van een sommetje voor haar twintigste, de werkvrouw, die gisteren luide in een groepje verklaarde>verkoo- pen, nee dat zou ik voor mijn kinderen niet kunnen verantwoorden, en ik zou misschien gek worden als op het nummer een hooge prys kwam en ik was het briefje kwijt." Dinsdag-namiddag zyn de schuttin gen op de bruggen vóór het Centraal station, te Amsterdam, die tot nog toe den toegang tot het stationsplein belem merden, weggenomen, terwyl ook de lo kalen en vertrekken in het station allen waren verlicht en onder de bekapping de electrische booglampen waren ontstoken. Een en ander moet een laatste proefne ming zyn, waaruit mag worden afgeleid, dat nu weldra het nieuwe station in ge bruik zal worden gesteld. Maandag namiddag,romstreeks 5 aur, ontstond op den Dam te Amsterdam eene volksverzameling, doordion eenige personen welke onder begeleiding van harmonica- muziek het zoogenaamde Vryheidslied" zongen, door een agent werden aange maand daarmede te eindigen. Zy gaven aan die aanmaning geen gehoor. Daarop ontstond twist en werden, met behulp van militairen van de hoofdwacht, naar het bureau der le sectie in bewaring gebracht een diamantslijper en een steenhouwer, die een agent in het aangezicht hadden geslagen. Ook werden door een inspecteur en een agent in bewaring gebracht twee miliciens der infanterie, die, door den in specteur verzocht hulp te verleenen, dit hadden geweigerd en hem bovendien be spotten. De menigte, die zich voor het politiebureau vormde, werd met den wa penstok uiteengedreven. Men meldt dat de kapt. ter zee Joekes wegens ziekte naar het vaderland zal terugkeeren. De heer C. J. van Spall, te Am- terdam heeft aangenomen, het water in den overstroomden polder Mijzen in 30 dagen weer op zomerpeil te brengen. Men rekent dat er ongeveer 8 millioen kubieke meter water moet verwyderd wor den. De heer Van Spall zal voor genoemd werk f 10,000 ontvangen. Ten einde zich onder behandeling te Btellen van professor Pastenr, is Woe*s- dagoehtend van Haarlem naar Parys vertrokken een meisje van 21-jaren, dat door een dollen hond gebeten was. Dit geschiedt voor 's ryks rekening. Tegen den heer mr. C., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uit Limburg, is een bekeuring ingesteld we gens het verzwygen by de aangifte voor de personeele belasting lo. van een manne- lijken bediende, 2o. van een paard, bei den van de eerste klasse. Een bijzonderheid op landbouwge bied mag het heeten, dat men in een jaar van hetzelfde land voor den twee den keer vlas plukt. Dat geschiedt thans door den laadbouwer Van der Hoofd, te Axel. Den 25 Juli zaaide hy voor de tweede maal vlas op 't land, dat in het begin dier maand de eerste schoof had gegeven. Het thans gegroeide vlas heeft een lengte van een meter bereikt. Men schryft uit Dèlft Ons bescheiden stedeke is een groote eere te beurt gevallen. Een harer doch ters, een zeer begaafd meisje, kreeg eeni ge* tyd geleden het aanzoek om te Bloem- fontyn een betrekking als hoofd eener meisjesschool aldaar te aanvaarden. Na eenig aarzelen van haar en hare ou ders aanvaardde mej. M. den post van vertrouwen en de reis, maar onder voor waarde dat wanneer om de eene of an dere reden de betrekking haar niet be viel, zy weer naar hare geboorteplaats zon mogen terugkeeren. Slechts noode en met de schoonste herinneringen aan haar onderwys lieten hare betrekkingen en vele vrienden haar gaan, want mej. M. had by het onderwys in Delft, waar zy aan een bijzondere meisjesschool een tyd lang de rechterhand was van de direc trice, een uitstekenden naam. De eerste tijdingen uit Zuid-Afrika waren zeer naar genoegen. Toch zou zy er als zoodanig niet lang werkzaam zyn. Immers mej. Mulder zal eerstdaags, nadat per tele graaf van hare ouders toestemming was gevraagd en verkregen, de gemalin wor den van den Staatspresident van den Oranje-Vrijstaat, den heer Reya, die on- laugs als opvolger van President Brand door den volksraad gekozen werd. De Delftschs meisjes, wier naam reeds in Indië zulk een zoete klank heeft, doen nn ook reeds in Znid-Afrika hun ne stille geboortestad groote eer aan. Maandagmiddag is te Leimuiden de vrouw van den watermolenaar v. H. bij den molenboezem te water geraakt en, door de zuiging meegevoerd, in den vyzel terechtgekomen. Onraad aan den molen bespeurende, merkte de man het ongeval en moest zijne vrouw gehavend uit den vyzel trekken. Zij was een lyk. Twee kleine kinderen, wonende op de Gedempte Gracht te 's-Gravenhage, waren jl. Zondag uitgezonden om een hoeveelheid carbolzunr te halen. Onder weg zette een van de kinderen de flesch aan den mond en nam er een teugje uit. Het gevolg er van was, dat de arme klei ne, een meisje van 5 jaren, onder ver schrikkelijke pjjnen naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden, waar spoedige hulp haar waarschynljjk het leven redde. De toestand was althans gisteren bevre digend. Te Ossuna, in Andalusië, werd on langs een man wegens moord ter dood gebracht. Hy verwachtte tot het laatste oogenblik gratiede verschillende autori teiten hadden moeite gedaan die voor hem te verwerven, «n er kwam ook een telegram dat verandering van het vonnis in dwang arbeid beval, maar te laat, toen het doodvonnis al voltrokken was. De vertraging in het overbrengen van het Koninklijk bevel van gratie heeft in Spanje niet weinig ergernis verwekt. De tweede officier en 18 man van de transatlantische stoomboot iGéogra- phique", die bij de kust van New-Found- land verging, is met 7 andere opvarenden der boot te St. Pierre aangekomen. 36 unr waren zy zonder eten of drinken geweest. Het nieuwe licht heeft dezer dagen weder een slachtoffer gemaakt. Een 21 jarig beambte van den Eden-schouwburg" te Parys greep zich, uitglydende, vast aan de geleiddraden van de electrisehe ver lichting en stortte onmiddellijk dood op den grond. Een geval van izieleblindheid" is dezer dagen in een der Berlynsche gast huizen voorgekomen. De lijder aan deze zeldzame ziekte door de* physioloog Mank aldus genoemd is een 54-jarig timmerman. Hij kan, naar zyn eigen verklaring, de dingen wel zien, maar niet herkennen. Eerst na het aanvatten van wat hy ziet weet hy wat hij voor zich heeft. Kleuren kan hy niet onderschei den. Toen hem een licht werd voorge houden, greep hy in de vlam en bemerkte eerst toen dat het iets was wat brandde. Een bos sleutels herkent hy niet voordat men er mee rammelt; dan noemt hy den naam. In een bjjkantoor der („Banque de Paris et de Pays-Bas te Parys bood de zer dagen een net gekleed heer, die zich voor baron uitgaf, een kasbriefje voor fr. 20,000 aam, dat door een Amsterdamsch handelshuis scheen afgegeven. Daar de kassier aan de echtheid twjjfelde, deed hy nader onderzoek en bevond dat het stuk valsch was. Een politie-agent werd geroepen en het bleek toendat de baron een Amerikaansche dief was, die Henry Smith heet en een aantal valsche kas- brieven op Brusselsche en Parysche bank instellingen ten bedrage van fr. 100,000 by zich had. Men heeft hem daarom in verzekerde bewaring genomen. Een 65-jarige fruitvrouw te Gent, genaamd Van den Bossche, is gruwelyk vermoord in hare woning gevonden. De wanorde der meubelen in de kamer waar het lyk lag, de opengebroken kasten lie ten geen twjjfel of diefstal was de eenige aanleiding tot de misdaad geweest. Alle voorwerpen van waarde, waaronder een aantal effecten, die de bezitster in een kelder afzonderlijk verborgen had, waren verdwenen. Om het laatste feit gelooft men dat de moordenaar een der bewo ners van hetzelfde huis is of er althans bekend moet geweest zyn. Zotter parodie op den werkstakings waanzin, die sedert Juli in Engeland heerscht, is wel niet vertoond, dan de toenemende grèves onder de schooljongens, welke in Schotland zyn begonuen, maar thans ook naar Engeland overslaan. Deze jeugdige werkstakers apen de oudere na, houden optochten, bezoeken andere scholen om de seholieren over te halen de werkstaking zich aan te sluiten en houden ook al vergaderingen, waarop zij hunne zoogenaamde grieven uiteen zetten en hnune eischen stellen. De laatste omvatten verkorting van werk uren, afschaffing van huiswerk en af schaffing van lichaamsstraffen. Te Paisley staakte* 400 kinderen Vrij dag het werk en liepen zy door de stra ten, onder het geroep van minder uren," en »geen lang huiswerk." Te Irvine staakten 200 jongens het werk, doch zij slaagden er niet in de anderen over te halen hun voorbeeld te volgen. De scho len te Glasgow zyn tot Maandag gesloten •n de schoolcommissie verwacht, dat de kinderen dan zullen terugkeeren. De rechter Tuthill, te Chicago, ver maard om zijne vele en snelle huweljjks- onthindingenheeft onlangs, naar Ameri kaansche bladen verhalen, zichzelven over troffen en een echtscheidingszaak afgedaan tien minuten. Het was vijf minuten voor elven, toen de advocaat van den eischer den eiscli indiende. Binnen twee minuten had de griffier de zaak op de rol geschreven. Twee minuten lang bepleitte de advocaat van den echtgenoot de zaak voor den rechter. Het verhoor van de beide echtgenooten en de eenige getuige, een dame, duurde vyf minuten, en toen de klok op vyf mi nuten over elven stond, had de rechter uitspraak gedaan ten gunste van den eischer. De Berlynsche sociaal-democraten hebben aan het toepassen van het boy cotten" een overwinning te danken in hun strjjd met onwillige eigenaars van localen. Toen de »Boheemsche brouwerjj" weigerde hun een vergaderzaal te verhu ren, verboden de hoofden der party aan alle sociaal-democraten die brouwerij te bezoeken en zy strekten dat verbod uit tot de bierhuizen, waaraan de geboycotte bronwery bier leverde. Dit verbod werd streng in acht genomen en na verloop van eenige dagen gaf de brouwerjj toe en stelde hare zaal beschikbaar voor alle vergaderingen, die men wenschte. Ten nadeele van de »Societé Gene rale" te Parys is een belangrijke diefstal gepleegd. Een harer bedienden had in het postkantoor, bij het ontvangen van aan- geteekende brieven, twee tasschen met geldswaardig papier, ten bedrage van 350,000 fr., even naast zich op den grond gelegd en bevond, toen hy ze weer wilde opnemen, dat zij verdwenen waren. De tasschen werden later ledig terug gevonden in een boschje buiten de stad. De dieven zyn nog niet ontdekt. Men verneemt dat de Argentynsche Republiek eenige honderden joodsche ge zinnen overgehaald heeft te emigreeren. Een schip te Ismaila, is door den ver tegenwoordiger van Argentinië te Parys, daarheen gezonden, om de emigranten over te brengen. Overigens gaat de Russische regee ring voort de Israëlieten te verdrukken. Een nieuwe ukaze verbiedt hun in de omgeving van Petersburg te verblijven, waardoor verscheiden gezinnen weder verdreven zyn. Zondagnacht en Maandag heeft een hevige storm gewoed door bijna geheel Groot-Brittannië en Ierland. Op de kus ten werden vele schepen vernield, waar bij ook menschenlevens verloren gingen. Aan land werd ook groote schade aange richt, o. a. aan de werken van het Man chester scheepvaartkanaal. De tenten van twee in Phoenix Pard te Dublin gekam peerde regimenten zyn weggewaaid en de bladen zyn vol bijzonderheden omtrent zonderlinge windspelingen. De voorouders van Edison, gelyk men weet Nederlanders, waren van ouder tot ouder schrijnwerkers, totdat in 1730 de toenmalige eigenaar van de zaak naar Amerika ging. Er kwamen in zyn familiie vele gevallen van hoogen ouderdom voor. Een overgrootmoeder van den beroem den uitvinder werd 102 jaren oud, zyn grootvader stierf in den ouderdom van 103 jaren en zyn nog levende vader is een krasse grjjsaard van 85 jaren. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 8 Ootober 1880. Voorzitter de heer Van Kempen, Burgemeester. Eea aantal toehoorders. De Voorïitter opent de Vergadering. De notulen der voorgaande vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat op 30 Septem ber jl., kasopneming bij den waarnemenden ge meente-ontvanger heeft plaats gehad en de kas ten bedrage van f 596.65 in orde is bevonden. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van het proces-verbaal van overname van de gemeente administratie, door den afgetreden en den waar nemenden ontvanger opgemaakt, met bijlagen, waaruit blijkt: le. dat de kasopneming in den tijd door het Dagelijksoh Bestuur gedaan, waarbij van het be staan van een te kort is gebleken, juist is ge weest 2e. dat de afgstreden ontvanger het te kort vrijwillig aangezuiverd en zich verbonden heeft om alle abuizen, die later nog mochten blijken te bestaan, terstond te zullen herstellen. Daarna worden op voorstel van den Voorzitter eenige af- en overschrijvingen zoomede eene aan vallende begrooting over den dienst van het afgeloopen jaar goedgekeurd en brengt de Voor zitter ter tafel de gemeente-rekening over 1888, waarvan de indiening door de bijzondere omstan digheden, waarin de gemeente-administratie dit jaar heeft verkeerd, is vertraagd. De rekening wordt gesteld in handen eener commissie van onderzoek, waartoe door den Voor zitter worden aangewezen de heeren Asjes, Bais en Mostert, welke haar dadelijk in behandeling nemen en na vergelijking en bespreking tot goed keuring adviseeren. De rekening wordt vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd en voorloopig vastgesteld op f 14610.51 in ontvangst en f 14487.01 in uit gaaf en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 183.49. De Voorzitter stelt voor om de handwerken, die op de openbare soholen vervaardigd worden, voortaan niet meer aan de Bewaarschool te schenken, maar aan de kinderen, die ze vervaar digd hebben en door vlijt daarvoor in aanmerking komen. Slechts het overschot zon dan aan de Bewaarschool geschonken kunnen worden. De heer Asjes houdt zich bniten stemming, de overige leden kenren het voorstel goed. De Voorzitter deelt mede, dat onder de schulde naren van het achterstallig schoolgeld, enkele personen zijn, die onvermogend zijn en stelt voor om aan die personen het verschuldigde kwijt te schelden. De heer Asjes vraagt wie of die personen zijn. De Voorzitter zegt er thans geene lijst van te kunnen overleggen en te bedoelen, dat zonder het noemen van namen, de personen, die hij op het oog heeft, zullen worden vrijgesteld, dooh als de Raad de namen wenscht te weten, deze zaak te zullen aanhouden tot eene volgende ver gadering om alsdan in geheime zitting te worden behandeld, waartoe besloten wordt. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat een bezoek van den heer Districts schoolopziener op handen is tot opneming van de verbouwing der school op Hypolitushoef en tevens tot het honden Tan schoolbezoek. Daarna stelt de Voorzitter voor, om in het nienwe schoollokaal jalonsiën te laten maken, evenals in de andere gedeelten der school reeds aanwezig zijn, waartoe wordt besloten. Bij de gewone rondvraag verzoekt de heer Mostert, dat het Viervoetspad naar de Elft in beteren staat mogen worden gebraoht en dat voor den aanvang van den winter, op' rekening vaa den dienst van het volgende janr, nog eene lading grint worde aangevoerd om den weg naar de Hankes in bruikbareu staat te honden, het geen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, aar op de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Heldersche Moppen. DE LAATSTEN. De klok slaat vier en langzaam ontruimt het publiek de museum-zalen, veel te lang zaam naar den zin van een der bedienden, die in zijn baard mompelt: »Je moogt ze haasten en jagen zooveel je wilt, altijd heb je er toch een paar onder, die de laatsten zyn?' ZONDE. jonge man en vrouw wandelen in het bosch. Hy: »Wat een poëtisch plekje voor eene liefdesverklaring! Zonde, dat we al getrouwd zyn!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1